Podpora dlhodobého dojčenia a prirodzeného odstavenia

mucilienka
23. júl 2008

Ahojte,

moja dcerka bude mat 2 roky az v novembri, takze mometalne mame 20 mesiacov. Stale ju dojcim, a obom nam to vyhovuje... no, coraz castejsie sa stretavam z nepochopenim okolia - maminky, susedy, kolegyne z prace atd. No, najviac ma prekvapuju reakcie lekarov (mam zdravotne problemy z chrbticou - poporodna lumbalgia), ktori mi tvrdia, ze uz je to iba reflex a moje mliecko nie je kvalitne ako predtym, ci chcem malicku dojcit este aj v skolke a pod.
Pritom si myslim, ze ju nedojcim az tak dlho, zda sa mi to primerane a hlavne normalne, pokial sme spokojne obidve... A naviac ide o prirodzenu vyzivu pre moje dieta... No ja uz castokrat neviem, co si mam o tom mysliet a ako reagovat.. Pritom viem, ze to nie je pre nas obe na skodu, ale skorej na uzitok.... stretli ste sa s tymto uz aj vy?

veronika81
9. nov 2010

inak ja som žúrovať už bola 😀 s minerálkou v ruke, ale zabavila som sa 😉 Síce ráno bolo ťažké, keďže malému bolo jedno, kedy šla maminka spinkať 😀

mamutka
9. nov 2010

@alice.cer to s tym spankom - ked mal maly odbobie, ze cucal x krat v noci, tak som si povedala, vyprdnem sa na to, obaja potrebujeme spat, toto nikam nevedie, nebudem 8 krat za noc hore, viem ze nie je hladny, ani smadny, vodu som mu ponukla - ALE - viem ze nie je vypocitavy rozmaznanec, tak som predpokladala ze ho len nieco trapi, a aj tak bolo, sli mu zuby. bolo z toho nakoniec priserne obdobie, kedy sa tlacili naraz 4 zuby, z toho 2 ocne! viem si predstavit ake to bolo pre neho trapenie. prsnik velmi pomohol. naco ho budem placuceho uboleneho nejak upokojovat, ked vdaka prsniku sa k placu ani nedostane, trapenie ulahcime hned, necakame na plac.

myslim, ze kazdy je tu sudny clovek a kazdy vie, ze neruseny spanok je dolezitejsi ako dudlovanie prsnika, ale ber to ako fakt, ze proste vieme posudit ci dieta dudluje prso - to kazda zatrhne a dieta ulozi a presvedci aby spalo, alebo ci sa dieta niecim trapi, vtedy dam cucnut. no a naozaj ver tomu, ze to dieta, ak si pocucka trochu mlieka v noci sa fakt poriadne nebudi. nas ked lozi v spanku po posteli a pyta cucnut, ani nie je poriadne prebraty, pocucka a spi dalej. vlastne toto uz davno nebolo, spi v kuse asi od 22-23 do 7 rano. takze davno neplati to o nejakom vstavani.
plus kopa ludi to ma ako my- postielka prirazena k nasej posteli, ani ja nevstavam, nebudim sa poriadne, v polospanku sa pretocim k malemu, on pocucka, spime dalej....takto to bolo, kym v noci mal chut na mlieko.

to ze kopa deti v noci nespocetne vela krat vyciciava matky je len fama odporcov dlhodobeho, resp.akehokolvek kojenia - ano, su aj na MK nazory, ze matka nespi, dieta stale cuca, ale to su problemove extremy, pri normalnom dlhodobom kojeni sa dieta pricucne 2-3 krat za den, ak v noci potrebuje, tak mozno 1-2 krat a to v polospanku, nikomu to nevadi. ved zeny by to ani nezvladali, keby mali byt cele noci hore - ak sa dieta budi neustale, je tam iny problem, nie zrovna to, ze ma nutkanie dudlovat prso.
v takomto veku je dojcenych malo deti a malo z nich sa v noci zobudi 5 ci 8 krat, tak preco sa tu ohanat takym malym percentom problematicky spiacich deti - to si musia ti rodicia nejak zvladnut, ale vynit zato ostatne dlhodobo dojciace???
preco nas s tym strasis? mne dieta spi dobre, kym nema nejaky problem, tak ma nestras, ako spatne spavame 😀
ja si spanok velmi vazim, mne dieta od narodenia spalo extremne malo, je akcy typ, ale podla neurologicky na take akcne dieta tolko spanku stacilo. takze teraz ked spi lepsie, ja si spanok moc vazim 😎

