Podpora dlhodobého dojčenia a prirodzeného odstavenia

mucilienka
23. júl 2008

Ahojte,

moja dcerka bude mat 2 roky az v novembri, takze mometalne mame 20 mesiacov. Stale ju dojcim, a obom nam to vyhovuje... no, coraz castejsie sa stretavam z nepochopenim okolia - maminky, susedy, kolegyne z prace atd. No, najviac ma prekvapuju reakcie lekarov (mam zdravotne problemy z chrbticou - poporodna lumbalgia), ktori mi tvrdia, ze uz je to iba reflex a moje mliecko nie je kvalitne ako predtym, ci chcem malicku dojcit este aj v skolke a pod.
Pritom si myslim, ze ju nedojcim az tak dlho, zda sa mi to primerane a hlavne normalne, pokial sme spokojne obidve... A naviac ide o prirodzenu vyzivu pre moje dieta... No ja uz castokrat neviem, co si mam o tom mysliet a ako reagovat.. Pritom viem, ze to nie je pre nas obe na skodu, ale skorej na uzitok.... stretli ste sa s tymto uz aj vy?

zuzkat1
2. máj 2011

@sonije to je zlate ze "zlobi ve spravnem veku"🙂 to sa mi paci🙂 moja uz zlobi🙂 asi prva puberta... ja ju tiez neobliekam ako cibulu v zime nosi tenke gate a pancuchy a fusat to je vsetko hore ma body s kratkymi rukavmi nad tym dlhe rukavy (tenke) a tenky svetrik a zimna bunda... tam uz fusak nie lebo sedi uz v sportaku... jasne rukavice ciapka a sal.. a teraz uz davno bez pancuch ked bolo tych 23 tak na zahrade v kratasoch a tricku... ale ked je tak 15 stupnov tak este dam aj bundicku... ale pancuchy uz nie... ona este dost sedi v kociku lebo chodi cca 6 tyzdnov... max 2 mesiace takze dlho nevydrzi... a to kojenie🙂 ona keby nemala mliecko tak asi umrie od hladu...papa ako vrabcek zato sa koji aj kazde 2 hodiny..

tea333
30. máj 2011

@zuzkat1 ja som si presne toto dnes vypocula od pediatricky, ze mam odstavit a naucit maleho na flasu po roku.pekne ma to na.ralo, lebo to hovorila ako prikaz a ako samozrejmu vec 😠 ja mam iny nazor.aj ked to uz nema vyzivovu hodnotu, deti su pocas dojcenia menej chore, a to staci..okrem toho su to krasne chvilky pre nas oboch 😵

zuzkat1
30. máj 2011

@tea333 mne nekazala naucit ju na flasu, len ze mam menej dojcit... nie prestat... a povedala ze ucit ju na umele po roku netreba ze moze uz aj KM ked ho v jedle znasa dobre... a flasu nikdy nechcela po mne al epoharik...

apollo11
30. máj 2011

@tea333 Kašli na to 😉 Mně tenhle názor nepřestává fascinovat, hlavně u pediatrů. Já osobně jsem se s žádným, který by to v menší nebo větší míře netvrdil, nesetkala, ale doufám, že se to bude zlepšovat ☹ aspoň se teda utěšuju, že je to přežitek totáče a jednou to vymizí.. 😉

majdula
30. máj 2011

Holky, ja jsem zmenila detskou dr. a jsem maximalne spokojena! Nejenze mi rika, jak je skvele, ze starsiho kojim, ze to je nejlepsi co pro nej muzu udelat, ale taky me pochvalila, ze jsem udelala dobre s tim kontinualnim kojenim, ze mladsi mel hodne mlicka hned po porodu. To je takovej rozdil oproti te predchozi doktorce! Ta mi taky dala skoro prikazem, ze mam zacit davat UM. Bez ohledu na to, jestli mam svoje mlicko a jestli chci kojit dal.

