Podpora dlhodobého dojčenia a prirodzeného odstavenia

mucilienka
23. júl 2008

Ahojte,

moja dcerka bude mat 2 roky az v novembri, takze mometalne mame 20 mesiacov. Stale ju dojcim, a obom nam to vyhovuje... no, coraz castejsie sa stretavam z nepochopenim okolia - maminky, susedy, kolegyne z prace atd. No, najviac ma prekvapuju reakcie lekarov (mam zdravotne problemy z chrbticou - poporodna lumbalgia), ktori mi tvrdia, ze uz je to iba reflex a moje mliecko nie je kvalitne ako predtym, ci chcem malicku dojcit este aj v skolke a pod.
Pritom si myslim, ze ju nedojcim az tak dlho, zda sa mi to primerane a hlavne normalne, pokial sme spokojne obidve... A naviac ide o prirodzenu vyzivu pre moje dieta... No ja uz castokrat neviem, co si mam o tom mysliet a ako reagovat.. Pritom viem, ze to nie je pre nas obe na skodu, ale skorej na uzitok.... stretli ste sa s tymto uz aj vy?

vejula
4. nov 2011

@tikasi moj zas začne kričať cici cici.... Teraz mu idu zuby tak to je stale len cici. A v noci z polospanku jedine čo kriči je cici... 😀 😀 😀

maca_p
4. nov 2011

@strapco13 pravda, pravda. starsieho som dojcila do 9 mesiacov, deraz ma 2,7 roka a vzdy ked ma slabu chvilku, alebo je chory, alebo total urevany, tak si pomacka vystrih aj s prislusenstvom. a aj pri uspavani ked nomoze sam zaspat to robi 😀

tikasi
4. nov 2011

@strapco13 dakujem za povzbudenie. Na tie nekojene deticky som nechcela nijako narazat,urcite aj oni maju krasny vztah k rodicom,o tom niet pochyb. Len ta moja je ozaj taky moj cecek,ako sa hovori a vsetky deticky v okoli,aj kojene sa mi zdaju tak viac odputane od mamy,mozno je to tym,ze sa uz nedojcia na poziadanie,ale len napr rano a vecer. A krasne si to napisala tou rovnicou,uple si to vystihla 😀

@vejula ano,pozname 😀 A dojcis ho na poziadanie,ci len ked si vypyta?

mandragora22
4. nov 2011

@tikasi nuz, ja mam opacny problem, cim narazam na tvoju otazku, ci kojene dieta je viac naviazane na matku ako nekojene... ja som kojila len do cca 4 mesiacov. dnes ma drobec 21 mesiacov a po cely svoj zivot je zavisly na mne, visi na mne, neda sa ani uvarit, ani upratat - aspon zakladne veci, ako je umyt drobcov riad, neda sa nic, kym som sama. uz ked pride chlap domov, tak okupuje pre zmenu jeho. proste nemyslim si, ze naviazanost a zavislost je vypestovana kojenim. len premyslam uz takmer dva roky, ze cim potom? 😀 😀 😀 😀 😀

vejula
4. nov 2011

@tikasi no ved na požiadanie, ked si vypyta 😀 😀 😀 😀 ako ja som mu aj nukala ale v pslednom čase nukať nestiham, lebo si pyta stale... Ale v noci už maximalne 2x (klop klop)
No ale dnes rano som už mala nervy. Ako zobudil sa samozrejme hned cici. Tak som mu dala on sa napil tak sa odcucol a začal vypravať, tak som cici dala pod pyžamo, že ho idem prebaliť. No v momente ako nevidel hole prso, revy vresky že cici, tak som mu znovu dala.. ale toto sa zas zopakovalo, no normalne už som bola hladna a on nechcel ani z postele.. Tak som ho musela začať štekliť nech zabudne a robiť somarinky. Ale to si teraz musim davať pozor aby nevidela ani ramienko z podprdy, lebo hned cici 😀 😀 😀

