Podpora dlhodobého dojčenia a prirodzeného odstavenia

mucilienka
23. júl 2008

Ahojte,

moja dcerka bude mat 2 roky az v novembri, takze mometalne mame 20 mesiacov. Stale ju dojcim, a obom nam to vyhovuje... no, coraz castejsie sa stretavam z nepochopenim okolia - maminky, susedy, kolegyne z prace atd. No, najviac ma prekvapuju reakcie lekarov (mam zdravotne problemy z chrbticou - poporodna lumbalgia), ktori mi tvrdia, ze uz je to iba reflex a moje mliecko nie je kvalitne ako predtym, ci chcem malicku dojcit este aj v skolke a pod.
Pritom si myslim, ze ju nedojcim az tak dlho, zda sa mi to primerane a hlavne normalne, pokial sme spokojne obidve... A naviac ide o prirodzenu vyzivu pre moje dieta... No ja uz castokrat neviem, co si mam o tom mysliet a ako reagovat.. Pritom viem, ze to nie je pre nas obe na skodu, ale skorej na uzitok.... stretli ste sa s tymto uz aj vy?

micikatka
5. sep 2012

@romcovaklarka dakujem za odpoved, no spravila mi to par krat, a vzdy som zaukla, tak sa mala zlakla a strasne rozplakala. ale ochvilku prestala.

majka1981
6. sep 2012

@micikatka moj syn to v tomto veku tiez par kraturobil, ale potom prestal. treba zmenit ton a povedat to, aj par krat, dieta to potom nerobi. ja som vtedy davala len vtedy prsnik, ked som si bola ista, ze je hladny a nie len na ukludnenie, lebo vtedy mu isli zuby a nevedela som to rozoznatpreco je nespokojny.

romcovaklarka
11. sep 2012

Holky žádná "tandem - kojka" se nenajde s poradou na otázku z 5.9.? 😅 🙂

majka1981
11. sep 2012

@romcovaklarka ja som kojila do 16 mesiacov len z jedneho prsniku a od vtedy si syn sam urcuje ci chce obidva alebo len jeden.. s tym si dieta objednava viacej mliecka atelo vytvori viacej. u teba to moze suvisiet aj s tehotenstvom, nespozorovala si uz mensiu tvorbu mliecka? citala som o tom a aj laktacna poradkyna mi povedala, ze sa mliecka tvori menej pocas tehotenstva. takze - co sa tyka tandemoveho kojenia ti neporadim. ale co sa tyka kojenia z 2 prsnikov si myslim, ze este mas cas ak by si chcela naucit len z jedneho pit. do vtedy sa este vela zmeni.

cacika
12. sep 2012

@romcovaklarka ahoj, no ja som asi mesiac po porode fungovala tak ze babetku som vzdy ponukala plnsi prsnik. dojcila som kadejako, bez rezimu, na poziadanie, naraz aj kazdeho zvlast, na striedacku... proste ako prislo 🙂🙂 postupne sa to ustalilo a teraz ma kazdy svoje mliecko 🙂🙂 starsi s tym vobec nemal problem ze musi jedno prsko prenechat sestricke... mne to takto vyhovuje aj preto, ze v pripade choroby si nestriedaju bacily... a kazdemu sa tvori mliecko podla jeho vlastneho rezimu. lebo starsi je cez den v skolke tak pije hlavne rano a vecer. myslim ze neexistuje nejaky vzorec na idealny tandem, vsetci si musime najst co nam vyhovuje...

