Podpora dlhodobého dojčenia a prirodzeného odstavenia

mucilienka
23. júl 2008

Ahojte,

moja dcerka bude mat 2 roky az v novembri, takze mometalne mame 20 mesiacov. Stale ju dojcim, a obom nam to vyhovuje... no, coraz castejsie sa stretavam z nepochopenim okolia - maminky, susedy, kolegyne z prace atd. No, najviac ma prekvapuju reakcie lekarov (mam zdravotne problemy z chrbticou - poporodna lumbalgia), ktori mi tvrdia, ze uz je to iba reflex a moje mliecko nie je kvalitne ako predtym, ci chcem malicku dojcit este aj v skolke a pod.
Pritom si myslim, ze ju nedojcim az tak dlho, zda sa mi to primerane a hlavne normalne, pokial sme spokojne obidve... A naviac ide o prirodzenu vyzivu pre moje dieta... No ja uz castokrat neviem, co si mam o tom mysliet a ako reagovat.. Pritom viem, ze to nie je pre nas obe na skodu, ale skorej na uzitok.... stretli ste sa s tymto uz aj vy?

prsky
10. nov 2010

@vlastovka385 dojcim a som neplanovane tehu (= skor ako sme planovali sa vobec zacat opat snazit) a otehotnela som ani neviem ako- pri mojom cykle raz za 2-5mesiacov sa divim, ze sme sa trafili do ovulky...takze nie u kazdeho je dojcenie prekazka k otehotneniu
@sirinka ja som mala zo zaciatku tehu vyrazne menej mliecka

vlastovka385
10. nov 2010

@carodejnica já bych řekla, že to noční buzení je hooooodně individuální a určitě existují děti, co se budí i na UM. Pak je potřeba pátrat, kvůli čemu se budí, jestli tam není nějaký problém. Třeba Tibor se budí kvůli bříšku, dneska zas tak 6krát vzhůru, tak pátrám, co jsem mu zas dala včera (tuším kuřecí maso, to mu nedělá moc dobře). Ale zase jsem slyšela od hodně maminek (určitě minimálně 5 i více), že jakmile přestaly kojit, tak se dítě přestalo budit. Tak nevím, asi to neplatí na 100%, ale něco na tom bude.

JInak k těm příkrmům, já jsem se bavila s gastroenterologem o mixování a tuhé stravě obecně, a on mi řekl, že by se pak už moc mixovat nemělo, protože pohyb čelistí a práce jazyka při rozmělňování potravy napomáhá psychomotorickému vývoji. Já teda mixuju oběd pořád, ale už toho asi nechám, jde o to, že z těch kousků měl větší prdy, ale teď už baští chleba, rohlíky, i jabko si sám vezme do ruky a užužlává, tak už se na to mixování asi vykašlu.

vlastovka385
10. nov 2010

@prsky Jako jasně, kojení není antikoncepce 😉 , ale u maminek, které kojí PLNĚ, bývá ovulace zablokovaná (zase to nemusí platit na 100%, tak mě nechytejte za slovo).
Třeba mně se vrátil cyklus, jak jsem začala přikrmovat, přesně na měsíc.

mamutka
10. nov 2010

@vlastovka385 mne sa vratil cyklus presne v den ked maly dovrsil 6 mesiacov a zacala som prikrmovat. a su aj baby co dojcili par tyzdnov a ms nemali snad 9 mes.po porode. fakt je to strasne indi vindi. a zarazaju ma ludia z okolia, co sa vyjadruju k tomu, ze kym dojcim, nemozem otehotniet. takemu som na to odpovedala, ze k otehotn.potrebujem chlapa a ovulaciu, dojc.s tym nic nema. od hanby by sa asi prepadol, ale tak mu treba, prd vie, nech radsej cusi a stara sa o seba.......

zuzkat1
10. nov 2010

@dana3262 no ja si myslim ze ak malemu bude chutit mliecko aj potom tak by nemalo zmiznut... som pocula ze moze byt spociatku menej tak neviem,ale ja sa tiez chystam kojit pocas tehu...asi zacneme skusat niekedy v aprili alebo maji to uz bude mat mala rok a stvrt🙂

zuzkat1
10. nov 2010

@mamutka
@vlastovka385 ja som do polroka kojila aj 20x za 24hodin... najma v lete a to uz mala aj viac ako pol roka prikrmy dostavala od jula (presne v polroku prvykrat) a doteraz dojcim tak 5x za den a cca 4-5x v noci a ms som dostala prvykrat tento mesiac teda 9 mesiacov po porode... neviem ako to bude dalej ze ci uz teraz budem mat kazdy mesiac alebo co..

