Podpora dlhodobého dojčenia a prirodzeného odstavenia

mucilienka
23. júl 2008

Ahojte,

moja dcerka bude mat 2 roky az v novembri, takze mometalne mame 20 mesiacov. Stale ju dojcim, a obom nam to vyhovuje... no, coraz castejsie sa stretavam z nepochopenim okolia - maminky, susedy, kolegyne z prace atd. No, najviac ma prekvapuju reakcie lekarov (mam zdravotne problemy z chrbticou - poporodna lumbalgia), ktori mi tvrdia, ze uz je to iba reflex a moje mliecko nie je kvalitne ako predtym, ci chcem malicku dojcit este aj v skolke a pod.
Pritom si myslim, ze ju nedojcim az tak dlho, zda sa mi to primerane a hlavne normalne, pokial sme spokojne obidve... A naviac ide o prirodzenu vyzivu pre moje dieta... No ja uz castokrat neviem, co si mam o tom mysliet a ako reagovat.. Pritom viem, ze to nie je pre nas obe na skodu, ale skorej na uzitok.... stretli ste sa s tymto uz aj vy?

majdula
28. feb 2011

@sussanah No prave, ted by to asi bylo dost bolavy to odstaveni... 😔 jako rekla bych pockej, az zase prestane mit zajem, ale kdy to bude, ze? A premahat se za kazdou cenu je hodne neprijemny, mne stacilo ze me bolely ty bradavky jak svina, ze jsem zatinala zuby... ale jinak jsem strasne chtela pokracovat, takze jsem mela motivaci... ty uz jsi utahana, boli to, vadi ti to... fakt nevim co poradit... 😔

majdula
28. feb 2011

Clanek je hodne tendencni, jasne, je poznat ze to psali chlapi tohohle typu, na druhou stranu ta cisla jsou fakt zajimava 😉

sussanah
28. feb 2011

@majdula no uvidim, jak se to vyvine, ale jsem z toho docela spatna ☹ Zitra jedeme na dovcu se svagrovou a jejich detma, tak uvidim, jak to bude.. Dam tomu tyden a pokud me negativni pocity budou prevazovat ty pozitivni, tak do toho asi pujdeme i natvrdo 😔

prsky
28. feb 2011

@sussanah mne na zaciatku tehu velmi klesla produkcia a dcerka sa zacala dozadovat mliecka velmi casto v snahe produkciu zvysit .. tiez mi to moc prijemne nebolo, teda hlavne ked si prsnik sama stlacala, mala som velmi citlivu pokozku .. v druhom trimestri sa to upravilo, aj ked nie na ideal, teraz ku koncu sa zasa produkcia znizila a dcerka zasa pyta 😉 ja som o odstavovani neuvazovala, aj ked niekedy, musim priznat, mam dojcenia plne zuby, inokedy si to ale uzivam - pripisujem tieto vykyvove stavy tehotenstvu 😀

@stvura ja si myslim, ze to nie je dojcenim ci tukovejsim mlieckom...v tom annaginom prispevku sa aj pise, ze technika pri dojceni je ina a mliecko sa az tak na zubky nedostava ako pri piti z flase ci poharika ... moja mala ma tiez poskodenu sklovinu na spodnych 3 zubkoch, doktorka mi hovorila, ze je to bezne a ze s tym nic nespravim ☹ a tiez neje nejak extra sladke a zubky umyvame

sussanah
28. feb 2011

@prsky me to taky skoro prijde, jakoby se snazil vysat, co to jde. Presne jak popisujes, prso si stlacuje rukama, prostridava behem jednoho kojeni minimalne 2x (asi cetl ty figle na to, jak rozkojit maminku 😀 ) a zvysil frekvenci. Ja jsem to doted moc neresila, rikala jsem si, ze mi to vyhovuje, mu taky, takze co resit a o odstavovani jsem uvazovala tak nejak prirozene v ramci toho 4-5m, ale jen pokud se maly bude tvarit, ze chce. Takze me samotnou ty pocity toho, ze uz nechci docela prekvapily 😒 Doted jsem si to vcelku uzivala (kdyz jsem zrovna nemela navaly na zvraceni), ale najednou mam pocit, ze chci mit klid a tech pristich par mesicu se znovu zacit tesit na kojeni dvojky 😅

stvura
28. feb 2011

@prsky no mna to zaujimalo hlavne preto, ze to iste ma aj kitchma - mame obidve rovnako stare deticky, obe dojcime sucasne obe...moj maly mal ale do dvoch rokov dokonaly chrup, akonahle som ho vsak zacala dojcit tukovejsim mlieckom sa mu zacali "rozpadavat" trojky

