Podpora dlhodobého dojčenia a prirodzeného odstavenia

mucilienka
23. júl 2008

Ahojte,

moja dcerka bude mat 2 roky az v novembri, takze mometalne mame 20 mesiacov. Stale ju dojcim, a obom nam to vyhovuje... no, coraz castejsie sa stretavam z nepochopenim okolia - maminky, susedy, kolegyne z prace atd. No, najviac ma prekvapuju reakcie lekarov (mam zdravotne problemy z chrbticou - poporodna lumbalgia), ktori mi tvrdia, ze uz je to iba reflex a moje mliecko nie je kvalitne ako predtym, ci chcem malicku dojcit este aj v skolke a pod.
Pritom si myslim, ze ju nedojcim az tak dlho, zda sa mi to primerane a hlavne normalne, pokial sme spokojne obidve... A naviac ide o prirodzenu vyzivu pre moje dieta... No ja uz castokrat neviem, co si mam o tom mysliet a ako reagovat.. Pritom viem, ze to nie je pre nas obe na skodu, ale skorej na uzitok.... stretli ste sa s tymto uz aj vy?

majdula
23. feb 2011

@carodejnica Jsem namekko, ted koukam na jejich fotky z porodnice, jestli to jen trosku pujde, budu bojovat o nadstandard... bohuzel pokud budou vsechny plne, mam smulu a znamenalo by to pouze navstevy na chodbe v navstevnich hodinach 14-17h ☹

@erinka83 Ambulantne by se mi to libilo tez, ale jestli budu zase rodit cisarem, tak to nehrozi 😢
Ach jo! Strasne bych je chtela mit po porodu u sebe, oba a porad...

erinka83
23. feb 2011

@sussanah jo, naštěstí tam budu mít znalejší kamarádku, už mi hodila odkaz na PA i dulu, tak si to musím pořádně rozmyslet a tak 🙂

erinka83
23. feb 2011

@majdula aha, no snad ne! Držím pěsti!!

majdula
23. feb 2011

@erinka83 Znama rodila pred cca pul rokem v Brne u Milosrdnych ambulantne, vecer uspala malou (kterou mmch taky koji), odjeli do porodnice, v noci porodila a rano nez mala vstala, uz byli vsichni doma 😵 Jen musela podepsat, ze zajisti prohlidku miminka detskym dr. do 24 hodin tusim...
Jenze to byl porod bez komplikaci...

Ja vaham mezi Bohunicema a Obilnakem, zatim nevim...

leelo
23. feb 2011

@erinka83 ta asertivita je urcite na mieste. len v BFH porodnici by nam to mali snad ponukat ako sluzbu, nemali by sme "bojovat" o to, co je vlastne ich zasadou/povinnostou.
ja som nerodila v baby friendly, ale zase nebolo to na slovensku. neviem si vobec vybavit bod z BFH, ktory ta moja porodka nemala v malicku. este aj upratovacky boli oboznamene so zasadami BFH.

@carodejnica tak ten koment som necitala 😠 wow, niekto zavidi. moja mama (roc.1959) je nadsena zo vsetkeho a mrzi ju, ze mala deti prave vo vrcholnej dobe temna, co sa dojcenia tyka. vidim na nej, ze uz posunula svoje obzory vdaka mojej osvete doooost daleko 😉

ta mamicka z clanku je weroni tu z konika a aj pod fotkou v jej blogu, kde ma na hrudi obe deti, su teda vselijake komenty 😅 al etak co sa divime, ked niekomu je nevolno aj z BKM (dalsie foto weroni) !!!

sussanah
23. feb 2011

@erinka83 v Brne ty ambulatni porody uz urcite fungujou dyl, minimalne kdyz se maly narodil, tak uz to jelo. Resp ono to fungovalo i predtim, jenom o tom nemluvili 😉
@majdula budu drzet palce, at probehne porod dobre a mas obe deti u sebe 😉

