Podpora dlhodobého dojčenia a prirodzeného odstavenia

mucilienka
23. júl 2008

Ahojte,

moja dcerka bude mat 2 roky az v novembri, takze mometalne mame 20 mesiacov. Stale ju dojcim, a obom nam to vyhovuje... no, coraz castejsie sa stretavam z nepochopenim okolia - maminky, susedy, kolegyne z prace atd. No, najviac ma prekvapuju reakcie lekarov (mam zdravotne problemy z chrbticou - poporodna lumbalgia), ktori mi tvrdia, ze uz je to iba reflex a moje mliecko nie je kvalitne ako predtym, ci chcem malicku dojcit este aj v skolke a pod.
Pritom si myslim, ze ju nedojcim az tak dlho, zda sa mi to primerane a hlavne normalne, pokial sme spokojne obidve... A naviac ide o prirodzenu vyzivu pre moje dieta... No ja uz castokrat neviem, co si mam o tom mysliet a ako reagovat.. Pritom viem, ze to nie je pre nas obe na skodu, ale skorej na uzitok.... stretli ste sa s tymto uz aj vy?

majka1981
30. máj 2012

@stanka02 ja pracujem 3 dni do tyzdna, prsia sa velmi rychlo adaptuju - prve tyzdne boli napnute, naliate ked som isla domov, ale rychlo sa to upravilo. ostatne 4 dni sa vela kojime, takze neboj - zvladnete to aj vy dvaja a aj prsia 🙂

stanka02
30. máj 2012

@majka1981 @emjee @luciauk dakujem za skusenosti a podporu, aj mne sa zda skoda prestat kojit, ked mu stale mliecko tak velmi chuti.

lusy82
30. máj 2012

@luciauk Jo to jsi napsala přesně je to busnis. Bohužel ten teď vládne v našem světě nejvíc.

luciauk
30. máj 2012

@lusy82 to dá logiku. detská doktorka ti namiesto pomoci v dojčení odporučí lieky na podporu imunity, drahé jak sviňa, ale zázračne k tomu vytasí letáčiky a už má nalogovanú stránku na počítači, potom ti odporučí nejaké nepovinné očkovanie, pre istotu a hneď má injekciu aj poruke, nevadí, že dieťa práve soplí, to sú povery, čo keby si odišla z ordinácie a potom si už tú drahú injekciu rozmyslela? hovorím z vlastnej skúsenosti. ale toto všetko mi došlo až neskôr, ked som ako matka dospela. dovtedy som tie tabletky kupovala 😅

majdula
30. máj 2012

Ahoj holky, jen vam chci napsat o mem uzasnem gynekologovi... nejen ze me podporil tehdy s kojenim v tehotenstvi (a taky s prirozenym porodem po prvnim cisari), ale i ted mi radi, at kojim dal a neprestavam 🙂 Jak se tu driv psalo o tom nepochopeni okoli a zejmena doktoru, tak on je v tomhle zlatej. Byla jsem tam na prohlidce rok po porodu zjistit, jak jsem na tom s pripadnym dalsim otehotnenim... pry je to aktualne skoro vyloucene, ten prolaktin to pry docela slusne blokuje... Tak jsem se ptala co dal, protoze prestat kojit jeste nechci... Pocitam ze kazdy jiny by mi rekl, at dam deckam Sunar a muzem zacit vyrabet dalsi mimino.
Ale on mi rekl co citim stejne... ze by byt mnou neprestaval kojit moje dva existujici zive kluky kvuli imaginarnimu neexistujicimu miminku, ktere mozna ani vubec neprijde 🤐 A at tomu pry necham volny prubeh.
Tak necham a uvidime 🙂

Ale musim rict, ze takovou podporu kojeni jsem u jineho dr. nebo celkove ve svem okoli nezazila. Je to relativne mladej chlap, tak mozna proto.

pazhitka
30. máj 2012

@majdula a prozradis, kdo to je? ja jsem teda potreti otehotnela, az jsem odstavila mladsi, pak to slo raz na raz🙂 Ale docela ti ho zavidim!!

lusy82
31. máj 2012

@luciauk Tak moje doktorka naštěstí kojení podporuje i když moc o něm taky neví. Ale co se týče očkování tak taky nabízí co se dá.

majdula
31. máj 2012

@pazhitka Jasne, dr. Nevrlka - znas ho? Koukam ze jsi taky z Brna 🙂
A taky koukam, ze starsi deti mas od sebe 20m jako ja 🙂 A do kdy jsi teda kojila mladsi holcicku?

