Podpora dlhodobého dojčenia a prirodzeného odstavenia

mucilienka
23. júl 2008

Ahojte,

moja dcerka bude mat 2 roky az v novembri, takze mometalne mame 20 mesiacov. Stale ju dojcim, a obom nam to vyhovuje... no, coraz castejsie sa stretavam z nepochopenim okolia - maminky, susedy, kolegyne z prace atd. No, najviac ma prekvapuju reakcie lekarov (mam zdravotne problemy z chrbticou - poporodna lumbalgia), ktori mi tvrdia, ze uz je to iba reflex a moje mliecko nie je kvalitne ako predtym, ci chcem malicku dojcit este aj v skolke a pod.
Pritom si myslim, ze ju nedojcim az tak dlho, zda sa mi to primerane a hlavne normalne, pokial sme spokojne obidve... A naviac ide o prirodzenu vyzivu pre moje dieta... No ja uz castokrat neviem, co si mam o tom mysliet a ako reagovat.. Pritom viem, ze to nie je pre nas obe na skodu, ale skorej na uzitok.... stretli ste sa s tymto uz aj vy?

jenovefa
12. nov 2010

@sussanah Zkus to s tatínkem, prosím prosím. Chtěla bych pak vidět ty rady v tématu "odstavení otce, pomoc..." 😀

sussanah
12. nov 2010

@jenovefa rada bude jedina, nechat vyrvat a proste nedat 😀

margotg
12. nov 2010

@sussanah ale podle toho co píšeš by to bylo na nenásilné odstavení 🙂

sirinka
12. nov 2010

@sussanah pocas menstruacie aj niektore deticky nechcu pit mliecko, nechuti im...uvidis, ked sa ukludnia hormony, ci sa to otoci zase k lepsiemu...

sussanah
12. nov 2010

@margotg no i to me napadlo, ale zas vidim, ze zajem i je. Ale asi kdybych ted proste prestala davat, tak by to asi rozchodil relativne v pohode. Tezko rict 😅
@sirinka jj, diky, tohle me fakt nedoslo, doted jsem to pri MS vubec nezaznamenala. Necham to tak, jak to je, nebudu mu v noci vnucovat, poku nebude chtit a uvidim za par dnu 🙂

leelo
12. nov 2010

@sussanah mame rovnako stare deticky a ani ja uz par mesiacov v noci vpodstate nekojim. naposledy o polnoci a potom az rano o 8.00 a niekedy az o 10.00. to, co popisujes, nepoznam, a preto sa pripajam k nazoru, ze ide o hormonalnu zalezitost, teda prechodny jav (ja menstruaciu este nemam).
citala som este v nejakom clanku od annag, ze mliecko sa zvykne "stracat" ak mamicky praveze vynechavaju cez den dojcenie a nahradzaju ho prikrmom. teda pravidlo je - pridavat prikrmy k dojceniu, nenahradzat a aktivne ponukat prsniky 🙂
takze ak cez den kojis a len v noci nie, problem v tom nebude.

leelo
12. nov 2010

@pampalini ty mas podobny "problem" ako sussanah, len v opacnom garde 😉 skus pocas dna aktivnejsie ponukat, ale zmen miesto, kde sa kojite, pripadne polohu. v tomto veku uz deti prejavuju svoju osobnost, aj u nas to tak bolo. od isteho casu sa dojcime len v spalni a len sami. staci, ze mm sa vrati domov a maly zacuje kluce v zamku, je po kojeni.
treba sa obrnit trpezlivostou a skusat, co vam obom vyhovuje. niekedy to byva ta napr. poloha/miesto, kde ste sa kojili, ked bol uplne babatko.
a prikrmy ako papa?