Jinak teda clanek super, akorat jsem docetla, uz vim, co dam precist te PA, kterou si vyberu 😵 Ja jsem taky hrozne chtela, aby mi maleho nechali na brichu cele ty 2h, mela jsem s sebou i svoji deku a rucnik, ale proste po tom porodu jsem nemela silu se s nekym hadat, byla jsem strasne stasna, ze je maly v poradku, ze ho konecne vidim. Do dnesk ame treba mrzi, ze jsem ho poradne nemela kuzi na kuzi a prisal se poprve uz jako oblecena, zabalena larvicka 😔 Dokonce si myslim, ze i proto mi tak dlouho trvalo (nekolik mesicu), nez jsem si k nemu nasla cestu 😔

leelo
23. feb 2011

ja som velmi chcela ambulatny porod. prisla za mnou totiz mama zo slovenska a mali sme to tak naplanovane, ze pojdeme cim skor domov. len porod bol trosku komplikovany, to ma ako prve vystrasilo. no a na 3.den vystupil bilirubin a zostali sme tyzden. uz mi sibalo, ale nastastie som mala solo-izbu, takze manzel aj mama so mnou boli den/noc.
keby som vtedy vedela o ikteruse to, co viem teraz (od annag), tak ma tam nikto neudrzi dlhsi eako do 3.dna 😅

annag
24. feb 2011

@timka6

ahoj timka, samozrejme, ak sa rozhodneš malého uspávať inak, je to Tvoja slobodná vôľa. Len by som bola rada, aby si vedela, že dojčenie je v tom nevinne. Malý si - podobne ako každé správne naviazané bábätko na svoju mamičku- vyžaduje Tvoju pozornosť, prítomnosť aj pri uspávaní. Dojčenie mu len pomáha zaspať rýchlo a bezpečne. Presne ako spomínaš - každý iný spôsob uspávania si bude vyžadovať minimálne spočiatku oveľa viac Tvojho času, pozornosti. Ak navyše zvolíš formu učenia zaspávať osamote, tak sa to bude spájať i s jeho protestom. Každé bábo je iné a dopredu to odhadnúť nevieme, no treba rátať tým, že môže takéto pokusy znášať i veľmi zle .

Ak bábätko uspí 5 minútové dojčenie , prečo to nevyužívať, však je to oveľa ľahšie než hodinové poskakovanie či nosenie alebo čítanie rozprávok. Nezaťažuje to rodinu, nezaťažuje to mamičku. Je to zlé? Prečo? Komu tým škodíš? Malému? Môže dieťaťu škodiť prítomnosť matky? Môže mu škodiť pozornosť matky? Sebe? Oberá Ťa o čas? Čo je jednoduchšie, priložiť na 5 minút alebo hodinu uspávať? Sú mamky, čo si s bábom vlezú do postele a schrupnú si obaja aj pri večernom uspávaní , relaxujú obaja ... Nezdá sa to, ale on je ešte veľmi, veľmi maličký a Tvoja prítomnosť mu bohato stačí, dokonca ju bytostne potrebuje. Veľmi často sa stáva, že obdobie učenia samostatného zaspávania trvá i niekoľko mesiacov, dokonca rokov (opäť bez ohľadu na to či dojčíš alebo nie) . Niekoľko mesiacov stresov pre celú rodinu, nielen pre dieťa. Otázka je, či to stojí za to? Však čas rýchlo letí a o rok či dva budeš možno len nostalgicky spomínať na malého prítulného chrústika. S ockom sa zblíži a začne spávať trebárs i s ním, chce to trpezlivosť a najmä čas. Nie nadarmo sa do škôlky nastupuje až v 3 rokoch. Minimálne dovtedy dieťa preferuje mamičku a jej prítomnosť. Ale ak dieťa zaspáva s ockom, to neznamená, že nepotrebuje pozornosť a uspávanie. Rovnako ako keď ho držíš za ručičku v postieľke , alebo kolíšeš na fitlopte. Každé dieťa potrebuje nejakú formu uspávania, iba deti, ktoré si prešli výcvikom a už rezignovali nie ... ale to už je iná téma ...

