Podpora dlhodobého dojčenia a prirodzeného odstavenia

mucilienka
23. júl 2008

Ahojte,

moja dcerka bude mat 2 roky az v novembri, takze mometalne mame 20 mesiacov. Stale ju dojcim, a obom nam to vyhovuje... no, coraz castejsie sa stretavam z nepochopenim okolia - maminky, susedy, kolegyne z prace atd. No, najviac ma prekvapuju reakcie lekarov (mam zdravotne problemy z chrbticou - poporodna lumbalgia), ktori mi tvrdia, ze uz je to iba reflex a moje mliecko nie je kvalitne ako predtym, ci chcem malicku dojcit este aj v skolke a pod.
Pritom si myslim, ze ju nedojcim az tak dlho, zda sa mi to primerane a hlavne normalne, pokial sme spokojne obidve... A naviac ide o prirodzenu vyzivu pre moje dieta... No ja uz castokrat neviem, co si mam o tom mysliet a ako reagovat.. Pritom viem, ze to nie je pre nas obe na skodu, ale skorej na uzitok.... stretli ste sa s tymto uz aj vy?

ada11
11. sep 2010

tak pridávam sa aj ja, mladšia dcéra mala v auguste 2 roky a stále ju dojčím, ale myslím si, že trošku "nenormálne" - keď máme normálnu noc, tak 5 razy, keď horšiu noc aj 8 razy , no a cez deň po každom jedle a ešte aj v priebehu dňa 😝 najviac mi vadia noci, ináč by to bolo OK - ten deň je v pohode.

ada11
11. sep 2010

čo sa týka okoli, tak niekedy na mňa pozerajú, že už by som mala prestať, že ona je už veľká, ale to ma nevytáča, dokonca aj moja mamina už chce aby som ju odstavila, ale ja by som ešte chcela dojčiť počas dňa 😉 keď je Anet chorá, tak proste 3 dni nič nepapá, ale fakt nič, len MM, tak sa bojím, že ak bude chorá a odstavená, tak čo...

majdula
11. sep 2010

@prsky Necetla a dekuju za odkaz na nadherny clanek, moc me povzbudil 😵

jenovefa
11. sep 2010

Ahoj všem, tak se také přidávám... Tomíkovi je 18 měs., kojím ho cca po třech hodinách - v 7, 10, 13, 16, 20, 21 pak kolem 12h a pak k ránu, možná tak 2x, 3x, má atop. exém a kojením zas usne a nedrásá se. 🙂 Zatím mi to nevadí, v červnu měl zánět ledvin a hned (ani nedobral antibiotika) rotavirovou infekci - kdyby neměl MM, nedokážu si to vůbec představit. Uspávání u prsa mi připadá krásný. Jak pomalounku usíná... Spí se mnou v posteli, takže nevstávám, to by mi hráblo...
Maminkám se 2 kojenými dětmi moc fandím!!! Příroda je fakt úžasná, když se s ní nebojuje, co?

stvura
12. sep 2010

@majdula nie, nie je...clanok je fakt dobry....pokial by ale boli stahy maternice tak sa odporuca prestat s kojenim, ale ja nemam vobec ziadne bolesti, stahy ani nic podobne a to mam dva tyzdne do porodu....akurat ma troska bolia prsia....

prsky
12. sep 2010

@ada11 nie ste v tom sami, tiez sa tak dojcime 😉

joplin
13. sep 2010

Taky kojíme 🙂, ráno, odpoledne a před spaním (jinak mi málokdy usne). J.

katka82
13. sep 2010

@prsky fakt super článek 😵

dupinka
15. sep 2010

Ahojte!

tak sme sa s MM dohodli, ze nocne dojcenie stopneme bud. tyzden, ked bude doma ocinko, aby nemal drobec pocit, ze ho nelubim.
Dnes v noci sa cumlikoval kadzu 1,5 hod., nadranom bol taky unaveny, ze len sa natiahol na manzelskej posteli a stale sa ma musel dotykat, pritom sa neustale vrtel, tak som davala pozor, aby nespadol z postele. No super noc.
Fakt ma to presvedcilo o tom, ze je najvyssi cas s tym skoncovat, lebo toto nie je o hlade ale o pocitoch a ked teraz nedam najavo, ze ho lubim, aj ked nevysi na prsniku v noci, tak to bude len horsie. 😖

