Podpora dlhodobého dojčenia a prirodzeného odstavenia

mucilienka
23. júl 2008

Ahojte,

moja dcerka bude mat 2 roky az v novembri, takze mometalne mame 20 mesiacov. Stale ju dojcim, a obom nam to vyhovuje... no, coraz castejsie sa stretavam z nepochopenim okolia - maminky, susedy, kolegyne z prace atd. No, najviac ma prekvapuju reakcie lekarov (mam zdravotne problemy z chrbticou - poporodna lumbalgia), ktori mi tvrdia, ze uz je to iba reflex a moje mliecko nie je kvalitne ako predtym, ci chcem malicku dojcit este aj v skolke a pod.
Pritom si myslim, ze ju nedojcim az tak dlho, zda sa mi to primerane a hlavne normalne, pokial sme spokojne obidve... A naviac ide o prirodzenu vyzivu pre moje dieta... No ja uz castokrat neviem, co si mam o tom mysliet a ako reagovat.. Pritom viem, ze to nie je pre nas obe na skodu, ale skorej na uzitok.... stretli ste sa s tymto uz aj vy?

atevi
10. aug 2008

Ja som dojcila 2roky a bola by som aj dlhsie, keby som nebola tehotna. Na odporucanie lekara som prestala po 4mes tehu. Kedze som vedela, ze musim maleho poamly odstavovat, robila som to postupne.
Maly riadne papal moje mliecko 3x denne a okrem toho si cucol mozno 5x od smadu, alebo sa chcel len tak na chvilu pritulit. Cize dost casto.
Tak som najprv vyradila tie minutove pritulenia sa s tym, ze som mu povedala, ze teraz mliecko nie je, ale bude na obed a zabavila som ho hrou. Po mesiaci som vyradila obednajsie kojenie, po dalsom mesiaci ranne a posledny mesiac som vecer kojila, len ked si na to spomenul. Potom som mu povedala, ze mliecko uz nie je, lebo Niki uz vsetko vypil. Niki to vzal ako fakt a po par dnoch si na to ani nespomenul.
Do teraz si pamata, ze papal mliecko, ked ma vidi v podprsenke, tak hned ukaze, kde je mliecko. Ale nedozaduje sa ho. Zrejme dieta dozrelo do isteho vyvinoveho stadia a uz nepotrebuje materske mlieko, ani prsnik pre potesenie. Aj deti maju svoje biologicke hodiny a kazde v istom veku dozrie do toho stadia, lze uz nebude potrebovat dojcenie, len niektore skor, ine neskor. Mnohe deti sa vedia odstavit aj same, treba to nechat na nich.
Na margo temy - Dojcenie starsieho dietata a nepochopenie okolia - v mojom okoli mi nastastie nik nedal najavo, ze moje dieta je uz pristare na dojcenie, veselo som dojcila aj na verejnosti az do konca. Prave naopak, vela znamych okolo mna dojcilo do 2rokov a pripada mi to bezne. Dokonca, keby som dojcila kratsie, pripadala by som popri nich ako neschopna matka.

mareli
10. aug 2008

podla mna, nech si kazda matka rozhodne, ako dlho bude dojcit.nechapem, preco sa niektore snazia vnucovat svoj nazor na dojcenie. to, ze pre jednu matku je dojcenie cca 2roc. dietata odpudzujuce a "zavislacke", moze byt pre druhu uplne prirodzene. myslim si, ze dojcenie je tak intimna zalezitost len medzi matkou a dietatom, ze nikto nema pravo do toho zasahovat. je to len na nich dokedy. ci kratko alebo dlho.
mna napr. hneva, ak mi niekto povie, ze uz by som mala zacat prikrmovat! to sa tiez ludia radi staraju do toho, ze uz ma 5 mesiacov? uz by si mohla aj nieco ine davat, lebo ja som uz davala...
😠