nice202
12. sep 2012

Dlhšie dojčiace: V koľkých rokoch /mesiacoch/ vám dieťa prestalo spávať poobede? Ja som prestala kojiť úplne pred troma dňami a odvtedy poobede nechce spat. Nevie sa uložiť, ukľudniť, proste to nejde. Večer zaspí v pohode, nie je s tým problém

mates22
12. sep 2012

@nice202 nevím, jestli je to kojením, já třeba ještě pořád kojím a malej nespí odpoledne už od roka a půl. Ale jestli byla zvyklá usnout u prsu, tak se nedivím -oni se tam tím udyndaj i když až tak spát nepotřebují - vidím to u nás, někdy chce třeba přes den mlíčko a je-li to odpoledne, tak mi začíná tuhnout i třeba na klíne u prsu. Ale když ho nenechám, tak neusne a je v pohodě, zrovna tak v ty dny, kdy si na mlíko přes den nevzpomene.. Takže ona už asi tu akutní potřebu spánku přes den nemá a tím, že už nemá ani ten mechanismus tak spinkat už nebude. A nebo bude třeba jen jednou týdně, to se nám stávalo kolem toho roka a půl 🙂

nice202
12. sep 2012

@mates22 Ved prave, ze ona stale zaspala na prsniku a spala aj 2-3 hodiny. ku kojeniu sa uz vratit nemozem a ani nechcem. Spanok poobedny jej podla vsetkeho nechyba a vecer ide spat skor. predtym chodila o 21,00 az 22,00, podla unavy. teraz vytuhne uz o pol osmej a spi normalne do siedmej. skusala som ju uspavat hocijak a aj cumel som kupila, ale to nefunguje. proste nechce a uviazat ju nemozem. len mi to pride skoro prestat spat a aj ja som si rada pospala, alebo trosku oddychla

mates22
12. sep 2012

@nice202 je to holt něco za něco, zase máš večer dříve klid 🙂 . Taky mi to ze začátku chybělo, že jsem toho přes den míň stihla. Ale brzo to není, dcera se odstavila sama na roce a na dvou letech a měsíci přestala spát přes den, syn nespí pravidelně už od toho roku a půl (to si občas ještě přispal), od roku a třičtvrtě vůbec. Usíná tak v osm a vstává v šest - čili toho spánku má ještě méně než tvoje dcerka a evidentně mu to stačí.

ankaevka
12. sep 2012

Ahojte, mám otázku ohľadom dojčenia..nemám veľké skúsenosti s ním pretože prvé dve deti som dojčila do štvrtého resp. do šiesteho mesiaca..najmladšia má teraz osem mesiacov a chcela by som ju dojčiť čo najdlhšie..lenže už asi týždeň pozorujem, že je na prsníku dosť nervózna..zdá sa mi, že musí silnejšie ťahať a aj keď sama skúsim stlačiť prsník tak to už nie je to čo bolo pred príkrmami..ja viem, že sa asi už menej tvorí mlieka ale to jej silné ťahanie ako sa snaží a rozčuľovanie..tiež som dostala prvý krát pred štyrmi dňami mrchu..môže to byť tým?..neviem, večer som jej už skúsila dať mlieko vo fľaši po tom, čo som jej už asi po štvrtý raz ponúkla prsník a ona sa len hnevala..ale potiahla si len trošku a nechcela ho..je to len v mojej hlave alebo...

tin007
12. sep 2012

@ankaevka menstruacia meni chut mlieka, takze moze byt z toho mala nervozna; skus ju castejsie prikladat (podporis tak tvorbu mlieka), ty si davaj vela tekutin, pripadne caje na podporu tvorby mlieka zo senovky. flasu by som neponukala vobec.

ankaevka
12. sep 2012

@tin007 vďaka za odpoveď..určite fľašu odložím veď keď pekne priberá tak by nemal byť problém s množstvom nie..asi sa len zbytočne stresujem..už som to raz urobila keď mala dva mesiace a začala som ju veľmi sledovať koľko toho vypije a hneď nato začala trucovať..keď som si uvedomila, že zbytočne stresujem, tak sa to upravilo....a aj tak som sa nepoučila..

