Podpora dlhodobého dojčenia a prirodzeného odstavenia

mucilienka
23. júl 2008

Ahojte,

moja dcerka bude mat 2 roky az v novembri, takze mometalne mame 20 mesiacov. Stale ju dojcim, a obom nam to vyhovuje... no, coraz castejsie sa stretavam z nepochopenim okolia - maminky, susedy, kolegyne z prace atd. No, najviac ma prekvapuju reakcie lekarov (mam zdravotne problemy z chrbticou - poporodna lumbalgia), ktori mi tvrdia, ze uz je to iba reflex a moje mliecko nie je kvalitne ako predtym, ci chcem malicku dojcit este aj v skolke a pod.
Pritom si myslim, ze ju nedojcim az tak dlho, zda sa mi to primerane a hlavne normalne, pokial sme spokojne obidve... A naviac ide o prirodzenu vyzivu pre moje dieta... No ja uz castokrat neviem, co si mam o tom mysliet a ako reagovat.. Pritom viem, ze to nie je pre nas obe na skodu, ale skorej na uzitok.... stretli ste sa s tymto uz aj vy?

jonas17
19. jan 2012

@lusy82 http://www.mamila.sk/objects/forum/comment.php?...) pre pokoj duše🙂 a pokiaľ viem, tak až po 12tich hodinách sa dostáva do mlieka jedlo...moja malá berie teraz biseptol a nesmie céčko..tak jej nedávam, ani pomaranče, ale ja jem, aj céčko aj kyslé a malej nič nie...vraj sa môže vyhádzať...
som vdačná za túto tému...ja kojím čím dalej, tým viac.Teraz bola malá prvýkrát chorá a dostali sme sa do nemocnice.ešteže kojím...týžden nič nejedla, len som kojila. ale zažila som čudné pohľady zo strany lekárov a tie otázky, že myslíte, že máte ešte mlieko? alebo, to kojíte tak veľké dieťa? akoby bola už pubertiačka, či čo🙂..moja je závisláčka, zaspáva len na cicke a v noci sa budí, dosť často a teraz dajak viac aj cez deň pýta..

luciauk
19. jan 2012

rosienka, chcela som kliknúť že sa mi príspevok páči, ale musel by byť rozdelený na dve časti. s prvou súhlasím, s druhou až tak nie. v podstate s vami všetkými súhlasím, len mi prišlo anjelici troška lúto, že ste na ňu tak vyskočili ☹

fakt, prečo sa to premenovalo, ved to nevystihuje náladu a podstatu témy. ale na druhej strane, viete čo? ja sa už ani nepamätám, kedy mi niekto povedal niečo negatívne alebo poznámku. super, nie? 🙂

alkohol sa podla toho, čo som ja čítala dostáva v najvyššej miere do mliečka po 2h, tak stačí to načasovať, alebo preskočiť pár kojení 🙂

jonas, čafff, no keby videli mňa s Brunom alebo niektoré kočky odtial z témy, tak by ich asi šlak trafil. ale najzaujímavejšie je, že to povedia lekári, ktorí sa určite učili na VŠ, že pre , podotýkam, CICAVCA menom homo sapiens, je dojčenie mládat prirodzené do cca 4-5 rokov... a tiež to, že sa vyjadrujú, aj ked dám ruku do ohňa za to, že si sa ich nepýtala na názor he he. ja ked som si vypočula komentáre, tak vždy len od niekoho z východnej európy.

sussanah
19. jan 2012

@lusy82 ja jsem tenkrat mela asi 4 panaky whisky, dite to prezilo bez vetsich nasledku, zmenu v chuti nezaznamenal 😉

sussanah
19. jan 2012

@jonas17 to uz fakt nechapu, ze i doktor se bude ptat "a myslite ze tam mate jeste mliko?" Ne vole, tece mi tam sampanske.. 😝 Sry za silna slova, ale to uz je fakt dost mimo 😀

