Podpora dlhodobého dojčenia a prirodzeného odstavenia

mucilienka
23. júl 2008

Ahojte,

moja dcerka bude mat 2 roky az v novembri, takze mometalne mame 20 mesiacov. Stale ju dojcim, a obom nam to vyhovuje... no, coraz castejsie sa stretavam z nepochopenim okolia - maminky, susedy, kolegyne z prace atd. No, najviac ma prekvapuju reakcie lekarov (mam zdravotne problemy z chrbticou - poporodna lumbalgia), ktori mi tvrdia, ze uz je to iba reflex a moje mliecko nie je kvalitne ako predtym, ci chcem malicku dojcit este aj v skolke a pod.
Pritom si myslim, ze ju nedojcim az tak dlho, zda sa mi to primerane a hlavne normalne, pokial sme spokojne obidve... A naviac ide o prirodzenu vyzivu pre moje dieta... No ja uz castokrat neviem, co si mam o tom mysliet a ako reagovat.. Pritom viem, ze to nie je pre nas obe na skodu, ale skorej na uzitok.... stretli ste sa s tymto uz aj vy?

majka1981
18. okt 2012

@jonas17 tu v Rakusku to dostat skoro v kazdom potravinarskom obchode, tusim aj v dm, nemusi to byt chladene, u nas to maju pri kave a pri trvanlivom mlieku.

jonas17
18. okt 2012

@majka1981 aha, tak si Rakúšanka 😉 ale ked hovoríš, že to majú v DM, tak pozriem tam... 😉

jonas17
18. okt 2012

@majka1981 nepreložíš mi , prosím, čo to je vlastne? pochopila som, že nemá želatínu 😀 myslím, zloženie...

luciauk
18. okt 2012

@jonas17 používam sojové mlieko do všetkého

majka1981
18. okt 2012

@jonas17 teraz som sa na to pozrela, azistila ze je to tiez kravskemlieko 😒 sorry, bola som presvedcena ze nie

didulka85
19. okt 2012

@jonas17 ja kupujem ryzovu smotanu. Maju aj sojovu, spaldovu. Ale najlepsia je ryzova podla mna. Minule ju pouzil mm do omacky na cestoviny. Vcera som robila zapekane zemiaky s kyslou kapustou a tiez som to obliala ryzovou smotanou. Chut nie je ako pri beznej smotane, no da sa na to zvyknut.
http://www.slnecnica.sk/produkt/ryzova-nahrada-...

sonice
26. okt 2012

Dojčím trojročné dieťa (už len raz na uspávanie - aj to už zaspáva na druhom boku otočený odo mňa). Som podruhý raz tehotná - čo som zistila vďaka dojčeniu o dva týždne skôr ako najcitlivejčí tester (bolí to pri pisátí). Na blbé reči okolia sa len usmievam. Naopak nedojciace mamicky odponklonkujem tým ako ja obdivujem ich lebo som strašne lenivá a odmietam robiť čokoľvek navyše s flaškami a pod- a je to pravda :D. Neviem si to ani predstaviť.
Malý sa zmieruje s bábetkom, no odmieta mu dať cicu 😀 "Nedám bábätkovi" Na to keď som mu povedala, ale že zasa budem mať veeeeľa miečka sa potešil a ukľudnil. No dovtedy saistotne sám odstaví. Vôbec to neriešim - na čo

nice202
26. okt 2012

Myslite, ze toto ma suvis? Prestala som kojit malu (2r. a 5m.) cca pred dvoma mesiacmi a teraz je prvy krat chora. Dostala hnisavu anginu + zacinajucu laryngitidu. Mlieko mi nepije zadne, lebo jej nechuti. kakao sem-tam...taka bola zdrava dokedy som kojila a teraz bum bac a choroba na chorobu

jonas17
26. okt 2012

@nice202 a ako prebiehalo odstavovanie? nebol to pre ňu stres? nepýta si prsník? nie je z toho nejaká smutná? lebo ak je človek nešťastný, ľahko ochorie...neviem, len rozmýšľam, lebo si nechcem predstaviť, ako by moja znášala odstavenie, ked sa rozhodne , že chce prsník, veľmi sa musím snažiť, aby som ju odhovorila, že teraz nie, hoci skoro vždy dostane 😉

nice202
27. okt 2012

@jonas17 ja som bola velmi chora, zapal mocovych ciest + celkove zlyhanie imunity. Mala som 2 atb a nemohla som kojit. Bolo by to nebezpecne. Dala si to pekne vysvetlit, ze mamka berie tabletky a je chora. Poobede mi odvtedy nespi a vecer zaspi sama. To je asi v poriadku. Nestastna urcite nie je. Inak prsnik nepyta vobec.