inak mam dotaz - ako ti nabehlo mlieko??? porodila si a na 2.-3. den si mala mlieko? lebo ja nie. vela z nas tu o kazdu kvapku bojovalo, takze ked sme laktaciu konecne rozbehli, potom uz to mlieko bolo pre nas take cenne, ze predstava stopnut to a dat UM je nemyslitelna! pre mna je to prilis cenna tekutina na to aby som to pustila kanalom, postupne stopla a dieta mala od pol roka na UM...........................

mamutka
9. nov 2010

sorry za dlhy prispevok, ale ked maly konecne zaspal, musim to rychlo rychlo vyuzit, lebo za chvilu bude hore 😅 🤐

sirinka
9. nov 2010

@alice.cer ja som len zvedava, co este vytiahnes ako argument, preco su dojciace matky v nevyhode oproti tym, co davaju - v tom lepsom pripade- UM...
teba asi nikdy nenapadlo, ze to robia z vlastneho rozhodnutia a maju v rukach tu magicku moc zmenit to, ak im to zacne byt na pritaz...
a odteraz aspon budem vediet, ze kazde "urevane decko" na ulici je dlhodobo dojcene 😀 a matka sa od neho nepohne ani na krok...boze ake tragicke zmyslanie...

veronika81
9. nov 2010

@mamutka ak by sa tu dalo dať "like it" tak lajkujem o sto šesť 😉

zuzkat1
9. nov 2010

@kaja73 moja spi v postielke svojej🙂 medzi nami nnezaspi ani ona ani my🙂 ja ju kojim posediacky a pekne sup do svojej postielky a cez den je taka ze uz obcas aj bez kojenia zaspi...sice po kojeni ale nemusim ju mat na prsniku az kym nezaspi🙂 ale este sa dari len obcas🙂 a ona je na to ako si ju "privlastnujem" az moc samostatna, takze zatial nemam obavy ze by sa odo mna casom nepohla... manzel sa o nu doma vie plne postarat..aj ju prebali aj ju okupe atd....
@alice.cer no ja to hovorim...ja nemam potrebu bez nej niekym ist🙂

zuzkat1
9. nov 2010

@sirinka tak to je fakt tragicke🙂 poznam priklad dietata od narodenia na UM ktore sa v pohode ako 2 rocne a este aj 3 rocne hodilo na zem ked nieco chcelo🙂 a aj v rodine mame priklad rozmaznaneho decka ktore nebolo dlhodobo dojcene a jeho matka dojcila fakt len aby sa najedlo a nic viac...

sirinka
9. nov 2010

a este k tej zavislosti na matku...je vseobecne zname, ze tym, ze sa babo 9 mesiacov nosi a hojda v jej bruchu, nema inu sancu ako naviazat sa prave na tuto osobu...a kazde dieta sa zacne odputavat v inom case a svojim tempom...vycitat matke ze travi cas so svojim ani nie rocnym dietatom je postavene na hlavu...
ked si predstavim priemernu dlzku zivota tak ten rok ci dva, ktore obetujem vlastnemu dietatu mi nepride ako ziadna tragedia...este pride cas, ked nam bude vzacna kazda chvilka s dospievajucim tinedzerom a kazde pritulenie si budeme nesmierne uzivat 😉 vychutnajme si nase deturence v kazdom dni ked sa da
a ja mam skor pocit, ze rev deti skor psychicky poznaci rodicov ako samotne dieta 😝 ...ono je tak od prirody nastavene, ze nema ako inac presadzovat svoj nazor oproti dospelemu rodicovi ako revom a scenami...niektore deti su tvrdohlavejsie, ine menej...