Drzte teda palce.

sonicka25
15. sep 2010

@dupinka Ako dlho je uz takyto?Nema prave vyvojovu fazu?Spoznas to tak,ze je zrazu pomalsi,zacne nepriklad chodit neisto,je nesikovny atd....Trva to par dni a vtedy je cely cas na prsiach 😉
Neskor to zmizne a bude spinkavat viac a dlhsie,je to tak do dalsej vyvojovej fazy......Ja by som par dni pockala....

dupinka
15. sep 2010

@sonicka25 nie, práve naopak. Teraz sa rozkecal, behá stále viac, neposedí. Len nám idú zuby (no nevidieť nič konkrétne, len hryzie všetko) a sme tu vlastne sami dvaja...

sonicka25
15. sep 2010

@dupinka Zubky?Sofina cucala viacej pri vsetkych jej 22 zubkoch 😀 ties viackrat v noci,ale ako som uz spominala vsetko to preslo.Viackrat som citala,ze deticky spavaju po odstaveni celu noc,ak ti moc na tom zalezi tak tak urob 😉
Ja som asi ina 😀 Ked sa Sofina v noci nezobudi tak vstanem ja a kukam ci je este v poriadku a ci je pri mne 😀
Totalna zavislacka je zo mna od porodu 😀 😀

martinka17
15. sep 2010

@dupinka presne v tom čase to mal aj môj krpček.....ke´d už sme boli hore každé 2 hodinky, tak som povedala, ešte chvíľu, a stop v noci....nakoniec sme potiahli do 16 mesiacov a to mi došli nervy, 6 týždňov som s ím bojovala (sme sami dvaja a spíme v jednej izbe 😉 ), niekedy v noci "vrieskal" 30 minút dudududududu...ja som mu len dávala čaj, ukazovala hračky, autá a vysvetľovala, že všetci spia a on plače, nakoniec prestal, dostal čaj...ale bože 6 týždňov sme bojovali, ak mi niekto ešte povie, že to trvá 2-3 dni, tak ma vystrie. A po skoro 3 mesiacov, ešte stále sa v noci občas zobudí a skúša to svoje dududud, ale už sa skôr nechá prehovoriť, niekedy mu stačí podať čaj (od toho odúčania začal volať čaj duda 😀 😀 😀
Tak držím palce, napíš, ako to išlo vám, iste budem závidieť 😀

dupinka
15. sep 2010

@sonicka25 my vieme o každom zube, zatiaľ ich má len 8.

@martinka17 Adamko má 16 mesiacov, mám pocit, že je toho nočného budenia dosť predovšetkým pre neho, ja už som si zvykla. Lebo sa preberie a vlastne tým, že je stále len vo fáze ľahkého spánku, tak sa nevyspí. 😖

martinka17
15. sep 2010

@dupinka aha, tak to je iné, ja som mala problém a mám so spánkom, od kedy som otehotnela, trpím nespavosťou...je to vec hormónou a riešenie je nekojiť, tak som radšej odstavila nočné kojenie.

ollako
15. sep 2010

ahojte @dupinka moj robil toto iste, budil sa kazde dve hodiny a len podudlikal a driemal... v podstate na prsniku spaval v kuse, ked mu didka vypadla, zase rev a pytal si cici..cumlik nemal vobec....ked mal 15 mesiacov dosla mi trpezlivost, do vtedy som skusala vsetky mozne sposoby na odstavenie ...no nemala som silu pocuvat ako place a ked po troch neprespatych nociah nebol ziadny posun, rozhodla som sa odstavit ho "natvrdo" tzn. vyuzila som prilezitost, lked nas kamarati pozvali na Silvestra na chatu, dlho som rozmyslala ci ist...lebo nevedla som si predstavit byt bez maleho dve noci 😲 ...ale kedze byvame u mami, tak som sa s nou dohodla, ze maleho necham jej, , ze ho takto skusime odstavit...mamina ma v tomto podporila, lebo videla, ze to uz takto dalej neslo...mrzelo nas to obe, ale... 😒
maly zacal mamine pit sunar, co do vtedy tvrdohlavo odmietal, a prespal jej celu noc 😲 ...ked som prisla domov, par noci sa budil castejsie , no nie kazde dve hodiny, vypytal cicku, ale vravim, ze uz nie je , ze vypil, tak spinkal dalej...potom sa nam to ustalilo na tom, ze sa budi raz za noc na mliecko z flasky... sice som myslela, ze aj toho sa zanedlho zbavime, ale je to znesitelne, tak to nechavam plynut...
drzim palce, aby ste to zvladli 😉

