Podpora dlhodobého dojčenia a prirodzeného odstavenia

mucilienka
23. júl 2008

Ahojte,

moja dcerka bude mat 2 roky az v novembri, takze mometalne mame 20 mesiacov. Stale ju dojcim, a obom nam to vyhovuje... no, coraz castejsie sa stretavam z nepochopenim okolia - maminky, susedy, kolegyne z prace atd. No, najviac ma prekvapuju reakcie lekarov (mam zdravotne problemy z chrbticou - poporodna lumbalgia), ktori mi tvrdia, ze uz je to iba reflex a moje mliecko nie je kvalitne ako predtym, ci chcem malicku dojcit este aj v skolke a pod.
Pritom si myslim, ze ju nedojcim az tak dlho, zda sa mi to primerane a hlavne normalne, pokial sme spokojne obidve... A naviac ide o prirodzenu vyzivu pre moje dieta... No ja uz castokrat neviem, co si mam o tom mysliet a ako reagovat.. Pritom viem, ze to nie je pre nas obe na skodu, ale skorej na uzitok.... stretli ste sa s tymto uz aj vy?

kubaka
31. okt 2010

@sturnus_vulgaris na mě to působí úplně stejně jako na vulgaris

carodejnica
31. okt 2010

@sturnus_vulgaris @kubaka kočky ešte ma dodatočne napadlo.. viete, pripadá mi mimoriadne škodlivé porovnanie kubaky s "lietjúcimi bábätkami" - lietanie zásadne odmietla česká pediatrická spoločnosť, priaznivcami tejto obludnosti sú všeliakí pseudoodborníci.. a navyše lietanie bábätiek môže ohroziť ich život....pre neznalú mamičku môže toto porovnanie vzbudiť dojem, že dlhodobé dojčenie je rovnako škodlivé a ja vo svojich príspevkoch úmyselne zamlčujem vedecké stanoviská oponentov... takže takéto porovnanie určite vhodné nie je, ani pre ilustráciu...

Môže sa tým pádom zdať, že tlačím na pílu, ale pri Vašich príspevkoch nemám inú možnosť.
Zdôrazňujem, že som nikdy neodsúdila mamičky , ktoré sa rozhodli inak a po 6 mesiaci prikrmujú a postupne odstavujú, viac krát som to opakovala, ale toto akoby ste ani nečítali (alebo nechceli čítať?).

@ladunka ďakujem za podporu 😵

zuziq
31. okt 2010

neriesim ci niekto koji rok,dva, tri. je to kazdeho osobna vec a nech sa kazdy zariadi tak, ako mu to vyhovuje. Najtazsie je prijat nazor niekoho ineho a nesnazit sa ho presvedcit, ze ten moj je ten naj.. Pripomina mi to takych tych ludi, o ktorych ludia s posmechom hovoria Vsadebol,Vsetkovie a len to co on povie je najspravnejsie,najlepsie,proste naj. Divim sa len, ze je tu tolko dospelych ludi, co nie su schopny akceptovat nazor niekoho ineho a urobit si doma po svojom a su ochotny tomu venovat tolko casu 😕 nie som zastanca ani jednej ani druhej strany, len mi to uz nedalo..
A na margo toho, ze su aj zeny, ktorym sa proste nepodarilo kojit: patrim medzi nich, odsavala som do 3 mesiaca, potom sa mliecko stratilo. Viem len ze som bola z toho poriadne zdeptana, pripadal som si ako zla matka a dost tomu pomohlo aj to, ze som vsade citala, ake je kojenie dolezite a ze ak matka nekoji, tak vlastne robi dietatu zle. Skoda ze som si nenechala letak, neviem od koho to bolo, ale bola to nejaka znama svetova organizacia, ktora mala letak o kojeni, a presne to tam bolo napisane ( mozno nie doslova).. A cim viac som bola z toho v strese, tym viac som mlieko stracala.. to len pre tie mamicky, ktore nechapu, ze to moze na niekoho vplyvat naozaj zle. ale oni to nepochopia, lebo to nezazili...

