Podpora dlhodobého dojčenia a prirodzeného odstavenia

mucilienka
23. júl 2008

Ahojte,

moja dcerka bude mat 2 roky az v novembri, takze mometalne mame 20 mesiacov. Stale ju dojcim, a obom nam to vyhovuje... no, coraz castejsie sa stretavam z nepochopenim okolia - maminky, susedy, kolegyne z prace atd. No, najviac ma prekvapuju reakcie lekarov (mam zdravotne problemy z chrbticou - poporodna lumbalgia), ktori mi tvrdia, ze uz je to iba reflex a moje mliecko nie je kvalitne ako predtym, ci chcem malicku dojcit este aj v skolke a pod.
Pritom si myslim, ze ju nedojcim az tak dlho, zda sa mi to primerane a hlavne normalne, pokial sme spokojne obidve... A naviac ide o prirodzenu vyzivu pre moje dieta... No ja uz castokrat neviem, co si mam o tom mysliet a ako reagovat.. Pritom viem, ze to nie je pre nas obe na skodu, ale skorej na uzitok.... stretli ste sa s tymto uz aj vy?

luciauk
29. nov 2013

@diana_81 predpokladám, že tá väčšina nedojčila alebo aspoň nie tandemovo, tak nechápam, prečo v tomto idú radiť. riaď sa svojim telom a srdcom 😉

diana_81
29. nov 2013

@luciauk

Vo mne to tiez pracuje a vyvija sa. Nie je to automaticke rozhodnutie, ale proces. Plus je to vzdy o dvoch (ci teraz dokonca o troch 🙂) a nemozem sa len cisto obetovat. Ale presne ako vravis, vacsina tych co su proti presli po par mesiacoch na flasku, lebo mali "slabe mlieko" a podobne (co nebola ich chyba ale skor instrukcie lekarov pred 40 rokmi. Ktovie ci keby som bola dojcena ja dlhsie by ma podobne intolerancie potravin neminuli teraz. Alebo ci vdaka dojceniu nepomozem traveniu mojej dcerky do buducnosti napriklad?... Ktovie?). Ono obcas je to tazke, najma nastavit urcite mantinely ked uz clovek nevladze, lebo dcerka si casto neda vysvetlit este, ale obdobie bolestivych bradaviek sme prekonali a ja verim, ze ked sa mliecko opat rozbehne, bude to super ako pre jej brusko tak i pre prepojenie s prichadzajucim surodencom, ktory nebude automaticky konkurent ale spolucuckac.

majka1981
30. nov 2013

@diana_81 pekne si to napisala 🙂

hamma
2. dec 2013

Ráda bych pozvala maminky z Prahy na podpůrnou skupinku pro kojící maminky. Je fajn, mít si občas s kým popovídat o problémech, které nás trápí nebo se podělit o své zkušenosti.
Budu ráda, když přijdete!
Setkávání je každý pátek od 10 do 11:30 v KC Kampa, vstupné je 40 korun.

ivular
3. dec 2013

@hamma V tento termín máme klubík ☹ Moc ráda bych se setkala s dlouhodobě kojícími maminkami - škoda..

luciauk
5. dec 2013

U nas v meste kedysi bola baby café pre dojciace matky s deťmi, s rôznymi akciami. Pred dvoma rokmi mesto začalo drasticky šetriť a túto kaviareň zatvorili. Ale niektorým ženám to nedalo, zohnali sponzorov a minulý týždeň ju zasa otvorili. Taaaak sa tam teším, keď príde náš čas 🙂

d_anica
8. dec 2013

Ahojte! Mám problém s odstavovaním syna. Má 2 roky a 2 mesiace a už 4 dni je bez mliečka. Máme za sebou ťažké obdobie plné prebdených nocí. Po jednej takejto noci mi rupli nervy a synovi som povedala, že už vypil všetko mliečko a maminka má boľavé prská. Kupodivu ani neprotestoval, 2 dni si na mliečko ani nespomenul, v noci spal celkom dobre, žiadne revy. Ale ja som z toho na nervy, mám hrozné výčitky svedomia, že som zradila svojho chlapčeka, v noci nemôžem spať... Zažili ste niečo podobné? Rozum mi vraví, že mám byť rada, že to dobre znáša, ale je mi hrozne smutno.

