Podpora dlhodobého dojčenia a prirodzeného odstavenia

mucilienka
23. júl 2008

Ahojte,

moja dcerka bude mat 2 roky az v novembri, takze mometalne mame 20 mesiacov. Stale ju dojcim, a obom nam to vyhovuje... no, coraz castejsie sa stretavam z nepochopenim okolia - maminky, susedy, kolegyne z prace atd. No, najviac ma prekvapuju reakcie lekarov (mam zdravotne problemy z chrbticou - poporodna lumbalgia), ktori mi tvrdia, ze uz je to iba reflex a moje mliecko nie je kvalitne ako predtym, ci chcem malicku dojcit este aj v skolke a pod.
Pritom si myslim, ze ju nedojcim az tak dlho, zda sa mi to primerane a hlavne normalne, pokial sme spokojne obidve... A naviac ide o prirodzenu vyzivu pre moje dieta... No ja uz castokrat neviem, co si mam o tom mysliet a ako reagovat.. Pritom viem, ze to nie je pre nas obe na skodu, ale skorej na uzitok.... stretli ste sa s tymto uz aj vy?

majka1981
18. aug 2012

@vavrenka ved to ti krasne pribrala - ked je dieta mobilne, tak uz vela vybeha a nepribera tak ako na zaciatku. vaha je podla mna v poriadku a co sa tyka jedenia, tak to velmi dobre poznam, aj moj syn mava take dni. dnes na priklad neranajkoval viacej ako par lyziciek ovsenych vlociek, polievku odmietol a este spi. cicikujeme sa o 106. neboj, vsetko je v poriadku. davaj na tvoju stravu pozor, aby si sa Ty stravovala dobre. Dieta citi, ked je matka nevyrovnana, takze sa necudujem, ze odmieta jedlo, ked mate taketo tazke obdobie. btw uprimnu sustrast... A ako to vyzera s papanim, ked chova ocko/babka? U nas je to vtedy lepsie. Aj ked sme mimo domu, tak papa lepsie, ked sme na dlhsom vilete tak beriem veceru so sebou a papame tam... drzim vam palce, urcite to prejde. ozaj moj syn papa lepsie na ranajky, ked prespi skoro celu noc, lebo ked neprespi tak je najedeny v noci a rano nechce...

vavrenka
18. aug 2012

@majka1981 dakujem ti za povzbudenie, ono to niekedy potrebujem, lebo okolo mna su deticky na UM a tie papaju ako odusu. ked ma mala blby den,t ak nic nezje ani u babicky. ale rozhodne vychudnuta nie je,z toho vsetkeho mi vychadza, ze mam namiesto mlieka smotanu 😀 a kolko krat denne kojis? mna uvrhuje do depky, ked citam, ze podobne stare deticky mamy dojcia 3-4xdene, popr. 2x.. ako to robia??? moja mala pije, resp. chce byt na prsku ovela castejsie a ani jedlom sa neda oklamat. kamosky mi hovoria, ze dojcim prilis casto, ze mala je na mne zavisla, ze to nie je dobre, lebo ich deti v jej veku su omnoho samostatnejsie a vidim, ze to drazdi, ked mala si pyta niekedy aj kazdu hodinu..(ale su dni a dni. dnes som dojcila zatial hm, 6-7x, cize to nie je katastrofa)

