Podpora dlhodobého dojčenia a prirodzeného odstavenia

mucilienka
23. júl 2008

Ahojte,

moja dcerka bude mat 2 roky az v novembri, takze mometalne mame 20 mesiacov. Stale ju dojcim, a obom nam to vyhovuje... no, coraz castejsie sa stretavam z nepochopenim okolia - maminky, susedy, kolegyne z prace atd. No, najviac ma prekvapuju reakcie lekarov (mam zdravotne problemy z chrbticou - poporodna lumbalgia), ktori mi tvrdia, ze uz je to iba reflex a moje mliecko nie je kvalitne ako predtym, ci chcem malicku dojcit este aj v skolke a pod.
Pritom si myslim, ze ju nedojcim az tak dlho, zda sa mi to primerane a hlavne normalne, pokial sme spokojne obidve... A naviac ide o prirodzenu vyzivu pre moje dieta... No ja uz castokrat neviem, co si mam o tom mysliet a ako reagovat.. Pritom viem, ze to nie je pre nas obe na skodu, ale skorej na uzitok.... stretli ste sa s tymto uz aj vy?

sussanah
2. sep 2011

@majdula diky 🙂 jj mam to za par, ale uz 2 tydny me strasi pravidelni poslicci (jako treba ted, proto tady taky strasim ja 😀 ) ale porad nic a nic. Uz aby to zacalo! 🙂 A leti to jako blazen, ja mam pocit, ze jsi nedavno rodila a to uz bude mit Risa 5m 😕

rosienka
3. sep 2011

Ja sa s tymto nepochopenim a vecnym riesenim najmä s mm stretavam furt. Svokra vecne poza chrbat rype do mm, ze chce malu bravat na dlhsie, ale kvôli zomu mojmu "prekliatemu" dojceniu nemoze a dokedy este chcem dojcit a podobne. Do oci sa mi to neodvazi povedat, ale vkuse uz pomaly od zaciatku je jej moje "vecne" dojcenie trnom v oku. Mm ma sice navonok obhajuje, ze je to moja vec, ale vraj by aj on bol rad, keby som s tym uz prestala, ze takto nikam nemozeme bez malej ist a nechat ju strazit a ako chcem o mesiac zacat robit a pod. Uz sa mi nevhce furt obhajovat, ze je to moja vec a moje rozhodnutie. Ked sa nad tym pozastavuje kamoska, ze este "tolko" dojcim, je mi to jedno, ale ked to prichadza od mm, tazko sa mi argumentuje.

sussanah
4. sep 2011

@rosienka vzdyt ma teprve mala rok, co blazni? 😕 Jinak klidne si nekam vyrazte nebo dejte malou na hlidani vic. Pokud nekojis vylozene 10x denne, tak preskoceni 1-2kojeni mala urco zvladne a ty taky. Ja takhle byla v maleho 14m pres noc poprve pryc, potom i na vikend a maly to v pohode zvladl, kdyz jsem nebyla v dohledu a po prijezdu se v pohode prisal jako nic 🙂
Nenech si do toho mluvit, kojeni je jen mezi tebou a tvym ditetem a zalezi jen na vas dvou, jak dlouho budes kojit 😉

reruna
5. sep 2011

@rosienka nepochopení od "cizích" je jedna věc, ale od manžela to je jiná ☹ předlož mu stanoviska Svět. zdrav. organizace ohledně délky kojení, laktační ligy atd. jsou tam rozumné argumenty, které můžeš používat a může se je i on naučit pro případ, že by zase tchýně měla nějaké řeči... a kolikrát ještě kojíš? v roce je to jistě už jiné, než v půl roce, to bych se nebála si někam vyrazit přes den, nebo i večer, ale na noc teda moje děti ještě nikdy nespaly jinde, než doma - a to ne kvůli kojení, prostě si myslím, že jsou ještě malé, ale zase znám příklady, kdy od malička děti dávají k prarodičům i na několik nocí....to záleží na každém, co mu vyhovuje a je to především tvoje dítě, vy jste rodiče, takže především se musíte domluvit vy dva a ostatní by vás měli respektovat, to se týká i prarodičů

zuzkat1
7. sep 2011

@stvura no ja sa tiez chystam tak dojcit🙂

@kaja73 tak to je fakt hrozne☹ snad mne nic take nehrozi...prve tehu bolo bez problemov tak snad aj toto bude

