Podpora dlhodobého dojčenia a prirodzeného odstavenia

mucilienka
23. júl 2008

Ahojte,

moja dcerka bude mat 2 roky az v novembri, takze mometalne mame 20 mesiacov. Stale ju dojcim, a obom nam to vyhovuje... no, coraz castejsie sa stretavam z nepochopenim okolia - maminky, susedy, kolegyne z prace atd. No, najviac ma prekvapuju reakcie lekarov (mam zdravotne problemy z chrbticou - poporodna lumbalgia), ktori mi tvrdia, ze uz je to iba reflex a moje mliecko nie je kvalitne ako predtym, ci chcem malicku dojcit este aj v skolke a pod.
Pritom si myslim, ze ju nedojcim az tak dlho, zda sa mi to primerane a hlavne normalne, pokial sme spokojne obidve... A naviac ide o prirodzenu vyzivu pre moje dieta... No ja uz castokrat neviem, co si mam o tom mysliet a ako reagovat.. Pritom viem, ze to nie je pre nas obe na skodu, ale skorej na uzitok.... stretli ste sa s tymto uz aj vy?

majka1981
8. jan 2013

ja neberiem komplex vitaminy, aj z toho dovodu, ze na priklad zelezo a magnesium a calcium sa nema uzivat spolu, lebo to telo nespracuje a jedno z toho vyluci. takze naco potom komplexne vitaminy, ked si o nich myslite "ze mate v nich vsetko, co telo potrebuje"... a pritom to telo vobec nema ako spracovat. v tehotenstve som mala predpisane zelezo, magnesium a calcium a doktor mi robil asi pät minutovu prednasku, kedy ich brat (vzdy 2 hodiny rozdiel), z toho dovodu co som napisala - ked by sa zobrali spolu, tak to telu vyluci a nespracuje. tak naco vsetky tie femibion a ako sa este volaju... je to len reklama. nehovorim, ze ked je fakt v niecom deficit a uziva sa konkretny vitamin, ale tie vseobecne namiesane vobec nemusia byt .

hradnapani
8. jan 2013

@majka1981 ten dvojhodinovy rozdiel plati aj pre magnezium a mliecne vyrobky (kalcium)... Tym komplexom je naozaj lepsie sa vyhybat, lebo ak nieco prijimame v dostatocnej miere potravinami a dobijeme sa aj umelo, tak to robi problemy. (niektore komplexy maju take hodnoty vitaminov, ze okrem toho by clovek nemohol/ nemal zjest urcitu potravinu) Prave som inak pred casom citala taku informaciu, ze dnesni ludia su prave preto az prilis nadopovani vitaminmi a mineralmi, ze to nie je nic neobvykle... Napriklad paradoxne aj vapnika maju ludia v tele vela ulozeneho, ale telo ho nevie naplno vyuzit a robi skor skodu ako uzitok. (ale to moze byt aj u ludi, ktori piju vela mlieka, nielen tych vitaminovych).

lubiduch
8. jan 2013

@romcovaklarka
@jonas17
@vavrenka
@majka1981
@ivanka.7

dakujem za odpovede 🙂
co sa tyka toho vapnika, istu formu alergie na BKM mam aj ja (mam traviace a kozne tazkosti po zjedeni mliecnych vyrobkov) ale doteraz som ju dokazala cely zivot ignorovat 😀 az ked som zacala kojit a malemu je z toho zle, mliecne veci som vynechala a travenie sa upravilo aj mne, co je super, ale teda tie zuby. nic ine okrem tohoto ma nenapada co moze byt pricinou toho ze za posledny mesiac sa mi uz druhy zub zlomil 😒
stravu mam praveze podla mna vyvazenu, nicomu sa extra nestranim okrem strukovin (to nam stacila raz sosovica na Novy Rok a malemu islo brusko vybuchnut, tak som to tiez este odlozila). pijem ryzove a mandlove mlieko s obsahom vapnika tak snad to casom pomoze a asi vyskusam aj tie riasy. Mak zial nie, ten nemozem ja papat, svrbi ma po nom v hrdle, tak sa bojim aby som nejaku alergiu nedostala z toho

