Podpora dlhodobého dojčenia a prirodzeného odstavenia

mucilienka
23. júl 2008

Ahojte,

moja dcerka bude mat 2 roky az v novembri, takze mometalne mame 20 mesiacov. Stale ju dojcim, a obom nam to vyhovuje... no, coraz castejsie sa stretavam z nepochopenim okolia - maminky, susedy, kolegyne z prace atd. No, najviac ma prekvapuju reakcie lekarov (mam zdravotne problemy z chrbticou - poporodna lumbalgia), ktori mi tvrdia, ze uz je to iba reflex a moje mliecko nie je kvalitne ako predtym, ci chcem malicku dojcit este aj v skolke a pod.
Pritom si myslim, ze ju nedojcim az tak dlho, zda sa mi to primerane a hlavne normalne, pokial sme spokojne obidve... A naviac ide o prirodzenu vyzivu pre moje dieta... No ja uz castokrat neviem, co si mam o tom mysliet a ako reagovat.. Pritom viem, ze to nie je pre nas obe na skodu, ale skorej na uzitok.... stretli ste sa s tymto uz aj vy?

kitchima
11. okt 2010

ahojte. ja mam synceka 22 mesacneho, cochvila 23. a dcerku mesacnu. kojila som synceka aj pocas tehotenstva a kojim ho aj teraz spolu s jeho sestrickou. a mne to tak vyhovuje. mala prospieva, takze jej nic nechyba a syncek je tiez takto spokojny. ale vsetci okolo pozeraju na mna ako na blazna... hlavne, ked si ten moj väcsi drobec zaziada papat niekde na verejnosti. a tie pohlady, ked sedim na lavicke a neprilozim si k prsniku to male babätko z kocika ale toho velkeho nezbednika... jajha 😀 sa az hanbim niekedy

corinno
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
sussanah
17. okt 2010

@kitchima wow, tak to mas muj obdiv 😕 A jak jsi zvladala tehu, nebyl kvuli kojeni nejaky problem? taky bychom radi druhe a chci taky pokracovat v kojo i behem tehu, ale mam trochu obavy, prvni tehu bylo docela vesele 😨

kitchima
18. okt 2010

@sussanah ahoj, vsetko bolo v poriadku aj pocas tehotenstva. hoci lekar odporucil prestat s kojenim 😝 ale som rada, ze som pokracovala 😉

brisalek
18. okt 2010

@kitchima me by v tomhlejen zajimalo, ze vzdy vsude pisi, ze se materske mleko prizpusobuje slozenim a mnozstvim potrebam a veku ditete, proto pry je nadevse oproti UM, ktera to neumi. Kdyz kojite skoro dvoulete a mesicni mimi potrebam ktereho se prizpusobi???????? Pisi o tom nekde, zjistovala to nektera z vas? Moc by me to zajimalo. Dik,

sussanah
18. okt 2010

@brisalek co jsem cetla ja, tak se prave prizpusobi tomu cerstve narozenemu mimcu, ono se meni uz pred porodem, takze se nekdy stava, ze se deti samy odstavi pred porodem nebo po narozeni dalsiho mimi, prave proto ze mm zmeni chut a jim uz nevyhovuje. Tolik rika teorie 🙂

kitchima
19. okt 2010

@brisalek ahoj, samozrejme, som si to zistovala. a prisposobuje sa tomu malemu babätku. uz pocas tehotensva sa zmenilo mliecko na mledzivo a po porode sa opät zmenilo na mliecko. ale vyzivne je aj pre to starsie dieta, len nie uz take syte pren ho. tolko moja skusenost 🙂

marika1977
19. okt 2010

@kitchima ze velky nezbednik? 😀 tak to moja 3rocna dcera...natiahla mi tricko a uz dudlala...a ja ako spoluobcianka 😅 😅 😅 teraz sa tomu smejem...moja nerob si s toho nic,on je este malicky a dobre robis ako robis...chudatko synak,ako by sa citil ak by si mu nedala potiahnut koli malinkej ved to by bolo straaasne frustrujuce pre nho ze malinka ma a jemu uz nedas...totalne si viem predstavit ten jeho nestastny vycitavi pohlad..nooo,lekarovi sa to povie,ze prestante a na pocity este malinkeho chlapceka nemysli...

