Podpora dlhodobého dojčenia a prirodzeného odstavenia

mucilienka
23. júl 2008

Ahojte,

moja dcerka bude mat 2 roky az v novembri, takze mometalne mame 20 mesiacov. Stale ju dojcim, a obom nam to vyhovuje... no, coraz castejsie sa stretavam z nepochopenim okolia - maminky, susedy, kolegyne z prace atd. No, najviac ma prekvapuju reakcie lekarov (mam zdravotne problemy z chrbticou - poporodna lumbalgia), ktori mi tvrdia, ze uz je to iba reflex a moje mliecko nie je kvalitne ako predtym, ci chcem malicku dojcit este aj v skolke a pod.
Pritom si myslim, ze ju nedojcim az tak dlho, zda sa mi to primerane a hlavne normalne, pokial sme spokojne obidve... A naviac ide o prirodzenu vyzivu pre moje dieta... No ja uz castokrat neviem, co si mam o tom mysliet a ako reagovat.. Pritom viem, ze to nie je pre nas obe na skodu, ale skorej na uzitok.... stretli ste sa s tymto uz aj vy?

reni93
26. jún 2013

dievcata ahojte, chcem sa poradit, malu kojim rok a pol, v podstate na poziadanie, problem je ze papa malo prikmov. vcera na poradni mi lekarka hovorila, ze mam viac prikrmovat, aby lepsie priberala, len neviem ako, ked jej polozim tanierik s jedlom (niekedy aj dve, tri rozne jedla), vzdy nakoniec ukaze na prsia, povie mnam mnam a sme opat tam kde sme nechceli byt...zevraj dlhsie dojcene deti maju problem preferovat prikrmy pred MM. mate podobne skusenosti? co robit? byt tvrda a nedat prsnik? nechat ju hladnu?:-/velmi pekne voped dakujem za akukolvek radu..🙂

reni93
26. jún 2013

este na doplnenie, ju papanie bavi, nema z toho stresy, alebo nieco podobne, spapa ovocie, zeleninku, masko, no vsetko ale len tak na ochutnanie..stale je to len doplnok mojho mliecka. je uz naozaj cas zmenit pomer MM: k tuhemu jedlu, alebo to este nemam silit?....zaujimaju ma vase skusenosti, ci to islo prirodzene, alebo bolo treba "tlacit na pilu", co by som nerada...

ivanka.7
26. jún 2013

@reni93 Ma zly krvny obraz? Nepribera? Lebo ak nema ona problem, ze by jej chybalo nieco, tak nie je dovod. Kazde dieta sa rozje inokedy, nasa ma dni, ked by zjedla aj kona a dni, ked je len pri mne a rozjedla sa tak pred mesiacom-dvomi, dovtedy kazde jedlo 3 lyzicky a dovi. Ale priberala, bola ziva, zdrava, vesela, pocikane plienky mala, tak to nikto neriesil.
Chapem, ze mas starsiu slecnu, ale mozno to chce len cas.
Doplnok k tvojmu doplnku - nervovala som sa, aj som si trosku poplakala a potom som to nechala tak. A slo to. Aj dnes su dni, ked nezje dokopy nic, ale zas su dni, ked viem, ze jedla v pohode. A pri MM mam vzdy istotu, ze aj ked ju bolia zuby, ma blby den alebo daco, ze nechce jest, tak ze jej ja davam aspon tolko, aby tym nijako neutrpela.

kaya80
26. jún 2013

@reni93 ahoj, ja som s mojou malou bola na tom rovnako. skoncilo to tak, ze som ju v 14 mes. musela prestat kojit uplne, pretoze uz nechcela okrem MM vobec nic jest a kojila som kazde dve hodiny - aj v noci. drzim palce, aby sa Ti ju podarilo nejako presvedcit, u nas to neslo :/.

reni93
26. jún 2013

@ivanka.7 je uzasne spokojne dieta, nebola doteraz chora, nie je ani chuda, len ma nieco vyse devat kil, co podla tabuliek nie je uplny ideal...🙂 inak zaujima ju vsetko co sa jedla tyka, ale mam pocit, ze zatial ju skor bavi ho objavovat, ochutnavat atd, ziadne plne davky polievocky a pod. nehrozia..🙂 a na prsniku je taka spokojna, ze neviem ci s tym uz nieco robit, alebo este nechat tak. nechcem jej to jedlo znechutit tym, ze ho budem do nej tlacit....