prsky
28. feb 2011

@stvura hm.. podam spravu onedlho, ci to bude mat vplyv aj na dcerkin chrup 😉

zuzkat1
1. mar 2011

ahojte🙂 moj manzel dostava najnovsie rady do zivota od kolegu🙂 vraj uz mame pomaly malu privykat na UM lebo ze uz jej nebude stacit kojenie😀

carodejnica
1. mar 2011

Ahojte dievčatá, chcela som sa spýtať, neviete ako je to s tandemovým dojčením vo svete a v prírode? Je to bežný jav, aj v prírodných kultúrach? A ako sú na tom primáty? Zaujíma ma hlavne ten etologicko - biologický pohľad. Nestretli ste sa nejakým článkom? Skúsila som gúgliť, ale možno je niečo len v angličtine.

Ja viem o prípade pozorovanom pri medveďoch - v tomto filme - http://www.arollafilm.com/ - medvedica nadojčila aj staršie mláďa, bolo to pripisované nedostatku potravy. Ale zase naša mačka (moja obľúbený vzor), tá keď otehotnela - doslova mladé tvrdo odháňala s prskaním.

Ešte sa chcem spýtať, ak ste dojčili a boli tehotné, užívali ste pre istotu vitamínové doplnky?
Možno ma to čoskoro čaká, tak chcem byť podkutá vedomosťami. 😕

olifcek
1. mar 2011

@carodejnica s tym tandemovym dojcenim v prirode neviem...

vitaminy urcite.. ja ioch beriem i teraz, inak sa mi hned stiepia nehty, alebo ma obli hlava, ked beriem vitaminy, je mi super.. niesom na umele lieky a vitaminy, ale toto je fakt v obdobi dojcenia a tehu dolezite... 😵 😵

leelo
1. mar 2011

@olifcek aj ja beriem vitaminy uz ani neviem odkedy. cca rok pred otehotnenim ma zacal dr. pripravovat vitaminmi a neprestala som az doteraz a ani neprestanem. nemusia byt vsetky vitaminy len "umele". ja si kupujem tieto:
www.nutrifem.at

@carodejnica nezaujimam sa o tuto problematiku. ale asi najlepsi priklad/vzor pre cloveka je clovek 😉 a v historii nie je tandem nicim ojedinelym. bola to vpodstate otazka prezitia.
to ti verim, ze bez anglictiny je tazko...

@zuzkat1 🙂 no oni maju vlastne pravdu, ze nestaci. lebo ak niekto zacne od urciteho veku (kazdy sa rozhodne inokedy, podla stupna svojho nevzdelania v oblasti dojcenia) prikrmovat UM z flase, tak si dieta navykne a fakt ,mu uz z prsnika nestaci. takze sa s nimi da suhlasit 😉 to je velmi casty pripad, ked si rodicia nespravnymi postupmi sami odstavia dieta a potom sa vyhovaraju na dojcenie, na mlieko, na vek dietata a pod.
neviem, ci ste niekto niekedy davali UM detom, ale ta stolica z toho tak neskutocne smrdi, ze to sa neda opisat. mna vzdy napinalo. je to taka umelina, ze az z toho spracovania resp. nespracovania traviacim traktom sa to naplno ukaze 😅

zuzkat1
1. mar 2011

@leelo presne oni takto odstavili lebo mala ze malo pribera o oni to pripisali materskemu mlieku, napriek tomu ze uz 5x denne normalne papa...tak zacali davat UM a nakoniec ju normalne odstavili
moja okolo UM ani nesla a ani nepojde 😉

katkabb1
1. mar 2011

ahojte, môžem sa k vám pridať? Ešte síce nemám až také veľké dieťa - dcérka má 11 mesiacov a týždeň, ale už aj tak si niekedy od okolia vypočujem dosť poznámok, že by bol najvyšší čas skončiť s kojením, že už je veľká a už to nemá význam a podobne. Hlavne teda zo strany staršej generácie, či už svokry, rodinných známych v ich veku a tak. Ja sa však ešte v najbližšej dobe neplánujem vzdať kojenia, mne aj malej to vyhovuje - nakoľko je aj strašne slabý jedák, takže máme dni kedy gro tvorí kojenie, našťastie priberá, myslím, že jej nič nechýba. Ale niekedy ma naozaj tie "dobre mienené rady" otravujú a unavujú. Čo som tak zbežne prečítala tak ste aj vy na tom podobne a to máte už väčšie detičky, no to mňa už potom asi aj ukrižujú 🙂 ale hlavne, že mne a drobcovi to tak vyhovuje 😉

kinsi
1. mar 2011

@carodejnica
tu je link na diskusiu na rovnakú tému ako si zadala - ale ako píšeš, bohužiaľ v angličtine:
http://www.mothering.com/community/forum/thread...