sussanah
31. máj 2012

@lakte hele, kdyz jsme to psala tesne pred pulnoci, tak to clovek potom ne na vsechno si vzpomene 😀 No jinak je to porad u nas to same az na to, ze prikrmy uz total bojkotuje a stejne se prd koji 😖 chjo, me z tech deti jednou odvezou..

sussanah
31. máj 2012

@hamma Juuu, vubec jsem nejak nepostrehla, ze cekas druhe, gratuluju 🙂

pazhitka
31. máj 2012

@majdula podle jména ano, ale myslim, ze uz asi stejne nebere nove pacientky, ze? Kojila jsem ji do 19 mes. a MS mi prisla 3 tydny po odstaveni, za dva mesice jsem byla tehotna🙂

chomik
31. máj 2012

Babenky tak rada tu čítam vaše príspevky, mňa už začínajú strašiť, že budem mať malého problém odučiť od prsníka a keď im naznačím, že žiadne odučanie neplánujem, tak sa na mňa pozrú ako na blázna 😒 ale na kojenie nedám dopustiť . práve sme prekonali 6. chorobu, malý mal horúčky a neviem si predstaviť, že by som mu v takom umrnčanom období ešte mala nútiť nejaké tekutiny...takto som ho mala 3 dni takmer non stop na prsníku - bez obáv, že bude dehydratovaný, vždy sa pekne upokojil, ja som si pri kojení troška oddýchla...chcela by som sa ale spýtať mamičiek, ktoré koja 2-3 ročné (a staršie) detičky, čo na to hovoria ich manželia, pretože môj priateľ sa zatiaľ vyjadril, že by nechcel aby som malého kojila keď už bude taký veľký (aj keď možno keď bude mať 3 roky a uvidí, aký je malý stále maličký, tak zmení názor 😎 ) pýtam sa len tak zo zaujímavosti, veď záleží len na malom, dokedy sa bude chcieť kojiť 😀

maruska22
31. máj 2012

@chomik Vobec si nevšímaj názory druhých ohľadom kojenia...tiež som si tým prešla...malého som kojila 2 a pol roka a niektorí mali okolo toho všeliake komentáre 😀 ale ja viem, ze tak to bolo správne...čo sa týka odstavovania, také vacšie dieťa uz má svoj rozum a celkom sa mu to dá vysvetliť, že mliečko už nebude 🙂 aspon moj drobec to celkom chápal...musela som ho odstaviť, lebo som kvoli kojeniu nemohla otehotniet a iná možnosť nebola. skôr ja som mala s tým vacsí problém 🙂 mala som trosku výčitky, že mu beriem mliecko 😒 ale ked sa inak nedalo... co sa týka manžela, mojmu to nevadilo...predtým som neplánovala, ze budem kojiť tak dlho...proste sa to tak prirodzene vyvýjalo..aj on sa zo zaciatku cudoval, ze je mozné kojiť az tak dlho..ale potom to uz bral normálne 🙂
aj pri druhom bábatku plánujem kojit tak dlho...ja v tom vidím hlavne vela výhod...jednak je to velmi pohodlné (najma v noci), ekonomické, praktické a hlavne nádherné 🙂 ja som velmi rada kojila, hlavne ked bol Marko uz taký vacsí (1,5- ročný)...to uz je kojenie vbiac o pocitoch ako o nutnosti 🙂

pajinaa
31. máj 2012

@maruska22 Svého syna Filípka 26 měsíců kojím, stále ode mně mlíčko vyžaduje a umělé ani nechce. Taky doufám, že až se rozhodnu napevno skončit (kvůli početí druhého mimi), že už t snáze pochopí, až se mu to pokusím vysvětlit, že už mlíčko ode mně nebude.

stvura
31. máj 2012

@chomik ono ti pride prirodzene dojcit nadalej, neboj 😉 ...syna som dojcila do 2r a 8m a to pol roka uz tandem, muzovi to nepride nejake divne, berie to normalne, len lutuje ze sa k prsiam nedostane tak casto ako predtym 😎
@maruska22 u mna nebol problem otehotniet pocas dojcenia - dojcila som cele tehu 😀 a potom tandem
@pajinaa ovela jednoduchsie bude nechat to na samostatne odstavenie dietatkom, mi sme s tym nemali problem...

