Podpora dlhodobého dojčenia a prirodzeného odstavenia

mucilienka
23. júl 2008

Ahojte,

moja dcerka bude mat 2 roky az v novembri, takze mometalne mame 20 mesiacov. Stale ju dojcim, a obom nam to vyhovuje... no, coraz castejsie sa stretavam z nepochopenim okolia - maminky, susedy, kolegyne z prace atd. No, najviac ma prekvapuju reakcie lekarov (mam zdravotne problemy z chrbticou - poporodna lumbalgia), ktori mi tvrdia, ze uz je to iba reflex a moje mliecko nie je kvalitne ako predtym, ci chcem malicku dojcit este aj v skolke a pod.
Pritom si myslim, ze ju nedojcim az tak dlho, zda sa mi to primerane a hlavne normalne, pokial sme spokojne obidve... A naviac ide o prirodzenu vyzivu pre moje dieta... No ja uz castokrat neviem, co si mam o tom mysliet a ako reagovat.. Pritom viem, ze to nie je pre nas obe na skodu, ale skorej na uzitok.... stretli ste sa s tymto uz aj vy?

sussanah
5. mar 2011

@erinka83 tak super, ze je vse na utz ok 🙂 no vida, my dva kluky a vy dve holky, jo holt nekteri chlapi umi delat jen jedno pohlavi 😀
Moc bych si prala, aby to u nas taky probehlo takhle v klidu, ale jak rikas, pokud o to bude stat opravdu hodne, tak bych to jeste potahla dal. Je to takove ted nahoru-dolu. Jeden den je to uplne v pohode, nevadi mi to a jindy je mi to uz neprijemne. Jo holt hormony.. takze se budeme snazit s malym najit resenim, ktere bude akceptovat jak jeho potrebu tak moje "pohodli" 😅

matja
5. mar 2011

dievčatá, mám pár otázok, môžete mi odpovedať?
dojčí tu niektorá z vás tandemovo? Aké je najstaršie dieťa, ktoré sa v tejto téme dojčí?

@sussanah - spozorovala si v tehu zníženú tvorbu mlieka?

sussanah
5. mar 2011

@matja zatim jedno obdobi snizene tvorby bylo, mezi cca 7-10tt, ale ted je ho zase na rozdavani. Dalsi snizeni by melo dle zkusenejsich nastat kolem 18-20tt.

matja
5. mar 2011

@sussanah - a reagoval na zníženú tvorbu mlieka tvoj syn?

erinka83
5. mar 2011

@matja malá se po pár potáhnutích pustila a už pít nechtěla, trvalo to několik dní... Pak zase pila, ale velmi vlažně 🙂 Ale to už i předtím poklesem...

cikyta
5. mar 2011

@kinsi Dcerka bude mať 2 roky na druhý mesiac. Kojím. Uspávam ju na prsníku. Na obed,aj večer. Nikdy inak nezaspala,len na prsníku.......Všetko by to bolo celé fajn,keby......
Sa mi v noci nebudila každu pol hodinu na to,že chce do pusy prsník. ☹ Cumel nemá.Nikdy ho nechcela.
V noci ju už beriem k sebe do postele asi rok. Ráno ma bolí hrozne celé telo z jednej polohy,nemôžem odísť ani na WC,ani nikam inam. Nemôžem si dovoliť ani ochorieť,nič ☹ Som unavená a psychicky uplne KO.
Ešte ked mi mala dcerka pol roka,či rok to nebolo také hrozné,ale teraz........ 😔 ..........
Je iné kojenie tak,že spí potom celu noc a je iné kojiť a nahrádzať cumel,čiže v noci prežívať tým večným budením hotove peklo 🙄 Potrebujem cez den fungovať,byť fit,starať sa o malu,hrať sa,takže sa potrebujem minimálne 3 hod. v kuse vyspať,čo je priam zázrak,ak sa občas podaria 2 hodiny ! ☹

sussanah
5. mar 2011

@matja no prestal se kojit v noci a odpoledne, takze zustalo jen ranni a vecerni kojeni. To byvalo docela kratke, spis pocucal, obcas dvakrat vymenil prsa. Potom kolem 10-11tt zacal naopak chtit pit vic, zase se zacal kojit v noci a odpoledne (dokonce i pred spankem tesne po obede a pak i po probuzeni). Zacal hodne stridat prsa behem kojeni (i 3x kazde), takze se mit ted mleko zase rozbehlo. Ale pokud dojde zase k tomu dalsimu poklesu, tak bych asi odstavila, pokud nebude mit maly zasadne jiny nazor 🙂

kinsi
5. mar 2011

@cikyta No tak to je asi fakt hrozné. Naša večer síce tiež zaspáva pri kojení, ale v noci sa takto často nebudí.