brusinka.pusinka
10. nov 2010

je to individuální já kojím 2x denně jěště pořád a nechce se my přestat přeci jen si myslím že když chce dostane, a má tam spoustu látek co v jinémjídle nemá a menzes jsem dostala hned po měsíci. Takže komu se nelíbí že malá jěště saje tak ať se semnou nebaví nebo ať si svůj názor nechá laskavě pro sebe. Moje máma nás kojila dlouho a to jsem z 8 dětí, a pamatuji si že nejmladší cumlal jěště ve 2 a půl roce ale také ejn na noc 😉

zuzkat1
10. nov 2010

@brusinka.pusinka pani tak tvoja mamina je sikulka ze 8 deti🙂 tomu sa hovori mama na plny uvazok... fakt obdivuhodne🙂

brusinka.pusinka
10. nov 2010

@zuzkat1 kdysi to nebylo až tak zvláštní hold mám 7 trpaslíku za zadkem tedy spíše měla jsem bráškové jsou príma a jinak hold tatínek byl řek tak on čím víc dětí tím lepší rodina . 😀 😀 hold mě se poštěstili jen dvě děti ale kdyby my bylo dáno chtěli jsme 4 nu což ale jsem šťastná za ty moje dva krásné pimprlíky 😀 A kdysi mohla bejt žena v domácnosti nebylo to nic neobvyklého 😉

zuzkat1
10. nov 2010

@brusinka.pusinka to ja viem, len ja by som 8 deti iste nezvladala... takze grecke korene.. hodne temperamentu ze?🙂 a to si bola taka snehulienka...zlate🙂

brusinka.pusinka
10. nov 2010

@zuzkat1 pořád jsem 😀 😀 😀 no já také né 8 dětí ale 4 určo jo a kojení je jedno nejhezčí období , syna jsem kojila 5x denně do 2 let 😀 a temperament to mám hihihi

zuzkat1
10. nov 2010

@brusinka.pusinka s tym kojenim suhlasim... ja sa priznam ze kym som nemala mimi tak som myslela ze dan UM prislo mi to divne to kojenie..ale teraz si neviem predsatvit ze by som jej mala davat umeliny ked nemusim 😝 je to krasne ako sa oblizuje a usmieva pritom🙂 je to super pocit🙂

brusinka.pusinka
10. nov 2010

@zuzkat1 tak já dávám i UM protože přes den malá nechce prso ale v noci a ráno ho ráda vezme, chutná ji oboje ale už je dost velká takže to neřeším 😉 ale mámino mlíčko je vždy nej 😀 pkud ho je dost 😀

alice.cer
10. nov 2010

@nikush myslíš, že mléko je vždy a je jen chyba matek, že kojit prostě neumí? mám kamarádku, co ze sebe vyždímala jen pár kapek, bradavky měla rozkousané do krve, jak mělo miminko hlad a nic. i v tomto případě se má matka snažit dál? není tedy lepší pro klid svůj i dítěte začít s UM?

zuzkat1
10. nov 2010

@brusinka.pusinka ved som pisala ze kym nemusim..keby mi nechcela mm alebo by som nemala tak by som aj musela dat UM... ale kym nemusim nedam... len som chcela poukazat na to ze kym som nepoznala ten pocit z kojenia tak som proste rovno chcela davat UM 😝 😔 a teraz viem ze aku blbost by som bola spravila... no inak moja cez den tiez moc nechce ale vzdy ju ukecam🙂 zatial... ona ale nechce nic,lebo nema cas na jedenie 🙄

brusinka.pusinka
10. nov 2010

@alice.cer to né pokud mlíčko není nemůže trápit miminko a tak je tady um nejsem zastánce kojení za každou cenu , musí to jít samo a tak aby byli oba spokojeni 😉 Samozřejmě zkusit vše i poradnu laktační ale když nejde nejde mimi bude spokojené i s UM 😉

zuzkat1
10. nov 2010

@alice.cer ja som prisla z porodnice z 39 stupnovou horuckou a do krvi rozkusanou bradavkou... mesiac na to sa mi zapal opakoval lebo mala mi odkusla... dobre citas ODKUSLA kusok bradavky... a nevzdala som to...moja kamoska urobila presne to co tvoja.. tiez mala zapal a bolelo ju to tak je prislo pohodlnejsie dat mlieko.. maly ma 4a pol roka a kazdy mesiac je chory, nema ziadnu imunitu a myslim ze je to aj preto...od malicka ma aj zazivacie problemy...

sirinka
10. nov 2010

@ludva co sa ti na tom zda cudne?