annag
10. aug 2008

paula, moje dcérka mala 26 mesiacov a synček 19 mesiacov, dosť veľký rozdiel, však? Pri malom som už bola tehotná, tak som to aj začala skúšať skôr, no nepýtal, tak nedostal 🙂, ale takto to môže potvrdiť veľa mamičiek, aj z tohto fóra vyplýva, že problém s odstavením majú väčšinou mamičky mladších batoliat a pritom stačí počkať možno len mesiac dva a bábo sa odstaví pekne prirodzene 🙂

etinka
11. aug 2008

Ahoj dlouhokojící maminky.Já sama jsem zastáncem kojení tak do roka, pak v tom nevidím jediný pozitivní přínos pro dítě. Ve svém okolí mám 4leté dítě, které je pořád "kojené" a nemyslím si, že je to úplně normální, když takové velké dítě chodí cucat k mamince.Určitě nejsem sama, komu to připadá divné, na tohle dítě koukali všelijak i v čekárně u dětské lékařky a i sama lékařka. Ale je pravda, že je tohle už asi opravdu extrém. A jak toho klučíka vidím, tak si myslím, že ten se jen tak sám neodstaví, ještě k tomu asi nedozrál. ☹

prochi
11. aug 2008

Dlouho se rozmýšlím, jestli přispět do téhle diskuze, nebo raději ne... Ale průběžně sem stále nakukuju 😅
Já bych hlavně řekla, že ono je kojit a kojit. Já nemám absolutně nic proti dlouhodobému kojení, ale můj názor je, že třeba kojení dvou a víceletého dítěte už na veřejnost prostě nepatří. Podle mě je to intimní chvilka mezi dítětem a maminkou. My stále kojíme, ale ca. od roka už jen ráno a večer, někdy jen ráno, nebo jen večer, když nejsem "k dispozici" tak vůbec. Nedopustila bych, aby se mi na veřejnosti sápal do výstřihu (myslim teď v tomhle věku), aby mě svlékal z trička apod. Nikoho neodsuzuju, ale myslím si, že kojení starších batolat patří výhradně do soukromí. A jak dlouho? Jak to mamince i dítěti vyhovuje. Mě kdyby někdo řekl v porodnici, že ve 22měsících budem ještě kojit, tak ho pošlu někam! Ze začátku to byl boj, říkala jsem si, že budu ráda, když vydržím do konce šestinedělí. Pak se to pomaloučku zlepšovalo a já si řekla, že bych ráda vydržela do šesti měsíců a pak se uvidí. Pak byl najednou malýmu rok, rok a půl a za dva měsíce nám budou už dva roky. A jak ještě dlouho budem kojit? Nevim a neřeším to. Malej není žádný závislák a buď přestane mít zájem sám nebo se prostě uvidí. Ale přiznávám, dokud jsem neměla dítě, připadalo mi kojení "chodícího a mluvícího" dítěte prostě divný a sama jsem si to v žádným případě nedovedla představit. Jo ale člověk míní... 😀

prochi
11. aug 2008

Ještě jsem chtěla napsat, že teda moje okolí je z toho taky mírně řečeno v šoku. Nikde se s tím nechlubím, ale když se někdo zeptá, jestli jsme kojili, tak v pohodě řeknu, že jo a že ještě pořád kojíme. Ty pohledy si asi dovedete představit...
Ale neřešim to.
A na jednu stranu ten šok nebo nepochopení i chápu, protože já dokud jsem to sama neprožila, tak jsem si to taky nedovedla představit a připadalo mi to prostě divný.
Taky to nepochopení mají z valné většiny ty, které nekojily vůbec, nebo jen krátce. Naopak můj děda, který vyrůstal v padesátých letech minulého století a má pár mladších sourozenců, říká, že za jeho dětství bylo úplně normální, že si čtyřletý dítě přistavilo k máme stoličku a "obsloužilo" se.

