Podpora dlhodobého dojčenia a prirodzeného odstavenia

mucilienka
23. júl 2008

Ahojte,

moja dcerka bude mat 2 roky az v novembri, takze mometalne mame 20 mesiacov. Stale ju dojcim, a obom nam to vyhovuje... no, coraz castejsie sa stretavam z nepochopenim okolia - maminky, susedy, kolegyne z prace atd. No, najviac ma prekvapuju reakcie lekarov (mam zdravotne problemy z chrbticou - poporodna lumbalgia), ktori mi tvrdia, ze uz je to iba reflex a moje mliecko nie je kvalitne ako predtym, ci chcem malicku dojcit este aj v skolke a pod.
Pritom si myslim, ze ju nedojcim az tak dlho, zda sa mi to primerane a hlavne normalne, pokial sme spokojne obidve... A naviac ide o prirodzenu vyzivu pre moje dieta... No ja uz castokrat neviem, co si mam o tom mysliet a ako reagovat.. Pritom viem, ze to nie je pre nas obe na skodu, ale skorej na uzitok.... stretli ste sa s tymto uz aj vy?

minewka
27. okt 2010

@prsky

A s negatívnou reakciou na bezdomovcov, alkoholikov, feťákov si sa akože nikdy nestretla?? To ma chceš vážne presvedčiť o tom, že niekto prirovnáva kojacu matku - ktorá kojí malinké bábo k feťákom, bezdomovcom a alkoholikom??
😀

No, z čias cestovania MHD a podobne si dosť dobre pamätám, že sa ľudia voči tomu ozvali.

Idete v rámci našej spoločnosti do extrémov a čakáte za to hŕbu pochvaly a divíte sa, že ľudia sú v pomykove a nevedia, čo si o tom majú myslieť.

No fakt neviem, ktorá skupina má prehnanejšie očakávania.


minewka
27. okt 2010

Aby bolo v rámci diskusie jasné:

Som zástancom dojčenia, oceňujem jeho prínos pre dieťa. Sama chcem dojčiť aspoň rok (ak sa bude dať, pevne verím, že bude). Možno aj dlhšie. Môj osobný limit sú 2 roky. Za svojim slovom si stojím - dlhšie dojčenie považujem za zbytočnosť. Pevne verím, že lásku budem vedieť svojmu dieťaťu prejaviť aj iným spôsobom, ako dojčením do 5 rokov.

V svojich príspevkoch reagujem na dojčenie detí starších ako 3 roky a viac...

Reagujem na to, že tieto matky sa cítia nepochopené, ale samé vyznávajú hodnoty typu "komu sa nepáči, nech sa nepozerá".

A úúúplne najviac ma pobavil argument - ak chce matka dojčiť aj 15 ročné dieťa, je to jej vec.

Nemôžem si pomôcť - ale dlhú dobu tu bol trend dojčenie absolútne podceňovať.

Teraz je tu opačný extrém - absolútne sa preceňuje - až tak, že matka, ktorá z objektívnych príčin kojiť nemôže sa cíti ako totálny outsider spoločnosti.

Extrémy či už v kladnom, alebo pozitívnom zmysle prinášajú vždy viac škody, ako úžitku.

luvie
27. okt 2010

Chmmm, tady se teda rozjela žhavá diskuze...
Vaše příspěvky mě donutily trochu si zabrousit do HISTORIE kojení, pokud máte některá zájem, odkazů na netu je spousta.
Dospěla jsem k názoru, že každý zde prezentovaný názor už někdy v historii vyskytl, kojení bylo jak oslavováno, tak považováno za vulgární, matky kojily samy, ale krmily děti i jinak - "uměle" (kojné, kravské, kozí mléko) Kojily dlouho i krátce, nekojily prvních 5 dnů - 6 týdnů, protože kolostrum nějaký chlap prohlásil za nezdravé a špatné... Jak už tu někdo taky podotkl, dnes je názorů nejen na kojení obrovská spousta, dva pediatři ze stejné školy vám řeknou každý úplně odlišný názor.

Osobně to vidím asi tak: Před porodem mě ani nenapadlo, že bych nemohla kojit. Nepřemýšlela jsem nad tím, jak dlouho, teď to vidím tak, že to bude tak dlouho, jak to bude mému dítěti i mně vyhovovat. Tzn. jestli mě začne třeba hryzat, možná s tím seknu, teda pokusím se, protože ta moje přísavka teprve teď začala trochu méně chtít prso... A jestli se Kačka za rok rozhodne, že už má dost, tak hodím prso do krabice k malým oblečkům a počká si tam na druhé mimi 😀

A co se týče kojení na veřejnosti, myslím, že zde dochází hodně k mixování termínu... Předpokládám, že spousta z nás nevytáhne prso úplně všude, zvláště u starších dětí, já jsem to s malou Kačkou teda neřešila a prso jsem opravdu vytáhla úplně všude, ale myslím, že to vždy bylo decentní, většinou se stejně kojí v šátku... Při kojení jsem se pak soustředila na ni, takže vlastně ani nevím, jestli nás někdo "pozoroval" nebo ne.

