Podpora dlhodobého dojčenia a prirodzeného odstavenia

mucilienka
23. júl 2008

Ahojte,

moja dcerka bude mat 2 roky az v novembri, takze mometalne mame 20 mesiacov. Stale ju dojcim, a obom nam to vyhovuje... no, coraz castejsie sa stretavam z nepochopenim okolia - maminky, susedy, kolegyne z prace atd. No, najviac ma prekvapuju reakcie lekarov (mam zdravotne problemy z chrbticou - poporodna lumbalgia), ktori mi tvrdia, ze uz je to iba reflex a moje mliecko nie je kvalitne ako predtym, ci chcem malicku dojcit este aj v skolke a pod.
Pritom si myslim, ze ju nedojcim az tak dlho, zda sa mi to primerane a hlavne normalne, pokial sme spokojne obidve... A naviac ide o prirodzenu vyzivu pre moje dieta... No ja uz castokrat neviem, co si mam o tom mysliet a ako reagovat.. Pritom viem, ze to nie je pre nas obe na skodu, ale skorej na uzitok.... stretli ste sa s tymto uz aj vy?

zuzkat1
3. apr 2012

@hanula11 ani moja nepozna dudlik... ja to necham na nu, myslim ze ked pojde do skolky nastane zlom a dovtedy nech si cucka ked chce🙂

zuzkat1
3. apr 2012

@stvura no ja som zas zastanca KM a mala ho pije od pol roka tak 2 deci ak ma chut tak za den ako kakao... ja by som v zivote nedala UM rok a pol staremu dietatu...ale je to ako pises, nepotrebuje jedno ani druhe kym dojci🙂

zuzkat1
3. apr 2012

@ivular ozvi sa laktacnym poradkyniam, vsetky tvrdia ze mm sa uplne lahko spracuje a vobec nezatazuje travenie... ono je vyse 80% tvorene z vody... moja pije v noci este 5x a uz sa hocikedy aj zobudi s prazdnou plienkou - myslim nepocikanou a vobec nikdy nemala ziadne traviace problemy... ma 26 mesiacov
ja osobne pediatra a inych dr nepovazujem za smerodajnych co sa kojenia tyka-vacsinou su to zastanci umelych mliek lebo z toho maju peniazky - cest vynimkam...napr. moja dr vie ze v noci kojim a nemam nic proti tomu, vraj je to moja vec🙂

stvura
3. apr 2012

@zuzkat1 presne Zuzi, tak som to myslela, radsej km ako um ked uz si chce mamicka vybrat (ak kupi kvalitne plnotucne, prevari, tak nevidim problem ak ho naozaj dietatko bude pit len ako doplnok stravy, pripadne prijimat v strave ako privarky a atd...)...ja toto neriesim, stale dojcim...ale moj maly ma zrejme intoleranciu ako moja sestra a sesternice (ja pijem od zaciatku tehu kvoli nevolnostiam sojove mlieko).
Ja mam tiez taku super pediatricku, blbosti neriesi, nechava to na mna, vedela ze som dojcila maleho pocas celeho tehu a rovnako robim i teraz a nic nenamietala...ani dokedy som dojcila jej nikdy nevadilo...len sranda je, ze prave nase dojcene deticky su take drobne a utlucke 😉

zuzkat1
3. apr 2012

@stvura no asi im vystaci mliecko-teda mojej urcite ...stale papa ako vrabcek🙂 mojej KM chuti a nikto v rodine nema problemy tak som to neriesila... chcela som uz nejaku zmenu nech pije aj ine ako vodu a caj... na ranajky a tak... no a kedze celkovo jej davam malo sladkosti tak som si pomyslela ze tucna nie je , trochu kakaa jej neublizi🙂 a tak som jej dala KM

luciferkax
3. apr 2012

@stvura a čo je zlé na KM? Môj tri a pol ročný drobec vypije minimálne pol litra, on mliečko miluje, pije ránoa pije pred spaním, aj po obednom spánku :D :D :D a je zdravý :D

