Podpora dlhodobého dojčenia a prirodzeného odstavenia

mucilienka
23. júl 2008

Ahojte,

moja dcerka bude mat 2 roky az v novembri, takze mometalne mame 20 mesiacov. Stale ju dojcim, a obom nam to vyhovuje... no, coraz castejsie sa stretavam z nepochopenim okolia - maminky, susedy, kolegyne z prace atd. No, najviac ma prekvapuju reakcie lekarov (mam zdravotne problemy z chrbticou - poporodna lumbalgia), ktori mi tvrdia, ze uz je to iba reflex a moje mliecko nie je kvalitne ako predtym, ci chcem malicku dojcit este aj v skolke a pod.
Pritom si myslim, ze ju nedojcim az tak dlho, zda sa mi to primerane a hlavne normalne, pokial sme spokojne obidve... A naviac ide o prirodzenu vyzivu pre moje dieta... No ja uz castokrat neviem, co si mam o tom mysliet a ako reagovat.. Pritom viem, ze to nie je pre nas obe na skodu, ale skorej na uzitok.... stretli ste sa s tymto uz aj vy?

agenturaberuska
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
veronika81
30. dec 2010

baby, dojčenie znižuje imunitu matky? 😕 Viem, že sa treba zdravo stravovať, aby boli prítomné dôležité živiny, ale že to negatívne pôsobí priamo na imunitu, som nevedela.. Máte nejaké články o tom? Možno @carodejnica 😉
Ja som len v rýchlosti preletela google a nič konkrétne o tomto som nenašla.

erinka83
30. dec 2010

@veronika81 no já taky nevím, ale to hodně rozšířený názor 😒 snad to někdo vysvětlí....

veronika81
30. dec 2010

ešte ma napadlo, možno @annag by k tomu niečo vedela..
Annag 🙂 ak sem zavítaš, vieš prosím ťa niečo k tej imunite matky? Či ju ozaj dojčenie oslabuje?

k.ate
1. jan 2011

Holky, mě k té imunitě jen napadá, že mrně si od mámy bere vitamíny, takže pokud jich ona nemá dost "pro oba", může se to možná na tom nějak projevit... 😕 Ale jinak netuším...

Jinak já začla dneska v noci malýmu vysvětlovat, že prso dostane až po určité době, poslední noci se budí docela často a nepije, jen prostě chce prso na cumlání, jenže mně to prostě v těhu není moc příjemný, takže to začínám řešit takhle, sice se ze spánku vzteká, ale nechá se "uhladit" a "ukecat", takže dneska dostal prso kolem půlnoci a pak až o půl sedmý ráno... A je fakt, že jsem si odpočala víc, protože mi ubyl stres z toho, že jakmile ho z prsa dám pryč, spustí řev... Takhle si pár minut zanadával a spinkal dál... Tak uvidíme, jak nám to vydrží 😀 Dneska nám to zkazil manžel, protože o té půl sedmé malej nadával hodně hlasitě, tak mu řekl, že mu to mlíko dám... a už jsem nechtěla jít proti tomu, co řekl on... 😀

sussanah
1. jan 2011

@erinka83 gratuluju 😵 K te imunite,. teda nevim, hodne jsem to z okoli slysela, ze to oslabuje imunitu, ale ja na sobe pozoruju spis pozitivni zmeny, od te doby, co jsem otehotnela jsem mela jedno nachlazeni a az ted o svatcich prvni chripku, jinak nic. Ale asi od roka beru obcas vitaminy (mamavit). Neberu teda kazdy den, ale tak 1-2x tydne (pri tehu bych asi zvysila na 3-4x), zbytek se snazim dodat ve strave a hlavne drzet pitny rezim, to mi pomaha hodne.
@k.ate ja myslim, ze to pujde, takhle jsem maleho pomalu odnaucovala ja a dneska se sice vzbudi, ale vetsinou se domluvime, ze bude az rano, ze mlicko spinka. A davam teda az po 5h rano, dneska se taky vzbudil az kolem 6, coz bylo po vcerejsim mejdanu vice nez vitane 😀

stvura
1. jan 2011

Mno, kocky neviem...dojcim uz skoro 2.5 roka bez prestavky a chora som nebola, max sople asi 2x. 😀 Ozaj, ani vytaminy neberiem, no snazim sa zdravo stravovat....

kitchima
1. jan 2011

ahojte, aj moja imunita sa zlepsila odkedy som bola tehotna. a to tiez uz kojim vyse 2 rokov bez prestavky. len moje zuby si to odnasaju... vapnik mi evidentne ubuda

stvura
1. jan 2011

@kitchima hej, podobne...zuby su problem... 😒 paradebntoza 2 stupna ☹

veronika81
1. jan 2011

želám vám všetko dobré v novom roku, nech majú vaše deťúrence vždy vysmiate maminky 😉

Práve preto sa pýtam na tú imunitu, lebo aj ja od pôrodu som bola minimálne chorá, 1x škrabanie hrdle a 1x nádcha. Popritom počas tehu som mala 3x angínu, aj predtým som bývala oveľa viac chorá ako teraz.

