Podpora dlhodobého dojčenia a prirodzeného odstavenia

mucilienka
23. júl 2008

Ahojte,

moja dcerka bude mat 2 roky az v novembri, takze mometalne mame 20 mesiacov. Stale ju dojcim, a obom nam to vyhovuje... no, coraz castejsie sa stretavam z nepochopenim okolia - maminky, susedy, kolegyne z prace atd. No, najviac ma prekvapuju reakcie lekarov (mam zdravotne problemy z chrbticou - poporodna lumbalgia), ktori mi tvrdia, ze uz je to iba reflex a moje mliecko nie je kvalitne ako predtym, ci chcem malicku dojcit este aj v skolke a pod.
Pritom si myslim, ze ju nedojcim az tak dlho, zda sa mi to primerane a hlavne normalne, pokial sme spokojne obidve... A naviac ide o prirodzenu vyzivu pre moje dieta... No ja uz castokrat neviem, co si mam o tom mysliet a ako reagovat.. Pritom viem, ze to nie je pre nas obe na skodu, ale skorej na uzitok.... stretli ste sa s tymto uz aj vy?

mamusia
7. jan 2013

@vavrenka 😀 tak to uz byva,aj moja je prisavnik velky 🙂

mia18112
7. jan 2013

Ja osobne si myslim, že kto chce dojčit, tak si dovody nájde - aj keby malo dieta neviem kolko rokov. Tak isto, ako ten, co nechce dojčit.....Len nechápem, ako môžete viaceré z Vas znevažovať doktorov, zdravotníkov .....Však tí ľudia niečo vyštudovali, porobili atestácie, vzdelávajú sa, prednášajú......majú prístup k najmodernejším poznatkom z vedy a výskumu.....Tak ak maju take podla Vas predpotopné nazory, neprikladajme ich slovam ziadnu vahu a liečme sa samé ,určujme si diagnozy na ihriskách, materských centrach a verejných diskusiách.
A nemyslím si, že naša generácia /30 a vyššie/ sme chladné psie čumáky, za to, že sme neboli kojení. Resp, ze z dietata, ktoré je kojené málo vyrastie človek bez štipky citu.
Zhrnula by som to asi tak, ze kto chce a môze nech dojčí, ale preceňovat dojčenie a stavať ho na najvyšší piedestál materstva je prehnane.

ivanka.7
7. jan 2013

@mia18112 Debatu o dojceni vynecham, chcem reagovat na tych doktorov - mozno preto, ze viacere z nas zazili fatalne chyby doktorov (a ked pisem fatalne, myslim fatalne a neprehanam), takze si veci radsej viackrat overujeme a pytame sa viacerych doktorov, resp. si velmi dobre vyberame, komu zverime starostlivost o seba a svoje deti.

zdraviezprirody
7. jan 2013

Dnes bola u nás sesternica z Poľska, ktorá odstavila minulý mesiac synčeka vo veku 5 rokov. Aj sme si robili srandu, že vraj v očkovacom preukaze v kolonke "iné závady/choroby" mal záznam : dojčený 😀
@mia18112 možno niektoré mamičky sa vyjadrujú tvrdšie, ale nemyslím si, že by niekto lekárov podceňoval. Ale musíš uznať, že niekedy aj tí naši lekári sa vzdelávajú iba jednostranne....Ja osobne si veľmi vážim lekárov, ktorí sú otvorení prírodnej liečbe ako prvej voľbe. Alebo minimálne ako doplnkovej liečbe.

lubiduch
7. jan 2013

Dievčatá rada by som sa spýtala. Ja zatiaľ kojim pol roka, plánovala som tak do roka. Hlavne kvôli 2 veciam. Prvou je že dieťa moje má alergiu na BKM, teda stale drzim diétu a nepapam a nepijem nič mliečne, aby mu to v mojom mlieku nevadilo čo ale znamena že môjmu telu to extra neprospieva, zacalo sa mi zuby kazit,zeraj asi nedostatok vápnika (aj ked papam vitamíny).
Druhá vec, nie su vaše deti potom na vás príliš závislé? Moje malé zaspava len pri mne, preto večer nemôžem nikam dlho ísť, do jeho spánku musím byť späť. Kazdy jeho nepokoj a smútok vyrieši len prso, čiže manžel ho nevie sám utíšiť niekedy a tak...manžel teda nie je moc šťastný ked idem večer cvičiť napr.
Stretli ste dáva niečím takým? Ako to riesite?

