Podpora dlhodobého dojčenia a prirodzeného odstavenia

mucilienka
23. júl 2008

Ahojte,

moja dcerka bude mat 2 roky az v novembri, takze mometalne mame 20 mesiacov. Stale ju dojcim, a obom nam to vyhovuje... no, coraz castejsie sa stretavam z nepochopenim okolia - maminky, susedy, kolegyne z prace atd. No, najviac ma prekvapuju reakcie lekarov (mam zdravotne problemy z chrbticou - poporodna lumbalgia), ktori mi tvrdia, ze uz je to iba reflex a moje mliecko nie je kvalitne ako predtym, ci chcem malicku dojcit este aj v skolke a pod.
Pritom si myslim, ze ju nedojcim az tak dlho, zda sa mi to primerane a hlavne normalne, pokial sme spokojne obidve... A naviac ide o prirodzenu vyzivu pre moje dieta... No ja uz castokrat neviem, co si mam o tom mysliet a ako reagovat.. Pritom viem, ze to nie je pre nas obe na skodu, ale skorej na uzitok.... stretli ste sa s tymto uz aj vy?

zuzkat1
8. jún 2011

@stvura tak to je ten horsi pripad (myslim ten tvoj muz) to by mal byt rad ze kojis ved nic lepsie malej nemozes dat... no tie zuby neviem,ale pocula som uz o pripadoch ze v roku mali 1 zubok deti... tak asi je to normalne...moja mala prvy zubok v pol roku... ale tak zda sa tvoju lekarku nie zuby trapia lebo to by ju nie na gastro posielala... fakt neviem poradit,viem len povedat ze moja za 16,5 mesiaca pribrala 5kil a podla dr je to v poriadku... 🙂

majdula
8. jún 2011

@bobocka Ahoj, ja bych brala jen cistou kyselinu listovou a po otehotneni pridala nejakou kombinaci Ca-Mg-P ... taky jsem brala pred prvnim tehu Calibrum, ted mam dojem ze Mamavit, ono je to jedno 😅 Bude-li nejake dalsi, tak zustanu u listovky.
Kazdopadne bych nemela strach, ze tyhle pripravky nejak ovlivni mlicko.

17ata
8. jún 2011

škoda že to berie ako odhalovanie 🙂 ved je to len mliečko v inom obale 😀 vieš čo nechapem ten chlapsky postoj,vidia kusok prsnika,a je to pre nich erotika,alebo čo?

zuzkat1
8. jún 2011

@17ata no on to berie tak ze proste nech ma pri tom nikto nevidi🙂 ale kojenie to hej to len nech mala papa moje mlieco dlho... minimum tri roky podla neho 🙂 to aj ja chcem tie tri roky... takze v tomto je to OK🙂 ako on je v pohode nerobi sceny ked kojim aj inde len sa snazi tak ma posadit aby ma nikto ani nahodou nevidel🙂 a v tom buse to ale neslo, tak tam tak stal a pozeral sa po okoli a ja som sa musela smiat aky je z toho vykolajeny😀

izina
30. júl 2011

Ahoj. My pořád ještě kojíme a Kája je děsná, když se k..y dožaduje. Na štěstí si na to ten muj zvykl a už mu nevadí, kde kojíme. Dokonce i naši jsou s tim v poho, i když si myslí, že už bychom mohly přestat. Dělaji si srandu, že za ní budu chodit i do školky 😀

marianas
24. aug 2011

Ahojte. Dnes som bola na kontrole u alergológa a keď som mu povedala, že stále dojčím,skoro mu vypadli oči a povedal, že nech okamžite prestanem, lebo ubližujem svojmu dieťaťu. Malý bude mať v sobotu 15 mesiacov. Vraj v Škandinávii robili rozsiahly výskum s cca 60 000 deťmi, jedna skupina bola dojčená do 6 mesiacov, druhá do roka a tretia vyše roka. Deti dojčené najdlhšie vraj mali najhoršie výsledky, čo sa týka ekzémov, astmy, chronickej nádchy a pod. Vraj protilátky z materského mlieka u nich zabíjajú vlastné a preto majú neskôr zdravotné problémy. Tak ja naozaj neviem ako to je. Počuli ste o niečom podobnom?