@k.ate ja som tiež už minule odsledovala, že ak sa malý v noci niekedy zobudí a chce znovu zaspať, pýta si "am-am", stále som mu ten prsník dala bez rozmýšľania (nerobilo mi to problém), ale akurát minule som vyskúšala nedať, bol v polospánku, ešte niečo si zamrmlal, zatvoril oči a spal ďalej. Takže u nás to bolo fakt asi len o zvyku, že chce zaspať tak pýta mlieko. Ale zaspí aj bez toho, akurát aj túto noc sa zobudil keď sme šli spať, aj pýtal, ale zaspal potom bez mliečka. Tak držím palce, nech to vydrží aj u vás 😉

kitchima
1. jan 2011

@stvura u mna uz asi posledne stadium 😀 😀 😀 😀

erinka83
2. jan 2011

@sussanah Díky 🙂
@stvura
@kitchima Holky, tak to máte dobré, já dřív pomalu neznala, co je nemoc, jen slabá rýmička 🙂 Co jsem otěhotněla poprvý, tak se to dost zhoršilo 😒 No a teďka už mám půl roku v kuse ty ječný zrna 😠 a co jsem teďka těhotná podruhý, tak je to ještě horší ☹ Takže na mě to asi vliv má.... Pravidelně beru vitamíny asi 3 týdny, tak uvidíme....

stvura
2. jan 2011

@erinka83 "krupica" 😉 je ale problemom vsetkych svetlych zien, aj ja ich mam a dokonca i moja mala ma uz jednu "krupicku" pri oku, takze asi bude svetlucka. Da sa to odstranit kozmeticky, nezufaj...horsie s pehami. Ja som posledne dva roky taka pehava ze az...

erinka83
2. jan 2011

@stvura na zákrok už mě nikdo nedostane 🙄 byl to děs běs, navíc se mi zrna udělaly zase jinde, to bych tam musela chodit každý týden 😒 fakt mluvíme o tom samém? 🙂

stvura
2. jan 2011

@erinka83 biele male bodocky na tvari? u nas sa tomu hovori "krupica" alebo "jacmen", ale odborne sa tomu hovori milie. Ozaj, skusala si zinok, pripadne masticku co obsahuje zinok? Ta by to mala ukludnit.

dana3262
2. jan 2011

Ahojte! Chci se zeptat, od kdy tak povazujete dite za 'starsi', co se kojeni tyce?
jinak jsem slysela, ze cim vic miliji mas, tim vic se delaji. Kdyz se vypreparuji, tak se pak delaji mene nez kdyz se nechaji.

erinka83
3. jan 2011

@stvura tak to ne, já to mám v oku, milie měla malá jako malá 🙂 http://www.krenova.medikus.cz/o-nemocech/jecne-... na konci píšou, že opakující jsou známkou slabé imunity, a je třeba provézt testy, to bych měla jít asi za praktikem, ne?

stvura
3. jan 2011

@erinka83 no skus, hadam ti pomoze...ja mam dve pri oku, moja sestra ma tiez vela "jacmenov"...ale fakt som este nepocula ze by nejaka tmava kocka mala "jacmen"...asi je to nejako spojene i s pigmentaciou. Skus radsej koznu lekarku a ten zinok.

erinka83
3. jan 2011

@stvura ale já vím, že to jsou ječný zrna a právě očařka už si se mnou nevěděla rady, kožní s tím nemá co dělat... právě že si myslím, že mám imunitu oslabenou tím kojením,, nikdy předtím jsem na to netrpěla, nezabraly mi ani antibiotika...

stvura
3. jan 2011

@erinka83 no skus ist za tym obvodnym, myslis ze imunitou? Ja ich mam tak obcasne, tvoria sa vacsinou na jar a na jesen, cez zimu a leto nemam skoro vobec ziadne. Asi 2x som si ich dala vybrat, odvtedy to neriesim, lebo nemam na to cas bohuzial ako na vela veci momentalne pri dvoch detoch.

