Podpora dlhodobého dojčenia a prirodzeného odstavenia

mucilienka
23. júl 2008

Ahojte,

moja dcerka bude mat 2 roky az v novembri, takze mometalne mame 20 mesiacov. Stale ju dojcim, a obom nam to vyhovuje... no, coraz castejsie sa stretavam z nepochopenim okolia - maminky, susedy, kolegyne z prace atd. No, najviac ma prekvapuju reakcie lekarov (mam zdravotne problemy z chrbticou - poporodna lumbalgia), ktori mi tvrdia, ze uz je to iba reflex a moje mliecko nie je kvalitne ako predtym, ci chcem malicku dojcit este aj v skolke a pod.
Pritom si myslim, ze ju nedojcim az tak dlho, zda sa mi to primerane a hlavne normalne, pokial sme spokojne obidve... A naviac ide o prirodzenu vyzivu pre moje dieta... No ja uz castokrat neviem, co si mam o tom mysliet a ako reagovat.. Pritom viem, ze to nie je pre nas obe na skodu, ale skorej na uzitok.... stretli ste sa s tymto uz aj vy?

romcovaklarka
19. mar 2013

@vavrenka Mě bolely bradavky děsně při přisávání, asi tak od 2. do 6. měsíce a pak to skoro přešlo.

marusik
19. mar 2013

@vavrenka bradavky... keď sa prisávala, bola to hrôza...potom, keď sa už rozpila, tak sa to dalo. No a nič pohodlné nebolo ani hľadanie vhodnej polohy, aby sa dobre prisala a nebúchala mi do bruška(my sme kojili len poležiačky), tak sme to potom nejako zastavili s dohodou, že keď sa narodí bábätko, tak si bude môcť opäť dať mliečko... dnes sme boli na alergologii, tak sa doktorka len tak pousmiala, keď som jej na otázku o čase ukončenia dojčenia povedala, že ešte sa dojčíme🙂 ale sme bez alergií🙂

vavrenka
19. mar 2013

@romcovaklarka
@marusik
😀 tak to ste ma, kocky, nepotesili 😝 , ale co uz, vydrzim.. som zvedava, ci sa mala na chvilu odstavi alebo nie... ale po porode by som chela , aby sa oapt dojcila, je este mala - teraz ma 21mesiacov

duratlicka
19. mar 2013

Nasa sa v noci od narodenia budila max 3x,teraz ma 15 mesiacov a ked nejdu zuby alebo nie je chora,budi sa len raz.Myslim,ze je to vdaka tomu,ze od narodenia spi vo svojej postielke a dohodli sme sa,ze ja zivy dudel nebudem,takze ako si kto nauci,tak ma🙂

ivanka.7
19. mar 2013

@duratlicka mne sa v postielke budi viac ako ked spi pri mne, napr.

vavrenka
19. mar 2013

@duratlicka mne mala do 6m krasne spala , budila sa 2x v noci, spala v postielke a potom to zrazu zmizlo a tolkokrat som k nej v noci musela vstavat az ma to prestalo bavit a dala som ju k nam do postele a bolo poriesene. nie je to vzdy o tom, ze ako si dieta naucim, tak mam. niekedy to proste je inak ako rodic chce 😀..

zdenka99
20. mar 2013

inak niekedy mám pocit, že si mamičky neuvedomujú, že cumlíky vznikli ako náhrady za bradavky a nie naopak. Nepochopím ako pre niekoho môže byť normálne, že dieťa celú noc spí s cumlíkom a na druhej strane sa mu zdá nenormálne, že dieťa spí v matkinom náručí.

@duratlicka nechcem provokovať, ale fakt by som bola zvedavá, ako si sa s novorodeniatkom dohodla, že nebudeš živý dudel 😀

ivanka.7
20. mar 2013

@zdenka99 v cestine sa to aj pekne niekedy vola 😀 "šidítko" :D

zdenka99
20. mar 2013

a inak keď som prišla z pôrodnice, bola som rozhodnutá naučiť dieťa spať v postieľke, vydržala som to asi týždeň, bola zo mňa chodiaca mátoha a potom som si povedala dosť, zmierila som sa s tým, že malá bude spať s nami. Už prvú noc v spoločnej posteli sa zmenila na spiaceho anjelika a konečne som sa vyspala. A bolo mi vtedy úplne fuk, že som živý cumel, hlavne, že sme boli obe spokojné