jonas17
19. jan 2012

@luciauk ahoj🙂

@sussanah tak som chcela byť slušná, že to takto nepoviem, prijali nás na Silvestra, tak by aj bodlo v tom čase 😀
sú divní tí lekári, v detskej nemocnici sa ma pýtajú, či mám dosť mlieka? mne mlieko ešte tečie prúdom, vždy som mala nadprodukciu, nevravím, že 2-ročné dieťa by vyžilo len z MM, ale týžden sme prežili. a týžden doma s teplotami. nechápala som, že lekári nevidia, ako dieťa oveľa lepšie zvláda vyšetrenia na cicke, takto sme ich totiž absolvovali.ja som behala po ambulanciách ako v striptízovom bare, ale bolo mi to jedno. dieťa so 40-tkami , doteraz nebolo u lekára, tak s hysákmi, kopaním, a takým plačom, že som dr. ani nepočula. strčila som cicku do pusy, a tak ju mohli vyšetriť.a na izbe s infuziou najprv v nôžke, potom v rúčke ...tak cicka to istila...mohla infuzia tiecť:D ale už to nikdy nechcem zažiť...
a sranda bola, ako nám každé ráno priniesli mlieko vo fľaši:D darmo som im hovorila, že my sa kojíme..ani neviem, aké mlieko tam bolo namiešané..
a tiež by som nedávala kravské mlieko..a starším deťom žiadne, pokiaľ by si samé nepýtali. ja mám skúsenosť, že ked som prestala kojiť, deti prestali mlieko piť. samozrejme, nie polročné..podľa nových štúdií mlieko nie je nevyhnutné pre život....ale každý si to musí vyriešiť sám...mám v pamäti, ako niekedy sa mamičky vystatovali, že ich už 3-mesačné pije kozie, kravské, či so sáčku, alebo že jedia detičky termixy, dokonca jedna dávala aj halušky!!!. si myslím, že dnes mamičky už majú viac info a snažia sa deťom dávať zdravšiu stravu...

luciauk
19. jan 2012

jasné, že mlieko pre život nepotrebujeme. to je pre mláďatká 🙂 my napr kravské mlieko nepijeme vôbec

lyenka
19. jan 2012

ahojte, pridam sa k vam ak mozem 😉 , malu som kojila do skoro 3 rokov, par tt pred jej narodeninami som uz ukoncila kojenie, kedze kojenie bolo pre mna zrazu neuveritelne bolestive, a o 2tt na to som zistila ze som vlastne v 8tt tehu a kedze som stravila par tt v nemocnici s krvacanim ku kojeniu sme sa uz nevratili, odstavila sa uplne v pohode, bez stresu, placu, aj ked stale je na " mamky mnamky" ako ich vola 🙂 naviazana, minimalne raz denne si ich musi pohladkat 🙂 neviem ci sa nahodou aj nevrati dcerka ku kojeniu ked sa drobcek narodi 🙂
ja som tiez nejako nevedela pochopit postoj vacsiny lekarov ku dlhdobemu kojeniu, napr. ked mi na orl lekar povedal aj tak to mlieko uz nie je mlieko ale len bezvyznamne kolostrum 😠

olifcek
19. jan 2012

ja som sa opytala tento tyzden lekarky, ked mi vravela, ze tak velke dieta uz nema byt kojene, ze je to zbytocne, ci je i kaktacnou poradkynou al.ci to ma aspon ako hobby. Vyslo to proste zo mna a dr.sa nezmohla na slovo. Ale to bol prvy pripad vobec. Mozno i preto, ze nie sme chorlave a chodime len na preventivky k par dr. Pedka to napr.vzdy chvali a podporuje to i plagatmi v cakarni 😵

olifcek
19. jan 2012

@lyenka kolostrum je to najcennejsie, hehe, trapos akysi. Lenka, gratulko 😵

tehulka21
20. jan 2012

@zfidorka dakujem moc 🙂

rosienka
20. jan 2012

@lusy82 tak vies, väcsina ludi a zial zien toho vela o dojceni nevie. Vela narobila antipropaganda v 60. A 70. Rokoch, ked skoro nikto nedojcil a vela vedomosti sa stratilo spomedzi zien. Moja mama strasne chcela dojcit, ale nespravnymi radami a postupmi sa laktacia dobre nerozbehla a postupne prisla o mlieko. Az pri mojom dojceni sme prisli na to, ze zle dojcila a ze zila v mylnej predstave, ze "nemala mlieko". Je mi jej luto, lebo sa vraj snazila, ale ani lekarka nevedela pomoct a ziadne laktacne poradkyne ani internetove fora neboli. Ale s tym, ze sa musime dobre stravovat ma pravdu, ja sa snazim vyvazene jest, i ked sa mi to posledne tolko nedari. Ani vitaminy pre matky uz neberiem.