zuzkat1
13. nov 2010

@dana3262 ved na prikrmy uz mate vek, takze to nie je nic hrozne🙂 a to teda znamena podla tej LP ze moja co? umiera od hladu? aj moja sa tak budila ze do 5teho mesiaca 1-2x a od pol roka sa budi furt...tuto noc bola hore kazdu hodinu a pol... a krk dam na to ze hladna nie je... 😝
@pampalini hlavne to nevzdavaj...moja robi toto uz mesiac☹ ale nakoniec sa napije tak 5x za den ma 3x uz prikrm... a v noci pije aj 6x.... ponukaj kazdu hodinu a ked nechce tak zas o hodinu... tie najvacsie boje u nas uz skoncili ale napriklad viem ze ked sa hra a hra ju velmi bavi tak nemam sancu ani keby co bolo...ja jej odsate nedavam aby si nezvykla ze ma mlieko z flase ale davam ho zamrazit a neskor dam do kasiciek...

pampalini
13. nov 2010

@leelo příkrmy baští. Máme ráno občas přesnídávku nebo jogurt, v poledne masozeleninu a večer kaši. Kojím ještě tak 5x denně (z toho jednou než jdu spát v 10 nebo 11 a pak tak ve 3 ráno) Kojíme stále na stejném místě v posteli v klidu sami. Občas se mi stane, že mám jakoby prázdná prsa,ale neřeším to, protože vím, že to je tak jeden den a pak zas dobrý. Pravda je, že jak pije méně, tak trošičku dýl trvá, než se mlíčko spustí 😒 ale pak polyká 😉 Spíš mi přijde, že je pro něj ta lžíčka zajímavější a na kojení nemá čas 😀

pampalini
13. nov 2010

@zuzkat1 Nevzdáme to 😉 už jsme to jednou vybojovali, tak vytrváme. Uuuuf 6x za noc, tak to se moc nevyspíš 😨 Máš můj obdiv...

zuzkat1
13. nov 2010

@pampalini ale vyspim🙂 clovek si na vsetko zvykne🙂zly bol prvy mesiac ked takto zacala vstavat ale teraz uz je to pohoda... zle je ked to nejak zmeni, napriklad ked spi do 1nej a potom dohana to zobudzanie sa a je hore kazdu pol hodinu 😝 to je potom zla noc,ale ked to rozlozi ze kazde dva hodiny priblizne tak to je fajn🙂

sussanah
13. nov 2010

@leelo snad to bude ono, i kdyz po minule noci to vypada, ze mliko uz mu zase chutna normalne, protoze se vzbudil na 5 na mliko a pak pro jistotu jeste v 6 a v 7 🙄 No takze s takovou ranni frekvenci se mi mliko jen tak neztrati 😅 😀

zuzkat1
13. nov 2010

@leelo to je dobra rada ze pridavat prikrmy k dojceniu... lnze ja mam taky problem ze moja zje 50ml niecoho a uz sa potom nechce dojcit najskor az o hodinu teda u nej to nahradi jedno dojcenie...

veronika81
13. nov 2010

čaute 😉 dávnejšie som sem už nenakukla, nejak nemám čas, ale toto mi nedá nenapísať 😀

Dostala sa mi do rúk kniha z roku 1980 od nejakého MUDr. M. Matoušeka, volá sa Prvý rok dieťaťa, iba som ju otvorila a hneď prvá veta čo mi padla do oka:
" Kvôli jasliam rozhodne nemusíte odstavovať, zvlášť u päťmesačného dieťaťa to nebude nutné, to sa kojí už len ráno a popoludní." 😖
Tak rýchlo ako som ju otvorila, som ju aj zavrela.. hneď ju vrátim svokre (dala mi ju, keď sa malý narodil 😝 ) nech mi tu nezavadzia, ani som ju doteraz neotvorila.

