Podpora dlhodobého dojčenia a prirodzeného odstavenia

mucilienka
23. júl 2008

Ahojte,

moja dcerka bude mat 2 roky az v novembri, takze mometalne mame 20 mesiacov. Stale ju dojcim, a obom nam to vyhovuje... no, coraz castejsie sa stretavam z nepochopenim okolia - maminky, susedy, kolegyne z prace atd. No, najviac ma prekvapuju reakcie lekarov (mam zdravotne problemy z chrbticou - poporodna lumbalgia), ktori mi tvrdia, ze uz je to iba reflex a moje mliecko nie je kvalitne ako predtym, ci chcem malicku dojcit este aj v skolke a pod.
Pritom si myslim, ze ju nedojcim az tak dlho, zda sa mi to primerane a hlavne normalne, pokial sme spokojne obidve... A naviac ide o prirodzenu vyzivu pre moje dieta... No ja uz castokrat neviem, co si mam o tom mysliet a ako reagovat.. Pritom viem, ze to nie je pre nas obe na skodu, ale skorej na uzitok.... stretli ste sa s tymto uz aj vy?

carodejnica
29. nov 2010

@veronika81 @zuzkat1 - @margotg - kľudne vstupuj 😉 - ďakujem pekne za názory, ale keď tak všetci prízvukujú, aký strašne je dôležitý režim, a ja mám bezrežimové dieťa (chodí spať, dojčí sa a papá kedy sa jej zachce), že mám z toho dakedy nervy... ale aj ja hovorím, že treba mať určité rituály, ale zas to netreba preháňať... navyše, my dojčiace mamy, čo dojčíme na požiadanie vieme, že naše dieťa nie je stroj, však? ono niekedy z toho posadnutia režimom (viď spánkové tréningy) vznikajú zbytočné nervy na oboch stranách, však? tak som rada, že sme tu také rovnaké krvné skupiny 😉 😉 😉

majdula
29. nov 2010

@carodejnica Jeste asi pred mesicem jsme jinak nez kojenim neuspavali... bylo to rychle, pohodlne a spolehlive usnul behem chvilicky... pak se neco zmenilo a ted pro zmenu uspavame nosenim v satku anebo ze si s nim jen lehnu... mlicko nechce a kdyz si naaahodou da, tak uz u toho neusne...
Ono se to usinani strasne meni, aspon u nas, kazdou chvili zabira neco jineho...
Taky jsem mela strach, jak to budu praktikovat az se narodi druhe mimco, ale vyresilo se to samo...

A kouse ☹ Kdyz jsem jeste kojila opravdu casto, rekneme nez mu byl rok, tak parkrat se zahryzl a vyresila jsem to jak pise @zuzkat1 zarvala jsem, rekla NE a prso mu vzala. Pak uz to znovu nezkusil...
Ale ted co kojim uz jen v noci ve spanku, tak se proste "prikousne" misto aby se prisal... nikdy to neni do krve, ale bolest dost velika, kolikrat sykam jak to boli... ale vydrzim... bohuzel kdyz spi, tak mu to nemuzu zakazat nebo vysvetlit, asi o tom ani nevi, ze me drzi zoubkama ☹

carodejnica
29. nov 2010

@majdula presne to som mala na mysli 😕 aj moja dcéra, sa v noci niekedy "neprisaje" ale "zakusne", nie do krvi, ale bolí to... a keď spí, čo jej poviem?, nebudem ju chúďa v noci plašiť a kričať po nej, keď to urobí podvedome, zo spánku ... ja som to potom skúsila urobiť aj tak, že som jej strčila prst do kútika úst, a bradavku vybrala, na druhý krát sa potom už pekne prisala. 🙂

majdula
29. nov 2010

@carodejnica Tak aspon ze u ni funguje to co popisujes... ja to zkousela taky, ale jak je jednou zakousnutej, tak nepusti 😖 Tak musim vydrzet...
Navic mam bradavky bolestive samy o sobe, i kdyz prave nekojim, tak na dotek je to sila... pry je to tim tehotenstvim... Takze kdyz se mi tam jeste zakousnou ty ctyri horni a dva spodni zoubky, to je pak maso. Ty otisky tam mam pak pekne dlouho 😕
Ale nechci si stezovat, jen by me potesilo, kdyby nekdo napsal, ze ho prcek taky treba kousal a uz nekouse 😀 Nebo neco jineho povzbuzujiciho.

