Podpora dlhodobého dojčenia a prirodzeného odstavenia

mucilienka
23. júl 2008

Ahojte,

moja dcerka bude mat 2 roky az v novembri, takze mometalne mame 20 mesiacov. Stale ju dojcim, a obom nam to vyhovuje... no, coraz castejsie sa stretavam z nepochopenim okolia - maminky, susedy, kolegyne z prace atd. No, najviac ma prekvapuju reakcie lekarov (mam zdravotne problemy z chrbticou - poporodna lumbalgia), ktori mi tvrdia, ze uz je to iba reflex a moje mliecko nie je kvalitne ako predtym, ci chcem malicku dojcit este aj v skolke a pod.
Pritom si myslim, ze ju nedojcim az tak dlho, zda sa mi to primerane a hlavne normalne, pokial sme spokojne obidve... A naviac ide o prirodzenu vyzivu pre moje dieta... No ja uz castokrat neviem, co si mam o tom mysliet a ako reagovat.. Pritom viem, ze to nie je pre nas obe na skodu, ale skorej na uzitok.... stretli ste sa s tymto uz aj vy?

majka1981
4. júl 2013

@romcovaklarka nepoznam nikoho, ale je to napinave ci a ako to zvladnete 🙂

romcovaklarka
4. júl 2013

@majka1981 Díky 🙂 Ještě nejsme rozhodnuti (kvůli financím), ale hodně na to myslím 😅 Tak jako tak nechci brát HA, tak možná to prostě necháme být a co bude, bude...

standu
5. júl 2013

@jarmilka1985 samozrejme;)) mladsia ma 2apol mesiaca...6kil 😀 😀

luciauk
5. júl 2013

@romcovaklarka wow, je tu jedna žienka, ktorá dojčila alebo dojčí tri deti, už dlhšie som ju hľadala, ale neviem si spomenúť na jej nick ani ju vystopovať vo fórach . ťa obdivujem, že si trúfaš, ja som sa vždy bála malého vekového rozdielu, ty máš asi viac energie 🙂

my sme sa v týchto dňoch asi definitívne odstavili...

majka1981
6. júl 2013

@luciauk a Ako sa citis? Asi dobre, Kedze sa odstavil uplne prirodzene? Ci zu je aj Tak luto?

luciauk
6. júl 2013

@majka1981 cítim sa dobre, bolo dosť času sa s tým vyrovnať, išlo to pomaličky, celé mesiace. ďakujem za opýtanie.

vavrenka
8. júl 2013

@reni93 moja dcerka ma 25 mesiacov a 10,7kg. a to som mala ciel, ze do 2 rokov dosiahne 11kg 😀..

luba41
8. júl 2013

@reni93 tak moja má 2r 8 mes a 10,5 kg 🙂 a rozjedla sa až okolo 2. roka..netlačila som s jedením na ňu, ani teraz netlačím... a s MUDr. jedenie takisto neriešim... 😉

bebemaly
10. júl 2013

ahojte prosím ktorá z vás poradiť vie? týždeň čo malého nedojčím, ukončili sme to nadobro, prirozdene, bez plaču, sme spokojný obaja, malý sa chodí potúliť k jeho didinkách a je spokojnučký 🙂 Prsia som mala mierne naliate, trolinku bolestivé, ale nič akútne čo by som riešila..Dnes som si našla v prsníku nad bradavkou / o niečo vyššie/ hrču, cca 1cm2, je tvrdá, tak tlmene bolestivá, teploty nemám..je to ešte mliečko, upchaté mliekovody?? čo mám robiť? trochu som sa už aj vydesila..no najviac sa desím ísť k svojej gynekologičke..lebo je to ťapša...ale to je o inom.. :-/ dakujem moc za pomoc!!

majka1981
11. júl 2013

@bebemaly ja ked mavam hrcu tak si davam homeopatiu. Odporucam phytolacca americana, hrca mi odide do 24 hodin.
Akby neustupila Tak radsej ist ku gynekologicke. Co Tak ukazat hrcu malemu a povedat ze ta to boli a ze by ti pomohol ked by to vypil? Moj to uz Chape a chodi potom kontrolovat.

luciauk
12. júl 2013

@bebemaly akús teplé obklady alebo sprchu a vymasírovať

bebemaly
12. júl 2013

@luciauk poriadne vymačkať?? sa bojím ☹

bebemaly
12. júl 2013

@majka1981 dakujem skúsim asi tie homeopatiká..vieš, ja som dojčenie ukončila, lebo som z neho začala byť veľmi /nezmyselne, bez popudu/ podráždená ☹ asi to tak už má byť..malý s tým súhlasil, tak som to ukončila..nechcem už, aby sa prisával..by som ho nevládala odstaviť znovu.. ☹ dojčili sme sa krásne 🙂 a malý je spokojný 🙂

luciauk
12. júl 2013

@bebemaly nie, takými ťahavými pohybmi to masírovať smerom k dvorcu a bradavke. ono to nezmizne hneď, potrvá to možno aj dni, ale mne to pomáhalo. najprv to na dotyk bolí, ale potom už si zvykneš a stále viac zatlačíš. ja som to robila v tepšlej sprche. držím palce. ☹

majka1981
12. júl 2013

@bebemaly dobre je mi jasne, ze sa nechces vratit ku kojeniu
Drzim palce a daj potom vediet

bebemaly
12. júl 2013

@luciauk ufff skúsim, dakujem 🙂

andelka
12. júl 2013

@bebemaly taky poradím rozmasírovat a trochu i odstříkat, v teplé sprše to jde nejlépe a opravdu to může trvat. Mám odstaveno měsíc (z jednoho krátkého kojení denně na nulu, takže fakt pozvolně) a než se prsa srovnaly, trvalo to 10dní, první dny vypadaly dobře a pak začalo blbnout jedno a pak i druhé, obden jsem řešila zatvrdlinu, vždycky trošku odstříkala..teď už je to v pohodě. a pila jsem šalvěj.

