Podpora dlhodobého dojčenia a prirodzeného odstavenia

mucilienka
23. júl 2008

Ahojte,

moja dcerka bude mat 2 roky az v novembri, takze mometalne mame 20 mesiacov. Stale ju dojcim, a obom nam to vyhovuje... no, coraz castejsie sa stretavam z nepochopenim okolia - maminky, susedy, kolegyne z prace atd. No, najviac ma prekvapuju reakcie lekarov (mam zdravotne problemy z chrbticou - poporodna lumbalgia), ktori mi tvrdia, ze uz je to iba reflex a moje mliecko nie je kvalitne ako predtym, ci chcem malicku dojcit este aj v skolke a pod.
Pritom si myslim, ze ju nedojcim az tak dlho, zda sa mi to primerane a hlavne normalne, pokial sme spokojne obidve... A naviac ide o prirodzenu vyzivu pre moje dieta... No ja uz castokrat neviem, co si mam o tom mysliet a ako reagovat.. Pritom viem, ze to nie je pre nas obe na skodu, ale skorej na uzitok.... stretli ste sa s tymto uz aj vy?

luciauk
9. jan 2012

@tehulka21 tvoj Romanko je ešte príliš maličký na to, aby ste mali nejaký režim. buď rada, že ti prespí aj štyri hodiny 😀
@lusy82 ja som mala tiež také pocity, aj preto som ho odstavila. druhou rukou mi šúcha bradavku, čo je velmi nepríjemné, tak sa stále naťahujeme a vtedy ma to prestalo baviť. ale teraz vie, že to myslím vážne. ak mi ide šúchať druhý prsník, tak ho dám preč a potom si to dva razy rozmyslí 🙂 ak to má byť trápenie, tak to nemá cenu. rob ako cítiš a do ničoho sa nenúť. ale pozri, mňa to po pár mesiacoch prešlo a bolo mi za kojením smutno 😀

sussanah
9. jan 2012

kez bych o imunite a kojeni mohla rict to same. Nas malinky mel prvni nachlazeni a rymu ve 2m a ted ve 4m ma nabeh na laryngitidu 😢

@tehulka21 pokud pravidelne place od 8 do pulnoci, tak bych to videla na koliku. No a s tim jde delat par veci, krome tech klasickych jako kapicky a masaze.U nas jsme s tim meli problem a pomohla bezmlecna dieta a znicehonic bylo po problemech s usinanim. Predtim to trvalo tak 2-3h, nez zabral a od te doby chodi spat v 19h 😵 Kdyz tak mi pisni IP, poslu ti detaily.

lusy82
9. jan 2012

@luciauk No já uvidím po tom druhém roce. zatím to nechám být. A taky jsi někdy pochyobvala, jestli vůbec pije? mě někdy přijde, jestli mu to vůbec teče, nebo jestli jen tak nežužlá. Ale když si zmáčknu tak to teče.

katrinka8
9. jan 2012

@tehulka21 - no, neboj sa, nie je to egoisticke, je to normalne, kazdej mamicke, ktora neprespi celu noc, to chyba. Ci sa zobudi raz alebo dvakrat alebo 20x. Mas este malilinke babatko a Tvoje telo sa este nespamatalo z porodu (ani hormony, ani nic), len sa to dava "do poriadku". Mne sa tiez na zaciatku zdalo hrozne, ked som neprespala celu noc, resp. mala som par dni taku krizu z toho. Teraz ma dcerka 19 mesiacov a stale sa mi v noci budi 1x alebo 2x na papanie (vlastne od jej narodenia sa to nezmenilo 😀). Je to unavne, ale telo si na to zvyklo a funguje celkom v pohode. Priroda je velka zazracnica, neboj sa. Kazde babatko je ine, jedno sa nauci prespat noc skor, ine neskor. To casom zisits.
Nic nerobis zle, neboj sa 😉 Casom prides na to, ako babo ulozit, naozaj je este malicke a musite sa spolu naucit fungovat 😉 Ja Ti poviem, co sme my robili od narodenia a u nas funguje. Viem, ze ma mozno niekto tu ukamenuje, ale nam to tak vyhovuje. U nas funguje uz rok a pol vecerny ritual: okupat, nakojit, pomaznat sa, ulozit, spinkat 😉 Kupeme sa kazdy den, dcerka vodu miluje od prveho kupania (aj v porodnici na nej ukazovali, ako sa kupu babatka, hned sa ukludnila, ked plakala). Par minut sa poclapka vo vode, pohra sa tam s hrackami, a ide von.
A aby som nezabudla, u nasej je to tak, ze ak ma pred spanim vela podnetov (hluku, blaznenia, salenia), tak ma problem zaspat. Od malickeho babatka (par tyzdnoveho) sme cca tak polhodinku, hodinku pred spanim museli zaviest kludovy rezim, cize uz nie vela vzruchov, podnetov, hluku... niektore babatka to nevedia spracovat, preto su potom nerovzne a placu. A este niekedy pomaha zmenit hodinu ukladania na spanok - aby babo nebolo prilis unavene, ale ani prilis bdele (ked sa mu este nechce spinkat). Toto je vsak zlozitejsie, lebo to treba vypozorovat.
No a potom este moze byt, ze malicky ma koliky. Ale s tym nemam skusenost, tak to Ti velmi neporadim... Drzim paste, nech si co najskor najdete spolocny system s malickym a nech ste hlavne zdravi 🙂 Uzivaj si tie krasne chvile, cas tak rychlo leti a deti rastu....