carodejnica
16. sep 2010

@dupinka to bude určite tými zúbkami, preto ťa potrebuje v noci cítiť, ja by som tiež počkala... 🙂 Nemusí to byť zákonite horšie. 😉 Ak dieťa bojuje o prsník a dožaduje sa ho, nie je ešte zrelé, aby sa odstavilo. Ja síce s prirodzeným odstavením zatiaľ skúsenosť nemám, ale chcem ju mať.
Mojej sojke idú akurát 2 horné stoličky, tak sa ideme uťuťkať v noci. 🙂

Dievčatá, Katka Glavová (annag) napísala nový krásny článok -
http://dojcenie.wordpress.com/2010/09/15/preco-...
citujem z neho vety týkajúce sa dojčenia staršieho dieťatka -
"Dieťa má právo byť dojčené až kým sa samé dobrovoľne neodstaví. Dobrovoľne sa bábätko odstaví najskôr v druhom roku života. V druhom roku mu rýchlo rastie mozog a materské mlieko obsahuje práve v druhom roku faktory, ktoré rastu mozgu napomáhajú. Materské mlieko prispieva po prvom roku významne k výžive dieťaťa, niektoré imunitné faktory v materskom mlieku sú v druhom roku života prítomné vo vyšších dávkach než v prvom roku, pretože vtedy sú deti vystavené väčšiemu množstvu infekcií."

A k prirodzenému odstaveniu 😉
http://dojcenie.wordpress.com/2010/01/20/dlhodo...

leelo
16. sep 2010

@carodejnica diki za tip na cerstvy clanocek. uz minule som pozerala, ze dlho nic nove nenapisala a teraz to takmer prepasiem 😉 asi si nastavim tie notifikacie!

mne osobne nocne ani ziadne ine cuckanie nevadi. ja k nemu rada vstavam. mozno o rok budem rozpravat uz inak, ale zatial je to takto. skor ma mrzi, ked sa niekedy nezobudi celu noc, lebo viem, ze vtedy by sa napapal pokojne a poriadne. cez den ma totiz straaasne vela roboty a nestiha🙂

denisaivan
16. sep 2010

@mucilienka Ahoj.Ja by som si to vobec nevsimala.Nechapem ako mozu byt ludia taky hlupy.Je to normalna a prirodzena vec,ktoru nam dala matka priroda.Je to najlepsie co mozeme dat nasim detom.Ja nerozumiem zeny ktore sa snazia vyhnut kojeniu,lebo ich to to otravuje.nemaju trpezlivost.a chcu mat hlavne slobodu odputat sa od dietata tym ze im strcia do ust flasu..Ale bohuzial su medzi nami aj take.Ja mam dcerku,ktora ma sedem mesiacov a teraz sme mali tyzden pauzu od MM lebo som musela brat antibiotika.Mala strasne trpela,tym ze nedostala mliecko odo mna.Pravidelne som si ho odsavala a som stastna ze mozem znova kojit.Je super ze tak dlho kojis a dufam ze aj mne sa to podari.Mala nechcela flasu ani len vidiet a ani som ju do toho nenutila.Pomaly si zvyka na poharik.Ja zijem v zahranici a tu je osveta co a tyka kojenia na velmi vysokej urovni.Mamickam pomahaju v tom aby svoje deti kojili.Dokonca v nemocnici kde som malu rodila vsetky mami museli kojit jasne z vynimkou tych ktore mali zdravotne problemy to je pochopitelne.Statistiky hovoria ze 98% zien moze bez akychkolvek problemov kojit.Teraz som na materskej a rozmyslam ze si urobim kurz na poradcu pre kojenie.Myslim ze je to krasne obdobie ked zena moze svoje dietatko kojit.Zelam este vela mliecka.Pokial to okolie nechape tak to neries.Drzim prsty.

