Podpora dlhodobého dojčenia a prirodzeného odstavenia

mucilienka
23. júl 2008

Ahojte,

moja dcerka bude mat 2 roky az v novembri, takze mometalne mame 20 mesiacov. Stale ju dojcim, a obom nam to vyhovuje... no, coraz castejsie sa stretavam z nepochopenim okolia - maminky, susedy, kolegyne z prace atd. No, najviac ma prekvapuju reakcie lekarov (mam zdravotne problemy z chrbticou - poporodna lumbalgia), ktori mi tvrdia, ze uz je to iba reflex a moje mliecko nie je kvalitne ako predtym, ci chcem malicku dojcit este aj v skolke a pod.
Pritom si myslim, ze ju nedojcim az tak dlho, zda sa mi to primerane a hlavne normalne, pokial sme spokojne obidve... A naviac ide o prirodzenu vyzivu pre moje dieta... No ja uz castokrat neviem, co si mam o tom mysliet a ako reagovat.. Pritom viem, ze to nie je pre nas obe na skodu, ale skorej na uzitok.... stretli ste sa s tymto uz aj vy?

erinka83
12. feb 2011

@sussanah no tak já už samo taky měla míň mlíka, ale to bylo tím, že od začátku ledna jsme kojila už jen 2x, teďka pár dnů pozoruju, že malá už snad ani nepolyká, vždycky jsem to slyšela 😅 a dnes se obě kojení odtrhla sama po krátké době, jinak jsme to praktikovaly tak, že jsem jí po nějaké době řekla, že pude spinkat a ona se pustila 🙂 a dost mě to teď zase bolí, ale vydržet se to dá... ale právě že mě tohle kojení nijak neobtěžuje, takže k úplnýmu odstavení to využít nechci, ale uvidíme, jak se to vyvrbí 🙂

sussanah
12. feb 2011

@erinka83 no uz nas to probiha posledni dobou tak, ze uz po docela kratke dobe chce druhe prso, to za minutu zase pusti a chce prvni a takhle tak 3x, potom rezignuje a chce dudlik 😅 Jakoze vecer problem neni (cely den nekojim, tak se to tam asi nejak nastrada), ale v noci a rano proste uz neni. Ja se docela hodne bojim toho tvrdnuti bricha, minule mi to zacalo uz kolem 16tt. Jeste jsem o tom s gyndarem nemluvila, tak uvidim co mi povi. Takze pokud by toho mleka zacalo byt jeste vyrazne mene, tak ja asi spis odstavim, pokud maly nebude protestovat 😅

erinka83
12. feb 2011

Mně minule právě břicho tvrdlo snad už kolem 12tt, teď zatím nic, ťuk ťuk 🙂

apollo11
12. feb 2011

S tím kravským mlíkem je ještě jedna věc: některým lidem syrové mléko (rozuměj ne sýry, jogurty ap.) nedělá moc dobře, protože jim chybí jakýsi enzym na jeho trávení.. to jsem asi i já, mléčné a kysané výrobky miluju, ale samotné mléko mi prostě nechutná, přijde mi takové těžké. A obecně mléko v surovém stavu dost zatěžuje a zahleňuje organismus, proto bych od roka asi nedávala.. no, další důvod, abych se pokusila kojit déle 😉

Jinak chci jen vyseknout poklonu zdejším kojícím těhulím - já když si vzpomenu, jak mi první trimestr bylo, tak si dovedu představit to přemáhání, který podstupujete. Opravdu obdivuju 🙂 k tomu já se určitě nedokopu (aspoň teda neplánuju 😉 )

sussanah
12. feb 2011

@apollo11 ja jsem asi prilis pohodlna, ale kdybych se mela nejak moc premahat, tak bych asi odstavila 😅 Ale neni to az tak hrozne 😉

apollo11
12. feb 2011

@sussanah jasně, záleží na frekvenci, jinak se cítíš, když dáš cucnout 2-3x denně a jinak (jak tu psala dana?) při kojení 10x denně, to už je asi pro tělo znatelná zátěž. Ale musí to být fajn pocit, být taková super-matka 😎 (bez ironie)

sussanah
12. feb 2011

@apollo11 na frekvenci zalezi, to urcite jo, navic muj je vcelku zrout, takze ma kojeni fajk jen jako doplnek 🙂 A teda jeste jsem o sobe nesmyslela, ze jsem tim kojenim super matka, asi ale teda zacnu 😀 😀

sirinka
12. feb 2011

no tak ja som zase ta, ktora ked potrebuje mimi nakrmit...teda nakojit, tak mi to problem nerobi nikde...samozrejme do veku, kedy este MM zohrava velku vyzivovu rolu v jedalnicku babatka....ked uz pekne papa prikrmy a nejde o nejaku extra situaciu, tak uz potom si to nechavame tiez iba na doma....

