Podpora dlhodobého dojčenia a prirodzeného odstavenia

mucilienka
23. júl 2008

Ahojte,

moja dcerka bude mat 2 roky az v novembri, takze mometalne mame 20 mesiacov. Stale ju dojcim, a obom nam to vyhovuje... no, coraz castejsie sa stretavam z nepochopenim okolia - maminky, susedy, kolegyne z prace atd. No, najviac ma prekvapuju reakcie lekarov (mam zdravotne problemy z chrbticou - poporodna lumbalgia), ktori mi tvrdia, ze uz je to iba reflex a moje mliecko nie je kvalitne ako predtym, ci chcem malicku dojcit este aj v skolke a pod.
Pritom si myslim, ze ju nedojcim az tak dlho, zda sa mi to primerane a hlavne normalne, pokial sme spokojne obidve... A naviac ide o prirodzenu vyzivu pre moje dieta... No ja uz castokrat neviem, co si mam o tom mysliet a ako reagovat.. Pritom viem, ze to nie je pre nas obe na skodu, ale skorej na uzitok.... stretli ste sa s tymto uz aj vy?

zuzkat1
3. apr 2012

@sussanah dakujem, no nemam snazime sa len od januara aj tak sme zacali skor ako si dr prial.... mam sa inak fajn🙂 a vy?

sussanah
3. apr 2012

u nas je to pohoda. Sice je toho nekdy hodne s klukama, ale uzivame si to. Maly se uz dostava do toho veku pohodoveho kojeni, uz i vcelku slusne ji, takze uz to nemusim cele tahnout mlikem. Ja nejak to plne kojeni nezvladam, hrozne me to vycerpava, takze jsem zavedla prikrmy uz po 5m, ted ma obed a kasi na vecer a uz uvazuju i o odpo svacine, protoze odpoledne je uz vzdycky uplne nervozni a na tu vecerni kasi se doslova trepe. Takze mozna nastrouham nejake jablicko a bude 🙂 A mame zase pekneho otesanka, v 6m mel 8.2kg 😀 Tipuju, ze nejpozdeji za 6m vas na vaze dozeneme 😉

nikina17
3. apr 2012

@zuzkat1 isla som len raz, este ked len buchal a nerobil toto co teraz........lebo mi ju zobudil asi 5 krat ked mala horucky a bola totalne na nervy a ja tiez. Som myslela, ze ho aspon take male babatko placuce obmakci. Ale kde, povedal, ze prepacte, ze prestane a len co som vysla o poschodie vyssie tak zacal. Teraz by som uz s nou nesla a aj ked ideme okolo jeho dveri a nesiem ju na rukach tak davam pozor lebo on je blazon. Prepne mu a zhodi nas zo schodov. Ale toto je uz do inej temy, to ta nejdem zatazovat.

nikina17
3. apr 2012

@sussanah vazne ste to takto potiahli???? ja som niekde pocula, ze sa to nesmie cez tehotenstvo. Nejako som to blizsie neskumala ci je to pravda a ci nie a ze ak ano tak preco vlastne, ale pozeram, ze to asi tak celkom nebude pravda, kedze ty si kojila a aj par bab co tu pisalo. Necitala som to uplne vsetko lebo to by bolo na dlho, ale vidim ze to ide. Tak my sme sa dohodli s mm, ze skusime tak koncom roka popracovat na babatku, ale tak keby sa zadarilo skor, tak nebudem z toho nestastna. A dakujem za odpisanie 🙂

lusy82
3. apr 2012

@zuzkat1 Ahoj, chtěla bych se tě jen zeptat, když takhle kojíš jen z jednoho prsa, jestli je to poznat, myslím velikostně. Malej měl taky jeden čas oblíbený jedno prso, ale já ho pak naučila na oboje. ale stejně je vidět že z toho oblíbenějšího pije daleko víc. Mám tam větší vypuzovací reflex tak se mu pije líp. 🙂 A docela už je to na mě znát. Laktační poradkyně tvrdí, že se to po ukončení kojení zase srovná, ale stejně mám strach.

zuzkat1
4. apr 2012

@nikina17 niektori dr ktori nepoznaju tak uplne celu pravdu o dojceni ti povedia ze nesmies,ale ked sa tej teme trosku povenujes zistis ze je to hlupost... ja tiez budem kojit pocas tehu...