carodejnica
13. nov 2010

Babulky, to ste toho popísali, čo som tu nebola, to má kto čítať 😀 😀 😀
Ale super, že to tu žije... 😵

zuzkat1
13. nov 2010

@veronika81 dobra knizka🙂 poucna😀 😉

carodejnica
13. nov 2010

@veronika81 objavila som piate prepracované vydanie http://www.salvar.cz/kniha.php?id=15 (veru, či by sme tam našli aj tvoj úryvok)

pampalini
13. nov 2010

@veronika81 😀 😀 😀 no a pak se nám rodiče snažej radit 😅

veronika81
13. nov 2010

@carodejnica no aká si ty dobrá 😉 to by som bola zvedavá, či prepracovali aj túto vetu!
Inak tiež ju mám v češtine, ale som to preložila, ľahšie sa mi tak píše 🙂

sirinka
13. nov 2010

@veronika81 o ja som mala to stastie, ze ma mama skutocne neodstavila kvoli jasliam...cez den mi tam dali zrejme sunar a krupicu a ktovie co este ale vecer a v noci ma este mamina kojila 🙂

veronika81
13. nov 2010

@sirinka dobrá poznámka.. a ktovie čo ešte 😅 ti dali..

Inak ja som dojčená nebola, teda nie priamo, mamina mi 8 mesiacov odsávala mlieko a tak dávala, ja som predčasne narodená, bola som v inkubátore, úplne odtrhnutá od matky (v inom meste), takže po neviem akom čase keď ma dostala do rúk, už som sa vraj nevedela (nechcela??) prisať, fľaška bola jediná možnosť. Ale zlatá moja mamina, aspoň niečo mi dala, v tomto ja obdivujem všetky matky, ktoré dokážu mesiace odsávať mlieko. Ja som odsávala skoro 4 týždne a bol to hrozný kolotoč, len čo malý vypil to čo mal, už som sa mohla chystať na ďalšie odsávanie, lebo asi tak 2 hodinky mi trvalo, kým som nazbierala potrebné množstvo.. a keď plakal skôr, plakala som s ním 😢 lebo mlieka ešte nebolo dosť. Cez deň, v noci..ja vlastne ani neviem, kedy som spala. Ach strašne ťažké začiatky som mala, do toho zápaly, horúčky, krvavé a bolestivé ragády (z odsávačky a asi aj z klobúčikov, lebo aj s tým som sa pokúšala dojčiť..). No ja som doteraz taká hrdá na seba 🙂 že sa mi toto všetko podarilo prekonať a práve preto si tak veľmi vážim, že ešte stále môžem dojčiť 😵

k.ate
13. nov 2010

@veronika81 No, teď jsi mi připomněla, co mi říkala moje babička. Když šla se strejdou na kontrolu kyčlí v 6 měsících, ptala se sestry, kde může malýho nakrmit, tak ji sestra řekla, že klidně v čekárně, když jí babička tehdy řekla, že ještě kojí, chodili se tam na ni všichni doktoři a sestry dívat jako na přírodní úkaz, že ještě půlroční dítě kojí 😀 Takže asi tak...

No a já jsem byla kojená cca do roku, možná o něco dýl, pak mamce trhali zub a šmitec, kvuli lékům na bolest či co... Ale bráchovi mamka odstříkávala, protože měl silnou žloutenku a když se měl kojit, nešel probudit, tak mu sestry vždycky narvali flašku a on už pak od mamky nechtěl tahat, protože z flašky mu to teklo v podstatě samo...

veronika81
13. nov 2010

@k.ate dobrý "prírodný úkaz" 😀

erin25
13. nov 2010

Ahojte,prave som objavila tuto temu a tiez sa pripajam k mamickam,ktore dlhodobo koja.Viem,ze je to pre dieta to najlepsie a reakcie ludi,ktori sa nad tym cuduju, beriem jednym uchom dnu,druhym von.Moj syn ma 2 roky a 7 mesiacov,mliecko stale je a chuti mu,tak preco prestavat...

ma.senka
15. nov 2010

@erin25 tak to je parada - ako zvladate noc? alex ti prespinka celu noc bez didi? ja tiez este dojcim, ale tie nase noci- ach jaj....