mamutka
9. nov 2010

@alice.cer urevane deti - to absolutne nesivisi s dojcenim!!! moj maly mal obdobie zvdoru - neakceptoval nikoho len mna, dalsi chlapcek, nas znamy - rovnako dlhodobo dojceny - totalny suveren, s nikym nemal problem.........
je uplne jedno kolko urevanych 2 rocnych si videla, nemas tusenia, ci vobec boli dojceni, o tom ci dlhodobo mozme naozaj vdaka statistike pochybovat.
chodim na cvicenia a hry s malym kde sa nezavisle stretavame s terapeutkami, byvala aj sucasna, len sa teraz venuju aj inym veciam. obe jasne potvrdili, ze je to osobnost dietatka, proste ma aktualne vzdor, prejde to, zo dna na den - aj tak bolo, dojcenie s tym nic nema.....
jo, este k urevanym na verejnosti - doteraz mi nikdy maly scenu nikde nevyrobil! a to je stale dojceny, okrem obdobia vzdoru, kedy musel mna mat stale pri sebe nemal nikdy s nikym problem a je suveren a komunikativny usmievany chlapcek.............

radsej uvaz ci este daco napises, lebo o take dve strany neskor by si mohla pisat, ze za financnu krizu mozu dlhodobo dojciame matky....

mamutka
9. nov 2010

@veronika81 😀 😀 😀

alice.cer
9. nov 2010

@sirinka nenapsala jsem, že dlouhodobě kojené děti jsou uřvané. napsala jsem, že kojit rok a více staré dítě xkrát v noci není normální. a závislost pouze na matce, kdy dítě odmítá přítomnost někoho jiného mu taky spíš uškodí než něco dá. a kojit dítě do 3 let, protože to vyžaduje, i v noci apod. taky podle mě zvláštní je. není lepší mít dítě spokojené, spací než závislé na matce a jejím prsu a sápající se jí po tričku? viděla jsem to u synovce, který když ve 2letech poté co se sápal na matku a trhal jí triko mlíko nedostal, tak se neskutečně vztekal a byl celej rudej a válel se po zemi?

zuzkat1
9. nov 2010

@alice.cer myslim ze ked niekomu nevadi vstavat za noc xkrat tak je to jeho vec...moja mala ma dni kedy vstane 2-3x a ma dni kedy je od 1nej do 5tej kazdu pol hodinu hore a o 5tej mame rano a co mam robit? dat jej cumel? ona by bola schopna jacat cele tie 4 hodiny a budes sa cudovat ale ona fakt pije... uz to viem rozoznat to dudlovanie naprazdno a pitie... a take noci ma hlavne vtedy ked mala cez den milion inej roboty a nemala cas na kojenie... ale mne to nevedi ze tak spava ona to cez den bud dospi alebo nie,ale nie je z toho nervozna...

sirinka
9. nov 2010

@mamutka 😀 tak ka kriza je fakt dobra...a vies ze nieco na tom bude...tym ze nepodporujes koncerny na vyrobu UM flasticiek a cumlikov... mozno prave jedna z nas bola posledna kvapka v povestnom pohari a kriza sa spustila 😝

mamutka
9. nov 2010

ale dobrovolne sa priznavam, ze som zodpovedna za to, ze vyrobcom UM nestupli zisky za posledne dva roky tak ako mohli stupnut, som vinna a sypem si popol na hlavu. hlboko sa nad sebou zamyslim a dochadzam tak k poznaniu, ze som ochudobnila aj vyrobcom flasiek, sterilizatorov, kefiek na cistenie flase, 😒 je mi zo seba nanic 😕 😕 😕
ked uz zijem v tak hektickej zglobalizovanej a konzumom poznacenej dobe, mala som sa prisposobit a nehrat to na city a prirodzenost. 😔 mea cupla................