Podle me hodne zalezi i na osobni zkusenosti te ktere doktorky... pokud sama kojila, tak to bude doporucovat i maminkam a naopak, ze.

A nejlepsi je muj gynekolog, je to relativne mladej borec, tak mozna prave proto mi taky schvalil a chvalil kojeni behem celeho tehotenstvi 😵

sussanah
30. máj 2011

@majdula Prosim te, chtela jsem se te zeptat, jak to u vas vypadalo od toho 6m s kojenim? On ten pokles nakonec prisel i u nas, mliko fakt uz skoro neni, ale maly ma porad zajem . Sice nijak zasadne, kdybych asi rekla ne, tak se veset nebude, ale vzdycky si vecer vzpomene a obcas, kdyz ma hoooodne blby den, tak si rekne i behem dne a cucne si. Ale je to fakt nekdy otazka 10-15s kazde prso, pak mi zaznakuje, ze neni a konec. Tak nevim, jeslti ma cenu udrzovat i tohle (jestli vypije cca 60-80ml, tak to si fakt fandim) nebo to uz uplne zrusit. Jinak silene tvrdnuti bricha, jak jsem mela u mladeho, se mi snad tohle tehotenstvi i vyhne (klep klep) 😵

jaa
30. máj 2011

@sonije Ohledně nemocí:Malou kojím stále...32 měsíců.. 🙂 Marodí mi pokaždé v únoru.Ten si vybere celý.Kašel,rýmy,teploty..Letos ta hnusná pravá chřipka.Jinak nemarodí.
Ohledně toho,jak dlouho stačí miminku mm,mi bylo řečeno,že pokryje potřeby dítka do 6kg.Záleží na kvalitě mléka.Já malou jen kojila do 7600g.A to ze začátku s rekordními mega přírůstky...Už 4 dny po porodu měla víc,než porodní váhu🙂a ve 2,5 měs 6400g. 😉 (Porodní 3500g.)Měla jsem smetanu,ne mléko...🙂ted už chci malou odstavit.tak přes den,když jsme venku,nebo má jinou zábavu,tak to není roblém...Jinak,ano..Ráno si o to řekne sama a večer také..Záleží také na tom,jestli je unavená ap..

majdula
30. máj 2011

@sussanah Covece ja uz si to nepamatuju presne, mam dojem, ze mlicko taky uz skoro nebylo a ze se skoro odstavil sam, byly i dny (teda noci, pac pres den v bdelem stavu nepil vubec a daval si jen po probuzeni, pripadne na usnuti, tj. v takovem stavu polospanku), kdy nepil vubec. Ale vydrzela jsem, udrzovala jsem to jakz takz a pred porodem zas mliko pribylo...

Jako ted obcas mi bleskne hlavou, esi jsem to nemela ukoncit, dokud chtel sam, protoze ted je to maso, koji se klidne trikrat denne, i vickrat 😅 a jakoze poradne, pije treba 10 minut a ono to ted tece vydatne 😅 takze je vicemene na mliku, pak uz nema hlad, jak je prepitej a dava si poradne jen obed, jinak ve velkem zobe jen ovoce a sejry, ale vubec nechce jogurty, tvaroh atd... A furt slysim: maminko, micko dame! Mne to neva, piju jako duha a mlicka je dost pro oba, ale obcas je to mazec 🤐 Ale myslim, ze hodne je to i zarlivost na malyho.