zuzkat1
4. apr 2012

@lusy82 no ona ho uplne odmietla ked mala 9mesiacov a on sa asi do mesiaca zmensil a rozdiel bol cca 2cisla🙂 som nosila vypchavky🙂 bol oktober takze v zime sa to stratilo cez jar to bolo horsie ...ale kym prislo leto tak sa ten rozdiel trochu vyrovnal na cca 1cislovy rozdiel... a teraz uz su uplne rovnake a pritom stale kojim 10x denne.... ja som sa tiez bala ze ake to bude, ale v pohode, nevidiet rozdiel.... no mozno nejaky minimalny tam je,ale bez pozorneho skumania si ho nevsimnes🙂 a aj ten zmizne po skonceni dojcenie🙂 uz tomu verim,lebo vidim ze sa vyrovnavaju.... naozaj v podstate u mna su uz na 99% rovnako velke...

zuskamagic
4. apr 2012

@nikina17 to, ze po ukonceni nocneho kojenia ovela lepsie spi, ti mozem 100% potvrdit z mojej skusenosti aj z mojho okolia .........a pocas tehotenstva sa urcite dojcit da, ale zavisi od toho ako sa citis, ja som napr. cely prvy trimester citila strasnu unavu a hlavne vecer mi byvalo aj dost blbo a zvracala som a popri tom ma to vecerne niekolkonasobne kojenie a caste nocne budenie a kojenie velmi vycerpavalo, preto som sa rozhodla radsej skoncit; keby mi byvalo lepsie, tak to asi potiahnem dlhsie, aj ked teda ja by som urcite nie az do porodu, ale to je zasa kazdeho rozhodnutie 😉

zuzkat1
4. apr 2012

@sussanah 🙂 no s tou vahou to asi budes mat pravdu🙂 aj ked moja teraz pribrala celkom rychlo... asi pred 2mi mesiacmi mala 11,nieco a teraz uz ma takmer 12kg🙂 ale tipujem, ze teraz to zas na chvilu zastane a budeme dlho na tych 12tich kilach🙂 a to je super ako rychlo rastiete🙂 pamatam sa ze si len nedavno pisala ze uz si porodila a uz ma pol roka, neuveritelne🙂 sa citim ako stara babka ked toto pisem, ako za nasich cias ked sme stretli tetu odvedla a ta ze "boooze ako tie deti rastu" no a teraz robim to iste ja😀

stvura
4. apr 2012

@luciferkax ja nepisem ze je na nom nieco zle, len ked si to tak vezmes, u nas v skolke napriklad 80 percent deti ma na mlieko bud alergiu alebo intoleranciu...kvalita ktora teraz je v obchodoch je podla mna hlboko pod normu...takze ak nemusim tak mi mlieko nemame a ako som pisala vyssie v rodine mame intoleranciu, moj maly si mlieko nepyta, takze mu nechyba
@nikina17 ja som maleho odstavila, resp. sa odstavil sam v 2r a 8m...normalne uz nepil mm a ine mi nepil (ak pozries vyssie pisem ze pije mozno 2dc za tyzden, urcite nie viacej), nahradila som potrebu mlieka mliecnymi vyrobkami, pije vodu, caj, malinovku, riedene stopercentne stavy...proste uplna pohoda (nemal cumel, nevedel pit z flase s cumlom, pije z pohara a so sosacikovej flasky), vobec sa nejako nestresuj, ono to pride same. A o mliecko ak bude stale pit neprides, ja som dokaz, dojcim stale (uz druhe tehu nonstop), tandem pol roka a teraz zrejme tiez bude tandem, lebo mala sa teda odpojit nehodla a ani ju nesilim, kedze je malicka (1.5r) a drobna 😎

lusy82
4. apr 2012

@zuzkat1 No tak to jsem ráda. 🙂 Já sice takový rozdíl nemám a v podprsence to není vidět, ale stejně je to blbý pocit. 🙂 Já jsaem si mximálně říkala, že bych to s druhým dítětem zkusila vyrovnat 😀

zuzkat1
4. apr 2012

@lusy82 no aj to by slo🙂 ale neboj rozdiel zmizne🙂 ja som mala fakt velky, ked som doma prezliekala tak sa manzel smial ze aka sranda🙂

sussanah
4. apr 2012

@nikina17 ale normalne kojit muzes. Ja se ridim tim, ze kdyby to byl zasadni problem, tak by to priroda proste nedovolila 😉 Vedel to muj gyndar, nemel s tim problem, moje PA s tim byla taky uplne v pohode. Jde spis o to, ze to proste je trochu narocnejsi na telo matky, takze jsem potom uz byla rada, ze se mlady odstavil, ale stalo to za to, probehlo to bez place a naprosto prirozene 🙂