mishik
24. aug 2011

@marianas podobne mi vravel moj krstny, no ale ja myslim ze Ty sama najlepsie vies co je pre Tvoje dietatko naj. Uz ma zacinaju stvat s tymi ich vyskumami 😠

stvura
24. aug 2011

@marianas no zda sa mi to dobra blbost...neznasam lekarov co "kafru" mimo svoj obor a siria dalej "overene vyskumy". Stale sa v cykloch objavuju famy o ano a nie ohladom dlhodobeho dojcenia. Podla mna sa tym nezatazovat, pustit jednym uchom dnu, druhym von a odvolat sa na WHO ktora doporucuje dojcenie do samostatneho odstavenia sa dietatka medzi 2-3rokom. A 15 mesacne dietatko...pardon, je podla mna este velmi male dietatko na odstavenie /moj maly galgan sa odstavil asi v 32-35m, no stale by si dal ak by ho dcerka pustila 😀 , lenze ta sa bije za svoje/.

mishik
24. aug 2011

@stvura k tym vaham. moja dcerka sa narodila ako 2950 gramova, a v roku ani nestihla strojnasobit svoju vahu. Bola vzdy malicka, drobna. zubky jej vysli az ako 9 mesacnej prvy. Syncek sa narodil 3760 gramovy, v roku mal uz 13 kg a je veliky. Teraz obliekame velkost 92 alebo 98 a to ma len 18 mesiacov. Nozky o cislo mensie od dcerky 😀 Prve zubky mu vysli ako 4 mesacnemu 😀 A to mam deti s rovnakym muzom 😀 😉

mishik
24. aug 2011

@stvura o a teraz dcerka a syncek vazia rovnako, skoro. mozno dcerka o kilo, dve viac 😉

stvura
24. aug 2011

@mishik 🙂 😉 ...moji su ako pod kopirakom co sa velkosti tyka. Obaja krpci maly, utly. Maly ltt strojnasobil v roku, no odvtedy velmi pomalicky pribera a dcerka asi v roku nestrojnasobi /prvy zub tiez vysiel az v 9m/. Nohy nemozem porovnavat, lebo ich maju male po mne /35-36 moje/, ale maly ma taku nozku ako dievcatko...v 3r ma 23-24ku. Dcerka ma coskoro 11m a 16tku... 😉 Takze sa smejem, ze zasa bude problem s topankami na chodenie, lebo maly mi chodil v prvych topankach 17tkach a to predavacky len oci ocili, ze take zimne cizmy nemaju....Hehe, velkost mat ako moj 3rocny...ten ma vahu 12,5kg.

abbey1
24. aug 2011

@marianas Úžasný mudrlant.Mňa takto dostala raz jedna lekárka,ktorá ma označila skoro za šialenú,že tak dlho dojčím.Hlavne,že jej nad hlavou visel obrovský kríž a ona sa ku mne správala priam s opovrhnutím ohľadne dojčenia.Syna som dojčila pokiaľ chúďa mohol papkať,staršiu dcéru neskutočne dlho,nenapíšem presne,lebo sa mi tu nechce obhajovať pred niektorými prispievateľkami.A malú teraz tiež dojčím.Je strašne čiperná,veľmi skoro začala behať,máme už 14 zubov ale len 7kg.A dojčiť budem pokým bude mať záujem,čiže zasa asi riadne dlho.
Staršie deti boli omnoho baculôatejšie,ale neriešim to.A hlavne nevidím dôvod,prečo by mi mal niekto hovoriť do dojčenia.Ak to vyhovuje mne i dieťatku,tak do toho skutočne nikoho nič.Je to úplne osobná záležitosť a nemá čo trápiť rodinu,známych a ani lekára.

mishik
24. aug 2011

@stvura jaaj, moj syncek ma teraz 24 ku 😉 ale on je nadpriemer veliky. vacsi ako dvojrocny chlapci od kamosiek alebo z rodiny...a 16 tku asi ani nikdy nemal 😀