siska53
8. dec 2013

@d_anica ahoj,viem,co prezivas,ja ked som,odstavila maleho v 11mesiacoch(robili sa mi podliatiny a kojenie ma strasne uz bolelo-maly este ani,zuby nemal),tiez som,bola nestastna,ale ked som,videla,ze je spokojny,tak som sa upokojila i ja.
teraz sa stale neviem,odhodlat odstavit 20mesacnu dceru..byvam,totiz casto chora od januara tohto roku a kazali mi ju odstavit kvoli mne.navyse by som mala ist na alergologicke testy,co pri dojceni nesmiem. Dala,som,si sice datum 3.12.,ale nedodrzala.. Dodrzujem,jedine,to,ze mliecko dostane,len,rano a vecer pred spinkanim a do,tyzdna,chcem,zrusit,vecerne papanie. Uz som jej raz vecer na,zaspanie,mliecko nedala,no som,si,to aj odplakala..

majka1981
9. dec 2013

Baby viete co ma zaskocilo - najprv som myslela, ze je to len nahoda - ale nie je to, kedze je to kazdy den:
kuknem do tejto temy a ked scrollujem dole, tak na pravej strane su "podobne diskusie" a tam je uz dlhsi cas "zivot bez sexu" 😕 😕 😕 . Co je na tej diskusii podobne s dlhodobim kojenim ? 😠

siska53
9. dec 2013

@majka1981 asi ze je to tiez dlhodobe ;))).
inu suvislost nevidim.

luciauk
9. dec 2013

@majka1981 dalsia zahada MK 😀

@siska53 vyrovnas sa s tým. Ja som nevedela a po nejakých troch mesiacoch sme sa zasa rozkojili. Potom to šlo prirodzene bez problémov, výčitiek, sebaobvinovania atd Podľa mňa by stálo za zváženie zrušiť len, pre teba najviac unavujuce kojenie, napr nočné. Si Len clovek, netrap sa. Potiahli ste pekne 🙂

zuzkat1
9. dec 2013

@luciauk pozeram ze mame rovnaky termin.
Mne sa odstavila pred mesiacom aj daco... Mala 3r a 9m. Kvoli tehu... Uz papala len vecer a dakedy cez obed a zmizlo mliecko... Ale uz teraz sa tesi ze ked bude babo bude papat aj ona🙂

siska53
9. dec 2013

@luciauk dakujem.uvidime,ako to bude.

majka1981
11. dec 2013

Uz asi 10 dni nekojime 🙂 . pri zaspavani mi drzi prsia cez vystrih, nie je to neprijemne, lezim pri tom a nevadi mi to. vcera vecer dostal teplotu, tak som si pomyslela ze to je dobra moznost mu ponuknut prsnik, ci nechce zazracne mliecko ako antibiotika. velmi sa tesil - prichystal si vankuse na gauc, doniesol deku, usadili sme sa, pozakryvali sme sa a ze ideme na to. najprv sa zacal smiat ze aky mam prsnik (uz nie je taky vytahany, zmenil farbu kvoli tehotenstvu). potom ho zobral do pusy a prehlasil "NIE JE MLIEKO" (pritom ani nepotiahol 😀 ). Bol velmi podareny. Takze to vyzera, ze sa odkojil. Sice som to podporovala vo velkom style ja, ale uz mi toho bolo dost a zvladli sme to na jednotku 😵

luciauk
15. dec 2013

@majka1981 😀 😀 😀 podarený! tak to máte aj so srandovným koncom 😉

siska53
16. dec 2013

@luciauk tak este sa neodstavime,mala je prechladnuta,tak ma vynimku a mliecko si moze dat,kedy chce.povedal som jej,ze to,je vynimka.potom,jej dam,par dni len rano a vecer a po par dnoch zrusim,i to vecerne.lebo aj tak sa stava,ze polhodinu dudka a nezaspi.mna uz potom zacne boliet chrbat,tak ju rovno prelozim do postielky,zaspievam a odidem(tak to robim poobede,ked bez mliecka zaspinkava v kociku).
no ale uz mam,termin na alergologicke testy,tak najneskor do polky januara musim,odstavit,ale to bude mat cez 21 mesiacov.aj tak mam,pocit,ze uz sa mi,tvori malo mlieka,aj 5krat strieda prsniky pocas kojenia.

