Podpora dlhodobého dojčenia a prirodzeného odstavenia

mucilienka
23. júl 2008

Ahojte,

moja dcerka bude mat 2 roky az v novembri, takze mometalne mame 20 mesiacov. Stale ju dojcim, a obom nam to vyhovuje... no, coraz castejsie sa stretavam z nepochopenim okolia - maminky, susedy, kolegyne z prace atd. No, najviac ma prekvapuju reakcie lekarov (mam zdravotne problemy z chrbticou - poporodna lumbalgia), ktori mi tvrdia, ze uz je to iba reflex a moje mliecko nie je kvalitne ako predtym, ci chcem malicku dojcit este aj v skolke a pod.
Pritom si myslim, ze ju nedojcim az tak dlho, zda sa mi to primerane a hlavne normalne, pokial sme spokojne obidve... A naviac ide o prirodzenu vyzivu pre moje dieta... No ja uz castokrat neviem, co si mam o tom mysliet a ako reagovat.. Pritom viem, ze to nie je pre nas obe na skodu, ale skorej na uzitok.... stretli ste sa s tymto uz aj vy?

bzuco
23. júl 2008

muci, malú som kojila 22 mesiacov a obom nám to dovtedy vyhovovalo, ale ja som bola potom už z toho veľmi unavené, dcéra chcela aj v noci stále cuckať a ja som chodila ako živá mŕtvola, nevyspatá, vychudnutá na kosť...tak som s kojením prestala kvôli svojmu zdraviu

malého som kojila len 6,5 mesiaca a veľmi mi je to ľúto, ale mliečko pomaly odchádzalo až jedného dňa odišlo úplne 😢 ...čo by som za to dala, kojiť ho aspoň do roka, ale ...ked to nejde, tak to nejde ☹

lucqa
23. júl 2008

Ahoj, moj maly ma 15 mesiacov a tiez stale dojcim a v pohode aj na ulici, ked si vypyta. Nasa detska doktorka je s tym spokojna a podporuje ma, ze maly aspon dostava to najlepsie co potrebuje 😀
Ja si myslim, ze pokial to vyhovuje obom stranam, tak je vsetko OK a okolie nech si vravi co chce 😉
Aj ked som videla video, kde mamina kojila 8 rocnu dcerku a to uz bolo trosku moc 😲

bzuco
23. júl 2008

a tiež sa mnohí čudovali, že ju tak dlho kojím...ale bolo mi to jedno, je to tvoje dieťatko, ty si mama a rob ako uznáš za vhodné

v tomto blbom svete sa každý nad niečim pozastavuje....nekojíš alebo kojíš krátko, každý sa vypytuje prečo....kojíš dlhšie a tiež to niekomu nejde do hlavy...neulahodíš nikomu

bzuco
23. júl 2008

ked som čakala malého a bola som na jednom predpôrodnom kurze, dokino sa ma pýtal, že ako dlho som kojila dcéru a ked som povedala, že 22 mesiacov, on na to - budem vás dávať za príklad ostatným maminám 😀 😀 😀

mucilienka
autor
23. júl 2008

lucqa, no do 8 rokov sa hadam kojit nebudeme... 😀 🤐

bzuco, to si fakt napisala pravdu - ze neulahodis nikomu... niekedy mam pocit ze z tych druhych maminiek co nemohli kojit hovori zavist ci co.... ale nechapem napr. tych lekarov - vsak podla mna vzdy je lepsie nieco prirodne a prirodzene ako umele a umelo vyrabane cez x vyrobnych procesov...no, nie?

monkula
23. júl 2008

ahojte, moja dcérka má 18 mesiacov tiež ju ešte dojčím....
Stretla som sa s rôznymi reakciami, lekárka ma vždy pochváli, keĎ je jna otázku, aké pije Chiarka mliečko odpoviem Moje.. tak vždy povie výýýborne 😵
A moja mama mi minule povedala, že som ako cigánka 😖 😖 😖
A sestra nevie pochopiť, že sa na verejnosti nehanbím si malú priložiť...