mikymiky
26. jún 2013

@reni93 ahoj, moja mala ma 20 mesiacov, tiez kojim na poziadanie, cez den sa koji mozno 3-4 krat, v noci tiez, takze este dost, tiez je dost vyberava na prikrmy, ale u nas najviac zabera, ked je zarovno nami, ja s nou stolujem vzdy, priatel vzdy, ked je doma. Neriesim velmi, ked nieco nezje, proste jej nalozim, ja si nalozim tiez (aj ked len symbolicky), kolko spapa, tolko spapa a cuduj sa svete, odkedy mam k jej jedeniu takyto postoj, papa omnoho lepsie. Nikdy ju nenutim, ani jej neodmedzujem moje mlieko, je to na nej. Tazko ale takto radit, kazde dieta je ine. Kolko inak vazi tvoja mala, ze ti pedina radi obmedzovat MM?

ivanka.7
26. jún 2013

@reni93 vidim ze mame dost podobne deti 😀 aj moja ma asi 9 kil 😀 a chora bola teraz prvykrat, ale to dakde schytala siestu chorobu (predtym ju asi 3x nedostala, ked s nou bola v styku), takze to ani neratam. Jj tiez mala to obdobie, ze kazde jedlo so zaujmom ochutnala, ale len ochutnala a po par lyzickach bol koniec, plne davky nedava ani teraz, ale zjavne je po mne - je malo, ale casto 😀 aj v dojceni je taka, kratko a casto, odmalicka.
Podla mna stale ponukaj a nenut a ono sa to zlomi, skor ci neskor. Ja to vidim, ked sme u svokrovcov a idem si lahnut alebo prosto jej nie som velmi na ociach, pripadne ma kopec inych zabaviek ako vlastnu matku (alebo ju aj parkrat uz strazili, ze som tam nebola), tak svokre v pohode zje dost veci, misku polievky, cely jogurt a pod. To ja do nej vacsinou nedostanem.

A este mi pomohlo, ked sme zacali jest spolu - najlepsie to ide, ked jeme z jedneho taniera, ale da sa aj tak, ze ja mam svoj, ona ma svoj a ja ju na striedacku krmim a jem sama. A ona musi mat tiez svoju vlastnu lyzicku a vidlicku. Alebo ma rada, ked moze jest uplne sama - napr. cestoviny, to sa da dobre aj rukami alebo kusky zeleniny na pare ci uvarenej a pod.

reni93
26. jún 2013

@mikymiky do 9,5 kil, tak nejak, ja som ju nikdy nevazila, nebola som otrokom tabuliek, nebola chora, spava, mrzuta, vyzera krasne zdravo, tak som neriesila, az vcera od poradne som sa zamyslela...inak rovnako ako aj ty pises, my jeme vzdy spolu, dokonca chodime do zahradky po zeleninku spolu, pripravime si ju spolu, takze zapajam ju tiez...naozaj najlepsie na tie poradne ani nechodit, ak je dieta v pohode, zbytocne zneistuju matku..🙂

katyxq
26. jún 2013

@reni93 jsme na tom dost podobně (v roce a půl měla 8.25kg), ale je zdravá, hodně aktivní, většinou mi přijde, že prostě nemá na jídlo čas 😅, že je spousta zajímavějších věcí na práci, nají se jen tolik, aby ukojila akutní hlad, jinak se mnou ráda vaří, ochutnává, nakupuje jídlo ... co pomohlo - neřešit to, smířit se s tím, až bude chtít víc jíst, tak začne, od roku a čtvrt s ní jím ze stejného talíře (pomáhá to dvojím způsobem - já nevím, kolik sní, tak nestresuju, ona vidí, že jím to samé a jí víc, to teda odhaduju podle toho, jak se cpe a že chce míň kojit, ale přibývá pořád stejně, čili hlady evidentně není).