Nič iné poriadné sa mi nepodarilo nájsť, ale nemala som moc času, ešte skúsim neskor.

carodejnica
1. mar 2011

@leelo Jáj, to je dlhý - ale veľmi milý príbeh, že prečo ma to zaujíma.

Mňa vždy fascinovalo také nejaké to "živočíšno" v nás, predsa len pochádzame z opice, či už to zariadil Boh, alebo príroda. 😉 Kedysi som čítala fantastickú knihu od Edwarda Wilsona - O lidské prirozenosti, v ktorej presne rozoberá rôzne ľudské správanie vo vzťahu k našim biologickým koreňom. O to viac ma to zaujalo, keď som sa stala matkou - tehotenstvo, pôrod a dojčenie sú veci, ktoré sú vyslovene animálne, a nemyslím to nejak v zlom, práve naopak. Súlad s prírodou a hľadanie našej prirodzenosti je preto pre mňa dobrá cesta - ako na to a robiť to dobre. 😉 Preto som bola šťastná, že som natrafila na antropologičku Kathy Dettwyler, ona píše úžasné veci o dojčení, odstavovaní a pod. - http://www.kathydettwyler.org/dettwyler.html (ktosi kedysi hodil link na jej stránku, ja voľačo viem anglicky, ale musím si pomôcť google translate). Preto som zástanca dlhodobého dojčenia, spania v spoločnej posteli - sú to všetko prirodzené veci, v prírode tak samozrejmé. Treba sa s tým vyrovnať a prijať to, nechať sa unášať prúdom. Ak človek bojuje proti tomu - trpí nielen dieťa, ale aj matka - podvedome určite. Minimálne prichádza o najvzácnejšie a neopakovateľné chvíle.
No a záverom, je to možno celé aj tým, že sama mám prírodovedné vzdelanie a v neposlednom rade ma to zaujíma aj preto, lebo muž je zoológ, a toto je jedna z možností ako ho presvedčím, že tandem nie je nejaké panské huncúcstvo 😅 😅 😅
Taká perlička v súvislosti s týmto. Kedysi nám totiž písal mejl jeden známy z Kanady - tiež zoológ - ešte som bola len tehotná, že aké je dôležité dojčenie, spanie v spoločnej posteli - lebo je to analógia vlčice s mladými v brlôžku a tak - no a môj muž ma odvtedy stále obhajuje všade pred rodinou (ktorá občas zafrfle, že dieťa má mať vlastnú postieľku a jáj a ešte dojčím), že to dobre robím a tak to má byť... 😵 😵
Proste potrebujem "parťáka" do boja za dojčenie počas tehu a prípadne ak to výjde - aj na tandem. 😀 😀 😀

@olifcek ja užívam Calibrum Mami, len neviem, ak by som bola tehu, či nemám radšej užívať Calibrum Babyplan 😕
v prvom trimestri

@kinsi si zlatá, veľmi pekne ďakujem - google translate to istí 😵

@katkabb1 vitaj a zaraď sa 😅

prsky
1. mar 2011

@carodejnica vo filme babies africka mamina dojcila tandemovo (http://www.ulozto.sk/7395368/babies-mimina-2010... ) 🙂

nebrala som vitaminove doplnky (vadi mi, ze je tam plno aditiv) , iba si miesam kazdy den do pitia praskovy vit C z DM a teraz ku koncu melasu kvoli zelezu (anemia ma tak trochu postihuje aj mimo tehu ci dojcenia), snazim sa stravovat pestro a chrumat cerstvu zeleninku a ovocie - krvne vysledky mam v norme

stranku kathy dettwyler som pred casom hodila sem aj ja 😉

prsky
1. mar 2011

@carodejnica cosi k syntetickej kyseline listovej: http://surovastrava.sk/zaujalo-ma/22-nebezpeens...

inak fajn je pridat k strave pangamin 😉

carodejnica
1. mar 2011

@prsky ďakujem za tip na filmík 😵 no a vpodstate aj za tip na vitamíny 😠 😖 takže namiesto calibrum babyplan by som sa mala začať napchávať špenátom 🙂

prsky
1. mar 2011

@carodejnica hihi..to, ze spenat je velkym zdrojom zeleza, je mytus 😉 okrem toho treba starostlivo vyberat, odkial ho kupis, lebo zeleninka rada pojme do seba skodliviny 😖

stvura
1. mar 2011

@zuzkat1 no daj vediet som velmi zvedava...z kitchmou sme zatial dve, vsetky kamosky co mi dojcia aj starsie deticky ako moj maly tieto problemy nemaju, ide naozaj len o dojcenie dvoch vekovo rozdielnych deticiek.
@carodejnica ano, uzivala som vitaminy pocas tehotenstva a sucasneho dojcenia ale som sa aj velmi zdravo stravovala (som byvaly dlhorocny vegos, takze mam hrozny deficit zeleza), inac ja co som citala, tak vzdy starsie mlada je v prirode odmietnute bez ohladu na to aky ma vek...