A casto vzpominam na casy, kdy nemel zuby a kojeni bylo taaaaak prijemne! A uz se tesim na to malicke bezzube miminko s ruzovou tlamickou, to bude balzam po tehle moji male barakude 😀

carodejnica
29. nov 2010

@majdula barakuda 😀
No, veď ja som písala, že to malú už prešlo, trvalo to kým, jej nevyšla spodná stolička, podľa mňa to súviselo s tým, že jej rástol zúbok a týmto spôsobom sa ukľudňovala. 🙂 Nejdú malému zúbky?

majdula
29. nov 2010

@carodejnica Jdú 🙂
Vidis to me nenapadlo, ze to muze souviset. Jeeee to bys me potesila!!! Ten posledni mesic, co kouse, si zaroven strkal porad rucicku do pusy, ale nic jsme nevideli... a vcera nahodou moje mamka zjistila, ze mu vylezly horni petky 😲 (jinak ma nahore jen 1 a 2 😕 )

zuzkat1
29. nov 2010

@carodejnica rezim?? to je nejake cudzie slovo?😀 ale nie..moja rezim ma taky aky ona chce... jedine dodrziavam kupanie a vecerny spanok,ale cez den aspi ked videm ze je unavena a ked nechce spat tak sa proste hrame..papa ako nam to vyjde podla toho ako cez den spi a nijako to neriesim🙂 mala je v pohode a teda ja tiez🙂

carodejnica
29. nov 2010

@majdula No vidíš! 😵 😵 To bude tým, určite.. 😵 Ako vravím, už niekoľko dní je to ok, a trvalo to tak dva týždne..

majdula
29. nov 2010

@carodejnica To jsem potrebovala slyset, diky, nalila jsi mi zase optimismus do zil 😀

carodejnica
29. nov 2010

@zuzkat1 no a ja nedodržiavam ani to, 😕 lebo ja malú kúpem vtedy keď je pokakaná 😵 a to niekedy býva doobeda, niekedy poobede, furt inokedy ... večerným rituálom, je u nás stlmenie svetla a prezlečenie do pyžamka... 🙂 a to tiež býva vždy v inú hodinu, podľa toho, ako je unavená.. no čo už... 😀

carodejnica
29. nov 2010

@majdula proste v tejto super diskusii, vždy nájdeš povzbudenie od mamičiek, ktoré si rozumejú 😉 😉 😉

leelo
29. nov 2010

@majdula mna tesne pred kazdym prerezanym zubkom maly kusol. podla toho som vzdy vedela, ze je zubok uz tesne pod povrchom 😉
a este kusal vzdy aj do stola, ked obedoval 😀

zuzkat1
30. nov 2010

@carodejnica ja som chcela mat ten vecer podchyteny lebo ked vidim svagrinine deti tak mi vlasy dupkom stoja... 4rocne dievca este o 11tej skace po posteli a prepina dedovi telku😝 hroza....
@majdula
@leelo moja kuse stale do vsetkeho🙂 aj do stola ked obeduje,lebo sa nudi a jedlo je pre nu absolutna strata casu🙂 moja nekuse do mna ale od narodenia sa pusta prsnika taky stylom ze neotvori pusu ale trhne hlavou a teda prejde, spociatku dasnom , a teraz zubami po celej bradavke😅 al eda sa na to zvyknut...spociatku to boleleo ale teraz to uz ani nevnimam... najprv som aj rany mavala ale teraz uz nic🙂

carodejnica
30. nov 2010

@zuzkat1 no veď aj ja som to chcela podchytiť 😖 , ale čo s ňou, keď sme si ľahli skôr ako bola unavená, ona sa začala vrtieť, vykrikovať, džavotať, takto som ju párkrát okríkla, začala plakať, aj tak nespala, tak som ju vždy vypustila na koberec a ona sa ešte hodinu hrala.. no nepriklincujem ju na posteľ... a to napriek tomu, že som poctivo celý prvý rok mala rituál, o pol ôsmej kúpanie, o ôsmej spanie.. ona sa asi tak od roka zmenila v tomto, opica jedna.... 😕 a tak teraz máme rituál - umývanie zúbkov a prezliekanie do pyžamka, ale nerobím to na hodinu presne, vidím podľa nej, či je unavená, alebo nie.. koľkokrát to dopadlo, že sme si ľahli o ôsmej a ona sa ešte do jedenástej vrtela na posteli a ja som sa nerváčila... podľa mňa to sa nedá naprogramovať a závisí to od dieťaťa.. . 😖

