Podpora dlhodobého dojčenia a prirodzeného odstavenia

mucilienka
23. júl 2008

Ahojte,

moja dcerka bude mat 2 roky az v novembri, takze mometalne mame 20 mesiacov. Stale ju dojcim, a obom nam to vyhovuje... no, coraz castejsie sa stretavam z nepochopenim okolia - maminky, susedy, kolegyne z prace atd. No, najviac ma prekvapuju reakcie lekarov (mam zdravotne problemy z chrbticou - poporodna lumbalgia), ktori mi tvrdia, ze uz je to iba reflex a moje mliecko nie je kvalitne ako predtym, ci chcem malicku dojcit este aj v skolke a pod.
Pritom si myslim, ze ju nedojcim az tak dlho, zda sa mi to primerane a hlavne normalne, pokial sme spokojne obidve... A naviac ide o prirodzenu vyzivu pre moje dieta... No ja uz castokrat neviem, co si mam o tom mysliet a ako reagovat.. Pritom viem, ze to nie je pre nas obe na skodu, ale skorej na uzitok.... stretli ste sa s tymto uz aj vy?

luciauk
9. jún 2013

@bebemaly to, že dieťa soplí, neznamená, že má slabú imunitu, naopak, že sliznica reaguje správne na podráždenie vírusom. organizmus je v strese, často je dieťa zo škôlky vyčerpané a nezvyknuté na taký nával vírusov, tak ľahšie a častejšie ochorie. vplyv dojčenia na imunitu je, ako už bolo spomenuté, veľmi individuálny, ale treba si uvedomiť aj to, že pozitívny vplyv dojčenia na imunitu sa často ukáže až v neskoršom veku, dospelosti. držím palce aby ste to zvládli čo nejlepšie 🙂

bebemaly
9. jún 2013

@luciauk Dakujem 🙂

dana_l
9. jún 2013

@luciauk nemozes povedat ze len tie deti ktore boli ako babatka "starostlivo" opatrovane budu tie priebojnejsie. to nie je pravda. deti z detskych domovov nemozno prirovnavat k detom vychovavanym v rodinach (uplnych alebo len s jednym rodicom) pretoze oni su uplne vytrhnute z kontextu rodiny - nielen citoveho ale i materialneho - nevedia si uvedomit hodnotu veci lebo vsetko len dostanu a nevidia ze za tym stoji "praca" - chodenie do prace a ze nieco si rodina moze dovolit kupit a nieco nie.
urcite i v tvojom okoli je vela rodin ako bol priklad mojej kamaratky. na toto som chcela poukazat.

luciauk
10. jún 2013

@dana_l myslím, že som to napísala jasne. nenapísala som, že "len" tie deti budú priebojné, ale že sú vo všeobecnosti priebojnejšie, ani som sa naschvál nerozpisovala viac o deťoch z domovov. kto chce pochopiť, čo som chcela povedať, ten si to nájde.

duratlicka
12. jún 2013

Ahojte,mam jednu otazku.V akej polohe dojcite starsie deti?Mala ma 18 mesiacov a nemame kreslo a po sediacky,ked jej podopieram hlavu je mi uz strasne tazka.Cela sa tak ovali a ja mam pocit,ze ma 100kg😀

duratlicka
12. jún 2013

@siska53 Vyhybam sa len mäte,citrusom a neznamym bylinkam.Sem tam si dam trochu piva.Inak ziadna dieta pocas dojcenia.

tinus7
12. jún 2013

@duratlicka ahoj, moj maly ma 17 mesiacov a ja ho dojcim tak ze sedim v tureckom sede na zemi a maly mi bud lezi v lone a hlavu ma podopretu na mojom kolene (mam dost velke prsia tak sa nemusim ani nejako predklanat:D) alebo zase sedim v tureckom sede a maly mi sedi raz na jednom kolene potom na druhom a pije mliecko posediacky.