romcovaklarka
12. sep 2012

@ankaevka Ahoj, my jsme si něčím podobným prošli v 10 měsících, taky jsem měla zrovna MS, i když to bylo po porodu už podruhé a při té první se mi nezdálo, že by to malému vadilo, ale ta byla taková fakt slabounká, tak možná se to tolik nepromítlo. Každopádně jsem byla odhodlaná ještě s kojením nepřestat, i když se několik dní nepřisál vůbec, tak jsem zašla za lakt. poradkyní a na její radu jsem koupila elektrickou odsávačku a pilně odsávala (moc nechtěl ani to odsáté, ale trochu přece nebo jsem mu to dávala do jídla) a brala jsem Motilium (finančně docela darda, ale zvýšení laktace jsem opravdu pozorovala) a asi po dvou týdnech jsme byli zase zpátky na stejné ne-li větší frekvenci kojení jako předtím. Čím to celé bylo s jistotou nevím, jestli tou mrchou, nebo opravdu poklesem laktace - zvýšila jsem mu v té době příkrmy a ubrala jedno kojení, podle lakt. poradkyně to taky může být příčina - když to omezíš, tak se prý někdy dítě odstaví zcela...

romcovaklarka
12. sep 2012

Tak jsem dnes byla na poradně a moje gyndařka mi řekla, že bych měla malýho odstavit nebo to kojení aspoň omezit, že je to pro mě velká zátěž, úbytek vápníku a tak. Přitom ona je jinak hodně taková rozumná, zbytečně z ničeho neplaší, nestraší, není to žádná "konzerva", tak teďka nevím. Teda jako odstavovat ho nebudu určitě, ale spíš nevím, jestli bych neměla brát nějaké vitamíny nebo něco. Máte někdo zkušenosti?

kofinek
12. sep 2012

@romcovaklarka ahoj, ja som vobec neprestala kojit medzi detmi. Pokial to tebe nevadi, netrvdne ti brucho (co mne i tvrdlo a aj tak som kojila dalej), tak pokracuj. Vitaminy som nebrala, ale v momente, ako sa maly narodil, som sa davkovala ako diva a to stale az doteraz 😉 Neni to prekazane, ale bala som sa, aby som nemala velke dieta a aj tak to bolo jedno (mal 4,3kg 😝 ) ale dalo sa. A maleho mas este drobca, fakt ako to citis. A ked ma reci, tak nech to predpise vapnik 🙂 a namiesto zeleze jedz vela repy 😉

romcovaklarka
12. sep 2012

@kofinek Díky 🙂 A řepu myslíš červenou? Tu mám ráda, to si nechám líbit 🙂 Tak já jsem jen trochu znejistěla, když jsem jí řekla, že kojím 4x denně a ještě sem tam v noci, tak se vyjevila, že to je hodně 😅 a že mu mám dát tak třeba jen večer před spaním... ale mně se ještě nechce 😵 Takže jsi na sobě žádný negativní účinek nepozorovala? Mně to zatím nevadí, pomimo toho, že mě dost začaly u toho bolet bradavky, ale jen na první dva tři hlty, tak to zatnu zuby a pak už je to ok...

ankaevka
12. sep 2012

@romcovaklarka ďakujem za radu..skúsim si niečo kúpiť v lekárni..ona ani nie že mi odmieta prsník, len keď začne ťahať tak hneď po minúte začne mrnčať a hneď na to zapierať sa s nohami a dvíhať zadok a začne sa odpájať a znova pripájať ale už so zlosťou..tak vystriedam prsník a znova to isté..jedine keď jej dám hneď po spánku, tak ťahá v pokoji..tak už sa ju snažím kojiť cez deň hneď keď sa zobudí (spí 3x takže 3x ju cez deň dojčím) no a v noci.

