Podpora dlhodobého dojčenia a prirodzeného odstavenia

mucilienka
23. júl 2008

Ahojte,

moja dcerka bude mat 2 roky az v novembri, takze mometalne mame 20 mesiacov. Stale ju dojcim, a obom nam to vyhovuje... no, coraz castejsie sa stretavam z nepochopenim okolia - maminky, susedy, kolegyne z prace atd. No, najviac ma prekvapuju reakcie lekarov (mam zdravotne problemy z chrbticou - poporodna lumbalgia), ktori mi tvrdia, ze uz je to iba reflex a moje mliecko nie je kvalitne ako predtym, ci chcem malicku dojcit este aj v skolke a pod.
Pritom si myslim, ze ju nedojcim az tak dlho, zda sa mi to primerane a hlavne normalne, pokial sme spokojne obidve... A naviac ide o prirodzenu vyzivu pre moje dieta... No ja uz castokrat neviem, co si mam o tom mysliet a ako reagovat.. Pritom viem, ze to nie je pre nas obe na skodu, ale skorej na uzitok.... stretli ste sa s tymto uz aj vy?

sussanah
14. dec 2010

@veronika81 je to jen jednorazove, uz jsem taky byla parkrat pres den pryc, uspal ho mm a v pohode. Tak jednou za 14dni jsem pryc vecer a taky je bez mlika, to je taky jakz takz. Spis uvazuju nad tim nocnim a nad ranem kojenim 😕 Ale asi to fakt nechame tak, ze proste nebude, snad to mm s nim zvladne. Z flasky mi pil jako maly, ale potom kolem 8m uz vubec nechtel, tak prave uvazuju, jeslti to ma vubec cenu zkouset 😕

sussanah
14. dec 2010

@veronika81 no taky se trochu bojim, at me prsa netlaci, ale zas me uz to odstrikavani zase nefunguje a navic ma moji elekrtickou medelu kamaradka, ma 2m syna, tak jsem uznala, ze ji asi potrebuje vic jak ja 😅 Mozna si alepson vezmu sebou rucni odsavacku, kdyz by byl velky pretlak, tak to snad odsaje, i kdyz se obavam, ze spis ne 😔

quetinka28
14. dec 2010

@sussanah stalo sa mi to isté,asi pred týždnom,išla som s otcom do Polska na nákup,odchádzali sme ráno o siedmej a vracali sme sa večer o piatej,bála som sa ako to malá zvládne,lebo jej dám mliečko vždy keď si zapýta.a vie si ho pýtať veľmi neoblomne. 🙂 celý deň bola s mojim mužom u svokrovcov,tam ju zabavili,dali papkať dobrý obedík,zahrali sa a ani si nespomenula na mliečko.a ani na mamu 😉

sussanah
14. dec 2010

@quetinka28 tak nejak bych si to predstavovala 😀

veronika81
14. dec 2010

@sussanah tak si myslím, že to zvládnete, keď už aj v minulosti ju mm v pohode uspal bez mlieka. Ja osobne by som sa bála, ako môj zaspí večer bez mlieka, už pri kúpaní vykrikuje "iem am-am" (rozumej idem papať 😀 ), možno keby som nebola doma tak by inak reagoval, ale pokiaľ ma vidí vie, že to mliečko dostane.
Manžel to určite zvládne 😉

Keď bol malý menší, mal pár mesiacov a potrebovala som ísť na skúšku, mlieka sa vtedy samozrejme tvorilo viac, nevydržala som bez odstriekania, tak šup na záchod (možno to znie čudne 😝 ), vytiahla pohárik z kabelky, odstriekala a vyliala 😅 Ja som stále odstriekavala ručne, išlo mi to oveľa lepšie, na začiatku mi odsávačka veľmi zničila bradavky, nechcela som ju potom ani vidieť, zvykla som si na to ručne.