mimasimi
7. jan 2013

@lubiduch Ano, stretli, ja som ten prípad, malý má rok a pol a doteraz sa od neho nemôžem ani pohnúť. V noci je hore čoraz častejšie, je to strašne únavné. Cez deň je tiež nonstop na prsníku. Ešte ho stále pekne koj, ale keď bude mať 10 mesiacov, začala by som ho nejako postupne odstavovať, škoda, že ja som to neurobila ☹

sharlotta
7. jan 2013

@lubiduch Tvoje babo je este malinke, je to uplne normalne. Neboj, nebude to tak vzdy. Nezda sa mi, ze by bolo moje dieta nesamostatne a nejak prehnane na mna nalpene.

zuzkat1
7. jan 2013

@vavrenka ja som dostala ms ked mala 9 mes. A dojcila som kazdu hodinu.podla mna to nezavisi od poctu dojceni

zuzkat1
7. jan 2013

@mia18112 sleduj spravy obcas.nie v zlom ale dr uz nie su to co byvali,cest vynimkam. Tu matka zomrie pri porode,tam dieta.inde pokaslu vyber mandli,dolamu kosti,padne im dieta atd. Hraju sa na nieco cim nie su. Ja beriem lekarov za poradny organ a urobim to co uznam za vhodne ja.
Co sa dojcenia tyka.suhlasim kazdy ako uzna za vhodne🙂

ivanka.7
7. jan 2013

@lubiduch vapnik nie je len v mliecnych vyrobkoch, potom by ho mali nedostatok aj vsetci tu, co mlieko ako potravinu uplne vynechali zo svojho jedalnicka 🙂
Ja mam 9-mesacnu dcerku a ano, je na mne dost zavisla :D ale viem, ze keby bolo zle, manzel by si poradil aj bezo mna. Stale sa mi zda, ze mat jeden vseliek je lepsie, ako nemat ziadny liek na niektore veci (a mam co porovnat, lebo sme mali aj take obdobie, ked na Eliankin plac nepomahalo nic). Ja som dost leniva matka, takze pre mna je dojcenie najjednoduchsia cesta, aj ked ano, znamena to, ze si len tak do kina na Hobita s manzelom nevyrazim :D najdlhsie som od malej bola 3,5 hodiny a to ju strazil prave on. Zvladli to so ctou, ja som si to uzila a velmi rada som sa opat vratila domov 🙂

zuzkat1
7. jan 2013

@lubiduch ja som extrem🙂 nikam nechodim. Ale nechyba mi to. Doteraz uspavam pri kojeni.

majka1981
7. jan 2013

@lubiduch ked som so synom ja,tak uspavam na prsniku. od kedy chodim do prace,tak zaspava aj bezo mna (s ockom, s babickou, v jasliach ) a to uplne bez problemov. zavisli odo mna je, samozrejme, ale ved predsa s.om jeho matka. vecer som uz zacala chodit aj prec, ale tak do polnoci sa vratim. zatial to fungovalo super, no dlho mi to vobec nechybalo a zacala som az ked mal syn nieco po roku aj pol.

mia18112
7. jan 2013

@zuzkat1 Neboj, ja sledujem správy.... Ja som však poukazovala čisto a výlučne na ich názory a najnovšie poznatky z oblasti dojčenia. Nič viac. A proste si nedovolím o niekom len tak tvrdiť, že jeho názory su citujem ,, predpotopné,, a presviedčat maminy, že ich slová nemaju význam....Nič viac.

lucinocka
7. jan 2013

@mia18112 suhlasim na 100% ! Je smutne ze superkojace matky myslia o sebe ze su lepsie matky, len preto ze prilepia decko na prsnik.. tie co kojit nemozu maju z toho potom len traumu, lebo ich tlacia z kazdej strany..ja osobne som mala pocit velkeho zlyhania, ze nekojim a preco? Mala by som byt naopak na seba hrda, zvladla som cele problemove tehu, tazky porod a moje dieta je stastne , zdrave a usmievave..