jenny2009
19. sep 2010

presne tak denisa, aj mne okolie nakukava nech prestanem ale ja v tom nevidim problem ak samozrejme neriesim ze som dva roky nikde nebola, ale pokoj a zdravie mojho dietata je mi odmenou, ja som mala problemy po porode som bola na atb a to si predstav mi povedali ze mam kojit aj ked beriem antibiotika ze do mlieka ide minimum takze ja som ani vtedy nerobila pauzu to ta obdivujem ze si to zvladla tyzden a hlavne mala ze to zvladla.
tak sa drzte baby.

denisaivan
20. sep 2010

@jenny2009 Na zaciatku sme si poplakali.Som na malicku hrda,ako to statocne zvladla.Ked dostala MM bola velmi stastna a ako si to vychutnavala. 🙂

izina
20. sep 2010

Ahojky, tak to já mám štěstí. Od narození jsem v noci kojila jen 2*, pak se to po asi půl roce ustálilo na 1* a teď spí jako dudek téměř do rána. Kojim jí ráda a zároveň jsem spokojená, že v noci spí. A samozřejmě, že usíná pouze nebo spíš převážně, u prsu. A je pravda, že koukat na usínající dítě při kojení je úžasné. Do té doby, než začne scvakávat, protože se nechce pustit 😀

denisaivan
21. sep 2010

@izina Uz druhy den mam tuto skusenost.Malicka mi dva krat uz strasne zahryzla do bradavky a dost to bolelo.Asi budem musiet vyskusat ju kojit so silikonovymi klobucikmi.Ale aj tak ju strasne rada kojim a urcite kvoli tomu neprestanem. 🙂

carodejnica
21. sep 2010

Dievčatá, ja sa musím s vami podeliť s týmto prekrásnym článkom
http://koskovatriskova.blog.respekt.ihned.cz/c1...
😀 😀 😀

majdula
21. sep 2010

Holky jdu za vami pro radu, je jeste sance nejak nastartovat kojeni, podporit to? Pac malej ma ted kvuli zoubkum hrozne afty v pusince a nechtel nekolik dni pit, jak ho to bolelo, ja blbka neodstrikavala a ted, kdyz uz by pil, tak neni co ☹ V noci se prisaval snad dvacetkrat a pokazde cucnul tak trikrat a hotovo, vic netece... nechci prestat kojit, ale nevim jak tomu pomoci...

Gynekolog mi dnes rekl, ze to jde asi do kytek, ze tu laktaci brzdi ty tehu hormony... ale snad by to jeste slo rozjet, ne? Driv mi stacilo vic pit, nejlepe Birelly 🙂 a cpat do sebe piskavici a tak...

carodejnica
21. sep 2010

@majdula jáj, tu je asi každá rada dobrá, skús napísať annag do jej témy - https://www.modrykonik.sk/forum/laktacna-poradna/vsetko-o-dojceni/ alebo jej pošli IP.. ale je možné, že vzhľadom na to, že si tehu, že to už asi nepôjde tak dobre... 😒

katka82
21. sep 2010

@majdula no můžes zkusit homeopatika 😉 Ricinus communis 5c5 kuliček 2x denně) a pak taky pomáhá čaj od Dr.Popova Laktozin tea a pít meltu 🙂 jíst zadělávané polívky,celozrné pečivo,rýži 😉

majdula
21. sep 2010

@carodejnica Dekuji, uz jsem napsala...

izina
22. sep 2010

@majdula Mně Gyndařka doporučila při pocitu, že je málo mléka homeopatika ricinus communis 5. Stojí kolem 70 korun a asi fakt zabíraji a to je beru jednou za čas. Jinak každé ráno piju hrnek čaje pro kojící matky. Malá měla také plnou pusu aftů a naopak chodila k prsu víc a nechtěla vůbec nic jiného

jenny2009
23. sep 2010

mne sa robilo vela mlieka z caju daj varit vodu do toho hod rascu fenikel a aniz vsetko kupis v hociktorom obchode v koreninach a nechaj prevriet, uvidite kolko mlieka sa spravi..........