inak kocky, sme teraz s malym chori, tak sme trochu behali po lekaroch - detska mi povedala, ze dojcenie od 1-1,5 roka je uz odo mna obet a moja prakticka dr. ze takto dlho sa dojcia deti v rozvojovych krajinach, ze mi dojcenie berie zdravie a odobera ziviny - vacsiu somarinu mi ani nemohla povedat... takze naozaj citim dost ten tlak okolia, vidim, ze sa na mna pozeraju co mi sisi. a ako pisem, prekvapuje ma, ze sa s tym nepochopenim stretavam prave u lekarov.... (nie je to prvy pripad - tiez sestricky u gyndosa!! sa divne tvarili) ...

mamutka
15. nov 2010

@ma.senka lekarov by si si nemala vsimat, zial nikto sa nepozastavuje nad tym, ze oni o dojceni nic nestudovali a vlastne deti mali tiez na sunare. Ako mozu kecat do niecoho o com neprecitali jedinu suvislu stranu A4? Napr.ja mam pediatricku mladsej generacie a ta vie o dojceni hodne, takze je jeho zastancom.
Ludia poznaju len kopu mytov a bludov a tym sa riadia, ako stado oviec......
to je to iste ako s tym mytom - v tehotenstve sa kazia zuby!!! kolki zubari ti povedia novsi poznatok - ze to vobec nie je pausalne, ale kazia sa zuby zenam, ktore v tehu dost zvracaju a tie kyseliny v ustach im rozozieraju sklovinu? No, to ti povie len mladsi zubar, co sa to aj ucil, stari lekari su takmer vsetci na jedno kopyto - maju plne huby nizkych platov, ze kolko sa oni narobia, ale celozivotne vzdelavanie im nic nehovori........

veronika81
15. nov 2010

@ma.senka ja som mala naopak pozitívnu skúsenosť, keď sme boli nedávno s malým na pohotovosti (písala som pár strán dozadu), mal hnačky, zvracal, nechcel jesť, piť, iba mliečko odo mňa 🙂 Bola tam taká staršia doktorka a keď som jej povedala, že malý je ešte dojčený, tak ma vychválila, že to je úžasné a že nič lepšie mu v tomto prípade nemôžem poskytnúť, nemusím sa báť že bude dehydrovaný a ponúkať mu čo najviac 😵 A veru takmer tri dni sme boli iba na tom mliečku, nič iné nechcel jesť ani piť.

Známej napríklad gynekológ zakázal(!) dojčiť, lebo mala časné problémy, zápaly a vraj to je z dojčenia 😖 Dcérka jej mala vtedy dva roky..

@erin25 ahoj 🙂 si tu myslím s najstarším dieťatkom, pekné 😉

sussanah
15. nov 2010

@veronika81 uplne stejne to mela kamaradka, kdyz mel jeji maly taky tak nejak 1 a 8-9m. Chudak tenkrat chytnul nejakou strevni virozu, zhubnul asi kilo a dva tydny byl jen na mliku, proste ho plne kojila 😅 Jen diky tomu neskoncili na kapackach v nemocnici. Dr ji chvalila jak mohla, ze to bylo obrovske stesti, ze ho jeste kojila 🙂 Nakonec ho kojila do 2,5r 🙂 Kdyz jsem u nich nedavno byli (ted uz ma maly neco pres 3r) tak mi vykladal, jak ho maminka taky kojila (kdyz videl kojit me maleho) a ze to bylo moc dobre 😀

ma.senka
15. nov 2010

@mamutka prave to ma na mojich dr zaraza - ide o pomerne mlade lekarky - cca 40 r., takze tie by som isto do stareho zeleza este nedavala 😎

ma.senka
15. nov 2010

@veronika81 ja mam teraz akurat podobnu skusenost - maly je chory, skoro nic neje, vobec mu nechuti, ale aspon moje mlieko pije... takze som celkom v klude v tomto, inak by som mala nervy z toho jeho nejedenia....