luciferkax
3. apr 2012

@00matula to isté začal robiť aj môj drobec, papal strašne málo "noormálnej stravy", tak som mu chcela znížiť dojčenie cez den.. má síce len trinásťm esiacov, ale hlavičku má riadnu... začne plakať, šuchať očká, ťahať ma do spálne. myslela som, že je unavený, lahnem k nemu , dám cicík, očká zavreté.... docická, nahlas sa zasmeje a zdrhá 😉 😉 😉 😉 😉 😉

adahk
3. apr 2012

počula som, že dieťa sa má kojiť do 1 roka, potom je to len psychická závislosť, ale myslím si že každá maminka by mala dať na svoje pocity a samozrejme pocity dieťatka, ja by som napr. na verejnosti niiiikdy nekojila,ale neodsudzujem mamičky ,ktoré to robia . Je to ich vec.

nikina17
3. apr 2012

Ahojte babulky........zaujala ma tato tema. Tiez by ma to celkom zaujimalo, ze dokedy je vhodne kojit a hlavne co potom? Mala bude mat o 2 dni 15 mesiacov. Este stale dojcim, raz cez den, vecer pred spanim a v noci minimalne 1-2 krat. Skusam jej davat aj plnotucne mlieko do prikrmov, ked jej robim privarky a podobne. Na pitie som jej ho este neskusala davat. Zatial s mlieckom co sa tyka dojcenie problem nie je, este ho mam dost. Ale tak zacinam rozmyslat, ze kedy by bolo vhodne dietatko odstavit a co potom???? Davat UM alebo taketo plnotucne prevarene????? Mala mi este nikdy ani nepila z flase s cumlikom, ani mliecko ani caj. Ani neviem ako by som jej ho podavala. Ci tak ako teraz pije vodicku zo sportovej flasticky?????

zuzkat1
3. apr 2012

@nikina17 odporucania WHO hovoria ze dojcit sa ma do ppol roka vyhradne do 2 rokov popri zavadzani prikrmov a potom tak ako to vyhovuje maminke aj babatku🙂 zvycajne sa deti okolo 3 rokov odstavia same🙂

zuzkat1
3. apr 2012

@nikina17 UM je zbytocne... od roka a pol moze pit kravske ale ani to nie je potrebne, pokial dojcis tak uplne stacia mliecne vyrobky, syr, jogurt atd... a caj ani nic ine tiez nie je nutne, staci voda...a uz postupne moze sosacik a poharik🙂

zuzkat1
3. apr 2012

@luciferkax KM je dost silny alergen a mnohych zahlienuje, vela ludi trpi intoleranciou laktozy... ja som za KM ale chapem ked niekto nie🙂

adahk
3. apr 2012

@nikina17 Ahojky, chodím do gastroeterologickej poradne zo starším synom lebo mu v 16 rokoch zistili intoleranciu na laktózu,/vraj sa získava vekom/ niekto ju má a iný nie, pil z fľaše mlieko do 6 rokov -prevarené trvanlivé z krabice, tak isto aj mladší syn. Páčil sa im ten pocit že keď ich nikto nevidel mohli piť s cumlíkom. Bála som sa že to bude zlé na zuby tak som sa spýtala zubára, ten povedal že akýmkoľvek spôsobom dostanem do detí mlieko je dobré.
Aby som sa dostala k jadru veci , pri príležitosti návštevy gastroeterologickej poradne so synom som sa spýtala na dcérku /má 23 mes./ ohľadne mlieka, lekárka mi prízvukovala aby som jej dávala minimálne do 3 rokov mliečko len krabicové, myslím tým sunar, nutrilom..............
na záver len toľko , že čo bolo dobré pre synov pred 15 rokmi, teraz je iné.
Ale radu lekárky som poslúchla a malinká pije Sunar z fľašky každé ráno a večer pred spaním a pokiaľ ho bude chcieť aj bude. pa.

