Podpora dlhodobého dojčenia a prirodzeného odstavenia

mucilienka
23. júl 2008

Ahojte,

moja dcerka bude mat 2 roky az v novembri, takze mometalne mame 20 mesiacov. Stale ju dojcim, a obom nam to vyhovuje... no, coraz castejsie sa stretavam z nepochopenim okolia - maminky, susedy, kolegyne z prace atd. No, najviac ma prekvapuju reakcie lekarov (mam zdravotne problemy z chrbticou - poporodna lumbalgia), ktori mi tvrdia, ze uz je to iba reflex a moje mliecko nie je kvalitne ako predtym, ci chcem malicku dojcit este aj v skolke a pod.
Pritom si myslim, ze ju nedojcim az tak dlho, zda sa mi to primerane a hlavne normalne, pokial sme spokojne obidve... A naviac ide o prirodzenu vyzivu pre moje dieta... No ja uz castokrat neviem, co si mam o tom mysliet a ako reagovat.. Pritom viem, ze to nie je pre nas obe na skodu, ale skorej na uzitok.... stretli ste sa s tymto uz aj vy?

amarelka
20. jan 2011

@mamutka veru aj ja som si myslela, že to pojde lahšie, kedže je už starší a chápe veci, ak sa mu vysvetlia, ale toto nejako zatial mu neviem vysvetliť tak, aby to zabralo.. 😠...
raz som si dokonca aj prelepila leukoplastom bradavky, že mám bibi, tak to vydržalo asi do dalšieho dňa, lebo on potom odlepil, že pofúka a je "hojené" mi povedal. Menšie dieťa ešte nedáva otázky, ak dostane odpoved stačí mu to.. Lenže Davidko už teraz zakaždým, ak mu poviem, že už nieje, že je velký, že pojde do školky, že už má zúbky, že mu poviem rozprávku a on zatvorí očká, že budem pri nom iba ležať a bla bla..všelijaké vykrúcačky-na všetko má odpoved, že "skúsim, trochu, len jeden dobre mama? až mi je potom smiešno cez slzy, že dokeedy 😵
Cez den je to už celkom dobré, to už mu nejako odvediem pozornoať, ale v noci....ved uvidíme, asi mu budem skracovať cucanie na minimum, už som to začala robiť a takto sa mi to možno aj podarí..
Vlastne z časti aj preto ho nedávam už poobede spinkať, lebo večer potom cucal a žužlal aj hodinu a nevedel zaspať..
Teraz max 7 minút a spí, tým vlastne nemá cic tak dlho v puse..

amarelka
20. jan 2011

@bubelko
@erinka83
tak som rada, že sa nájdu ludia čo to chápu 🙂 a presne to je o tom, že to má vyhovovať obom, lebo potom je to o ničom. Sama som zvedavá, ako to nakoniec dopadne a o pár rokov sa budem pri tom len usmievať, ako som malého nevedela odstaviť..hoci, viem téma v ktorej som je iná..

majdula
5. feb 2011

Cau holky,
dlouho sem nikdo nenapsal 😕 coz je zas na druhou stranu dobre, asi vsichni v klidku koji a zadne nepochopeni okoli se nekona 😀
Toz jdu na vas s dotazem (nepochopeni se uz netyka, vsichni se uz nejak "smirili" s tim, ze zjevne budu kojit az do porodu a ze nema smysl uz mi to vymlouvat 😝 ) - kdy se vam zacalo delat kolostrum, pokud nekdo kojil v tehu? A je mozne, ze se mi ted zvysila laktace? Jsem ve 32tt a vlastne cele tehotenstvi jsem mela mlika minimum (aspon myslim, prsa jak placacky, bylo i videt, ze prcek potahuje naprazdno a polyka jen obcas). Ted se mi zase zacaly prsa nalivat a trochu se bojim, jestli to neznamena blizici se porod 😅 Kdyz zkusim odstriknout, tak je to ale normos bily mlicko.
Nebo se kolostrum zacne tvorit az po porodu? Pro me je to porad zahada, jak to funguje pri tom neprerusovanem kojeni, kdyz clovek do toho porodi...