sussanah
14. dec 2010

@veronika81 no u nas neni problem vecerni usinani, to se s mm stridame, takze je zvykly, ale spis nocni buzeni (ted uz teda buzeni nad ranem), to chce vzdycky jen me a mliko 😔 Ale mozna, ze kdyz tady proste nebudu, tak to vezme jako fakt a usne.
Diky za nazory 🙂

veronika81
14. dec 2010

@sussanah oprava *..keď už aj v minulosti "ho" mm uspal 😉 Neviem prečo som dala ju.. viem že máš synčeka 🙂

quetinka28
14. dec 2010

@sussanah tá noc je fakt horšia,v polospánku sa dožadujú svojho 😉 ale treba skúsiť a isto to zvládnete.aj mńa už napadlo vyskúšat to len tak,čo by urobila cez noc bez mliečka. myslím,že si to vystihla,vezme to ako fakt a zaspinká

sussanah
17. dec 2010

Tak taky pridam zkusenost s lekarem. Byla jsem u dr se stitou zlazou a rikala jsem ji, ze kojim a ze pracujeme na dalsim atd No a dr byla naprosto uzasna, ze kojeni se ustalilo, vysledky krve mam dobre, takze at klidne kojim jestli chci a ze z jeji strany nevidi duvod, proc neotehotnet a nekojit i dal 🙂 Dal se k tomu vubec nevyjadrovala, proste to vzala jako me rozhodnuti, napsala si to do karty a ze zdravotniho hlediska podle ni zadny problem 😵 Hrozne me to potesilo, bala jsem se, ze zrovna ona s tim bude mit problem, ale vubec. Takze opravdu je to o lidech/doktorech a nazorech 😉

veronika81
17. dec 2010

@sussanah super!! 😵 zlatá doktora, tak ti už len prajem veľa šťastia v snažilkovaní a potom nám oznám dve čiarky 😉

sussanah
17. dec 2010

No me se asi odstavuje syn 😅 Dneska pil v noci az rano o pul 6, pak jsme spali do 9 a rano uz nechtel (jen si asi 3x potahl). Ted jak vstal po odpo spanku, tak to si vetsinou pocuca a uz par dni pozoruju, ze jeho zajem je takovy, ze se ke me sice nadsene vrha, ale potaha tak 1-2min kazde prso a konec. Tak si rikam, ze jak jsem tu resila, jak zvladne beze me ten jeden den, tak on po me mozna ani nevzdechne 😅 😀

majdula
17. dec 2010

@sussanah Hele mozne to je, ze se pomalicku odstavuje, ale u nas pred 2 mesici bylo presne to stejne, taky uz jsem pomalu kojeni obrecela 😅 v tom obdobi si dal uz jen tak jednou, dvakrat za noc, ve spanku... Ve dne absolutne ne, to se prsum vylozene vysmival a nechtel.
Tak jsem si rikala, aspon bude samostatnejsi, kdyz uz jsem tehotna, tak se to i hodi...
A ejhle, uz zase si dava i ctyrikrat za noc a pred nebo polednim spanku taky.

Zas ber to tak, kdyz se odstavi sam, tak tim lepe, aspon muzes v klidu tehotnet 😉

sussanah
17. dec 2010

@majdula jakoze me to az tak nestve, jen me to vylozene prevkapilo 😅 Kdyz nebude chtit, cpat mu prso nasilim do pusy nebudu 😀 Ja mam ted pocit, ze on si dava jen proto, aby se ujistil, ze tam to mlicko je. Treba dneska rano to tak vylozene bylo. Vzbudil se, vycural a uz ze se pujde obleknout. Tak jsem mu rekla, jestli nechce mlicko a on ze jo, vrhnul se na me, jednou potahl, pustil zaznakoval mlicko usmal se a hotovo 🙂 Asi by mi nevadila ani jedna varianta, at uz by se odstavil nebo ne. Ja ho teda trochu omezuju, nedostane pokazde, kdyz si vzpomene, ale ma proste svuj cas na mlicko, kdy ho mit muze. V noci mu teda nedavam, ani nenabizim, dostane nejdriv rano (pokud neni nejaka vyjimecna noc), ale pres den budu nabizet dal a uvidime 🙂

