Podpora dlhodobého dojčenia a prirodzeného odstavenia

mucilienka
23. júl 2008

Ahojte,

moja dcerka bude mat 2 roky az v novembri, takze mometalne mame 20 mesiacov. Stale ju dojcim, a obom nam to vyhovuje... no, coraz castejsie sa stretavam z nepochopenim okolia - maminky, susedy, kolegyne z prace atd. No, najviac ma prekvapuju reakcie lekarov (mam zdravotne problemy z chrbticou - poporodna lumbalgia), ktori mi tvrdia, ze uz je to iba reflex a moje mliecko nie je kvalitne ako predtym, ci chcem malicku dojcit este aj v skolke a pod.
Pritom si myslim, ze ju nedojcim az tak dlho, zda sa mi to primerane a hlavne normalne, pokial sme spokojne obidve... A naviac ide o prirodzenu vyzivu pre moje dieta... No ja uz castokrat neviem, co si mam o tom mysliet a ako reagovat.. Pritom viem, ze to nie je pre nas obe na skodu, ale skorej na uzitok.... stretli ste sa s tymto uz aj vy?

leishmania
26. nov 2012

@michaela80 ja uz som to musela zrusit v noci lebo sme sa tiez nevyspali, hlavne ja, a uz som bola v stave ze to takto obmedzim alebo prestanem kkojit, uz som na to normalne zacala byt alergicka

majka1981
26. nov 2012

@leishmania a to zrazu pochopil, ze do teraz sa mliecko v noci pilo a teraz uz nie? 😕

@michaela80 @zuzana76 musim aj ja pozorovat, ako to je - ci chce mlieko viacej, ked zle je, lebo aj moj syn je horsi jedak 😒 . niekedy je ukazkove, a niekedy odmieta jest.

leishmania
26. nov 2012

@majka1981 no zrazu nie ved prvykrat t bola poriadna hysteria, ale tak videl ze uz nedostane, tak sa musel s tym zmierit

majka1981
26. nov 2012

@leishmania super, ze to tak pochopil. vazne uvazujem, ako dalej... uz som z toho vsetkeho unavena. dakujem vam kocky, ze sa tu takto podporujeme. na dnes som uvarila slepaci vyvar, aby som dostala novu energiu, do toho vsetkeho som aj ja nachladena (mam poriadnu nadchu) a v praci mam kopu roboty. uvazujeme aj o snazilkovani ...

leishmania
26. nov 2012

@majka1981 no ja uz som bola v takom stave ze bud zrusit nocne kojenie alebo prestat s kojenim uplne, uz to pre mna prestavalo byt pprijemne, tak som sa na to asi 2 tyzdne odhodlavala, tiez som sa bala tej reakcie v noci ako mi maly zaregauje ked mu nedam, tak sompockala kym budem 100% rozhodnuta, lebo deti to citia ked si si neni ista... no a ja osm nehccela prestat kojit lebo ja kravske ani UM neplanujem davat...

majdula
26. nov 2012

@cacika Prave ze kojim i starsiho, obvykle si dava na nocni usnuti, ale treba ted se stehujeme, bydlime provizorne u babicky a jak jsou deti docela ve stresu, tak kojim treba desetkrat za noc. Oba 🙂

cacika
26. nov 2012

@majdula jee, no tak super ze nie som jedina 😝 😀 lebo ten moj si najnovsie pyta tak aj 3-4x za noc a k tomu krpata este 10+... tak som z toho mierne na nervy.... a to uz spaval pekne celu noc v izbe s ocinom, az kym nezacal do skolky chodit, tak to sa znovu prestahoval na noc ku mne a mlieko chce 🙂 a ked odmietnem tak zacne vyvadzat a to potom zobudi aj malu, ach jaj, uz sa tesim ked vyrastu 🙂

majka1981
26. nov 2012

@leishmania ani ja neplanujem davat kravske mlieko ani UM, ked tak ryzove - ale to v noci v ziadnom pripade, ani na zaspanie (pre zuby, ryzove mlieko je velmi sladke). uplne prestat nechcem, este to nie je v takom stave a na to si ho pyta este velmi casto (cez den ked som s nim kludne aj kazde 2 hodiny 🙂 ).
takze musim sa fakt na to odhodlat sama, musim si byt ista ... este si nie som ista... takze tak.