zuzkat1
30. nov 2010

@carodejnica no moja je unavena uz o pol 7mej lebo najnovsie uz o takej druhej sa zobudi po druhom spanku a potom uz ani za svet nezaspi...az vecer.... donedavna spala poobede do tretej

carodejnica
30. nov 2010

@zuzkat1 a ráno o koľkej vstáva? Naďa asi od 9 mesiacov spala už len raz medzi 13-15, v noci spávala od 20tej do rána do 8, no a teraz je to všelijaké, spí kedy chce. 😀 Včera spala od 20tej do 9:30!!!, a cez deň už nespala, až večer o 20tej ju odvalilo, no a dnes spala do 7:30, tak uvidím, či sa bude pýtať spať poobede.. ale keď ju dám spať poobede, tak večer nie a nie zaspať, to mi koľkokrát buntošila do 23tej. 😀

zuzkat1
30. nov 2010

@carodejnica moja sa kupe o 18:30 a zaspi zvycajne o 19:15 a o 6tej mame budicek... niekedy uz o pol 6tej a ked je lepsi den a tak o pol 7mej🙂

carodejnica
30. nov 2010

@zuzkat1 Jáj, to riadne zavčasu.. 😀 Ale u nás je to aj tým, som to tu už raz písala, že máme síce dom, ale je to garsónka, lebo je len čiastočne zrekonštruovaný, (dieťa sa prispôsobilo nám) ale spálňa by mala byť tak v januári hotová, tak sa budeme učiť novým móresom.. 😵

zuzkat1
30. nov 2010

@carodejnica my mame dvojizbovy byt... teda spalna je aj detska momentalne aj ked cez den sa hrame v obyvacke .. casom bude spalana jej izbou a my pojdeme do obyvacky.. a ked sa podari druhe mimi tak budu v tej izbe dvaja... ono nas byt sa da prerobit na troizbovy,ale zatial na to nie su peniaze.... a kym je mala tak to ani moc neriesime..poriesime v puberte🙂 no ona vstava skoro a v noci xkrat hore na kojenie... obcas ma pocit ze uz je rano a chce sa hrat...nijako ju v tom nepodporujem ignorujem ju ani neprehovorim,ale ona plna energie...no hroze... vydrzi niekedy aj 2 hodiny byt hore v noci....a neplace..ona je fakt uplne svieza😝

erin25
2. dec 2010

@carodejnica Ahoj,ak mas zaujem naucit svoje dieta same zaspavat,mozem ti poslat jednu metodu,ktora u nas bola uspesna.Len ju potrebujem najst niekde v starych mailoch...

carodejnica
2. dec 2010

@erin25 nemám taký problém 😕

k.ate
2. dec 2010

Ahoj holky, mám dotaz, malýho pořád kojím a nechce se mi přestávat, ale předevčírem jsem zjistila, že jsem asi zase těhu, a tak přemýšlím, malej totiž v 90% případů usíná u prsa, mně to nevadí, ale nevím, jak to pak budem dál zvládat, když bude ještě druhej prcek? Napřed uspat u prsa prvního a pak druhýho? 😀 Nebo byste začly mrňouse učit usínat samotnýho, aby se to pak nemuselo řešit? Původně jsem chtěla Kubu kojit, dokud se sám neodstaví, ale teď to ve mně trochu hlodá...

sussanah
2. dec 2010

@k.ate tak nejdriv Tanuki a ted i ty 🙂 Gratuluju 😵 Muzu jen pridat zkusenost sousedky, maly ma 18m, porad ho uspavala u prsu a ted najednou sam od sebe se behem tydne naucil usinat sam v postylce u pohadky 🙂 No a ona rika, ze ani nevi, jak to prislo, ze proste samo, ze mu obcas to prso da, jen aby usnul sam driv, ale ze to najednou proste zvlada sam 🙂

veronika81
2. dec 2010

@k.ate ja by som si ešte teraz s tým starosti nerobila, za tých 8-9 mesiacov sa môže zmeniť, možno ti prestane zaspávať na prsníku, možno sa sám odstaví počas tehotenstva vplyvom zmeny mliečka a možno nebude problém uspať najprv jedného a potom druhého 🙂
Pohodové tehotenstvo prajem 😉

@sussanah ako sa máte? už je malý zdravý?