sussanah
4. apr 2012

@zuzkat1 jj taky to tak delam, clovek najednou chape ty starsi rocniky 😀 Staci mi, ze netere nevidim 2mesice a uz jsou zas o kus vetsi, no neskutecne 🙂

nikina17
4. apr 2012

@sussanah no asi ano...........ja som nad tym este neuvazovala, ani neriesila a nepatrala ci je to tak alebo nie. Len som to zapocula a celkom ma to zaujalo, lebo keby som otehotnela, tak by som sa urcite zaujimala o to, ci mozem alebo nemozem nadalej kojit. No zatial mame cas, takze tomu necham volny priebeh 😀 ale dakujem za radu 🙂

nikina17
4. apr 2012

@zuzkat1 no urcite a hlavne kazdy lekar ti povie nieco ine.............urcite sa budem o tuto temu este zaujimat, ked to bude aktualne, ale tak som rada, ze to tak nie je ako som pocula a ze kojit mozem aj pocas tehotenstva, teda ak nie su nejake zdrav.komplikacie a pod.

nikina17
4. apr 2012

@zuskamagic no takze je dost mozne, ze aj u nas sa spanie po ukonceni kojenia zlepsi 🙂 ale tak urcite to nejdem teraz kvoli tomu silit ani ju kvoli tomu odstavovat 😀 ale ako sprava je to celkom potesujuca, ked na to pride 🙂 teda pokial dovtedy neotehotniem a neskonci to tym, ze budem kojit nonstop opat 🙂 este raz dakujem za odpoved

cudo
4. apr 2012

@mucilienka ja som kojila do 15 mesiaca a musela som prestat kvoli hormonalnym problemom ktore som mala a bohuzial prisli sme na to tak, ze mala mala zapalene prsicko...strasne som sa vylakala ale postupne sa to upravilo po mesiaci ked som prestala. I ked sa musim priznat, ze po 15stich mesiacoch som uz bola vystavena a aj som chcela, keby som nemusela tak este potiahnem. Odvykanie bolo hrozne...myslim ze je to jednoduchsie u mensich deti..tak okolo 7 mesiaca ked este tolko nechapu a necitia odlucenie maminy tak tvrdo. Moja 15 mesacna to zvladala strasne tazko, bila ma, hryzla, plakala..teda revala..mne sa tvorilo mlieko, vlastne este stale mam a je to uz niekolko mesiacov po prestani kojenia a nebyt manzela tak by som to asi nezvladla. Chcem len povedat ze niekedy ani materske mliecko nemusi byt to najsuper, aj mamina moze byt chora hoci o tom ani netusi a vsetko prenasa na babatko a taktiez je velmi tazke prestat kojit neskor, ked si to babatko uvedomuje a nerozumie co sa deje...dost velka trauma pre male aj ked sa snazite o co najsetrnejsi sposom..teda aspom moj pribeh taky bol.

luciauk
6. apr 2012

jasné že môžeš, môžeš kojiť aj dve detičky naraz /tandem/ a dokonca je tu na MK mamička čo kojila tri 🙂

adika10
6. apr 2012

Ja si myslim , ze kojenie je super , ale kojit 3 deti tak to je drsne.
A este co sa mi nepaci je kojit 3-4 rocne deti fuj to je nechutne, myslim si ze tak rok uplne staci , potom je to len detska uchylka a to dieta z toho nic nema , len potesenie ze moze byt na ciciku... ☹

stvura
6. apr 2012

@adika10 preco by bolo "drsne" dojcit tri deti? Mam zatial dve, obe som dojcila i tandemovo pol roka a teraz znova budem dojcit tandemovo ako sa mi narodi tretie babatko, lebo dcerka bude mat v den porodu len 19m. Mas deti? Lebo toto vie napisat niekto kto tym este nepresiel, pripadne je len niekde na zaciatku tehotenstva a do veci este dobre nevidi. Ked vsak prides k roku, stale budes dojcit a ty i babatko budete obaja velmi spokojni, povies si ze je este malicke nato aby sa odstavilo, pripadne to bude vyslovene "maly pricucnik", zaspavat len na prse atd....dieta s toho ma vela, buduje si vztah k matke, neskor i k okoliu, ukludnuje sa na prse...tandemove dojcenie moze ulahcit surodenecku rivalitu, vybudovat vyborny vztah medzi detmi. Je velmi vela + dojcenie a kazda mamicka ma slobodnu volu si vybrat co jej i dietatku vyhovuje...dojcenie starsieho dietatka 3-4r je zriedkave, ale ak ano, tak urcite prebieha v intimite domaceho prostredia prave kvoli netolerantnosti okolia