17ata
31. máj 2011

ahoj,ja mam 3 ročneho syna a stale ho kojim,a som štastna že si ho možem ešte atale privinut.Takže si nevšimaj negativne reči ,nech si každy mysli čo chce.Ked to vyhovuje tebe a maličkej tak je všetko v poriadku 🙂 Moj synček ide od septembra do školky ,ja do prace tak som sama zvedava ako to bude pokračovat.

sussanah
1. jún 2011

Tak to vypada, ze se maly asi uz uplne odstavi - teda s mou dopomoci. Vcera rano se zase tulil k brisku a rikali jsme si, jak je tam mimi a jak bude pit mlicko atd. no a maly ze mlicko pije mimi a on ze pije vodu. Tak jsem se toho chytla a "dohodli" jsme se, ze mlicko uz nechame jen miminku. Vecer udelal mlicku papa, dal pusu (proste na kazde prso puu na rozloucenou 😀 ) a normalne konec 😕 Sice po 15min uspavani se ozval, ze by jeste chtel, tak jsem rekla, ze jsem se prece dohodli a ze uz se rozloucil, nacez on si vzal dudlik a nic. No a dneska taky v pohode, dokonce uz uplne bez komentaru, takze asi fakt stalo za to pockat, az na to bude zraly a ja uplne pripravena ho odstavit 😵

irriss
1. jún 2011

@17ata
Vis co je zvlastni?
Kdyz se tady na severu Italie potka zena, ktera verejne koji (i miminko) at uz je to na lavicce v parku nebo na plazi, tak se "schovava" a snad i stydi...a kdyz jsem na Sicilii, je uplne normalni, ze 3 lete dite se mamce schovava pod tricko a hleda 😉 a mamka naopak hrde pridrzuje 🙂 ...Nikdo se nad tim nepozastavuje... 🙂

emjee
2. jún 2011

ja nechapem, ked niekomu poviem, ze este dojcim tak prva otazka je "a nehryzie?" 😀

olifcek
2. jún 2011

@emjee presne. Ked poviem, ze nie. Tak hned cosi v takom duchu povedia, ze je OLIV bystra a nehryzie, aby jej mamka neodmietla mm dat, hehe

zuzkat1
2. jún 2011

@emjee presne to sa pytaju vsetci aj mna a nechapavo pri tom kritia hlavou ze ako je mozne ze ma nehryzie😀

zuzkat1
2. jún 2011

@sussanah a nebude ti to chybat?

sussanah
2. jún 2011

@zuzkat1 myslim, ze ne. Ono uz to fakt nebylo skoro ani kojeni, spis takove pomazleni s prsem v puse 😀 Taky jsem potrebovala svuj cas, pred mesicem jsem si to porad jeste nedokazala predstavit skoncit a ted mi to prislo uplne v pohode, prirozene. A navic me to za chvili ceka znovu, takze se spis budu o to vic tesim 🙂

Dneska rano se ke mne maly pritulil, hodil na me usmev a zaznakoval mlicko. Tak mu rikam, ze jsme prece dali mlicku papa a on se normalne rozesmal, vzal si dudlik a tulil se v klidu dal. Takze mi to prijde, ze uz i on sam asi uznal, ze uz mlicko nee a jenom ma z toho srandu to zkusit. Ale proste zadny plac, zadny vztek, zadne slzicky, proste naprosta pohoda 😵

sussanah
2. jún 2011

@emjee jj taky jsem ty otazky nechapala, jakoze proc by me mel hryzat?? Pokud je ditko normalne vychovavane, tak proste naschval hryzat nebude (nebo alespon ne na dennim poradku 😅 ) a u kojeni tim tuplem. Navic jak pise @olifcek , deti nejsou blbe, nebudou si ohryzavat zdroj MM 😀

zuzkat1
2. jún 2011

@sussanah no ked ste to mali uz len tak ze ani nie kvoli mlieku a malemu to nechyba tak je to asi OK🙂 moja este za 24hodin kojena aj 12x🙂 a to fakt pije... aj sa obcas len tak mojka ako aj ty pises,ale hlavne pije🙂 a ake mliecko budes teraz davat? KM? inak moja by nemala nahradu...ona dudlik nechce... mala ho 3mesiace hned na zaciatku,lebo vtedy som este nevedela ako kojit a kojila som ako kazal nas prvy dr (ktoreho som prave kvoli tomu potom vymenila) teda som po 20minutach kojenie stopla, nebolo zaspavanie na prsniku ani kojenie kedykolvek a mala velmi vela plakala a vtedy som davala dudel..potom som presla na kojenie podla jej nalad a potrieb a ona odhodila dudel a viac ho do pusy nevzala🙂