lusy82
20. jan 2012

@rosienka No ale, proč byla antipropaganda, podle mě to byla jen ekonomika, aby se lépe prodával sunar. Moje máma taky nekojila ani mě ani bráchy, ale narozdíl od té tvé, tomu všemu věří, že měla slabé mléko a taky mě z počátku dost do toho mluvila a já místo abych si plné kojení užívala, tak to byli spíš nervy a taky jsem si myslela, žeje něco špatně. A právě těma nervama to bylo ještě horší. A i když dneska vím že je mesmysl jen tak přijít o mlíko tak pořád to ve mě občas hlodá do dneška, jestli tam něco mám, občas se mi zdá že to Jiříkovi neteče, i když vím že je to v něčem jiném.

sussanah
20. jan 2012

@rosienka jj moje mamka je dodneska unesena z toho, ze jsem kojila naseho mladeho jeste v 7m dalsiho tehu, ze to proste slo, ze zase kojim. Sama je zatim presvedcena, ze toho nemohla udelat vic, ale myslim, ze uz si uvedomuje, ze snaha byla, ale informace spatne nebo nulove. Je fajn, ze dneska uz se da ta podpora najit, kdyz o to nekdo stoji.
@jonas17 no uzili jste si opravdu hezky, jen co je pravda. Docela zive si pamatuju, jak nas mlady dostal hnisavou anginu v 15m a taky byl tyden pouze na mem mleku. Nemohl poradne polykat, jak mel plnou pusu a krk aftu a nic jineho nez mm jsem do neho nedostala. Jen diky tomu se nam nemocnice vyhla. A stejne moje (dnes uz byvala) dr potom rikala, ze bychom uz meli odstavit, ze uz je opravdu velky a mm je zbytecne.. Nastesti ted uz mame noveho dr, jehoz sestricka je i primo laktacni poradkyne, takze ta podpora je opravdu o necem jinem. Uz predem jsem mu rekla, ze hodlam kojit dlouho, tak do 2 let a jen rekl, ze je to dobre, ze spolu s prikrmy je to optimalni pro male dite 🙂

weverka11
20. jan 2012

ja ked toto citam tak ma to strasne mrzi aj teraz prezivam toto s mojimi tromi znamymi, kolkokrat som im hovorila, ze ked sa im narodia deticky a mali by co najmensi problem s mlieckom, alebo kojenim, nech mi hned zavolaju ze im pomozem, nech sa na mna obratia a vsetky tri to vzdali a vykaslali sa na mna... a u vsetkych troch rovnaky scenar, zevraj malo mliecka a mama a doktorka povedali nech prikrmia um.... a nenechaju si tie baby poradit ani za nic!!!! strasne ma to mrzi... presne to je tym, ze ani lekarka ani mama nekojili a takto to dopada... a vsetku tri maju rovnaku lekarku, ktora je dokonca alergologicka... jej cakaren je vytapetovana reklamnymi putacmi z nutrilonu.... smutne... aspon ze s mojou svagrinkou sme to zvladli, aj ked aj ona choti k tej istej pediatricke a to iste jej doporucila, ked jej maly za prve 2 tyzdne schudol 200 gramov, hned prikrmovat... chudera jak plakala ked vysla z tej cakarne... ale teraz ma maly 8 mesiacov a krasne sa koja tak aspon z toho som strasne rada.... ja budem dojcit dokedy to mne aj malemu bude vyhovovat, ved to je take nadherne, pred par dnami som ho v noci kojila a normalne mi zacali tiect slzy od dojatia, ze aky uz je chlapisko vymyselny, ale predsa v noci ked sa kojka, tak to je moje male uzasne babatecko 😉

jonas17
20. jan 2012

ja som tiež rada, že je veľ žien dnes, ktoré koja aj dlhšie, ako pol roka, alebo tri mesiace.viem to porovnať, ked som mala malých synov, bola som skôr rarita v okolí, ked som kojila.ja som mala podporu od mamy, tiež nás kojila, na ten čas to bolo dlho a vždy s hrdosťou hovorila, že ako dlho kojila, mňa 9 mesiacov a brata 6..ten bol od polroka v jasliach, musela ísť do roboty. ale nikdy som ani na okamih nepochybovala o tom, že nebudem dojčiť. bolo prirodzené pre mňa kojiť, možno aj preto, lebo ma k tomu mama viedla.Ja vidím na svoje maličkej dcére, ked sa hrá s bábikami, ako ich dojčí 😀 je to veľmi milé, určite bude aj pre ňu toto prirodzené. aj ked ku každej bábike sa predávajú fľašky a cumle...ale zatiaľ ju to nemýli, poctivo kojí 😀 😀