luciferkax
3. apr 2012

@zuzkat1 ja osobne neznášam pojem "silný alergén".... neviem,a ko vy všetci, ale ja som vyrastala na kvalitnom mliečku od kravičky :D počas choroby mliečko obmezdujem, pre istotu, ale nezakazujem :D :D :D

zuzkat1
3. apr 2012

@luciferkax ved nie kazdy je alergik... ja malej tiez davam,ja sama vypijem denne minimalne pol litra...ale v dnesnej dobe ked sa opytas kazdy druhy ma nejaky problem po mlieku....

zuskamagic
3. apr 2012

@nikina17 ahoj nahodou som zabludila do tejto temy, ja mam 16 mesacneho drobca a prestala som ho kojit cca pred 2 tyzdami kvoli tomu, ze cakame druhe mimi, byva mi aj dost blbo a kojenie ma uz velmi vycerpavlo .... a davam mu namiesto kojenia klasicke plnotucne kravske mlieko, ja UM velmi neuznavam a nechcela som ho ani ucit na flasu s mliekom, kedze my flasu pouzivame len ked ideme von, aj to nie flasu s cumlom ale s takym sosacikom, takze sme to vyriesili tak, ze po vecery dostane normalne v salke vlazne mlieko, to vypije este pred kupanim a umyvanim zubkov a v noci mu uz nedavam nic.... bala som sa, ze ked ho prestanem v noci kojit, tak mu budem musiet davat nejaku flasu minimalne s vodou, ale vobec mu to v noci nechyba, potom zas k ranajkam mu dam bud actimel, tiez trosku mlieka alebo namiesto toho jogurt

nikina17
3. apr 2012

@zuzkat1 ja som sa pytala preto, ze ak by som nahodou prisla o mliecko a nemohla kojit alebo kvoli niecomu inemu, tak ci mam nahradit mm tym UM alebo rovno plnotucnym. Ona mi aj tak nic ine teraz nechce pit ako cistu vodu, pripadne LUcku. Caj do nej dostanem len vynimocne, takze jej ho ani nedavam, radsej tu vodicu, ta jej chuti. Jogurtiky, syry aj pribinacik jej chutia, snazim sa jej davat kazdy den nieco z toho. Takze po tejto stranke + to dojcenie by malo byt o.k. Takze vravis, ze keby nieco, tak kludne jej mozem podavat to plnotucne mliecko????? A je jedno ci to sackove alebo trvanlive v krabici????

zuzkat1
3. apr 2012

@nikina17 vseobecne sa vravi ze to sackove teda netrvanlive je lepsie, ale treba ho prevarit...ja sa priznam ze davam krabicove 😅 inak preco by si mala prist o mliecko? pokial nemas nejaky problem tak by si namala on prist... ved vies kym je dopyt je aj ponuka...kym mala cucka tak tvoje telo bude mliecko tvorit, neboj sa🙂

nikina17
3. apr 2012

@zuskamagic a zvlada to uplne v pohode??? vobec neplakal, nedozadoval sa mliecka od teba????? lebo mala pred spanim, to je hotovy cirkus...............stale hovori mnam, hladka ma a caka co bude. Uz som skusala aj vodu, dala som jej cumlik nech zaspi, ale ona ho odhodi a caka 😀 cez den vydrzi aj bez mliecka, staci jej ta voda, ale tak poobede po prechadzke jej trosku dam. V noci sa nam budi (ale to aj kvoli susedovi, mame tu teror kvoli nemu,takze mala celkovo zle spava, ale to je uz na inu temu) takze v noci davam to mliecko 1-2 krat. Sem tam ked su horsie noci aj viac.........zatial mi neprespala este ani jednu noc celu. Neviem ci je to tym dojcenim alebo niecim inym. My tiez nepijeme z flase s cumlikom, od 6, mesiacov sme mali ten naucny hrncek lebo som jej davala do neho vodicku kedze bolo leto a teraz mame s tym silikonovym sosacikom - taku sportovu flasticku. Som zvedava ako to bude u nas, ked na to pride.............