@dana3262 ja som ju kojit ani neprestala...aj rano a na obed v den pred tym, ako mi praskla voda pila, potom v nemocnic som jej odstriekavala, mala som ho dost a po navrate domov sa kojila v pohode dalej 3x denne...

brusinka.pusinka
10. nov 2010

@zuzkat1 s tím že je malé nemocné nemusí souviset UM od mala ale i náchylnost můj syn byl kojen plně dlouho a stejně si jako malí vybíral nemoci 2x do roka a od nástupu do školy byl v pohodě 😉

zuzkat1
10. nov 2010

@brusinka.pusinka to ano ked sa vsetko skusi a nejde...ale treba podla mna naozaj vsetko skusit... mne dr chcel dat UM mala malo priberala ale priberala ...tak som od neho odisla mame druhu lekarku u ktorej slovo UM este ani nepadlo a mala je zdrava..

zuzkat1
10. nov 2010

@brusinka.pusinka no ale 2x do roka nie je vela... tento maly je chory naozaj kazdy mesiac...

brusinka.pusinka
10. nov 2010

@zuzkat1 opravdu záleží na mamince a na jejím rozumu a když to opravdu nejde tak hold jde mimi na UM já to znám ze svého okolí 😉 A nemyslím to zle Znám vzpur kdy děti odmítají mlíčko také jsem několikrát zažila ale bohužel né vždy dítko povolí a zase se přisaje 😀 ale je i možnost odsávat a dávat z lahvičky mateřské mlíčko 😀

sirinka
10. nov 2010

@bobocka mne pri prvom tehu hrozil predcasny porod, mala som od 27tt kontrakcie, otvarala som sa, uplny klud na lozku...potiahli sme to az do 37tt...
tak mi laktacna pri druhom tehu kojit neodporucala, lebo kojenie skutocne vyvolava stahy maternice. ale jednoducho som malu nedokazala odstavit...po 20tt uz som citila, ze maternica na kojenie reaguje, ale kedze bolo naozaj max 3x do dna, nic hrozne sa neudialo. v 28tt mi sice trochu povolil krcok a tym to zhaslo, nic sa nedialo az kym mi nepraskla ta voda...
aj teraz citim, ze sa mi maternica obcas stiahne pri kojeni, ale gynekolog je zatila z nalezom spokojny...

myzma
10. nov 2010

@prsky ahoj, nejako som nevedela najst temu kojenie pocas tehotenstva... ja som tiez tehu a mam maleho 10 mesacneho syna, chcem sa spytat, dokedy planujes kojit, ako vy spite v noci? my sme asi este moc maly, ale kojim aj 4-5x v noci... co sa mi zda casom uz neunosne a myslim si, ze ked sa mimco narodi, uz by mal maly byt odstaveny, kedy planujes ty malu odstavit? je tu nejaka taka tema kojenie pocas tehu?

myzma
10. nov 2010

@sirinka ahoj, moja horeuvedena otazka teda bude i na teba... budem vdacna za nazor 😉

zuzkat1
10. nov 2010

@brusinka.pusinka ja tiez poznam kedy to prost eneslo ze mamina ochorela a musela do nemocnice a podobne.. ale konkretne tato moja kamoska to urobila z pohodlnosti a tvrdi to aj jej rodina a dost sa za to na nu aj hnevali.... ona by mohla kojit keby chcela... mne to moze byt jedno ale ja sa kamosim aj s jej sestrou a taked mi povie ze maly zas chory tak hned aj doda ze nema imunitu ze skoda ze ho nekojila... ked niekto fakt nemoze ze sa snazil a nejde to tak dobre ale tu nebola ani snaha... ona ani neriesila ten zapal nechala nech to nejak odznie maleho nekojila rovno siel na UM lebo ze ju kojenie boli a ja ked som mala zapal tak tiez ze nech dam UM ze malej bude lepsie nez ked ju kojim s ATB...

sirinka
10. nov 2010

@myzma ja som neodstavovala pred porodom vobec ani teraz sa nechystam, ak nebudem nutena...
ale v noci som odstavila magdulku asi pred dvoma mesiacmi...
v tvojom priprade by som cca do roka pockala a potom by som sa zrejme tiez posnazila nocne kojenie odburat...

brusinka.pusinka
10. nov 2010

@zuzkat1 jj to chápu hold pohodlí ☹

zuzkat1
10. nov 2010

@brusinka.pusinka ja ju inak neodsudzujem za to ona v nemocnici nedostala ziadnu pomoc dokonca naopak... nechali ju aj maleho nech sa trapia a ona nie je ten typ ako ja ze bude surfovat po nete a hladat info o kojeni teda urobila to co si myslela ze je spravne... ona si aj teraz mysli ze po roku je kojenie divne a zbytocne🙂 a sa mi cuduje niekedy aj smeje ze mala este tak malo papa a ze jej nedavam keksiky a ochutene jogurty a co ja viem co este... no proste ma ine zmyslanie...

brusinka.pusinka
10. nov 2010

@zuzkat1 😉 hold říkám každá jsme jiná 😉