@romcovaklarka
mas pravdu takto som nad tyn neuvazovala, v podstate ma nenapadlo ze nebude moct mliecne veci chudacik...teraz to robim tak ze mu prikrmy robim bud z mojho mrazeneho mlieka ak mam dost pripadne mu davam nutrilon allergy digestive care do toho (vynimocne, zatial tusim len 1x). ach jaj hotova veda s tou alergiou na BKM....
a tvojmu dietatku dlhodobe dojcenie pomohlo nejak aj v boji proti tejto alerfgii? niektore zdroje hovoria ze moze vymiznut az do 3tieho roka zivota

romcovaklarka
8. jan 2013

@lubiduch Čéče to nedokážu říct, jestli mu v tom pomohlo kojení. Jestli tomu správně rozumím, tak mu spíše pomohlo to, že jsme to na čas z jeho stravy vyloučili. Radila jsem se o tom s luthien.k - zdejší uživatelka, která má poradnu pro atopický ekzém, a ta mě jednak navedla na to, že ten jeho ekzém bude pravděpodobně od BKM (což se expozičně eliminačním testem potvrdilo) a jednak mi právě poradila, abych mu tedy opravdu striktně nic mléčného nedávala a ani já to nejedla při kojení a že když se to u takto malých dětí projeví a dodrží se dieta několik měsíců (minimálně půl roku, ale může to trvat i déle), že je velká šance, že to vymizí samo. Upozorňovala mě ale, že kdybych tu dietu porušovala, třeba i v maličkém množství, tak se sice nemusí projevit ten ekzém, ale to tělo si od toho alergenu jakoby neodpočine, nebo jak to nejlíp vysvětlit, a ta alergie se udržuje a nevymizí pak. Tak jsem se snažila fakt na to dávat pozor, měla jsem seznam, co vše mám studovat na obalech potravin a je fakt, že jsem odhalila mlíko i ve věcech, kde by mě to nenapadlo, třeba v různých uzeninách... Nekupovala jsem si třeba pečivo nebo jiné výrobky, které nebyly v obalu, protože jsem neměla jistotu o složení... Skoro jsem nejedla venku nebo v restauraci (protože občas jsem se zeptala, jestli je v tom jídle nějaké mléko, máslo, sýr apod. a dočkala jsem se akorát tupého pohledu servírky a že neví... 😀) No ale zas si říkám, že se to vyplatilo, než aby tím třeba pak chudák trpěl celý život a musel všechny tyhlety peripetie absolvovat on 😉

ivanka.7
8. jan 2013

@lubiduch ja mam tiez zrejme nejaku lahku formu BKM, nemam problemy po jedeni mliecnych vyrobkov, ale raz sa mi tak rozbilo travenie, ze som sla na testy, kde mi vysla alergia na BKM, tak som na 3 mesiace vylucila uplne vsetko mliecne, travenie sa upravilo a odvtedy sa problemy nevratili, ale mliekom sa vyslovene ani nedopujem (v case, ked sa mi problemy objavili som mlieko vyslovene pila), jem syry, nevyhybam sa mliecnym veciam, ale mlieka ako takeho sa u nas spotrebuje zalostne malo :D pri malej som si na to zo zaciatku davala pozor, kedze kojim, zaradovala som mliecne veci opatrne a nikdy nemala problem, tak to hadam bude ok.

majka1981
8. jan 2013

@lubiduch pre kamaratku som nahodou nasla toto

http://www.wellfeeling.at/produkte-details.asp?...

je to homeopaticky liek, ktory podporuje aby telo vedelo prijat a spracovat vapnik. moznoze to existuje aj na SK, ak nie tak si ho mozes dat namiesat alebo pripravit 🙂

majka1981
11. jan 2013

No tak baby bola som u zenskej doktorky, a co sa tyka kojenia, tak mi podala najnovsie informacie z rakuskeho ministerstva: zevraj po siestom mesiaci sa kojit nema z toho dovodu, ze materske mlieko obsahuje vela dotixokacnych latok, ktore zena cely zivot nahromadzuje v tele ( v sadle) a ze to vsetko idecez mlieko do dietata. Nepresviedcala ma prestat kojit, co som velmi rada. Som rada, ze sme tu na fore a podporujeme sa, lebo asi by som to nebrala s takou rezervou a nemyslela si svoje. Pretoze predsa aj zvierata kravy kozy ovce nehromadzuju latky, ved predsa dychaju ten isty vzduch, piju tiez vodu, jedia tak isto ... takze aj to mlieko a ine mliecne produkty su detoxikovane, kontaminovane... tak isto mäso, zelenina. Su dopovane antibiotikami, ci je biopotravina naozaj bio sa nedozvieme, iba ak mame svoju zahradku. Radsej si to zoberiem na moje zodpovedie, viem ako som zila do teraz a ake lieky som brala, viem ze nefajcim, nepijem...