lusy82
9. jan 2012

@tehulka21 Já bych to taky nehrotila. Opravdu ještě nemá režim, ono se to po tom třetím měsíci ustálí, uvidíš. Jiřík když bl malinký tak taky nejlíp spal v kočárku, nebo jsme ho uspávali v autosedačce nebo v pojízdném košíku. A večer jsem ho udindala v náručí. Takhle malinkatý si taprve zvykají na pobyt venku a kolébavý pohyb jim připomíná když byli ještě u mámy tak se cítí bezpečnější, stejně tak potřebují blízkost mámy. Nevím jak ho uspáváš ty, ale jestli ho pokládáš samotného do postýlky tak se opravdu může bát, kde je a cítí se sám.

tehulka21
10. jan 2012

@luciauk
@sussanah
@katrinka8
@lusy82
dakujem vam moc moc za rady naozaj si to vazim lebo ja som skutocne niekedy uz bezradna...viete maly ked aj place tak svokra je nervozna a potom vola maleho ze dilinko uplklanay a ja mam nervy jak svina uz nato..keby sa dalo osamostatnit bolo mi to najlahsie..maly by si poplakal kedy by sa mu chcelo...ale ked ona dobehne no ide ma slaktrafit... x-(

lusy82
10. jan 2012

@tehulka21 Tak to se ti nedivím, obzvlášť takhle brzo po porodu kdy hormony pracujou a sama si zvykáš na roli mámy ( moc dobře si pamatuju sebe ) a ještě do toho poslouchat takové keci. Asi si neuvědomuje, že u dětí je normální že pláčou, oni nic jiného neumí. Tak ti přeju pevné nervi a snad vám brzy vyjde samostatné bydlení.

majdula
17. jan 2012

Ahoj, dlouho jsem tu nebyla, jak se mate dlouhokojici nepochopene maminky? 😀 (nechapu tu zmenu nazvu 🙄 )

U nas zadna zmena, stale tandem 🙂 (vecer tedy, pred usnutim) a klape to bajecne 😵 Myslim,ze jednou odstavim oba najednou. Ale kdy, netusim 😀

zfidorka
18. jan 2012

@tehulka21 toto si citala (su tam aj dalsie dobre clanky)
http://dojcenie.wordpress.com/zivot-s-dojciatko...

lusy82
18. jan 2012

Tak tenhle článek mě opravdu dostal http://dojcenie.wordpress.com/category/dojcenie... Možná je to trochu extém to s tou matkou, ale to okolo je pravda.

anjelici
18. jan 2012

ahojte mamicky.potrebovala by som poradit.mohla by som davat syncekovi ktory bude mat v aprili 6mesiacou uz kupne mlieko 0,5% samozrejme prevarene?

zitaje
18. jan 2012

@anjelici urcite nedavaj 😠 , kravske mlieko do roka urcite nie a 0,5 uz vobec nie. Ale asi si v nevhodnej teme - tu sa praveze koji roky 🙂

seminkads
18. jan 2012

@anjelici si robis srandu???
1. dieta ma byt co najdlhsie kojene, ak to nie je mozne tak mu kup nejake UM
2. ked mu budes chciet davat potom kravske mlieko tak jedine 3% prevarene, 0,5% v ziadnom pripade, ale to az po roku, skor urcite nie

anjelici
18. jan 2012

@seminkads ja som malej davala od 8mesiacou kupne mlieko 0,5% prevarene a nic jej nieje teraz davam synovi nutrilon

lusy82
18. jan 2012

@anjelici No já dokonce četla že až od 2 let plnotučné, ale je možné i od roka a půl, když to bude snášet. Nechápu jak si na to přišla, víš jak bys mu mohla ublížit? Proč myslíš že se vyrábí UM?