duratlicka
12. jún 2013

Ked som bola tehotna,rozhodla som sa,ze na umele mlieko nemame,ze budem dojcit.Brala som to tak,ze aspon rok a potom uz bude moct kravske plnotucne.V ziadnom pripade som nechcela byt zivy dudel.Takze dcerka mala aj cumel,aj spi od narodenia v svojej postielke a dojcime sa spokojne dalej.Lebo dojcenie je krasne🙂
A zivotne dolezite aj pre batolata.Malu ochranilo pred crevnou chripkou,zvladla vdaka nemu aj 6. chorobu a horucky,je utechou ked idu zuby...prejavom lasky.
Ak by to vsak bolo na ukor zdravia matky,odporucam prestat dojcit.Ak sa dieta budi v noci tak casto,ze cez den nie som schopna sa o neho postarat,tak sa na to treba vykaslat.Lepsie dieta s flasou v ruke,ako matka na psychiatrii alebo v base😀

majka1981
12. jún 2013

@duratlicka moj syn je priblizne 90 cm vysoky a ma 12 kg, cez den ho kojim v tureckom sede - on vlastne ma ritku uz na strane a nie na mne (ak chapes ako to myslim), a ja nie som uplne vystreta ale viacej naklonena - hlava tym je dole nizsie a nemusim ju tak drzat. co tak dat pod laket velky vankus? alebo na kraj gaucu sadnut a podopriet?

hradnapani
12. jún 2013

@duratlicka ked sedis v tureckom sede, tak si podloz pod koleno vankuse do takej vysky, aby aby nebola jej vaha na tvojej ruke. Ja mam o to koleno oprety laket a v laktovej jamke (v ohnutom lakti) je polozena maleho hlavka. V podstate ho ani necitim velmi. Zakladom je teda dobre vypodlozenie 🙂

behulka
12. jún 2013

@duratlicka po ležiačky, alebo môžeš skúsiť či sa bude dať, keď dcérka stojí - ak postojí.

kinsi
13. jún 2013

Baby, čo sa zaujimate o dlhodobe dojčenie, poznate forum www.forum.dojcenie.eu? Tiež tam chodia nejaké mamičky, čo dojčia staršie deti 🙂

cacika
13. jún 2013

@duratlicka najčastejšie v sede ale vertikálne, čiže malá neležká ale sedí na mne obkročmo. ale občas aj poležiačky, postojačky, v nosiči... ako príde 🙂 alebo sa dá aj tak ze si sadne vedla a pricucne sa z boku.

romcovaklarka
13. jún 2013

@duratlicka Já taky vleže, a někdy i v sedě na gauči a podložím si ho polštářem (má to tak rád, pač jsem ho tak kojila prakticky výlučně až někdy do roka a půl, na polohu v leže si dlouho ani nechtěl zvyknout). No anebo pak v tandemu sedím v posteli a na každý noze jedno dítě, ale tos asi nechtěla vědět 😀

siska53
13. jún 2013

Inak vas obdivujem, ze dojcite tak dlho. Ja uz len silou vole, lebo mam a mala chce, len ma uz castokrat tie prsia pri jej tahani bolia, najma to jedno "horsie", v nom mavam taku bodavu bolest aj polhodinu po dojceni(nie vzdy). Myslim, ze dost pijem, stale pijem i caje na podporu laktacie, je vsak pravda, ze uz nie tolko, co na zaciatku, ale 2,5litra vypijem urcite. Ale fakt netusim mnohokrat teraz, ci aj to mlieko tecie, alebo sa len tak uspokojuje, lebo malokedy sa mi stava ten pre mna krasny pocit, ze zacne tahat a ja citim, ako sa mi nalievaju. Alebo, ze ju vezmem na ruky a po chvilke citim tu jedinu prijemnu bolest, ktora je len pri nalievani prsnikov.

ivular
14. jún 2013

@siska53 Tak to já právě spíš obdivuju maminky, jak to zvládají, když nemají možnost kojit 😅 Náš dvouletý Jeník je dost ukňourané dítě a když už fakt nevím co s ním, nebo když se třeba uhodí, tak ho nakojím a je klid 😅 Vždycky právě přemýšlím, že by to bylo strašně náročné, dítko uklidnit, kdybych tuto možnost neměla.