ivular
26. nov 2012

@cacika @majdula Holky a jak to ti vaši starší přes noc zvládali, když jste byly s mladšími v porodce?

cacika
27. nov 2012

@ivular moj to zvladol velmi dobre, to len ja som bola v strese ze co moj malinky chlapcek bude v noci bezo mna robit... ale zaspaval aj spinkal pekne pri ocinovi. uplne bez problemov, az mi bolo luto ze ma vobec nepotrebuje 😝 😝 za ten tyzden co som bola v nemocke si oni dvaja zacali veeelmi dobre rozumiet, co mi potom samozrejme vyhovovalo 🙂🙂 ale cez den bol za mnou maly len raz, lebo to lucenie bolo tazke velmi pre neho. inak kym bol s ocinom, tak si na mna ani nespomenul. 😀 😀

kryska5
27. nov 2012

@ivular úplne to chápem, tiež pri predstave že by som musela ísť z nejakého dôvodu od malej nie je dvakrát veselo, ale na druhej strane to beriem, že ak taká situácia nastane, tak proste to bude skúsenosť aj pre malú, bude veľa záležať aj na tom kto s ňou bude a ako jej bude vysvetľovať moju neprítomnosť, prípadne ako ju na to pripravím ... pýtala som sa tu na to dávnejšie a baby mi radili, nechať dieťa uspávať mužovi s tým aby som nebola doma. Ako teraz v zime sa mi moc po večeroch nechce niekam chodiť ak nemusím 😝 a drahý aj tak malú zväčša len rozblázni a nie uspí 😅 ale verím, že proste ak by sa niečo stalo, tak by boli obaja nútený sa s tou situáciou vysporiadať, určo by to zvládli, ja to zatiaľ nejako neriešim 😉

kryska5
27. nov 2012

@cacika až teraz čítam čo si napísala, a presne tak nejak si to predstavujem 😀

majka1981
28. nov 2012

Baby tak vcera cez den som premyslala ci ho odkojim od nocneho kojenia, este ked som sla domov z roboty, tak som myslela ze to tuto noc urobim. Prisla som domov, dieta take usmiate, take zlate, spokojne. Vecer bez vsetkeho prostestu, ziaden cirkus pri umyvani zubov. Prvy krat od narodenia isiel spat s ockom, bol uz pred tym kojeny takze ma nepotreboval, zvladli to na jednotku. Tak som si povedala, ak to bude takto byvat aspon par krat do tyzdna, tak je to velke ulahcenie a kojim v noci dalej. V noci sa budil 3x, poriadne vela pil, neviem preco - pritom cez den a na veceru jedol poriadne porcie. Manzelovi som az vecer povedala, ze premyslam ze ho v noci prestanem kojit, zatial som mu nic nehovorila, on sam od seba navrhol ze pojde s nim do postele ho uspat. Niekedy sa robia fakt zazraky 😵 😵

boka79
28. nov 2012

@majka1981

ahoj a aky stary presne je ten tvoj chlap? Vidis? Je to u ta jeho cesta, mozno sa pomaly odstavi aj sam, ked isiel s ockom dobrovolne spinkat. A ty mozes vecer si dat kupel 🙂 nerusene, alebo ist von... je to uplne super, akoby ti cital myslienky

majka1981
29. nov 2012

@boka79 moj syn ma 25 mesiacov 🙂 .
vcera vecer to nefungovalo, nechcel ist s ockom spat. no nevadi, nenutime 🙂 .
skusime inokedy a 14. decembra mame aj tak vianocny vecierok v robote, tak vtedy odidem vecer a odreagujem sa 🙂 .

zakajo
29. nov 2012

Ahoj maminky. Poviem Vám, je super si čítať, že niesom jediná. Ak keď už doma mám staršie deti, ani pri jednom sme s odstavovaním nemali problém. Až teraz. Naša Anička má 33 mesiacov a stále sa kojíme. A nehodláme prestať. Nie že by som ja nechcela. Teraz ju dokonca kojím viac ako keď sa narodila . A poviem Vám, že naposledy som kričala na drahého, že ich už nechcem ani vidieľ a o 22.00 som sa musela ísť vonku prechádzať, aby ma prešla zlosť. Verím mu, že keď konečne príde domov, chce sa vyspať. Jazdí totiž na kamióne a ozaj toho veľa nenaspí. Ale proste som to nezvládla. Ale bol podarený keď som za hodinku prišla. Vraví mi: už si sa ukludnila, nie je ti zima ? Malá ťa stále čaká na posteli a presvieča ma, že maminka išla kúpiť čokoládu. Skoro ma porazilo. A tak sa kojíme ďalej. Je hrozné keď ju počujte ako vraví" maninka mňam, mňam ", alebo "ňami, ňam". Tomu sa nedá povedať, dosť. :o) Asi niesom dosť silná a veľmi ju ľúbim. Veď je to posledný krát, tak si to užime :o)