@minewka "Dámy - ma nepochopili. Išlo mi o argumentáciu typu "keď sa to niekomu nepáči, nech sa nepozerá" - je pre mňa argument úplne o ničom" myslím, že každý z nás má v sobě zakořeněný aspoň ždibek slušného chování, když se ti nelíbí, nedívej se bylo jistě míněno na situaci při kojení, kdy vlastně jen na okamžik odhalíš svoji bradavku, ale pak už okolí vidí jen ženu s dítětem v náručí - fakt to může vypadat, ani nevíš, jestli kojí. A mimochodem, souložit lidi na lavečce jsem už viděla... bohužel. Dnes lidi dělají kdeco, takže to, co považuju za standart já, je pro jiného tabu a naopak... Kolik jsi viděla kojících matek na veřejnosti ty? Teda tak, že ti to přišlo nechutné, dejme tomu když kojily své 3leté dítě? Já ani jednu... a to jsem z velkého města.
A zde se tě zastanu: "Rovnako ma pobavilo prirovnávanie kojenia dieťaťa s kojením zvieracích mláďatok." Fenka našeho známého prostě štěnata odstavila, protože už prostě nechtěla, oni by si ještě dávali dlouho... 😀

carodejnica
28. okt 2010

@luvie @minewka
"Rovnako ma pobavilo prirovnávanie kojenia dieťaťa s kojením zvieracích mláďatok." Fenka našeho známého prostě štěnata odstavila, protože už prostě nechtěla, oni by si ještě dávali dlouho...

Zjavne nepochopená súvislosť. Nebavíme sa o šteniatkach, mačiatkach, ani iných zvieratkách z prírody.. bavíme sa o primátoch, ktoré sú evolučne najbližšie k človeku. Kathy Dettwyller , ktorú som citovala, je antropologička. Antropológia je v širšom slova zmysle biológia človeka, teda po lopate - pohľad na človeka ako na "zviera" , čiže tento pohľad neberie do úvahy kultúrno-spoločenské predsudky. Odporučila by som jej článok o prirodzenom odstavení - http://www.kathydettwyler.org/detwean.html - V tom článku porovnáva aj iné cicavce, ale nie metódou "fenka nášho známeho urobila to a to", ale vedeckými metódami extrapolácie.

@minewka ešte chcem zdôrazniť a zopakovať - lebo to nebolo pochopené (je to jasné z tejto tvojej vety - "Ono sa to veľmi nedá vybrať si len to, čo sa mi hodí..." ) - poukázala som na to čo je PRIRODZENÉ na základe vedeckých antropologických štúdií. Takže dlhodobé dojčenie JE prirodzené, na rozdiel od kultúrnych požiadaviek. Preto napr. vznikli rôzne tréningové metódy na ukončenie nočného dojčenia, prípadne včasné odstavenie (okolo roka), ktoré tento PRIRODZENÝ jav odbúravajú.

A opakujem - ľudskosť v nás, naše kultúrne povedomie, rovnako ako nám nedovoľuje na verejnosti cikať, súložiť, grgať, prdieť.. rovnako nám prikazuje dojčiť diskrétne (väčšina z nás nerada dojčí na verejnosti, iba v nevyhnutnom prípade a ak ide malé dieťatko, ktoré je plne dojčené na mliečku závislé). Ak to niekto robí inak, je to nejaký vyšinutý blázon (ako napr. taká spomínaná matka, ktorá vycapí prso hocikde v reštaurácii revúcemu väčšiemu dieťatu, pre ktoré to nie je primárny zdroj potravy, len je evidentne je nevychované).

Predsa ak sa rozhodnem prirodzene dlhodobo dojčiť, nie je to to isté rozhodnutie, akoby som sa rozhodla, že idem súložiť na verejnosti ako opice... Teda, ak si mala na mysli toto, to nemožno porovnávať. Nerozumiem, čo na tomto nie je jasné. 🙂

A ďalej ak spomínaš extrémizmus, tak neviem, komu môže niečo takéto škodiť. Komu to ubližuje ???? Ak máš na mysli matky, ktoré nemohli objektívne dojčiť, tak tým to určite neubližuje. Poznám jednu mamičku, ktorá nemohla dojčiť, lebo nemala vyvinuté prsné žľazy, ale nemala som dojem, že bola frustrovaná, skrátka to brala ako holý fakt. Bolo jej to ľúto, ale naozaj za to nemohla. Tieto prípady sú veľmi vzácne (rovnako ako napr. laktačná psychóza, kde je dojčenie kontraindikované), vo väčšine prípadov matky nedojčia, lebo im nie je poskytnutá dostatočná a kvalifikovaná pomoc (chýba sieť laktačných poradkýň, ktorých pomoc by bola hradená z VZP, ale to je hudba budúcnosti) a nie sú dostatočne informované (babka zavelí, máš slabé mlieko - ideme kúpiť sunar a podobne). No a samozrejme tie, ktoré sa rozhodnú nedojčiť z iných subjektívnych dôvodov, ale predpokladám ak majú jasno v prioritách, tak ich takáto vec nemôže znechutiť. 🙂

prsky
28. okt 2010

@minewka nepochopili sme sa. ja som hovorila o tom, ze ti isti "puritani", ktori sa nahlas pozastavia, pripadne riesia matku dojciacou v parku sa nahlas nepozastavia (resp. v reale neriesia) nad v parku leziacim ozranom, alebo nad bordel robiacimi fetakmi, alebo ked vyrastkovia robia niekomu zle atd. Taketo veci "prehliadaju", ale matke "povedia svoje", lebo od nej neocakavaju nejaky silny odpor, je to lahky terc, zatial co tie spomenute skupiny si zvycajne dost "hubu otvoria".