zuzkat1
1. mar 2011

@stvura to patri asi @prsky ci nie?🙂 ja este necakam mimi 😉

carodejnica
1. mar 2011

@prsky ja som mala na mysli kyselinu listovú 😉

stvura
1. mar 2011

@zuzkat1 jasne, prepac, nejako mi to blbo zobralo...
@prsky no daj vediet som velmi zvedava...z kitchmou sme zatial dve, vsetky kamosky co mi dojcia aj starsie deticky ako moj maly tieto problemy nemaju, ide naozaj len o dojcenie dvoch vekovo rozdielnych deticiek.

prsky
1. mar 2011

@carodejnica jaaj 😅

majdula
1. mar 2011

@carodejnica Ja beru kombinaci Ca-Mg-Zn (dela to Walmark nebo GS), ale to z vlastni vule, muj doktor neni priznivcem techhle kombinovanych preparatu, rikal, ze radeji se stravovat pestre a to bohate staci, Mg staci nasadit az pri tvrdnuti bricha atd... a vapnik se da doplnit take jinak nez tabletkama 🙂

prsky
1. mar 2011

@majdula Mg sposobuje vacsie krvacanie pri a po porode a oslabuje stahy svalstva a teda aj maternice, co moze byt problem pri porode (pre tieto ucinky sa Mg aj v nasich koncinach dava na krce v nohach a tvrdnutie brucha ako cukriky)

k.ate
1. mar 2011

@sussanah občas mám taky chuť s tím praštit, zvlášť, když se malej budí častěji v noci... Jsem pak na něj i hnusná, protože mi kojení pak není vůbec přijemný a říkám si, jestli by nebylo lepší nacpat mu flašku a mít klid... Ale pak zas když ho vidím, jak je při tom spokojenej a ještě takovej miminkovskej, tak na to prostě nemám 😀

Včera mě dostala babička, pořád se vyptávala, jak často ještě malýho kojím, tak jsem říkala, že jak kdyb, většinou večer, ráno na probrání a přes noc, ale když jde malej chrnět ve dne, tak většinou (pokud neusne někde venku v autě, mhdčku,...) ještě i před a po spaní mlíko dostane 😀 Tak to přešla celkem v pohodě, ale pak říkala, něco ve smyslu, že až bude druhý mrně na světě, budu ho muset přestat kojit, že kojit oba dva bych asi nezvládala ... 😕 😀 Tak jsem jí na to řekla, že pokud přežiju kojení celý těhu, klidně budu Kubu kojit zároveň s mimčem, proč taky ne, že jo... Nemyslim si, že by topro mě po té fyzické stránce bylo náročnější než teď těhu + lítání za Kubajzem a věčný odlovování a k tomu ještě kojení 😀

majdula
1. mar 2011

@k.ate A na to ti rekla co? 😀
Uprimne, ja uz se aj tesim, ze budu kojit oba dva, pac kojit ted jednoho s tim megabruchem (plus ho tahat, lovit a podobne) je taky pekne narocny na fyzicku 🙂

k.ate
1. mar 2011

@majdula nic ... 😀 na to už nebylo co říct a hlavně ona už ví, že nemá smysl mě přesvědčovat, když něco chci udělat 😀

kinsi
2. mar 2011

@carodejnica po prečítaní toho tvojho linku na tú antropologičku a tej anglickej diskusie mám pocit, že prirodzenejšie je mať deti v relatívne veľkých odstupoch a potom odstaviť počas tehotenstva. Podľa toho čo tam píše, v prírodných národoch koja matky deti v oveľa kratších intervaloch, kdesi tam píše, že i niekoľkokrát za hodinu a údajne sa intervali nepredlžujú ani vekom dieťaťa. Takže zrejme majú i dlhší anovulačný stav a tandem asi ani riešiť nemusia. Kolega z Jemenu mi povedal, že u nich sa vačšinou kojí dieťatko do času kým je matka opať tehotná, vravel, že obvykle 2-3 roky. Ale bohvie, čo by robili, keby matka výnimočne otehotnela hneď v šestonedelí.