majka1981
18. aug 2012

@vavrenka vies kazde dieta je ine... nepocuvaj tvoje kamaratky. ani moj syn sa neda oklamat, maximalne ze mu uz mozem vysvetlit ze akurat teraz kojit nemozem, ale o chvilku ano. ja som dnes spocitala 7x kojenie od rana do teraz, akurat zaspal a pil 7x poriadne vela... dnes bol normalny den, az na to ze doobeda naozaj nechcel jest. byvaju aj dni kedy chce viacej dudkania, dnes ozaj vela pil a nielen dudkal. ako to robia ine? neviem nech odpisu tie matky. mna by zaujimalo, ci deti piju z flasky, ci piju cukrove vody, cimaju cumel, a take veci.
tebe mi moznoze pomohlo, ked by si sa pravidelne stretavala s matkami, ktore dlhodobe koja alebo kojili. ja mam sestru ktora kojila 2,5 rokov, druha sestra este koji dvojrocne kojicky aj ked len v noci a vecer a na ihrisku mam kamosku ktora koji 15 mesacnu dceru. inak uz som sama, ine deti uz nie su kojene v tomto veku na okoli.
co ma este napadlo je, ze ked sme mavali take velmi zle obdobie a ja som nechcela stale kojit, tak som mu do hrnceka dala ryzove mlieko trochu zohriate, to mu velmi chutilo. ale nie az vtedy ked chcel cici, uz vopred. skus to. alebo aj vanilkovy jogurt dobre zabera, aj ked ja niesom za kravske produkty, iba vynimocne ...

radkakros
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
strapco13
20. aug 2012

@vavrenka mate krasnu vahu /moja 13 mesacna ma 8,5 kg cca/
z materskeho mliecka dostane vsetko co potrebuje
doprucane je zavadzanie priukrmov popri dojceni do 2 rokov, cize dovtedy je uplne normalne, ze dieta az tak velmi nepapa, dolezite je zavadzat prikrmi POPRI dojcenie a nie NAMIESTO dojcenia
cize dojci ju na poziadanie a pori tom jej ponukaj tuhu stravu..ak nechce papat lyzickou..uvar kusky mrkvy nad parou, sadnite si spolu a papjte spolu, uvar sebe zdravsie a ponukaj ju nech sa pohrabe v tvojom tanieri, ked papas chlebik, ponukni ju
cize ponukat nenutit
kazde dieta sa raz rozpapa, niektre skor, ine neskor, niektore viac ine menej..aj dospelaci..nie kazdy je jedak..ako si ty a ocko malej papali v detstve...ak ste nebioli jedaci /alebo mate nejedlikov v rodine/ tak necakaj ze ti spapa vela
dolezite je neprestat dojcit a neobmedzovat dojcenie, tak dostane vsetko co potrebuje

strapco13
20. aug 2012

inak..ja dojcim na poziadanie aj moju 13 mesacnu aj mojho takmer 3 rocneho /tandem/ neratam kolkokrat do dna..jednak nemam tolko prstov a jednak, co si tym budem zatazovat mozog 😀 😀 😀
dojcenie je viac ako len jedlo..ak neratam kolko pusiniek a objati som za den dala dietatku, tak preco by som mala ratat kolkokrat sa nadojcia?

didulka85
20. aug 2012

@strapco13 mam taku prakticku otazku. Ako si riesila dojcenie starsieho, ked si bola v porodnici? Ja som tehotna a stale dojcim 2-rocnu dceru. Gynekolog, aj ked to bol zastupujuci, ma dost sprdol, predpokladam ze moj tiez nebude rad. Ako potom dosiehnem, ze budem moct dojcit pocas tych xy dni v porodnici aj starsiu dceru?

strapco13
20. aug 2012

@didulka85 jednak pokial nemas vyslovene zakazany sex, tak nie je dovod zakazat dojcenie..moj gynekolog absolutne nic neriesil
len mne sa maly od mlieka odstavil ked som bola v polke tehu..ale nadalej ostatne aspekty dojcenia sme vyuzivali /upokojenie, zaspikavanie, pomojkanie sa a pod/, len nepil mlieko
maleho mi nosil tato do porodnice
keby sa dojcil do porodu, tak by som zvazovala a zrejme aj realizovala ambulantny porod..cize prides s rozbehnutym porodom, porodis a ak ste OK po 2 hodinach domov /kamoska mi tak teraz rodila v BA/ a teda neriesis sepraciu od dietatka, ides domov do kludneho prostredia ktore poznas a ktore ti vyhovuje
ale ak nie..mas pravo a tvoja starsia tiez na pravidelne nastevy kedze je dojcena 😵

vavrenka
20. aug 2012

@strapco13 dakujem za odpoved, upokojila si ma. ja som velmi zle papala ako mala a je pravda, ze mala viac spapa z mojho taniera ako zo svojho. a hmotnost tvoje dcery ma uz upokila uplne 😉. dojcenie nenahradzam prikrmamy, to u nas nejde, kedze ich mala velmi neakceptuje, takze sa naozaj spokojna, ze stale dojcim, lebo si neviem predstavit, co by som robila, keby som nedojcila a mala nechcela jest 😝

radkakros
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
strapco13
20. aug 2012