kinsi
3. jan 2011

Prosím o rady ako ďalej s kojenim po 6 mesiaci, keď sa začnú dávať príkrmy, aby sa mi dieťatko predčasne neodstavilo. Bola by som rada, keby mi nejaké ochotné mamičky (ktoré sami kojili minimálne 18 mesiacov) napísali ako prebieha kojenie po 6-tom mesiaci. Mám prikrmovať-po kojení, medzi kojením? Dokedy jeden príkrm, odkedy dva, hlavne v ktorom čase? Veĺa mamičiek mi totiž vraví, že dieťatko sa samo odstaví vacsinou do roka.Kde robili tieto mamičky chybu? Ako sa jej vyvarovať? Veľmi pekne ďakujem.

carodejnica
3. jan 2011

Dievčatá, aj ja želám všetko dobré v novom roku 2011. Som sa tu dlhšie neukázala, ale vždy som si to tu aspoň v rýchlosti prečítala, akosi som cez sviatky nemala chuť na vysedávanie pri PC. 🙂 🙂

@veronika81 dojčenie a imunita matky? uff, som ani ja nenašla žiadny článok, škoda, že sa annag neozvala, skúsim jej napísať do IP, či by nepripravila na svoju stránku nejaký článok o tejto problematike.. čo sa mňa týka tak, som si nič také nevšimla na sebe, že by to bolo horšie, ako keď som nedojčila.. 🙂

@kinsi vitaj medzi nami a zaraď sa 🙂 no, čo sa týka príkrmov, tak ja som postupovala v duchu týchto článkov
http://dojcenie.wordpress.com/2010/05/02/zavadz...
http://dojcenie.wordpress.com/2010/01/10/prve-p...
http://dojcenie.wordpress.com/2010/01/10/prve-p...
a tu sú dobré a prehľadné tabuľky
http://www.kojeni.net/prikrmy.php
Čo sa týka udržania laktácie, tak ja som vždy po každom príkrme nadojčila, a niekedy aj medzi príkrmami - "dojčenie na požiadanie" pre potreby zachovania dlhodobého dojčenia znamená aj to, že do dvoch rokov veku dieťatka prsník aktívne ponúkaš - ako často? to závisí od intuície, dodnes dojčím 18-mesačnú dcérku, zhruba v takom rytme - ráno, na obed, večer - vždy pred spaním, alebo po zobudení... 🙂

Mamičky robia chybu v tom, že po 6 mesiaci - začínajú dojčenie nahrádzať UM, niekedy je to úmyselne, takto nechajú dojčenie akoby "vyšumieť". 🙂

Ak budeš potrebovať poradiť, vždy sa tu niekto nájde.. 🙂

@dana3262 odkedy je staršie dieťa, čo sa týka "dojčenia"? no každý ma na to zrejme iný názor, niekto považuje už 9 mesačné dieťa "staré" na dojčenie, niekto ročné a staršie... ja sa prikláňam k tým ročným deťom a viac - vzhľadom na to, že u nás sa v priemere dojčí tak max rok, teda čo som odpozorovala tu na MK, alebo vo svojom okolí - ten rok je považovaný za "normál" - t.j. rok je nejaká "psychologicky spoločensky všeobecne akceptovateľná" hranica (bože, to som vypotila zas definíciu 😀 ) dojčenia, po tomto veku je to už považované za niečo "divné"... 😀 😀 😀

makak21
3. jan 2011

Ahojky...tak to já jsem taky divná 😀 Synovi bude teď 2 a půl roku a stále kojíme. Před spaním, po spaní a i během dne, když má chuť 🙂 Ale už jsme naštěstí v takové fázi, že se to dá korigovat...prostě až bude chvilka času. Kojení mě stále baví, i když taky si občas říkám, jak to bude až půjde do školky, ale naštěstí zase když mě nevidí, tak nemá tak velkou potřebu, tak snad se to zvládne. Kojení zdar 😀

amarelka
3. jan 2011

Ahojte, nájde sa tu aj niekto taký, kto by mi poradil ako odstaviť staršie dieťatko od kojenia? Mala som v pláne nechať to na "prirodzené " ukončenie, ale od kedy som tehu, nie je mi to velmi príjemné, bradavky mám citlivé a mierne bolestivé. Kojím ho pred zaspávaním, poobede a večer, no a ako to už býva..aj v noci. Cítim sa vyčerpane a som už nervozna z toho, na malého to nechcem prenášať, ale ako to riešiť?
On už ked je unavený, tak mi povie, mamka, pod spinkať a aj cici..