a tiez som hovorila o primatoch, nie o macke od susedov (aj ked nasa macka dojcila svoje maciatka kym nezacali menit zubky 😉 )

carodejnica
28. okt 2010

@prsky 😀 aj naša mačka dojčila mačiatka, kým nezačali meniť zuby, popritom im nosila myši a hraboše, teda mali aj "príkrm", ktorý vzápätí zapili mliečkom... 😉

prsky
28. okt 2010

@carodejnica no nasa im nemala ako lovit mysi, kedze my mame iba vnutorne cice 🙂 takze u nas ich priviedla k miske s jedlom (sme vtedy davali konzervy, aby sa naucili papat). Ale som strasne rada, ze som si 2x mohla zazit, ako to funguje - lebo chovatelia zvycajne odovzdavaju cice do novych domovov v 13tt a to nase este odstavene neboli 🙂 /mame obycajne stresne kraliky, uz vykastrovane/

minewka
29. okt 2010

Ahojte...napíšem odpoveď k všetkým názorom.

Ja si samozrejme - zatiaľ teda teoreticky - myslím, že sa dá kojiť celkom pekne diskrétne (aspoň čo som videla). Pokiaľ ešte aj voči takému diskrétnemu kojeniu má niekto pripomienky - nevšímam si ich/ho a bude mi to úplne jedno, pokiaľ budem vedieť kojiť diskrétne. (každý blbne svojim spôsobom)
Pokiaľ diskrétne kojiť nebudem vedieť a dieťa bude potrebovať jesť, asi mi to bude jedno tiež (ak sa nájde niekto, kto bude mať pripomienky)

ľudia sú divní a raz mi v autobuse vynadala pani za to, že akú mám pleť, že by som s tým mala niečo robiť - táto pani mala pleť ako detskú prdelku (mám už asi 10 rokov akné a vyskúšala som fakt všetko, čo sa dalo - okrem jedného lieku - ten príde na rad po tom, ako odrodím všetky svoje deti) - no, tak ma šokovala, že som fakt nevedela, čo na to povedať. Takých ľudí proste ľutujem a hodím za hlavu.

Vadí mi kojenie typu vyhrnuté tričko po bradu, holé brucho (aj to som už videla). Aj napriek tomu by som tej matke nič nepovedala, chápem, že bejby musí jesť - aj keď by sa mi obdobný typ dojčenia hnusil - mám proste rada estetično a čosi obdobné pre mňa estetické nie je - pevne verím, že sa naučím kojiť diskrétne 😀 😀

Doma nech dojčí ako chce - hovorím fakt len v súvislosti s dojčením na verejnosti.

Kojenie 5 ročného dieťaťa v parku, alebo kaviarni je pre mňa neprijateľné. Myslím, že takto staré dieťa naozaj nemusí byť kojené, ani čo sa týka výživovej hodnoty, imunitnej hodnoty, ani z hľadiska psychologického a považujem to už za zbytočne extrémne. Pokiaľ takáto matka skutočne je presvedčená o tom, ako úžasne to pre dieťa je prínosné, nech kojí doma.
Zatiaľ ma skutočne nikto a nič, ani žiaden "odborník" nepresvedčil o výhodách takto dlhého kojenia. Nie je to pre mňa normálne a podľa mňa to dieťaťu nijak nepomáha, skôr naopak.

Čarodejnica - som vedec, biológ - mám svoj názor, resp. kritériá na "odborný článok".
Idem si prečítať ten link, čo si tu hodila a potom sa k tomu vyjadrím.

Myslím si, že ženám, ktoré dojčiť nemôžu, to ubližuje - podporovanie extrémne dlhého dojčenia. Žena, ktorá s dojčením problém nemala, to nikdy nepochopí.

Rovnako, ako žena, ktorá ostala pekne raz dva tehotná nikdy nepochopí frustráciu ženy, ktorá je dlhodobo neplodná (ako ubližujú reči typu "veľmi na to myslíš", "je to psychika" "neboj sa, určite sa podarí" a tisíc ďalších rád, ktoré sú síce mienené dobre, ale od reality sú dosť vzdialené...Teraz som čítala jeden článok v jednom bejby časopise - aká bola frustorovaná žena, ktorá pýtala radu na netovom fóre ohľadom kojenia - snažila sa asi 5 mesiacov, ale bolo to fakt utrpenie - a dočkala sa rád typu "určite sa dosť nesnažíš", "vydrž, všetko sa dá prekonať"..atď, atď..pani už aj tak bola v depke a toto jej ešte pridalo.bohužiaľ, nie vždy je to tak jednoduché...)