pajinaa
31. máj 2012

@stvura Takže jsi kojila tedy 2 roky a 8m jak píšeš a malý se odstavil úplně sám? Filípek á tedy 2 roky a 2m a je na kojení dost navyklý, hlavně na noc, jinak ho vlastně ani neuspím. Pak se ještě tak kolem 1 hodiny ráno budí na kojení. A pak 2x přes den kojíme. Jiné mléko než moje do něj ani nedostanu. Tak tedy čekám jak se bude situace vyvíjet v tomto ohledu.

stvura
31. máj 2012

@pajinaa moj maly nepije dodnes ziadne mlieko...v skolke su z neho zufali 😔 , je zdravy, pohodak, kedze bol dlho dojceny a ani mi s muzom extra km nekonzumujeme...ano, odstavil sa sam s tym ze necha mliecko sestricke, ze on je uz veliky 😀 ...tiez sa pred odstavenim dojcil 3x, ale cez den nespal (od 20m) a noc prespaval (od 18-19m)

maruska22
31. máj 2012

@stvura no ja som tiež myslela, ze dojčenie nemoze brániť otehotneniu...no v mojom prípade to bola 100%-tná antikoncepcia 😉 tiež som si myslela, ze budem kojiť tandemovo...no nevydalo 🙂 musí to byť super 🙂

pajinaa
31. máj 2012

@stvura díky za odp. No Filípek nám spí přes den jen jak kdy má potřebu taky od zrhuba roku věku. Taky to kojení chci nechat na Filípkovi. Jen bych nerada, aby chtěl kojit ještě ve školce, to už asi ne.

katrinka8
31. máj 2012

@chomik - ahoj, moja dcerka bude mat o tyzden 2 roky a tiez ju este kojim (rano, vecer a 1x v noci) - tiez som to nemala v plane 😀 A uz pomaly chcem prestat, lebo tiez by sme chceli druhe babo a viem, ze by to bolo dost vycerpavajuce pre mna. Ale mm to berie tiez prirodzene. Ked niekedy dlhsie mrnci v noci, lebo mierne skusam postupne vysvetlovat, ze v noci sa spi a nepapa, tak sam mi povie: ved jej daj... takze ono to clovek podla mna uplne inak vnima, ked si to predstavi a inak, ked ta situacia uz nastane 😉

didulka85
31. máj 2012

@chomik my prave prekonavame 6. chorobu. A som naozaj rada, ze este stale dojcim. Tieto dni bola non-stop na prse.
Dcera ma 22 mesiacov. Odstavit neplanujem. Dojcim stale okolo 6 krat za den, plus cez noc. Nerobi mi to ziadny problem.
Manzel je velky fanusik dojcenia. Dokonca ma nastudovane clanky o tom, ako sa deti odstavili same. 🙂
Kasli na okolie... Ty najlepsie vies, co je pre teba a pre tvoje dieta dobre.

bebemaly
31. máj 2012

@chomik môj ex veľmi podporuje to, že maličkého dojčím 🙂 on by najradšej aby som to drobátko dojčila do 7mich rokov, však je to pre jeho dobro 😀

zuzkat1
31. máj 2012

@chomik moja ma 28 mesiacov a manzel ma velmi podporuje, dokonca ked mala krici mama mliecko... tak manzel sa smeje a krici s nou 😀 kojim cca 10-12x za 24 hodin... v podstate ako novorodenec🙂 budi sa asi 4-5x to ostatne odkojime cez den... nenechaj sa odradit...moja ani chora nebola...raz mala nadchu asi tyzdne sme odsavali sopliky rano, naobed a vecer... to je vsetko...podla mna je to vdaka mliecku.. ked je bobo chce mliecko, ide sa spinkat chce mliecko a ja si to uzivam ako sa len da... o par rokov budem aj tak uz len nudna mama, tak si uzivam teraz jej uzasne detsvo ku ktoremu v tomto veku este kojenie patri🙂