luvie
21. okt 2010

@sussanah ahoj, no, Kačka je jen o něco málůo mladší, ale u prsa je v noci skoro furt - tak 3x se vzbudí a usne jen při prsu, přes den ho má pořád v podstatě míst opití, ale i místo jídla někdy. Takže během dne kojím vlastně skoro stejně jako když byla malá 🙂
Když kojím na veřejnosti, dívám se a povídám si s Kačkou, takže nějaké pohledy vůbec nevnímám 🙂

luvie
21. okt 2010

@kitchima myslím, že to máte moc hezké 🙂

olzden
21. okt 2010

Ste všetky super, teraz aj odborníci z laktačnej ligy a UNICEFU preferujú dlhodobé dojčenie. Ja osobne mam takú skúsenosť. A máte pravdu materské mlieko je nenahraditeľné. Norma by mala byť dojčiť - kojit a nie umelá výživa. tak vydržte! papa.

lujza123
22. okt 2010

Mne sa zda ze dojcenie celkovo = nepochopenie okolia. Ked zena dojci kratko vsetci ju odsudzuju, ked dojci dlho tak ju nechapu tiez. Ked dojci rok, niektory ju nechapu ze tak kratko, iny ze tak dlho. Ked koji 10 x za noc je sibnuta a rozmaznava dieta, ked v noci nekoji tak jej dieta isto nieje v poriadku a hladuje. Ked odsava tak je zle, ked neodsava je este horsie. A samozrejme najviac dobrych rad rozdavaju starsie susedy a chlapi. Na nezaplatenie

bubelko
22. okt 2010

@lujza123 100% pravda 😉

dadis
22. okt 2010

@lujza123 suhlas 😉

kubaka
22. okt 2010

Odborníci z laktační ligy by měli jít poradit matkám z Tématu Jak ondaučit kojení tříleté dítě 😀 😀
Nic si nenalhávejte - kojit víc jak rok už je jen zvyk, nic zásadního ani významného už v mléce není. Kojenec je kojence přesně do toho roka - obvykle se i sám kolem roku odstaví, proto se tak to období jmenuje..
Pokud se vám to líbí, je příjemné, vyhovuje, tak kojte a na okolí se vykašlete - ale neobhajujte to tím, že mléko je ve dvou letech věku dítěti nějakým přínosem. Není. 😝 Všechno už dostává z pevné stravy a imunitní systém má dávno vyvinutý. Ten se vyvíjí v prvních šesti měsících, kdy je kojení nejvýš důležité - do konce prvního roka je skvělé, po prvním roce už zbytečné.
Když něco dělám ráda, neznamená to, že v tom nutně musím hledat i nějaký smysl. Něco se prostě dělá jen tak pro potěšení a taky to stačí 😉 😉 😉 😎 Proč to obhajovat něčím dalším 😵

prsky
22. okt 2010

@brisalek pekny clanok od annag (laktacnej poradkyne, ktora pomaha maminam aj tu na MK) http://dojcenie.wordpress.com/2010/02/12/tandem...

brisalek
23. okt 2010

@kubaka v nekterych diskuzich s tebou nesouhlasim, ale tady plny souhlas🙂!!!. Tento tyden jsem zjistila, ze jsem tehu a kojit obe rozhodne nechci.(par clanku jsem si precetlla...) A chci ji odstavit , co nejdrive. Myslim, ze pro ni bude dost narocne i to, ze ji treba nebudu smet nosit, to, ze se bude muset o mamku delit, takze aby jeste zarlila, ze ma mimi prso a ona ne. To at si radsi od nej odvykne co nejdrive. Mala uz cuca jen vecer a 1-2x v noci, nekdy rano. Ale ten vecer je zavislot, takze nevim jak tozvladnem. Bohuzel nechce UM ani normalni mleko, kase taky ne, syry neji ...mela kazdy den jogurt nebo lipanek a ten ted taky nejak nesmakuje, tak se jen trochu bojim, ze bude mit te "mlecne davky" malo. Ale zase si rikam, ze telo si rekne, kdyz neco potrebuje, takze az prestaneme kojit sama zacne vice mlecnych vyrobku jist. No aspon doufam🙂.