Spomínala sa tu štatistika, že ľudské mláďa by malo byť kojené vzhľadom na ostatné živočísne druhy 5-6 rokov.
Na to, aby som tento názor brala ako skutočne relevantný, musela by som vedieť podklady k tejto štatistike...
Jednu vetu si z hodín štatistiky veľmi dobre pamätám - "každá štatistika sa dá spraviť tak, aby nám vyšiel výsledok, aký chceme!"....

No idem si prečítať ten článok 🙂

k.ate
29. okt 2010

Tak našemu malýmu je přes rok a pořád kojím, na požádání. Manžel mě v tom podporuje a spíš to byl (a občas i ještě je) on, kdo se na mě koukal jak na blázna, že mi přišlo blbý na veřejnosti kojit 😕 Nevim, necítila jsem se při tom nikdy moc fajn, ale vždycky jsem se snažila jít stranou a postavit před nás aspoň kočár atd. Prsa se venku malej ale vyloženě nedomáhá (teď sebou poctivě nosíme sváču a vodu, takže kojení přes den není potřeba), ale to asi i kvuli tomu, že od narození kojím z 90% v leže. Takže on to má spojený takhle a jindy, než když ležím si o prso neříká... No a když se mi to nehodí, snažím se ho odvést pozorností jinam.

Chtěla bych kojit do dvou let a pak začít s odstavováním, pokud se do té doby neodstaví sám, ale tomu moc nevěřím. Každopádně si myslim, že ať si každej kojí, jak to vyhovuje jemu a prckovi. Ostatním je po tom houby. Mě v kojení manžel od začátku podporoval (možná i díky tomu jsem vydržela šestinedělní názory "kašlu na kojení, koupíme sunar") a podporuje mě pořád, prostě to bere jako přirozenou součást.

No a poslední věc. Fixace na mě u malýho nehrozí 😀 Pořád mi někam utíká a musím ho odlovovat, protože když ho něco zajímá (a že ho zajímá pořád něco), jsem mu ukradená a jde si prostě za tím hlava nehlava. Jak doma, tak venku, ale i na návštěvách... Prostě samostatná jednotka 😀 Mimochodem manžel byl kojenej do 3 nebo 4 měsíců a jako malej se pořád schovával mámě za sukni, takže si nemyslim, že by v tomhle byla souvislost 🙂

sussanah
29. okt 2010

@minewka jen jednu vec bych rekla, pokud podporovani dlouheho kojeni ublizuje zena, ktere kojit nemohou, tak je mi to lito. Ale prece kvuli nim neprestanou kojit i ostatni. Je to stejne, jako kdyz se doporucuje, aby se v tehotenstvi nebraly zadne leky,muze to poskodit plod. Nektere zeny ale leky brat musi ( pripadne by mely, kdyby je nebraly, tak by se sice diteti asi nic nestalo, ale ona by na tom mohla byt dost spatne), ale prece proto neprestaneme rikat, ze se leky v tehotenstvi brat nemaji, ne?
Myslim, ze vetsina (ano, opravdu vetsina) maminek si nejaky problem s kojenim protrpela. Neznam ve svem okoli jedinou maminku, ktera by kojila plne 6m bez jedineho problemu. Pokud nejaka matka zacne vest kecy typu "kdyby ses vice snazila..", tak je to proste a jednoduse kr...a a nema to nic spolecneho s tim, co tady rozebirame 😉

sussanah
29. okt 2010

@minewka jeste me tak napadlo k diskretnimu kojeni. Jak se nekdy doporucuje prehodit pres sebe a dite nejakou plinku nebo neco podobneho, no tak to jsem zkusila jen jednou, maly se pustl prsa a zacal rvat. On se proste u kojeni vzdycky rad dival kolem sebe 😀 Ale souhlas, da se kojit rozumne. I kdyz ja vetsinou kojim tak,ze tricko vyhrnu zespodu. Jinak bych totiz asi fakt musela porad nosit jen rozepinaci veci nebo velky vystrih, coz u mych velikosti prsou (90D) fakt nejde 😅 Osobne si myslim, ze takhle se da lepe zakryt, otocit. Kdyz totiz maleho kojim vystrihem, tak ten vystrih mam o to vetsi a to teprve lakalo ty pohledy 😀

leelo
29. okt 2010

@minewka pozri si okrem citania a analyzovania clankov este toto (dufam, ze ta na mieste neporazi):

https://www.youtube.com/watch?v=fxv6R9fUO74
ada11
29. okt 2010

teraz ma možno niektoré z vás "odsúdia", ale ja moju mladšiu dcéru ešte kojím - bude mať 2 roky a 3 mesiace, no a dokonca ju kojím aj na verejnosti 😉 aj keď bola maličká, tak proste vyžadovala kojenie veľmi často, takže počas prechádzky sme si sadli na lavičku a papala - samozrejme, že som ju kojila diskrétne a vždy som si obliekala veci, ktoré som mohla len trošku vyhrnúť. odstavenie by mi padlo aj vhod, ale nie je to také ľahké a to som bojovala o mlieko 2 mesiace - odsávala som 4,5 hod/24 hodín 😉 ja som ju vždy radšej nakojila a bola spokojná ona a aj ja 😉