lusy82
18. jan 2012

@anjelici Možná jí nic není, ale víš jaká je to zátěž na jeho ledvinky má jiné množství všech látek než má MM takže jí škodíš ale zatím to není vidět, co se v jejím tělíčku děje.

seminkads
18. jan 2012

@anjelici akoze teraz jej nemusi byt nic, ale moze byt v buducnosti, kupovane klasicke mlieko ma vysoky obsah bielkovin(ktory oblicky maleho dietata(o takom babetku ani nevravim) nedokazu spracovat, nema ziadne mineraly, vitaminy... UM je specialne pripravene pre dieta konkretnej vekovej kategorie, a ak sa nahodou predsa len rozhodnes davat mu mlieko z krabice tak jedine 3%!ale ked si to zratas, kolko stoji klasicke mlieko a kolko nejake lacnejsie UM a k tomu vsetky naklady na prevarenie mlieka/vody...zistis ze cenovo to az taky rozdiel nie je, rozhodne vydrz na nutrilone aspon do roka, je to investicia do zdravia maleho

sussanah
18. jan 2012

@anjelici kravske mleko v tomto veku je naprosto nevhodne. Nejde o nejakou masaz vyrobcu UM, ale o to, ze kravske mleko ma naprosto jine slozeni nez potrebuje miminko, jehoz hlavni slozbu potravy mleko tvori. Ne nepomerne vice bilkovin (proto telata rostou jako o zavod), ma spousty fosforu a jinych latek, proste pro kojence nevhodne. Urcite mu kup nejake UM. Mleko zarad do jidelnicku po roce a rozhodne cersstve (tj ne trvanlivost rok) a plnotucne. Nizkotucne vyrobky nemaji v jidelnicku deti co delat.

sussanah
18. jan 2012

@anjelici jen bych podotkla, ze tady jsme se vsechny zhodly na UM a to bych rekla, ze jsme vetsinou "tvrde" zastankyne kojeni a UM v podstate prilis neholdujeme 😉 Jde ale o to, ze je to opravdu jedina adekvatni nahrada kojeni ve vyzive minimalne do jednoho roku.

rosienka
18. jan 2012

ako tak citam, tak aj na tomto nezve temy sa adminky "inteligentne" vyblaznili....ved to absolutne nezodpoveda predmetu temy. Nazov evokuje skor umysel odstavit a nie dlhodobo dojcit. Fakt debilny nazov, dala by som ho zmenit.
Takze som rada, ze som to tu nasla, lebo som tiez dlhodoba dojciaca a malou zavislackou 🙂 Co som sa ja uz pomaly od jej 6 mesiacov napocuvala otravnych poznamok o odstaveni, ze som bola az agresivna. Pocnuc manzelom!, cez svokru a teraz zacala aj mama sa vkuse vypytovat, ci este stale "pridajam" (uz len tym nazvom ma vytaca a privadza do zurivosti) a ze to uz ide na ukor mojho zdravia a uz aj stacilo a bla bla bla. Nemienim sice o tom s nikym diskutovat, je to moja vec, ale ide mi to obhajovanie na nervy.
@anjelici ty si tusim v "spravnej" teme 😝 😀 Si fakt kompletna davat 8-mesacnej kvavske krabicove nizkotucne mlieko??? sorry, ale keby si chytila do ruky aj tretotriednu prirucku v poradni tak sa tam docitas, ze minimalne do roka ak nie MM, tak aspon UM. Sa preber a nastuduj si nieco, ved sa jedna o zdravie TVOJICH deti! toto fakt nemôze byt ani pravda....

lusy82
18. jan 2012

@rosienka No já taky nesnáším tyhle předpotpní komunistické názory, které jsou známi snad jen u nás. Nedávno mi kamarádka říkala, po té co jsem se jí blbec svěřila, jak mi malej k ránu tahá mlíko, že ani nevím odkud to bere, že může mít ( to mlíko ) UŽ málo vápníku tak má větší potřebu ho ode mě pít. Nechápu.