sussanah
2. jún 2011

@zuzkat1 no maly si dudel zamiloval na prvni podudlani 😀 On zase nikdy poradne u prsa neusnul, nejak mu to asi vadilo. Mel jen kratke obdobi kolem cca 7-8m, kdy usinal u prsa, ale pak si zase vyzadal na usnuti dudlik. A ono uz toho mlika fakt moc nebylo, opravdu to neuveritelne kleslo, uz tak dobre 3 tydny pije fakt velmi kratce, max 1min a pak mi zaznakuje, ze neni. A zadnou nahradu davat nebudu, nevidim duvod. Ji toho hodne a ma podle me dost pestrou stravu, tak co. Obcas mu uz dam i KM, ale ciste mu nechutna, max zamichane v kasi na snidani nebo jako kakao (tak 1x tydne), ale s tim to zase nechci prehanet ja.Takze ted pije vecer vodu na zizen (to stahne prubezne klidne 150ml v prubehu uspavani) a spi v pohode celou noc, takze mu asi nic nechybi 🙂

zuzkat1
2. jún 2011

@sussanah no hani je aj hodinu na prsniku vecer s takymi minutovymi prestavkami🙂 a mlieko ide aj po tej hodine... a to kojim len z jedneho prsnika uz od oktobra🙂 ona inak vypije cca 200ml vody za cely den dokopy🙂

sussanah
2. jún 2011

@zuzkat1 jaj, tak na tohle nas maly nikdy nebyl. On je prakticky zamereny, vypil si svoje a hotovo. Navic ty posledni 2-3 tydny zacal pit hodne vody navic (hlavne v noci a vecer), takze mu ty tekutiny mlika asi chybely a ja uz fakt nemela. Ja jsem uz skoro ani neverila, ze ten pokles mleka prijde, ale nakonec prisel. Sice fakt az zacatkem 6m, ale prisel a maly se opravdu prirozene a v poklidu odstavil 🙂 Mam z toho ohromnou radost, jsem rada, ze to proslo v pohode, bez problemu. Asi by mi zasadne nevadilo kojit oba kluky najednou, ale zas proc to komplikovat, kdyz k tomu dosel s malou pomoci sam, ze ano 😉

zuzkat1
2. jún 2011

@sussanah vidis a pre mna si teraz odstrasujuci priklad🙂 ale nie v zlom😀 ja len chcem druhe mimi uz sa snazime, ale nechcem malu prestat kojit ani nahodou, takze ma dost desi predstava ze okolo 6teho mesiaca by sa mohlo mlieko vytratit☹

sussanah
2. jún 2011

@zuzkat1 no vsak ale ono je to potom i na tobe, jak psala Majdula nahore. Ona chtela kojeni udrzet, takze porad davala a davala s tim, ze byly dny, kdy maly nepil a pak prosli tim 6,7,8m, mliko se potom zvedlo a ted koji oba. Ja jsem zvolila cestu odstaveni, protoze se mi zdalo, ze jsme k tomu uz oba dva dozrali. Ale taky si porad myslim, ze kdybych mu davala pocucavat dal, tak to v pohode dotahneme do porodu, takze neboj 😉 Navic, tohle mame kazda jinaks laktaci, tezko rict, jak zareaguje tvoje telo.
Ale jsem az prekvapena, jaky mam z toho vseho dobry pocit 😅 Porad jsem se bala, jak bude reagovat on a jestli to nebude chybet me a najednou mi prijde, ze to tak ma byt 😵

