Podpora dlhodobého dojčenia a prirodzeného odstavenia

mucilienka
23. júl 2008

Ahojte,

moja dcerka bude mat 2 roky az v novembri, takze mometalne mame 20 mesiacov. Stale ju dojcim, a obom nam to vyhovuje... no, coraz castejsie sa stretavam z nepochopenim okolia - maminky, susedy, kolegyne z prace atd. No, najviac ma prekvapuju reakcie lekarov (mam zdravotne problemy z chrbticou - poporodna lumbalgia), ktori mi tvrdia, ze uz je to iba reflex a moje mliecko nie je kvalitne ako predtym, ci chcem malicku dojcit este aj v skolke a pod.
Pritom si myslim, ze ju nedojcim az tak dlho, zda sa mi to primerane a hlavne normalne, pokial sme spokojne obidve... A naviac ide o prirodzenu vyzivu pre moje dieta... No ja uz castokrat neviem, co si mam o tom mysliet a ako reagovat.. Pritom viem, ze to nie je pre nas obe na skodu, ale skorej na uzitok.... stretli ste sa s tymto uz aj vy?

kubaka
3. nov 2010

@carodejnica je fakt rozdíl vyjadřovat se o dětech starších, když máš roční dítě a žádnou zkušenost se starším děckem. Mému bude 15 a od první třídy se potýkáme s tím, že jakákoliv odlišnost, divnost, nestandart vyvolá u druhých dětí pozornos,k pošklebkyt. Můj syn je poslušný, tichý, žádný výtržík, učitelky poslouchal na slovo - jenom tímhle byl za exota ve třídě celou základku a pěkně si užil. Představa, že ho jako osmiletého kojím a někdo se to dozví - mezi dětmi by už absolutně skončil a táhlo by se to s ním celý život. Takže ty si můžeš myslet co chceš, ale obecně vzato tyto extrémy vždycky, nejrůznějším způsobem zůstanou v dítěti uložené a nějak se na něm podepíší. Ta holčička to teď určitě neví, ale později, až bude mít vlastní rozum, si to přebere. teď je jisté jen to, že je úplně ve vleku své matky, bez vlastního sebevyjádření.
Navíc dávat si ocucávat prsa člověkem, který řeší rovnice, hraje PC hry, a techniku ovládá líp než já musí být každému neexhibicionistovi proti srsti. Je jedno, jak si to ta matka zdůvodňuje - silný narcista dokáže cokoliv co dělá zdůvodnit velmi přesvědčivě.
Nikdo jí nezakázal to dělat, ani my tady, ale je to pěkná ukázka toho, jak matka může zneužívat svoje dítě - protože tohle je zneužívání na citové rovině.
Říkejte něco o respektu a toleranci spolužákům a kamarádům té osmileté holky - tam ho je zapotřebí rozhodně víc, než tady na MK, o čemž se ona sebestředná matka rozhodně nedozví.

kubaka
3. nov 2010

@mamkolki ludia robia doma za zatvorenymi dverami onakvejsie veci......tiez mate kazda jedna nieco s cim sa tu nepochvalite, nie? nech uz sa to tyka akejkolvek oblasti.
No jistě, ale normálního člověka s tím nenapadne lézt před kameru, vystavit celému světu na odiv svou jinakost, zůstane to za zavřenými dveřmi, kam to patří - soukromou neškodnou záležitost udělám zveřejněním veřejnou a škodlivou tím, že z ní udělám bič na vlastní dítě.

mamutka
3. nov 2010

@kubaka no to je jasne, ale nevieme co bolo za tym, ako ju presviedcali aby sla do dokumentu......to nie je jej dielo, nejake domace video.... ja by som sa nedala natocit ani ako dojcim novorodenca, niektori ludia su prosto exhibicionisti a je im to jedno, niekto ich oslovi, idu do toho.... tiez by mi nebolo jedno ako pises, co si myslia spoluziaci ked to vedia....mozno ma dievca spoluziakov ktorych vychovavaju homosexualni rodicia a nikto sa nad tym moc nepozastavuje, proste trochu tolerantnejsia spolocnost.
je to prosto totalny extrem, ale ide o tom, ze toto je diskusia o dlhodobom dojceni, co v nasej spolocnosti je napr. dojc 2 ci 3 rocnych deti, zase zabit niekolko dni riesenim nejakej extremistky mi moc zmysluplne nepride....

panterka
3. nov 2010

@kubaka je vidět, že se opravdu ukazuje, kdo má doma velký dítě 😀 to, že nenechám tak velký dítě, aby mi ocucávalo bradavky, neznamená, že ho nemiluju a nejsem tu pro něj... naopak si myslím, že takhle velký dítě by se mělo naučit řešit problémy jinak než tím, že si půjde cucnout k mamince 😅 ale to tu nemá cenu řešit, podle mě na týhle matce není co obdivovat... opravdu, ale opravdu by mě zajímal názor psychologů...