sussanah
2. dec 2010

@veronika81 maly uz je jako ripa, diky 🙂 Prave davame zpatky do normy kojeni, pres den uz je to v pohode, ale v noci, teda hlavne nad ranem by chtel nejradeji co hodinu 😖 Takze trochu bojujeme, ale je to na dobre ceste. Dokonce to vypada, ze maly ty atb zvladl uple v pohode, zadny prujdem ani nic podobneho, tak snad to uz bude vsechno v poradku 🙂

k.ate
2. dec 2010

@sussanah díky 🙂 zatím to ještě není potvrzený, ale stejně mi to v hlavě vrtá, tak asi uvidím 🙂

@veronika81 já mám hlavně strach z toho, jak malej zvládne tu dobu, co budu v porodnici (s ním jsem tam byla týden), jasně, že bude muset, ale nechci, aby to bylo pro něj stresující a navíc ještě aby pak přišlo nový mimčo a tak... Už jsem přemýšlela i o nadstandardu a že bych tam měla malýho a manžela u sebe, ale to nevim, jestli vůbec jde?

sussanah
2. dec 2010

@k.ate ja myslim, ze to fakt resis prilis brzy 😉 Nechej si ted hlavne klid, nestresuj se, at ti mimco pekne potvrdi a roste. A pak to budes resit, az to prijde 🙂 Za sebe teda muzu rict, ze pokud by bylo u dalsiho mimca vse v poradku, tak ficim domu hned po porodu..

veronika81
2. dec 2010

@k.ate neviem poradiť z vlastnej skúsenosti, nakoľko som druhé ešte nerodila, ale to je ešte dlhá doba do pôrodu, malý ti bude mať vtedy skoro dva roky, to je už rozumnejšie dieťa, dá sa mu pekne vysvetliť, že maminka ide pre sestričku/bračeka a tak.. Ten nadštandard neviem či by som brala (ešte tak možno spolu s mužom), ale viem aká som bola vyčerpaná po prvom pôrode, mala som dosť čo robiť so sebou, potom s malým čerstvo narodeným a neviem si predstaviť mať tam na izbe ešte takého šibala, akého mám teraz doma 😀

@sussanah to je super, že ste to takto zvládli 😉

prsky
2. dec 2010

@k.ate v marci cakam druhe, malu uspavam, uz sice nie na prsniku, moju pritomnost vsak vyzaduje. ono je to vo hviezdach, neda sa presne planovat, ale moja predstava je, ze muz bude s mladsim surodencom, kym budem uspavat starsiu, alebo naopak, pripadne sa budeme vyvalovat v posteli vsetci naraz 😀 - ono sa to bude aj tak menit...moja zakladna idea ale tkvie v tom, ze mladsi surodenec sa viac-menej bude musiet prisposobit existujucej strukture 😉 mne sa prieci myslienka, ze by som mala starsiu od niecoho rychlo oducat aj ked este nie je na to pripravena len preto, ze sme si s muzom naplanovali aj dalsie dieta 😉
pre dobry surodenecky vztah nie je dobre starsiemu dietatku /pokial to nie je uz naozaj starsie dieta/pubertak/ stale "vyhadzovat na oci" novorodenca - skor sa treba viac sustredit na starsieho - starsi toho predsa len uz po psychickej stranke viac potrebuje - mladsieho mozes mat v satke, dojcit za pochodu (ak sa to naucis) - a predsa len uz si si istejsia, to babo vyciti a bude pokojnejsie.

k.ate
2. dec 2010

Holky, já vím, že to řeším brzo, ale právě bych byla nerada, aby to bylo pro malýho moc změn naráz, byla bych ráda, kdyby už spinkal ve velký postýlce, aby malá mohla být už pro mimčo a tak, ale asi to zatím nebudu řešit no 😀

@prsky mě taky napadlo, že mladší bych mohla teoreticky usínat samotný, ale zas pokud bude chtít usínat tak jak Kuba, přijde mi to vůči němu nefér 😀 Asi to nechám volně plynout a uvidíme, jak to dopadne 😀

@sussanah já na jednu stranu taky, ale zase když si vezmu, že Kuba měl tu silnou žloutenku, nakonec si nás tam nechali skoro tejden, protože ty hodnoty pořádně nechtěly spadnout ani pod světlem, tak jsem byla ráda, že jsme tam zůstali a nemusela jsem pak s ním letět ještě znovu do nemocnice...