17ata
2. jún 2011

@irriss tiež nechapem ved kojenie je ta najkrajšia a najprirodzenejšia vec pre to babo,fakt je to len v ludoch boja sa asi čo si myslia iny a čo na to povedia.Asi bytam potrebovali viac odvažnych maminiek.Aj tu na Slovensku su ludia čo to odsudzuju,ale nech.Každa maminka ma svoj dovod prečo chce svoje dieta prestat kojit.A my dlho kojacie maminy mame zase svoj dovod prečo kojime. 🙂

irriss
2. jún 2011

@17ata Kdyz jsem osobne kojila "na ulici" dvojcatka..nevidela jsem nikoho jineho nez je...Nevnimala jsem okoli...
Milovala jsem jejich pohled do mych oci, tudiz jsem se nenechala nijak jinak rozptylovat a vychutnavala jsem si ten Zazrak a uprimny pohled "z oci do oci"

Styd a ostuda? Vse to prameni v pokrytectvi...strasne moc lidi da a dba na to , co ma prave na sobe a ne na to, ze doma je jejich lednice prazdna...

17ata
2. jún 2011

@irriss je to tak ten pocit sa neda opisat,ani ničim nahradit.Ja už mam dvoch dospelych synov,ktori nam velmi rychlo vyrasti 🙂 a ked som ostala tehotna s najmlašim tak som sa cele tehotenstvo tešila na kojenie.Uživam si to a nenecham si to nijakymi predsudkami okolia vziat 😉

irriss
2. jún 2011

@17ata
Tot silna zena 😀 😀 😀 😀 😀 😀 😀 😀 😀 😀
Take uz mam doma syna/muze.... 😉

Za chvili budeme "babicky"

p.s. nevidim na ty Tvoje drobecky ☹

zuzkat1
2. jún 2011

@sussanah to preto ten dobry pocit,lebo maly uz bol evidentne pripraveny ked tak super reaguje🙂 a dakujem za tie povzbudive slova🙂 uprimne povedane ja som druhe chcela uz davno,ale kvoli kojeniu to snazenie sa stale odsuvam, teraz asi 2 tyzdne je tomu co sme si povedali ze dobre uz je ten spravny cas... a dufam ze sa mi podari udrzat to kojenie do konca tehu (ak budem tehu)🙂 ale tak zatial sa hanka velmi vela koji tak myslim ze aj jej by chybalo keby to tak nebolo🙂

17ata
4. jún 2011

@irriss 🙂 že silna žena,rozklepem sa pri každom uraze svojich synov, 🙂 🙂 🙂 že je to zlate pozorovat,aky vztach si tie dospele deti urobia s tym drobcom.Strašne rada ich pozorujem ako sa z tych frajerov pri kontakte s drobcom stavaju krotky barankovia.A s tymi babičkami maš pravdu moj najstarši sa mi 18 ženi takže ratam je aj babo je v plane.Kolkoročne maš detičky. Neviem pridat fotky ale ked bude viac času tak skusim 🙂 možno sa mi podari

irriss
4. jún 2011

@17ata skoda ze ani nevidim kolik mas deticek a jak stare... 😉
schovavas se za Lieskoviec 😀
na moje vidis (skoro 21 let, 11 let a dvojcata 8let..)...tak mrkni do fotoblogu...mam tam taky jen zaklad...ale casem pridam..jen co se okoukam...
....zeni nebo "od Tebe" utika 😉 😉 😉 😉 😉 😉 😀 😀 😀 😀 😀 😝

Pokud se zeni, tak to holka budes vazne brzy babickou...a 😀 co tak brzy??Ziskal praxi doma, tak si je jisty?
Jak mas stare deticky??Rekla bych ze v 18ti na kluka je to moc brzy, ale zalezi od povahy a zivotnich jistot...ale ne kazdy je pripraven na svuj let...ono kdyz se chysta nekdo k letu z hnizda, mel by byt sobestacny..lehce se to vylitne a prosi o "podporu"... 😖

p.s. fotky pridas jednoduse...zavolej si na pomoc sve mladose 😉