mamutka
3. nov 2010

@panterka nie som psycholog a nevidela som cely dokument, ale myslim, ze tam bude nejaky komlex v podvedomi zasity a ona sa vdaka tomuto citi velmi vynimocna a nenahraditelna pre svoje deti a robi jej to dobre....neviem ako je na tom vztah deti a otec....ocko asi taky nenahraditelny nebude, maminka je asi milovanejsia...mozno sutazivost medzi rodicmi vyspikovana do extremu cez deti.....
ako ja jej to neberiem, tolerujem, ale co sa tyka skrytych vyznamov a zmyslu, mam takyto dojem, a to uz s mliekom vela spolocneho nema...
inak na SK som pocula o zene co dojci 5 rocne dieta, ono sa to deje, len sa to nevie...

kubaka
3. nov 2010
https://www.youtube.com/watch?v=MhsEwjD5tIk


tohle je ještě lepší 😀

panterka
3. nov 2010

@mamutka na mě celkově ta rodina působila dojmem (i když přiznávám, že jsem to jenom narychlo zhlídla, nerozuměla jsem tomu dobře, takže soudím podle přepisu tady), že je prostě nestandartní, nepřekvapilo by mě, kdyby matka učila děti doma, navíc jsou asi silně věřící... myslím, že uvádět to jako případ pro standartní společnost je nevhodný... prostě za mě říkám, kojit dlouho ano (od určitého věku dítěte pouze v soukromí), ale tohle je opravdu o něčem jiném, kojit 8mi leté dítě za mě ne

panterka
3. nov 2010

@kubaka tak k tomuhle se ani vyjadřovat nebudu 😝

mamutka
3. nov 2010

@kubaka fuj! najskor som sa zlakla ze toho psa nakoji, tiez vyzeral na 11 ale ked sa tam zvalilo to telo velkosti dospeleho chlapa.............. ako ja som tolerantny clovek, ale 11 rocny zasran, to uz je naozaj chore.........

sussanah
3. nov 2010

@panterka jen tak male doplneni, ono v UK neni az takova rarita, ze se deti uci doma a rodina je silne verici. Napriklad ve skotsku je situace, kdy rodice uci sve deti doma (alespon prvnich par rocniku), nijak vyjimecna, Je to holt dano tim, ze ty vzdalenosti od mest a skol jsou trochu jineho kalibru nez v nasi rodne hroude. Stejne tak nabozenstvi, ktere je uz nas uz skoro na vymreni. Takze mozna pro spolecnost tady v CR je ta rodina "nenormalni", v UK to tak byt vubec nemusi..

panterka
3. nov 2010

@mamutka vidíš, a já mám doma 7mi letýho, kterej je jen o hlavu menší než já😀 on je to opravdu markantní rozdíl mezi 2,5letým prckem a 7letým školákem 😉 jenže to spoustě mamin při pohledu na ty jejich drobky nedojde...

sussanah
3. nov 2010

@kubaka no priznam se, ze si myslim, ze to bylo trosku nahrana 🙂 😀 Kdyz vidim, jak se ten kluk smeje, kdyz jde k te matce 😀

panterka
3. nov 2010

@sussanah nikdy jsem nenapsala nenormální, ale nestandartní a to je podle mě rozdíl😉 a taky to beru tak, že žiju v ČR, tak je pro mě standartní společnost ta, co v ní žiju... podle toho budu vést i svoje dítě

panterka
3. nov 2010

@sussanah pokud to bylo nahraný, tak už to s čistým svědomím nazvu úchylárnou😝

sussanah
3. nov 2010

@panterka priznam se, ze mi to vase "ale my mame vetsi deti, to vy nemuzete chapat" zacina trochu lezt na nervy. Dost mi to pripomina situaci kdyz jsem byla tehotna, kdy se na me matky uz narozenych deti tvarily zpusobem, ze snedly vsechnu moudrost sveta a ze az se mi dite narodi, tak teprve prozru a budu mit konecne stejny nazor jako ony 🙄

sussanah
3. nov 2010

@panterka jj vim, prepsala jsem se, ale asi tusis, co jsem tim chtela rict 😉

mamutka
3. nov 2010

inak to video s 11 rocnym je dajaky vtip, ani tricko si nevyhrnula, on si len lahol, to je volovina...

panterka
3. nov 2010

@sussanah věř tomu, že já jsem si uvědomila ten rozdíl až v okamžiku, kdy se narodil malej... do tý doby jsem staršího vnímala jako malinkýho... a to už mu bylo skoro 5 let, nechci poučovat, ale taky mě to tenkrát zaskočilo...

kubaka
3. nov 2010

jak jsem ten dokument shlédla, ta matka kojící osmiletou - viditelně jí dělala publicita dobře . Být středem pozornosti, být hrdá na svou odlišnost, vystavit ji na odiv...nechat se svým dítětem postavit na piedestal, sebepotvrzení skrze mateřskou roli, bůh ví, co si nese z dětství ta matka a co si uspokojuje na těch holkách... spousta by se toho tam našla.

