Podpora dlhodobého dojčenia a prirodzeného odstavenia

mucilienka
23. júl 2008

Ahojte,

moja dcerka bude mat 2 roky az v novembri, takze mometalne mame 20 mesiacov. Stale ju dojcim, a obom nam to vyhovuje... no, coraz castejsie sa stretavam z nepochopenim okolia - maminky, susedy, kolegyne z prace atd. No, najviac ma prekvapuju reakcie lekarov (mam zdravotne problemy z chrbticou - poporodna lumbalgia), ktori mi tvrdia, ze uz je to iba reflex a moje mliecko nie je kvalitne ako predtym, ci chcem malicku dojcit este aj v skolke a pod.
Pritom si myslim, ze ju nedojcim az tak dlho, zda sa mi to primerane a hlavne normalne, pokial sme spokojne obidve... A naviac ide o prirodzenu vyzivu pre moje dieta... No ja uz castokrat neviem, co si mam o tom mysliet a ako reagovat.. Pritom viem, ze to nie je pre nas obe na skodu, ale skorej na uzitok.... stretli ste sa s tymto uz aj vy?

luciauk
25. máj 2013

@zuzkat1 moja švagriná dojčí už druhé dieťa len na jednom prsníku. nevidím na tom nič čudné. veď preto sú dva, že keby niečo, tak je ten druhý. mne inak syn tiež odkusol z jednej bradavky, ked bol maličký, myslela som, že to tak zostane, postupne som na to zabudla a teraz neviem ani zistiť, z ktorej to odkusol 😀 mne syn málo priberal podľa tabuliek, narodil sa skoro 5kg, takže vybiehal z tabuliek hore a potom "málo" priberal podľa tabuliek, tak som na žiadne váženia ani nechodila 😎 ja som videla, že je ok. ja si stále hovorím, že ľudia už asi zabudli odkial prišli, všetko je príliš pretechnizované a prešpekulované. zvieratá predsa nedojčia s hodinkami v ruke a nevážia mláďatá pred dojčením a po dojčení a podobne. jasné, že chceme sledovať zdravie svojich detí, ale treba sa uvolniť a pokúsiť troška spojiť s matkou prírodou a načúvať svojim materinským inštinktom 🙂 viem ako si to myslela s tým stredovekom, ale práve vtedy asi dojčili ženy neobmedzene aj staršie deti 😀
nie si náhodou ľaváčka?

zuzkat1
25. máj 2013

@luciauk nie.pravacka som... No mala sa narodila skoro 4kilova a len teraz ma 13kg

luciauk
25. máj 2013

@zuzkat1 niekde som čítala, že dieťa niekedy odmieta prsník na tej strane, ktorá je u matky dominantná, lebo je svalnatejšia a ťahšie sa mu ťahá. takže to nie je váš prípad 🙂

zuzkat1
25. máj 2013

@luciauk ja som pocula ze niekedy detom vadi tlkot srdca

katarinamamina
25. máj 2013

ja som si tiež musela kojenie vydupať. Skúsenosti som mala so synom, no priňom som nemala žiadne problémy, to nám išlo všetko akosi samé (do dvoch rokov). Dcérka mi vždy zaspávala a málo priberala. Doktorka chcela aby som jej dávala UM, ale miesto mlieka som radšej vymenila ju. Čo som sa ja do 4 mesiaca nastresovala, dokonca sme boli na pozorovaní v nemocnici, proste zbytočné stresy. Preto ju ešte nechcem odstavovať. Rodina si zo mňa už robí srandu, že ako ju budem kojiť na strednej, no mňa to ešte baví. Oni nevedia aký je to pocit, my však áno.

chichinka
25. máj 2013

@zuzkat1
@luciauk aj ja kojim uz v podstate skoro 18 mesiacov len z praveho, tak si ma Zuzi potesila ze aj dlhodobo sa da ficat len na jednom 🙂

luciauk
25. máj 2013

@zuzkat1 zaujímavé 🙂

@katarinamamina to sa mi páčilo ako si napísala, že namiesto mlieka som vymenila ju 🙂 zdravý úsudok. ja sa čudujem, že dnešné ženy sa tak dajú ovplyvniť, keď majú toľko možností čerpania informácií.

katarinamamina
25. máj 2013

áno, pre ňu bolo zdravé dieťa, ktoré pribralo mesačne kilo až kilo a pol. Malá vážila v roku asi 8 kíl, už si to presne nepamätám. Poviem ti tá doktorka mi naháňala strach. Chodili sme sa prevažovať každý týždeň a mne sa vždy v ten deň zastavilo mlieko. Inokedy sa mi pustilo aj samé, to bolo tými nervami. Kojenie je o technike a o psychickej vyrovnanosti.