lindsey
25. dec 2013

@d_anica ahoj.chápem ta.prestať s kojenim to musí obojstranne..aj ty s tym musís byť vysporiadana..tak koj znova.ak nemás vazny dôvod na odstavenie..ak je...tak musís vydržať..posmutit..treba na to čas.a viac sa s ním mojkaj a spí s ním v objatí ked tí to chýba.ľahšie to bude pre teba...všetko dobre.pa

d_anica
26. dec 2013

@lindsey Ďakujem za podporu 🙂 nakoniec sme sa ku kojeniu po týždni vrátili. Ťažko som to znášala, napriek tomu, že už mám toho dosť. Asi to spôsobujú hormóny, alebo čo... Ale už len pred spaním dávame mliečko. Je to lepšie, predtým chcel aj každé 2 hodiny. Ale stále sa budí v noci ☹

jonas17
28. dec 2013

pridávame sa k prirodzene odstaveným deťom 😉 dnes je trinásty den bez mlieka. dcéra má 3 roky a 9 mesiacov. tak sme v norme 😉 už posledný mesiac sa jej darilo zaspať večer tak, že sa nakojila a pustila prsník, nechala som ju v posteli a do pol hodiny zaspala..už toto bol úspech, lebo do vtedy zaspávala na prsníku. a jasne, bolo aj jedno až dve kojenia v noci, ale postupne prevládali úplne prespaté. a jeden večer , pred dvoma týždnami, povedala, že od zajtra nepije mliečko, nechce plienku ( do ruky na spanie) , nebude plakať a nebude chodiť na ruky 😀 neverila som jej, ale na další večer sa pýtala, či už je zajtra...tak sme si ľahli, pomodlili, pobozkali a odišla som...a zaspala. od vtedy nemala prsník, aj ked sa zobudila v noci a pýtala mliečko, tak som to zahovorila. raz sme mali krízu, že plačkala asi minútu, ale zvládla to nakoniec. jasne, ak by robila cirkus, alebo sa veľmi dožadovala, dala by som jej, ale pokiaľ to zvládla takto, tak som rada, lebo už som toho mala aj dosť. kojili sme sa síce len večer, v noci a ráno, ale od jej narodenia som ju uspávala len ja a teraz sa cítim taká slobodná, hoci nadalej ju uspávam len ja 😀 ale je to také iné, som nejak spokojnejšie, že ak by som niekam musela ísť, tak nebude problém uspať ju. dúfam 😉 ale ved nikam sa nechystám 😀
no, tak nám skončila jedna epata, už nemáme bábätko...a čo som rada, odkojili sme sa bez plaču, bez stresu, bez prebdených a prerevaných nocí, krásne, prirodzene, spokojne...ja som tomu neverila, lebo ona bola hrozný závislák..túto noc sa zobudila a volala z postieľky, že mliečko! vravím jej, že už sa nekojíme...ona na to, aha, tak chcem ísť k tebe ( na opár hodín ju prekladáme do postielľky ) 😀 inak spí s nami...takže ide to 😉 leboja som si myselal, že budem kojiť do maturity 😀

kvata
28. dec 2013

@jonas17 blahozelam k prirodzenému odstaveniu. dcera je tiež závisláčka a za mesiac by mala isť do školky. Chcela som sa opýtať ako ste to riešili, či to vydržala 9hod.- teda ak chodila vaša dcera do školky. Už som sa tu na to pýtala, ale myslím si že to dcéra nevydrží a budú ma volať aby som si pre nu prišla, lebo učitelky povedali, že ju mám odstaviť. Samozrejme niekedy mi vadí ked chce didi, ale ešte ani ja nechcem nasilu prestať a dúfam, že to príde prirodzene - i ked vobec to tomu nenasvedčuje. Tiež sa bojím, že sa bude kojiť až do 1.triedy. 😝 Napriek tomu si to kojenie a mojkanie velmi užívam 🙂

zuzkaanicka
28. dec 2013

@kvata podla mna nemusis odstavit ... ja som obe deti kojila aj v skolkovom veku ... nakojila som rano, potom, zo zaciatku hned ako sme prisli zo skolky a potom vecer, casom sa to zredukovalo len na rano a vecer a potom uplne ...ani jedna nemala v skolke problem ... aj tam spali, co doma bez kojenia v ziadnom pripade ... ale samozrejme, urob ako myslis 😉

