Podpora dlhodobého dojčenia a prirodzeného odstavenia

mucilienka
23. júl 2008

Ahojte,

moja dcerka bude mat 2 roky az v novembri, takze mometalne mame 20 mesiacov. Stale ju dojcim, a obom nam to vyhovuje... no, coraz castejsie sa stretavam z nepochopenim okolia - maminky, susedy, kolegyne z prace atd. No, najviac ma prekvapuju reakcie lekarov (mam zdravotne problemy z chrbticou - poporodna lumbalgia), ktori mi tvrdia, ze uz je to iba reflex a moje mliecko nie je kvalitne ako predtym, ci chcem malicku dojcit este aj v skolke a pod.
Pritom si myslim, ze ju nedojcim az tak dlho, zda sa mi to primerane a hlavne normalne, pokial sme spokojne obidve... A naviac ide o prirodzenu vyzivu pre moje dieta... No ja uz castokrat neviem, co si mam o tom mysliet a ako reagovat.. Pritom viem, ze to nie je pre nas obe na skodu, ale skorej na uzitok.... stretli ste sa s tymto uz aj vy?

stvura
4. nov 2010

@jaa moj maly koji vsetkych plysakov...a skusal i nasu malu, lenze vraj "netecie"

jaa
4. nov 2010

@stvura neboj,to zvládnete🙂))Má asi těžké kosti... 😉

margotg
4. nov 2010

Ahoj holky, tak chvíli pročítám diskusi a občas to i jiskří 😀 😀 😀 Já první dceru kojila 4 měsíce, protože pořád všichni na mě tlačili, že jí nemám dávat často a že pláče hlady a takový ty kecy a tak jsme zavedli příkrm a bylo po koju. Slečna chvíli dudlala a čekala až dostane flašku. Tak jsem to obrečela, ale když není tak holt není. Druhou jsem kojila 2 roky , zprvu jak chtěla a později už jen asi 2x denně a v noci, byla závislák, ale odstavila se v pohodě. Já bohužel nepatřím do skupiny matek, které mlékem oplývají, máme jen tak akorát, abychom dobře prospívaly, tak jsem jí vysvětlila, že už mlíčko není, že už je jenom v lahvičce a poho, ale ještě asi půl roku se chodila mazlit s prsama (směla samozřejmě jen doma) - pohladila si je a říkala tak smutně - haminky moje - dokonce se o ně hádala s tatínkem, on jí zlobil a říkal, že teď jsou jeho a to byste viděly tu čínu. Ale během toho půl roku to vyšumělo do ztracena.
No a třetí doufám taky odkojím alespoň do dvou let 😅 😅
Myslím že kojo do 2-3let je celkem normální a záleží na každém, jak to prožívá.
A co za rok ušetříte na sunaru 😀 😀 😀

akdarka
4. nov 2010

ahojte,ja a zaciatky dojcenia - natrapila som sa neskutocne kvoli narocnemu tehotenstvu a porodu ale zvladli sme to aj ked az s pomocou lieku costi.musela som aj prikrmovat cievkou na prse par dni lebo malo priberal krpec.ale ta radost ked sme uz cisto dojcili! kedze som doslova bojovala za kazdu kvapku tak dufam,ze budeme dojcit co najdlhsie.ani neviem akoby som vecer uspavala;)je to krasne ked si ho pritulim a drzi sa mojho tricka ako kliestik;)tiez som ako dudlik deluxe-krasne prirovnanie🙂 drzte mi palce nech sa zaradim medzi "fanaticky" a dojcim do 2rokov🙂teraz mam kratkodobe ciele ale dufam,ze vsetko bude ako tuzim aby to bolo🙂

margotg
4. nov 2010

@akdarka jestli fakt chceš, tak to půjde, my taky vymačkáme prso na sucho a když má krizi, tak jí dám i za hodinu a pak vydrží a když takhle intenzivně přikládáš, tak se mlíko přidělá, ale až tak druhý i třetí den. A okolo 3 měsíce se nám prsa znovu nalili a teď v poho.