zuzkat1
9. nov 2010

@alice.cer a co deti ktore sa aj tak budu budit v noci ked uz nebudes kojit? kazde dieta je ine a ked uz aj tak vstanem k nemu nie je jednoduchsie a zdravsie dat mlieko ako caj? alebo trebars vodu?

alice.cer
9. nov 2010

@mamutka co to píšeš za ptákoviny? neodsuzuju kojící matky, jen stále dokola píšu, že noční buzení starších dětí na mlíko je na pováženou, stejně jako jejich závislot pouze na matce ve starším věku. a jestli vám nevadí, že se v noci budíte dokola a stále nabízíte prso, tak jsem asi divná, ale radši se vyspím, jsem v klidu, děti taky, nic je nebudí, žádná závislost na prsu v noci.

mamutka
9. nov 2010

@sirinka citas mi myslienky, akurat som o tom pisala.... 😉

mamutka
9. nov 2010

@alice.cer ja pisem ptakoviny.........a ty zase len napises v tom isto prispevku, ze ak nam nevadi nocne vstavanie......ved som ti pisala ako to s nocami je, tak ptakoviny precitaj a nepytaj sa stopiaty krat to iste......aj o zavislosti som ti popisala, bud ma dieta vzdor, vtedy je zavisle, alebo si lieta svetom, jedno ci je kojene, doma sa pricucne 2-3 krat do dna, to staci...... fakt to treba tak po lopate s tebou? nie si ty chlap?

vlastovka385
9. nov 2010

Bože můj, já nechápu tady ty emoce, jako ať si to každej udělá, jak mu to vyhovuje ne? Jestli je někdo dobrá nebo špatná matka se přece neposuzuje podle toho, jak dlouho kojí nebo jo????? Já se klidně přiznám, že kojím 17ti měsíční dítě 1-4krát za noc, ale taky se přiznám, že už mě to opravdu nebaví. Máme alergii na BKM, takže zatím mu musím tu mléčnou dávku zajistit přes MM, a mléka už moc nemám, tak mám strach, že když přestanu kojit v noci, tak se mi přestane dělat a malej se mi odstaví. Ale taky vím, že to jeho noční buzení je částečně zvyk, on má citlivý zažívání a potřebuje si prdnout a od jeho 5 měsíců, kdy mu začly šílený koliky kvůli alergii, je prostě zvyklej se vždycky přicucnout, protože si tak líp prdne. Když mu prso nedám nebo mu ho seberu předčasně, tak je schopnej zbořit vztekem dům. Ano, vím, že je to moje chyba, jak jsem si ho naučila, tak to mám, ale byla to jediná možnost, jak se aspoň trochu vyspat. Usíná mi z 80% na prsu, ale to je taky zvyk, protože když ho uspává moje máti nebo manžel, tak se klidně nechá položit do postýlky, chvíli si něco brumlá a pak usne. Kdybych to zkusila já, tak začne ječet jak siréna a dožadovat se prsa. Takže se nemůžu dočkat, až se mu to zlepší a bude moct začít jíst mléčné výrobky, abych mohla aspoň v noci přestat, od porodu jsem neprospala ani jednu celou noc, a už bych fakt ráda zažila, co je to aspoň 8hodinový spánek.
Já se prostě nestavím na jednu ani na druhou stranu, dlouhodobé kojení (a vlastně vůbec kojení) není žádná povinnost ani žádná hamba, když to někomu vyhovuje, OK, stejně jako když někdo odstaví dítě v sedmi měsísích, Je to jejich věc.

mamutka
9. nov 2010

@mamutka mea culpa som myslela, hah, veru, zamyslim sa nad sebou, preco som neuprednostnila biznis vyrobcov UM pred svojim dietatom.....