mikymiky
26. jún 2013

@reni93 aj moja mala, starsia od tvojej o dva mesiace ma 9 a pol kila🙂). Neriesim, je superzdrava, velmi pohybliva a zivotaschopna. Och ti pediatri, kiez by takto dohovarali matkam, ktore detom tlacia od styroch mesiacov pribinaky. Lebo tam tie problemy realne hrozia. Ja som presvedcena o tom, ze dieta si vytvori spravne stravovacie navyky (samozrejme za vhodnych podmienok), ked si reguluje samo, kolko toho spapa. Tie mechanizmy pocitov hladu a nasytenia u malych deti este funguju perfektne (kym im ich my dospeli nedokazime). Podla mna to robis super, papate spolu, do vsetkeho ju zapajas, vytvaras pozitivny vztah k jedlu. Bavi ju ochutnavat, to je to najdolezitejsie, mozno este nie je uplne pripravena, aby spapala plnu porciu jedla (to som mimochodom u svojej dcery este nezazila). A mozno bude vzdy jest menej, ak bude zdrava, nie je co riesit.

reni93
26. jún 2013

@katyxq moja intuicia hovori, netlacit na nu, chcela som vediet, ako su na tom ine maminky, ktore koja castejsie, ci to dlhodobe kojenie moze naozaj vytvarat problem s jedenim, alebo reakcia lekarky je len dalsi z prejavov spolocnosti, ktora dlhodobe dojcenie skor zavrhuje ako naopak..necham to teda plynut tak ako to je a az do najblizsej poradne sa nebudem zbytocne stresovat..🙂

katyxq
26. jún 2013

@reni93 já to nakonec dělala tak, že jsem dr. tvrdila, jak malá jí víc (ehm, o lzičku denně, ale to jsem neříkala), no a jéje, jak byla doktorka spokojená, že už malá přibývá dobře (že to mělo jiné důvody, to je marné jí vysvětlovat)

reni93
26. jún 2013

juuj baby dakujem za podporu, hned mam lepsi pocit...🙂

duratlicka
28. jún 2013

@reni93 Mam tu rastovu tabulku pre dojcene deti do 2 rokov a je tam obrovsky rozptyl. 80cm dieta moze mat 8500 g a moze mat aj 12 kg.To je 3. a 97. percentil. 86cm moze mat od 9750g do 13,5kg. Nasa ma 1,5 roka a je strasny drobec,ma okolo 9,5 kg a tiez malo je.Ale beha ako raketa,je spokojna,krvny obraz dobry,tak sa nebojim.Jednoducho je chuda po mne🙂

reni93
28. jún 2013

nasa ma tiez 1,5 roka,82 cm a 9,2 kg a vobec nevyzera chudo, ti lekari asi musia mat pocit, ze kazdemu nieco poradia, odporucia, aj ked nie je zapotreby..🙂

duratlicka
28. jún 2013

@reni93 Byvala doktorka ma tak stresovala cely prvy rok,asi chcela ist na dovolenku za predpisane umele mlieko.Mala smolu,vymenila som ju😀 Nasa mala je chuda,keby nenosila latkove plienky,musela by som jej vsetky nohavice presivat na traky😀 Ale ona je krpata po tatovi a chuda po mne.

katka0905
30. jún 2013

@reni93 ja by som ju nesilila, ked jej to takto vyhovuje a tebe to nevadi. Moja mala uz zacala v podstate normalne jest, aj ked tak naozaj s chutou len obed, zvysok tak len zobne skor... ale niekedy si poriadne da aj veceru, ak urobim nejake jej oblubene jedlo. Len tiez to trvalo nejaku dobu, prist na to, ktore jedla naozaj s chutou zje. Vo veku tvojej tiez len tak ochutnavala, ale zas, ona rozhodne nie je ani nebola chuda, takze s lekarkou sme to vobec neriesili. Na druhej strane, mam ale kamaratku, ktorej syn jedol normalne jedla od isteho casu coraz menej, ku koncu ho dojcila skoro kazdu polhodinu, aj v noci casto, tak ho nakoniec musela odstavit (mal asi rok a tristvrte).

reni93
30. jún 2013

@katka0905 aj ja som sa prave toho bala, ze sa bude stupnovat potreba mlieka, lebo vsak rastie a stale viac potrebuje a ked nechce prikrmy tak jedine pridat na mlieku...chvalabohu to tak nie je, cely den si nieco zobka, teraz idu maliny, hrasok, mrkvicka, orechy este z minulej sezony, no vsetko co pozbierame na zahrade a ine, len sadnut pekne a napapat sa nehrozi, a ked aj nic nezobka, tak od hladu skor mliecko...ani nasa nie je chuda, ma aj faldiky, len ta lekarka ma zneistila, ze predsa mlieko po prvom roku uz nie je to co byvalo, preto tlacit na tuhe jedlo atd. vsak pozname to... 🙂

jarmilka1985
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
majka1981
2. júl 2013