sussanah
20. jan 2012

@weverka11 tak to si udelej tehu test, protoze to byl u me prvni priznak, ze jsem se zacala u kojeni mladeho dijimat, jak je roztomily a jak je to cele uzasne no a bylo to zblaznenymi hormony ze zacinajiciho tehotenstvi 😀

Ja jsem rada, ze jsem alepson trochu pomohla sestrence, ktera se po porodu v listopadu siiilene trapila s kojenim. POrad same zanety a horecky 39 tak 2-3x tydne cele sestinedeli, no silene. Navic je po 2 operacich prsu (nejaky nezhoubne nadory), tak tam bylo riziko, ze ma srusty a proste nebude moct kojit. To jsou podle me pripady, kdy je naprosto regulerni, kdyz si zazada o prasky na ukonceni laktace a zacne davat UM. Byly jsme na skype skoro porad a ona to nakonec opravdu dokazala a plne koji 😵 Jen mi potom rikala, jak ji bylo lito, kdyz potkala jinou znamou, ktera porodila v prosinci a uz dokrmuje, ale ne proto, ze by mela problem, ale proto, ze ji to kojeni nebavi a obtezuje 😢

weverka11
20. jan 2012

@sussanah daj pokoj 😀 😀 😀 😀 😀 😀 😀 😀 😀 😀

tak tak, aj mna strasne toto mrzi ze kocky zacnu prikrmovat... ale svet nespasim....

weverka11
20. jan 2012

@jonas17 presne tak, toto chyba, to aby deti videli dojcenie, potom to bude aj u nich v buducnosti prirodzene, ja som tiez nadsena, ked moja neterka teraz chodi s babikami a dojci ich 😀 je to strasne mile, vzdy nam asistovala ked sme kojili chalanov ja aj svagrinka, pritom neterka bola dojcena nejake 2 mesiace, ale verim tomu, ze v buducnosti sa jej to v jej hlavicke spravne ulozi a bude tiez dojcit svoje deti uplne prirodzene

sussanah
20. jan 2012

@weverka11 vidim to stejne, pozitivni priklady tahnou. Jsem zvedava, co bude rikat mlady, az bude mluvit a uvidi treba panenky s flaskama aod. Protoze on rozlisuje jen mleko od mamy (jedine v originalnim baleni 😉 ) nebo mleko od kravicky a to je v hrnecku.
A s tim tehu si fakt nedelam srandu 😉 😀

zajaciq
20. jan 2012

Jeej konecne tema aj pre mna 😀 aj my sa stale dojcime, uz len raz denne teda.

lusy82
20. jan 2012

Mě to taky hrozně mrzí když vidím, proč některé maminky přestanou v dnešní době kojit. Přitom dneska se o tom všude píše. Jenže největší problém je nevzdělanost lékařů. Mě stačila porodnice, vůbec vás tam nenaučí jak správně přikládat a hlavně kojit každé tři hodiny, ne častěji. Já jsem ráda, že moje doktorka sice o kojenía výživě taky toho moc neví, ale je zastánkýní kojení. To jsem poznala když malej ze začátku nepřibíral a ona mě nechala to zkoušet dál, jen jsem chodila na častější převážení. A i když pak přibíral méně ( dnes už vím proč a nejradši bych si nafackovala, jenže tenkrát mi nikdo nic neporadil, jen flašku ) tak stále mě nechala kojit.
O to víc mě mrzí, že i přes kojení jsme byli už 5x v posledním roce na antibiotikách kvůli průduškám a máme za sebou rentgen a před sebou alergologii.