luciauk
5. mar 2011

ahojte dievčatá, myslím, že som pred časom do tejto témy písala, ale neviem to nájsť, ste toho popísali 😎 tak som len tak prebehla, a tiež súhlasím, že v dnešnej dobe sa zabúda na prirodzenosť. my sa stále kojíme, rozmýšlala som, že tak do 3r. ale to je o mesiac a neviem si to ani náhodou predstaviť, žeby sme sa plánovali odstaviť, tak uvidím, ako sa to vyvinie. kebyže nepracujem a nemám dalšie deti, tak drobec spí stále pri mne a kojím ho celé noci 🙂 držte sa x

kinsi
5. mar 2011

@luciauk 🙂

matja
5. mar 2011

@cikyta - ako by to vyzeralo, keby si nebola doma? Manželovi by sa nepodarilo uspať malú nijakým spôsobom? U nás nie je situácia až taká ako u vás, ale v noci malý zaspáva na prsníku, budieval sa niekoľkokrát, ale keď som šla výnimočne na pár hodín preč, musel sa potrápiť manžel. Nijako sme sa na to nepripravovali, museli si poradiť a podarilo sa im to. Síce s plačom, bez toho to nešlo, ale malý po čase zaspal.

matja
5. mar 2011

baby, čo ste tehotné a dojčíte, bolia alebo boleli vás pri tom prsia? Celé tehu, alebo to prejde skôr?

matja
5. mar 2011

@luciauk - takže zatiaľ, čo som prebehla profily dievčat, tak tvoj synček je tu asi najstarší dojčený.
Ako je to ináč zvykom v UK? Dojčia sa deti aj vo vyššom veku?

anjelicek26
5. mar 2011

@cikyta - ja som dcerku kojila do 2,5 roka a tiez, ked spala u nas a citila prsnik, nahradzala som jej cumel... u nas pomohla len podprsenka, tricko pevne na noc, take, ktore mi nevedela stiahnut, otocit sa k nej chrbtom a jej mrncanie ignorovat. Potahala za tricko, pomrnkala a bolo dobre. Az sme neverili, ako rychlo to pochopila...

majdula
5. mar 2011

@matja Ahojky, mne boli prsa doted 😅 Nejhorsi to bylo ve 2. trimestru, ale je pravda, ze zaroven lezly zoubky a ze se prcek "prikusoval"... ted uz se zase jen prisava, ale citlive je to porad...
Jo a v tom 20tt +- taky hodne poklesla produkce 😀 a kdybych chtela, odstavim lusknutim prstu. Uz ani nemel zajem a nektere dny si nedal treba vubec. Ale nechtela jsem, snazila jsem se aspon jednou denne nabizet aspon v noci na cucnuti, ted uz se zase rozpil 🙂 Resp. kojim po probuzeni v poledne a rano, obcas kojenim uspavam...

lyenka
5. mar 2011

ahojte 🙂 mam rovnaky pocit ze sa akosi zabuda na prirodzenost a prirodzene instinkty a intuiciu ... my sa tiez este kojime, mam v plane aspon do 3 rokov, ale necham to na emmy ako sa rozhodne, pokusame sa o druhe baby a prve tehotenstvo som mala rizikove tak dufam ze to druhe bude ok a nebudem musiet nasilu prestat lebo to si zatial vobec neviem predstavit, emmy este nie je ani zdaleka pripravena na odstavenie. Velmi malo ludi v okoli vie ze este kojim a tvz. mudre rady a poznamky uz beriem jednym uchom dnu a druhy von, len poznamky od detskych lekarov ma stale vedia zarazit... pred rokom emmy vazne hnackovala a niektori lekari, ktori mali pocit ze vsetko vedia chceli aby som prestala kojit ze jej to skodi atd. som rada ze som sa vtedy nedala... 😵

cikyta
5. mar 2011

@matja Neviem,ako by to vizeralo...fakt...
Skušali sme všetky možné aj nemožné veci. Vlastne už celý rok skušame prestať ,no bohužial...Fakt som skušala všetko.(Najhoršie sú noci,ked je chorá.Vtedy hryzie a ja mám miesto bradaviek len dve mokvajuce chrasty)