zuzkat1
7. jan 2013

@mia18112 v poriadku kazdy ma svoj nazor.ja mam zle skusenosti s dr. Ja som dokonca menila pediatra kvoli dojceniu. Mal svoje tabulky a vahu a len kecal kraviny.jasne blba neskusena som ho pocuvala. Mala 3mesiace preplakala.zmenila som dr.ta ma normalny pristup a zrazu dieta prestalo plakat
PS: zle skusenosti mam nielen s pediatrom

majka1981
7. jan 2013

@ivanka.7 @lubiduch suhlasim s ivankou.7 ze vapnik nie je len v mliecnych vyrobkoch, je na priklad aj v ovsenych vlockach, soji, orechach, spinate.

vavrenka
7. jan 2013

@lubiduch ja mam laktozovu intoleranciu, cize mne mliecne veci ani v tehu ani teraz nehrozili a nebudu hrozit 😉 , pred tym som to riesila strukovinami - su bohate na vapnik, ale pocas dojcenia do jedneho roku malej som to neriskovala, teraz uz v pohode. a zacala osm uzivat doplnok vyzivy clacium s magneziom. moja mala je na mne riadne zavisla- teda na prsku, ale povazujem to za normalne, ved taka nebude vecne 😀 . ja osm ju aj nosila v nosici namiesto kocika, aj s nami spi v posteli a mozem povedat, ze osm sa stretla so zdesenymi reakciami- ludia najviac riesili to, ze budem mat udajne rozmaznanu, na mne zavislu a nesamostatnu dceru 😀 😀 😀 , normalne to drazdilo!! a priznam sa, zo zaciatku som sa bala aj ja a az potom som pochopila, ze prilis skoro chceme, aby deti boli samostatne, nezavisle - zo strachu, aby nas ich potreby nevycerpali/neobmedzili. ano, aj 5m deti zaspia same, bez dojcenia- ked nemaju inu moznost. musia sa zariadit.
a moja hanka je mile, primerane samotatne dievcatko, uz tvori prve vety, rada tancuje, spieva, teraz uz v pohode vydrzi aj 3 hodky bezo mna, pekne mi zamava na rozlucku, uz jej upravujem pocet dojceni za den (noc neriesim) - ma necelych 19m a viem , ze moje mlieko je prenu to naj. na vyvin telesny, mentalny a jednozancne aj emocionalny 😉

ivanka.7
7. jan 2013

@mia18112 ak nejaky doktor pozera na matku 10-mesacneho dietata divne, ked ho este dojci, tak podla mna nie je nieco ok. Nedovolim si odsudzovat ziadnu matku, ktora nedojci, ale poprosila by som potom o rovnaky pristup ku mne. Ved uz len WHO odporuca vylucne dojcit do 6 mesiacov a potom popri dojceni do 2 rokov zavadzat prikrmy a potom dojcit tak dlho ako je to matke i dietatu prijemne. Takze ak si niekto vyberie za spravny nazor WHO, je len logicke, ze dokrmovacie nazory inych doktorov poklada za predpotopne.

ivanka.7
7. jan 2013

A to pisem bez toho, aby som mala nejaky nazor alebo plan na to, kolko budem sama dojcit Elianku - lebo to este neviem. Co sa tyka tohto, zijem zo dna na den :D

cacika
7. jan 2013

@mia18112 urcite mas pravdu v tom ze dojcenie netreba precenovat, v tom zmysle ze by to bola ta najpodstatnejsia vec z celeho materstva a vychovy. urcite nie je. ved je to len sposob krmenia dietata, ktorý ma oproti iným zrejmé výhody, ale nie je to zázracný vseliek na vsetky nemoci. ani si nemyslim ze by sa to ci dieta je alebo nie je kojene nejakym zasadnym sposobom prejavovalo na psychike deti. ale kedze toto je tema o podpore dojcenia tak tu si proste musime napisat ake je to pre nas a nase deti dolezite 🙂
a k tym doktorom, ani oni nie su jednotni v nazoroch na dojcenie a ked ma niektory z nich zacne urazat len preto ze krmim svoje dieta vlastnym mliekom tak mam pravo sa ohradit. je pravda ze teraz sme toho dost popisali na adresu nasich zdravotnikov, ale vychadzame len z vlastnych skusensti a tie boli casto krat negativne ☹ ☹ co je skoda
riesenie z mojej strany: kojit kym nam to vyhovuje, nekojit ked nam to uz prerastie cez hlavu, doktorom o tom nehovorit 🙂🙂 a vykecat sa na fore 😀 😀

