Podpora dlhodobého dojčenia a prirodzeného odstavenia

mucilienka
23. júl 2008

Ahojte,

moja dcerka bude mat 2 roky az v novembri, takze mometalne mame 20 mesiacov. Stale ju dojcim, a obom nam to vyhovuje... no, coraz castejsie sa stretavam z nepochopenim okolia - maminky, susedy, kolegyne z prace atd. No, najviac ma prekvapuju reakcie lekarov (mam zdravotne problemy z chrbticou - poporodna lumbalgia), ktori mi tvrdia, ze uz je to iba reflex a moje mliecko nie je kvalitne ako predtym, ci chcem malicku dojcit este aj v skolke a pod.
Pritom si myslim, ze ju nedojcim az tak dlho, zda sa mi to primerane a hlavne normalne, pokial sme spokojne obidve... A naviac ide o prirodzenu vyzivu pre moje dieta... No ja uz castokrat neviem, co si mam o tom mysliet a ako reagovat.. Pritom viem, ze to nie je pre nas obe na skodu, ale skorej na uzitok.... stretli ste sa s tymto uz aj vy?

leelo
12. feb 2011

@dlabinecka kozie ml. ma mozno menej laktozy a viac vapnika ako kravske, ale aj nedostatok vit. B skupiny a kys. listovej. to moze viest k anemii.
ja by som malemu nedala kravske, ani keby sa odstavil dnes. my ho nepijeme, ale jeme syry a jogurty, takisto ako nas synator 😉

leelo
12. feb 2011

@bambusko ano, zneuzitie lieku na komercne ucely v ich najvacsich rozmeroch.
aj dr. newman na prednaske sa pozastavoval nad tym, ze MM ma toho tolko, ze poriadne ani nevieme co vsetko a ked sa nova zlozka objavi, tak vyrobcovia to vzdy pridaju do UM a nezabudnu na to upozornit aj v novom spote 🙂

bambusko
12. feb 2011

a ked tu bola rec o tom planovani v suvislosti s detmi, toto je krasne 😀

"Princíp rodičovstva spočíva v tom, že nejde o to, čo si naplánujete vy. Ide o to, cítiť sa šťastne aj v súčinnosti s vašimi deťmi. A tie sú tu od toho, aby ste nikdy nedokončili začatú myšlienku a občas preplánovali vlastný život, priority a jedálny lístok. Kto si myslí, že to zmení, tomu držím palce pri výbere kvalitnej antikoncepcie. "

http://www.tyzden.sk/casopis/2011/5/deti-vs-ali...

dlabinecka
12. feb 2011

@leelo No, tak to je docela dost možné, ale dcera nebude žít jen z mléka - at už kozího, kravského nebo mateřského, že? takže si myslím, že je zbytečné nad tím spekulovat 😉

leelo
12. feb 2011

@dlabinecka jasne, suhlas. preto sa ja nechystam davat ani kozie, ani kravske, ani umele. to posledne skor z etickych dovodov. verim, ze si v pripade, ze nebude mat moje mielko, dokaze pokryt svoju potrebu kyslomliecnymi vyrobkami, ktore uz teraz konzumuje.

@bambusko to je krasne. ten citat sa da pouzit na vsetko - aj na prirodzene odstavenie 😵

dlabinecka
12. feb 2011

@leelo Tak to chápu. Uvidím, jak dlouho nakonec budu kojit a jaký zájem o mléko malá bude mít. Pokud ale zájem mít bude určitě jí zkusím nabídnout kozí, které je teda pěkně hnusné 😅 Když odmítne dám kravské, když nebude chtít žádné, jsem v klidu. Příkrmy mi jí bezproblémů jakékoliv.