zuzkat1
9. nov 2010

@alice.cer ja sa tiez stale opakujem ale nutis ma k tomu... poznam nie jedno dieta ktore nielenze neboli dlho kojene ale neboli kojene vobec a bodili sa v noci xkrat ...dokonca dieta mojej naj kamosky ma teraz 4 apol roka a noc prespal prvykrat toto leto teda ako 4rocny!!! opakujem ze nikdy NEBOL kojeny....vstaval aj 8-10x za noc ...

zuzkat1
9. nov 2010

@mamutka ze nie si ty chlap??🙂😀 to je dobre🙂

bezaz
9. nov 2010

@alice.cer nehnevaj sa, ale poznam ovela viac nedojcenych deti, co sa v noci budia na mlieko alebo vodu 😉

sussanah
9. nov 2010

@alice.cer ty fakt motas jedno s druhym. Co ma spolecneho dlouhe kojeni a dite, ktere je proste vice na matce zavisle? Ja treba nemam ani babicky pobliz ani nikoho na hlidani a manzel dela dlouho do vecera. Takze jeste kolem 10m byl na me hodne fixovany. Ale proste uz to pomalu prechazi, ale potrebuje me, chce abych byla pobliz. A obcas ho uz pohlida i tatka a ja nekam muzu bez neho, ale silne pochybuju, ze by byl jiny, kdyby nebyl kojeny, protoze ja jsem byla uuuuuplne stejny zavislak na mamce, kdyz jsem byla mimco a to jsem byla kojena asi 3m. Takze to mamankovstvi bude spis v povaze 🙄 Jo a jinak, rada si nekam bez maleho obcas vyrazim, ale opravdu nemam potrebu bez neho jezdit na dovolenou nebo 3x to tydne vypadnout nekam pres noc, abych byla od neho co nejdal. Je to moje dite a nejblizsich par let bude soucasti meho zivota a ja jsem na to rada. At uz ho budu nebo nebudu kojit dlouho, nepotrebuju ho nekam odkladat a dokazovat si, jak jsem bez neho nezavisla

mamutka
9. nov 2010

@alice.cer a co ta tvoja, laktacia? este si nenapisala ako to bolo, lebo ak musis bojovat o mlieko ( z porodnice som sla bez mlieka ) tak si tu bielu tekutinu hold prilis vazis a ked MM mas, potom to uz nestopnes len tak bezdovodne. lebo mat doma batola a v prsiach mlieko, to logicky moze dopadnut len tak, ze ak to batola mlieko chce, tak mu ho das. ak batola MM chce a matka ma a neda....to nie je normala situacia! ( ak samozrejme nema matka zdrav.problemy pre ktore musi prestat dojcit )

kaja73
9. nov 2010

@zuzkat1 ved aj moj spal sam do takmer 20 mesiacov ale už som proste k nemu potom nevladala vstavat a tak sme kupili roztahovaciu postel a tam som zostala do jeho 10 rokov,ale ako som pisala, vobec mi to nevadilo.Teraz som si druheho už rovno šupla do postele a možno sa osamostatni skor.Ved si čitala ake sme mali problemy so spankom ☹ A tiež si nemyslim,že to je ,bolo,kojenim . On bol proste taky a do tych 6 rokov sa velmi často budil a ešte aj do tych 10 sa v noci bal sam.To privlastnovanie neber v zlom ,ale akosi sa v tebe vidim tym,čo som aj ja robila.Hrozne som sa o neho bala-svokra nehrozila a manžel sa sice venoval-tiež balil,kupal ale len sporadicky, v tej dobe ešte služieval,nebol často v noci doma a ani cez den. Teraz je to uplne ine,A aj dozrel,ved už ma 40 rokov.

carodejnica
9. nov 2010

@veronika81 @mamutka obe ste moje krvné skupiny - "like it" 🙂
@ninny ahoooooj moja, vitaj medzi nami a zaraď sa 😉 😀 So Sebinkom určite zvládnete návrat do práce, vieš ako sa hovorí, kde je vôľa, tam je cesta... ozaj ako reaguje tvoje okolie na fakt, že stále dojčíš?