carodejnica
31. okt 2010

@kubaka nikomu nič nevnucujem, cituj ma presne, kde si nadobudla taký dojem, že to robím... len odpisujem fakty a pridávam linky na články k tejto problematike, ktorej sa venuje táto téma, kto chce nech si prečíta.... zaujímavé je, že som odradila práve tie mamičky, ktoré sú proti dlhodobému dojčeniu (tým myslím dojčenie po roku až do cca 4 rokov, teda kým sa dieťa neodstaví samé, nehovorím o dojčení do maturity 😉 😉 , aby ma zas niekto nechytal za slovíčka) apriori už len z princípu, lebo je to spoločensky neakceptovateľné v našej kultúre... teda taký dojem z toho mám ja... ale nejdem to rozpitvávať, proste každý nech si odnesie pre seba, čo uzná za vhodné... 🙂 🙂

carodejnica
31. okt 2010

@kubaka dík za linky, mrknem sa tam, ale neskôr, idem off 🙂

mrka2
31. okt 2010

ahojte, necitala som nic pred tym,takze neviem, o com ste sa bavili, len chcem povedat,ze moja mala ma rok a 2 mesiace a ked poviem,ze este stale dojcim,tak pozeraju na mna,ze to este stale??? 😕 😕 😕 ja to nechapem,take tie vyvalene oci, mne to pride uplne normalne,ked si mala este pyta cicik 😀 a mne to vobec nevadi a je to aj pohodlne. 🙂 a este s tym nemienim prestat, lebo si to uzivam 🙂

romana29
31. okt 2010

já myslím, že je to každého věc. A taky proto nevidím důvod někde se o tom bavit nebo to řešit s někým na ulici 😉
I když je fakt, že někdy se člověk dozví zajímavý věci 😀 - naposledy mě konsternovala spolupracovnice, také na mateřské s tím, že její malé chutná nejvíc Poličan a když jsem říkala, že našemu (o skoro dva roky staršímu) taky, ale že to pořád jíst nesmí ( u mých rodičů v lednici to vždycky je, ale už jsem je naučila to dávat pryč, když máme přijet, jí to bez pečiva a pak se z toho leda tak víte co, 😀 ) tak se mě s nevinným pohledem zeptala PROČ BY TO NEMOHL JÍST, KDYŽ MU TO CHUTNÁ? tož tak to je, někdy radši lepší nevědět 🙂.

carodejnica
31. okt 2010

@zuziq je mi veľmi ľúto, že si mala takúto negatívnu skúsenosť, chápem, že to muselo byť mimoriadne frustrujúce... ja som nikdy netvrdila, že takéto mamičky odsudzujem a už by som to mala vytesať do kameňa. aby si to niekto všimol 😉
... o to viac si myslím, že pochopíš mamičku z opačného spektra, ktorá dojčí dieťatko 3 roky a celé okolie, vrátane rodiny, manžela, ju presviedča aké je to choré a zlé... hovorím o mojej susede, ktorú som tu už spomínala, ktorá nemá prístup na internet a pre ktorú boli informácie, ktoré som jej poskytla darom z nebies, že koná inštinktívne správne a že dieťatku svojím konaním neubližuje... 🙂 🙂 🙂 🙂

mamutka
31. okt 2010

@kubaka necitam vsetko co sa teraz popoludni napisalo, mozno si na to uz odpovedala, ale to co pises - keby to nechali rozumne vysumet v roku ( aby nemali doma dvojrocneho zavislaka ) to sa velmi casto proste neda....aj ja som si myslela, ze bude vela inych veci jest, prsnik nebudem ponukat, takze to postupne zanikne, no, houby.... maly si kazdy den pred spanim vypyta, nezabudne, hocako dobre sa naje, napije, este to prso potrebuje, darmo ma kopu inych mliecnych veci cez den....
dufam len, ze to postupe rozumne vysumi teraz.....tak trosku potichucky ti zavidim ze to mas za sebou 😀 hold kazde ditko si to naplanuje inak, ja ho neobmedzujem, mna to neobmedzuje, tak neriesim, snad to vysumi 😅

zuziq
31. okt 2010

@carodejnica to ani nebolo mierene voci tebe, pisala som to vseobecne, kedze sa to tu spominalo... A mamicky na ktore sa okolie diva negativne koli kojeniu vo vyssom veku chapem, ze je to predsa kazdeho osobna vec.
Ja mam na to tiez svoj nazor, ale necitim potrebu niekoho o nom presviedcat, len sa naozaj divim, kolko energie a casu su ludia ochotni venovat presviedcanim niekoho...najma ak je to vec, ktora sa ich netyka a nikto pri tom nikomu neublizuje ani nikto netrpi....

