Podpora dlhodobého dojčenia a prirodzeného odstavenia

mucilienka
23. júl 2008

Ahojte,

moja dcerka bude mat 2 roky az v novembri, takze mometalne mame 20 mesiacov. Stale ju dojcim, a obom nam to vyhovuje... no, coraz castejsie sa stretavam z nepochopenim okolia - maminky, susedy, kolegyne z prace atd. No, najviac ma prekvapuju reakcie lekarov (mam zdravotne problemy z chrbticou - poporodna lumbalgia), ktori mi tvrdia, ze uz je to iba reflex a moje mliecko nie je kvalitne ako predtym, ci chcem malicku dojcit este aj v skolke a pod.
Pritom si myslim, ze ju nedojcim az tak dlho, zda sa mi to primerane a hlavne normalne, pokial sme spokojne obidve... A naviac ide o prirodzenu vyzivu pre moje dieta... No ja uz castokrat neviem, co si mam o tom mysliet a ako reagovat.. Pritom viem, ze to nie je pre nas obe na skodu, ale skorej na uzitok.... stretli ste sa s tymto uz aj vy?

veronika81
15. nov 2010

@ma.senka mňa tiež "zarazila" reakcia tejto doktorky, lebo bola staršia, nad 55 určite 🙂 a taký pozitívny prístup mala k dojčeniu v tomto veku, tak mi dobre na duši ostalo 😅

Veru, je to nenahraditeľné v chorobe, už aj minulosti pri vysokých horúčkach som to ocenila.

erin25
15. nov 2010

@ma.senka Ahoj,ano Alex prespi celu noc a to uz od priblizne 2.mesiaca zivota.Teraz kojim uz len raz denne ked ide spat na noc.Cez den si este tiez chodi pospinkat.Kojenie nam prinasa len same vyhody,Alex ani chory nebyva,parkrat mal iba nadchu aj ta mu za2 dni presla...nikdy neuzival ziadne lieky.Bylinkove caje s medom a citronom a to je vsetko!

erin25
15. nov 2010

@veronika81 WOW!Ozaj tu nikto tak dlho nekoji?Vsetky prispevky som necitala,je ich vela a ja som este len tuto temu objavila.Takze z vas nikoho nepoznam...

veronika81
15. nov 2010

@erin25 ani ja som všetky príspevky od začiatku nečítala 😀 iba teraz posledné dni, týždne, ako to carodejnica obnovila.. a tak sa mi zdá, že ste najstarší. Ale možno sa mýlim 😉

Dokedy plánuješ dojčiť?

erin25
15. nov 2010

@veronika81 No veru to ani sama neviem.Niekedy si myslim,ze uz je aj spravny cas aby sme s tym skoncili,ale zostava to len pri tej myslienkeJa to syncekovi neviem odopriet.Asi pred 2 mesiacmi som si kupila salviovy caj,ten znizuje tvorbu mat. mlieka,ale dodnes som ho neotvorila.To som pocula od jednej kamaratky,ze nie je moc dobre tak dlho dojcit,lebo take velke dieta vraj odobera vela zivin odomna alebo take nieco povedala.A mna v tom case nejak pobolievali nejak nohy tak som myslela ci ozaj nebude na tom niecom pravdy.Nohy ma uz nebolia,kojit som neprestala,ale obmedzila som to.Este prednedavnom som kojila 3krat denne,potom po kratkom case 2krat denne a teraz uz len raz a je to ok.

ma.senka
16. nov 2010

@erin25 - no to mas super, to fakt ani odstavovanie nemusis ani riesit. maly mi tiez dobre spaval od 2 do 8 mesiacov. Potom sa to zacalo kazit a kazit az sme tam kde sme - v noci sa budi a potrebuje si cucnut aj 5-7x za noc. Cez den je to pohoda. Keby nie tych noci, tak odstavovanie ani neriesim a este by som aspon pol roka vydrzala... inak tiez moc chori nebyvame, teraz sme boli, ale do teraz to bolo v pohode. ani atb sme este ziadne nemali.