sonice
27. okt 2012

@nice202, môže byť, že jej poklesli protilátky, ktoré od teba dostávala v mlieku. Deťom sa vyvíja imunita cca do 6 rokov a dovtedy aj príroda zamýšľala, že sa má dieťa dojčiť. V zaostalejších krajinách to aj tak funguje 🙂. No každopádne je úplne zbytočné sa s tým teraz už zaoberať. Teraz sa hlavne vyliečiť - obidve. A netrápiť sa. Veď 2,5 roka je úžasné, ktorá z mamín v dnešnej dobe to "vydrží"? 😉

nelustek
6. nov 2012

Ahojte trochu sa Vám sem zamiešam.. dcerku stale kojím, zaspáva pri prsníku a budí sa za noc na cici tak 4-6x počula som že dlhodobé dojčenie pri zaspávaní vedie k poškodeniu zubkov,proste že sa pokazia.. 😕 preto by som rada vedela ako su na tom vaše ratolesti zo zubkami. Prvu dcerku som kojila 13mes. aj zaspavala tiež na prsníku a má pekné zúbky. Ďakujem

carodejnica
6. nov 2012

@nelustek Nočné dojčenie nie je pre zúbky problém! 😎 😎 🙂 🙂
http://www.mamila.sk/objects/forum/comment.php?...
Dcérku som dojčila 34 mesiacov a zuby má v pohode. 😅

paris3
6. nov 2012

ahojte! viete mi poradit? mala ma 16 mesiacov a zacina mat take obdobia, ked pri kojeni kuse. nemyslim tym, ze by ma uhryzla, ale to prisatie je take bolestive, ako keby drzala prsnik zubkami. ani poriadne netaha, len tak dudluje. moze to byt tym, ze jej idu zubky? uz to trva dost dlho, su obdobia, kedy to tak nie je, pekne sa nakoji, neboli ma to. ale coraz castejsie je to pre mna velmi neprijemne. prestavam mat z kojenia radost a uvazujem, ci ju neodstavit. da sa s tym nieco este robit? dakujem za rady 🙂

cacika
7. nov 2012

@nelustek moj 3 rocny ma krasne zubky a stale zaspava po kojeni a obcas cucne aj v noci.

majka1981
7. nov 2012

@paris3 skus jej vysvetlit, ze sa ma inak prisat a ze ma zmenit sanie, moznoze to uz pochopi. ano ked idu zuby, tak sa prisatie moze menit. ked moj syn len dudkuje, tak mu ponuknem vodu na pitie, niekedy sa napije a mam po dudkani. inokedy nechce prestat.

romcovaklarka
7. nov 2012

Ahoj holky. Kojím 17m syna a teď jsem v 6. měsíci těhotenství. Míval poslední dobou kojení už "jen" 4x denně - po probuzení ráno, před spaním po obědě, po probuzení odpoledne a před spaním večer (výjimečně v noci jednou, ale zpravidla už spává celou noc). Poslední dobou ale před spaním (jak odpolením, tak večer), když se ho zeptám, jestli chce mlíčko, tak hlásí rovnou, že "hají" a chce rovnou do postýlky a napije se jenom vody. Po probuzení si teda rád dá mlíko, ale když tam nejsem (to není moc často) a vybere ho z postýlky někdo jiný, tak si ani nevzpomene. Myslíte si, že se už odstaví, nebo dělám něco blbě?

luciauk
7. nov 2012

@paris3 vydrž, nestojí to za odstavenie, zasa to bude potešením, ver mi. môj ma teraz nejaký čas tak kusal, nechtiac, bolo to nepríjemné, myslela som si, že stráca sací reflex, ale už je to zasa fajn 🙂 okolo roka to bola hotová katastrofa, vrtel sa, kusal, štípal ma, ale prešlo to

@romcovaklarka myslím, že to je len také obdobie. občas deti z nám neznámeho dôvodu mliečko nechcú alebo si naň vôbec nespomenú ani v čase, ked ho museli za každú cenu mať. možno je to tvojim tehotenstvom. nechaj tomu voľný priebeh 🙂

boka79
7. nov 2012

ahojte baby, zaujimalo by ma, kedy prirodzene odstavenie je mozno ocakavat? Dakuje, ked uz mate deti,ktore ste pred tym dojcili, tak kedy ste prestali?

majka1981
7. nov 2012

@boka79 prirodzene odstavenie mozes ocakavat z hruba okolo 2,5 rokov a neskor 😉

boka79
7. nov 2012

@majka1981

no ja som myslela na to, ze kolko je to neskor 🙂)Je prirodzene odstavenie aj ovplyvnitelne rodicmi? teda , ze ked dieta uz chape, sa s nim dohodnut bez placu? da sa to?