kubaka
30. okt 2010

@minewka konečně nějaké relevantní, utříděné názory. Souhlasím. Extrémy jsou vždycky na nic. Všechny statistiky a fakta se dají podat tak, že dokážete prakticky cokoliv si umanete. Musí se umět vyložit a analyzovat A ano, jsme zvířata, ale přeci jen jsem už trochu "jiná" zvířata, lehce specifická, takže to funguje v detailech přeci jen jinak - někdy dost jinak.
A taky mě děsně baví argumenty typu: komu se to nelíbí, ať se nedívá" - dále je pak velmi pěkná odpověď tady: ˇať si to každý udělá jak chce, je to jeho věc" - když jsem před chvíli odpověděla v Kojencích tázající - proč se ptá, když je všeobecně známo, jaké jídlo se kojencům nesmí dávat a stejně dítě už krmí, čím chce - okamžitě odvětila diva pode mnou" proč by se nemohla zeptat, od toho tu koník je."
Takže buď nám to bude všechno jedno, není o čem diskutovat, nač se ptát, každý si bude dělat co chce a můžeme úplně zrušit internetové diskuse.
Anebo se prostě budeme vyjadřovat - čistě akademicky - k obecných otázkám a problémům, které se týkají všech, protože jsou společné pro všechny a mají celospolečenský dopad. Budeme si rozšiřovat obzory, zjišťovat, co ještě nevíme, vybrušovat své názory a postoje . Tohle je totiž smysl diskuse..
Tak tu přestaňte brblat, že je "to každého věc".

sussanah
30. okt 2010

@kubaka zorvna pred chvili jsem si cetla, jestli teda to kure na paprice s knedlikem muze dat a moooc se mi libil tvuj nazor, tak jsem ti dala hlas 😀

kubaka
30. okt 2010

@leelo ta ženská je samozřejmě přlípad pro psychiatra - patologických rysů by se tam našlo dost. To pozná i laik, že tohle už opravdu není zdravý vztah.

kubaka
30. okt 2010

@sussanah no dík, to mě fakt už někdy mohou vypadnout oči z důlků nad těmi dotazy , to už se na víc, než na sarkasmus nezmůžu. Vážně na to nejde moc co říct. 😀 😝 😀

sussanah
30. okt 2010

@kubaka no to fakt nejde.. Podle me, kdyz uz se nekdo pta na neco takoveho, tak uz je stejne rozhodnuty. Takze snad si mala na kureti na paprice pochutnala 😀
Jinak ke kojeni te 8-lete. No musim priznat, ze asi tim padem nejsem zastancem, at si kazdy koji jak chce, jen mam asi hranici dal nez jsou 2 roky ale viditelne mene nez 8 let..

bubelko
30. okt 2010

@leelo suhlas s @kubaka a @sussanah - zena zrela na psychiatriu. kojit 2 rocne dieta - povedzme, hoci pre mna osobne je rok hranica a uz na nej po pravde aj pracujeme. ale 8 rokov, to mi uz fakt pride totalny ulet 😉

sturnus_vulgaris
30. okt 2010

Mne taky pripada, ze kdyz se nekdo rozhodne kojit sve dite takhle dlouho, tak je taky pevne rozhodnuty a skalopevne presvedceny, ze dela dobre. Nebo aspon takhle na me tyto pani a slecny v diskuzich pusobi (pokud je ale dotazy a poznamky dokazi rozhodit, pak si mozna zase tak jista nejsou). Ze si "delaji po svem", o tom ani nemluve, ale je to samozrejme spravne.
Jenze na druhou stranu vime vsichni, ze spolecnost ma a vzdycky mela nejake predstavy o tom, do kdy je kojeni "normalni", a tak vzdycky se najdou lidi, kteri se k tomu budou vyjadrovat nebo se zvedave vyptavat, proc jeste ve trech letech dite kojite, kdyz devet z deseti pediatru rika, ze je to zbytecne. IMHO, kdyz uz se rozhodnu vycnivat z davu (v cemkoli), tak si musim za svym nazorem stat a obrnet se proti rypacum.

Kdyz uz reaguju, tak mne samozrejme taky podivuji ruzne extremy 🙂, ale neda se asi rict, ze by mi vadily. Cim je dite starsi, tim jsem aley mene tolerantnejsi ke kojeni na verejnosti. Beru to tak, ze to vetsi dite uz pocka nebo nemusi mit nutne mleko, muze dostat treba i neco jineho (neco, u ceho se matka nemusi obnazovat 🙂).
Tim se dostavam ke kojeni na verejnosti. Myslim, ze uz leta neni debata o tom, jestli ANO nebo NE, ale JAK se provede. Jedna se tedy o otazku vkusu, a tim myslim jak vkus te kojici pani, tak okoli; ze se nemusi potkavat, je snad kazdemu jasne a neni treba o tom popisovat x stran.
Mne kojeni na verejnosti moc nevyhovovalo a nevyhledavala jsem ho. Mala se narodila na podzim, tj. kojeni na verejnosti obvykle znamenalo vykasat si nekolik vrstev obleceni, odhalit nahy cemr 🙂 a aspon chvili mrznout. Navic od jisteho veku ji strasne rozptylovalo okoli, takze kroutila hlavou ze strany na stranu a z kojeni se stavala verejna exhibice meho poprsi, ktere v te dobe bylo sice vskutku krasne (uz neni ☹), ale je mi jasne, ze kazdy na tuto podivanou urcite zvedavy nebyl. Samozrejme pokud nebylo zbyti, tak jsem takhle nakojila (a potom uz neresila, co kdo), ale pokud bylo jen trochu mozne, radeji jsem odesla nekam do ustrani nebo nakojila doma.
Pozdeji (kdyz uz rozum brala) me dcera svlekala, opet nic prijemneho, zejmena v muzske spolecnosti. To se zlepsilo az odbouranim denniho kojeni.
Jinak vydrzela jsem kojit cca 13 mesicu, kojila bych dele (odhadem o cca pul roku), ale pote, co jsem otehotnela, mi kojeni nedelalo dobre. Na doporuceni lekare jsem dceru odstavila, nastesti s tim nebyl problem.