stvura
5. feb 2011

@majdula ahoj...no ja som kolosrum nemala vobec. Kojila som maleho (stale ho obcasne kojim) aj v den porodu, neviem ze by som mala nejake vykyvy mliecka, ale tazko povedat, kedze moj maly uz skoro normalne jedol (kojila som ho pocas tehotnosti len 3-4x denne, nie viacej, noc prespal), netvaril sa ze je hladny, prisia uz boli prisposobene, takze uz nie je ziadny pocit ako "naliatie prs" a mliecka je v noch dost. V den porodu som rano kojila maleho, na obed rodila, vecer maleho kojila ako mi ho priniesli do nemocnice, na druhy den som nemala mlieko vobec a na treti mi prislo huste vyzivne biele. Takze ziadne kolosrum nebolo. Predcasny porod by si mala ak by si citila stahy maternice, takze na to pozor...ja som nemala absolutne nic, ziadne problemy, malu som porodila po termine. Urcity cas som kojila tandemovo, teraz kojim cez den malu, vecer oboch a v noci uz len malu.
Co som sa pytala laktacnej poradkyne, niekto ma kolosrum, niekto nie...ja som nemala a ako som ti pisala, jeden den po porode bez mlieka, na druhy huste biele....drzim palceky, nech ti to vydrzi. 😀

stvura
5. feb 2011

@amarelka hehe, aj mne sa uz manzel posmieva ze neviem maleho odstavit...ked oni su stale nase babatka, nie? A je to taky dobry pocit ked sa k tebe privinu... 😉

majdula
5. feb 2011

@stvura Aha, diky za info 🙂 Jak to pises, tak to zni strasne pohodove. Snad to tak bude i u nas 🙂
Hlavne doufam, ze nejak prezijeme ty dny v porodnici, nejradeji bych rodila ambulantne a sla druhy den domu 😅 Tak aspon doufam, ze budu mit stesti na nadstandard a bude za mnou moct starsi "miminko" prijit kdykoliv, i vecer. Jinak totiz navstevy smi jen na chodbu, na pokoj ne, a navic jen v navstevnich hodinach odpoledne ☹

stvura
5. feb 2011

@majdula urcite bude, neboj, hlavne sleduj tie stahy maternice, to by bola indikacia na predcasny porod, inac pohoda...no skoda ze sa neda rodit ambulantne...ja som mala velmi rychly, dobry porod - ani ma nesili, len problem bol v tom ze mala mala uz po termine sytozelenu farbu plodovej vody a mala trocha pupocnik okolo hrdielka. Takze mi ju hned vzali na pozorovanie, okrem toho mi dostala silnu zltacku, ktora sa jej vecer pred dnom ako sme mali ist domov vratila...takze namiesto 4 dni ako by som bola v porodinici normalne som si pobudla 8dni...maly uz bol besny, ale u nas v Novych Zamkoch bola vyhoda v tom ze mohli prist kedykolvek na tu chodbu (tam som ho i kojila), kedze na cele oddelenie je len jedna nadstandartna izba a zhodou okolnosti ju mala kocka co rodila 5 minut predo mnou...xixi...

sussanah
5. feb 2011

@majdula A co ti brani rodit ambulantne? Pokud teda samozrejme vsechno bude s malym a tebou v poradku 😉 Ja jsem zatim tak rozhodnuta, ze pokud pujde vse dobre a ja i mimco budeme ok, tak chci po porodu jit domu. Nastesti mam i dobrou pediatricku, myslim, ze nebude problem vzit mimco do pece driv. Sice jsem se ji zatim neptala,ale vim, ze brala jedno mimco do pece i po porodu doma 🙂

stvura
5. feb 2011

@sussanah je, u vas take existuje? Mi tu mame fakutlnu nemocnicu a bohuzial nic takeho tu nie je mozne...odchadza sa pri normalnom porode na stvrty den, pri cisarskom na 5-6ty den.

sussanah
5. feb 2011

@stvura nikdo a nikde ti nemuze zamezit odchod z nemocnice se svym vlastnim ditetem. Jedine kdyby bylo v akutnim ohrozeni zivota, tak ti ho nevydaji. Pod pojmem akutni ohrozeni zivota se ale rozumi opravdu akutni, tzn zastava srdce a dychani apod (ne hypoteticke coby kdyby). Horsi je to s predanim do pece pediatra. U nas je vydani doporuceni MZ, ze pediatri by nemeli prijimat deti mladsi 72h do pece a doporuceni pro nemocnice, ze by nemeli propooustet. Je to ale jen doporuceni, neni to zavazne. Takze pokud najdes pediatra, ktery ti miminko prevezme, tak se po porodu muzes proste sbalit a jet domu. Nekde delaji cavyky typu, ze chteji potvrzeni predem a blablabla, ale na to nemaji absolutne zadne pravo. Je to tvoje dite, tvoje zodpovednost. Ono teoreticky, i kdybys nemela pediatra doluveneho, tak muzes s mimcem odejit, ale do toho bych ja opravdu nesla. Takze urcite to jde i na Slovensku, jsem si tim celkem jista, ze to nemate ustanovene v zakone, druha vec ale je, jak jsou na to porodnice zvykle a ochotne ridit se pravem obcana a ne jejich zvyklostma 😉