Jinak nikomu nic nerozmlouvam a urcite se na nikoho nedivam skrz prsty. Kazdy at si koji jak dlouho chce, treba do sedmi let🙂.

pluto33
23. okt 2010

@kitchima ahoj ja by som sa na tvojom mieste nehambila je to prirodzena vec a nech sa hanbí ten kto pozera robíš to pre svoje dieta.

majdula
23. okt 2010

@kubaka Ja s tebou naopak skoro vsude souhlasim, libi se mi jak "bojujes" za zajmy deti, hlavne tech malickych, jak jsi zastancem vymazlovani miminek a prirozeneho pristupu v usinani, jidle, chozeni na nocnicek, proste ve vsem... Toz me trochu prekvapilo, ze zrovna u kojeni, ktery je nejprirozenejsi zalezitost ve vztahu mama-mimi, jsi proti nechani volneho prubehu 😅 Vzdyt to je to stejny jako u samostatneho usinani atd... az je ditko pripravene se odstavit, tak si samo rekne.
Fakt jsi me hodne prekvapila 😨

Jo a jeste - jasne ze nic ultimatne zasadniho a vyznamneho uz v mlece neni, to snad jen v kolostru... ale porad je to mleko a jako takove je proste pro male ditko prinosem, kdyby bylo uplne k nicemu, tak proc by se po odstaveni pokracovalo v podavani UM nebo kravskeho mleka a nedavala se pit uz jen voda a caje? 😉
Mlicko je proste soucasti detskeho jidelnicku a kdyz je z prirozenyho zdroje, tak tim lepe 🙂 (nemyslim tim kojit do peti let, ze)

(Kojim uz jen v noci, 1-2x, v bdelem stavu R. uz kojeni nevyzaduje, ba naopak odmita, ale v noci to je soucast tulenicka a nocniho uklidneni, tak proc ne?)

kubaka
23. okt 2010

@majdula nazdarek, ale i tady jsem zastáncem volného průběhu- ale odpověděla jsi sama - i malá ti už kojení moc nechce, odmítá, odstavuje se sama . Je jí přes rok a za chvíli s tím nejspíš taky skončíš. Úplně přirozeně. O to jde.
V tématech zde se i objevuje často nářek, že dítě je závislé a je to jen zlozvyk a kojí se ve dvou letech 10x za noc. Prostě všeho dočasu a je pak na matce, aby vypozovala, kdy je to psychická závislost a kdy normální potřeba. A zase je to ale jen její věc. 😉
Já bych bývala kluky kojila do roka, ale oba se nějak sami odstavili do 9. měsíce. Prostě dostávali příkrmy a tím klesal význam kojení. To je taky smysl přijímání tuhé potravy v druhé půlce roce. Dítě má zuby, kouše, ochutnává různé potraviny a tím se vzdaluje potřebě MM. Takže i v tomhle lze vidět a najít přirozený volný průběh. Když chce kojit, ať má. Když nechce, ví, co je pro něj dobré
Ale jak jsem psala - když se dítě chce kojit, nikomu to nepřekáží, tak proč ne. Ale nutriční hodnota je velmi malá. To v mléčných výrobcích je už mnohem více žívin, bílkovin, železa, energie. Kojení je opravdu výživa pro malého kojence s malými nároky, už v půl roce mu přestává stačit, složení už nedokáže pokrýt ani výdej energie ani živin. Tenhle deficit pokračuje.
Je opravdu každého věc, jak dlouho chce kojit - ale aby se pak plynule nepřestěhoval z tématu "jak nejdéle kojit" do tématu "jak odnaučit dvouleté dítě od kojení" - on je to tak trochu paradox a jen je dobré to prostě vědět. Nic víc.

kubaka
23. okt 2010

@majdula
@brisalek a holky moc vám gratuluji k očekávání. 🙂 🙂 🙂 Hezké zprávy, jak se tu rozmnožujeme 🙂

tessinka
23. okt 2010

Ahojte, ja som kojila dcéru do 25 mesiacov. My sme to ale mali úplne pohodové - malá nebola závislá, v noci ma nebudila, nechcela stále, jedla inak úplne všetko, jogurty aj syry, jednoducho so stravou aj dojčením pohoda.

Podľa mňa to bolo nielen pre radosť, ale malo to aj význam - do dvoch rokov nemusela piť žiadne umelé mlieko, a tým sme sa mu úplne vyhli, a nepila ani kravské, pokiaľ nebolo v nejakom jedle. A teda samozrejme nikdy nepila z fľaše. A vyhli sa nám aj všelijakým hnačky a tráviace ťažkosti.

carodejnica
23. okt 2010

@kubaka dovolím si nesúhlasiť s tvojim vyjadrením, že dojčenie po roku je len zvyk a mlieko nemá žiadnu nutričnú hodnotu. Neviem, odkiaľ čerpáš tie informácie, ale nie je to pravda. Je pravda, že názory pediatrov sa rôznia, ale mnohé výskumy dokazujú význam materského mlieka aj pre staršie dojča.