akdarka
4. nov 2010

@margotg chcenie mi nechyba len mojmu telu treba trochu pomahat🙂 ale kedze som bola rozhodnuta dojcit tak ma nic nezastavilo a som zivym prikladom,ze sa to da ak zena chce;)

margotg
4. nov 2010

@akdarka máš naprostou pravdu, když chceš, psychika udělá divy, ale já tomu také pomáhám jak se dá - čajíčky, nahřívám a hlavně musím kojit v noci aspoń 2x, jak mi začne dělat dlouhé přestávky tak to hned ráno poznáme 😒
Ale stojí mi to za to 🙂

carodejnica
4. nov 2010

@akdarka super, veľmi sa mi páči tvoje odhodlanie... 😵 a tiež si jedna z mála o ktorej viem, že prikrmovala cez cievku.. nie je to ešte také zaužívané, väčšinou mamičky prikrmujú fľašou a potom sa čudujú, že nemajú mliečko... 😔 ach jo..

evulatko
4. nov 2010

Ahojky holky, ja taky kojim a kojim rada. Ale na druhou stranu bych chtela druhe mimco a uz i ted na Lucku jsme si docela pockali a nakonec ji mame diky umelemu oplodneni, tak se bojim, abysme druhe mimi jeste vubec meli, s kojenim to dohromady nepujde... Moc se mi prestavat nechce, ale na druhou stranu sourozence bych si moooc prala🙂

marselina
4. nov 2010

ahoj maminky,tak i já stále kojím,malý to vyžaduje sotva si sednu začne mě vyslíkat a říká mami koo(mlíko).upřímně mi to už ale tak přjemné není,stojím u pokladny vytahuje mi prsa,ve školce mluvím s učitelkou opět,je mi už až kolkrát trapně.chtěla bych už přestat,ale odstavení se mi bohužel nedaří,vždy do toho něco vleze,nemoc,zoubky nebo špatné probuzení.okolí to nijak zvlášt neprožívá,píš chválí výdrž.dudlíka nemáme a nerada bych se k němu vracela z důvodu odstavení

paajinka
4. nov 2010

@marselina - to chápu, že je to nepříjemné, pokud by mi tohle malá dělala, taky bych ji chtěla odstavit.. Ale závidím vám, že jste bez plen - to u nás nehrozí 😉

prsky
4. nov 2010

@marselina co tak skusit odburat len to "omakavanie"? to uz je skor vychova...proste stanovit hranice..napr. sa dohodnete, ze mliecko si bude pytat iba slovne alebo znakom. ak sa ti prave nebude dat dojcit, tak mu vysvetlis, ze mliecko dostane az ked + dovod (napr. az ked sa porozpravas s tetou a pridete domov, alebo az ked urobis to, kvoli comu si si sadla, alebo az ked sa dohrate a pod). zo zaciatku bude samozrejme protestovat, lebo batolata su egocentricke, ale ked budes dosledna ale laskava, tak to do 2tyzdnov az mesiaca bude akceptovat. kazdym razom to bude lahsie - viem to z vlastnej skusenosti, aj ked mna neomakavala, ale bola schopna pytat MM aj kazdych 5 minut 😉

prsky
4. nov 2010

@evulatko podla mna, ak ste nemali zakazane intimne chvilky pocas prveho tehotenstva a nebude problem ani pri druhom, tak nie je dovod prestat dojcit...mozno trochu obmedzit, ak sa dojcite velmi casto (co je relativny pojem, ze ano), ale je to na tebe...mne prislo nefer prestat dojcit prvorodenu len kvoli tomu, ze by sme chceli druhe babo a mame nejaky "casovy plan" 🙂 ale tak zas my sme nemali problem s otehu. aj toto druhe sme pocali skor a tochu neplanovane

leelo
4. nov 2010

@akdarka ahoj, rada ta tu opat vidim a este radsej citam, ze sa vam dari 🙂 len tak dalej!
ja som pri problemoch na zaciatku mala ciel vydrzat aspon do pol roka. v polroku do roka a teraz som uz v najvacsej pohode a zelam si , nech to je hoci aj do 3 rokov, hlavne nech je podla maleho, ako on bude chciet. samozrejme, ponukam aktivne, takze dbam aj na laktaciu a odstavovat sa nechystam. ani do prace zatim 😀

sirinka
4. nov 2010

@prsky myslim, ze tam bude skor problem v priprave na umele oplodnenie. nepoznam presny postup, zrejme sa beru nejake hormony, ci to nie je kontraindikacia potom pre dojcenie....