@anjelicek26 Moja dcerka nemrnčala,ked som jej odmietla dať prsník v noci. Ona tak ukrutne šialene revala,až sa zašla,triasla a veru potom bol problém,aby ju aspon ten prsník uspal,čo ju triaslo a nedalo sa jej dýchať. (Ked mala asi pol roka,tak plakala tak,že sa zabudla nadýchnuť a musela som ju obrátiť.

luciauk
5. mar 2011

@anjelicek26 ja som musela tiež zakročiť, ja som sa nemohla v posteli ani chrbtom otočiť, no a ráno do práce, starať sa o dalšie potomstvo, nedalo sa skrátka. najprv som si povedala, že odstavím, mal 19 mesiacov, dokonca som ho dva dni nekojila, ale stále mi to nejako nepasovalo, nebola som s tým zmierená, tak sme zasa začali cickať a radšej som ho presťahovala do druhej izby a odstavila od nočného kojenia. a som rada, lebo inak by som asi musela celkom prestať ☹ ☹ ☹
@matja to fakt? najstarší? ale poznám pár žien tu na koňovi, čo kojili aj do 4-5 rokov, aj tri deti naraz!!! a neviem ako to tu chodí, ja si robím po svojom a nikto sa do mňa nestarie. to je výhoda, oproti Slovensku. tam ked som ho kojila na verejnosti, tak som si užila svoje. ale teraz aj tak verejne nekojím, je už velký, nepýta si. a ak, tak ho rýchlo zabavím inak. ked niekde potrebujem povedať z nejakého dôvodu, že dojčím, tak to nikto nikdy nekomentuje, nevyjadruje svoje názory a pod, o to to mám ľahšie...ved ste tu viaceré čo žijete v zahraničí 😉

luciauk
5. mar 2011

@lyenka ja tiež z košicoch 🙂 môj Bubík ked je chorý, zvracia a hnačkuje, tak nikdy nie je dehydrovaný a udrží v sebe len jedno jediné a to je moje mliečko 🙂 vždy mi vtedy mm povie " ako dobre, že kojíš" a to ma poteší, lebo vidím, že aj kvapku vody vyvráti, ale moje mliečko nie! tak nech si každý hovorí čo chce, ja vidím, že robím dobre a hotovo 🙂

lyenka
5. mar 2011

to nocne kojenie aj kazdu hodinku u nas fungovalo kym nezacala spinkat vo svojej velkej postely /asi od roka a pol/ vzdy okolo 4-5 hodine rano pride k nam do postele, pricucne sa a takto niekedy spinkame az do osmej, ten nestatny krik a rev u nas tiez prebieha ked jej nechcem dat, nie je to vzdy ale povacsinou, ak spi so mnou v postely celu noc ci uz ked je chora alebo je manzel na sluzobke tak tiez si pyta velmi casto v noci pricucnut sa, nastastie fungujeme aj na cumliku tak to niekedy ide obalamutit ale nie vzdy mi to vyjde 🙂 a zaspinkavanie je u nas vylucne na prsniku, s nikym inym nechce zaspat, to je asi jedina vec ktora mi trosku vadi ....

luciauk
5. mar 2011

my sme sa cumlíka úspešne zbavili, teraz aj plienok, ale mliečko si zatial nechávame, vyzerá to tak, že mm už na ďalšie neprehovorím, tak si užívam ešte "bábätko" kolko môžem. náš drobec tiež posledné týždne nabehne nadránom a špeciálne, ked mám pred sebou 10h v práci 😒 ale to ja ho nechám v mojej posteli, poviem mu, že idem na záchod a lahnem si do jeho postele, kde dospím 😀 finta fň. ja mám ešte ďalšiu prísavku, obaja teraz pravdepodobne sladko odfukujú v mojej posteli a budem ich musieť prenášať. no čo, ked potrebujú cítiť mamku 🙂

anjelicek26
6. mar 2011

@cikyta - my sme od nocneho kojenia odstavili az v dvoch rokoch 🙂 Skorej sme sa o to nepokusali 🙂 Este bola malinka 🙂 A ako vravis, ukludnilo ju prso najrychlejsie. Potom nam uz ostalo len ranne a vecerne kojenie. Som sa konecne potrebovala vyspat, zacala som chodit do prace, inak by to neslo 🤐