dana3262
13. feb 2011

Holky, vim, ze to je mimo tema, ale kdyz u vas tady je jisty, ze kojite..jaky davate syry? Konkretne. Ja bych treba eidam nedala. I v tech cestvych syrech je vysoky obsah soli. Jinak uz od ctvrtka lezim. Vcera byla oslava (malemu je rok) a to se mi udelalo na par vterin dobre (mezi dortem a chlebickem). Od posledniho sousta toho chlebicku si vycitam, ze jsem ho jedla, ale kdyz mi bylo lip, tak jsem do sebe chtela rychle neco nacpat. Jinak jsem od ctvrtka mela tohle a jeste asi 2 rohliky. Jestli to takhle pujde dal, tak to abych se zacla bat o zuby a o vlasy. Maleho ted tak 2dny kojim asi 6x misto 10x ale je v pohode.

sussanah
13. feb 2011

@dana3262 to je fajn, ze to maly bere v klidu, treba se nebudes citit tak vycerpane. A hlavne vydrz, u me uz v 10tt citim podstatne zlepseni a to se mi teda na zacatku chtelo doslova brecet vycerpanim 😅 K syrum, davam teda ty, co jime my. Kupujeme vice tucne typu gouda, emental, madeland apod. Obcas ma i lucinu. Jakoze, ano sul v tom je, ale to je asi tak ve vsem. jinak mu jeho jidlo solim minimalne, spis nesolim, syr povazuju za dosoleni samo o sobe, kdyz mu je treba dam na spagety, takze asi tak.

majdula
13. feb 2011

@dana3262 Takze, ja koukla do denicku 🙂 a:

Cottage prirodni mel poprve ve 13 mesicich
Mozzarellu ve 14 mesicich
tvrdej syr (kupujem mu Leerdammer a ma ho vicemene na mlsani - nastrouhanej 🙂 ) v 15 mesicich
tucnej tvaroh taky tak

bile jogurty od 9 mesice a zakysanou smetanu v roce

Nebylo kam spechat, davala jsem to podle toho, jak ubyvalo kojeni...

S prckem ti taky bylo zezacatku tehu zle?

majdula
13. feb 2011

@sussanah Taky prckovi nesolim, vubec - spoliham na to, ze prave sul je v podstate ve vsem, takze neni treba dosolovat tak malickym detem... a ja ted taky (kvuli preeklampsii) vubec nesolim a vubec mi to nechybi 😉

sussanah
13. feb 2011

@majdula ja teda solim alepson trosku brambory, protoze ty na taliri nikdy poradne nedosolis, ale to je v podstate tak asi vse. A teda ja jsem pred malym solila fakt hodne, takze jsem ted omezila uplne neskutecne. Ale zvykli jsme si na to s manzelem oba, jenom navstevu porad dosoluji a dosoluji 😀

sussanah
13. feb 2011

@majdula tyjo, ty ses dobra s tim denickem, ja si to nikdy poradne nepsala 😅 Ale teda my jsme jeli mnohem rychleji s jidlem, ale to asi taky proto, ze maly je fakt sileny jedlik a kojeni mu nejak nestacilo, mel to tak na 1,5h. Cokoliv jsem mu kdykoliv dala, tak snedl porce jako hrom. Ted akorat dojedl svuj obed a protoze mel tatka testoviny, tak on musel taky a snedl jeste porci jen tak suchych testovin 😀

dana3262
13. feb 2011

@sussanah
@majdula diky! U maleho mi bylo blbe, ale ne takhle. 14 dni mi bylo zle, ale vypadalo to spis jako neuroza. Boleni zaludku, unava, motani hlavy, slabost. Chodila jsem ohnuta. To mam ted, ale horsi. Pak jsem zacla zvracet (hlavne kdyz jsem nejedla), ale to uz mi bylo dobre. Teda ne dobre, ale nedalo se to srovnat.
Se syrem jeste pockam. Rikala jsem si, ze mu udelam doma, ale pak mi doslo, ze to je spis tvaroh nez syr, to ze zkyslyho mlika do kapesniku.