nikina17
3. apr 2012

@zuzkat1 bojim sa preto, lebo beztak je to zazrak, ze mam mliecko v obcho prsnikoch. Prekonala som tazky zapal prsnika a to az tak, ze som skoncila na operacke s rozrezanim prsnikom, uz som mala preliaciny a vraj som mohla on aj prist :( nik neveril, ze z neho budem este kojit, ale podarilo sa. Sila vole je velka vec, silnejsia ako bolest 🙂 ale tak clovek nikdy nevie. Moja kamaratka stratila mliecko po nejakych atb co jej nasadili a to zo dna na den. A vraj aj pocas dalsieho tehotenstva sa nemoze kojit, tak aj preto sa pytam lebo uvazujeme aj nad dalsim babom. Ale o to nejde, kym mliecko bude tak jej ho dam a zatial ho mam dost. Chcem len vediet co a ako, keby nahodou nebolo alebo ho z nejakeho dovodu zacala odmietat. Nech som na to pripravena dopredu, ze co potom 🙂 zatial ma to neobtazuje ani neunavuje, takze ju urcite este zatial kojit budem. A ty este kojis????

zuzkat1
3. apr 2012

@nikina17 pocas tehu mozes kojit ak tehotenstvo prebieha bez komplikacii... ja kojim mala ma 26 mesiacov a kojim cca 10x za 24hodin... a kojim z jedneho prsnika od jej 9tich mesiacov lebo lavy mi odmietala , tiez som prekonala tazke zapalya ona ho proste nechcela, tak som neriesila...kojim rok a pol z jedneho🙂

zuskamagic
3. apr 2012

@nikina17 ja som ho odstavovala tak postupne, predtym som ho kojila raz cez den na uspanie (to chodil spavat tak cca o 11), potom vecer pri tom zaspaval a v noci vzdy ked sa zobudil (aj 6-7 krat 😝 ) .... zacali sme s tym, ze som mu zrusila to denne kojenie, spanok sme posunuli o trosku neskor, dala som mu pred tym obed a potom som mu vysvetlovala, ze uz je napapany a bolelo by ho brusko, keby som mu este dala mliecko .... prvy den plakal velmi a uspavanie trvalo asi hodinu, ale tak o dva dni uz v podstate neplakal a zaspal mi do 15 min., potom som ho oducala od vecerneho zaspavania pri kojeni, lebo on vecer zvykol dost vymyslat a vacsinou si trochu cucol, potom este saskoval a zasa si cucol a tak viac krat dokola az kym pri tom zaspal, tak som mu dala len raz a potom som ho uspavala uz bez kojenia, len som lezala pri nom .... tiez to trvalo par dni, ale nejake velke place uz neboli ..... a ako sa naucil oddelit zaspavanie od kojenia, tak sa nam zazracne zacali zlepsovat aj noci 😀 a pocet jeho budeni sa postupne znizoval z tych 6-7 najskor na 3-4 a po mozno 2 tyzdnoch sa nam to same stabilizovalo tak, ze som ho kojila raz pred spanim a potom si uz pytal len raz niekedy nad ranom, zobudil sa sice aj viac krat, ale to stacilo, ze som bola pri nom....na tom sme zostali tak cca mesiac ..... potom ked som to uz chcela uplne ukoncit, sme zacali s tou vecernou salkou mlieka a uspaval ho manzel, prvy vecer sa mu ho podarilo uspat bez kojenia, ale nad ranom si este vypytal a dalsiu noc si uz neziadal v noci vobec ..... teraz sa zvykne v noci este zo dva krat prebrat a trosku zamrnci, ale staci ho pokladkat, pritulit sa k nemu a spinka v pohode dalej 🙂 .... takze u nas to prebehlo naozaj idealne , budem drzat palce, aby to take bolo aj u vas, ale zatial kym vam kojenie vyhovuje, tak sa nemas kam ponahlat, mozno sa postupne odstavi aj sama a nebudes to musiet vobec riesit 😉

nikina17
3. apr 2012

@zuzkat1 fiha, klobuk dole, ze to tahas taku dobu z jedneho 🙂 tak ja budem rada, ked este nejaky ten "piatok" potiahneme 🙂 predsa len je to ovela jednoduchsie. Nemusim vstavat, zohrievat, kupovat 🙂 tak dakujem za rady 🙂