mishik
24. aug 2011

@abbey1 tak tak. dobre napisane. ja som dcerku dojcila 21 a pol mesiaca. dojcila by som ju doteraz ale velmi ma bolelo brusko a v 6 tyzdni tehotenstva so syncekom som ju musela odstavit. nastastie za dva dni pochopila a ani raz nezaplakala. co som rada, bolo by mi luto keby plackala koli tomu. len som vzdy mala hrozne stahy maternice z kojenia a to som sa tesila na tandemove kojenie. ale nechcela som prist o babatko, sme ho planovali 😀 A tohoto nezbednika mojho by som chcela aspon 3 rocky. uvidime....a hlavne som jedina z rodiny co kedy vobec kojila bez cumlov, flas a cajov. a takto dlho. a som na to hrda 😝

abbey1
24. aug 2011

@mishik My sme tiež nikdy nemali fľaše a dudlíky z dôvodu,že nebol dôvod. 😉 Cumlíky deti odmietali,syn ho mal asi 3mesiace a zrazu vypľul a hotovo.
Je jasné,že ak ide o zdravie alebo nebodaj život,tak dojčiť sa prestať musí.Ale inak je to čisto na mame a maličkom.

mishik
24. aug 2011

@abbey1 no ved ani nasi nemali cumle. aj ked by dakedy pomohli ale vsetky znacky, modely a co ja viem co este ich napinali. takze cumel som bola zasa len ja 😀 narocne to bolo, ked si na to spatne spominam. ale zasa som rada ze sme sa vyhli umeline 🙂

mamutka
24. aug 2011

to co tu citam niekedy uz fakt je uplne mimo, ak lekar povie, ze dojcenie 15 mes.dietata mu ublizije, je to proste debil. a podla mna kazdy kto keca nieco podobne by sa mal dat vysetrit. mne uz to pride chore, aby sa obhajovali zeny co dojcia 2 alebo skoro aj 3 roky. to si fakt niekto mysli, ze maju decko pol dna na vytahanych kozach, ked uz to tak mam sproste napisat? starsie dieta sa tak dva krat do dna pricucne, zvacsa pred spanim. par krat potiahne a to je cele.
este stale sa to nazyva dojcenim, lepsi vyraz pre toto intimne puto matky a dietatka nie je, to ale nedava ludom pravo kecat do toho a hovorit o tom akoby dieta stale prijimalo vyzivu vyhradne len od matky a z tych galonov mlieka mu uz malo sibat....aj ked to uz nie je o krmeni, lebo dieta je davno syte, ale je to prijemny zvyk, to preco ma niekomu vadit toto?
mna nezaujima, ci sused susedu niekedy aj objime, alebo si vystacia bez toho, neriesim, kolko objati, dotykov a bozkov si kto dopraje, ci ma dost, alebo ziarli na inych, a toto je z rovnakej kategorie, moje dieta miluje objatia a dojcenie starsieho dietata je hlavne o tom, nie o vyzive, mna to neobtazovalo, jeho to tesilo, mna o to viac.
necitam tuto diskusiu casto, kopa nazorov ma tu vzdy vytocila, nemam rada, ked ludia maju mudre nazory na to co nikdy nezazili. akoby nieto kto este vodu nevidel zacal tvrdit, ze potapanie je nudne a otrasne....
kazdy moze mat nazor, ale mal by mat toko rozumu, ze ak to o com sa pise nikdy nezazil, uvedomi si, ze vlastne sa k tomu nemoze ani vyjadrit.... keby som kojila par mesiacov, ani by ma nenapadlo riesit daco o dvojrocnom kojeni....je to uplne ina dimenzia ako krmenie maleho babatka, to musi clovek zazit, aby vedel o com pise.
moj maly bude mat coskoro 3 roky a som stastna, ze si pamata, ze este nedavno bol kojeny....dnes mi vysvetloval, ze uz nemoze cuckat dudku, lebo sa minulo mliecko. pohladkal ju s takou laskou v ockach, aku mal vyhradenu len pre svoje dve milovanie mliekarne a ja som bola stastna, ze sme to tak dlho potiahli.
keby sa nedalo, tak mi tento zazitok nechyba, mame kopu inych zazitkov a dovodov na radost, ale toto je nase male krasne sukromne tajomstvo a som zvedava dokedy si obcas spomenie, ze pokecame o tom, ako sa minulo mliecko a ako su dudky najlepsie na svete 🙂
Ja neviem, mna to stale zaraza, tolky fanatizmus, a ked si clovek nevie uvedomit, ze sa dieta prisaje na par minut denne, ale stale opakuje, ze velke deti donekonecna saju hromadu mlieka od svojich matiek, to uz fanatizmus je. ak sa ma niekto spyta ako dlho som kojila, poviem, vidim tie udivene pohlady, fakt si myslia, ze som si nedokazala spocitat, ze decko ma jest aj inu stravu, nie pchat ho ultra zdravym mm, ze som divna, ze ved dieta to v tom veku nevyhnutne nepotrebuje...im nedochadza, ze to proste clovek necha plynut, lebo je to prijemne, pohodlne, plne lasky, mile.....nie je to vnucovanie prsnika decku, lebo sa mi nechce dat mu daco ine... ked sa starsie dieta x krat v noci bude a pyta mlieko, to je horsie, to treba riesit, matka nie je stroj, ale ako to nikoho neobtazuje, dietatko si par krat do dna cucne, tak co to ma kto riesit... ale to su zvacsa ludia, co nemaju co robit a stvu ich ich vlastne problemy, tak sa odbavuju na tych, ktorym sa este aj v tomto dari....
sorry, dajak som sa musela dnes vykecat, dlho som nebola na nete 😀