Trápi Ťa zrejme časté dojčenie:
Deti mávajú skôr ráno než my dospelí, často už okolo 4-5.00 bez ohľadu na to, či sú alebo nie sú dojčené, majú budíček 😅 - Dlhším ranným dojčením si vieme spoločný spánok predĺžiť, poleňošiť si spolu v posteli . Bábo si ešte zdriemne a mama tiež. No v princípe je to normálne správanie sa bábätka - zrejme veľa mamičiek potvrdí, že ich deti sa nadránom kŕmia, dojčia častejšie či dlhšie - i v takomto veku. Však i rodičia škôlkárov sa sťažujú, že dieťa v sobotu ráno bantuší, hoci oni by si ešte pospali .... Chcela som tým len povedať, že odučenie od dojčenia či zaspávania na prsníku nie je automatickou zárukou toho, že sa lepšie vyspíš. No kým teraz Ti stačí ponúknuť prsník, tak potom možno budeš musieť vynaložiť oveľa väčšie úsilie aby vôbec zadriemal a spal až do napr. 7.00 ...

Časté dožadovanie prsníka môže mať súvis so všeličím - bábätko hľadá prsník, ak sa cíti neisté - to sa môže stávať na verejnosti, v cudzom prostredí. Môže sa nudiť - dojčenie je najlepšia interaktívna hračka 😅 , bábo pri dojčení prijíma množstvo podnetov , rozvíja si hmat, čuch, chuť, sluch, zrak , zapája svaly celého tela ... , môže sa prsníka dožadovať, ak sa rozčúli , ak mu čosi zakážeme, ak je unavené a potrebuje si oddýchnuť a načerpať nové sily , odbúrať nahromadený stres . Deti sa často "neprimerane" dožadujú prsníka len preto, lebo sa im odopiera dojčiť . Čím viac bábätko vníma, že ide mamičke na nervy, tým viac stresu, neistoty sa v ňom hromadí a o to vehementnejšie sa prsíčka dožaduje. Možno by si bola prekvapená, že by zafungoval pravý opak - ak by si mu prsíčko dala zakaždým skôr, než sa ho začne vehementne dožadovať. Väčšinou ide o skôr o krátke dojčenia , pri ktorých sa dá prečítať jedna kapitola v knižke, vypiť káva, pozrieť internet 😅 . A ešte to i vyzerá dôležito - každý v okolí je rád, ak vidí, že to funguje a že ten malý človiečik aspoň na chvíľu nie je ako z divých vajec 😅 Odstavenie je proces, ktorý spočíva v dojčení na požiadanie bábätka, len sa prsíčko neponúka, čaká sa, kým si bábo vypýta . A ak ho zakaždým dostane , tak si ho pýta čoraz menej - funguje to, nedojčí sa do puberty ako sa niekto obáva . 🙂

leelo
24. feb 2011

@annag ze "interaktivna hracka" - genialny vyraz! mozem ta citovat? 😵 😵
prave dnes som citala v cas.Dieta mamickovsku skusenost - ako podla nej uspesne odstavili cca 2rocneho syna od dojcenia tak, ze na vikend od neho odisla a potom si obviazala prsia a vysvetlovala mu, ze ju bolia 😕
vysledok: maly sa aj nadalej neustale dozaduje cici, aj od cudzich zien, ktore vidi dojcit. a nechce ziadne ine mlieko...

apollo11
24. feb 2011

ad článek - to je super, opravdu úžasný porod 😵 ten klouček musí být těžce v pohodě, ani nechci srovnávat, jak se musela naproti tomu cítit moje maličká (byla císařem 😒 )

Jinak mám zas další blbou zkušenost s nepochopením okolí (a to ani ještě nemám starší děťátko!), ale víc spíš sama se sebou. Tchýně mi předevčírem řekla, když přišla na návštěvu a já jsem ještě honem dokončovala kojení, že "už ji přece kojit nemusím" (jako že tím zbytečně zdržuju, aby se na ní mohla vrhnout) a že už je na to dost velká. Bohužel jsem měla špatnou náladu a už jsem vyjela a docela dost, čímž jsem to ještě celé podtrhla (vypadalo to, že já sama jsem z toho na nervy - jenže je to přesně naopak). Vím, že je nejlepší nereagovat vůbec než takhle, ale prostě byl blbej den.. Když bylo malé půl roku, přiběhla hned s Nutrilonem, že už jí ho můžu dopřát - to jsem se jen smála. Ona to jinak bere spíš pozitivně, ale s hrozným údivem - už od narození se mě ptá, jestli ještě kojím 🙂 - na to, že je bývalá doktorka, je dost těžký jí to vysvětlovat tak, aby se už přístě neptala 😠 a já prostě vždycky nemám na to, abych to s úsměvem obhajovala, i když bych asi měla...