bezaz
4. nov 2010

@evulatko pridavam sa k @prsky, ja dojcim doteraz, o odstaveni som ani neuvazovala, s otehu sme problem nemali, uz len cakam, ako nam pojde tandem, pripadne, ci sa predsa len sama neodstavi 😉

@sirinka no to neovladame 😅

margotg
4. nov 2010

@marselina souhlasím s prsky - malá to směla dělat jen doma a když mu to vysvětlíš, tak si dá říct, ale ten týden dva to trvá. Mě stačilo pohrozit, že už nedostane vůbec a chápala to moc dobře 🙂

prsky
4. nov 2010

@sirinka ja som pochopila, ze sa o druhe idu pokusat najprv normalnou cestou 😉

akdarka
4. nov 2010

@leelo ahoj, aj ja som rada, ze vyhradne dojcim 🙂 no u mna su to tiez kratkodobe ciele - aspon do polroka a potom to predlzime dufam az pokial budeme chciet. ja som dnes zacala po dojceni odsavat nech podporim laktaciu kedze znizujem davky costi - ale bieda, tak na 2 lyzicky 😝 ale tak maly cika, kaka, spokojny je a pribera aj ked menej 🙂

leelo
4. nov 2010

@akdarka odsavacka nehovori nic o objeme mleka v prsnikoch. ale to vies. no ak odsajes po dojceni, dokonale prsniky vyprazdnis a tie dostavaju signal tvorit...
ani ja som sa dlho nevedela odputat od costi. je to vec psychiky. raz sa mi ale stalo, ze mi proste doslo a musela som sa zariadit. za 2 dni bolo vsetko super aj bez costi. musis si verit, ze vies svoje dieta vyzivit vlastnym mlekom.
ja cim dalej tym viac mam mlieka. je to divne, ale je to fakt. asi preto, ze uz som celkovo v poho a vzdialena od problemov, ktore boli. chce to aj cas 😉

akdarka
4. nov 2010

@leelo no takze mam pozitivny priklad v tebe. velmi si ma potesila, ze si uz bez costi a musim verit, ze to pojde bez neho 🙂 uz to, ze dojcim je pre mna zazrak takze som velmi stastna a dufam, ze nam to vydrzi kym krpcek bude chciet 🙂 ta pohoda je fakt najdolezitejsia.

mamutka
4. nov 2010

@akdarka ahoj, ja som tiez skusala odstriekat miecko po dojceni, aby som podporila laktaciu, denne to bolo sotva 50 ml....bolo mi z toho nanic, vsade som citala o neskutocnych mnozstvach odsateho mlieka....ale maly priberal nadstandardne, takze mliecka bolo dost. ono aj laktacna kriza pride, ale ked ma clovek spravne info, vsetko sa da v pohode zvladnut. ja som musela po porode dokrmovat, v porodnici mi pekne ukazali ako sa to robi striekackou, tak si maly nezvykol na flasu, aspon za to som im vdacna, ked uz inak dojcenie podporit nevedeli ( porod v piatok a laktacna dosla az v pondelok 😒 )
ked si pomyslim ako som na zaciatku nevedela odstriekat ani tu lyzicku mlieka aby som malemu mala ako Vigantol da 😖

leelo
4. nov 2010

@mamutka to s tym vigantolom poznam 😀 ja som vytlacala rucne, lebo odsavacka ma vzdy len zdeprimovala