vavrenka
29. nov 2012

@zakajo to sa krasne cita 😵
ja som sa dnes zasmiala na mojej malej,uz si zacala vyberat z ktoreho prska chce pit 😀 , tak, ze nanho ukaze, ja si odopnem podprsenku na tej strane a uz cuca. no a dnes som si dala podprsenku dole uplne a osm sa nasmiala. ona bola tak ocarena, ze ma v ponuke obe prsia, ze len otacala hlavu a nevedela sa rozhodnut, ze ktore to bude a pritom sa neuveritelne slastne usmeivla a vzdychala. jaj, som sa nasmiala, tolko stastia naraz.

kofinek
30. nov 2012

AHoj, prosim pomoc, malemu vyslo hrozne nizke zelezo a neni schopny pit ten hnusny aktiferrin,mate nejake skusenosti z niecim, co sa da i normalne vypit? Snazim sa i o "zelezitu" stravu, ale je to stale malo. 😖

vavrenka
30. nov 2012

@kofinek ,moja hanka mala velmi malo zeleza, davala osm jej cucoriedkovu stavu z justu (multivitaminovy produkt s obsahom zeleza) a jasne, aj cviklu atd.. za pol roka jej zeliezko pekne stuplo -ma ho sice pod normu, ale uz iba hranicne.
verim, ze pojdeme hore nadalej

katyxq
1. dec 2012

@kofinek Zkus kontaktovat estterka ze slovenského koníka, u její dcery to vyřsešili jen stravou (potraviny bohaté na železo, nějaký přírodní produkt plus vyloučení kravského mléka ve všech podobách, protože vstřebávání železa brání).

kofinek
5. dec 2012

@vavrenka
@katyxq dakujem Vam, uz som to pozrela, objednala... 😉 A este prosim, pamatam si, ze ste tu niekde riesili vit C, nejaky praskovy. Pamatam si dobre? mohli by ste mi prosim napisat, aky to bol? dakujem moc a moc 🙂

katyxq
5. dec 2012

@kofinek Je to čistý vit. C práškový z DM (mám ho vyfocený v albu Šárčiny příkrmy společné s probiotiky a vit. D).

vavrenka
5. dec 2012

@kofinek este som zabudla, okem mat. mlieka malej nedavam laktozu a aj ja maximalne obmedzujem. praskove c-ecko dostanes v dm drogerii - taka mala modra dpzicka -kys. askorbova. a na zmiernenie kyslosti, ked ho potrebujes dat do napoja viac je dobra soda bikarbona

majka1981
9. dec 2012

tuto noc som po prvy krat v zivote zazila, ze som nemala mlieko!!!! baby bolo to take hnusne, Sebastian cuckal a cucka
, stale menil prsnik . na koniec sa mi podarilo ho odlakat a sli sme sa napit, ked sme sa vratili este raz chcel cuckat. na koniec sa mu trosku mlieka spustilo a zaspal. baby co to je? uz sa nacrtuje odkojenie, ze moje telo nevyraba tolko mlieka, lebo ho uz tolo nepije? prisaty je dost casto, ale moze byt ze nepije vzdy. teraz asi prekonal siestu chorobu, nemam to potvrdene. horuckoval dva dni, kojila som casto, zato som prekvapena ze teraz som nemala dostatocne mlieka, ocakavala som naplnene prsia, kedze prestal horuckovat... rano som bola total v soku, uvarila som si aj caj na kojenie a pila som viacej ako vcera. uvidim, co nam prinesie tato noc. len take cuckanie na prazdno mi ide na nervy, nemam to rada.