Treba si uvedomiť, že stále je to mlieko, nič iné. (nie je to voda, čaj a podobne). Navyše v druhom roku dieťaťa mu rýchlo rastie mozog a materské mlieko obsahuje práve v druhom roku faktory, ktoré rastu mozgu napomáhajú. Materské mlieko prispieva po prvom roku významne k výžive dieťaťa, niektoré imunitné faktory v materskom mlieku sú v druhom roku života prítomné vo vyšších dávkach než v prvom roku, pretože vtedy sú deti vystavené väčšiemu množstvu infekcií.

Súhlasím s tým, že je to aj o rozhodnutí matky, ale v žiadnom prípade by som dojčenie staršieho dieťaťa nepodceňovala a nespochybňovala jeho nutričný význam.

Zdroje:
http://dojcenie.wordpress.com/2010/09/15/preco-...
https://docs.google.com/present/view?id=0AY3JLp...
http://sites.google.com/site/vasamamila/
http://www.najmama.sk/clanok/225035/span-class-...

majdula
23. okt 2010

@kubaka Diky za gratulaci 😵 Priznavam, vubec by mi nevadilo kojit v tandemu, ale nechavam to zit svym vlastnim zivotem a rekla bych, ze prcek se odstavi do porodu sam a asi to nebude ani dlouho trvat.

S tou nutricni hodnotou spouhlasim s @carodejnica Je to porad mleko, neni to voda, copak tys po odstaveni uz nedavala klukum UM? Mne prijde skoda, kdyz tece jeste mlicko z prirodniho zdroje, kupovat umele nahrazky (nic proti nim! ale taky nebudu kupovat jablicka v obchode, kdyz mi rostou na zahradce, ne? 😉 a vubec to neni jen o penezich...)
A myslim, ze nikdo z maminek kojicich starsi dite spoleha jen na mlicko, urcite davaji i syry, jogurty a podobne...

Jasne, muze se z toho stat zlozvyk, ale furt je to o tom, jestli to nekomu vadi. Nekdo by mohl treba rict (a treba rodice mi to zhusta predhazuji), ze moje dite ma zlozvyk usinat pritulene se mnou. Jinak neusne. Mozna je to pravda, ale mne, prckovi ani manzelovi to nevadi, tak proc ne? 🙂

sussanah
23. okt 2010

@kubaka taky souhlasim s @carodejnica a @majdula , neni vo voda a nez davat UM a pokud mam mlika dost, tak proc ne 🙂 Jo a jeden maly detail, imunitni system se plne dovyvine az kolem cca 6 let 😉 Takze nejake pozitivum i na tom pozdejsim kojeni asi bude. Ale mas pravdu v tom, ze vseho s mirou 😉

kubaka
23. okt 2010

@carodejnica z literatury a od mého praktického, který s tím přišel z kongresu jako poslední informace. Sám mě nabádal, že po půl roce toho můžu s klidným svědomím nechat. To se mi zdálo moc brzo, táhla jsem to s druhým do 9. měsíce a pak kojení vyšumělo samo. Byla jsem vycucaná, vyřízená.

@majdula mrňous ke mně pořád leze do postele a někdy spí se mnou většinu noci - ani jednomu z nás to nevadí 😀 a naštěstí nemám nikoho, kdo by to kritizoval. Tchyní vidím jednou za rok. 😝 😅
Takže je to jedině o tom, zda to někomu vadí - jistě. a ani to nemusím nijak obhajovat. Před nikým.
Když je matka zoufalá, nevyspalá a dvouleté dítě jí nepřetržitě leze pod tričko kdekoliv a před kýmkoliv, v noci spí sní přicuclé, tak to je problém. Pokud si jednou denně cucne před spaním a spí klidně a samo, problém to není pro nikoho.
Znám taky třiapůl letou holčičku, co byla fakt závislák - pak se za to styděla.

To jsem přeci psala - když to vyhovuje, budiž - a mimochodem je známo, že s informacemi se dá různě maniupulovat a interpretovat je tím směrem, jakým potřebuji. Vždycky najdeš to, co potřebuješ k podpoře toho či onoho. To není oíbjektivní.