sussanah
12. feb 2011

@reruna diky, taky pevne doufam v nerefluxove dite 🙂 Jinak taky jsme prestala vyvarovat, ale asi az kolem 8m, ted jen tak jednou za cas, jak mi to prijde pod ruku a nastesti taky zadne problemy s mykozou nemel. Ono si to ditko precejen tu imunitu casem vybuduje a zubni kartacek mu taky nevyvarim 😉 pro maleho nastesti kojeni bylo natolik dulezite, ze by se ho jen tak nevzdal (sice asi nebyl typicky prsni zavislacek), dokonce se i po tydnu na sunaru a flasce dokazal vratit k plnemu kojeni ve 3m. No jsem rada, ze nemam jedina takovy umirnenejsi nazor na dudel 😉 Maly ho teda mival i pres den, ale jen na spani ho ma od cca 6m a uplne bez problemu. S odnaucenim tovidim,ze proste az prijde jeho cas, tak nebude problem 😉

sussanah
12. feb 2011

@reruna o jinak teda pila jsi nekdy cerstve nadojene mleko? Je to uuuuzasne dobre 🙂 Pila jsem ho jako decko u tety na vesnici, mela 2 kravy, ktere byly cely den venku na pastve, vecer jsem ji pomahala dojit a vzdycky mi dala hrnek a teda mnam. Ale jo, diteti bych to fakt prevarila 😀 😉

sirinka
12. feb 2011

@sussanah no mne v puberte nutili pit cerstve, este teple kozie mlieko, ze je to dobre pri atopickom ekzeme.....ale teda do mna ani glg nevosiel...
no ale kravske to je ine, to mi chuti take cerstve, aj ked to uz take nedostat, ak nie sme priamo u zdroja....lebo ani to v automatoch nie je uplne take rovno od kravy....alebo sa mylim?

sussanah
12. feb 2011

@sirinka no z automatu to jsem jeste nezkousela, nejak jsme se k tomu nedostali. No kozi by do me nikdo nedostal ani pod pohruzkou smrti 😀 Ale kravske mleko fakt miluju, jak jsem tehotna, tak zase piju aspon litr denne, normalni zavislak 🙂

dana3262
12. feb 2011

Me furt pud laka dat malymu mliko. Hlavne teda kozi. Porad mi nejde do hlavy, proc by do 3 let nemel pit mliko. Jsem hooodne opatrna na vyzivu, ale tohle mi prijde jako kampan pro UM. Samozrejme je rozdil mezi krabicovym a cerstvym bio.

bambusko
12. feb 2011

@sirinka to v automatoch je schladene cerstvo nadojene mlieko, kdezto dojene mlieko podomacky chladne postupne. ale veru je to ina chut aj vsetko ako to z obchodu sprcovane pasterizaciou, homgenizaciou, upravou tukovosti...

sirinka
12. feb 2011

@dana3262 ja viem, ze to tak mozno vyznieva...ale oblicky skutocne dozrievaju este v priebehu prvych dvoch rokov zivota a tak ich nadmerne zatazenie je podla mna zbytocne....a kravske mlieko zatazuje aj dospely organizmus....
ale po druhom roku uz ani ja nevidim dovod na nejake specialne mliecka....

sussanah
12. feb 2011

@dana3262 ja bych teda taky mleko v roze na piti nedala. O kozim jsem se bavila s dr a rekla mi to same, co pise sirinka, takze asi na tom neco bude. Ja jsem to obcas resila tak (kdyz jsem sla vecer ven a mm uz teda fakt neodstrikam dobre od 9m), ze manzel dal malemu vecer naredeny jogurt s vodou nebo pozdeji jsme zacali kupovat reis drink a haufer drink z dm, taky naredeny vodou. Kazdopadne po roce, pokud by se odstavil, tak bych to nereseli,a proste jogurty, syry, kysane mlecne napoje/vyrobky a podle me to staci.

pipiii
12. feb 2011

Ahojky holky, ja jsem malou kojila pouze 4 mesice. Jen jsem vam chtela rict ze ja ktera jsem nezazila dlohoudobe kojeni pres 1rok tak s emi to zda opravdu az uchylne. Ale je to tim ze jsem to nikdy v okoli nevidela a ja jsme kojila jen malinke miminko. Ale vam moc drzim palecky, vsude se rika ze kojeni do 2 let je to nej co matka muze dat.. Ale chtela jsem vam rict ze asi pro lidi co to neznaji je to opravdu na pohled takove divne az neprijemne...