Inak kamaratka s tymi zivinami trochu "keca" - mne to tiez povedala prakticka lekarka. Je to blbost, pokial sa ty dobre stravujes, vyvazene, tak ziadne ziviny z teba mliekom "neodtekaju". Ved si zober - prvy pol rok babatka papaju casto, to by potom z nas dojciacich matiek museli byt totalne trosky na rozpadnutie.
Ak maleho dojcis 1x za den a v noci ti spi, tak to je fantasticke. A nemusis vobec za ten cas riesit ziadne kupovane mlieko - ci uz cerstve alebo UM...

margotg
16. nov 2010

@erin25 kolik může být ve dvou dávkách mléka živin? A jak píše ma.senka, po půl roce by znás byly trosky 😀 Příroda to dobře vymyslela a zařídila a když se vysloveně nezanedbáváš na jídle 😉 A doktoři mají teorií - jen si všimni - 5 let ti něco vnucujou a pak přijdou na to, že je to nesmysl a začnou tvrdit pravý opak, Asi před pěti lety jsem četla článek, jak v Americe vyzkoumali, že MM je pro dítě to nejlepší 😀 Objev století 😀 😀 😀 Jó, v americe jsou samý kapacity 🙂

@ma.senka mě prostřední dcera taky dobře spala asi do 7 měsíců. Pak začly zoubky a jak říkáš 5 - 7x za noc.Trvalo to asi něco přes rok a pak jsme se ustálili na třech pitích.

carodejnica
16. nov 2010

@erin25 pozri si tento prekrásny článok - http://dojcenie.wordpress.com/2010/01/20/dlhodo... 😵 😵 😵

erin25
17. nov 2010

@ma.senka
@margotg Tej kamaratke to nakecal jej gynekolog,ale znie to logicky co tu pisete-"prvy pol rok babatka papaju casto, to by potom z nas dojciacich matiek museli byt totalne trosky ..."nad tymto sa asi malokto zamysla.

veronika81
17. nov 2010

baby, bola som včera s malým v detskom centre, chodí tam jedna mamička s 26 mesačnou dcérkou, stále ju dojčí, aj tam v centre si malá vypýtala, tak jej dala 😉 Potom sme sa rozprávali o dojčení a sťažovala sa mi, že je z toho "na nervy", lebo..a teraz počúvajte.. detská psychologička (!) ju núti prestať dojčiť, vraj pre tak veľké dieťa to už nie je dobré po psychickej stránke 😕 😠 Neviem teraz či ku nej chodí priamo s tou dcérkou alebo so starším synom ktorého má..
Čo vy na to? Hlavne @carodejnica zaujímalo by ma, či nemáš link na nejaký článok o "psychike" staršieho dieťaťa počas dojčenia, by som jej ho vytlačila a odniesla 😉

veronika81
17. nov 2010

@erin25 ty si na najlepšej ceste k prirodzenému odstaveniu malého 😉 Krásne 😵 tiež si to tak nejak predstavujem.

sussanah
17. nov 2010

@veronika81 tyjo, tak to bych si fakt rada poslechla na zaklade ceho se ta psychika ditete narusuje?? Zvlast v 26m, vzdyt to je jeste male dite.. To ho ma jako poskozovat to, ze ho ma mama rada a ze si ho k sobe privine a koji ho? Kdovi jestli to zas nebude neco, co uz tu jednou zaznelo, ze to ma dopad na sexualni orientaci deti 😀 😀

margotg
17. nov 2010

@sussanah jako že z chlapečků budou proutníci a z holčiček lesby?

irafa
17. nov 2010

ahojte maminky mohuli se k Vám přidat budu rada
jsem maminka 4 děti a kluka kteremu je dnes 10 let jsem kojila do tři let a nemyslim že to na něm zanechalo špatny psichycky vliv ba naopak je to kluk s jemnymi city a taky někdy roštak jak ma byt a hlavně je zdravej nevi co to je brat antibiotika když přijde nějaka ryma stačime si s paralenem je zdravej jako řipa
ted mam desetiměsični Elišku a budu ji kojit dokud bude mličko a pokud si sama neřekne že již nechce tak jak to bylo u synka 🙂
n okoli naražim taky ale to jsou žensky ktere nekojili a nebo děti nemji a nebo tomu nerozumi nevim neni nic krasnějšiho jak si k sobě přivimou ditě a dat mu to nejcenějši co mam a přitom se potulit toto je naopak kladny přistup na psichiku děti jsou vyrovnanějši a hlavně spokojene

carodejnica
17. nov 2010

@veronika81 k tomuto moc teda nemám, jedine tú antropologickú štúdiu, http://www.kathydettwyler.org/detwean.html
(kde sa píše, že pre ľudské mláďa je prirodzené byť dojčené do 2,5 roka - pritom mnoho indikátorov - napr. u primátov v prírode dochádza k odstaveniu, keď mláďa nahrádza mliečne zuby - naznačuje, že skutočný fyziologický vek pre odstavenie je 6 až 7 rokov), ale ak sa k niečomu dopátram, ozvem sa.. 😉