jonas17
7. jan 2013

tak ja si nemyslím, že kojenie je precenované, skôr naopak. v ktorej ambulancii u pediatra ste videli plagátiky, ako potrebné je materské mlieko pre bábätko? ja všade vídam len rôzne reklamy na nutrilon...dievčatká krmia bábiky z fľašky, lebo tie sú k bábikám pribalené, tiež cumle...mne to vadí, ja moju dcéru učím, že bábika ked plače, vezmi ju na ruky, nos a dojči...iba tak naučíme naše dcéry, že prirodzené je kojiť, nie tlačiť mliekom vyrobeným v laboratoriu. hoci jasne, sú aj výnimky, ktoré nemôžu kojiť, ale tu a nikde inde sa nikto týchto pár matiek nedotýka...
@lucinocka neviem, prečo si myslíš, že si kojace matky myslia, že sú lepšie, ako nekojace. ved bud na seba hrdá, ved to sme všetky, všetky sme boli tehotné, každá si niečim prešla, nielen problémovým tehotenstvom, ale poniektoré okrem toho, že boli tehotné, mali aj iné deti, prácu, iné starosti...ved tie deti sme chceli, čo mám byť hrdá na to, že som ho vynosila, či vykojila? 😕 hrdá budem na seba, ak ho správne a dobre vychovám..toto je najťažšie v celom našom živote...a pojem supermatka? bože, kto toto vymyslel? ked budem mať 99 rokov, úspešné, šikovné deti, ktoré sa vo svete nestratili, potom sa ako supermatka budem cítiť, nie zato, že som ich kojila.. 😀

@mia18112 nikto doktorov neznevažuje, ja si dokonca veľa z nich vážim, a ked budem chorá, vždy k nim pôjdem. ale používam svoj rozum a nebudem slepo počúvať, čo mi nakážu. aj oni sú len ľudia, tiež všetko nevedia...nezabudnem , ako moja pedi , ked dcéra priberala prvé mesiace 1 pol kila, kázala menej dojčiť, radšej nosiť, lebo sa mi preje a potom bude kakať mlieko! to čo je za názor detskej lekárky! a v noci , vraj nech nekojím, ale radšej urobím čajík! tak ja mám v noci vstávať a dávať čaj z fľaše, ked mám cicky plné mlieka? 😕 nech sa na mňa nikto nehnevá, ale používať treba aj svoj rozum..

@lubiduch dojčené deti sú menej závislé na matkách, ako nedojčené. dojčené dieťa sa o mamu nebojí, lebo vie, že ked zaplače, mama príde a dá prsník...nedojčené sú o tento krásny pocit ukrátené..
to, že musím ukladať, lebo nijak inak nezaspí, beriem ako daň, že som dieťa chcela, vymodlila si ho a aj ked idem niekam, snažím sa do uspávania byť doma...ved to nebude trvať naveky, celý život máme pred sebou..tak tých pár mesiacov( rokov) naviac nás nezabije..ked sme boli nedávno synovi na stužkovej, naši prišli k malej..bolo to jej prvé večerné spanie bez mamy. zaspala bez cicky, zvládla to lepšie, ako ja. kámoška musela ostať v nemocnici, na dva dni, plakala, že má doma 3-ročnú dcéru, ktorá bez jej prsníka ešte nezaspala...zaspala, krásne s ockom 😉
a vápnik fakt nie je len v mliečnych výrobkoch..u nás sa mliečne výrobky nejedia a všetci máme vápnik v poriadku..skús mak 😉

xberussx
7. jan 2013

@mucilienka Ahoj no ja som prestala kojit minuly rok asi nekedy v oktobri a to mal maly už 2roky a 4mes 🙂 takže viem čo to je len tiež som skor chcela a nedarilo sa skončit kojit ale zakial som bola doma mi nevadilo.len maly sa mi aj n voci budil inak nechcel zaspat ako pri didke ale tak potom som si povedala že musim už čo ked pojde skor do školky a od narodenia som nevedela čo je spanok a že snad sa tym aj nauči spat a teda pomohlo lebo on cez den ani nemusel didi ale ked išiel spat ....takže sme od oktobra asi od konac bez didi maly sice mal problem trošku zvyknut si na to bez toho zaspavat ale dvladla som to a inak si urobil zase režim spania ale tak nevadi spi celu noc ale aj tak je ja cecok na mne :D a som za to aby mamičky kojili čo najdlhšie ak sa im da 🙂