jakelina
11. jan 2013

@majka1981 když dáš dítěti jiné mléko než svoje, tak tam bude ještě víc svinstva, ty si alespoň hlídáš stravu. Do krav perou antibiotika a kdo ví co všechno. 😝 😝 😝

mamusia
11. jan 2013

@majka1981 mala si jej podrazdene povedat - nebodaj si myslite,ze som tlsta?! 😀 kedze sa to v sadle hromadi akoze.....

majka1981
11. jan 2013

@jakelina presne tak, ale toma napadlo az ked som sla domov a mala stasie, ze to bolo az ku koncu prehliadky!

@mamusia 😀 dobreee... no veru niesom tlsta, praveze som schudla 😀

ivanka.7
11. jan 2013

@majka1981 tak to mam stastie, ze som vsetko po porode schudla do tych 6 mesiacov! :D (nie ze by som chcela, ono sa to samo :D) teraz uz nechudnem, naopak, snazim sa udrzat, co mi este ostalo :D

romcovaklarka
11. jan 2013

Tak jsem blázen z toho mýho kojence... Jsem tu už nějak před čaem psala, jestli máte zkušenost, že ráno normálně pije a večer tvrdí, že mlíčko není... Tak u toho zůstalo. Přes den (dříve měl ve zvyku kojení ještě před a po poledním spánku) už ani nenabízím, stejně to odmítá. Ale co začal dělat večer. Když ho chci dát do postýlky, tak začne brečet a "ham" a "mlíčko" a ukazuje na křeslo, kde se kojí... Nutně si musí hajnout do kojící polohy... Já musím nutně vyndat prso... A tím to skončí. Do pusy ho nevezme, maximálně tak ho oblízne nebo ani to ne, a jen u něj hajá... Dneska mi dokonce začal vysvětlovat, že chce jen "tuli tuli" 😅 Máte s tím někdo zkušenost? Je to normální? Jinak přes den se normálně tulíme, mazlíme, chováme (no poslední dobou s omezením, ale snažím se ho chovat jak potřebuje), když se přijde potulit nebo popusinkovat, jsem mu k dispozici 🙂 tak nevím. Jestli to není jen oddalovací taktika od ukládání do postýlky 😀

A dneska mi takhle na tom klíně usnul, z čehož jsem úplně nadšená nebyla, resp. bylo to k sežrání roztomilý, ale mám obavy, že se nám zase nabourá krásný samostatný usínání, kterýho jsme nedávno celkem bezbolestně dosáhli 😒

tin007
11. jan 2013

@romcovaklarka ano, je to normalne, ze staci prsko podrzat v puse, resp. iba oliznut, ci dokonca sa na neho divat. robil to aj moj maly (asi od roka a tristvrte do dvoch rokov, ked som prestala kojit) a dokonca to robi aj moja mala, ked je napapana a zaspava, tak si len prsko drzi, alebo ho pusti a potom si on oprie nos alebo lice a tak spi. a ked sa nahodou odtiahnem, ked este nespi hlboko, tak sa preberie a hlada ho znovu na pritulenie sa

romcovaklarka
11. jan 2013

@tin007 Jo fakt, tak to jsem ráda, že to dělají i jiná mrňata 🙂 Takže prostě a jednoduše má ty svoje mlíkárny rád 😀

romcovaklarka
18. jan 2013

Tak jen abych se trochu vypovídala 😀 U nás se situace dynamicky vyvíjí každým dnem, tak jsem zvědavá, co bude dál. Oproti tomu, jak napřed zkrouhnul kojení jen na jedno denně (ráno) a jindy k prsu ani nechtěl, postupně začal tvrdit, že chce, ale nepil, jen se tulil 😅 no a teďka se postupně dopracoval už opět ke 3-4 kojením denně... To by ještě šlo, ale začíná si pěkně vymýšlet, hlavně před spaním - když už je unavenej a třeba i protivnější, tak striktně trvá na tom, že musím mu jednou rukou držet pod zadečkem (aby byl jakoby nakulený na bok ke mně) a musím sklonit hlavu tak, aby mi dosáhl na vlasy a mohl si s nimi hrát a když něco z toho odendám, tak brečí 😝 A pokud možno ještě kdybych při tom zpívala ukolíbavky, tak to bude ideální. No je to sladký na jednu stranu, ale občas už na palici 😀 Tak jsem jen zvědavá, s čím přijde dál...