@jarmilka1985 ked nepoznas, ako to je ze dieta nechce jest, tak je lahko napisat "ukecavaj viac na tuhe veci a ze potom das cicu - ktoru nemusis dat vzdy lebo sa naje z toho co jej das a na cicu zabudne"

aj moj syn mal takuto vahu:
porod 3520
1 mesiac 5 kg
4 mesiace 7,5
6 mesiace 8,50
prikrmovat som zacala po 6. mesiaci - nejedol neako extra, viacej odmietal
10 mesiacov 9,500 (74 cm)
22 mesiacov 10,50 (84 cm)
a teraz ma 32 mesiacov a vazi 12,4 (90 cm)
co som s tym chcela vysvetlit je, ze 4 mesacne dieta nemozes absolutne porovnavat s 1,5 rocnym dietatom - od kedy sa dieta zacne pohybovat (stvornozkovanie a neskor aj chodenie), tak sa priberanie stopne rapidne!

animaal
2. júl 2013

Zapojim sa do debaty, ja mam zas uplne opacny problem, maly by len normalnu stravu jedol, stale nieco papa...a na mliecko si uz ani nespomenie! Cez den vobec, kojeny bol uz len v noci, lenze najnovsie mi prespi uz skoro celu noc a mne mlieko ubuuuda, este rano sa ho snazim prilozit, ale on sa len prituli a uz uz uteka prec 🙂 podla viacerych sa dieta odstavi az okolo 3 rokov, moj bude mat rok a fakt mam pocit, ze on uz nechce... :( neviem co robit, ci sa trapit a stale len nukat nukat, alebo uz nechat tak, je zdravy krasne papa.. Ziadny problem nemame. Uz som na nervy z tohto, 🙂

majka1981
2. júl 2013

@animaal ja by som nadalej ponukala. pises ze by jedol stale normalnu stravu, ale nepises co pije? a ako pije (ak z flasky, tak mu je to moznoze pohodlne a potom uz nema potrebu pit z prsniku)

animaal
2. júl 2013

@majka1981 pije vodicku z normalneho poharika a ked sme vonku tak ma flasku so slamkou. Lenze on ma flasku uz dlho a s kojenim sme nemali v podstate nikdy problem, raz mal uz taketo obdobie, ale rozkojili sme sa - tiez sme popritom pouzivali flasku, poharik... No uvidime!

standu
2. júl 2013

@reni93 podla mna dojcit na poziadanie, ak javi zaujem o jedenie, skusat, ponukat, postupne si zvysi davky.. moja starsia mala ako 2rocna cca 10kg tiez som si hlupa myslela ze jej moje mlieko a prikrmy nestacia...odstavila som ju, pila do 4apol roka nutrilon plus samozrejme normalne jedlo a ma 5rokov a 15kil....

jarmilka1985
4. júl 2013

@majka1981 Suhlasim s tebou mas pravdu...ked sa dietatko hybe je to uz inaksie... A zial aj kazde dieta je ine... 🙂

jarmilka1985
4. júl 2013

@standu Ono je to asi o metabolizme dietatka...Ja mam 2,5 rocnu a ma takmer 16kg...a ked sme zacali prikrmovat aj UM v 4 mes. a kojila som dalej do 7m.nejako extra nepriberala...vkuse bola v pohybe...a teraz tych 16kg si drzi skoro rok...tusim ako 1,5 rocna mala 15...

romcovaklarka
4. júl 2013

Je tu někdo, kdo kojil tandem a otěhotněl při tom?

madlisek
4. júl 2013

@romcovaklarka ou jé, to vypadá napínavě 😵 Sama o nikom takovém nevím, bohužel.

romcovaklarka
4. júl 2013

@madlisek 😀 No, napínavý by to asi bylo. Jsme pořád nějak nerozhodní - hlavně kvůli penězům, jinak by asi bylo rozhodnuto. Pokud to teda vůbec jde. U prvního jsem dostala MS po 8 měsících a to jsem kojila jednoho 😅