romcovaklarka
7. jan 2013

@lubiduch Ahoj, docela jsi mě překvapila s tou alergií na BKM. Syn měl to samé - naštěstí to s věkem vymizelo, ale jako miminko se mu dělal ekzém, když jsem kojila a jedla něco mléčného. No právě Z TOHO DŮVODU jsem ho chtěla kojit co nejdýl - protože bych mu nemohla mlíko nahrazovat jogurtem, sýrem, mlékem - musela bych mu kupovat nějaké to hypoalergenní UM, které nejen, že je drahé jak pes, ale navíc prý je dost hnusné na chuť (hořké - čím "hypoalergennější" tím hořčí) a dětičky ho často i odmítají. A bála jsem se, že bych mu musela kdo ví jak složitě mléko nahrazovat. Proto mě překvapilo, že tys k tomu přistoupila úplně z druhé strany a je to pro tebe naopak důvod moc dlouho nekojit - zvážila jsi i tuhle stránku věci? Já jsem při kojení brala Biomin H, ale jen tak občas, ne pravidelně 😅 a žádné nedostatky vápníku jsem na sobě nezpozorovala... Taky se dá vápník doplňovat řasama Nori a určitě ještě něčím, nastudované to až tak nemám, ale vím, že jsem o tom četla v té době více článků, co se snažit zařazovat do stravy, když nemůžeš mléčné výrobky.

Jinak pokud jde o závislost a usínání, tak malej usínal u prsa do 10m, pak měl bojkot kojení, odvykl si to a měli jsme s usínáním boje - do té doby prostě u kojení vytuhl a byl klid, ale potom jsem u něj musela být v pokojíčku, dokud neusnul a trvalo to třeba i hodinu... takže já kdybych si mohla vybrat, tak usínání u prsa beru všema deseti 😅 No to období nám trvalo asi 7 nebo 8 měsíců a pak se naučil usnout sám.

jonas17
7. jan 2013

niečo o tom úžasnom kravskom mlieko, z ktorého máme vápnik:
http://babetko.rodinka.sk/vyziva/dojcenie-a-mli...

romcovaklarka
7. jan 2013

@jonas17 Tohle už jsem četla hodněkrát na více způsobů... Přijde mi ale, že pití mléka (kravského nebo od jiných zvířat) a jedení ml. výrobků u lidí není žádná novodobá móda, ale docela už dlouhodobá "tradice", jestli se to tak dá říct. Souhlasím v tom, že kojenec má být kojen MM a ne krmen UM (kravským nebo jiným mlékem). Ale na druhou stranu fakt si moc ráda dám jogurt, kyšku, sýry a další mléčné výrobky a rozhodně mi nepřijde, že bych neměla schopnost je trávit 😅 A věci typu desetinásobné množství vápníku v máko - no kdo z nás sní tolik máku? 😀 Já bych mléko a ml. výrobky u starších dětí a dospělých nezatracovala, neříkám, že je třeba se tím cpát a vím, že některým lidem to dobře nedělá, ale jiným zase jo a přijde mi to celkem normální 😉

jonas17
7. jan 2013

@romcovaklarka no, ale ved komu nerobia zle, tak v poriadku, ale táto intolerancia , alergia sa vekom zvyšuje..moje obe babky, aj otec, po mlieku utekajú na vécko 😝 synov som prestala kojiť a prirodzene odmietali kravské mlieko...ja si myslím, že ani veľa maku ti netreba, pokiaľ sa zdravo stravuješ, ja jem mak fakt párkrát do roka, hoci sa snažím to zmeniť, len nemám dobrý mlynček 😀 zatiaľ..ale jeme semená, veľa, orechy...ja si myslím, že je to o tom mlieku pravda..

romcovaklarka
7. jan 2013

@jonas17 Fakt? No já zas četla, že časem vymizí... a u nás fakt, malej projevoval alergii na BKM (ekzém) a po půl roce diety (mojí - při kojení) jsem to začala pomalu zas testovat a už to bylo ok... Ale možná to je specifický, když má tu alergii jako mimi - že z toho může vyrůst, ale když to přetrvá do dospělosti, tak se to pak i zhoršuje... S mlýnkem jsi mě pobavila 😀

fidka79
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
ivanka.7
7. jan 2013

@fidka79 netahaj ockovanie aj sem, prosim

fidka79
Odpoveď bola odstránená
Zobraz