@sussanah presne🙂 aj ja niekedy mam pocit ze nech si hani robi co chce a ja ze si radsej pospim🙂 ale ono sa neda..hned ako si lahnem tak je pri mne a taha ma z gauca ze nech sa postavim... proste dieta co ti necha vydychnut🙂 ale pozeram ze ty uz budes rodit🙂 tak drzim palce🙂

stvura
7. sep 2011

@zuzkat1 zuzka, potes ma, kolko ma kil tvoja princezna? vcera u lekarky nam to zastalo na 7600g {mala ma 11m a 1t}...zas som si vypocula 😎 😠

cicimon
7. sep 2011

@stvura no 7600 nie je take zle, moja mala v roku 7230 a v 16,5mes 8500🙂 a furt je to cuciak riadny, rano hned ako vstane mi lezie pod tricko a ze haam

zuzkat1
9. sep 2011

@stvura 9,5kg🙂 a 20mesiacov🙂 potesilo ta to?😀 ja uz cakam kedy konecne prekroci tu magicku hranicu 10kil🙂 ona sa teraz dost vytiahla, ale nepribrala nic...

stvura
9. sep 2011

@zuzkat1 no super, troska ma to potesilo...moj maly hoci sme uz prestali dojcit {po troch rokoch}, nejako stale nepribera a ma 12.5kg v 3 rokoch a 1t. Uvidime kolko bude mat mala v roku, ale urcite nestrojnasobi, lebo sa narodila 3kg, co mi trocha doktorka vytkla, lebo maly hoci bol tiez drobny mal trojnasobok v roku {narodil sa 2950g a vazil 8900g v roku, odvtedy velmi nepriberal}. 🙂
@cicimon troska si ma potesila...ale este nie sme v meste najmensi...

majdula
9. sep 2011

@zuzkat1
@cicimon
@stvura V roce 7,6 kg, ve dvou letech nevim, pred tremi mesici mel 9,6 😅

c15211b8
9. sep 2011

@rosienka ja som kojila 2,5 roka a bolo mi fuk kto si co mysli. Ani nasej pediatricke sa to nepacilo, tak som jej to uz nespominala. Prosim Ta ako casto kojis malu, v jej veku by som uz chcela ist na polovicny uvazok pracovat, tak ma zaujima, ako to potom upravime. dakujem andrea

kocicinka
9. sep 2011

@rosienka To je hrozné, vždyť do toho tchyni nic není. Já kojím ještě také, ale už jen ráno a večer. I v tom roce ale nebyl problém malého někomu šoupnout a dělat si svoje věci( v mém případě práce do školy), dělala jsem to i dřív a mlíko jsem odstříkala, bylo- li třeba. Tak možná by to šlo s odstříkáním i u vás?

prsky
9. sep 2011

@c15211b8 ja mam takmer 3rocnu a dojcim ju 3-4x denne, aj ked ona by si vedela predstavit aj castejsie 😉
co sa tyka nastupu do roboty, toho by som sa nebala, upravite si dojcenie podla potreby oboch. deti zvyknu nepytat a vynahradia si to po prichode maminy domov, niektore viac cucaju potom v noci .. ale zalezi aj od veku dietatka aj od jeho "cucavosti" a aj od pristupu maminy

rosienka
9. sep 2011

@sussanah to fakt si aj na vikend sla v pohode a maly sa prisal? medzitym si odstriekavala? ja ju v podstate na dlhsie ani davat nechcem a blbej svokre uz vôbec nie, ono je to aj taka moja vyhovorka, ze nemôze ist k nim na dlhsie, lebo dojcim 😝
@reruna v podstate to mm chape a je väcsinou rad, ze dojcim, ked mu to stale ospevujem ake klady to ma, ale vadi mu to len vtedy, ked nas to akoze "brzdi" v rozlete, napr. ist niekam na turu...ono po nej ja nejako extra netuzim, co mu aj hovorim. inak cez den aj vecer v pohode vsade vyrazame, ja ju nakrmim hocikde, len svokre ju nechcem davat, aby som ju neukratila o ziadne dojcenie. s odstriekanim je uz problem a najmä ona flasu uz nevezme a ani ju na nu nechcem ucit.
@c15211b8 v podstate mi to jedno je, ale nebavi ma to dokola tematizivat a sa akoby obhajovat, ked je to nie len moja vec, ale aj to najlepsie, co jej mozem davat. proste vymyvanie mozgov za posledynch 50 rokov urobilo svoje a treba casu kym bude dojcenie "in", ak vôbec niekedy... Kojim asi 4x denne, niekedy aj 5x. buduci mesiac sa prave aj ja chystam na 50-60% robit, tak by som chcela raz rano, potom poobede o 17h ked ju vyzdvihnem, pred spanim a ked si bude pytat v noci. cize 3-4x mi to vyjde.
@kocicinka uz som neostriekavala ani nepamätam 😀 ako si mu to potom podavala? v akej flaske?