jonas17
1. jún 2012

@chomik moja má 26 mesiacov. ešte takmer pred 2 mesiacmi som chcela prestaať s kojením, lebo v noci sa budila veľmi často a už som toho mala dosť. v tom čase som písala do tejto témy, proste, potrebovala som počuť, že toto je normálne. a o dva dni nato, akoby uťal. malá začala spať okolo 6-8 hodín vkuse, budí sa odvtedy nadránom, okolo 5-6, napije sa a spí dalej. a vlastne môj problém s kojením prestal. vyspím sa ja, vyspí sa ona, cez deň kojím pred spaním a ked má zlé dni, tak dám aj na požiadanie, ale je to veľmi málo, mám pocit, že sa začína prirodzené odstavovanie. kojenie bolo krásne, až na to vstávanie, ale sa teším, že som sa nedala zlákať roznymi knihami, článkami a radami, ako naučiť dieťa spať, že sme nemali dvojtýždnové nočné plače, že som pochopila, že dieťa sa má odstaviť samé. že je to vlastne posun v pred v jeho vývoji...tak som spokojná a prijmem aj to odstavenie. ono ked už máme deti, tak sa už asi nikdy poriadne nevyspíme, teraz vstávame, ked sú malé, potom nebudeme spať, ked budú lietať po nociach...tak vlastne toto vstávanie na kojenie je ešte najmenej náročné 🙂
a manžel? ten mi ešte ani raz nepovedal, nech už nekojím, je to aj jeho dieťa a vidí , aká je na prsníku šťastná. s radami prestať kojiť som sa zatiaľ stretla , okrem snaživých susied, len u lekárov, paradoxne🙂

luciauk
1. jún 2012

@chomik môj manžel to tiež nerieši. berie to ako samozrejmosť. komentoval to len ked bol malý chorý, hnačkoval a zvracal, vtedy ma pobozkal a povedal "super, že ešte kojíš, čo by sme inak robili?" . no to, čo s dcérou, ktorú som nedojčila, skončili by sme na hadičkách v nemocnici, sama, bez mamy ☹ teda, v krajine kde teraz žijeme, určite nie bez mamy 😝 sú aj ťahšie obdobia, ked dieťa mamu skúša, zisťuje na čo sú zúbky a ako mamu dobre vytočiť, ale napr. posledný rok je to naozaj strašne milé. ale cítim, že sa to končí. každé dieťa sa odstaví. má to dané od prírody. tak ako ostatné mláďatá. užívaj si to, nerieš okolie, manželovi povedz, ako potrebuješ jeho podporu, rozprávajte sa. určite ti v tomto stopercentne dôveruje a tiež, neklamme si, naše polovičky to moc neriešia, viac ich zaujíma aký je kurzový lístok a ako skončil slovan 😉 inak, náš terajší chomik sa volá Jack 😀

majka1981
2. jún 2012

Ahojte babule, neviem ci si pamätate, pred 2 tyzdnami som vam pisala, ze syn ma pri kojeni natahoval za bradavku, vtedy som hresila a raz mu na spanok vecer odmietla cicik. A klop klop - prestal 🙂 . Par dni si este pri kojeni hovoril " no no" a ukazoval ukazovakom ze sa to nerobi, ja som mu to vtedy tiez este par krat povedala a on skoncil 😵 😵 😵 . Takze tak 🙂

vavrenka
3. jún 2012

@luciauk
@majka1981 tak my mame obdobie velkej zabavy - kusanie do bradavky 😝 , ani vyhresenie, ani odtaihnutie nepomhaju, iba na chvilku. malu to nesmierne bavi, vzdy sa ptom zachichoce, uz vie, ze jej vytiahnem prsko z pusy, ked kusne, tkaze to funguje asi tak, ze kusne, uchictne sa, pusti bravaku a necha si ju vybrat z ust a chichoce s apritom. akoze super zabavka 🙄 a v posledno case robi pri zaspavani to, ze sa hroozne vrti, myka, hra sa z nohami, nadvihue zadok, toci sa do roznych poloh a to vsetko s prsom v puse, to jej je zakladna okolo ktorej rotuje 😅 , tak sa ju snazim spacifikovat, ale ide to veelmi tazko, a ch jaj, hadam to prejde coskoro..

vavrenka
4. jún 2012

kocky, dnes na tv lux o 17.3é bude debata o dojceni - s mudr. danielou miklovicovou, ktora je laktacna poradkyna. (aj moja 😉 ), budem tam aj ja, v skratke hovorit svoje tazke zaciatky s dojcenim a este ejdna mamina, ktora zacala dojcit ukazkovo. kiez by takychto relacii bolo viacej. a idem tam aj spomenut, ze chcem dojcit do prirodzeneho odstavenia 😉

zdenka99
6. jún 2012

A tu je tá debata o dojčení v archíve tv lux🙂
http://www.tvlux.sk/archiv/play/4397/doma-je-do...

majka1981
6. jún 2012

@zdenka99 mne to neda otvorit, nic tam neukazuje 😒