leelo
24. feb 2011

@annag citam si tvoj prispevok stale dokola - je to presne tak ako vravis - dojcenie sa vini z toho, ze dieta lipne na matke, pritom tak sa spravaju aj nedojcene deti. co je zle na tom, ze ma potrebuje? ma chciet susedu?
takisto budenie - moj maly sa budi len cca o 6.00 rano, nadojcim a chrnime do 10.00. paradicka! bez dojcenia asi tazko.
aktivne ponukanie - uplne si to vystihla: ponukam, dojcenia su kratke, obaja sa trosku zastavime, pokomunikujeme spolu bez slov a hor sa dalej vyvadzat s ocinom 😉
minule sme boli v obchode s detskym oblecenim a maly sa zacal dozadovat prsnika, co sa mi nikdy nestava na verejnosti, lebo vsetko ostatne je daleko zaujimavejsie... tak som mu povedala, ze hned, ze ideme a v aute ho nakojim. ale on stale neprestal a bol hlasnejsi, az sa ludia pozerali. v tom sa prirutil moj muz a vravi: preco nejdes s nim do detskeho kutika? bezi na obrovskej plazme mickey mouse a maly sa ide zblaznit...
no to som tomu dala! benjamin zboznuje mickeyho, vola ho "mika". mliecku vravi "meka" a tak som jeho hlasnym ziadostiam zle rozumela a nazdavala sa, ze sa chce dojcit 😅 😅

leelo
24. feb 2011

@apollo11 aj z cisarskeho rezu sa da spravit krasny porod, uz len tym, ked babo hned prilozia (aj mamicka v ruske ma funkcne prsia) a potom je s nou na izbe co najskor a sestricky jej intenzivne a odborne pomahaju s dojcenim. aj to sa da. videla som to na vlastne oci.

haha, pre svokru si priprav jednoslovne odpovede. mne to tak funguje. kazdemu odpoviem strucne a ostatne necham na jeho domyslavost 😉 niekedy prilis argumentov skodi a stava sa mi, ze dalsia debata s kojo-skeptikom uz sa nesie v inom duchu, citim viac tolerancie.

apollo11
24. feb 2011

@leelo jj, na sále přímo to neudělali a asi by to ani nešlo, začalo se mi po operaci hůř dýchat a měla jsem třes (nevím, zda to bylo z emocí 🙂 ), ale do hodiny mi malou donesli na pokoj (i s mužem) a pokoušeli jsme se o přiložení - nesmí se zvedat hlava, takže to bylo zvláštní - byla to sice chvilka a nic z toho nebylo, ale byla jsem za to ráda. Pak ale začala rána přicházet k sobě a zas jsem malou celý den neviděla 😔

To by tchýně musela taky mluvit jednoslovně 😀 ale ona to vždycky zeširoka rozebírá. Osvědčilo se mi, že tohle je jedna z věcí, u kterých by člověk neměl reagovat přehnaně afektovaně, jinak sám působí nepřesvědčivě.. opravdu je nejlepší přejít to úsměvem, ale žel to v každé situaci nejde 😉

timka6
24. feb 2011

@annag Ahoj annag, ak by som si čítala tvoj článok (teda to čo si mi teraz napísala) pred dvomi tromi mesiacmi, tak by to bolo v pohode, neriešila by som odstavenie, a áno máš pravdu, je to na nás oboch. Začala som to riešiť v poslednej dobe, pretože, si myslím, že už je dosť veľký na také niekedy časté dožadovanie prsníka. A taktiež vidím reakcie ostatných mamičiek, ktoré koja, ale všetko sú to detičky tak nanajvýš okolo 1,5 roka. Preto, už sa mi to zdá dosť dlho, veď bude mať v lete 3 roky, ale zas určite je to výhoda, ak ho chcem uspať príp. utíšiť, ak je chorý, je to na nezaplatenie. Ale, od septembra asi nastúpi do škôlky, a myslím, že to bude dosť ťažko znášať, pretože je na to dosť naviazaný, ale pôjdeme na to postupne a uvidíme.

apollo11
25. feb 2011

Jen chci dodat k nedávné debatě o škodlivinách v MM (není to odborný zdroj):

"Mateřské mléko má i jedno minus: obsahuje víc bifenylů než kravské. Tyto nebezpečné látky se dostávají z vnějšího prostředí do matčina těla a ukládají se v něm. Proto platí, že čím starší matka, tím vyšší riziko. Tyto jedy nejvíce ohrožují plod v první třetině gravidity, takže při kojení už zátěž tak velká není.