carodejnica
3. jan 2011

@amarelka ahoj, ja osobne skúsenosť nemám, ale skús si pozrieť tento článoček od annag - http://dojcenie.wordpress.com/2010/05/24/predca...
- je tam pár dobrých všeobecných rád (pozri si aj diskusiu k nemu), ale v zásade by som skúsila - keďže tvoj synček je už "veľký" - uplatniť zásadu - prsník už aktívne neponúkať, dojčenie postupne pomaličky utlmovať, skúsiť mu ponúknuť iné podnety a odpriamiť jeho pozornosť inam... 🙂

Inak v tejto diskusii je pár dievčat, ktoré dojčia aj keď sú tehotné - napadne ma ako prvá @majdula - ak si dobre spomínam, tak sa tiež sťažovala na citlivé bradavky, a že to neskôr prešlo (??), neviem, hádam sa ti ozve.

@amarelka ešte sa spýtam.. neuvažovala si nad tandemovým dojčením? tu je fajn článok http://dojcenie.wordpress.com/2010/02/12/tandem... - pozri si aj súvisiacu diskusiu k nemu... 🙂

vejula
3. jan 2011

čafte kočky.. len tak som tu p ozerala a som nadabila na tuto temu... A len tak usmevne.... Vždy som myslela že za dlhodobe kojenie sa považuje kojenie dieťaťa tak nad dva roky, a si predstavte že mam v poslednej dobe skusenosti že sa ludia čuduju že ešte kojim svoje dieťa pričom nemame ani 9 mesiacov, to je už čo 😕 A take reči ved však prestan kojiť a davaj sunar... Ja nechapem čo tí ludia považuju za normalne a nenormalne... asi kojiť pol roka a to stači, zvlaštne ten dnešny svet
Inač šťastny novy rok a držim vam palce nech vam to čo najdlhšie vydrži... Dufam že to ja zvladnem a raz sa k vam budem mocť pridať 🙂 Pa

k.ate
3. jan 2011

@amarelka koukám, že máme skoro stejnej tp 🙂 já kojím, i když poslední dobou mi to moc příjemný není, ale je mi líto malýmu kojení brát, přece jen on nemůže za to, že jsem otěhotněla 😀 Ale je fakt, že Kuba je mladší...

wild.horses
3. jan 2011

ahojte,
k tej imunite... tehotenstvo a dlhodobe dojcenie (maly bude mat coskoro 2 roky) komplet zruinovali moju imunitu. Nikdy som nebola tolko PN ako za posledne 2,5 roka 😖 Beriem aj speci vitaminy pre dojciace matky a tehotne a stravujeme sa velmi zdravo, takze neviem. mozno starnem 😉 😉

veronika81
3. jan 2011

@vejula kľudne sa už pridaj 😉 ono asi ani nejde o ten vek dieťaťa, ale hlavne o tie reakcie okolia, takže sa vieš zapojiť. Ale 9 mesiacov a blbé reči, to je už sila!

@carodejnica ďakujem, ak sa k niečomu dopracuješ, pošli mi to aj súkromne, aby som to neprehliadla.

Ono asi (tak ako všetko) aj tá imunita bude individuálna. Ja som v podstate zmenu tiež postrehla, ale ako som písala vyššie, k lepšiemu..

sussanah
3. jan 2011

@vejula jj je to smutne, kdyz clovek zjisti, co vetsina lidi povazuje za "normalni" tj dite s flaskou sunaru 😢
@kinsi jak uz psala carodejnica, je to hlavne o tom porad nabizet. Ono ty deti se toho zas tak rychle nevzdaji. Ja treba po dokrmech nedokojovala, malemu to proste nechutnalo michane 😀 Takze ja kojila pred jidlem (cca 30-60min pred porci jidla) a pak v klasickych intervalech. Krome nejakych vyjimecnych situaci (nemoc, zoubky, rustovy sprut) jsem nedavala nikdy kojeni na pozadani (teda v noci obcas jo). Proste mel sve casy, kdyz se koji a hotovo. Pridavat prikrmy tak po mesici, vzdy jedno kojeni ubrat. Me se nejlepe osvedcilo stridat kojeni a jidlo, nedavat treba svacinu a obed za sebou moc brzo. Zavadela jsem obed, vecer, snidane a nakonec svacinky ( s mesicnim odstupem). A je dobre nechat si urcite minimalne jedno kojeni i pres den i po tom roce. Za sebe muzu rict, ze si treba nedokazu predstavit kojeni po roce na pozadani, protoze dite uz je dost svehlave a dokaze si opravdu hodne jit za svym. Ale na to mate vy jeste casu dost 🙂