vavrenka
21. mar 2013

@zdenka99 no ja som si s malou uzila svoje do cca roka a pol sa budila v noci neskutocne vela krat, aj som chcela zrusit nocne dojcenie, ale to proste neslo. nedokazala som nechat malu plakat.. ked s aobzriem dozadu, mrzi ma len to, ze som s malou nespala v posteli do zaciatku zo strachu, ze ju rozmaznam, ze pridem o pohodlie, ze to bude narocne.. som bola sprosta.. druhe babo bude s anmi buvat hned rovno s porodnice a zrejme aj so starsou dcerkou 😀

vavrenka
21. mar 2013

jej a jedna mila situacia - mala prisla do obdobia kedy vie nejakym sposobom povedat prsko a didi. a najnovsie mi prsia zdravi, ked sa ide napit a slusne aj pozdravi na rozlucku 😀 , ze -ahoj, prsko- aj ho pohladka.. cakam, kedy sa s nimi zacne rozpravat 😀

majka1981
21. mar 2013

@vavrenka aj Sebastian jedneho casu zdravil prsia na rozlucku, povedal jednemu papa aj druhemu papa, mavol rukou a stiahol tricko dole 😀 , ale uz to nerobi, bolo to vtedy rozkosne. zato sa niekedy "podakuje" za "mliecko" 🙂

majka1981
21. mar 2013

baby ja si to kojenie este stale tak vychutnavam, sme obidvaja spokojni... rano sa laskame v posteli, je taky teplucky pod perinou, po jasliach uz caka na svoje cici, kojim ho hned tam, vecer je to tiez prekrasne ho mat v posteli , spokojne dopije, otoci hlavu, este sa aj usmeje a zatvori oci a zaspi. fakt nadhera. cez vikend si vyzaduje cici castejsie aj cez den, ale to mi nevadi. v noci spava teraz momentalne dobre, niekedy chce cici aj o jednej/druhej rano, inokedy az o stvrtej, z hruba spime ale velmi dobre. vsetci - aj ocko, ale ocko spi v spalni, kedze strasne hlasno chrape...

vavrenka
21. mar 2013

@majka1981 citala som tvoj prispevok o "usmerneni" maleho ,c o sa tyka dojcenia. ja to vnimam podobne. ked bola hanka mensia, tak som neriesila, kedy , kde a ci chce prso. teraz uz hej. uz ciitm, ze pomaly dorasta do toh, aby sa ucila respektovat aj moje potreby, kedze sa delime o prska 😀, proste, nevidim vhodne ju dojcit, ked mi to naozaj sposobuje zlost, uz sa musi ucit, aspon na chvilku odsunut naplnenie svojej potreby - ma 21m. takto som zrusila dojcenie na verejnosti, s tym, ze ked vidim, ze fakt potrebuje - riadne sa udrie alebo tak, tak dam, ale inak - az doma - vsak v tejto zime sa nebudem vyzliekat! a ani v kostole na omsi uz nie. zacala som to riesit susenym ovocim. ale ja to pomaly vypustim (pokial nebude hladna), ucim ju, ze sa papa az po kostoliku. a kupodivu, mala sa celkom bez uhony vie prisposobit. a ked sa dozaduje svojho, tak sa zlosti a zuri, tak vtedy viem, ze moze chvilku pockat, ked ale zacne zalostne plakat a byt nestastna kao naposledy, tak to nevaham a didi poskytnem 😀 , ale verim, ze su maminy s detmi, kde to funguje inak- ako pisala @zdenka99 a je to uplne v poriadku, lebo to vyhovuje tak obom a zdenka je s tym uplne sototznena. to sa mi velmi paci.
vtedy je to uzasny benefit pre obe strany. dojcit aj "vo vyssom veku" dietatka s ohladom na potreby oboh zucastnenych stran (samozrejme, s vacsim ohladom na dieta) 😉

zdenka99
21. mar 2013

@vavrenka inak moja keď sa udrie, tak sa nepotrebuje dojčiť, len na ruky a pritúli sa ku mne. A našťastie aj vonku a medzi ľuďmi ju zaujíma všetko ostatné, len nie ja 😀 Keby som musela riešiť situácie ako dojčenie v kostole a pod. tak by som zrejme tiež pristúpila aspoň k jemnému obmedzovaniu. Ale zatiaľ sme nezažili situáciu, kedy by mi bolo dojčenie nepríjemné. Rodina, priatelia si zvykli a ani na verejnosti mi osobne nerobí dojčenie problém, samozrejme diskrétne, aby nebolo nič vidno, ale tak kto nás vidí, tak každému je jasné, že pije. Ale ako vravím, vonku zväčša nepije. Aj keď minule som si vytiahla prso aj vonku v zime, veď otužovanie je zdravé 😀