emjee
18. dec 2010

moj krpec je doma s tatinkom, ja chodim do prace, takze dojcim rano pred odchodom a potom az navecer ked pridem
najviac dojcim v noci a nedari sa mi ho presvedcit, ze ma v noci spat a nie jest 😔 cez vikendy ked som doma cely den, tak dojcim castejsie aj cez den, proste mam pocit, ze to ma spojene "je tu mama, je tu mlieko; nie je tu mama, mlieko mi nechyba" co s tym? chcem dojcit co najdlhsie, ale na druhej strane ma stve, ze ho neviem ukludnit inak ako mliekom (tatko mu zaveli spi, tak spi bez problemov, ja sa mozem aj na hlavu postavit, robit sa ze spim, ... nic nepomoze, skreci ako najaty kym nedostane prsko)

prsky
18. dec 2010

@emjee obavam sa, ze to nebude inak az kym sa nerozhodnes odstavit ho 🤐 u nas je to obdobne, len u babky /mojej maminy/ zaspava dokonca aj sama - doma s nou niektory z nas musi byt v posteli 🙂 ale to nam nevadi...muz je dokonca rad, lebo si moze pospat 😀

emjee
18. dec 2010

dnes nechce spat ani pri tatkovi 😔

sussanah
19. dec 2010

tak maly uz ma noc beze me za sebou a zvaldli to s mm uplne v pohode 🙂 O pulnoci se teba vzbudil a kdyz zjistil, ze tam nejsem, tak spustil plac, plakal asi 30min a pak usnul s mm v posteli. A pak se vzbudil v 6 na mliko, mm mu nabidl jeho oblibene ovesne, to rezolutne odmitl, napil se vody a spal dal do 9 jako vzdycky 😵 Takze secteno podtrzeno mu vice chybela pritomnost maminky nez mleko 🙂

agenturaberuska
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
erinka83
28. dec 2010

Holky, jdu si pro radu... Malou kojím tak 2-3x denně, jsem ve 12. týdnu, kojení mi problém nedělá a klidně bych kojila do porodu 🙂 ALE mám posledního půl roku strašný problémy s ječnýma zrnama, očařka už si neví rady a myslí si, že je to tím kojením, prostě oslabená imunita 😒 je fakt, že jsem se ani rok po porodu nedostala na původní váhu, teď pomalu přibírám jen díky dalšímu těhu... Trochu se bojím, abych nebyla úplně vyšťavená, 3 měsíce po porodu jsem dost zhubla, odnesly to i vlasy... 😒 taky mi samo hodně lidí říká, že bych už měla přestat, ať se tělo vzpamatuje a připraví... tak já prostě nevím 😔

majdula
28. dec 2010

@erinka83 Hm, neprijemny rozhodovani, opravdu zrejme oslabenou imunitu mas a kojenim si ji tuplem nezvysis 🤐 Ja beru Ca-Mg-Zn a snazim se do sebe cpat horem spodem ovoce a zeleninu (nejen) a citim se fajn, ale to jsem se citila i pred otehotnenim, takze tahleta rada ti asi bude k nicemu. Vylozene neco na podporu imunity pro tehule neni? Zkus se optat sveho gyndare. Muj se na kojeni tehuli treba diva velice vstricne, ale sam rikal, ze jen do te doby, nez to zacne jakkoliv vadit nebo nejak zdravotne omezovat, coz u tebe bohuzel zjevne nastalo 😒

Jo ale ty vlasy po porodu padaj bezne, taky jsem mela po tech cca dvou mesicich bezmala lysinky 🙂 Uz to dorostlo 😉

adrioska
28. dec 2010

@emjee no na tento problem by som aj ja rada pocula nejaku radu, lebo u nas je to tiez tak. Sice ja nechodim do prace, ale ak nie som doma a maly je s muzom, tak ani nepipne po mliecku, ale akonahle sa zjavim, tak sa uz na mna lepi...a tieto posledne dni je to katastrofa, keby mohol tak je napojeny cely den aj noc...dufam, ze su to len zuby zase, lebo uz snad zosediviem, keby ma aspon v noci nechal vyspat... 😔

pezincanka
28. dec 2010

Ahojte, tak ja sa pridam s vlastnym postrehom. Maly sa koji doteraz, napriek mojim opakovanym 2-3 dnovym aj 2 nocnym pracovnym pobytom mimo domov. Ked nie je so mnou, mlieko tiez nepyta, obvykle pije vecer a rano predtym, ako vstanem do prace (to si kvoli tomu dam budik, dostane prso a spi dalej, ja odchadzam skoro z domu). Ked je chory, tak sa v noci koji aj opakovane. Ale spi vedla nasej maznelskej postele, takze je velmi blizko-prakticky stale so mnou, a nastastie nevycerpava ma to vobec. Ked som cez vikendy doma, tak by cucal aj cez den tu a tam, a vzdy ked ide poobede spat. U mojej mamy tiez ide spat aj sam, ale pri mne to nejde. Je to fakt spojene, ze mama ma mlieko. A tak je to dobre, aspon vidime, ze registruju rozdiel medzi mamou a tymi ostatnymi, co sa o babo staraju. Je to zlate.