drzubok
24. aug 2011

@abbey1 prepac ale nepatris k tým ktorej deti maju %ďedicne pokazene zuby????? p.s kojme do 18stky

bobocka
24. aug 2011

@mamutka ja som sa dnes prihlasila na kurz laktacnych poradkyn a neviem sa dockat byt v kruhu zien,ktore mi nebudu zas davat hlupe otazky typu-tak dlho kojis? a to naco? a mas vobec este mlieko? to uz musi byt hnusne po takom case(veru aj s takym som sa stretla 🙄 ) maly bude mat o mesiac dva roky,keby bolo uplne na nom,tak sa asi aj odstavi,ja mu vsak stale ponukam.kazda jedna kvapka je mi dobra.no jednoznacne nenutim.ked nechce,nepije.myslim,ze do polroka prejde k uplnemu odstaveniu,no naturalnemu 😉

mamutka
24. aug 2011

@bobocka ano, tie otazky - a to naco? akoby mal clovek podlozit vyskumom ze to je dolezite. je to proste fajn a staci mi to nie? preco sa ludia objimaju, davaju si darceky, chodia vytahom, ked maju schody, a naco sa vobec beru, ked deti sa plodia aj bez svadby? pre mne to ze sa niekto nad dojcenim cez dva roky pozastavuje znamena, ze ten clovek si potrebuje rozsirit obzory....ak sa o tom nemieni dozvedie pravdive informacie a pochopit, tak nech sa laskavo radsej nevyjadruje.....

bobocka
24. aug 2011

@mamutka a vies co je najlepsia pikoska? tie otazky pridu od mojej vlastnej matky 😔

mamutka
24. aug 2011

@bobocka no, tak to potesi 😖 moja mama tiez nebola nadsena ze tak dlho kojim, ale netrufla si nic mi povedat. ona vedela ze mam nejake zdrav.problemy a myslela, ze to moze suvisiet, nemala som cas a nervy riesit, ze to s tym nic nema, kedze mi to nepovedala otvorene. ono tych starsich zien casto vela robi aj to vedomie ze ony kojili kratko. a veru volakedy skoro vsetky museli kupovat sunar, lebo neboli laktacne poradkyne.
mna dozieraju je hlupe klamstva, ze ked sa niekto silou mocou snazi kojit ked ma malo mlieka, ze si dieta hladom trapi....zase raz, nic nevedia, ale sudia, a nezabudnu dodat, ze maju znamu co tak robila a dieta bolo napokon dehydrovane.... ale ked s to riesi s laktacnou, matka je spokojna, lebo vie co robit, dieta pribera a je syte a mliecka pribuda....
ja som sla z porodnice bez mlieka a maly priberal nadpriemerne, lebo som to riesila so super laktacnou...ja ked pocujem "ja som nemohla kojit" tak si len poviem "ty si len nekonzultovala s laktacnou" lebo vacsina matiek co to s laktacnou riesi, tak koji dost dlho a je velmi malo tych, ktore naozaj nemohli, lebo maju fyziologicky problem alebo dietatko nevladalo sat...
mne je jedno kolko kto koji, ale neznasam sirenie klamstiev a ked kazda dokaze zapnut net, tak jej do oci mozu udriet aj diskusie o dojceni a kontakty na laktacku. ak kojit nechcu, ok, ale nech neklamu ako si matky deti trapia, vnucuju im prsnik a pod....
a najviac ma pobavi - radsej UM a spokojna mamicka ako vynervovana matka....tak to je sila, lebo zena ktora to riesi s odbornickou je vyrovnana a spokojna, vecna nespokojnost a sirenie bludov ide od tych co nenatrafili na odbornicku a preto im to neslo.... ja ich neobvinujem, len neznasam, ze opakuju nepravdive klise....obvinujem doktorov co trebu bludy ako kojte len po 2-3 hod a chudak malicke by pritom potrebovalo na rozbehnutie laktacie napr. kojenie po hodine, v noci menej casto, a po nejakej dobe je vsetko ok....takto doktor poradi, potom dieta nepribera, place, matka straca mlieko a dr.je zachranca lebo predpise UM. pritom je to somar a ta zena by sa mala dozvediet, ze on moze za to ze prisla o mlieko - to pisem o tych co matkam novorodencom tvrdia, ze musi byt interval 2-3 hodky....takej by lekar z vlastneho mal UM preplacat dva roky!