vavrenka
19. jan 2013

@romcovaklarka 😀 😀 😀 😀 som sa pobavila, ten tvoj maly dobre vymysla... moja mala najnovsie zaspava an prsku s havkom, velkou plysovou hrackou 😅 , a zacala chciet, aby som kojila jej hracky. pred dvoma dnami som sedela s vyhrnutym trickom -prave zisla s prsnika a nez som sa stihla zapravit tak som mala na bradavku pritisnuty zobacik gumovej kacicky 😝 , tak len dufam, ze nebude po mne chciet, aby som nakojila hracky, ked budeme v materskom centre 😀

romcovaklarka
19. jan 2013

@vavrenka Tak to je taky výborný 😀 To Sam mi zatím dává jen všechno pusinkovat (nejen hračky, ale třeba i klacík, který najde na ulici a líbí se mu - dá mu pusinku a já musím též), ale tak jsem teda ráda, že aspoň kojit to všechno zatím nemusím 😀 😅

vavrenka
19. jan 2013

@romcovaklarka no, bozkavat konariky by sa mi teda nechcelo 😀

luciauk
20. jan 2013

ja sa z tých vašich detí taaaak rehoceeeem 😀 😀 😀

náš má teraz kiahne, tak si viac spomenie na mliečko, ale predtým si ledva spomenul a ked, tak si minútku cucol a hotovson.

romcovaklarka
20. jan 2013

@luciauk Jé, chudák, tak ať je mu brzo líp...

lusy82
24. jan 2013

Ahoj holky, na e-mail my přišla nabýdka na knížku ze které jsem byla docela rozpačitá. Už jste o něčem takovém slyšely? http://www.mensmilk.cz/?utm_source=eml_2&utm_me...

pampeliska1
24. jan 2013

@lusy82 je to blbost, prý je to vymyšlené a nezakládá se na pravdě 😅

lusy82
24. jan 2013

@pampeliska1 No mě to taky přišlo jen jako lákadlo. Už jse slyšela o rozkojení při adopci dítěte a tomu věřím, ale tohle mi přijde trochu proti přírodě.

cacika
24. jan 2013

@lusy82 no pocula som o tom ze v extremnych situaciach su muzi schopni produkovat mlieko. teda extremom sa myslia hlavne rozvojove krajiny ked matka umrie pri porode a nie je nablizku nikto a nic co by ju mohlo nahradit. kedze je to hormonalne podmienené, malo by to byt mozne. ale propagovat muzske kojenie ako zivotny styl to uz povazujem za totálne zvratené... 😝 😝 😝

cacika
24. jan 2013

a inak, dnes sme boli so synkom na logopédii a pani logopedicka sa zaujimala aj o to ako dlho bol kojeny. ked som odpovedala ze cez tri roky, tak skonstatovala ze je to velmi dobre aj pre jeho artikulaciu lebo deticky si tak okrem ineho posiluju tie svaly ktore su potrebne k spravnemu vyslovovaniu. 🙂🙂 takze zas mame o dovod viac preco neprastit s dojcenim 😉

lenka860
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
diana_81
25. jan 2013

Ahojte baby, viete mi poradit par tem k dojceniu/rozbehnutiu dojcenia pri predcasne narodenych detoch... Skusala som hladat, ale nedarilo sa mi. Pripadne i linky mimo MK.

Chcem poradit maminke co prave porodila cr teraz v 35tt kvoli preeklampsii a nema cas a sil to nejako "studovat"... Proste ako na to aby sa pokusili tak male a slabsie babatko rozdojcit. Asi bude v inkubatore, krmene hadickou... Dakujem!!!

ivanka.7
25. jan 2013

@diana_81 urcite by som jej dala kontakt na laktacnu poradkynu z jej okolia (na stranke mamily su zoradene podla krajov), podla mna bude najlepsie, ked je pomoze ona, mozno aj priamo v nemocnici, ak by ju pustili.

diana_81
25. jan 2013

@ivanka.7

Skusimsa najskor nejako prebojovat k nej, zistit ako sa citi a navrhnut, uviest mena a cisla... Len mam strach, ci nie je teraz zo vsetkeho prilis unavena. Aby to nebrala ako natlak. Dakujem

ivanka.7
25. jan 2013

@diana_81 jasne, chapem... ja si to radsej ani nepredstavujem a som vdacna za to, ze sice sekcia ale akutna, takze s dojcenim som nemala ziadne vacsie problemy, len take normalne prvorodickovske :D