sophy
17. nov 2010

caute, super, nech zije dlhe kojenie 🙂 my kojime zatial len dva rocky, momentalne hlavne v noci, cez den nieto casu v tomto veku... najviac ma zarazil pristup gynekologa ked som povedala ze som tehotna a dojcim, len do mna hucal a hucal i so sestrickou, ze ked som tehotna tak proste nesmiem dojcit!
tak som sa nastvala, ze som napisala na ministersvo zdravotnictva aby mi dali oficialne vyjadrenie k dojceniu pocas fyziologickeho tehotenstva a prirodzene, ze mi potvrili, ze na ukoncenie dojcenia nie je ziadny dovod, rovnako to tvrdi i WHO a vsetci svetovi odbornici na dojcenie... uz sa tesim ako to na papieri prinesiem gynekologovi buduci tyzden
a inak sa "tesim" ako kazdemu budem musiet vysvetlovat ze dojcenie ani v tehotenstve neskodi
sestricka na pediatrii mi povedala, ze davam synovi v mlieku uz len zly cholesterol alebo co, a ze mam radsej prestat dojcit 😒

sussanah
17. nov 2010

@sophy mi fakt nekdy prijde, ze ti doktori maji na medicine i obor "jak podporovat stupidni myty v praxi" 😖 😀

margotg
17. nov 2010

@sussanah 😀 😀 😀

prsky
17. nov 2010

@sophy som sa pobavila...ja mam asi stastie, ale nikomu zo zdravotnictva som to zatial vysvetlovat nemusela 🙂

zuzkat1
17. nov 2010

@sophy moja pediatricka ked mi davala manual na zavadzanie prikrmov tak tam pise ze po roku je dojcenie len o zvyku...(inak som s nou spokojna a toto tvrdenie proste odignorujem) a na neurologii mi vylozene odporucala dr v roku prestat dojcit uz teraz na mna pozerala ako na cudacku ze naco este dojcim...som jej povedala ze ja teda UM malej davat nebudem ked mam mlieko... a ona ze v UM je kopa vitaminov...tak som jej povadala ze ze uz v nazve je co obsahuje a sice samu umelinu 😝 na to mi uz nemala co povedat 😀

margotg
17. nov 2010

@zuzkat1 mě by zajímalo, co jim na tom tak vadí 🙂

vieraj
17. nov 2010

@sophy potom napis, co na to povedali. 🙂

veronika81
17. nov 2010

@sophy poslala by si mi to vyjadrenie na mail? Alebo to máš iba na papieri? A veru napíš potom, čo povedali 😉 Som zvedavá!

tanja61
17. nov 2010

ahojte baby tak ja som kojila maleho 12mesiacov a moj osobny nazor na kojenie je ze zaklad pre dieta je do 1roka,jednoznacne som za, kto moze tak nech koji ale 2roky a stale kojit si myslim ze je extrem to je moj nazor....ale samozrejme kazdej matke to co vyhovuje a hlavne okolie ignorovat 😉Ja zijem v UK a tu je kojenie rarita takze na mna pozerali s udivom ze kojim 😀

sophy
17. nov 2010

@tanja61 mne to pride uplne prirodzene, mliecko mam, syn ho zboznuje, zdravy je ako ryba, vzdy sa pekne upokoji a ten stres ktory by sme obaja mali z toho, ze sa mu budem zatajovat, prsia neukazovat a odmietat mu dat mlieko, to nespravim ani jemu ani sebe, proste postupne sa sam odstavi a nebude to boliet ani jeho ani mna

sophy
17. nov 2010

dam vediet ako som dopadla u gynekologa s tym dojcenim
vyjadrenie z ministerstva k nutnosti prestat dojcit pri fyziologickom tehotenstve:
Dobrý deň
vzhľadom na to, že uvedená otázka nie je legislatívne ani odbornou spoločnosťou - Slovenskej gynekologicko-pôrodníckej spoločnosti upravená, dovoľujeme si pripojiť stanovisko hlavného odborníka MZ SR pre odbor gynekológia a pôrodníctvo prof. MUDr. Miroslava Borovského, CSc.: „Nevidím žiaden zdravotný problém, aby keď žena otehotnie počas dojčenia svojho dieťaťa nemohla pokračovať v dojčení počas tehotnosti a následne po pôrode. V praxi je táto situácia v našich podmienkach ojedinelá a nezasluhuje si významnejšiu pozornosť.“