denisaivan
19. mar 2011

@veronika81 ospravedlnujem sa,ze som nereagovala na prispevky,ale 3 mesiace som tu nebola,az dnes som si otvorila prispevky.Dakujem velmi pekne za rady.Mala ma 13 mesiacov a dojcim ju este raz za noc okolo druhej rano potom rano a vecer a cez den na poziadanie. Takze situacia sa trosku ukludnila a aj ja sa lepsie vyspim.Som strasne rada,ze mam MM a dufam,ze mi to vydrzi.Mala je stastna a spokojna a to najdolezitejsie zdrava!Momentalne riesim este jeden problem s pitim tekutin.Malicka pije velmi malo.Stale jej ponukam.Vyskusala som vsetko mozne,ale najviac zo vsetkeho je chuti voda,ktoru pije z poharika.Dufam,ze sa to zlepsi,lebo casto mavam strach,aby z toho nevznikol nejaky problem- dehydratacia atd...Pekny vecer...

prsky
27. mar 2011

@denisaivan mliecko je takmer 90% voda, takze detom uhasi aj smad, nemusis sa bat 😉

bobocka
27. mar 2011

baby moze pouzivanie kremu na strie,anticelulitidoveho a spol nejak ovplyvnit moje mlieko?moze sa mi to do tela nejak hlbsie dostat? podotykam,ze na prsia nic take nepouzivam,len na nohy a brucho.ak ano,okamzite s tym prestavam,ale ak to mozho mlieko ovplyvnit,tak mohla som tym nejak malemu uskodit?

peepka
27. mar 2011

@bobocka urcite nie neboj 😉 stopeeero

bobocka
27. mar 2011

@peepka dakujem dakujem 🙂 ja viem,ze logicky by to nemalo mat ziaden suvis,ale to nase telo je tak zvlastne popretkavane a na dojcenie ma kadeco vplyv,tak sa radsej pytam 😉 viem,ze su speci kremy na strie v obdobi tehotenstva a na nich su odporucania,ze su v tehu bezpecne,preto ma napadlo,ze ocas dojcenia to mozno ma nejaky suvis.

peepka
27. mar 2011

@bobocka ja sa kojeniu venujem takze urcite si mozes byt ista 🙂

majdula
27. mar 2011

Tak mam po dlouhe dobe s prispevkem k tematu 🙂 tj. nepochopeni okoli... v tematu o ricinaku mi kocka napsala, ze:

@majdula Já teda obdivuju všecky matky, co kojí víc jak půl roku-rok....přijde mi to trochu úchylné...nehledě na to že nejnovější studie prokázaly že nejprospěšnější pro dětátko je kojit jej do půl roku, tak dlouho z matky saje všechny blahodárné látky, nicméně do půl roku je z matky vysaje kompletně, vycucne ji jako malej upírek a další kojení je už neprospěšné, nebot tahá z maminky i naopak látky škodlivé, které mu nijak nepomůžou ani díky nim nevyroste (zlatej sunar-nutrilon apod.... - z toho se roste mnohem víc), a navíc to pak hodně škodí i samotné mamince, takže jestli se budou kojit dvě, tak nevím ale miminko toho "moc dobrého" do sebe božátko asi nedostane.... pro mě prostě půl roku strop a finíto!

Ach jo ☹

Ale zas u nas ted byla na navsteve teta z Prahy 😀 a dozvedela jsem se, co jsem doted netusila, ze jedna sestrenice kojila do dvou a pul roku a bratrancova zena ted odstavila ve dvou letech... ja ani netusila, ze kojily, natoz tak dlouho 😵 fakt prijemne prekvapily.

bobocka
27. mar 2011

@majdula tak ta dotycna je trosku mimo nie?normalne ma to vytocilo 😠 potom takymito mudrostiami krmi aj maminky vo svojom okoli 😠 😠 😠 mne zas gynekolog povedal,ze ak chcem druhe dieta,tak musim prestat kojit.akoze nezajem,ze menzes mam uz vyse roka a presne viem kedy ovulujem.asi nemusim podotykat,ze menim gynekologa. moj drobec je taky zlaty ked pride ku mne a povie koťko koťko (to je mliecko). 🙂 nehrozi aby som mu odmietla dat.v sobotu mal rok a pol 😉