lenchita
16. aug 2008

ahojky🙂
a jak dosahujete toho, aby se na vás kojené starší dítě na veřejnosti nesápalo???Já pořád "kojím", Jůlinka má rok a půl - píšu to v uvozovkách, protože mám pocit, že toho mlíčka už moc nemám, nicméně ocumlává mě pořád zdatně😉 Když jsme otěhotněla, okolí předpokládalo, že samozřejmě Julku odstavím, ale do k tomu jsme ještě ani jedna nedozrály 😅 i když to bylo hlavně zezačátku těhotenství dost bolestivé, vydržela jsem - benefit v podobě šťastného dítěte byl pro mě dostatečně hojivý 😵 😵 teď kojím ráno a před dopoledním spaním, teď jí lezly stoličky, takže někdy jsem kojila i odpoledne. Ale i když máme víceméně zaběhnutý systém, stejně se na mě na veřejnosti sápe a dobývá se mi do výstřihu a volá, že chce mlíčko 😅 a to ví, že ji na veřejnosti už nějaký pátek nekojím, tak by měla logicky chápat, že nic nebude!

vojtisek2007
16. aug 2008

ahojky,
všechny "dlouhokojící" maminy obdivuji a smekám před nimi, prvního synátora jsem mohla kojit pouze 14 dnů (kvůli mým zdr.problémům), druhého jsem už kojila téměř 8 měsíců - pak se začal sám odstavovat....Ale mám kamarádku - ta kojila syna do 3 let a nic špatnýho nebo divnýho na tom nevidím, sice se říká, že mlíčko už potom není tak kvalitní, že už tolik toho dítěti nedává, ale pořád to přeci upevňuje jejich vztah - a nikdy se jí nestalo, že by na veřejnosti jí lezl pod triko nebo tak něco - spíš ho kojila ráno nebo před spaním, ale když si řekl o mlíčku venku třeba odpoledne - tak mu prostě řekla, že musí vydržet, než přijdou domů a bylo to, víc to nedramatizoval, pak ale chtěli další mimi - tak začala jíst horm.antik. aby mu mlíčko "zprotivila" a mohla vůbec otěhotnět 😀 😀 😀

radka.m.
24. aug 2008

ahojda holky,také už odsávám od 4 měs,malému je ted 10měs,Eliško7,chtěla bych se zeptat,jak jsi naučila malou v noci opět sát,já už to zkoušela všelijak a nedaří se,tak bych tě moc prosila o radu

kosicanka1
24. aug 2008

hm, tak mam taku istu otazku ako lenchita...
ako to dokazete, ze sa na verejnosti dieta po vas necape a nechce mliecko? moja mrnci, dava ruky do vystrihu, ak ju postavim na zem, chce ist na ruky, no horor
ja som to vzdala a nadalej kojim na verejnosti, ale ak mate nejaky dobry tip ako ju to odnaucit bez tych cirkusov, sem s nim

ladunka
24. aug 2008

No, k tomu, aby se dítě na veřejnosti nedobývalo do výstřihu... kosicanko, Tebe bych asi utěšila tím, že Simonka je ještě dost malá, aby ses s ní nějak reálně domluvila, ale pro lenchitu tu samou radu nemám, protože Julie (relativně) velká je 😀 Asi to prostě u některého dítěte jde (stejně jako se některé odstaví v deseti měsících a nevzpomene si a jiné děti nemohou zapomenout ani ve třech letech..) U mojí Kajky pomáhá, když má co dělat - venku se baví a kojit většinou nechce, počká si domů, kde je to při ruce a zároveň tam dostupné podněty s vidinou mléka v kombinaci s přitulením souboj na plné čáře prohrávají.

ladunka
24. aug 2008

Jo, kosicanko, ale vlastně mě v tomhle věku pomáhalo dát dítě na záda. A nebo, pravda, nakojit 🙂

ladunka
24. aug 2008

"dát SI dítě na záda.."

sirinka
25. aug 2008

ladunka 😀
moja je vcelku zavisla na ceciku, ale vonku si teda nespomenie, ale ja jej preventivne kazdu chvilku dam sosnut vodicky, aby nebola smadna...ale ked ma okolo seba ine deti a hracky a podnety, tak na mliecko nemysli...