k.ate
5. feb 2011

@sussanah já o tom ambulantním porodu přemýšlela, ale mám z toho strach, malýmu se rozjela žloutenka až třetí den večer (zrovna před propuštěním ☹ ), tehdy mi to bylo šíleně líto, ale malej měl to žloutenku hodně silnou, pod světlem ležel od čtvrtka večer do neděle večer, představa, že bych to musela řešit doma, pak jet s ním ještě do špitálu znova atd... 😖

stvura
5. feb 2011

@sussanah hm...no u nas ta nepustia nikde, musis dostat prepustaciu spravu a tu ti primar nevypise pokial dieta nema aspon tri dni...
@k.ate moje prve dieta malo zltacku, druhe tak isto, dokonca sa mu vratila...ak aj tvoj starsi mal, je velka pravdepodobnost ze i druhe dietatko ju bude mat....

sussanah
5. feb 2011

@stvura no ano, na sprave je to zavisle, to jo, ale primar zase nema zadne pravo ti spravu nevypsat 😉 Je to proste porad o tom samem. Oni maji vnitrni narizeni, ze proste driv ti zpravu nevypisou, odkud nema 3 dny, ale jde porad jen o vnitrni predpisy, ne o zakon a tve pravo jako rodice je nadrazene jakymkoliv vnintrnim predpisum, i nemocnice. Ale to je samozrejme jen teorie, asi bych do toho taky na Slovensku nesla, kdyz to tam neni ani uvedene jako moznost 😒
@k.ate ano, nekdy to proste nevis. Ale zas ja zazila, ze treba v Bohunicih propousteli i driv nez po 72h, jenom proto, ze nemeli dost luzek 😖 V tu chvili to najednou nebyl problem, zloutenka, nezloutenka... Je to holt nakonec na kazde z nas. Pro me treba pobyt na sestinedeli byl fakt ocistec. Nervy v kyblu, mliko zadne, minimum spanku, maly ukriceny a na vsechno jsem byla sama ☹ Pro me treba prinos na 6-tinedeli byl 0-0-nic. Jednou za den maleho zkontrolovali, monitor dechu stejne nemel a nikdo se nijak nestaral, jestli je vse ok. Sama jsem musela poznat, jestli mam jit pro dokrm nebo ne. Kdyz mi maly konecne ve 3 rano usnul, ja byla totalne vycerpana a vyhladovela a pozadala jsem o caj a rohlik, tak mi rekli, ze bohuzel, ze rohliky se rozebraly uz v 10vecer a caj bude az rano 😠 A pak se mi melo delat mliko... Takze ja, pokud bude vse ok, tak po porodu jdeme s mimcem domu 🙂

sussanah
5. feb 2011

@stvura ta slovenstina me mate, potom pisu "spravu" a ne "zpravu" 😀

majdula
5. feb 2011

@sussanah A kde chces rodit, v Brne? Kde konkretne? Moje znama rodila ambulantne u Milosu (a podepisovala jim dobrozdani, ze sama pak navstivi pediatra), ale tam prave moc nechci... a nevim, zda to jde v Bohunicich nebo na Obi... druha vec je, ze netusim, jak dopadnu, minule mi porod vyvolavali krzeva preeklapmsii a skoncilo to akutnim cisarem a holt jsem si to tam musela odlezet a tak nejak mam tucha, ze mi ta preekl. hrozi aj tedka 😖 a jelikoz mi po tak kratke dobe po cisari porod vyvolavat nebudou, tak mam bobky, ze me rovnou kuchnou 😔
A treba na Obilnaku byl ten problem, ze proste vsechny nadstandardy byly zoufale plny a to celou dobu, co jsem tam byla 😖
Mno tak uvidime.