Kupř. se dá napsat fakt, že MM po dvou letech kojení obsahuje XY miligramů hodnotných látech denně. Jenže druhá věc je ta, že pevná celodenní strava obsahuje 50x více těchto nutných látek. To znamená, že se nezpochybňuje, že tam nejsou, správná analýza zní, že v MM jich je v poměru k celodennímu příjmů nevýznamné množství. A dítě je vystaveno infektům hlavně až nástupem do školky a tam jsou nemocné všechny bez rozdílu, zda byly nebo nebyly kojení. Imunitní systém se posiluje kontaktem s bacily. Takže nejlíp dítěti posloužím, když ho nechám batolit na zahradě a ochutnávat hlínu, písek, trávu.

Kravské mléko ve všech možných formách se dává už jako potravina, protože MM je už dávno slabé.
Pokud se tak zásadně různí názory lékařů, tak to je jedině známka toho, že je to jen věc výkladu - tudíž jakýsi průnik konkrétně pro mě je, že nic zásadního se po prvním roce kojení do batolete už nedostane. Protože jí, krmí se samo, je schopné se uživit bez mého těla. To novorozenec nedokáže.
Jediné, na čem se shodují úplně všichni je, že v prvním půlroce je kojení naprosto zásadní a důležité - tam nikdo nezpochybńuje jeho smysl a význam. Je to i přirozené - každý savec se po narození krmí mateřským mlékem - je otázka, jak dlouho je nutné krmit MM lidské mládě.

Nekritizuju vůbec kojení!!!, fakt je to každého věc, ale nikdy nic není jednostranné - zvláště pak výzkumy, se kterými se dnes roztrhl pytel. Když se chce, dá se i dokázat, že pojídání česneku má blahý vliv na nehet malíčku levé nohy - fakt to jde. 🙂 😎

sussanah
23. okt 2010

@kubaka to je fakt, informace jsou uzasna vec a v dnesni dobe internetu si clovek najde jakykoliv pruzkum, ktery podpori prave tu jeho cestu 😉 No presne jak jsi napsala, kdyz to nevadi ani matce a ani diteti a vsichni jsou spokojeni, tak at si kazdy dela co chce 🙂

stvura
23. okt 2010

@kitchima ty si mala aj mledzivo? Mne to nejako automaticky preslo z toho priesvitneho bieleho na to vyzivne biele...len jeden den bez mlieka...no musim povedat, ze hoci som mala maleho pocas pobytu v nemocnici odstaveneho, teraz sa obcas prida a cucne si....velmi fajn je ze sa ku mne vratil, lebo sme sa akosi nevedeli po porode zladit...teraz je to znova moj syncek a mala je tiez spokojne dietatko, lebo maly mi zvysuje produkciu mliecka....

kitchima
23. okt 2010

@stvura ahojky, ano asi od 24 tt som mala mledzivo. ale vo velkom mnozstve, ako mliecko. no vidis, som ti hovorila, ze pokracuj v kojeni a bude to super 😉 a presne aj ja hovorim, ze aspon mam viac mliecka pre malu 😀 ale ved je to aj pravda 🙂

kitchima
23. okt 2010

@kubaka ahoj, ak mozem, chcela by som reagovat na to, co si napisala. moj syn do roka bol iba cisto kojeny (zo zdravotnych dovodov). potom v 13-tich mesiacoch zacal s prvymi prikrmami, ale velmi opatrne. az v roku a pol sa dopracoval na uroven, ze mohol zjest aj 3. prikrm za den, teda veceru a ja som sa konecne mohla v noci vyspat. teraz bude mat 2 roky a este stale mame dni, ked nepapa nic ine okrem mojho mliecka. a nic mu nechyba, nebyva vobec chory, unaveny a je silny ako buk, vacsi ako vacsina jeho rovesnikov. doktor mu pravidelne berie krv na kontrolu ci je vsetko ok, kedze sa nestravuje tak, ako by v jeho veku mal.. a cuduj sa svete, vsetky vysledky su super 😉 takze nejaka ta vyzivna hodnota v tom mlieku bude aj po tom pol roku, co povies? priznam sa, musi ale uzivat zelezo, lebo to v materskom mliecku nie je, ale to neovplyvnim 😅 a teda pre ukazku jeho rozmery.
pri narodeni: 3130g, 48cm
7 mesiacov: 10,2kg
12 mesiacov:12,4kg
22mesiacov: 15,5kg, 96cm

a aby sme sa pochopili, nechcem tym povedat, ze dieta sa ma do 5 rokov iba kojit a vsetko bude ok 🙂 iba ti chcem dokazat, ze ta vyzivna hodnota tam je a mozno porovnatelna s tou v tuhej strave. 😉