@vavrenka ako nemat tie vedomosti o dojceni co mam, tak stresujem aj ja..maly mal v jej veku o vyse 3,5 kila viac
ale vidim, ze mala je sikovna, prospieva, beha, energie ma dost..a papa, moja papa pekne a vela /aspon v tomto je po mne...len ja jej zavidim metabolizmus 😀 /
proste vaha je pri dojcenych detoch len udaj, ktory sam o sebe nic nepovie ..treba sa pozriet na dieta, ci prospieva, ci je primerane aktivne, ci dostatocne cika a kaka
kedze ty si zle papala ako mala..aspon vies ako sa citila tvoja mama 😅 je velka pravdepodobnost ze dieta nejedlika bude tiez nejedlik
a druha vec...moj manzel bol v detsve nejedlik, teraz to veru na nom nevidno..vysoky, s miernou / 😀 / nadvahou..zje co mu nalozim 😀 😀 cize ono sa to moze vyvinut vselijak
a ber to ze ak si zachova stihlost..aspon nebudes v puberte pocuva : mami ja som tucnaa 😅

majka1981
20. aug 2012

@vavrenka @strapco13 dalsi dobry aspekt, ked dieta nevazi privela je, ze ho predsa v tomto veku este vela nosime na rukach / v nosici, takze to kilo dva menej je velmi vyhodne na chrbticu a ruky 😎
mne to velmi vyhovuje 😀

strapco13
20. aug 2012

@majka1981 presne, tiez si to hovorim 😀

babulatko
20. aug 2012

babulky myslíte si že kojenie dvojročného dieťaťa je ešte dobré na jeho imunitu? čo v tom mlieku vlastne je? sú tam ešte nejaké protilátky alebo niečo čo ho chráni pred chorobami?

zdraviezprirody
20. aug 2012

@babulatko možno kojenie dvojročného dieťatka už ani nie je o výžive a imunite. Ale je to o krásnej chvíľke, ktorá rozhodne dieťatku prospieva. A (aj) takto nepriamo pôsobí na imunitu 😉

cacika
20. aug 2012

@strapco13 no a ako je to potom pri tazsich detickach?? mala ma 8 mes. a skoro 11 kil 😵 a to papa takmer vylucne len mlieko a sem tam ozuzle daku zeleninku alebo kus polievky vypije... ale na druhej strane sa mi nezda ze by nejak moc casto sa dojcila, tak mozno kazde 2,5-3 hodky. celkom by som bola rada keby zacala viacej papat prikrmy aby menej priberala... ci to este netreba riesit pri tak malych babetkach??

strapco13
20. aug 2012

@zdraviezprirody mylis sa a velmi co tyka vyzivy a imunity
@babulatko nakolko mliecko sa meni podla potrieb dietatka, reaguje na informacie v slinach dietatka /hydratacia, teplota, ptritomnost mikroorganizmova pod/ tak po roku dokonca obsahuje este viac imunitnych faktorov ako pred rokom
lebpo dieta zacina chodit, zacina ochutnavat svet /dfoslova, ved kadze dieta si pcha do ust vselico/ zacina sa stretavat viac s rovesnikmi, viac chodi do kolektivu..a teda stratava sa viac s bakteriami..a mliecko na to reaguje
a ostatne aspekty dojcenia su tiez dolezita..upokojenie, ukludnenie, utisenie, zblizenie s a s mamnkou...