katka_brno
18. jan 2012

@anjelici promiň, ale co ti na to řekl pediatr, když si mu řekla, že dáváš své půroční dceři nízkotučné mléko?? to by mě teda fakt zajímalo...

inffinity
18. jan 2012

Ahojte maminky 🙂 my sme se úspěšně kojili dva roky a 83dní 🙂 a to od půl roku jen z jednoho prsu 😖 taky mám za sebou přednášky a stálé otázky "ještě ju kojíš?" ale co s nima at si mluví co chcou.. bylo mi moc líto, že končíme aj sem si pobrečela no mluvili sme o tom už celé léto že dáme mlíčko nějakému malému miminku, že už je velká. A jednoho večera se napila a říká: mami bež a odnes mlíčko miminku.. a já šla.. ale dalo mi to práce pak vydržet to ukecávání a otázky mami máš mlíčko že jo 😉 ale vydržela jsem (ne že bych se chlubila, moc mi to chybělo) a tedka vesele spinká celou noc jen občas kontroluje jestli sme tam taky 😀

a moje mamka kojila brášku do 3let a to přestala jenom proto že ji seklo v zádech a musela na injekci, asi by ho kojila dodnes 😎 😝 (to už mu je 11 😀 )

slavkadd
18. jan 2012

Milé maminky s odhodlaním dojčiť ...ani neviete aká som rada, že som objavila toto fórum 🙂 . Mám dvoch synov, staršieho som dojčila 3,5 roka; mladší bude mať o týždeň tri roky a tiež sa ešte "didušká". Chcem vyjadriť podporu všetkým vám - maminám a vašim detičkám, ktoré ste sa - aj napriek často negatívnemu postoju okolia - rozhodli svoje detičky čo najdlhšie dojčiť 🙂 .

lusy82
19. jan 2012

Ahoj maminy, měla bych dotaz a doufám že mě za něj neukamenujete. Jak to máte s alkoholem, já si občas dám. Mám to dokonce schválené od laktační poradkyně, když kojím už jen ráno a trochu večer. Jde o to že v květnu plánuju oslavu kulatin a poprvé bych malého chtěla dát spát k babičce samotného a pořádně si oslavu užít a zapít. kdy vy byste pak dali mlému poprvé napít?

elienka
19. jan 2012

@lusy82 já by som to tak strašne neriešila, určite sa mu nič nestane ak ty raz poriadne osláviš.

sussanah
19. jan 2012

@lusy82 ja jsem mela takovou akci, kdyz mel mlady 15m, vecer jsem popijela a prvni mliko jsem mu dala asi nekdy kolem 15h druhy den odpoledne (byla jsem pryc a prijela jsem az nekdy po obede), mezitim jsem ani neodstrikavala. 20m ditko uz je fakt velke, takze pokud ho nebudes kojit primo v alkoholovem opojeni, tak bych rekla ze bude ok, kdyz vynechas jen to ranni kojo a odpoledne uz mu klidne dej.
Kdyz jsem byla na operaci, tak mi rikali, ze 8h po narkoze muzu kojit, doporucuji prvni mleko odstrikat (ale to jsem mela 3m miminko plne kojene).

lusy82
19. jan 2012

@sussanah No právě kdybych alespoň odstříkala, ale mě to odsavačkou už nejde a rukou jen trochu z levého prsa. Ale zase si říkám že teď už se mi nedělají takový zásoby tak to takový nebude. A právě na jedný online poradně psali, že se to z mlíka nemá kam vstřebat, jako z krve, která se obměňuje, že to tam zůstává. Ale zase bude mu už víc jak 2 roky tak to dáme 🙂 Očividně nebudu jediná, tak jsem ráda 🙂

sussanah
19. jan 2012

@lusy82 pokud se nehodlas zpit pod obraz a mit otravu z alkoholu (predpokladam, ze si chces proste dat par sklenicek), tak bych to vuuuuuubec neresila 😉 Bavime se o 2letem diteti, ktere to ma jako doplnek stravy, ne o miminku, u ktereho je to jediny zdroj obzivy. Tot muj nazor 🙂

lusy82
19. jan 2012

@sussanah No, vzhledem k tomu že jsem dlouho nepila a moc toho nevydržím, tak nevím. 😀 Ale na otravu to snad nebude 😀 No přemýšlím i o panácích, ale samozřejmě žádná vodka a tak, to bych ani nedala 🙂