sussanah
12. feb 2011

@pipiii ono je to hodne i o te osobni zkusenosti. Ja jsem treba v tehu videla kamaradku, co kojila sveho rok a pul stareho syna a prislo mi to teda silene. Sama jsem si rikala, ze maximalne do roka a teda vic ani tuk. Ale rok se s rokem sesel a najednou jsem zjistila, jak je to hrozne fajn a jak nam to obema vyhovuje a tudiz neni duvod odstavovat jen proto, ze je to pro nekoho neobvykle. Ale chapu, ze nekomu muze byt podleh na kojici se starsi dite neprijemny, tak nekojim uprostred ulice vsem na ocich, ale ted uz vlastne jen doma. Kdyz jsme nahodou venku, tak bud pocka (je uz dost velky) nebo se da najit nejake vhodne misto 😉

majdula
12. feb 2011

Presne tak, jak pise @sussanah taky stavim na prvni misto MM (neni pro lidsky mlade nic prirozenejsiho, to je bez debaty), soucasne s nim po roce mlecne vyrobky ala jogurty, prirodni syry atd... (a pokud by uz nebylo MM, tak JEN mlecne vyrobky) a do dvou let bych vic neresila. Pak teprve pomalu zkouset jine mlicko prave kvuli nedozralemu organismu ditete. Zalezi samozrejme, jak je ktera rodina "mlikova", my s manzelem treba pijeme kazdej tak litr mlika denne 😅 takze by byla hloupost deti toho odrikat... Z kupovaneho mlika strach nemam, byt se chutove a vlastne i kvalitativne domacimu nevyrovna, na druhou stranu i kdyz je to v podstate umelej produkt (jak pise @bambusko , nejdriv se odstredi vsechen tuk a pak se teprve doplnuje na pozadovanou tucnost), je opravdu osetrene tak, ze neni treba se ho bat...
A teprve za nej bych postavila UM (i kdyz ano, taky ho davam, vecer miva prcek vselijake ty kupovane instantni kase 🤐 ), kdyz nic jineho, je to instantni zalezitost - a kdo z nas by dal prednost susenemu mliku pred "cerstvym" krabicovym, natoz pak domacim? Vzdycky je lepsi cerstva potravina nez... no, necerstva 😀 to uz vyplyva z logiky veci, ze jo.

Me hodne poznamenala skola (jsem potravinarskej technolog, statnicovali jsme prave z technologie vyroby mlicnych vyrobku, masnych, vyzivy cloveka...), clovek trochu nahlidl pod poklicku a od te doby, i kdyz vim ze je vse zdravotne nezavadny, tak davam prednost primarnim produktum, proste cim mene upravovane, tim lepsi a koneckoncu i chutnejsi. Tj. misto vselijakych masnych vyrobku cisty maso a zakonite misto susenyho mlika cerstve nadojeny (nakojeny 😀 ).

Omlouvam se za OT a jeste k tomu dlooouhej 🙂

majdula
12. feb 2011

@pipiii Tak ja pred Radou neresila kojeni vubec, UM mi prislo jako celkem dobry 🙂 a dele kojici (tj. pres rok) maminky byly pro me blaznivy fanaticky 🙂 Po narozeni jsem mela limit tak mesic... pak pul roku... pak byl dalsi meznik rok s tim, ze ale NIKDY nebudu kojit chodici a zubate dite 😀 jo a taky rozhodne nebudu kojit jako tehotna... a tak dale, no 😅 Clovek mini a zivot meni a kdyz se divam zpatky, tak se musim smat, jak jsem snadno zmenila svoje "pevny" stanoviska...

Ale co rozhodne nikdy delat nebudu a nedelam, tak je kojeni na verejnosti. I kdyz byl R. malicke miminko a bylo potreba nakrmit venku, byla jsem v ramci moznosti nekde zasita. Ted kojim uz jen doma v posteli a vidi nas u toho max. manzel, pes a kocka 😀 😝

reruna
12. feb 2011

@pipiii přesně jak píše @sussanah, nikdy neříkej nikdy 🙂 mě osobně se kojení na veřejnosti taky příčí, když jsem musela někde kojit, necítila jsem se dobře, prostě na to chci mít svůj klid a dneska už kojím jen ráno, večer a v noci.