abbey1
24. aug 2011

@drzubok Čo máš so mnou za problém?Chceš mi tu tvrdiť,že dojčenie(nie kojenie) zapríčiňuje zlé zuby?
Boh nás ochraňuj pred lekármi ako si ty§Ak si vôbec lekár.
Do budúcnosti by som bola rada,aby si sa nevyjadroval k mojim príspevkom,ak nie sú určené tebe.A ty poznáš chrup mňa,mojich detí,alebo mojeje rodiny,keď si dovolíš hodnotiť?

drzubok
24. aug 2011

@abbey1 nie zapricinuje ale prispieva. mam tukopirovat tvojeprispevky o pokazených zubkoch tvojich detí a dedicnosti??? nepoucis sa.... deti mojich pacientov mozu bytspokojne....

bobocka
24. aug 2011

@mamutka uuuplny suhlas.vsetko je to o nedostatocnej informovanosti matky.pokial nema dostatocne info o dojceni a v okoli ma maminky co davaju detickam um,tak aj jej dieta coskoro na um skonci(teda s velkou pravdepodobnostou).ja som jasny priklad neinformovanej matky,ktora takmer prestala dojcit a len to,ze som nemala peniaze na um ma prinutilo dojcit dalej.ale vdakabohu za malo panazi,co ma donutilo dojcit dalej 😀 teraz som velmi vdacna a cim viac o dojceni viem,tym vacim zastancom som.no v ziadnom pripade neodsudzujem maminky co davaju um svojim detom.kazda chceme pre svoje dieta to najlepsie a kazda si pod tym najlepsim predstavime nieco ine.akurat vzajomna tolerancia by bola na mieste...ci som len velky optimista? 😅 😀

abbey1
24. aug 2011

@drzubok No od teba určite nie.Našťastie.Môžem ti preposlať záznamy od našej zubárky. 😀
A nechcem byť zlá,ale namiesto prispievania do tém ,o ktorých nič nevieš,by si mohol trošku preštudovať slovenský pravopis a gramatiku. 😉
Dúfam,že toto boli naše posledné vzájomné príspevky.

drzubok
24. aug 2011

@abbey1 papier znesie vela ludovít.s. hlavne zesi spokojna

drzubok
24. aug 2011

abbey1 Nie som odborník,ale užili sme si svoje s pokazenými zúbkami.Malej sa začali veľmi skoro rozpadať a černať.našťastie sme mali super zubárku a cez víkendy super zubára,ktorí ošetrli kedykoľvek bolo treba.a odborníkov.

abbey1
24. aug 2011

@drzubok Ja viem,čo som písala.Ale to je o jednej dcére a teraz má 11 a zúbky krásne a zdravé.A ty aj takto na diaľku vieš,že to mala z dojčenia?To si skôr senzibil ako zubár.
A ani nevieš ako veľmi som spokojná. 😉

drzubok
24. aug 2011

@abbey1 dcéra ma prerezané4 šestky plus štorky petky... staré tak cca 2 roky. pockaj do dvadsiatky- nejde okojenie ale o celkový prístup aký ktomumáš.a gram.si odust.-robia totí co nemaju argumenty