tin007
31. okt 2010

ahojte, poctivo som si precitala poslednych 5 stran; nebudem sa zapajat do polemiky hlavne medzi kubakou a carodejnicou, vyjadrim svoj nazor. svojho syna este stale dojcim a napriek tomu, ze by mal o mesiac zacat chodit do jasliciek (ma 22 mesiacov), nemienim s dojcenim prestat.
z mojho okolia mam rozne reakcie na nase "dlhe" dojcenie (a vobec mi to dlhe nepripada) - napr. pediater velmi schvaluje to, ze maleho dojcim, jedna lekarka bola uplne nadsena, ked ma videla pred mesiacom dojcit v materskom centre, moja mama uplne fandi kazdej kvapke, ktoru malemu da. naopak moj manzel sa ma dnes spytal, ze kedy maleho odstavim, ked ide do jasli; moja odpoved bola, ze vtedy, ked sa rozhodne on sam. totiz, vo vacsine nazorov, ktore su tu, citam vyjadrenia typu: matka sa uz neciti, alebo matka este chce atd. ale malokto pise, o tom, co chce dieta! a ked si moje dieta zela materske mlieko, ja ho mam a nerobi mi to problem mu hod dat, tak mu ho dam (a aj vonku, co sa mi vsak stalo uz pekne davno, mozno naposledy pred letom). aj pred chvilou som maleho nakojila, aby uz spal, lebo ho manzel uspaval pol hodiny a maly nechcel zaspat. pre uplnost informacii, zvycajne kojim iba pred spanim (drobec zvykne zaspat do 5 minut) a tesne pred vstavanim.

sussanah
31. okt 2010

@tin007 je bezva, ze mas okoli, ktere te podporuje. Co se tyce toho, co chce dite, myslim, ze to je tady hlavni duvod toho "delsiho" kojeni. Sama pises "a ked si moje dieta zela materske mlieko, ja ho mam a nerobi mi to problem mu hod dat, tak mu ho dam" hlavne to ze ti to nedela problem. Kojeni je otazka dvou osob, matky a ditete. Po narozeni ma mit dite vetsi dulezitost (co se pohodli matky tyce, kojeni holt zpocatku boli), ale pozdeji uz by to melo byt prijemne nebo minimalne neobtezujici pro oba zucastnene 🙂 Tzn pokud by me maly zacal usilovne hryzat a nenechal si to nijak vymluvit ani se nechat usmernit, tak by byl s kojenim smytec, ani by nemrkl, at uz by pokracovat chtel nebo ne 😝

anduliena
31. okt 2010

Ahojte, aj ja sa pridávam k skupinke dlhodobo dojčiacim maminkám. 😀 Moja dcérka mala 21 mesiacov a ešte nad odstavením vôbec neuvažujem. Naozaj si to teraz užívame, to mojkanie je nenahraditeľné. Je to naozaj každej maminy vec. Pre malinkú je to všeliek a ja som spokojná, že keď je chorá, tak je to to jediné, čo neodmietne. Vonku s tým problém nemáme a doma, keď chce, tak kedykoľvek. Našťastie, ja mám podporu aj v partnerovi , ktorému sa to dokonca veľmi páči, že má malá stále to najlepšie, čo jej môžem dať 🙂 Aj mne sa samozrejme už stalo, že sa na mňa čudne pozreli, keď som povedala, že ja ešte dojčím, ale s úsmevom na tvári odpoviem, že som doma, nie som chorá a prečo teda nie?? Či je lepšie umelé mlieko??? A vtedy naša debata končí 😀 😀 😀 A nočné budenie mi tiež nevadí, je to otázka chvíľky a malá zase spokojne spinká a ja tiež 😀 Ja žijem v krajine, kde dojčenie nieje moderné, nehovoriac o dojčení staršieho dieťatka, ale mne je to úplne jedno 😀 Pre úsmev na tvári mojeho dievčatka.. .všetko! Nad odstavením budem rozmýšľať až vtedy, keď mi bude viacej rozumieť, čo od nej vlastne chcem. Tak my asi tak..