reruna
12. feb 2011

@majdula přesný 🙂

sussanah
12. feb 2011

@majdula ja teda jeste kojivala pred rodinou a kamaradama, ale vzdycky jsem se zeptala, jestli jim to nebude vadit nebo jestli mam jit jinde do mistnosti 😉 Je to ale sranda, jak clovek meni sve presvedceni. Ja dokonce v tehu po tom setkani s tou kamaradkou (nakonec kojila do 2,5let) rikala manzelovi, at me od kojeni v roce maleho proste odtrhne, kdybych nahodou nechtela prestat, protoze je to fakt uz opravdu fanaticke 😀

bambusko
12. feb 2011

@majdula ja som zase studovala chemiu potravin 🙂 cudzorode latky a tak, tiez som poznacena 😝 a kym som nemala deti, poznala som jedinu zenu, co kojila syna, kym sa sam v 3r neodstavil a tiez mi to bolo divne. v mojom okoli som bola exot, co koji rok 😨 kojit v tehu doporucoval gyn do 16tt maximalne. a teraz mam uz uplne ine skusenosti a spomedzi mojich priateliek som kojila skoro najkratsie 😝

erinka83
12. feb 2011

jojo, tak to já taky nechtěla kojit zubaté a chodící dítě 😀
@majdula tak to jsem zvědavá, jak dlouho ten pokled bude trvat a jestli to ustojíme, přišlo to zrovna, když se mi zalíbila myšlenka nejlepší přirozené odsávačky po porodu 😀

bambusko
12. feb 2011

ono to je presne o um - propaganda, ktora trva desatrocia, tak ludia uz povazuju za normalne, ze dieta ma flasku a divne, ze ho matka koji... v tv kojenie neukazuju, ani v reklame. moj pohlad sa zmenil tym, akych ludi poznam, kazda norma je len otazkou dohody a okolnosti

afiserova
12. feb 2011

Já jsem kojila do 22 měsíců a řešila jsem to tak (protože už samozřejmě nešlo o pravidelné nutné kojení z hlediska výživy, ale spíš pro spokojenost dítěte a mně to nijak zvlášť nevadilo), že jsme si to odbývali v soukromí a v podstatě jsem o tom s nikým nemluvila a kdy přesně jsem úplně přestala kojit, ví jen manžel. Takovýty kecy, že už "je velkej" a "je to ostuda" začaly už kolem jednoho roku, tak jsem se zařídila tak, abych to nemusela poslouchat. A doktorce jsem v podstatě lhala, když mi v synových sedmi měsících tvrdila, že na noční kojení nemá nárok, tak na devítiměsíční prohlídce jsem jí prostě řekla, že v noci už nekojím a dělala si to po svým. Nikomu do toho nic není a já nejsem typ, abych se s někým v téhle mojí čistě osobní záležitosti přela, takže mi to takhle přišlo nejjednodušší.

majdula
12. feb 2011

@bambusko Tesi me, ja chemii a technologii potravin 🙂 tak jsme kolegyne 🙂 A u ceho jsi skoncila? Vlastne, kdyz ti koukam do pasu, tak asi u deti, ze 😀

A jak rikas, normu urcuje to, v jake nazorove spolecnosti se pohybujes, mezi jakymi lidmi... ja se driv o materstvi resp. o krmeni deti bavila max. v ramci rodiny s mamkou, tetami, tchyni, ani me to moc nezajimalo, takze muj pohled byl jasne danej... teprve pak jsem poznala i jine maminky a otevrel se mi uplne jinej svet (toz, ted to ale fakt zni fanaticky 😀 😀 😀 )

majdula
12. feb 2011

@afiserova Souhlasim, to je nejlepsi pristup 😵

sussanah
12. feb 2011

@erinka83 no ja prave pokles uz pozoruju dobre 2 tydny, tak jsem zvedava na ty nasledujici 😅

sussanah
12. feb 2011

@afiserova jj taky casto dr odsouhlasim a delam si svoje 😀 A ted uz se me ani nepta, jestli kojim no a ja se iniciativne nechlubim 🙂

bambusko
12. feb 2011

@afiserova ano, tiez zastavam nazor, ze kojenie je intimna vec

@majdula hehe, robila som od skoly v predaji, it + telekom, teraz v tretom sektore. ale s tymi detmi si to trafila 😀 😉