sussanah
5. feb 2011

@majdula o milousich jsem to taky slysela, ale chtela bych asi zase Bohunice. Jde to taky, jak obilnak, tak bohunice, ale chteji tam prave papir a nedoporucuji to a maji hromadu kecu, ale propusti te nakonec bez problemu. S tou preekl. to je blbe, to fakt clovek nikdy nevi a navic s cisarem 😒 Ja mela porod vcelku ok, vse bylo v poradku, jen mel maly hranicni zloutenku a nepribyval (nemela jsem mliko), takze tomu bych se rada vyhla a v klidu si kojila a uzivala maleho doma 🙂
Tyjo, to teda leti, ty uz jsi 32tt 😕 🙂

majdula
5. feb 2011

@sussanah Taky jsem nemela po tom cisari mliko, spustilo se (a jen trosku) az pri odchodu domu, to bylo ciry zoufalstvi, ted prave doufam, ze i kdyby byl zase cisar, tak jeste pofrci laktace, kterou ted udrzuju diky Radovi 🙂 a nebudu na suchu...

sussanah
5. feb 2011

@majdula taky si rikam, ze si to snad prsa budou pamatovat, jak se to mleko dela, i kdybych uz tou dobou nekojila 😀 U nas to teda na kojeni k porodu moc nevypada. Odpoledni kojeni nam vcelku vysumelo do ztracena. Parkrat jak mi nebylo dobre jsem mu nedala a on ani nechtel a ted si cucne tak jednou tydne odpoledne. Nocni kojeni jsme ted zrusili, protoze bojuju s nespavosti, takze spim ve vedlejsi mistnosti, abych alepson usnula rozumne. Takze nakonec ted kojim jen rano a vecer a maly se k tomu stavi tak vcelku laxne. Mam pocit, ze kdyych ted prestala, tak by to proslo bez povsimnuti. Jen nevim, jeslti z toho mam mit radost nebo ne 😅 😀

majdula
5. feb 2011

@sussanah Nech to zit vlastnim zivotem a uvidis... Popravde u me slo zezacatku tehu kojeni taky do kopru, prcek se vylozene zacinal sam odstavovat, prestal uplne chtit pres den, omezil to na jedno dve cucnuti v noci, pak i to zrusil a dal si treba jen rano po probuzeni a nekdy ani to ne, takze byly i dny, kdy jsem proste nekojila vubec 😲 Nechala jsem to byt s tim, ze jsem to skoro obrecela, ze koncime 😅 a vida, ted si dava zas pravidelne rano a v poledne po probuzeni a sam si teda o to rika "Mami, miko, mnam!" Tak si rikam, esi jsem ho tehdy v tom odstavovani nemela podporit, mohla jsem ho uz "mit z krku" 😀 ale zas je mi to mily, plus ten benefit plynuleho pokracovani po porodu s druhatkem se mi docela hodi, ze jo 😉

stvura
5. feb 2011

@majdula no kocky, moj sa teda odstavit vobec nehodlal...ale ano, produkcia sa surodencom urcite zvysi, tiez ak zjete nieco co malemu nebude po voli, tak starsie dietatko vypije ako spongia.. 😉
U nas inac ak je cisarsky, robia automaticky aj druhy cisarsky...dokonca kamaratka co mala rozdiel medzi cisarskym 3 roky jej chcel lekar spravit cisarsky.

majdula
5. feb 2011

@stvura No vidis, mne dr. zase podporil, ze jizva uz je zahojena i po pul roce a zahojenejsi uz nebude a neni duvod mit tedy delsi pauzu mezi porody... a ze taky neni duvod, abych nerodila normalne...
Takze u nas to jde. Jen je tam problem, po cisari uz neni mozne porod vyvolavat (teda po tak kratke dobe) z duvodu rizika prasknuti delohy 😒 a stejne tak neni mozne dat epidural, aby clovek to pripadne prasknuti citil 😝 😅 Jauvajs.

sussanah
5. feb 2011

@majdula jaj tak tomu rikam uklidneni 😅 Ale je fajn, pokud to umoznuji. Protoze pokud je jizva dobre zhojena a vse probiha normalne, tak neni duvod nerodit normalne. Budu ti drzet palce 🙂
Taky uz jsem uvazovala, jestli ho uz uplne neodstavit, kdyz ma k tomu takovy pristup nepristup. Jakoze on kdyz uz prijde jeho cas, tak se tesi a i tak u toho brbla, ze je mi to lito to nejak resit. Necham to proste konovi, zatim mem to netrapi. Spis se obavam pozdejsiho tehu, pri prvnim jsem hooodne trpela na tvrdnuti a posledni mesic jsem mela v kuse poslicky.. Takze to se trochu bojim, abych si potom neprivodila predcasny porod 😔
@stvura tyjo, asi si zacnu gratulovat k ceskemu porodnictvi 😕

majdula
5. feb 2011

@sussanah Jo znam, prvni tehu jsem stravila na magnezku, tvrdnuti x krat denne plus od 33tt poslicci jak svina... a beztak jsem rodila v terminu a to jen diky vyvolavani 😅
Ted jsem mela akorat do 20tt krece v lytkach, od te doby Mg neberu... bricho tvrdne jen sporadicky a uprimne, kdyby mi to kojeni melo uspisit porod (rekneme o dva tydny), tak se zlobit nebudu 😉 Ale spis s tim nepocitam, pri te mizive kojici frekvenci...