Mama dnes poprve rekla, ze kdyz uz to ma clovek za sebou, ze se citi jak hrdina, ale ze ji taky obskakovali kdyz ji bylo blbe. (skoda, ze to nerekla me, ale jen partnerovi, slysela jsem pres dvere. A jeste se musela kvuli tomu vratit kdyz odchazela). Pred tim porad jen, ze deti nejsou pro měkoty a kdo nefnuka vyhraje. To jsem se citila jeste hur.

Az v 10tt citis ulevu?! Ja tomu davam jeste tak tyden! Nemuzu tu lezet jak lazar jeste mesic 😀 ach jo. Nejak mi nedoslo, ze v tehotenstvi jsou nevolnosti, jsem na to zapomnela..

sussanah
13. feb 2011

@dana3262 no vidis a ja to beru ze UZ v 10tt je mi lepe 😅 Minule jsem mela zaludek na vode tak dobre do 13tt (ale nastesti jsem nezvracela), takze uz ted snad bude lepe. Teda az na tu chripku, ktera se ted o me pokousi 😔 Kazdopadne taky jsem si to nejak neuvedomila, ze ten prvni trim je s malym prckem ponekud vetsi zaprah a ono to jeste bude vesele, az zas budu jako nakladak a budu honit to nase sidlo po baraku.. A to bychom mozna jeste chteli treti ditko 😀 😀

dana3262
13. feb 2011

@sussanah hahaha! Ja si rikala tesne po porodu, ze chci druhe, ale ted si rikam, ze dalsi vubec.. Coz znamena, ze tyhle stavy jsou horsi nez porod samotny, ale to je asi jasny..kdyz tohle trva dlouho a porod jen chvilku. Jeden moc dobry odbornik, je to tata me kamaradky, mi ted rikal, ze jestli nevolnosti souvisi s kojenim, coz mohou, asi nebude stacit, to jen omezit, tak doufejme, ze to bude lepsi i tak. Ja si to ani neumim predstavit, jak za nim budu litat s pupkem! Minule jsem pribrala 15kg!! Ale vlastne z predu to ani nebylo videt. Doufam, ze tentokrat to bude mene, tech 15kg uz bylo hranicnich. Zato ted vypadam jak vyzle! Ale! Kdybych se pri tom citila dobre, tak bych to brala! 😀
Jinak mama a tchyne prave planujou smeny, jak se u me budou stridat. Strasny..pripadam si hrozne na obtiz.. ☹

majdula
13. feb 2011

@dana3262 Klid a pomoc babicek neodmitej, kdyz je dobrovolna 😉 A jestli te to uklidni, tak ja minule pribrala 22 kg 🤐 a ted uz mam zase +12 😖 a da se to, dokonce obcas prcka uspavam v satku na brise 😅 nemluve o normalnim tahani a behani, to se jinak neda, fungovat je treba... 😎

majdula
13. feb 2011

A jinak poslicci pri kojeni sili, az jsem si ted vecer pri uspavani pripomnela ty krasne chvilky v porodnici... uz jsem davno milosrdne zapomnela, jak byly ty kontrakce hnusny 😔

sussanah
13. feb 2011

@dana3262 heled, zkus to tak neresit 😉 Vim, ze je to narocne, o tom zadna, ale i hodne dela pozitivni pristup, takze jednoduse omezeni kojeni pomuze a bude ti lepe a je to otazka maximalne mesice a bude ti mnohem lepe a vsechno se nejak nakonec zvladne 🙂
No ja minule tehu pribrala 20kg, byla jsem jak nakladak a vubec nechapu, jak se to stalo. Dobre ale bylo, ze v maleho 5m jsem mela vsechno dole 😎 Ted se v podstate pripravuju na to same, sice se bojim leta a veder, ale proste nejak bylo, nejak bude. bud rada, ze ti mamka s tchyni pomuze, u nase mamky bydli 200km, navic moje ani neni v duchode, takze pomoc neprichazi v uvahu. Takze tak trochu spoleham na tchyni, chudak jeste o tom nevi 😀