ankaevka
9. dec 2012

baby chcem sa spýtať na váš názor...pri poslednej ms u mňa nastala kríza a už nemám dostatok mlieka aby sa malá nasýtila...skúšala som ju často prikladať, užívam motilium ale nie je to už to, čo bolo...mám už iba toľko, že jej to stačí tak od smädu...moja otázka na vás, mám to už vzdať alebo jej ponúkať prsník aj keď to nepostačuje, má to ešte význam? trvá to už mesiac a pol

cacika
10. dec 2012

@ankaevka ahoj, podľa čoho usudzujes ze mas malo mlieka? moj nazor teda: nemyslim ze ide o krizu, skor prirodzeny proces, teda je to uz vekom dcerky ze jej mliecko nestaci k tomu aby sa uplne zasytila ale jej treba aj tuhu stravu k tomu. a pises ze od smadu jej to staci, takze jej nedavas žiadne ine tekutiny?? vodu, čaj? ak nic ine nepije, len mlieko a pritom pekne cika a nema zapchy tak mas mlieka dost. 🙂 🙂 urcite to nevzadavaj, materske mlieko ma vyznam aj ked ho uz dieta nehlce na litre ale povedzme 0,5l za den, stale je to to iste mlieko a ma rovnake vlastnosti a prinosy pre novorodenca ako aj pre starsie dieta. a povedzme si na rovinu, dojcenie nie je predsa len o jedení a zasýtení, ale aj o kontakte, utíšení, uspávaní, maznaní atd...

nelustek
10. dec 2012

Ahojte Čítam Vás už dlhšiu dobu a veľmi sa mi páči čo všetko robíte aby ste kojili tak dlho ako sa dá,alebo pokiaľ si to detičky želajú. Ja tiež stále kojim dcérka bude mať 14mesiacov , ale niekedy sa mi zdá že to psychicky nezvládam. ☹ je za deň aj 6x ma prsniku v noci ani nehovorím bradavky bolia pretože mi tlači zubkami...noo je to náročné obdobie

ankaevka
10. dec 2012

@cacika prsník som jej dávala cez deň pred spaním, to je 2x a potom večer a v noci aj 6x..aj keď posledný mesiac chce prsník, po chvíľke musí aj 5-6 krát potiahnuť aby niečo prehltla, keď sa to opakuje aj na 5. raz, začne sa rozčuľovať a plakať...podľa toho usudzujem, že už jej to nestačí..a je to takto aj v noci, poťahá čo jej to dá a začne sa hnevať....cez deň mi to samozrejme nevadí, príkrmov jej dávam dosť aby sa zasýtila aj čaj jej robím a pije ho v pohode z pohárika...len v noci som ešte nechcela zaprávať fľašu ale už musím, keďže prsníky vystriedam aj 10x a plače dovtedy, kým sa poriadne nenaťahá mlieka a predtým som s týmto problém nemala, mala som ho dosť na to, aby neplakala a znova zaspala..a nie je to fľašou, tú som nasadila až po ustavičnom plači pri prsníku

cacika
10. dec 2012

@ankaevka aha, ked to takto rozpises tak uz je to o inom... ak uz kojis len 2x cez den, tak to mohlo tvoje telo vyhodnotit ze mlieko uz netreba a tak ti zacala klesat tvorba. castejsie prikladanie cez den by mohlo pomoct, ale treba vydrzat aspon 1-2 tyzdne aby sa tvorba obnovila a potom samozrejme neznizovať naspäť. skusila by som napriklad dojcit tak 6-7x za den, medzi jedlami a pred spanim, pripadne aj po zobudeni... mozno potom spapa trosku menej prikrmov, ale zato v noci hadam bude pokojnejsia. a zubky jej nahodou nejdu teraz? tam moze tiez byt pricina... skusala si kontaktovat aj nejaku poradkynu?? lebo tu na fore ti poradime len zo skusenosti, ale ony na to maju skolenia a hlavne ovela viac praxe...

ankaevka
11. dec 2012

ešte som neskúšala poradkyňu, asi napíšem aký bude mať na to názor..zúbky má zatiaľ len dva, sliní sa v poslednej dobe dosť ale ďasienka má ružové a nevidno aby sa niečo dialo...asi som skoro prestala viac prikladať, skúšala som to iba tak týždeň lebo cez deň medzi jedlami sa síce prisala ale po minútke sa vykrútila a už sa hrala a lozila, proste ju zaujíma viac okolie...vďaka za radu, budem ju ešte prikladať aspoň do konca zimy (dúfam, že si vyťahá aspoň toľko aby nás obišli vážnejšie choroby)