kubaka
30. okt 2010

@sussanah ono s tou délkou je to opravdu velmi citlivé a individuální. Já osobně jsem si to teda užívala, kojila jsem kdekoliv si bylo na co sednout, oba kluci se narodili v únoru, takže tak od třech měsíců jsem je mohla nakojit i venku. Byla to úleva moct je nakrmit, když začali hulákat hlady. Ale je věc citu, kde se obnažím. JAK nakojím - stydlivka nejsem, ale někdy jsem si řekla taky, že tady to prostě nejde a běžela jsem někam na kraj na lavičku, na obrubník, pařez.... Kojit malé miminko mi přijde roztomilé i na pohled - rozněžněle se i podívám na kojící maminku 😵 Ještě tak přes jeden rok - starší dvou let ale je divné na pohled, protože dítě u toho už leccos vyvádí, ocucává bradavku, hraje se s ní...
Musím říct, že ke konci devátého měsíce jsem třeba měla chvilkové návaly až odporu. Známky, že je čas přestat, výmluvné signály přírody. Mariánek byl totiž pěkný pijan, byl velký, silný, cucal, škubal a tahal a už to chvílema přestalo být příjemné - myslím nejen fyzicky, ale i duševně. Už to nebylo něžné, křehké bezmocné miminko, ale malý draveček, který si ze mě chtěl ukousnout. Kojení jsme nahrdili jednou lahví mléka v noci, které se milostivě sám od sebe vzdal až ve dvou letech. 😅 A to se nám moc líbilo: zatřepala jsem Nutrilon, přitulila ho, on vysosl 240 ml a slastně spal až do rána. Takže jakási nápodoba kojení. Takže bych dokázala pochopit, že se ještě během druhého roku kojí - ať už z jakéhokoliv důvodu nebo jen tak.
Jde o to, že lkát nad tím, že dítěti byly už dva , pořád kojím a otravuje mě okolí svým nepochopením - tak není nic jednoduššího, než toho nechat, protože fakt už o nic nekráčí.
Plyne z toho , co psala sturnus - bu´d se nějak rozhodnu, jsem si jistá a pak mi je ukradené, co okolí říká, nebo si nejsem tak jistá a pak mě nervují a rozhodí poznámky okolí.

sussanah
30. okt 2010

@kubaka jj na tom neco je. Jen zas na druhou stranu, ne vsechny matky jsou tak tvrde a stoji si za svym, i kdyz maji nejaky vnitrni hlas, ktery jim rika, ze chteji kojit dal. tak proste potrebuji povzbudit no 😉 I kdyz teda ja jsem dneska odpoledne kojila v restauraci, ale byli jsme tam sami a jeste navic u detskeho koutku, takze jediny, kdo me videl byl manzel 😀 Ale je to fakt, neni to o tom dokdy, ale jak a kde.
Jinak me osobne by asi nevadilo, kdybych prestala pomalu kojit, akorat ze u nas zadne naznaky prirody jako odtahovani, nedejboze odpor neexistuji a nikdy nebyly. Navic on delal o dost vic hlouposti u kojeni (tahal, skubal, kousal, blbnul atd) kdyz mu bylo 8m nez ted. Ted kdyz uz ma prijit mliko, tak se tesi jak maly jarda, napije se, mlaskne, vezme dudel a spi. Pri odpolednim kojeni, kdyz dopije, tak si sedne, podiva se na me a normalne se spokojene usmeje a pak si jde hrat 🙂

abbey1
30. okt 2010

@minewka Vôbec mi nevadí,že som v tvojich očiach "neschopná " matka,ktorá môžno potrebuje psychiatra.Som šťastná matka úžasných detí na ktoré som nesmierne hrdá.Ale hnevá ma,že si niekto dovolí takto označovať ľudí.Ak kojím a mne a môjmu dieťaťu to vyhovuje,ty a podobné matky ste skutočne posledné,ktoré majú právo sa k tomu vyjadrovať.Všetko sa dá robiť s vkusom či bezohľadne k iným.To je svätá pravda.Ale takto sa vyjadrovať k matky,ktoré robia čo im a ich deťom vyhovuje,a skutočne nikomu neubližuje,to mi príde trošku dosť bezočivé.

olzden
30. okt 2010

Pre povzbudenie maminky, ktore dojcite starsie deticky, pozrite si sranky na www. mamila.sk, kde sa pise aj o dlhodobom dojceni, jeho vyzname a odporucani na zaklade vedeckych poznatkov Dr. J Newmana.
http://www.breastfeeding.com/helpme/helpme_newm... - stranky v ANJ.

carodejnica
30. okt 2010

Neviem, prečo sa tu opakovane zdôrazňujú extrémy (viď video, ktoré vložila leelo). Tak sa zbytočne zamotávame a jedna druhú chytáme za slovíčka.