janna1830
23. júl 2008

ak mozem napisat svoj nazor- podla mna je krasne takto dlho kojit...moze byt aj zavist, ze niekto dlho nekojil alebo vobec nekojil, ja obdivujem vsetky mamky, ktore moze takto dlho kojit, je to benefit ako pre ne, tak aj pre deticky. 😵 ale jasne, ze ide o tie deticky, tak drzim palce ! 🙂

monkula
23. júl 2008

ahoj Janka 🙂

lucqa
23. júl 2008

ja som niekde citala, ze clovek je cicavec tak ako zvierata, a ked porovnali percentualnu cast kojenia k dlzke zivota, tak im vyslo, ze clovek by mal kojit svoje dieta 5-7 rokov 😀 No, hadam som to napisala aspon trochu zrozumitelne.

Ale bzuco ma uplnu pravdu, nech robis cokolvek, tak budu ludia co sa budu na teba pozerat cez prsty. Ci uz zo zavisti, ale nejakeho ineho dovodu 😖

janna1830
23. júl 2008

ahoj monki, no teda som ozaj prekvapena, ze ludia to takto nechapu 😕 nevravim, aj mne by sa zdalo privela kojit 4 rocne dieta...ale do 2 rokov pohodicka 😵 sice ja sa nemozem velmi chvalit svojim kontom, ale snaha bola 😝

mucilienka
autor
23. júl 2008

monkula,

mne napriklad mala nechce papat na verejnosti, iba doma, je to pre nas vysoko intimna zalezitost uz v jej veku... takze ja tym nikoho ani neobtazujem, ani nic podobne.. iba na otazku, ci ju kojim, odpoviem ze ano, kojim... a potom sa spusti lavina reakcii.... vsak podla mna nase babiny kojiny rodicov dokedy mohli a casto boli uz aj druhykrat tehotne a kojili stale... mne sa napr. velmi paci takyto zivotny "styl" - ze pocuvat prirodu, hlas svojho tela a tak.... nie je na tom nic zle, a je to podla man max. ekologicke, nie?

alena22
23. júl 2008

baby vazne kojte co najdlhsie vam to bude vyhovovat ser... na druhych ludi co ich je potom 😠
uprimne v dobrom vam zavidim nam to bohuzila nevyslo maly bol nejaky cas na jyske a ja som zo stresu o mliecko prisla ☹
silno vam drzim palceky aby vam to co najdlhsie vydrzalo je to prirodzene a okolie nech sa nediva ked im je to nemile 😉
mne je nemile ked je plno fetakov ochlastov zabijanie a tak a stym nikto nic poriadne nerobi ked sa niekomu pes vytoto na ihrisko radsej sa ludia otocia akoze to nevidia ale dojdenie aby niekomu vadilo 😕

monkula
23. júl 2008

lucqa, pochopila som ,čo si tým chcela povedať..
Veru, Jarka som nedojčila ,proste nám to nešlo, bol spavý, nevedel sa prisať, jedno s druhým ☹
A vždy, keĎ malinká papá, tak mi príde ľúto, že také puto nebolo aj medzi mnou a Jarkom, niežeby som ho neľúbila, to nieee, milujem ho nadovšeko na svete, ale chápete, čo tý, chcem povedaťm nie? 😅 😅
tak to som vtedy bola mladá hus, mala som dvadsať, a určite he nechcem dojčiť naschvál ,aby sa mi nevyťahali kozy atĎ.... 😖 😖

monkula
23. júl 2008

muci...
mojej malej je to jedno, ona má proste potom taký pocit istoty ,keĎ sme niekde inde ako doma, tak sa pricucne, potom sa osmelí.... 😀

mucilienka
autor
23. júl 2008

lucqa, ja som tiez pochopila 🙂

monkula, presne viem, co tym putom chces povedat.. jednoducho, to sa neda opisat, co prezivam, ked malu kojim teraz, ked je aj vacsia...
ja by som skorej ako traumu prezivala to, keby som ju z nejakych dovodov musela odstavit - nie z nedostatku mliecka, ale z inych dovodov... napr. ze by som musela uzivat lieky apod. ja najviac milujem svoju endokrinologicku, ta ma chape a podporuje, je to skvela zienka a vzdy hovori, ze aj pri liecbe a diagnostike sa daju najst cesty tak, aby zena mohla stale dojcit bez prestavky a zaroven sa jej mohlo pomoct v jej zdravot. probleme...
moc ju mam za toto rada.... 😉