lenchita
26. aug 2008

ladunko, dítě bych si na záda i dala, ale trochu by mi teď překáželo vepředu břicho 😝

je fakt, že ona se mi do výstřihu snaží vlézt víceméně ve chvílích, kdy je utahaná nebo má nějaký problém (teď lezou stoličky, uuuuuffffff) Ale ta fixace na prsa je u ní stejně hrozně silná, se s ní nemůžu pomalu ani mazlit, zvlášť teď v létě je to dost nebezpečný, ji vezmu do náruče a hned hledá, kde by co zblajzla 😝 nebo prostě jen mi tam strčí ruku a stačí jí to...a tak se spolu pořád pereme 😖 jsem zvědavá co se bude dít, až se narodí miminko,zatím je teda rozdávačná a plyšákům a panenkám by mlíčko od maminky dopřála, ale jsem zvědavá, jak to skousne, až to přijde doopravdy 😅

vanila
4. sep 2008

Ahojte! Tak ja v tom nevidim vobec problem ze sa dojci dlho. Ja som poznala aj taky pripad ze 5 rocny chlapec mamine visel na ciciku. 😉

radka.m.
4. sep 2008

ahojda,no jestli 5-letý klučina visel mámě u prsou,tak to se ani nedivím,jestli se po nich lidi otáčeli,já jsem zastánce toho,at si doma každý dělá,co chce,ale na veřejnosti kojit 5-leté dítě je dost síla,to by se určitě po něm ohlédly i moje děti,to mě přijde fakt přehnaný

vanila
4. sep 2008

No neviem ci ho kojila niekde vonku ale doma ano.

lucqa
4. sep 2008

Ahojte, necitala som uplne vsetko, nejak nestiham, ale co sa tyka kojenia na verejnosti, tak ja si vacsinou najdem bud detske ihrisko, alebo nejake zakutie, kde ma nebudu ocumovat a kludne dam malemu mliecko aj vonku. Do tricka mi tiez lezie ked si zmysli, ze potrebuje svoju davku a ja sa snazim najst si to svoje miestecko kde mu mozem dat mliecko. Zatial s tym problemy nemam, ze by sa na mna ivne pozerali, skor sa stretavam s maminkami, ktore bud kojili malicko, alebo vobec a tie mi skor povedia, ze by tiez chceli kojit... a to ma len utvrdzuje v tom, ze pokial mam tak dam 😀

lenchita a ako zvladas kojenie a tehotenstvo zaroven? Ja sa bojim dalsieho tehotenstva, lebo mi je luto odstavit maleho, tak som rozmyslala, ze ak by som nemala problemy kojit a byt tehotna, tak by sme aj skusili zamiesit surodenca, ale to dopredu nikdy clovek nevie ako to dopadne ☹

bibula
7. sep 2008

lucqa-tiez tak,vytasim a nakojim,samozrejme nemusim mat divakov,ale nemam s tym problem 😉 dokonca mne sa to paci,ked vidim maminku ako krmi svoje babatko. 🙂 ved je to krasne,najkrajsie,najuzasnejsie.

bubatko
7. sep 2008

okolim sa vobec netrapte 🙂 ja som dokojila pred 2 tyzdnami (uz som ho odstavila postupne minuly mesiac, lebo bol fakt velky zavislak) takze si mozete vypocitat, ze som kojila bez par dni 30 mesiacov 😀 uzila som si vselijake poznamky, ale pre mna za mna kazdy z okolia nech si trhne nohou a hotovo

eros
7. sep 2008

Ahojte

ja som kojila maleho cisto 3roky a vobec sa ani nehambim a to uz siel do skolky co mi ucitelka povedala odstavit.a iny su mi ukradnuty. 😀 😀 😀