cacika
7. nov 2012

@majka1981 @boka79 mna tiez zaujima kedy je to neskor 😀 😀 😀 ja mam pocit ze cim starsie dieta tym menej je to ovplyvnitelne rodicmi.... cim starsie tym lepsie si uvedomuje co mu patrí a vie si to aj patricne vydobit. 😝 😝 😀

boka79
7. nov 2012

@cacika
@majka1981

ja som si povedala, ze pokial neprespi noc, chcem kojit, som leniva vstavat a ked vidim, ako spi teraz, tak viem, ze ako trojrocneho ho budem asi este kojit..

ale uz viac by som to asi neprehanala 🙂

majka1981
8. nov 2012

@boka79 @cacika
neviem povedat - kedy je to neskor 😀 .
mojho syna odkojit - nezvladla by som to. takze to nahavam na neho.
ci sa to da ovplivnit - asi cez den este ako tak, ale vecer a v noci pocuvat plac - to by som tiez nezvladla.
a ked zakroci babicka alebo ocko, aby matka nemusela kojit - to uz nie je "prirodzene odkojenie".

matja
13. nov 2012

@boka79 -- každé dieťa je iné, ale za seba a môjho syna môžem povedať, že áno, dá sa s dieťaťom dohodnúť. Keď som bola tehotná s dcérkou cca v 5. mesiaci tehotenstva, veľmi ma boleli prsníky, bola som nútená syna odstaviť, lebo bolesť bola silná. Syn to veľmi ľahko pochopil, mal cca 2,5 roka. Nenaplnilo sa to, čo hovorili iní, že čím staršie dieťa, tým horšie sa s prsníkom lúči. No a teraz keď dojčím dcérku, dá si niekedy aj on. Niekedy je to 2x týždenne, inokedy 2x denne, ale ak chce vtedy, keď ma to obťažuje, vie to pochopiť a nevyčíňa kvôli tomu.

majka1981
14. nov 2012

Ako je to u Vas so stravou dietata? Moj syn chodi do jasiel a posledne tyzdne neveceriava - chce len cici. Minuly tyzden bol chory a bol vlastne len kojeny par dni. Myslite, ze je to chorobou, ze dobieha co domeskal? Pred ochorenim pekne veceriaval a teraz nechce viacej ako okusit. Ked idem ponho do jasiel, tak ho kojim (to je okolo tretej, este raz okolo piatej, veceru nechce a potom si da zase mliecko okolo siedmej a zaspi okolo osmej tiez s mlieckom - aj ked tam uz tolko v prsniku o osmej nie je, kedze ho pred tym vypil).

ivular
16. nov 2012

Ahoj holky. Mám podobný dotaz jako Majka. Náš malý má 21 měsíců, má skro 15 kg, takže chlap jako hora, nicméně problém je v tom, že je pořád převážně kojený. Příkrmů sní velmi málo - prostě ví, že existuje alternativa, která ho dostatečně zasytí (i když se tomu sama divím, že mu to tak stačí). Samozřejmě neustále nabízím, ale mám pocit, jakoby neviděl důvod něco jíst nebo pít. A když se snažím nekojit i když se toho intenzivně dožaduje, vytrvale intenzivně křičí, takže to prostě po chvíli vzdám 😠 S tím souvisí i to, že se sám neumí napít z hrníčku a neumí kousat - i jemně namačkané kousky ho nadavují. Nevíte prosím jak z toho ven?

cacika
16. nov 2012

@ivular no moja je taka ista, len s tym rozdielom ze podstatne mladsia, teraz ma 11 mes. a riesim to tak ze jej uz vobec nevarim... ved naco. ked chce jest vezme si z toho co mam ja alebo brácho... na tvojom mieste by som urcite uz jedlo nemixovala. nevie ani chlebik pohryzt, alebo makke ovocie (slivku, hrušku)??? ja mojej davam aj cele jablko aj surovu mrkvu, aj ked viem ze to nepohryzie (lebo nema cim) ale nech sa uci aj na take jedlo. vacsinu aj tak povypluva. ale tesi sa z toho ze papa to iste co ja. v tomto veku este nejde o to kolko toho spapa ale skor aby si zvykli na rozne druhy prikrmov. na pitie mozes slamku vyskusat, mozno sa mu zapaci.

sarriku
16. nov 2012

Ahojky holky, moje maminka asi byla taky zastánkyně dlouhodobého kojení, protože mě kojila do mých čtyř let.
Nemusím zmiňovat, že jsem měla všechny mléčné zuby příšerně vykažené a ta bolest, to bylo něco strašného.
Moje přirozené odstavení vypadalo tak, že jsem byla nejžárlivější sourozenec z pěti děcek a svýho mladšího brášku jsem nenáviděla. Možná to s tím souvisí..

ivular
16. nov 2012

@cacika Jeho právě to jezení vůbec neláká, netěší - jídlo do ruky neměř vždy zahodí, jen výjimečně ho jakoby leptá u pusinky ☹ Už jsem z toho trochu na nervy ☹