cacika
12. sep 2012

@romcovaklarka no ja som dojcenie v tehotenstve vobec nevnimala ako zataz... skor naopak, jednoduche uspavanie, upokojenie, a kedze som kojila poleziacky tak som si pritom aj oddychla. krvny obraz som mala v norme, energie dostatok, tak som to neriesila... babetku v brusku tiez nic nechybalo, lebo sa narodila s vahou cez 4kg. vitaminy som nebrala. a ked to tak zratam mozno som kojila 6-8x za 24 hodin. tolko moja skusenost 🙂🙂

kofinek
13. sep 2012

@romcovaklarka jj, cervenou. ako som pisala, tvrdlo mi sice brucho, ale brala som to ako trening a neriesila to. inak som nemala ziadne problemy. a kojila som do porodu, potom vlastne rozbehn uta laktacia, takze to bolo super. A dobry receot. surova cervena repa, nastruhat na sirsië a pridat jogurt a majonezu (pomer podla chuti) a teda parada, jedla som to furt, moze sa este do toho dat cesnak, ale ja som radsej bez. 😉
@cacika pozeram, ze tiez dobrz 4kilacik 😀

cacika
14. sep 2012

@kofinek tak veru, obidvom mojim detom sa muselo velmi pacit v brusku, prvy mal 4,7 a druha 4,2 😀 😀 tak neviem ako je to s tymi vitaminmi, lebo ja som ziadne nebrala ani raz 🙂

vavrenka
15. sep 2012

kocky, poradte mi, mala ma 15m a nevei cez den zaspat nijak inak len na prse, co by bolo ok, ale ked zaspi a pusti bradavku,t ak sa ma musi aspon dotykat, alebo citi pri sebe, lebo akonahle odidem zo spalne, tak sa zobudi a je po spanku. dnes spala 50minut. zacina mi to velmi vadit, lebo som vycerpana, nemam minutku relaxu pre seba cez den, nehovoriac o tom, ze nestiham varit, upratovat. ono sa to nejaky cas da takto tiahnut, ale uz som na hranici, jediny cas, ked som sama, bez malej je vecer, ked ju uspim, a to uz som taka unavena, ze nevladzem nic. kocky, najde sa tu niektora, ktora riesila nieco podobne? ak ano, tak ako?
palnujeme druhe baby, ale si neviem predstavit takto fungovat s dvoma detmi. a ai to nejde 😝.. inak mala spi s nami v posteli a dojcim na poziadanie, ked ma zly den, tak pouzivam nosic, takze robim pre malu, co je v mojich silach, ale uz proste nevladzem byt k dispozicii 24h, malu nemam velmi kde dat cez den, iba mm, ked pride z prace, tak s nou je aspon chvilu moze byt.... uf, normalne som si poplakala pri pisani.. 😝 😝 😝

jakelina
15. sep 2012

@vavrenka a dát jí třeba až usne přes tvářičku tvoje triko nebo nějaký polštářek. Děti cítí maminčinu vůni a často je to upokojí.

majka1981
15. sep 2012

@vavrenka nezaspi ani v satke/ v nosici? ja som davala casto aj na chrbat, tak som riadila - umyvala dlazku, vysavala... viem, ze to nie je najlepsie riesenie, ale aspon trosku nieco v domacnosti urobit je dobre. drzim vam palce, aby ste si nasli svoju cestu

vavrenka
26. sep 2012

@majka1981 dakujem, v nosici zaspi, len pre mna to nie je oddych kvoli chrbtici.. asi treba proste vydrzat, jedna laktacna ma povzbudila, ze sa to zmeni, len to chce trpezlivost. tak som to opat na nejake obdobie prestala riesit a chodim spavat cez den ako babatko 😅

vavrenka
26. sep 2012

@jakelina skusala som, nezabralo 😝 , takze musim vydrzat

cacika
27. sep 2012

@vavrenka moja robi to iste... aj teraz pricucnuta buva, tak si vravim ze aspon daco na PC pocitam, aby som dako cas vyuzila... tiez sa mi neda nic robit pri nej.. no hadam to prejde 🙂🙂