mandragora22
4. nov 2011

@vejula chcel vidiet nahate. asi preto, ze je chlap 😀 😀 😀 😀 😀

vejula
4. nov 2011

@mandragora22 hihihi cely tatino 😀

strapco13
4. nov 2011

@tikasi ja dojcim oboch stale na poziadanie..a syn je nadherne samostatny, zahra sa s detickami, zaspava s tatom bez dojcenia, papa dobre...a poritom vsetko je to taky moj zavislacik 😵
samozrejme ze aj nekojene deti maju nadherny a uzasny vztah k svojim rodicom a rodicia urcite miluju svoje deti nadovsetko..ja som len napisala ze je to ine...nie lepsie, nie horsie..proste ine 🙂

tikasi
4. nov 2011

@mandragora22 asi to zavisi potom od povahy deticiek. Alebo sme my na nich moc naviazane a oni to citia 😀 Ale tak stale lepsie,ako keby mali ist s hocikym hocikam 🙂

tikasi
4. nov 2011

@vejula aj ja len ked si vypyta a kolkokrat kym dovarim obed aj 10krat,inokedy ani raz 😀 niekdy mi to pride,akoby tym putala pozornost,ked sa nudi.
A tiez staci,ze vyzliekam trigovicu,aj ked mam pod nou tricko,ale uz krici mlieeeko 😀 Uz sa citim niekedy ako ozajstna dojna kravicka 😀 😀 😀 Najhorsie je,ked jeden den pije aj 20krat,tak na druhy den som jak pamela a to si cucne 5krat za den a mne prsia moze aj roztrhnut 🙂

strapco13
4. nov 2011

treba si tu zavislost deti uzivat kym nam to dovolia...cas leti a zachvilu nebudu chciet aby ich mama drzala za ruku, ci dala pusu pred kamaratkami..potom budeme za trapky ☹

vejula
4. nov 2011

@tikasi hihi to poznam, ja neznašam ten pocit, ked mam prsa Už TAKE žE Plne a maly sa pricucne na jedno prso a spusti sa mi aj v tom druhom prsniku, to mam pocit že už mi prasknu... aj ked nieje to asi až tak ale ten pocit je že uf uf

@strapco13 to určite maš pravdu... ja len že boh vie dokedy by som musela byť v tej posteli s holatymi cici aby sa dostatočne vynadival.. a ja som rano vždy už fest hladna, tak ma to ženie z postele

lusy82
3. jan 2012

Ahoj, mohla bych se k vám také přidat? Malého také ještě kojím, teď už jen ráno a večer, v noci se to snažím trochu korigovat. Sice už dávno spíme celou noc, ale občas má své dny, obzvlášť teď když jsme bez dudlíčka. Chtěla bych se zeptat těch co už mají dlouhodobé kojení za sebou jak odstavovali a jak a čím nahrazovali MM. Ne že bych se ještě chystala k úplnému odstavu ale večer už to posledních 14dní je takové že "hurá míko" pak si 3x cucne a je po všem. Víc ho zajímá že si jdeme číst. Tak už přemýšlím že bych to večerní něčím nahradila, nebo přes den něco přidala.

j.cien
3. jan 2012

Baby uzivejte si kojeni ,jak jen to pujde!!!ja uz skoro tyden depkarim,ze se mi odstavila uz i Mia ☹ a je mi vazne po kojeni moc smutno ☹ ..Kojila jsem "jen"20m ,uz jsem se s tim smirovala,ze to jednou prijde,pres den uz nechtela dlouho a posledni 2mesice uz pila jen vecer a to jen parkrat polkla..a pak konec,vidi prso a rika :nene nene 😕 😀
Takze kojte a budte rady,ze o to deticky stale stoji! 😵

lusy82
3. jan 2012

@j.cien Teda tak to máš u mě můj obdiv, to jsi první matka dvojčat, kterou znám( né, že bych jich znala nějak extra hodně 😀), která vydržela tak dlouho kojit. Ale ber to tak že aspoň se ti odstavili sami, i když pro mámu je to asi většinou těžší se s tím smířit než pro ty nše prcky.
Já právě nechci ještě odstavit ale spíš už mi to večerní přijde zbytečný, tak aby mu něco nechybělo. Jinak k ránu je přisátý takřka neustále. A to tak že kolem 4. až5.hod se normálně napije a pak usne. Pak chce třeba za hodinu zas. To si zadumlá a pustí tak se zakryju a po deseti minutách chce zas a nastejno a mě už to docela začíná rozčilovat a už je to kolikrát i bolestivý jak u toho blbne. Ale chtěla bych vydržet alespoň do těch dvou let. Tak uvidíme.
A co tedy ted malým dáváš?