jonas17
28. dec 2013

@kvata u nás tiež nič nenasvedčovalo, že sa odstavíme, lebo neexistovalo zaspať bez mlieka. Emka od dvoch rokov nespala cez den, tak my sme sa už dlho počas dna nekojili. do školky nastúpila v septembri za ešte závislosti riadnom na kojení. ale nespala tam. asi pred mesiacom, ked už doma dokázala večer zaspať bez prsníka, začala spať aj v školke. ale nebol absolútne problém, žeby si pýtala mlieko, alebo plienku, ktorú potrebovala mať pri uspávaní v ruke, dokonca aj dve doma v noci. a aha, samo to prišlo, krásne, bez problémov. tak len vydrž, aj u vás to príde. už verím tým rečiam, že každé dieťa sa raz odstaví, čomu som u nás neverila 😀

kvata
28. dec 2013

dakujem za podporu. Ani ja nechcem nasilu odstavovať kvoli školke, velmi sa tam teší - hovoríme si o školke, aj mi povie, že tam bude sama, lebo je už velká slečna a didi dostane ked príde zo školky. len aby to tak bolo aj v skutočnosti. Tiež od 2.rokov poobede nespáva a večer zaspí len na didi, tak neviem, či v školke vydrží aspon ležať, lebo nedúfam že by tam zaspala.

mamainprogress
28. dec 2013

@jonas17 gratulujem, uzasne ste to zvladli. Tvoja sprava je pre mna svetielko nadeje ze takto sa to podari aj mne a mojmu zatial este malemu zavislakovi ktory bez svojho "mnam mnam" nezaspi.

ivanka.7
28. dec 2013

@kvata Nemam so skolkou este vlastnu skusenost, ale mam toto: Elianka mi zaspava len pri dojceni, ale ked mi ju strazia svokrovci (co je od septembra, ked odisli do dochodku tak 1, obcas 2x tyzdenne), tak je bezo mna aj 8-9 hodin a sice ma samozrejme spomenie, ale nepyta ani prsnik, ani za mnou nijako neplace. A to ked som s nou ja doma, tak je riadny zavislak, hocikedy pride a pyta, pokojne aj 20x denne. Ale prosto ini ludia - ine zvyky pri nich. Aj uspavanie tam maju ine - svokra ju uspava v kociku (a to je Eli dost nekocikove dieta, prveho polroka sme ju prakticky len nosili a ani potom to nebolo slavne), raz ju dokonca uspala len tak na posteli v spalni, ked bolo vonku velmi hnusne.

K tej skolke - moja sestra bola dojcena 3 roky, do skolky chodila od 2,5 roka. Zvladla to v pohode, len ju obcas mamina musela nadojcit uz v satni 😀

behulka
29. dec 2013

@kvata podľa mňa práve pre tú škôlku dojčenie neukončiť - teda ak vám to obom vyhovuje. Škôlka je pre dieťatko (a nielen preň) neistota a stres, niečo nové, náročné a dojčenie je naopak tou istotou na vyváženie, ktorá môže pomôcť prekonať túto zmenu. Myslím si, že odstavenie hlavne v tomto čase by mohol byť na dieťa až príliš veľký nápor.
Ďalším bonusom sú zdravotné výhody - verím tomu, že pôsobí aj ochranne, ale najmä ak už dieťa ochorie, samotné dojčenie je veľkou pomocou.
Starší sa po nástupe do škôlky začal doma dojčiť viac - aj v noci, ale časom sa to vrátilo do starých koľají. V škôlke si nepýtal a ani doma, keď som musela pracovne na pár dní odcestovať - manželovi prespal celú noc.

boka79
29. dec 2013

@kvata ahoj, ja mam skjsenost s dojcenim a opatrovatelkou. vsetko klaplo ukazkovo, maly cicik uplne zabudne a zaspava s nou na velkej posteli, kedze postielku nepozna. doma len na ciciku. ja by som koli skolke neodstavovala, to by mohlo posobit na nu skor negativne

ewisam
30. dec 2013

Najdu sa tu maminky co tandemovo dojcia?

luciauk
31. dec 2013

@kvata škôlka bude veľká zmena a stres, načo ešte pridávať? Dieťa sa v škôlke a pri iných ľuďoch správa inak. A navyše na začiatku chytí všetky choroby sveta a v takom čase, keď nie je schopné nič zjesť ani vypiť, je dojcenie na nezaplatenie 🙂