@alice.cer v "krátkosti" moja reakcia -

- nemám nikde potrebu ísť, neviem prečo to furt každý vyťahuje a chce ma presvedčiť že musím mať chuť niekam chodiť zabávať sa a pidoobne, mám 35 rokov a búrlivé roky za sebou, 😉 som rada, že sa môžem naplno venovať rodičovstvu (idem do kina raz za čas, chodila som na účtovníctvo a pohoda, bola s tatikom)

- dieťa ma "boliestku" - mamička ktorá nedojčí dá cumeľ, my máme prsník

- aj nedojčené deti sa v noci budia, pozri si ktorúkoľvek diskusiu o UM a podobne, mamičky sa tam tiež sťažujú

- áno, môže sa dieťa do roka "samo" odstaviť, ak mamička začne postupne nahrádzať MM za UM, stáva sa to, a dokonca veľmi často, že je to takto "bez boja", lenže každé dieťa je iné, každá mamička je iná (nechce dávať UM už len princípu, keďže má svojho dosť, a ktoré je rovnako dobré - ak nie lepšie ako UM)

- že sa nevyspíme? aj to je mýtus, ak nie je dieťatko choré, nebolia ho zúbky, dojčíme v polospánku, ja neviem koľkokrát v noci dojčím, nepamätám sa, spíme spolu,, neriešim to nepočítam to, načo??

- naviazanosť na matky? poznám X detí, ktoré nie sú dojčené a ktoré sa nepohnú od mamy ani na krok, moja Naďa je samostatná, sebavedomá, nebojí sa cudzí ľudí (len ak jej "nesadnú"), ak sa jej niekto moc zapáči nechce ani ísť ku mne, opica jedna.. 🙂

Stále mám dojem, že ešte stále treba búrať mnoho mýtov... 😒

anjelicek26
9. nov 2010

@carodejnica - Max je tiez kojeny a budi sa od 3 mesiacov len raz za noc... niekedy ani to... takze aj kojene deti mozu rychlo prespavat... kazde dieta je ine... od druhu mlieka to urcite nezavisi...

ninny
9. nov 2010

@carodejnica jeeej, aj Ty si tu 😉 ďakujem za privítanie 😉
okolie úplne v pohode, zatiaľ som sa s negatívnou reakciou nestretla... občas síce niekto vyšiel s tým, že Sebko sa pravdepodobne v noci bude často na kojenie... ale ja to neriešim 😉

mamutka
9. nov 2010

inak tiez nechapem argument - matka ak dojci, nemoze nikam ist.....osobne, precestovala som kus sveta, na jednej z poslednych sluzob.ciest som sa rano po prebudeni nevedela rozpametat, v ktorej krajine vlastne nocujem a naco ma tam poslali.......vyletov sme si s manzelom uzili hodne a s malinkym tiez, chodit niekam sama nepotrebujem,
som naviazana ja na dieta a strasne ma to tesi, lebo babatkom bude len kratko, potom sa odputa a ja budem ovela menej zaujimava kao jeho kamarati....
mam 34, takze ponocovanie s kamosmi tiez na sebou.
ak chcem vypadnut, kludne maleho zvladne manzel, este raz opakujem - dlhodobe dojcenie znamena velmi casto to, ze dieta si cucne 2-3 krat do dna - po prebudeni, pred obed.spankom a v noci na uspanie......hotovo.....
pred obednym spankom cucanie nie je nevyhnutne, takze ja mozem byt kde chcem cely den, stacilo by dojst vecer kym maly ide spat. ale zvlada uz aj zaspat sam....
takze vsetkym ktore sa tak boja o brutalne stavy insomnie u dojciacich matiek a tak velmi sa o nas strachuju - dajak sa zmierte s tym, ze dohobobo dojcene moze byt aj dieta co si potiahne napr.dva krat do dna, matka si chodi kade chce, dieta vie zaspat aj bez mlieka aj prespat celu noc, tak nas tolko nelutujte.

preco vam potom tak vadi, ze este dojcime? lebo nam nic nechyba, a vam???