marta987
21. mar 2013

Ahojte viem ze to tu nepatri ale nachadzaju sa tu absolventi skôl? potrebovala by som vypnit dotaznik k diplomovke a vsade na to kaslu

zdenka99
21. mar 2013

@marta987 myslím, že každá z nás nejakú školu absolvovala 😉 potrebuješ absolventov vysokej školy?

majka1981
22. mar 2013

@vavrenka presne tak isto to vidim aj ja. uz som aj tak daleko, ze mu poviem "chcem dojest a najprv dojem", az potom dostane cici. este pred par mesiacami to neakceptoval, teraz to uz vela krat akceptuje a pocka (sedi vtedy pri mne). Alebo ked chce este raz cici a viem, ze tam uz vela mlieka nie je a nechcem ho nechat dudkat, tak mu poviem "ano mame cici, tu su, neboj tu su". Uspokoji sa aj tak.

vavrenka
23. mar 2013

@majka1981 to s tym jedenim som zaviedla aj ja, ale s tym dudlanim, ked ich mam prazdne, si neviem poradit. ked odmietnem dat s tym, ze v prsku nie je mliecko, musi si oddychnut, tak chyti taky zachvat zlosti, ze mam vycvik v trpezlivosti 😅 a zda sa mi, ze mam menje mleika, jak som otehotnela, len hani je teraz chora, takze ziadne dohovroy na nu neplatia, uz nech je zdrava, lebo osm fakt vycerpana, pred tym, uz sama presla na vyhdpony rytmus - 3x denne a 3-4x za noc, co bolo pre mna uplne v pohode a ako ochorela, tak sa to vsetko pos.. ☹

majka1981
23. mar 2013

@vavrenka dudlanie na prazdnom prsniku som tiez dlho poznala, respektoval to velmi neskoro, uz nepamatam ale asi niekedy okolo druheho roka. do vtedy nie a nie prestat. jej nepostrehla som, ze si otehotnela. super. tesim sa s tebou. aky bude vekovy rozdiel?

marta987
23. mar 2013

@zdenka99 ahoj ano absolventov ci uz pracujucich alebo nepracujucich ale vysokoslolskeho vzdelania :D kazda pomoc sa je dobra 😉

vavrenka
23. mar 2013

@majka1981 som len na zacaitku - 7tt, babo sa ma narodit v novembri a hani bude mat 2 roky a styri mesiace. trochu sa bojim tandemoveho dojcenia. ono sa to popisuje dost romanticky, ale ked si to predstavim v realite, tak ma chyta strach. ale hadam uz hanka bude dovtedy zase kus samostatnejsia. duafala som, ze sa pocas tehu (vo vyssoms tadiu) odstavi, ale uz v to nedufam, lebo zvlada cucat aj citrovital- otrasne horkeee 😝 , si ho davam na dezinfekciu, lebo ma sialene bolia bradavky. vtedy mi len posepne - horke, mamina, horke. a cuca dalej 😅 , takze ju asi nic neodradi 😅

romcovaklarka
24. mar 2013

Ahoj holky, jdu se pochválit 😵

danjelca
24. mar 2013

@romcovaklarka krásne

katyxq
24. mar 2013

@romcovaklarka super fotka 😀 😵

romcovaklarka
24. mar 2013

@katyxq Děkuji 😀 Snad to není nepovolený obsah 😅

katyxq
24. mar 2013

@romcovaklarka Mě ta fotka přijde cudná 🙂, venku u vody jsou leckdy vidět odhalenější těla (pidi mini plavky, sotva přes bradavky a tanga k tomu)

hamma
24. mar 2013

@romcovaklarka Jé, to je krása 🙂 Závidím...mě se starší syn odstavil v těhotenství ☹

hamma
24. mar 2013

@vavrenka Ahoj, jen taková malá rada - bradavky tě asi bolí proto, že jsi těhotná, je to normální, tak si myslím, že je nemusíš dezinfikovat.

vavrenka
25. mar 2013

@hamma dik