siska53
14. jún 2013

Nuz, jedine pevnym objatim 🙂.. A ivular, ja obdivujem tie, ktore maju uplne mimina a ktore musia v noci kvoli UM vstavat a robit ho. To by ma teda nebavilo.. ale keby ina moznost nebola, tak by som musela.. Nastastie som zatial pad a pod. Kojenim neriesila, prejavila som pochopenie, pohladkala, pofukala a bolo dobre.

nattaly8
14. jún 2013

@duratlicka rozmyslam, preco sa vyhybas mate? Ja jej zjem na kila, rastie mi v zahrade 😅 dojcim dvojrocneho syna

sinala
15. jún 2013

@ivular já to dělám stejně a přemýšlím, jak jsem to dělala u holek, když jsem je kojila jen 9 měsíců 🙂

duratlicka
16. jún 2013

@nattaly8 Lebo som si raz nos pri nadche natierala matovym olejcekom a prisla som o mliecko.Nastastie mi doslo,ze to je z tej maty.Znizuje tvorbu mlieka.

boka79
17. jún 2013

ahojte baby, moj maly - 15 mesiacov si konecne zacal pytat prsnik, tak ze ma chyti za tricko a nahyna sa do vystrihu, robi to asi 5 dni, ale napr. vcera sme boli na jednej oslave a stale to robil, ked som mu dala par sekund dudlal a potom odbehol, je to normalne spravanie? hlavne to robi, ked ho mam na rukach.. cielene este nedojde..

siska53
17. jún 2013

@boka79 moja to robi od roka. Podla mna je to uplne ok, videla som viac starsich deticiek to robit. Prosto citi mlieko a pyta si ho. Moja je navyse i stastna, ked vidi moje prsia. Cize ked sa pred nou prezliekam, znamena to, ze budeme i bumbat🙂

boka79
17. jún 2013

@siska53
no to aj moj maly robi, ked som vyzlecena, dolezie a uz si chce cucnut, inak by ho to ani nenapadlo asi . Problem je, ze on citi mliecko, ale akomile sa nacucne, tak o par sekund . ani nic nevypije, lebo sa nestihne spustit a uz ide prec..

siska53
17. jún 2013

No mozno nemal hlad, len sa chcel presvedcit, ci je pripravene.. Tazko povedat.. Alebo sa tak trsoku pomaznat.

majka1981
18. jún 2013

@boka79 aj Sebastian to niekedy robi - ked je vzruseny a "nema cas" (na navsteve... ked je vela deti...)

boka79
18. jún 2013

@siska53
hlad nemal urcite, pred tym sa napapal , kd sme sli, ale skor citil cicik

katyxq
20. jún 2013

Do Wiki Modrý koník jsme vložila alespoň stručný článek o kojení https://www.modrykonik.cz/kojeni/ - pokud některá z vás má chuť, můžete ho rozšířit, stačí se se mnou domluvit, poslat mi text do IP, jediné pravidlo je, že by to mělo být psané encyklopedickým stylem 😉.

mirka7582
25. jún 2013

Ahojte aj my sa pomaličky odstavujeme už iba nočné odstavenie chyba a sme uplne bez 🙂 ako ste odstavovali v noci poradte mam stoho velky strah

duratlicka
26. jún 2013

@mirka7582 Najlepsie je vraj nedat mliecko vobec,zaviazat prsniky a povedat,ze mliecko nie je,ze mas bobo alebo co.Par noci si poplace,vela mojkat a vysvetlovat a bude pokoj.Neboj,nic nie je take zle,ako to vyzera😀

duratlicka
26. jún 2013

@boka79 Nasa to tak robila,ked mala okolo roka,dobehla,pozrela do vystrihu,ci su este tam a odbehla prec.Cez den takmer vobec nechcela mliecko.Teraz ma 1,5 roka a je jak kojenec,rada si da cez den aj v noci.