zuzkat1
3. apr 2012

@nikina17 ale ved to sa da, ona vytiahne co potrebuje a kedze ho stale stimuluje tak telo tvori kolko treba🙂 presne je to jednoduche, a pohodlne🙂 nemas zaco rado sa stalo🙂

nikina17
3. apr 2012

@zuskamagic jej, tak to ste mali celkom zaujimave.........ale vidim, ze aj v tvojom pripade sa trosku potvrdilo to, ze bez kojenia nocneho trosku lepsie spi. Lebo to som uz viac bab pocula, ze to tak je. Niektore deticky dokonca uz prespia aj celu noc..........tak u nas o tom mozeme zatial len snivat. I ked posledne noci je to celkom o.k. zobudi sa okolo jednej v noci a potom az rano....klop,klop,klop. Boli noci ked bola hore aj 8 krat. A to mala vtedy take stavy, ze z nicoho nic v noci rev a nemohli sme ju ukludnit. Niekedy mala aj oci zavrete, len sa posadila a plakal 😢 potom trosku pomohli homeopatika ta chamomilla vulgaris a teraz je to tiez trosku lepsie. Zatial nam to dojcenie celkom vyhovuje, ale tak chcem sa pripravit aj na to, ze co potom ak nebude mliecko alebo ak ho bude odmietat. Dakujem pekne, ze si sa podelila o info ako si oducala a tak celkovo. Zas budem o nieco mudrejsia 🙂 Ale zatial dufam, ze este potiahneme

nikina17
3. apr 2012

@zuzkat1 ja viem, ze sa to da, ale mozno je to o trosku narocnejsie ako keby to slo z dvoch. Ale tak da sa. Ja som tiez vyse mesiaca fungovala len na jednom, ked som bola po tej operacii, lebo som tam mala par dni dren, stale mi to cistila, bol tam hnis, tak som jej nechcela take davat. Ale akonahle to bolo ciste, tak sme zapojili aj druhy, ten som dovtedy len odsavala, aby som o mliecko neprisla. Takze este raz vdaka. Ja frcim.........opat volat policajtov lebo nasemu susedovi zase harasi 😢

zuzkat1
3. apr 2012

@nikina17 no vidis ja som mliecko mala ale jej nieco vadilo na tom prsniku.... tak pekny vecer s policiou...pa

nikina17
3. apr 2012

@zuzkat1 och joj, ved toto je tu posledne mesiace hrozne. Pod nami sused alkoholi, odisla teraz od neho zena k detom tak mu vyhrava a my to tu musim znasat. Normalne nam niekedy trieskla kladivom po radiatoroch, bucha nam do stropu, prevracia nabytok...........nepomoze ani prosenie,ani kricanie ani ked tam idem s malou urevanou......dokonca nema respekt ani pred policiou. Najnovsie im uz ani dvere neotvori a bucha aj ked su oni na chodbe 😢 ach jaj, uzasny nas stat a zakony

zuzkat1
3. apr 2012

@nikina17 no pani, tak to by som veru nechcela byt na tvojom mieste... a to mas odvahu ist za nim s malou, by som sa bala ze mu hrabne....

sussanah
3. apr 2012

@nikina17 o dalsim miminku muzes nejen klidne uvazovat, ale i praktikovat 🙂 Bylo tady par holek, co se porkojilo az do porodu, ja sama jsem kojeni ukoncila nekdy v 7m tehotenstvi. Resektive mi mleko zacalo ubyvat, mlady trochu ztratil zajem, takze to byl takovy plynuly konec. Jeste do porodu si 1-2x do tydne cucnul, po porodu asi 3x pil uz nove mleko pro miminko, ale potom si to v hlave srovnal, z mlicko je pro mimi a bylo po kojeni.
@zuzkat1 Ahoj, jak se porad mas? 🙂 Uz tady chodim uplne minimalne, ale koukla jsem se, jestli uz treba nemas odpocitavani tydnu a ono nic. Kazdopadne preju, at se brzy zadari!