rosienka
9. sep 2011

@prsky fiii, tak este aj 3-rocna cuca ako moja rocna? 😉 inak s tou robotou si to aj ja predstavujem, ze si to vynahradi ked pridem a pocas dni, ked s nou budem.

prsky
9. sep 2011

@rosienka sa ti zda vela? 😀 mne zas, ze uz ju takmer nedojcim 😉

rosienka
9. sep 2011

@prsky jasne, vec pohladu, ale keby som ju dojcila viac, popri tom dalsie jedla, tak by som mala pocit, ze nic ine nerobim, len ju krmim 😀 ...ono ten pocit mam aj teraz, preto skoro nic nestiham porobit. tak sa trochu tesim ju na 2-3 dni dat do jasli, ale aj mi bude strasne chybat, neviem, ako to bez nej vydrzim a budem sa môct sustredit na robotu. 😵

sussanah
10. sep 2011

@rosienka to uz mel teda 17m, kdyz jsme byli na vikend. kojil se tenkrat rano, nekdy v poledne a vecer. Rano v sobotu jsem ho nakojila, pak jsme odjeli a prijeli jsme az vecer v nedeli a bylo to ok. Jednou jsem musela prsa trochu odstrikat, protoze uz tlacilo, ale jinak ok, maly sevecer prisal a bylo to jak pred tim. Ale zas ja mam uzasnou tchyni, takze jsem se nemusela tak stresovat 🙂 Poprve jsem byla na noc pryc, kdyz mel asi 13-14m, to jsem odpo nakojila a odjela a vratila se za 24h, to byl tenkrat doma s manzelem. Ono deti to vetsinou fakt zvladnou v pohode, kdyz "mlikarna" neni pobliz 😉

dana3262
10. sep 2011

@sussanah ahoj! Tak jak se citis? Uz se to blizi, co? I me.. Jeste kojis? Vydrzeli jste? Moc zdravim 🙂

sussanah
10. sep 2011

@dana3262 Ahoj 🙂 No uz aby se maly vyklubal, fakt uz to nejak nedavam.. Kojit uz nekojim, nejak to slo do ztracena, kdyz mel tech 21m, tj v 6-7m tehu. Jeli jsme i na dovolenou a tam bylo tolik zajimavych veci, ze na to proste zapomnel. Pak jeste mesic sem tam co 2-3dny si cucnul, ale potom uz vubec. Doted ale na to mysli a dokonce chce nekdy zkusit, aby se ujistil, ze tam nic neni 😀 Ale uz vi, ze mlicko je pro miminko a ze on pije mlicko od kravicky, tak uvidime po porodu. Ale myslim, ze jen ochutna a uz ani nebude chtit nijak vic.
Co ty, jak ty to zvladas? Taky uz se tak tesis na kojeni miminka? Ja se normalne nemuzu dockat 😵

dana3262
10. sep 2011

Tak to jste vydrzeli dlouho nahodou!! A hlavně malej už je velkej 🙂 To je paradni. Ve me to ukonceni kojeni bude snad do konce zivota hlodat.. ☹ A pritom to bylo uplne bez problemu.. Ja se taky tesim az uz bude venku, jen si to nedokazu predstavit, jak to budu zvladat kdyz Eda zabere 100% casu.. To nejak nechapu 😅 Na kojeni se taky tesim, ale zaroven uz se tesim az to bude vsechno za mnou a ja si budu moct vyresit nejaky zdravotni veci u kterych se nesmi kojit. Hlavne ten zaludek prelecit. Mam takovy smiseny pocity. Uz to neni tak, ze musim kojit za kazdou cenu 100x denne..proste co bude, bude. Taky asi az to mimino trochu poznam a zvyknu si na nej, tak se to asi zmeni. Ja si normalne pripadam jak tunova almara, jak me vsechno boli a kdyz se mam treba zvednout z bobku a to mam furt tech 58kg. Zacinala jsem tehotenstvi na 59kg. Je to cely takovy divny. Asi mi ochably vsechny svaly a nemuzu se unest 😀 . No, to neni moc vtipny protoze to je si pravda. Jsem hrozne zvedava, jak dlouho kojeni vydrzi tentokrat a jestli se treba Eda nebude chtit pripojit 🙂 po 4.mesicich 🙂 Myslis, ze to je blbost? Nebudes to zkouset? 🙂