tin007
31. okt 2010

@sussanah ked maly vymysla (co skusil iba parkrat), tak som mu prsko zobrala a vysvetlila, ze ked sa chce hrat, tak mame hracky alebo si budeme citat a pod.
@anduliena nechcela som, aby to vyznelo tak, ze moj manzel je proti kojeniu, praveze ma podporoval a podporuje (aj mi zhanal 24ho decembra, ked sme dosli z porodnice odsavacku a obehol cele mesto, aby ju kupil v pohotovostnej lekarni 😉 ), z tej poznamky som mala skor pocit, ze mu asi daval niekto z blizsieho okolia "dobre mienene" rady.

sussanah
31. okt 2010

@tin007 muj maly taky zkusil jen parkrat kousnout (asi chtel vyzkouset cerstve narostle zuby) a vzala sem mu prso a uz nebylo. No a priste uz to neriskoval 😀 Jen jsem tim chtela rict, ze si myslim, ze kojeni neni jen o tom, ze to dite vyzaduje/potrebuje, ale i o te matce, kterou by kojeni taky nemelo obtezovat. I kdyz pochybuju, ze ma nekdo dite starsi 6m a koji z donuceni, protoze by mela a protoze tady nekdo povidal, ze je to pro dite prospesne 😝 Prvnich 6m myslim, ze by se matka (pokud ji to fyzicky a psychicky stav dovoli) mela uskrovnit ve svych potrebach ve prospech ditete, potom uz by to opravdu melo byt vyvazene.

anduliena
31. okt 2010

@tin007 ja som tym nemyslela na teba, ani na nikoho 😉 😉 ja nám všetkým držím palčeky, nech je tak, ako to má byť 😀

leelo
31. okt 2010

ahojte, to video breastfeeding at 8 pre mna extrem nepredstavuje. aspon nie v takom zmysle v akom sa tu to slovo sklonuje. pre niekoho je "extrem" dojcenie v roku, pre niekoho v 3 rokoch stale ok. kto som vlastne ja, ze by som mala sudit niekoho zivotne rozhodnutia? nejde predsa o ziaden kriminalny cin... a ta zena z videa mi ako pripad pre psychiatra rozhodne nepripada. psychiatra by mal vyhladat ten, kto ma potrebu stale niekoho odsudzovat a pisat tu o tom traktaty

sturnus_vulgaris
31. okt 2010

@ladunka
Ten dotaz s tou vaznosti duvodu mozna nesmeroval na me, ale mam-li hovorit o svych duvodech, po otehotneni me zacalo bolet pri kazdem kojeni bricho, takove trochu "stahy". Ono je to samozrejme asi v urcite mire OK, ale nesmi to prekrocit urcitou mez, jinak hrozi predcasny porod. Tento problem jsem mela v prvnim tehotenstvi. Neni sice nikde napsane, ze to tak bude i podruhe, nicmene urcite riziko tu je a strach, ze se mi dite narodi predcasne, bych si nerada zopakovala.
Pro me je "normalni" odstavit do dvou let ditete (nikomu nevnucuju), spodni hranici je pro me pul rok. Neotehotnet, tak kojim jeste pres zimu, tj. jeste cca pul roku. Jenze s problemy, ktere mi hrozi, by se mohlo snadno stat, ze bych jiz v prubehu zimy odstavit musela, a to treba i dost nasilne. Byl by to stres pro me i pro dceru. Proto jsem se rozhodla radeji odstavit ted, ostatne i doktor mi to doporucil (z jinych duvodu). Dcera to nastesti vzala v pohode. Nikomu neberu kojeni v tehotenstvi, ale ono se moc nemluvi o tom, ze to nekomu nemusi delat uplne dobre.
@sussanah
Urcite souhlasim, je to o lidech. Ja mela na ty laktacni poradkyne vylozene smulu. Az ta posledni byla fajn a dokazala povzbudit takovym tim spravnym zpusobem - presne jako jsi o tom psala Ty - strasne mi to pomohlo.