lucqa
8. sep 2008

ved za to, ze kojime aj vacsie deticky sa nemusime hambit. Ine by dali neviem co keby mohli kojit aspon tych 6 mesiacov, alebo sa trapia odsavanim. Na jednej strane sa kojenie propaguje a na druhej strane by sa mal na mna niekto cudne pozerat? A nech sa pozera... nech mu aj oci vypadnu z jamok, ked je zvedavy 😀

sirinka
9. sep 2008

lucqa presne tak, mne to tiez nevadi, podla mna je to prirodzene

fenrirka
9. sep 2008

podla mna je uplne uzasne ked moze mama kojit svoje babatko🙂...ja som tu moznost bohuzial nemala...kojila som 2tyzdne:(a maly mx v nemocnici prechladol koly ich blbxm oknam a ked som to kazdemu vravela tak mx hovorili ze to je este z plodovej vody no nebolo potom mx spokll este mesiac a nechcel sa prisat lebo nemohol dychat potom:(....myslim ze materxnske mlieko je velmi dolezite co sa tyka aj zlozenia...dieta dostava vela zivxn a hlavne kojene deti niesu taky chore...teda aspon ja som tak pocula..takze drziom palce 😉

prasiatko30
9. sep 2008

baby ja si tiez myslim, ze je to super ze mozte kojit tak dlho ale jedno co nepochopim - a teraz ma asi zozeriete vsetky 😀 - je napr to, ze my sme chodili s dcerou minuly rok na take prijemne posedenia s detickami a s mamickami - bolo to organizovane, bola tam jedna teta co to viedla, za taku hodinku sme spievali a citali a robili vsetko mozne s tymi nasimi drobcami - a co som si tak vsimla tak bolo, ze jedna mamicka a s jej synom asi 2rocnym som ju dost casto vidala ze mala toho chalana prirazeneho na prsniku - a boli tam aj mensie deti dokonca 5-6 mesacne a tie dokazali vydrzat celu hodinku bez zastoplovania a bez mlieka alebo bez vody a tento 2 rocny nemohol vydrzat? - to sa mi fakt zdalo za vlasy pritiahnute a trosku prehnane 😕 vsak hadam tu hodku mohol vydrzat aj bez prsnika - ale naozaj lebo tam bol ku koncu s nami aj novorodenec a aj ten mnohokrat vydrzal viacej ako ten 2 rocny chalanisko - vsak ten by uz nemal mat taku nutnost jest a cucat aj kazdu pol hodinku.

prasiatko30
9. sep 2008

boze pisem ako hotentot - akurat som si to precitala po sebe - ani ibi maiga na zaciatku kariery na sk 😅
😅

johanda
9. sep 2008

prasiatko - asi to potřeboval více než ten novorozenec 😉 . Asi byl nesvůj v cizím prostředí mezi cizíma ženskýma a děckama, tak se uklidnil sosáním. Z hladu určitě na cecku nevisel 😉

mucilienka
autor
9. sep 2008

ahojte kocenky,

tak ja som sa zasa stretla s jednym nechapajucim - bol to lekar, na gastroskopii - pozeral na mna ako na blaznivu, ze skoro dva roky malu kojim - stale sa ma pytal, preco to robim, ked je to aj tak zbytocne... najskor som mu argumentovala dostatkom mliecka a osobnym presvedcenim... no a potom ma uz fakt nasr.., tak som mu povedala, ze je podla mna prirodzenejsie davat dietatu mlieko vlastnej matky, ako kravy, pripadne ine aspon 10krat prebehnute vyrobnym a upravovacim procesom... po tomto na mna s lutostou pozrel, a zopakoval, ze vo veku "mojho decka" je to uz zbytocne... debil! 😠

my povedzte, co je na tom zbytocne? je prirodzenejsie davat ine ako materske mlieko a ist k lekarovi, aby mi dal tabletky na zastavenie tvorby mliecka?

johanda
9. sep 2008

mucilienka - tvému rozhovoru s dr. se říká zacyklená diskuze a ta nemá řešení 😀 . Pokud někdo (dr.) nemá dostatek argumentů, je to docela dobrá zbraň. 😉