Ani v Německu, kde lékaři hladiny bifenylů v mateřském mléce pečlivě sledují, ženám zatím nedoporučili, aby si kojení rozmyslely. V německé studii srovnávající IQ dětí kojených, byť mlékem s bifenyly, a těch, které od narození konzumovaly mléka umělá, dopadli ­někdejší kojenci lépe. Tento fakt nasvědčuje tomu, že mateřské mléko ’okořeněné‘ bifenyly centrální nervovou soustavu výrazně nezatěžuje. Přesto by podle odborníků bylo dobré, kdyby ženy už předem počítaly s tím, že jednou budou kojit, a snažily se příjem bifenylů co nejvíc omezit. Ty jsou rozpustné v tucích, a proto jich nejvíce bývá ve výrobcích živočišného původu.

Chybu by také udělala žena, která by se během kojení snažila podstatně zhubnout: zplodiny a škodlivé látky uložené v jejím těle by se totiž přitom hojně uvolňovaly právě do mateřského mléka."
-------------
Takže to není tak horké, jak jsem četla jinde 😉

zuzkat1
27. feb 2011

vas tu citam...som tu davno nebola...
@annag presne ako pises patrim medzi tie ktore si lahnu vecer k malej (konecne opat rada zaspava poleziacky-mali sme obdobie ked bola ochotne len v naruci, teda som musela sediet) ... teraz uz je ochotne lezat tak si lahneme spolu ona sa pritisne a napapa ked uz nie je hladna tak sa odplazi a chvilu sa hra s macom potom sa vrati cucne si a zas odide zatancuje chvilu a tak dokola az napokon sa vrati zas pricucne sa a zaspi... ani neviem kedy lebo zvacsa ja uz spim 😅 teda si pospim tak polhodku a potom ked sa preberiem dam ju do postielky a idem pozerat telku🙂

ma sice len 13 mesiacov ale pre mna je uz teraz uplne nepredstavitelne ze raz kojit nebudem... ale uzivam si to lebo mam pred sebou este vela mesiacov

stvura
27. feb 2011

@annag ahoj po dlhej dobe...mozem jeden postreh? Akurat sme tu pred nejakym casom s kitchmou rozoberali ze obe dojcime subezne dve deti a u tych starsich sa nam objavil na zubkoch povlak a oslabenie zubnej skoviny. U mojho to zacalo ako som ho dojcila vydatnejsim mlieckom, dovtedy mal zubky dokonale...takze momentalne asi ukoncim dojcenie aby nebol o par mesiacov z pokazenymi zubkami...spominali ti to mamicky co dojcili dve deticky subezne? Ako to riesili?

reruna
28. feb 2011

@stvura nejsem sice annag, ale co takhle umývat po kojení zouby - myslím tomu staršímu, co je už má...to by asi váš problém vyřešilo..., v noci se dá třeba jen otřít čistým kapesníkem nebo čtverečkem gázy připraveným u postele

carodejnica
28. feb 2011

@stvura tu nájdeš obsiahly príspevok annag k téme dojčenie a zubný kaz -
https://www.modrykonik.sk/forum/laktacna-poradna/vsetko-o-dojceni/
"dojčenie a materské mlieko samé osebe nespôsobuje zubný kaz " 🙂

stvura
28. feb 2011

@reruna no ono to nepomaha...nie je to totizto kaz, len odlupovanie skloviny a vytvorilo sa mu to asi mesiac po tom ako som ich zacala dojcit tandemovo...uz som kupila ten gel na zastavenie toho odstiepovania, no a hadam to postoji. Inac maly neje sladkosti a ak nieco, vzdy mu umyvam zuby ja. 😉