sussanah
13. feb 2011

@majdula jejda, prosim te, at nam z toho neporodis 😲 Kdy jdes na kontrolu? Alespon at vis, jestli se neotviras nebo neco podobneho vtipneho 😅
jsem rada, ze jsem nebyla jedina takova velika 😉 😀

kaja73
13. feb 2011

@majdula Nechcem ta buzerovat,ja len daj pozor ked budu tie kontrakcie časte,aby si predčasne neporodila-bolo by to fakt este skoro a babo by malo problemy.Ono je riziko vyvolavat si ich tak často.Fakt nič v zlom,ale musela som ti to napisat.Mne doki hovoril že do 10 kontrakcii za den je v pohode viac už može byt problem-hlavne ak mas do porodu este casu dost.

dana3262
13. feb 2011

@sussanah mas pravdu. Ja hned vsechno vidim v te nejhorsi variante. Nasi bydli 70km, ale mama aspon kdyz je tady kvuli me, tak chodi vic za babickou a za dedou, kteri ji jinak moc nevidi. Tchyne bydli pres ulici. Obema je 55, takze taky zadny duchod 🙂 Taky najednou vidim, kdo vsechno ma o Edu zajem, segra, segry tchyne (je ted v inv.duchodu po autonehode) Nejlepsi je ovsem moje 13ti leta neter. Tu Eda miluje a ona to s nim taaak umi! A je neuveritelne zodpovedna. Mohla by mit z fleku vlastni 🙂
@majdula neni to nebezpecne?! Jak tohle funguje?

sussanah
13. feb 2011

@dana3262 tak bud rada, ze mas tolik nadsenych pomocniku, u nas funguji maximalne tchanovci. Mi rodice mi doted maleho jeste nehlidali ani minutu... Ale ja mam jeste slecnu na hlidani a ta to s malym umi perfektne, takze ta mi pomaha, kdyz je manzel na sluzebkach 🙂

majdula
13. feb 2011

@sussanah A ja bych radeji leto a vedra, nez to co zazivam ted 😀 Nedopnu uz zadnou bundu, tehugate mi zacinaji byt taky tesny, ohnout se k zavazovani bot je uz taky vrcholovej vykon a bude jeste hur... Radu jsem mela v srpnu a jo, funela jsem jak masina a posledni mesic stravila naha na posteli pred vetrakem 😀 ale zas clovek mohl nosit saty a nazouvaci botky... no ale zas otekaly nohy... to si nevyberes 🙂

@dana3262 Myslis ty poslicky? No jednoduse, pri kojeni se ovolnuje oxytocin a ten ke konci tehu vyvolava stahy delohy 🙂

dana3262
13. feb 2011

@majdula nechces mi virtualne poslat trochu tveho elanu a energie? 😅 😀

dana3262
13. feb 2011

@majdula to s temi poslicky..to vsechno vim a znam 😉 ale muze to opravdu az vyvolat porod? To by pak bylo dost nebezpecne...?

majdula
13. feb 2011

@dana3262 No snad ne, doufam 😅 v utery se na to optam doktora a taky doufam, ze to kojeni zas trochu omezime, ted jsem kojila treba 10x za noc, jak mel malej horecky... tak to chci stahnout zas na 1-2x denne max...

Elan? Co to je? 😅 Vetsi chciplotinu abys pohledala. Uz ted se plouzim a funim a vubec... jako uprimne, uz bych aji rodila 😅

dana3262
13. feb 2011

@sussanah
@majdula
ja zas jela v 9.mesici v unoru metrem a potkala jsem kamarada a on prej, kam jedu, jestli z prace a ja jakoze ne, ze uz mam po terminu porodu a on:coze!? A sahnul mi prstem na bundu v oblasti bricha a prej No jo! 😀

sussanah
13. feb 2011

@majdula a jak je vlastne malemu? uz je to lepsi, horecky uz klesly?
ja se prave leta desim proto,ze jsem minule tehu cely cervenec a srpen omdlivala 😔 Nebyla jsem si schopna ani dojit do obchodu, nekolikrat me manzel vyzvedaval na gynde, protoze tam jsem dosla, ale zpatky uz ne. V podstate jsem prolezela 7-8mesic v posteli a doufala, ze preziju 😅 Ale je to tak, clovek si asi fakt nevybere, obleceni, to byla fakt vyhoda 😀