j.cien
4. jan 2012

@lusy82 Diky 😉 ,vis,ja stresne moc chtela kojit!cekala jsem na vymodlene deti 11let a pripadalo by mi to jako selhani,kdybych je nekojila 🙂Mia byla savec bez problemu od narozeni,sTeou jsem bojovala hodne,nepodarilo se mi u ni odbourat kloboucek,prozila jsem s ni 2 urputne bojkoty kojeni a nakonec byla nakojitelna jen ve spanku ☹ a v necelem roce uz ani to ne.Pak jsem ji jeste odstrikavala,aby mela MM a davala ji ho tajne ve spani z lahve,kdyz se mi povedlo vymenit dudlik za flasku..jenze po case mne vzdy odhalila a nepila nic.Jedla jogurty ,z flasky mliko uz nikdy zadne.Ted se odstavila minuly tyden i Mia.Obe uz umi samy pit z hrnecku,takze na snidani maji kazda 50-100ml mleka z hrnicku,zbytek davky se snazim nahnat jogurty,syrem atp.Ale i tak se na nejakych doporucenych 500ml mleka za den nemam sanci dostat,kdyz uz nekojim a mliko mi vypiji jen u snidane a je tak malo... 😖
Mam hodne kamaradek s dvjcatky a vsechny byly v podstate nekojene,na UM,ale zato pak pohodlne klidne do 2a vice let piji UM z flasky a krasne si pokryji celou potrebu mlika...Ja chtela kojit aspon 2roky,klidne pak az do 3let..ale bohuzel se mi to uz nepovede.takze z tohoto pohledu jsem kojla "jen"20mesicu ☹
Ale co se da delat.Tak drzim palce,at to tobe s kojenim dopadne podle tvych predstav 😵

lusy82
4. jan 2012

@j.ciendíky. 🙂
No já si myslím, že dvacet měsíců je krásný, i když chápu že sis to předsavovala jinak. T o stím mlíkem si myslím že není tak hrozný. Já právě zase četla, že to mléko v tomhle věku není tak důležité že stačí těch 500 - 700g mléčných výrobků kvůli vápníku, tak nevím. A nevím jestli tě to potěší, ale takhle nějak bych si odstav představovala já. Přirozený nenásilný. 🙂
A to s těma kamarádkama a UM to taky není tak jednoduchý, kamarádka má syna od půlroku na UM, protože se jí pořád budil a chtěl kojit co 2 hodiny. No samozřejmě si tím nepomohla a dodnes ( 22m ) se jí v noci budí na pití, je schopný vypíti i 1,5l čaje za noc a to nemluvím co vypije přes den.

luciauk
4. jan 2012

podla mňa je to vhodné dokedy sa na to cíti dieťa a matka. my stále kojíme a užívam si to, lebo je to asi poslednýkrát ...

lusy82
4. jan 2012

@luciauk Hm, 3 roky, máš můj velký obdiv., to je krásný. Ale to my už asi bohužel nedáme a to oboustranně 🙂

luciauk
4. jan 2012

o chvilu má dokonca 4 . aj sme prestali, ale po asi dvoch mesiacoch nám to nedalo 😀 hlavne, ked sa dojčí s láskou a nie z povinnosti. potom je jedno ako dlho 🙂

zlatulienka
4. jan 2012

aj ja dojčím syna stále a má 3,5 roka a zrejme od apríla budem v tandeme dojčiť dvoch cickošov 🙂 🙂 🙂

luciauk
5. jan 2012

to je kráááásne 🙂 🙂 🙂 🙂

zuzkat1
6. jan 2012

@lusy82 kym sa tesi ze hura mlieko tak naco davat ine?🙂 ja kojim 2 roky a mala cez den da aj 6-7x a v noci minimalne 3x...obe si to uzivame a tesime sa tomu... odstavi sa ked bude chciet - zatial ju nijako nekorigujem....