sussanah
31. okt 2010

@sturnus_vulgaris tak to te naprosto chapu, ze jsi odstavila uz ted, to je vice nez regulerni duvod. Asi bych na tvem miste udelala to same 😔 Taky jsem mela vesele tehu, stahy od 16tt a od 18tt doma jen lezela, dalsi krok by byl nastup do nemocnice. Takze pokud se nam podari zapracovat na dalsim mimcu brzo, tak to vidim obdobne, maly proste bude muset ten fakt nejak prijmout,ze uz mlicko nebude. Na druhou stranu ho zas nechci odstavovat predem, kdyz se nam mozna druhe mimi nepodari dalsi rok 🙂

sturnus_vulgaris
31. okt 2010

Jinak k tem citacim... podle me je zbytecne sem hazet clanky, i kdyz pokud nekdo chce, tak si tu chvilku najdu. Univerzity jsou spolecenstvi lidi s ruznymi nazory. Staci jen zadat ta spravna slova do vyhledavace. Nedavno jsem cetla jakysi clanek, ktery napriklad vyslovoval zaver, ze pokud jde o imunitu, jsou na tom dlouho kojene deti hur nez deti kojene mene dlouho, protoze jejich imunitni system prilis spoleha na dodavku protilatek od matky a neni nucen sam sebe trenovat.
To sem davam jen pro ilustraci. Nejde mi o to nekoho presvedcovat a podpirat sve nazory autoritami.
Myslim, ze uz jsem od tematu odbehla dost a dost. Kazdy, necht si sve dite koji tak dlouho, jak uzna za vhodne. A pokud jde o reakce okoli, musi se proste obrnet. Ono je a urcite jeste bude x dalsich situaci, kdy se okoli bude vyjadrovat k tomu, co delate a proc (treba veci souvisejici se skolou, vychovou, krouzky, ...). Nevyzadane komentare (at uz na jakoukoli stranu) bych ignorovala nebo odpalkovala.

sturnus_vulgaris
31. okt 2010

@sussanah
Je to tak, je to o tom, ze se uz musis divat nejen na to druhe dite, ale i sama na sebe. Ono je hezke dat ze sebe maximum, ale hodne sil budu potrebovat, az se to druhe narodi, musim byt fit, aby me neskolila hned nejaka choroba 🙂.
Ale kojeni v tehotenstvi je trochu jine tema, nechci to sem tahat. Kazdopadne kdyby se stalo, ze by nekdo citil potrebu me evangelizovat za ucelem delsiho kojeni, aniz by byl ochoten brat tyto důvody v potaz, nerkuli se o ne vubec nezajimal, asi bych byla hodne neprijemna.

sturnus_vulgaris
31. okt 2010

@carodejnica
Ja jsem o letani miminek nikde nepsala, to bude omyl. Je to teda IMHO pekna cypovina.

marika1977
31. okt 2010

@anduliena tot moja dudkala az do 3rokov 😅 a to robila taky cirkus ked som ju chcela odstavit ze som jej radsej dala cucnut len aby bol pokoj...no pre mna to uz bolo velmi zatazujuce,to som uz pracovala dosla som z roboty a to bolo prve....mamiii daj duduuuu...hruuza tak sme to vyriesili 2tyzd. letnymi prazdninami z babkou..ked prisli domov duda uz chvaaala bohu nebola treba 😀 😀 😀 nelutujem,len to trvalo veelmi dlho..tak som zvedava do kedy budem kojit moje 3tie dieta... 😅 😅 😅

lenk30
31. okt 2010

hahaaaaaaaaaa.........takže téma aj pre mňa? malý má vo februári 2 roky a je to totálny závislák. Sám si vypýta, a aj vyberie cicík. potom povie: maminka schovaj a ide sa ďalej hrať. Kým bol menší, tak som si to naozaj strašne užívala............ten pocit, že v tej chvíli je len môj. niečo krásne sebecké. no ako bol starší..........aj vonku mu poviem, že veď ujo bude na nás pozerať, tak odbehne, nájde niekde lavičku , že maminka poď tu. Už sa mi to nezdá ani dobrý pohľad na nás, keď taký frajer v teniskách je zavesený na cicíku. a my máme problém aj v tom, že má striedavé obdobie, kedy pekne papá a potom odbdobie, kedy je hlavným zdrojom stravy MM..........a to už takémuto frajerovi nemôže stačiť, ale ked si zapchá bruško mliekom, tak asi necíti pocit hladu.
Tak vás všetky zdravím a ked bude troška viac času, tak vás počítam 😀