bebemaly
12. júl 2013

@andelka dakujem, skúsim aj tú šalviu 🙂 my sme sa už viac menej sporadicky dojčili, ako si malý spomenul, niekedy si aj dva dni nie 🙂 nečakala som, že by sa mi toto stalo ☹

vavrenka
24. júl 2013

@bebemaly skus este horucu sprchu koko vydrzis na to miesto a pritom vymasiruj, kolko zvladnes, nie do omdletia 😉 a ked mlicko vyjde, potom is priloz kapustny list, ten stahuje zapal a tlmi tvorbu mlieka

zuzkat1
5. aug 2013

@luciauk Ahoj.ako prebiehalo odstavenie? Dakujem

zuzkat1
5. aug 2013

@luciauk pozeram ze maly ma uz 5 rokov. Tak mam asi este cas🙂mala ma len 3 a pol.

luciauk
5. aug 2013

@zuzkat1 pravdepodobne 😀 ale nikdy nevieš...stále si menejkrát spomenul, nechodil si každú boľačku riešiť na moju hruď a keď aj, tak často stačilo len dva razy cucnúť, dotknúť sa, pritúliť a už bol zasa preč. trvalo to niekoľko mesiacov, škoda, že som si neviedla nejaký denníček, mohla by som povedať viac.

zuzkat1
5. aug 2013

@luciauk moja papa rano,cez den pred spanim a vecer+noc. Cez den obcas vypyta,malokedy. Ked spi v skolke tak len rano a vecer. Neviem si predstavit ze nebudem kojit. Ona obcas vymysli vecer ze nechce mlieko,ze ona zaspi ale nakoniec vzdy pyta.

majka1981
5. aug 2013

Babule - cakame druhe babo a kojim dalej (som teraz v 6. tyzdni, este nemam potvrdene tak prosim pssss), bradavky bolia pri prisati, zatial je to na vydrzanie 😅 , dufam ze sa to nezhorsi. Mlieka je nadalej dost. jedine co som zmenila je, ze uz aj odmietam prsnik (pred tym som par mesiacov praktizovala neponukam neodmietam) - na priklad na kupalisku mu namiesto prsnika poviem ze mame melon, vodu na pitie atd. Funguje a akceptuje 🙂

vdsalviany
12. aug 2013

Ahojte potrebujem pomoc mam 3ročneho synčeka a stale ho kojim neviem ho odstavyt vobec netusim co mam robit velmi ma to vyčerpava cele noci nespim neze by som nechcela ale podla mna uz je to dlho ved uz ma 3 r.papa velmi slabo ale aj ked sa naje tak musi mat prsnik stale si ho pyta cez den tak asi 10-20 krat a vnoci neustale ale podla mna je to len otom aby ho mal v puse lebo nesaje aj ked zacne tak len velmi malu chvylku a potom len drzi v puse ☹ poradte mi prosim dakujem

leishmania
12. aug 2013

@vdsalviany tosi podla mna nechala zajst prilis daleko. Ja este kojim ale maly ma jasne hranice kedy moze a kedy nie, dostane 3x denne a hotovo, inak len velmi vynimocne.... Musis mu stanovot ty kedy moze aj ked v tvojom pripade by som s tym ja osobne uz sekla, prve dni budu tazke , ale uz je velky, vysvetluj, ze napr je uz velky, ze cicky uz bolia, ze uz nedostane, a za par dni bude dobre...

majka1981
12. aug 2013

@vdsalviany moj syn bol tiez velmi zly jedak, pred par mesiacami som zaviedla pravidlo pred jedlom cici niesu, az ked sa naje. pomohlo a pochopi. trvalo to dlhsie (par dni) ale pomohlo. co mi velmi vadilo bolo to, ked mlieko neslo a len cucal, tak som mu tiez zacala vysvetlovat ze cuckanie si nezelam a ma prestat. pochopil a ked mu to teraz poviem, tak prestane. V noci ponukas aj vodu? my to robime tak, ze sa ideme vycikat, napijeme sa obidvaja a potom zalahneme a spi bez cicika dalej. ked sa mi nechce vstat, tak dostane aj prsnik. rozhodujem o tom ja. No a na ihrisku uz dostava tiez len vynimocne, väcsinou mu uz potom poviem ze tu mas vodu napi sa alebo ze pod tak pojdeme domov, naveceriame sa a potom mozes. Tiez uz chape. Taketo velke dieta uz vsetko chape a treba len vysvetlovat. Kojenie ma byt prijemne a nie zataz. ak je to uz zataz, tak je niekde chyba a treba seknut a redukovat. drzim vam palce, aby ste si obidvaja oddychli.

bleble
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
chomik
12. aug 2013

@romcovaklarka Ahoj, môžem sa spýtať k tomu tandemu? U nás to totiž na tandem vyzerá a mňa zaujíma, že ako je to s tým kolostrom po pôrode - konkrétne mám obavy, aby ten starší nevypil to kolostrum a aby to prípadne bábätku nechýbalo, lebo staršieho mi určite budú vodiť na návštevy, je na mňa dosť naviazaný, tak tie návštevy asi celé predojčíme, aby sa troška upokojil a "nabažil" maminy...nemôže sa stať, že bábätku bude potom to kolostrum chýbať? Vďaka 🙂