sussanah
11. sep 2011

@dana3262 Neboj, za chvili uz to bude za tebou 😉
Ja uz mam maleho u sebe, narodil se dneska rano v 6:30 po cca 2h od prvni slabe kontrakce, takze jsem oficialne ve skatulce prekotny porod 😀 Asi ty porody mam s tou rychlosti fakt za odmenu, kdyz poslickuju poctive cely 9m. Fil sel cca 4,5h a Simon cca 2h. No jestli bude treti, tak se asi rano probudim a mimco mi bude lezet v klidu mezi nohama 😀
Jinak zkouset zapojovat mladeho urcite nebudu. Pokud bude extra vyzadovat, dam mu ochutnat, ale urco ho v tom nebudu nijak podporovat. Kdybychom k tomu tandemu dosli prirozene, nemela bych s tim problem, ale takhle mi to prijde zbytecne. Navic Fil uz se i dival, jak miminko pije mlicko a zadne extra komentare k tomu nemel, takze treba ani neochutna 🙂

dana3262
11. sep 2011

@sussanah gratulujuuuuu!! To je uzasne!!! A ze to bylo tak rychle! Parada! Moc ti to preju!! Ja rodila od prvni minikontrakcicky 37hod., ale nemela jsem velke bolesti vubec. Kez by to bylo ted aspon takhle. Uzivej si miminko a vubec ten pocit, ze je to za tebou a preju zdravi! A stesti samozrejme taky, at je vam dobre 😀 To je nadhera!

zuzkat1
12. sep 2011

@stvura moja sa narodila 3760g🙂 doteraz to nestrojnasobila🙂

zuzkat1
12. sep 2011

@sussanah blahozelam🙂 aj ja dufam budem tak rychlo rodit🙂 hani sla velmi tazko 😝

sussanah
12. sep 2011

Dekuji za blahoprani, byl to fakt ficak, co vam budu povidat 😀

majdula
13. sep 2011

@sussanah Wow gratuluju a preju pohodove szivani 😵

jaa
12. okt 2011

@cicimon
@zuzkat1 Holky,já měla ty první tři také takové drobky...V roce 7900,7700,7400..A ta třetí ,co je kojená stále,tak měla 9250 a ve 13m 9700.A,to měla pouze jogurt+ polévku,jinak kojo po 2,5 hod..Ted má ve 3 letech 14200g a kojí se stále..A,nějak se nám nedaří to odbourat...

tikasi
4. nov 2011

Ahoj,rada by som sa k vam pridala 🙂 Chcem totiz v dojceni pokracovat dlhsie,ako je "normalne" teda na Slovensku 🙂 a stretavam sa s otazkami typu,ci je to vobec zdrave takto dlho dojcit 😒 Ale ako vidim,tak zdaleka nie som sama,to ma tesi 🙂 Mam otazocku : nezda sa vam,ze tie vase detvaky su na vas ovela viac naviazane,ako nekojene deti? Ked totizto niekam prideme a malej sa nieco nezda,alebo sa niecoho boji,tak spusti mlieeeko,mlieeeko 😀 nechce sa ma pusti ani za svet,kym jej nedam. Ked nedajboze odmietnem spusti taky zalostny plac,ze mi to srdce trha. Samozrejme,ze vie,ze nemoze mat mliecko vsade,to potom spusti mlieeeko-domooom 😀 Niekedy mi to pride,ako citove vydieranie,za nieco ju vyhresim a ona sa hrozne rozlutosti a upokoji sa az na prsniku,je to normalne podla vas?

strapco13
4. nov 2011

@tikasi je to uplne normalne 😉 ber to ako vyhodu, ze ju mas ako upokojit
ano kojene deti a hlavne dlhodobo kojene deti su priputane k matke niecim zvlastnym, krasnym..proste inak ako nekojene..ale zas aj nekojene deti sa pritulia k rodicom, ked su si neiste a ta rucicka vbehne do vystrihu
pre dojcene dieta je to rovnica prsnik=mama= bezpecie a istota ..dieta nerozmysla, ci je to vhodne prostredie a pod..to len dospelaci sa nad takymi zbytocnostami zamyslaju