majdula
27. sep 2012

@romcovaklarka Tandem - po porodu pil napred R2 a jelikoz mel silnej tah a mlicka bylo dost, tak mu stacivalo jedno prso. R1 pak dopijel to "nacate" a pokud chtel jeste, dal si jeste z druheho (anebo rovnou z nej, pokud jsem potrebovala akutne upit 😀 a mala nasoska zrovna spala). Tak nejak jsem to resila operativne podle toho, kdy se mel vzbudit na bastu malej, aby na nej vzdycky "zbylo". Meli proste mlicko spolecne a samotnou by me zajimalo, jestli se slozenim prizpusobilo malymu nebo velkymu, pocitam ze v prvnich tydnech diky hormonum asi miminku a pak...?

Az ted posledni dobou, kdy je kojim hlavne v posteli a tam mame uz svoje mistecka, si to rozdelili a maji kazdy svoje 🙂 Puvodne proste proto, ze jeden lehava vpravo, druhej vlevo. Ale R1 to zacal dodrzovat i mimo postel a chce to "svoje prsicko" 😀

Hele to neres, zaridite si to podle sveho, vyzkousis, uvidis, co vam trem bude nejvic vyhovovat.

A ad dr. - blablabla... Ani ji nerikej, ze kojis. Ja uz jsem tu psala nekolikrat, ze me muj dr. podporil v kojeni s tim, ze nenarozenemu miminu se tim zadne ziviny neubiraji a pokud jde o tebe, tak pestra strava bohate staci, neodvapnis se ani jinak nezruinujes. Ale tedy pro muj klid klidne at neco zobu tak jsem zobala, Ca-Mg-P tusim. Jeste se Zn myslim to bylo, ale znacku nevim. Heh, ze by bylo neco na tech poverach, ze to muze ovlivnit vysokou vahu mimina? Pac R2 vazil 4 kila (R1 2,80 😅 )

strapco13
28. sep 2012

@vavrenka kolo roku a pol je druhy vrchol separcanej uzkosti...je uplne normalne ze vtedy dieta zacne byt znovu ovela viac "zavisle" na matke, ze sa nemoze bez nej pohnut a pod, plus nejdu zubky?
to obdobie prejde, je to narocne, ale naozaj to prejde ...a vacsinou tio prejde rychlejsie ak to matka neriesi, lebo ak to riesi stresuje seba a tym padom aj dieta a to o to viac "visi " na matke

strapco13
28. sep 2012

@romcovaklarka netreba vitaminy ak sa citis dobre..ja som brala, lebo som prve mesiace mala celodenne ranne nevolnosti :p ale potom som to brala tak sporadicky, raz za tyzden ak som si spomenula :D
moj dr tiez neriesil, skontroloval babo, spytal sa ma ako sa dari mne, ak bolo obe v poriadku, tak nic nevravel o dojceni, len mi vzdy pripomenul, ze sa mam riadne stravovat 😀

@majdula ja som tak riesila po porode, ze ktoremu kedy ktore prsko :D az som sa domotala a zabudla na to, ze ktory z ktoreho pil a dala malej vzdy to o ktorom som mala pocit, ze je plnsie /bol to moj pocit, mozno vobec nekoreloval s realitou/
teraz ma kazde dieta svoj prsnik..a tiez sa starsi hneva ak nahodou najde malu na jeho 😀 , ale v noci pije mala z prsnika urceneho pre starsieho..lebo ten je blizsie a mne sa nechce ju prehadzovat 😅

didulka85
28. sep 2012

@vavrenka to prejde, neboj... Okolo 15-18 mesiaca to bolo hrozne. Stale na prse, zacala s nami spavat, lebo cez noc sa chcela dojcit kazdu hodinu. Ked mala 2 roky, tak sa to cele zmenilo. Dokonca dobrovolne odisla z nasej postele a zacala spavat vo svojej postielke. No teraz zase bojujeme s tvrdohlavostou. 😀 😀 😀 😀