erinka83
29. dec 2010

@majdula díky, vím, že vlasy padají i normálně, ale bojím se, aby to za této situace nebyl extrém 😒 ještě jsem zapomněla napsat, že asi 14 dní beru multivitamín Prenatal od Solgaru, Lactobacily od Swissu a rybí olej, ale je to asi krátká doba... Těhu nebylo úplně 100% plánované (ale chtěné joo 🙂 ), tak jsem se nestihla vitamínově připravit 🙂

jaa
29. dec 2010

@erinka83 Já mám od Sc také velké problémy s imunitou a kojím pořád...Dost jsem bojovala i s ječnými zrny,virozami ap...ted užívám Echynaceu v kapkách a je to ok..

erinka83
29. dec 2010

@jaa díky, mrknu po té Echynacee 🙂 jen se mi plete, že se možná nemůže v těhu 😒 musím to pozjišťovat...

k.ate
29. dec 2010

Holky, tak já má za sebou kontrolu u doktorky, na kojení při těhu se tvářila - netvářila, jen říkala, že bych měla doplňovat vitamíny a počítat s tím, že pokud jsem při těhu s malým byla hodně unavená, teď budu ještě vc, když mě budou "vysávat" dva 🙂 Takže se cpu vitamínama, snažím se jíst ovoce... A zatím to nějak zvládám, malej mi pořádně nedá možnost se cejtit nějak moc utahaně 😀

jaa
29. dec 2010

@erinka83 nevím jistě,ale v dávných dobách ji užívali pořád... 😉 Kapky asi ne,tam je líh,ale bonbony,žvýkačky,čaje, by jsi mohla.. 😉

jajulin
29. dec 2010

Ahoj holky, narazila jsem na Vaši diskuzi. Syna pořád kojím a od té doby, co jsem těhotná, mu to moje mlíčko chutná o moc víc 🙂. Naštěstí mu stačí stačí večerní a ranní nakojení, teď když mu rostou zoubky si občas v noci vyžádá ještě jedno kojení navíc. Co mě zarazilo, byl výraz naší pediatričky na roční prohlídce - na kojení se vůbec netvářila nadšeně. A přitom WHO doporučuje kojení do 3 let.
@k.ate moje gynekoložka mě i přes to, že jsem těhotná, za kojení pochválila. Doporučila přijímat všechny vitamíny v pestré stravě, protože přemíra umělých vitamínů nemusí prospívat malému mimi. Akorát mi ještě doporučila jedny přírodní vitamíny, abych měla dost vápníku pro sebe i své dva prcky.

erinka83
29. dec 2010

@jajulin a které přírodní vitamíny? já mám právě ten Solgar, je to na našem trhu z těch lepších...
Mně se Dr. na roční prohlídce na kojení neptala a gyndař to nijak nekomentoval...

jajulin
29. dec 2010

@erinka83 jsou to tyhle vitamíny: http://eshop.finclub.cz/doplnky-stravy/fintabs-cd. Sice nepatří mezi levné, ale je tam 300 tablet a mám užívat 2 denně, tak to chvíli vydrží.
http://eshop.finclub.cz/rozsirene_hledani/?filter[392]=%25C5%25BEeny%2B-%2Bkoj%25C3%25ADc%25C3%25AD%2Bmatky - Jinak tady je seznam preparátů vhodných pro kojící matky, tak třeba by se Ti hodilo ještě něco jiného, pokud máš oslabenou imunitu.
Ale nechci tady vypadat jako dealerka této firmy 🙂, nemám s nimi zatím žádnou zkušenost, až teď pojídám první krabičku jejich vitamínů.