lucqa
23. júl 2008

no, napisala som to, akoby som nevedela, ze clovek je cicavec 😲
podla mna je OK tak do 3 rokov

monkula
23. júl 2008

mňa stále rovnako dojíma, ako krásne sa vždy pricucne, a pozerá mi do očí.... hoci v poslednom čase keĎsa na ňu pozerám robí opičky, žmurká, šteklí ma na chrbte a tak 😀
Super lekárka... 😉

eji
23. júl 2008

podla mna je ok do 2rokov, sice ja som to trochen natiahla est eplus 2mesaice, takze 26mesiacov kojenia....

grmitko
23. júl 2008

muci,
je to obdivuhodne a myslim ze pokial mas mliecko a vyhovuje vam to tak moze byt kazdemu jedno ako dlho. Ja keby som mala mlieko tiez by som sa snazila kojit co najdlhsie, ja som mala bohuzial velmi malo miliecka a malych som kojila iba mesiac, potom odislo uplne ☹ takze drzim palce a podporujem ta v tom

lenerka
23. júl 2008

ahoj

já kojila do 16měs.kdybych měla stále hodně mlíka tak bych kojila dále
ségra kojí stále malému byl rok 30:4.a chce kojit do 2let
švagrová má jiný názor
kojit jen půl roku max.do roka pak už je to divný????mě to tedy nepřišlo a nepřijde divný
UM nikdy nemůže nehradit mateřské mlíko
naše skoro 19měs,Um odmítá pít
prostě ví co je dobré a co né
pa

mucilienka
autor
23. júl 2008

grmitko, dakujem pekne... 🙂 tebe to snad vyjde pri tretom.... 😉 😵 (?)

ja by som chcela tiez tak do 3 rokov, potom sa spolieham na to, ze uz to rozumcekom pochopi, a odstavime sa takto....

andrea73
23. júl 2008

Já taky stále kojím a má pediatrička je strašně spokojená, i můj muž je moc rád, protože vidí, že to malému prospívá. Nenechej se odradit okolím, sama uvážíš, kdy chceš přestat 😉

monkula
23. júl 2008

andrea, malý má krásne meno...
ja mám slabosť na meno Marco 😵 😵 😵

andrea73
23. júl 2008

jo, jak to? Že by stará láska? 😀

lucqa
23. júl 2008

ja by som chcela pokial sa bude dat, ale chcela by som aj druhe babo a vraj sa moze kojit len do 20 tt a to ma od dalsieho tehotenstva odradza 😒

monkula
23. júl 2008

andrejka, nieee, máš IP

babalala
23. júl 2008

Mucilienka - myslím si, že mléko nemůže být méně kvalitní, než na začátku (samozřejmě už má jiné složení), jestliže máš vyváženou a bohatou stravu. A i kdyby nebylo dostatečně kvalitní, určitě je vhodnější, než mléko kravské, které není určeno pro lidská mláďata, ale pro telata. A pokud by nemělo pro dítě už žádný význam, tak by příroda zařídila, aby už neteklo, ne? Takže když malé chutná a tobě to tak vyhovuje, není co řešit.. 😵
(Já plánuju, pokud poteče, do tří let.)

mucilienka
autor
23. júl 2008

babalada,
tak ty si tu teraz priekopnicka, dojcis najdlhsie.. drzim palce... nam vsetkym... 😉

babalala
23. júl 2008

Mucilienka - já nejsem priekopnička v kojení, ale v dojení.. už skoro dva roky výlučně odstříkávám.. Takže bych možná mluvila jinak, kdyby ke mně dítě přiběhlo a na veřejnosti mě začalo vyslíkat. 😀 😀 😀

mucilienka
autor
23. júl 2008

babalada, tak to ta veeeelmi obdivujem za to odstriekavanie.... naozaj, klobuk dolu...