@sussanah Hele a nezptala se ta tvje kamarádka, té své známé jestli jí teda víc baví a neobtěžuje v noci vstávat dělat mlíko a nosit si všechny ty věci ssebou kamkliv jde a vyvářet je. To fakt nechápu.Vždyť kojení je mmj i strašně praktické.

andrealisy
20. jan 2012

Caute kocky, pridam sa k vam 🙂 Ja tiez stale kojim moju dcerku a pre mna je to to najjednoduchsie co moze pre mna aj pre nu byt. Je uz sice vacsia, nie je uz ziadne male miminko ale nam to tak vyhovuje a neplanujem s kojenim prestat do jej 2 rokov. Potom by sme sa chceli zacat snazit o surodenca tak sa uvidi ako nam pojde kojenie. Ale nie je nic jednoduchsie ako rano o 5 tej zobrat malu do postele a nakojit ju, dat naspat do positelky a spinkat pekne do 7.30. Si neviem predstavit ist chystat flase a podobne.
Tiez nechapem zeny ktore povedia ze je to pre ne jendoduchsie davat UM. Ak musia ist do prace tak ano to chapem ale byt doma s dietatom tak to mi teda pride len ako robota navyse....
Je to smutne ze UM su tak propagovane, ale bohuzial, je to len biznis, z materseho mlieka nikto miliony nezarobi.....

ajka30
20. jan 2012

ja som musela vcera odstavit svojho syna ( 2roky a 8 mesiacov) lebo som tehotna a krvacala som, tak mi predpisali hormony. Pri nich sa nesmie kojit ☹ Strasne som plakala a je mi to hrozne luto. ☹ keby som nemusela, urcite ho neodstavim

melkina
20. jan 2012

Čaute maminy,aj ja sa pridám k vam 🙂 Ja som všetky svoje deti kojila cca do 2 rokov. Najmladšieho teda este stále kojím,má 19 mes a aj jeho planujem do tych dvoch približne (možno aj dlhšie). Myslím, že je fakt vyborné,že je tak vela mamín čo koja dlhšie než pár dní,keď im to je teda umožnené. Ja si neviem ani predstaviť zarabať sušene mlieko a podobne. Myslím,že kojenie má len výhody,tak prečo nie? A nehovoriac o tom užasnom okamihu,ked sa dieťatko tuli k mamine a prípadne uprene pozerá do očí, ja tieto momenty milujem 😉 😀

lusy82
20. jan 2012

@ajka30 Já vím že je to smutné, taky by mě to mrzelo, když do toho odstavu nejdeš dobrovolně. Ale dva a půl roku je nádherná doba. A po porodu ti nic nebrání skusit malýmu zase mlíčko nabýdnout, nebo mu dododstříkat do hrnečku. 🙂

luciauk
20. jan 2012

@weverka11 velmi výstižne si to napísala , všetko 🙂
@ajka30 to mi je luto, keby ste sa na to mohli postupne pripraviť, ale takto... ale krásne dlho ste sa kojili, teraz si zaslúži aj ten malý zázrak, aby bol v bezpečí, tak sa netráp, poplač si, pritúl si malého a príd sa vyrozprávať, ked budeš potrebovať xx

dievčatá, neviem ani čo napísať, lebo presne to isté si myslím aj ja. lekári vedia zväčša houby o kojení, ženy, čo nevedia ako na to, dajú radšej na takú detskú lekárku ako na najlepšiu kamarátku, bohužial.
ja mám odskúšané aj kojenie ale aj flašku, kedže som dievčatá nekojila, vdaka 0-lovej pomoci v pôrodnici a potom ešte horšej doma, od rodičov a manžela, ktorý ani nevedel, čo sa deje. pri druhej dcérke som šla do súkronej nemocnice, že to bude lepšie, ale reklama a realita boli iné a zasa to bolo o tom istom. pri treťom som sa zavrela do izby a nechala sa podporovať kamarátkami z internetu a tentoraz aj manželom, ktorý už pochopil ako mi má pomôcť 🙂
ked niekto povie, že mu UM viac vyhovuje, je to myslené hlavne tak, že to dieťa zväčša vstáva na mlieko len raz v noci, mnohé ani to, prespia celú noc a čo je pre tie mamičky najdôležitejšie...môžu dieťa dať rodičom, môžu piť, fajčiť, môžu ho šupnúť do jaslí.
flaška má tiež čaro, pozorovať manžela, starí rodičia alebo staršie deti ako kŕmia bábätko, pripravia flašky, postarajú sa v noci, odbremenia matku, ale ja by som kojenie nedala za nič na svete a nikdy neprestanem lutovať, že som nekojila dcérky, že som viac nezaťala zuby, že som to nezvládla, lebo nakoniec viem, že sa to dalo. len nebol krém, nebol nikto kto by povzbudil, poradil...