Aby som to zhrnula :

- u nás - na Slovensku - je pomyslená "normálna" doba pre odstavenie cca 1 rok, to však ja pokladám zavčasu, každé dojčenie nad 1 rok je pokladané za divné, teda aspoň ja sa stretávam so začudovanými reakciami a to moja dcéra nemá ešte ani rok a pol

- k prirodzenému odstaveniu nedôjde skôr ako v dvoch rokoch, odstavovanie pred touto hranicou je vždy bolestivé pre obe strany (matka tlačí dieťa do niečoho, na čo nie je zrelé, mne osobne prelepovanie bradaviek, potieranie horčičou a korením pripadá strašne ponižujúce)

- ideálny vek na odstavenie je 2,5 - 4 roky a vždy na podnet dieťaťa, dieťa musí dozrieť na odstavenie a musí urobiť tento míľnik samé (pravidlá tzv. prirodzeného odstavenia)

- fyziologické odstavenie sa predpokladá (zistené vedeckými metódami extrapolácie na príkladoch z prírody, cca v dobe výmeny zubov) vo veku cca 6 rokov - toto neznamená, že tvrdím, že sa MUSÍ dojčiť tak dlho, ak to niekto tak pochopil, tak sa mýli - domnievam sa však, že tohoto veku je to stále normálne (t.j. "normálne" ja chápem, ako = "prirodzené", NIE "všeobecne zaužívané", resp" väčšinou prijímané") a je na rozhodnutí matky a dieťaťa, či sa budú dojčiť tak dlho - PO tejto vekovej hranici (teda viac ako 6 rokov) môžeme hovoriť o extrémoch

- pre mňa osobne je táto veková hranica (t.j. 6 rokov) udávaná z prírody skôr silným argumentom proti tvrdeniam, že mlieko po roku je nemá žiadnu nutričnú hodnotu (resp. nedajbože je škodlivé) - ak by to tak bolo, prečo zvyšné druhy cicavcov v prírode dojčia tak dlho? v čom je ľudské mlieko tak výnimočné? (jasné, po roku nemá byť prvoradým zdrojom energie a vitamínov, ale zdrojom látok pridanej hodnoty - protilátky, enzýmy, rastové faktory a podobne, teda veci nenahraditeľné, nenapodobiteľné, ktoré sa nedajú priemyselne vyrobiť)

- myslím si, že KAŽDÁ NORMÁLNA žena sa snaží (aj na verejnosti, ak je to nutné) dojčiť diskrétne, nájde si miestečko mimo, nevycapí prsia a neotrčí brucho a podobne, ak si staršie dieťa s vreskotom vynucuje prsník na verejnosti - je to chyba výchovy, nie vina dojčenia

zdroje:
http://www.oskarsk.sk/index.php?ID=243&l=sk
http://www.kathydettwyler.org/detwean.html
http://dojcenie.wordpress.com/2010/01/20/dlhodo...

bobocka
30. okt 2010

@carodejnica suhlasim s tebou.j by som kojenie za nic nedala.to spojenie s malym je skvele a pokial ja som spokojna a hlavne moj misko je spokojny,tak to menit nebudem.ono vo vseobecnosti sa deticky same po 2 rokoch zacinaju odstavovat,no poznam pripady ,ked sa tak aj okolo roka stalo a to maminky neboli proti kojeniu,len sa tak stalo a ony s tym boli potom ok.ja si myslim,ze nasilne odstavovanie dietata od mliecka a teda sposoby,ze matka surovo zo dna na den prestane kojit,ci odide z domu na par dni....tak to podla mna spravne nie je.vsak to je sialeny sok pre to dieta.jedneho dna tu je maminka aj s mlieckom a zrazu nic?dietatko tak musi byt riadne zmatene.joj,az sa mi zle o tom pise.absolutne s tym nesuhlasim!!!postupne odstavovanie ak uz, a teda postupne znizovanie poctu kojeni denne az z toho je jedno a nakoniec ziadne je podla mna ok, ak ma matka na to skutocne padny dovod.ja pevne dufam,ze misko sa mi skor ako v dvoch rokoch neodstavi.po 2 rokoch to uz bude len na nom.my sa cez den malokedy kojime,vacsinou su to kojenia rano a vecer,takze aj keby mal misko uz 3 a viac a chodil do skolky,tak by to bolo u nas ok.ak by sa vsak do 4 neodstavil,tak by som ho uz potom asi sama odstavovala.no neviem,uvidim ako to budem potom citit.ale teraz som fakt velmi stastna,ze stale kojim a mam z toho fakt skvely pocit. a nik mi nevyhovori,ze tak nerobim pre moje dieta to najlepsie .moj syncek dostava poriadnu vyvazenu stravu ,vela vitaminov,takze moje mliecko uz v podstate ani tak velmi nepotrebuje(si moze niekto mysliet),no mne nejde len o to samotne mliecko,ale o ten cas straveny s nim,o to spojenie.o ten uzasny pocit,ze v mojom naruci sa citi dobre a bepecne.tento pocit si chcem este dlho vychutnavat 🙂