luckahr
31. okt 2010

@leelo to si z nas delas prcu, ze to video pro tebe neni extrem 😀 😝 pardon, ale to je padly na hlavu snad bez jakychkoliv diskuzi 😝 😝

ladunka
31. okt 2010

Sturnus, ne, vůbec jsem ten dotaz na nikoho nesměřovala, ten dotaz měl popisovat, na jaké otázky jsem odpovídala já sama sobě, když jsem odstavení zvažovala. Za sebe děkuji za Tvou zkušenost, myslím že bych se rozhodla stejně. Ale to není právě vůbec důležité, co bych dělala já, důležité je že na vlastní rozhodnutí má právo každý/každá z nás, a v ideálním případě se nemá co zpovídat lidem kteří její právo na rozhodování zpochybňují s tím, že vědí líp, co by měla udělat. O tom je podle mě tohle téma - jsou holky které dlouho kojí, lidé jim do toho kafrají a ony se cítí pod tlakem a samy. A tady se jim v ideálním případě může dostat povzbuzení, že se nedopouštějí ničeho závadného. To je celé. A jinde jsou zase jiná témata, kde hledají oporu holky, které kojit nemohou / nechtějí, a stejně jako zdejší dlouhokojičky je zraňuje a znejisťuje necitlivost a neomalenost jejich okolí. A tam nacházejí oporu ony. A tak je to v mých očích v pořádku. Ideální by bylo, pokud bychom si navzájem uměli všichni poskytnout respekt a úctu ke svým rozhodnutím, pak by ani zdejší ani mnohá jiná témata nebyla potřeba, ale na tom budeme muset ještě všichni asi trochu máknout, já teda určitě 🙂

sturnus_vulgaris
31. okt 2010

@ladunka
Urcite souhlasim... Ja jsem se k tomu tematu az moc rozkecala a odbocila... Kdybych to mela shrnout, je to na kazdem a dost se divim, ze nekdo chodi a agituje, aby lidi delali tak nebo onak. I kdyz mam svuj nazor, nejak si nedovedu predstavit, ze bych ho bez vyzvani ventilovala.
S tim dlouhym kojenim me jeste napadla jedna historka z nejblizsiho okoli, ktera me utvrzuje v nazoru, ze je celkem jedno, jestli se koji dlouho, pokud to nedela nikomu problem. Padlo tady, ze obcas tlaci manzele... nevim samozrejme presne duvody, ale v tom "pripadu z nejblizsiho okoli" slo o to, ze dite si vynucovalo caste kojeni v noci (coz podle me je zlozvyk i u maleho miminka), a tim dost rusilo nejen matku (no, te to vlastne bylo celkem fuk, protoze ta si k ranu pospala), ale hlavne otce, ktery brzy vstaval a v praci musel byt fit a pri smyslech. V tomto pripade taky otec tlacil na odstaveni a ani se mu nedivim.

radka.m.
31. okt 2010

jenom k tomu videu-shlédla jsem ho už dávno,někdo hodil link v jiném tématu-a bez jakkýchkoliv zábran za sebe můžu napsat,že když jsem ho viděla poprvé i ted tak je mi z toho opravdu na blití 😝 😝 😝 ,omlouvám se za výraz,ale jinak tohle prostě neumím vyjádřit,ukazovala jsem ho i manželovi a ten měl reakci podobdnou,chtěla bych vidět,když to někomu přijde naprosto normální,co by na to video říkali psychiatři,podle mě by matku m ěli zavřít do blázince,vždyt to úplně kazí právě ten pomyslný obrázek kojící maminy malé,sladké miminko.Jinak ta matka nejspíš normální nebude,když má ještě tu touhu tohle házet na internet,to už by opravdu mělo být mezi matkou a dítětem 😝 😝 😝

sussanah
31. okt 2010

@radka.m. ona to nehazela na internet, bylo to natoceno v ramci nejakeho dokumentu 😉