lusy82
6. jan 2012

@zuzkat1 Jé tak to mi jen 2x denně, jindy to nevyžaduje. 🙂 Akorát občas si řekl a to si jen tak cucnul a bylo to, tak pak už jsem mu nedávala a ani mu to moc nevadilo. Spíš ho to láká, když se spolu koupeme 🙂 , když to má před sebou 🙂 No já si právě myslím, že už se mi pomalu začne odstavovat, protože večer už je to o ničem. Sice se hrozně večer teší ale pak si cucne a chce si radši číst. Ráno už si teda dá víc. A taky mi přijde, že mu to hůř teče, teď jsem měla trochu stresový odobí, tak to bude možná z toho, nebo si to možná dělá on, já nevím. No uvidím. A taky má poslední dobou víc chuť přes den na mlíčko s kaší s flaštičky, už ani jogurty nechce. Tak uvidíme. Každopádně bych alespoň přes tu zimu chtěla vydržet 🙂

broucek2
6. jan 2012

@lusy82 tak to jsme na tom stejně, i když u nás teď zase začala i večer cucat víc. Myslela jsem si, že už se odstavuje poslední cca 2 měsíce, ale stále se neodstavila, tak už k tomu nepřikládám žádnou váhu. \budu kojit tak dlouho, dokud bude chtít

lusy82
6. jan 2012

@broucek2 Tak snad to bude jen období, máme stejně staré děti, tak třeba ho to přejde taky brzy. No halvně aby to začlo líp téct. Možná jsem udělal chybu s tou flaškou, jenže z hrnečku mi to nechce a tohle je taková sportovní od jednoho roku. Taky mě nenapadlo, že v tomhle věku to bude problém.

broucek2
6. jan 2012

@lusy82 lahví si myslím, že to nebude. Taky je možné, že už se prďolkové odstavují. I kdyby pila jen jednou denně, tak si myslím, že ještě nějaký čas to vydržíme. Když si vezmu, jaké stresy jsem měla ze začátku, protože spurt jsme měli každé cca 2 týdny a měla jsem pocit, že nemám mléko a nakonec ještě kojím, jsem šťastná.

Holky, nevím, jak je to s množstvím mléka, co má dítě v tomto věku dostat, ale ptala jsem se doktorky a ta říkala, že pokud si dává 1 jogurt denně a k tomu trochu ještě kojím, případně občas dáme máslo a sýr, je to dostačující a myslím, že 500 g to nedosahuje ani náhodou.

lusy82
6. jan 2012

@broucek2 No my právě méli to samý, hlavně jsem měla kolem sebe samé špatné rádce. Malej se narodil velký (4,23g) a byl větší jedlík, to vím až dnes. Jenže v porodnici i doktorka si vedli ty klasický kojení co 3hodiny a max 7xdenně. No dneska vím že to byla hloupost a malýho i sebe jsem hrozně trápila. Ještě že doktorce stačila váha. Jinak bych už asi dneska nekojila. A asi mám dneska ten strach že mlíko není už takový zafixovaný že i když vím, že to tak není, tak pořád mě to znervózňuje.

No u nás je nevýhoda, že nevíme kolik toho malý vypijou. Ale podle jednoho portálu jedné laktační poradkyně, by mělo v tomhle věku být 2x kojení, 150 ml jogurtu,tvarohu a pak taky ten kousek sýra a tak. Tak si myslím, že by to mohlo jít.

kamilka22
6. jan 2012

ja som syna kojila do 20 mesiacov, potom sa odstavil sam. Ak by sa neodstavil, tak by som ho asi odstavila ja v 2 rokoch. Tiez som sa stretla s recami, ze je uz velky, dokonca moja mama mi vycitala na co to robim - ale bolo topreto, lebo ja som strasne vychudnuta a ona sa o mna bala, ze zo mna odcerpava vsetky ziviny, ktore sama potrebujem... no ale ja som to brala jednym uchom dnu a druhym von. Bolo to pre jeho zdravie to najlepsie. Ma silnejsiu imunitu ako dcerka, ta stale nosi zo skolky domov choroby a on nic nechyta. Tak som rada. A ty rob tak, ako ty citis, ze je to pre Vas najlepsie, na okolie sa vykasli.

lusy82
6. jan 2012

@kamilka22 No to už dávno dělám, teď už mi do toho nikdo nekecá. Až na kamarádky, ale tam je to jejich neznalost a možná i trochu závist. Ale to taky pouštím. 🙂