carodejnica
30. okt 2010

@bobocka áno, aj ja poznám prípady, keď sa dieťa bez kriku "samé" odstavilo skôr ako dvojročné, ale všimla som si, že je to zväčša vtedy, keď mamičky začínajú po pol roku nenápadne dieťaťu podsúvať UM... (to som ja napríklad nezaviedla z princípu, načo??, keď mám dosť vlastného mlieka, ktoré je minimálne také dobré - ak nie lepšie - ako UM) a tiež tomu odstaveniu nechávam voľný priebeh.. 🙂

bobocka
30. okt 2010

@minewka toto snad nemyslis vazne?!?! to akoze ja teraz mam prestat kojit aby som neublizovala zenam,co kojit nemozu??? to snad nie.jediny skutocny dovod na nedojcenie je zdravotny dovod(bud matky ci dietata) a za to predsa dojciace matky nemozu.mne je maminiek co kojit chcu a kojit nemozu luto,ale za to predsa neprestanem kojit ,len aby sa ony zle necitili.ja som mala na zaciatku velikanske problemy s kojenim a vydrzala som,vela je takych matiek ako som ja.kojenie je pre deticky a maminky velmi dolezite.a dlhodobe kojenie obzvlast.postnem ti sem dva linky a ak vies anglicky,tak ti to mozno otvori oci trosku ohladom toho dlhodobeho kojenia. http://www.who.int/features/factfiles/breastfee... http://whqlibdoc.who.int/publications/2003/9241.... ja neodsudnujem maminky co sa rozhodnu davat detickam umele mliecko,to je ich volba,ich vec,kto som ja aby som sa do nich starala a sudila to?ale ja ,ako dojciaca matka,ktora v tom vidi len pozitiva, budem ine dojciace matky v tom podporovat.
co sa tyka toho kojenia na verejnosti,tak to je zas kazdej matky osobna vec.ja osobne na verejnosti kojim s pasminou prehodenou cez maleho,takze nic nevidno.teda kojila som tak,teraz uz cez den nekojime velmi.pohlad na maminku co ma vsetko vytasene vonku ma sice netesi,ale co mna do nej.ked sa mi to nepaci,tak sa na ten smer hladiet nebudem a je to 😀 .

bobocka
31. okt 2010

@carodejnica no jednej mojej znamej sa mala odpojila sama do roka.najprv ju kojila menej,mala si nepytala,nakoniec toho bolo uz len ranne mojenie a jedneho dna sa zaobisli aj bez toho a bolo.ta maminka nebola zas silou mocou za kojenie,odstavenie aj tak zvazovala a jej dcerka to nakoniec za nu vyriesila 🙂 .su kadejake pripady odstvenia sa skor ako 2 roky,no je to skor ojedinele ,nez caste 🙂 .
ja som za dlhodobe dojcenie,no ak sa matka z akehokolvek dovodu rozhodne uz nekojit,tak nech to spravi setrne a postupne(to odstavovanie myslim) a nie sokovou terapiou.to musi byt uplne strasne pre to dietatko.vela zien prestava kojit okolo roka a prechadzaju na um,podla mna kazdy odkojeny mesiac je super a kazda maminka co sa snazila kojit akokolvek dlho,ci je to 3 mesiace,ci tri roky-je to super.prvy polrok je najdolezitejsi a potom je to uz na danej matke/je super ak vydrzi,no ak sa rozhodne prejst na um,tak je to len jej vec a vec jej partnera.mne ide hlavne o to setrne odstavovanie ked uz.mam kamaratku co kojila 3 mesiace,no ona mala zdravotne problemy ,a tak potom prestala kojit.ja si myslim,ze ona je uplne skvela aj za tie tri mesiace.chcela dat svojmu dietatku aspon dobry zaklad a snazila sa tak dlho, ako len mohla.to sa mi velmi paci. 🙂 ina moja znama zas prestala kojit v 11 msiaci,lebo jej syn ju strasne hryzol,az do krvi.zas padny dovod na odstavenie.kazda matka si to svoje odstavenie moze odovodnit ako len chce.kazda matka chce pre svoje dieta to najlepsie. a tak ako ja respektujem nedojciace matky,tak zas ocakavam respekt od inych matiek a ak sa ja raz rozhodnem kojit dlho,tak budem kojit dlho a nik ,okrem mojho muza ,mi do toho nema co vraviet. a ak niekto nema mileho slova na to,tak nech radsej mlci 🙂

bobocka
31. okt 2010

@carodejnica inak senzacne linky si sem postla.super 😉 ja som presvedcena o tom,ze robim dlhodobim dojcenim spravnu vec,no precitat si clanok,co mi to potvrdi je super😉