erinka83
7. feb 2011

nestíhám zatím dočíst, ale u mě je to momentálně tak, že jsem byla nalomená začít ukončovat kojení (2x denně), ale prostě s emi nechce 😅 takže jak psala myslím @sussanah necháme to koňovi 🙂 v sobotu jsem se o tom bavila s mamkou, byli jsme na oslavě a zrovna když jsem šla asi s malou čůrat, se jedna setřenka mamky ptala, jestli ještě kojím, tak říkala, že si myslí že tak 2x denně a ta sestřenka říkala, že to je fajn, že ona kojí malou taky, hlavně v noci když se vzbudí, má 20 měsíců.. a nachomýtla se k tomu druhá sestřenka zděšená se ptala jako PROČ 🙄 no ona přestala v 8 měsících... Minule moc nechápala, proč jako nedávám Barči Sunar 😒 no a tak jsme se o otm pak bavili s mamkou, byl u toho i m a říkala jsem, že mi přijde, že mlíka mám stejně čím dál míň, takže buď se Baru odstaví sama, jen si trochu pocucá, nebo mlíko dojde, nebo to nějak doklepem k porodu a budu mít super odsávačku, tak bylo vidět, jak s ejim ta myšlenka hrozně líbí 😵 takže já te´d neřeším 🙂 a jsem ráda, že ještě kojíme 🙂

k.ate
7. feb 2011

tak u nás se teda k odstavování malej nějak nemá, je to můj malinkej závisláček 😀

piacere
7. feb 2011

žienky, môžem sa opýtať, koľko vážia vaše detičky? (Vek cca rok a 3 mesiace).... papkajú pekne alebo odmietajú inú stravu ako MM? Mám sesternicu, ktorá malú (rok+3m) stále kojí, malá odmieta inú stravu, nič nechce papať a váži 7,5kg 😕 zdá sa mi to neuveriteľne málo....

k.ate
7. feb 2011

@piacere tak já když jsem malýho naposled vážila (to měl cca rok a 3 nebo 4 měsíce), měl 12,5 kg, je i docela vysokej... ale on baští i jiný jídlo bez problému (teda jak co 😀 ), ale rozhodně není převážně na mlíku... 7,5 kila měl někdy v 5 měsících 😀

k.ate
7. feb 2011

@piacere tak změna... 7500g přesně měl ve 4 měsících, takže mi přijde neuvěřitelný, že mrně skoro sdtejně starý jako on může vážit jen takhle malinko.. 😕

johanka.
7. feb 2011

Ahojte, dlhodobo dojciace mamicky 😀 Rada by som sa k vam pridala, mam zopar otazok ohladne dojcenia starsich deti. Tie, co ste vydrzali dojcit napriklad dva roky, predpokladam, ze sa to podarilo aj vdaka tomu, ze ste naozaj dojcili na poziadanie. Ja som dojcenie tiez neobmedzovala, no v poslednej dobe mi obcas vrta hlavou, ci je to v poriadku, ked sa starsie dieta chce dojcit casto, cim myslim, ze kludne aj kazdu polhodinu, niekedy i castejsie. Malej prave lezu trojky, tak uvazujem, ci je to aj tym, ze casto si chce len cucnut, par sekund, a ide sa hrat dalej. A tiez ako to riesite, ked ste niekde v obchode a dieta sa nahle zacne dozadovat mlieka. Mozno hlupe otazky... ale fakt mam obcas dilemu, co robit, ked som na verejnosti a viem, ze najblizsiu hodinu sa do sukromia nedostanem... normalne nadojcite hocikde? Je to take hlupe, ked prsia sa pokladaju za nieco, co by sa nemalo na verejnosti prilis vytahovat. 😢

erinka83
7. feb 2011

@piacere malá má něco přes 8kg, 8,5 určitě nemá... Ale kojím málo a jí celkem pěkně 🙂