k tej poslednej vete sa nechcem vyjadrovat, pan doktor zrejme nevie ze tato situacia je dost bezna, ale vacsinu mamiciek lekari a okolie tak zastrasia, ze dojcit prestanu co najrychlejsie
dojcenie v tehotenstve je jav uplne prirodzeny, ak by totiz telo nebolo pripravene na tehotenstvo tak zena jednoducho neotehotnie, teda sa nevytvoria v organizme podmienky umoznujuce dalsie tehotenstvo, oblubeny argument ze oberate dojcenim dieta o ziviny neobstoji, lebo ak ma matka slabu vyzivu, ako prve strati mlieko, navyse plod ma vzdy prioritu a berie si vsetko potrebne od matky, potom je na rade mliecko a samotna mamicka, zena, ktora sa aj v tehotenstve citi pri dojceni prijemne, nema zdravotne problemy a ma pestru stravu moze dojcit bez obav 🙂

veronika81
17. nov 2010

@sophy ďakujem 😉 Moja známa takto dojčila tri detičky zaradom, to aktuálne dojčiace sa vždy pekne samé odstavilo asi mesiac pred pôrodom, keď to mlieko mení zloženie, hustou, možno aj chuť, prispôsobuje sa novorodencovi a tomu staršiemu to už nechutilo. Ale nemala s tým najmenší problém 😉

Problém môže byť ak by si pri dojčení pociťovala bolesti alebo kontrakcie, lebo pri dojčení sa produkuje oxytocín, hormón ktorý spôsobuje sťahy maternice.

erin25
17. nov 2010

@sophy Suhlasim s tvojim nazorom na dojcenie,som na tom tak isto. 🙂

majdula
17. nov 2010

Ahoj holky,
zejmena kojici v tehotenstvi. Uz jsem to tu psala pred casem, ale trapi me to furt a je to cim dal horsi. Kojeni, resp. prisavani, me hrozne boli, zacalo to cca pred mesicem a porad se to zhorsuje... Skoro brecim kdyz se malej prisava. Musim teda dodat, ze se "prikusuje" 😖 (kdyz odpadne, mam na dvorci normalne hluboke otisky zoubku - ale ne do krve, to nikdy)
Ale nemyslim, ze to je tim kousanim, to delal uz driv a nevadilo mi to. Mne ty bradavky boli i mimo kojeni, na dotek, silenost. Ze bych treba odsavala, to nehrozi. Skoro se jich ani nemuzu dotknout jak jsou citlive. Na pohled jsou v poradku, zadne ragady, zadne kvasinky, zda se...

Prestavat jeste nechci, resp. malej nechce, kojim uz jen v noci 1-2x, ale to prcek vyslovene vyzaduje, nechce nic jineho nez prsicko, jinak znovu neusne... odstaveni by bylo ted fakt hodne nasilne a ja ani prestat nechci...

Prosim, myslite ze je to tehotenstvim? Ze jsou ty prsa tak citliva? Nebo tim kousanim? Ale jak mu vysvetlit, aby nekousal, ze? Je to fakt masakr, opravdu pri tom zatinam zuby 😢

gapa
17. nov 2010

Staršiu dceru som kojila do 21mesiacov. Mladší syn má teraz 25mesiacov a ja sa snažím ho odstaviť. Už asi 4dni nedostal mliečko. Zdá sa mi, že z jeho strany to už nie je o kojení, ale ja taký malý závislák na mne. Dosť je na mna naviazaný, čo má síce výhody, no už som z toho dosť unavená, kedže začal sa aj v noci budiť častejšie. On bezo mna nezaspí a ked sa v noci zobudí a ja tam nie som, tak to sú hrozné revy. Snažím sa mu vysvetliť a teda už dlhší čas ho na to pripravujem. Hovorím mu, že mamina už mliečko nemá, lebo on už je velký a môže piť mliečko z pohárika. Na to, že on je velký, mi povedal: " Mamina je väčší" 🙂

Tiež si myslím, že lekári by mali takéto prípady podporovať a nie odrádzať. A tiež, že je to velmi individuálne a každému dieťaťu a mamine môže vyhovovať iné. Môj obvodný lekár ma však podporoval. Ked som hovorila pri dcere, že ju chcem už odstaviť a mala 21mesiacov, tak sa vôbec nečudoval, že tak dlho kojím, len povedal, že ked už som sa rozhodla prestať, je pekné, kolko som vydržala.