modrofuzik11
6. apr 2012

saru som kojila do 6mesiaca, kubka do osmeho. poviem pravdu, uplne mi to stacilo. bola som z toho cela unavena, bradavky ma tiez boleli (musela som pouzivat bepanthen na natieranie). teraz kubko uz aj celu noc prespi, aj ja sa vyspim. uz mi je lepsie. medzi nasimi krpcami je iba 1,3/4 roka rozdiel a dava to zabrat. a popravde, tiez si neviem predstavit kojit tri deti naraz. klobuk dole. asi by som sa psychicky aj fyzicky zrutila 😉

elinka27
6. apr 2012

@adika10 dojcenie nieje uchylka, je to stare ako ludstvo samo. Dojcenie v kazdom veku ma pozitiva aj pre matku aj pre dieta a existuju o tom vedecky dolozene studie. A dojcenie nieje len prijem materskeho mlieka, je to omnoho viac a ak sa takto na to pozries a ak to sama okusis nemozes potom v ziadnom pripade povedat, ze to je uchylka. Dieta sa chce dojcit z mnoha pricin a jedna z nich je hlad, no nie jedina.

elinka27
6. apr 2012

@modrofuzik11 dojcenie neboli, ak ano je za tym nejaka pricina...treba ju riesit. A preto verim, ze ak to bolelo tak si bola unavena a znicena.Na to su poradkyne pri dojceni, ktore vedia pomoct pri rieseni problemov

elinka27
6. apr 2012

@cudo preco myslis, ze pri mensich to je lahke?lebo nevedia povedat co citia tak ako starsie?Nutene odstavenie ma vzdy nasledky a je jedno v akom veku odstavis.Nikdy to nieje lahke. Dieta potrebuje mamu, to je prvorade, dojcila si krasnych 15mesiacov, mnoho z matiek ani polovicu toho,ci vobec...bez spravnej pomoci ak sa vyskytne problem mnoho mam prestava dojcit.

stvura
6. apr 2012

@modrofuzik11 urcite by si sa nezrutila 😉 ...xixi...ako ti pisala @elinka27 si mala pravdepodobne zlu techniku dojcenia, treba na tom popracovat...samozrejme ked zacinas a "ucis sa na vlastnych chybach" ti bradavky popraskaju, no po case sa to upravi a ty sa zdokonalis, nadobudnes rutinu. Ja mam medzi detmi rozdiel 2r a 1m a teraz budem mat 19m. Dojcila som syna aj v den porodu (cele tehotenstvo samozrejme) a potom pokracovala tandem do jeho 2r a 8m. Teraz som v 35tt, dojcim dcerku a kedze rozdiel medzi 2 a 3tim budem mat maly tak chcem pokracovat v dojceni i nadalej. Ono, zabrat to da tak ci tak, urcite vsak ja vidim vysledky, ze sa mi to pekne vratilo...deti su zohrata dvojka, maju skvely vztah navzajom (ziadne ziarlenie nebolo), su vyrovnane...proste skvele 😎

modrofuzik11
6. apr 2012

obdivujem. tri deti tak kratko po sebe. a vyzeras byt taka spokojna! to je super! mozem sa opytat, ako to zvladate po financnej stranke? nie je to narocne? ja popri tych mojich dvoch malych krpcoch este aj pracujem a fakt mam niekedy pocit, ze to nezvladam. niekedy by som si to rada uzivala len tak, ze s detmi. bez akychkolvek inych povinnosti🙂.

luciauk
6. apr 2012

@modrofuzik11 škoda, že ste nepotiahli dlhšie, neskôr je to úplne o inom 🙂 ja som tiež musela kvôli práci zrušiť nočné kojenie, ja zasa nechápem, ako niekto zvláda pracovať pri takých malých deťoch ... vela šťastia x

fakt mi teraz vadí, že táto téma bola premenovaná, tento názov vôbec nevystihuje to, na čo sme sa tu stretli, a nálety premodernizovaných žien, ktoré sa ani nezamyslia nad tým, čo píšu, mi ubližujú ☹

nibiru
6. apr 2012

baby mam problem na bradavke sa mi spravila taka biela bodka-pupacik neviem ci to biele je mlieko alebo co boli ma prsnik teda hlavne bradavka a to teda dost dcerka mi este pri spani kusla do bradavky skoro som vyskocila s koze davam si na to canesten co to moze bit calciova nezabrala.