mne je taaak lúto, že už je taký velký a už to dlho nepotrvá...v poslednom čase si aj menej pýta, 1-2x za deň a v utorok nebolo ani času, vôb ec sme sa nekojili 😒 v septembri ide do školy, budem kojiť školáka? 😀

luciauk
20. jan 2012

mažem, prepisujem a potom to tak aj vyzerá 😀

ešte som chcela povedať, že aj krávácajúce bradavky, žltačka, reflux, všetko sa dá zvládnuť, len tá podpora a dobrá rada je vtedy na nezaplatenie. škoda, že som vtedy nemala internet a poradenstvo bolo v plienkach, ani neviem, či som v tom čase vôbec počula o laktačných poradkyniach. v pôrodnici som otravovala sestričky aj doktorov a dostalo sa mi blbých pohladov a vypoklonkovania na izbu...baby friendly hospital...tu v uk som šla do obyčajnej štátnej nemocnice, vkuse sa ma pýtali, ako mi môžu v kojení pomôcť, všetko čo som potrebovala som dostala, potom som bola na telefóne s midwife, vždy prišla ked som jej napísala smsku, najlepšie ručne-stručne mi ukázala. na detajloch strašne záleží , ked sú problémy. a tie teda boli. stále rozmýšlam, že ju raz vyhladám a podakujem 🙂

lusy82
20. jan 2012

@luciauk No to je pravda s tím UM že jsou maminky svobodnější, ale panebože je to jen pár let našeho života, nebo alespoň měsíců. Tak co? Já se teda ještě nesetkala s někým kdo přetal dobrovolně kojit. Není to spíš jejich útěcha pro sebe že to nezvládli? No moje švagrová třeba taky nekojila a od 6 měsíců už dávala malýho třeba na týden k babi aby si mohla přividělávat ( upozorňuji, že na tom nebyli nijak špatně, jen je trochu náročnější a neumí šetřit ) a přijde mi že k sobě nemají moc vypěstovaný silný pouto. Alespoň s klukovi strany. Já se ještě neodvážila dát malýho ani na jedinou noc pryč. No a ona právě taky tvrdí že je rádaže nekojila, že je malej takovej samostatnější a jiný řeči. Přitom je na ní vidět jak mi to kojení závidí a nepřeje a taky mi ho pořád vymlouvala.

zexi
20. jan 2012

@lusy82 no bude to tým, že ti ho závidí a zrejme ju to aj hodne mrzí, ale čas už späť nevráti... tak si to aspoň sama pre seba obhajuje tým, že povie, že chlapec je aspoň samostatnejší.. ja som musela prestať kojiť oveľa skôr ako som plánovala a tiež keď vidím kamošky s oveľa staršími deťmi ako ich veselo koja tak mi stisne pri srdiečku.. ale len tak trošku, už som sa zmierila.. daj jej čas..

jonas17
20. jan 2012

@luciauk luci, do akej školy ide Bruno? trojročný? 😕 a keby si chcela odstaviť, bol by z jeho strany problém? ja som emku už aj plánovala, len mi to nešlo. teda, ani by mi nevadilo kojiť, ale skôr ma už prestáva baviť uspávať na cicke.ona mi inak nezaspí. takže, ak niekam idem, čo sa mi párkrát stalo, tak cez obed s mojou mamou, alebo mužom nezaspala.keby som ju nakojila, uložila do postieľky, bolo by to ideálne. ale ona bez prsníka nezaspí. niekedy to trvá pár minút, inokedy aj do dvoch hodín... 😠 a o nociach ani nehovorím. v slabej chvíľke prestávam kojiť, trvá mi to do obedného spánku a ked je noc dobrá, tak si to vychutnávam, tiež sa teším z týchto vzácnych chvíľ, ja už viem porovnať, že to skončí a už sa nikdy taká blízkosť dieťaťa a matky nevráti...teraz mi chalani len utekajú, nežeby sa prišli túliť 😕 som rada, ked ma pobozkajú na narodeniny 😀
zaujímalo by ma, ako ste prestali kojiť, či s tým bol veľký problém, trauma pre dieťa, ako dlho to trvalo...nejaké návody na bezbolestné ukončenie 🙂