siska53
25. máj 2013

@katarinamamina jej , tak nie len ja mam taku rocnu lahucku drobcuricku! Nastastie mna doktorka nenutila prejst na UM, to skor ja som mala take hriesne myslienky, ked to dojcenie bolo zo zaciatku tazke - par minut tahala, potom o 15-20 minut chcela zas, nasledne spinkala 4 hodky..a malo priberala( ale priberala)? To som pri synovi nepoznala. A kedze dr. mi UM neodporucala, tak som si povedala, ze je to ok, jednoducho ma iny styl papania ako bracek.

siska53
25. máj 2013

A chcela som sa opytat vas, co dlho dojcite, stale sa vyhybate potravinam nevhodnym pre dojciace zeny? Myslim pitie kavy, alkoholu, jedenie plesnovych syrov, hub... A co ja iem cajov ci liekov nevhodnych pre dojciace? Nemam s tym skusenost, kedze maleho som pre problemy s prsnikmi odstavila ako 11 mesacneho. Dakujem.

katarinamamina
25. máj 2013

Ja pijem kávu, len občas, alkohol je na tebe ja len príležitostne a s mierou (pohár vína), ostatné v pohode. Akurát tie plesňové syry musia byť ozaj čerstvé - tam je myslím riziko listérie, aspoň som to čítala. Niektoré čaje znižujú produkciu mlieka, ale neviem ktoré.

katka26021974
25. máj 2013

Kocky ja kojim z jedneho prsnika od druheho mesiaca. Teraz ma maly 10 mesiacov, ma 9,3 kg.
@chichinka
@zuzkat1

babika131
25. máj 2013

No ja tiež syna kojím už len z pravého prsníka od ôsmych mesiacov,ta nemáme žiadny problém,teraz v apríli mal dva roky a postupne sa ho snažím odstaviť. A narodil sa s priemernou váhou 3 200g a teraz má 18,8 kg. Jedna sestrička u doktora nám povedala,že je obézny,pobavila

luciauk
25. máj 2013

@siska53 nevyhýbam sa ničomu, jedla som a jem všetko ako predtým. myslím, že diéty a zoznamy nepovolených potravín veľa žien odrádza od dojčenia. nefajčím, alkohol moc nemusím aj tak, trpím migrénami. dám si občas, veľmi občas, pohár vína, piva alebo likéru. ak si chceš niečo dať, tak v krvi je najvyššie percento alkoholu zhruba po dvoch hodinách od požitia, takže ideálne je dať si niečo tesne po dojčení a potom dojčiť až po 4roch a viac hodinách. dá sa to vypočítať ak máte nejaký "cicací režim" 🙂

babika131
25. máj 2013

@kvata Jaj a ja by som sa chcela spýtať,ako to robíte,keď dlhšie cez deň nekojíte? Pretože mne sa prsník veľmi naplní a hodne to potom bolí. A nakoľko by som teda chcela malého odstaviť,nechcem mu to dávať odsávať

zuzkat1
26. máj 2013

@siska53 kavu,alkohol a cierny a zeleny cas nepijem...jem vsetko...niektore bylinky znizuju tvorbu mlieka takze bylinkam sa vyhybam ak nepoznam... Lieky len homeo max paralen...

zuzkat1
26. máj 2013

@babika131 18,8kg...fakt vela...kamoskin prvak 7rocny ma tolko 😲

zuzkat1
26. máj 2013

@babika131 co papa?

jja
26. máj 2013

@zuzkat1 Ahoj Zuzi, davno som ta tu na MK nevidela🙂 poznam ta od annag skupiny🙂 no ked ma 18 kg vela, tak co moja, ma 23kg. a tri roky🙂 ale uz skoro rok stojime na jednej vahe, vytiahla sa na 110 cm a vaha stoji🙂
ja jem vsetko....plesnove syry mne nechutia, tak nejem ale jem vsetko. pit, si dam prilozitostne vinko s kolou🙂 take je moje pitie🙂 a kavu pijem aj 3 denne...

ingmiriama
26. máj 2013

ahojte môj syn bude mať o pár dní 21 mesiacov....a stále je kojím no neprekáža mi to len z nocí som vyčerpaná pýta si aj 5 krát za noc cicík a hlce riadne ako keby bol smädný....mal obdobie že prespal celu noc trvalo to asi tri mesiace a potom to začalo a trvá to do teraz...pritom cez deň papá tak ako kedy napr.. včera raňajky 1a1/2 párky ....okolo dvanástej jogurt nestíhame desiatu na desiatu lebo vstávame o deviatej skoro vždy potom má cicík a ide spať spí 3 hodiny potom je polievka cca 300ml hustá ... ale to sú u nás boje lebo nechce sme tam papať ....a večera vôbec po zjedení tej polievky...a až keď ide spať cicík neviem či je to normálne

zuzkat1
26. máj 2013

@jja Ahoj..hej pamatam si ta.uz vtedy ste boli velke🙂 moja ma tych 13 a 98cm🙂 som na mk obcas...