Dokonce u díla 3/5 byla poznámka, že uživatelé nahlasili toto video jako nevhodné a bylo možno ho shlédnout jen po přihlášení. 😲 To jsem teda neměla potřebu.

sussanah
3. nov 2010

@panterka chapu, ale ne vsichni jsme stejni a ne vsichni vnimame veci stejnym zpusobem. TO so tebe zaskocilo a nedokazala sis to predstavit, druhemu muze pripadat vcelku normalni.

panterka
3. nov 2010

@sussanah to je pravda, každej má jinej názor a jiný prožívání, i když spousta mých známých tvrdila to samý, i když mají mnohem menší věkovej rozdíl mezi dětma 😉

kubaka
3. nov 2010

@sussanah to tak neber, ale je to realita - mě v momentě, kdy se narodil Mariánek , připadal můj dosud malý chlapeček v 11 letech najednou nechutně velký. Te´d je mu skoro patnáct, malému skoro 4 a Dan je pro mě velký chlap, taky mě to zaskočilo, jak jsem na své dítě najednou začala koukat.
Ty teď vycházíš z něžných pocitů vůči svému maličkému synáčkovi, který se ti vejde do náruče a máš pocit, že takhle bys ho mohla kojit ještě do tří let. Jenže až mu budu tři, změní se to. Je to jiné dítě. Nebo se ti narodí druhé a bude to jinak ze dne na den. To je to, co se snažíme napsat s panterkou. Šok, že tvé malé dítě už není vůbec malé, protože najednou máš srovnání a odstup s nově narozeným.

Dokonce tu bylo nedávno téma, že se matka svěřovala se svou téměř alergií na čtyřletou dceru po narození miminka. Chudák, byla úplně vykolejená, jak může na svou dosud milovanou holčičku být vzteklá a hnusná.

panterka
3. nov 2010

a já třeba ještě vnímám velkej rozdíl mezi předškolákem a školákem... i ten nástup do školy je velkej skok...

carodejnica
3. nov 2010

@sussanah už som jej (annag) napísala do IP, či by nám to tu neprišla troška rozvíriť. 🙂 ak bude mať čas, podľa mňa napíše svoj názor.. 🙂

leelo
3. nov 2010

@carodejnica nielen annag, ale aj kazdy tolerantny clovek, ktory ma trosku rozhlad, ma na to podobny umierneny nazor.
je mi blbe stale sa vyjadrovat len k tomu dokumentu, ale nemozem sa pustat do nejakych hlbsich debat v prostredi, kde chyba elementarna tolerancia. a najvacsi odporcovia nerozumeju ani slovo alebo to dokonca vobec ani len nevideli 😅
vcera som ti napisala obsah, neviem, ci si si vsimla...

carodejnica
3. nov 2010

@leelo áno všimla, ďakujem 🙂

leelo
3. nov 2010

mna by tiez zaujimalo ako sa na to pozera psycholog a dojciaca matka v 1 osobe - @zajaciq
len neviem, ci este na kona chodi...

sirinka
3. nov 2010

ja suhlasim, ze na mnohe veci som zmenila nazor, az ked som sa v urcitej situacii ocitla, napriek tomu, ze predtym som bola skalopevne presvedcena o opaku...
ale tie maminy, co mate velke deti a nekojite ich uz x rokov, je samozrejme, ze si to teraz nedokazete predstavit a je to pre vas "uchylne". naproti ta matka koji to dievca od narodenia nonstop, takze jej to pride zrejme prirodzene...
to je to iste, ako ked napr. mamicka, co kojila 6 mesiacov si nedokaze predstavit kojit 2-3rocne dieta...
zase ide o uhol pohladu a je to podla mna uplne zbytocna debata...
je to urcite nestandartna situacia a nemyslim si, ze sa z toho stane novy trend... 😝 mamicka si uzila svojich 5 minut pred kamerou a ake a ci vobec to bude mat na to dieta nasledky....tak to sa zrejme nikdy nedozvieme... 😉

sussanah
3. nov 2010

@kubaka @panterka me jde o to, ze nemam rada pausalizovani tohoto typu. Nerikam, ze me nic neprekvapilo po narozeni maleho a v prubehu prvniho roku. Ale nektere veci, ktere jine kamaradky naprosto rozhodily (jako napriklad to, ze uz nejsou jen dva ale tri a uz navzdy budou), u me prosly bez sebemensiho vzruseni (mela jsem jine favority na rozhozeni). Proste kazdy reaguje jinak a na jine veci, nejsme vsichni stejni. Takze tezko podle me muzete rict, ze vsechny budeme mit nato naprosto stejny nazor jako vy, az nasim detem ude tolik co vasim. Mozna ano, mozna ne, jak psala @sirinka , jde o uhel pohledu.

panterka
3. nov 2010

jasně, plácejte se tu po ramenou, jak jste tolerantní? 😀 😀