stvura
28. feb 2011

@carodejnica precitane...ale to nie je k mojej otazke...studia je na dietati dojcenom, nie na dojceni surodencov s roznym vekom, pricom starsie papa vydatnejsie mliecko urcene mladsiemu. To by ma zaujimalo...moj maly pokial som ho dojcila mal perfektny chrup...pisala som ze som s nim bola u zubarky v auguste na kontrole (mal dva roky presne), mala sa mi narodila v septembri a prve stiepenie skloviny sa objavilo v oktobri...Ja varim velmi racionalne, maly neje sladke jedla, max zje jedno lizatko a brumika. Zuby mu umyvam ja 2x denne, v noci ho nedojcim. Moj muz ma zle zuby, ja mam dobre...ale ako vravim, v koncom augusta mal dokonaly chrup u zubarky.... 😒

zajaciq
28. feb 2011

ahojte,
citali ste uz? pekny clanok...

http://www.rodice.wz.cz/ums.htm

😵

sussanah
28. feb 2011

Tak uz jsem skoro rozhodnuta, ze maleho odstavim 😔 Nevim proc, ale najednou i to posledni tyden zacalo hrozne vadit. Maly chce pit cim dal vic, dokonce si zacal rikat o mliko i po obede pred spanim, coz delal naposledy tak nekdy v lete 😕 Mlika super moc asi neni, protoze jeho predstava kojeni je, ze tak 3x vymeni obe dve prsa, nez se poradne napije, ale potom me zas tak dobre 2h boli bradavky 😔 A nejak z toho zacinam byt unavena.. Jenom ted nevim, jestli se mam jeste premoct a pockat ten 1-2m, az ta tvorba mleka opravdu zacne rapidneji klesat a pak jen maleho postouchnout k tomu odstaveni nebo to udelat razne ted, kdyz to v sobe citim. Nechci totiz, aby me posledni vzpominky na kojeni maleho byly ty, ze uz jsem to nenavidela 😢

reruna
28. feb 2011

@stvura tak potom bych raději navštívila zubaře, třeba to není ani způsobené tandemovým kojením...

carodejnica
28. feb 2011

@stvura aha, som to nejak zle pochopila.. 😕 hm.. tak to potom bude niekde inde pes zakopaný.. neviem, či to môže súvisieť s tandemom.. 😕

majdula
28. feb 2011

@zajaciq Zajimave 🙂 Konecne vim, proc je ten nas prcek chytrej jak vopice; az ho zase bude nekdo chvalit, jak uz krasne mluvi, tak reknu - diky, to je diky kojeni 😵

@sussanah Safra, tezko radit ☹ Porad mas jeste hodne mlicka? No jo, ono to fakt klesne az pozdeji... skoro az kolem 20tt... a myslis, ze se pak bude chtit dobrovolne vzdat kojeni, kdyz ted jeste tak naruzive sosa? 😕 To je otazka, treba se neodstavi ani potom... No jo, a v tuto chvili, jak bys to odstaveni chtela provest?

carodejnica
28. feb 2011

@zajaciq bože môj, strašne chaotický článok, 😕 zaujímavé sú tie citácie z výskumov, ale celý článok mi príde taký nejaký militaristicky a bojovne naladený, presný opak rovnako naladených feministiek.. 😅

sussanah
28. feb 2011

@majdula no prave on zacal sosat takhle az ted posledni tyden 😲 Jeste pred 14dny jsem kojila jen rano a vecer a to jeste jen tak, aby se nereklo, mela jsem pocit, ze je mu to jedno a ted najednou i mliko pres spankem a rano tak na 3x (dneska od 4 po hodine 😖 ). Mlika si nemyslim, ze mam nejak hodne, ale urcite je vic, nez treba pred mesicem ale asi min nez pred otehotnenim. Nechci to delat nejak drasticky, prave ted, kdyz zacal mit chut mu to tvrde brat a prave ze ani nevim, jak bych to ted provedla 😅

sussanah
28. feb 2011

@carodejnica souhlas 😉 Ja jsem teda precetla jen asi 1/3 a pak jsem se zacala ztracet a prislo mi to takove trochu moc akcni 🙄

zajaciq
28. feb 2011

@carodejnica nejde o tu omacku okolo, ale o tie vyskumy 🙂 tusim, ze si ich aj vyguglim