brouzilka
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
jarmilka1985
26. máj 2013

Problem som s tym nikdy nemala a mam 2 deticky. Sme v zahranici a tu sa malokto do teba stara...Dcerku som kojila do7 mesiaca lebo na pol rocka vysiel prvy zubok a vkuse sa kusala a bolelo to tak postupne bola odstavka a bol aj druhy dovod ale to je uz jedno. Teraz mam trojmesacneho synceka v hlave nastavene ze bude vela mliecka a drobec pribera cez kilo mesacne...Zatial co dcerka priberala pol kila max.mesacne a od 4 mes. nam specialna pediatricka odporucila dokrmovat umelym hned po kojeni. Svokrovci sa k tomu nevyjadruju ale urcite si nepribratie malej vo 4 mesiaci spajaju s tym ze som nemala mlieko a ze to ma asi dopad dodnes ze dcerka napriklad este nerozprava a to jej nedavno minulo 2,5 roka je novembrovka ako ta tvoja.🙂 My to kusok naznacili...Ale nejde o tom maly pribera jak zo sunarika ale ide o to ze mam tuzbu kojit i cez 2 roky no a co? A tebe fandim vsak ked mliecko je koj nadalej ak sa citis sama fit. Je to krasny pocit sa tesim ked sa s malym prehupnem za 7 mes. ake to bude ho kojit ked bude vediet sediet ci behat. papa a vsetko dobre!!!

babika131
26. máj 2013

@zuzkat1 Ale on nie je tučný,má aj celkovo takú kostru pevnejšiu. 🙂

babika131
26. máj 2013

@zuzkat1 No asi neuveríš ale nie je to prieborník v jedle. Jediné čo mi zje na istotu sú polievky,cestoviny a ovocie. A moje mlieko,furt

babika131
26. máj 2013

@jja No aspoň niekto s vyššou váhou,môj synovec má tri roky a má 16 kilo.

zuzkat1
26. máj 2013

@babika131 moja vraj v skolke papa,aj ked moc neverim... Doma este nikdy nezjedla ani jogurt cely... Ovocie ma rada..polievky len paradajkovu a spenatovu ... Sladke jedla nema rada,cokoladu nelubi...ma rada ovocne karamelky a gumene cukriky...
Inak v 2rokoch bola v noci hore aj 10x,teraz max 5x ale uz boli noci ze len 1-2x

majka1981
27. máj 2013

Baby nestresujte zato, ze dieta pojde do skolky - v skolke cicik proste nie je a zaspia aj bez neho. nase ucitelky vedia, ze este kojim (v zime som ho kojila este priamo tam) - nefrflu nic, jedna mi dokonca povedala, ze ona kojila syna 3 roky 😵 . Praveze by to bol dvojity stress pre dieta, ked by ste teraz odkojili. Moj syn bol na zaciatku po skolke dost podrazdeny a narocny, praveze s kojenim sme si to ulahcili a velmi sa ukludnil.

@zuzkat1 ovocne karamelky a gumene cukriky by som zrusila ... skodia zubom a kazia imunitu (cukor...)

zuzkat1
27. máj 2013

@majka1981 nejaky cukor potrebuje🙂 ona mimo toho nie je moc na sladke..

scheba
27. máj 2013

@mucilienka kazdeho osobny vec, ale moj nazor je, ze vsetkeho vela skodi a plati to viacmenej na vsetko. Mlieko samotne myslim uz pre nu nema vobec extra hodnotu, lebo tak velke dieta je viacmenej vsetko - nenahraditelny vyznam to ma pre babo zavisle od mlieka. Ani ostatne cicavce nekrmia svoje mladata mliekom do aleluja, ale len kym nezacnu jest to co je stravou danemu zvieratku.
Dalej si myslim, ze dlhodobym kojenim vznika neprirodzeny fixacia na matku z psychologickeho hladiska, kdesi v podvedomi...moze sa to kludne prajavit v dospelosti nejakou formou spravania napr. neochoty sa osamostatnit alebo inak...
Nedivim sa reakciam okolia lebo je nanajvys "rozpacite" ked velke samostatne dieta, ktore uz rozmysla a rozprava pribehne medzi hranim sa na ihrisku (na verejnosti) za matkou, vyhrnie jej tricko a chce cicat 🙂 aj tak nepije uz si len hltne cize to je fakt skor zvyk.
Samozrejme kazdy rodic sa rozhoduje podla seba, ale tak aj kazdy clovek ma pravo na nazor a aj na nazor odlisny...