strapco13
20. aug 2012

@cacika pri tak malych babatkach /myslim vekom/ absolutbe neries vahu a papanie..este sa len s prikrmami zoznamuje, z mliecka dostane vsetko co potrebuje

zdraviezprirody
20. aug 2012

@strapco13 ja som za dojčenie!!! 🙂 Dojčila som viac ako dva roky a moje deti sa odstavili samé.
Asi som sa zle vyjadrila ...tak ináč: kojenie nie je len o výžive a imunite...aj nepriamo (cez psychiku) pomáha bábätku 😵

andval
20. aug 2012

Moja dcerka bude mat v novembri tri roky a tiez je velkym zastancom dlhodobeho dojcenia :D (a ja s nou). Tesim sa, ze som nasla tuto temu a ze "v tom" nie som sama.
Tak si, dievcata, uzivajme tento krasny dar, tak dlho, ako nase deticky budu chciet!!!

cacika
20. aug 2012

@strapco13 inak sa ta uz davnejsie chcem spytat, tvoje deticky dojcis aj v noci obidve? ak ano, tak ako sa ti to dari zosuladit dvoch nocnych papkacov?? lebo moji maju teraz dake cudne obdobie, starsi by aj 4x za noc cuckal mliecko a malej idu zubky tak ta by bola v noci najradsej pricucnuta nonstop 🙂🙂 a ja uz neviem ako sa mam skrutit medzi nimi 🙂

strapco13
20. aug 2012

@zdraviezprirody ja viem ze si prodojciaca 😵 ..len som doplnila to, ze uz to nie je o imunite a vyzive...ano pomaha dojcenie imunite aj nepriamo..ale hlavne priamo 😉

strapco13
20. aug 2012

@cacika syn mi prespava bez dojcenia od 14 mesiacov a dcerka ma teraz 13,5 mesiaca a vyzera to, ze sa prave rozhodla prespat uz celu noc bez dojcenia..ale co je teraz, to sa moze zmenit
ale inak by som lahla na chrbat medzi nich a nechala nech sa obsluzia sami

cacika
20. aug 2012

@strapco13 hihi, no tak som v tom sama 😀 moj spaval od 20mes pol roka celu noc ale zas ako sa mala narodila tak sa zacal budit stale viac a viac 🙂 tak to je asi teraz dake mama-obdobie. kym pojde do skoly ho to hadam prejde 😀 😀

strapco13
20. aug 2012

@cacika raz to prejde..raz sa kazde dieta nauci spat same, bez cucania prsnika..teda bez rodicov, mozno nebudu same a cjlapci budi viseit na inych prsiach 😝
deti sme si "vyrobili" aby sme boli s nimi a pre nich, nie na to aby sme ich niekam hned odlozili

cacika
20. aug 2012

@strapco13 presne tak. ked nam raz odidu z domu a navstivia raz za mesiac, budeme spominat ako nam liezli pod tricko a nechceli sa od nas pohnut 🙂🙂

vavrenka
21. aug 2012

@majka1981 hej, ta hmotnost ma aj svoje vyhody 😉

didulka85
21. aug 2012

@strapco13 presne to napadlo aj mna. Porodit a odist prec. Lenze dcera isla cisarskym, tak si nechcem robit nejake velke plany.
A bojim sa toho, ze dceru za mnou nebudu ochotni pustat. 😒

vavrenka
21. aug 2012

@didulka85 je to tvoja dcerka, nie ich, proste im povedz, ze ju k sebe chces a hotovo. uz nie sme v sociku, kde platilo lekar=moj pan 😉 😉 😉 , drz sa...

didulka85
21. aug 2012

@vavrenka len ja rozmyslam dopredu. Co ak bude akurat nejaka chripkova viroza a nebudu pustat navstevy, alebo nejaka podobna pliaga. Dcera sa dojci stale 10 krat denne. Bohuzial som v tej porodnici uz lezala a viem, ako to tam chodi, aka je ochota, ze je to tam stale socik. 😒