@akdarka a na tie prirastky sa az tak neupinaj, ved vies ako vaha klame. je dobre, ze si vsimas ine ukazovatele 😉 ked nechces, aby ten prechod z costi bol taky nahly, zacni po jeho uplnom vysadeni brat tie homeo na laktaciu

sussanah
4. nov 2010

@akdarka jen k odsavani, pokud jsi zacala teprve dneska, tak i par kapek odstrikanych je super. Ono odstrikavani nebo odsavani odsavackou je pro prsa neco noveho, jineho, nez kdyz pije dite. Pokud zacnes odstrikavat pravidelne, tak ty prsa se to "nauci" a budes schopna odstrikat vic. U me to trvalo asi 4-5dni, nez jsme byla schopna odstrikat najednou alespon pulku davky. Pak jsem uz odstrikavala pravidelne a slo to, bylo to tech cca 150-200ml z obou, ale to mel uz maly cca 5m. Kdyz jsem potom prestala, protoze nam zacaly prikrmy a uz nepotreboval tolik mleka, tak se to zase ztratilo a dneska zase nejsem schopna odstrikat anoi kapku, prestoze vim, ze tam to mliko pro maleho je dostatek. Takze neboj, me rikala laktacni, ze i samotna ta stimulace odstrikavanim to podpori tu tvorbu 🙂 Navic ty mas 2 mesice po porodu, to pujde rozbehnout poradne jeste v pohode, ja se rozkojovala znovu temer z nuly v maleho 3m a potom 4m ☹

akdarka
4. nov 2010

@mamutka @sussanah @leelo dakujem baby a som rada, ze som prispela do temy, lebo ste ma svojimi odpovedami povzbudili. idem uviazat maleho do satky k prsniku nech sa realizuje 😀 a snad aj zaspi

monic22
4. nov 2010

Ahojte dojky. Ja Vám závidim ( ja to už nezažijem ). Ja už nekojím, ale boli to najúžasnejšie chvíľky s dcérou. Syna som kojila-kŕmila materským mliekom len 3 mesiace. Tiež som počúvala okolie a prikrmovala, lebo nepriberal. I napriek umelému mlieku som mu vždy dala aj moje odsaté. Bohužiaľ som to dennodenné ( každé 4 hod ) odsávanie vydržala tak krátko. Dcéra bola veľký papkáč ( aj pol roka jedla oba prsníky naraz aj každé dve hodiny ) a kojila som ju 18m. Tak nejako sme sa odstavili samé. Tiež sme sa posledné týždne kojili len doma pred spaním a začalo nám to byť už smiešne ( hlavne preto, že sme lietali po dovolenkách 😎 ). A tiež som nemala problém nakojiť ju kdekoľvek ( mám veľké prsia a išlo nám to najlepšie ležmo ), ale kojila som v aute, vonku, v reštike, na plavárni, na pláži, na natáčaní...
Držím palce maminkám, ktoré koja a majú snahu vydržať, čo najdlhšie. 🙂

evulatko
4. nov 2010

@prsky, @bezaz, dekuji za reakce🙂 To se mate, blahopreji k dalsim tehotenstvim🙂 Jenze ja nemam ovulaci, ani predtim jsem ji nemela a obavam se, ze bez leku to proste opet nepujde☹ A kojeni dohromady s lekama taky nepujde☹ Byla bych moc rada, kdybych otehotnela prirozene, ale na zazraky uz moc neverim🙂

prsky
4. nov 2010

@evulatko tak to mas relativne tazke rozhodovanie ☹

evulatko
4. nov 2010

jo, nejvic me na tom stve, ze nemam zadnou jistotu, ze to pak s doktorama vyjde☹

luvie
4. nov 2010

@evulatko doporučuju poradit se s dobrou laktační poradnkyní - ne vždycky musíš kvlůli lékům přestat. S umělým otěhotněním to asi bude horší, tam je ta hormonální léčba asi dost drsná, ale i tak se to pořád může snoubit s kojením, nevím. Doktoři ti bohužel ve většině případů řeknou přestat kojit... ☹ hodně štěstí.