Podpora dlhodobého dojčenia a prirodzeného odstavenia

mucilienka
23. júl 2008

Ahojte,

moja dcerka bude mat 2 roky az v novembri, takze mometalne mame 20 mesiacov. Stale ju dojcim, a obom nam to vyhovuje... no, coraz castejsie sa stretavam z nepochopenim okolia - maminky, susedy, kolegyne z prace atd. No, najviac ma prekvapuju reakcie lekarov (mam zdravotne problemy z chrbticou - poporodna lumbalgia), ktori mi tvrdia, ze uz je to iba reflex a moje mliecko nie je kvalitne ako predtym, ci chcem malicku dojcit este aj v skolke a pod.
Pritom si myslim, ze ju nedojcim az tak dlho, zda sa mi to primerane a hlavne normalne, pokial sme spokojne obidve... A naviac ide o prirodzenu vyzivu pre moje dieta... No ja uz castokrat neviem, co si mam o tom mysliet a ako reagovat.. Pritom viem, ze to nie je pre nas obe na skodu, ale skorej na uzitok.... stretli ste sa s tymto uz aj vy?

lakte
29. máj 2012

@lusy82 nie dojcenie veru nieje zaruka, ze dieta nikdy neochorie, je to zle interpretovane a preto sa to nesmierne dotyka matiek co nedojcia, co je teda ina tema, ale to len na okraj 😉
dojcene dieta ma v mlieku protilatky a vzdy sa prisposobuje mlieko jeho potrebam, v kazdom veku. Dojcene dieta ma vsak zvacsa lahsi priebeh choroby. 😉
Bo chripku, nadchu a pod. dieta od matky bezne dostane, kezde su spolu v kontakte, ale nie nevyhnutne samozrejme.

zdenka99
29. máj 2012

@lakte štát by ušetril, ale o zisky by prišli tí, ktorí na nás teraz poriadne zarábajú. A tí sa veru postarajú o to, aby na nás ešte dlhooo zarábali ☹

lakte
29. máj 2012

@zdenka99 presne tak 😒

lusy82
29. máj 2012

@lakte A to je právě ono to s tou imunitou. Každý to má jakože Kojené dítě = nikdy nemarodící. No a malej dost často trpí na prudušky. Už jsme kvůli tomu byli i na respiračním, dýcháme různé léky a tak. Imunitu nám naměřily v normě, ale na spodní hranici, tak bereme léky na podpor imunity. No a samožřejmě to mám občas na talíři od matek ( většinou závidících ), které nekojí, že je vidět že to kojení moc platné není. Ale už jim nevysvětlím, že kojení imunitu nezaručuje a že kdybych nekojila, tak by na tom mohl být ještě hůř.

sussanah
29. máj 2012

@lakte Ahoj, ano celkove se mi zda, ze to kojeni dost flaka. JE to asi tak tyden-10dni, kdy zacal v noci vyrazne vice spat (coz si teda az tak moc nestezuju 😉 ). Do te doby se kojil v noci tak co 1-2h, hodne tim dobihal prave ten den. Ted je to tak,z e rano vstava kolem 7, nekdy se rano napije poradne, ale to zalezi na tom, jak vstava jeho bracha. Jak je totiz nekde pobliz, tak to nema maly na kojeni cas, jen si cucne a hotovo. Potom jde spat kolem 9h, to se ho pred spankem snazim alespon trochu nakojit, vetsinou se do te 9h nakoji. Spi do cca 9:30, nakoji se kolem 10h a mnozstvi zase zavisi na tom, jak je kolem bracha. Vetsinou uz si ale jen cucne a knoura dal, dokud nedostane svacinu kolem 10:30. ZKousim mu dat prso tak po 10min, ale po te pul hodce to vzdam a dam mu svacinu-ovoce. Tu zhltne, a pak ma obed-zelenina v 12:30. Ten sni jak kdy, mliko nechce hned, to si da az kolem 13:30 a taky jen spis trochu na zapiti obeda, rozhodne to neni, ze by se napil, a v 14h jde zase spat. Spi do 15:30, kolem 16h si rekne o mliko a pokud bracha zrovna neskace kolem, tak to je druha sance, ze se napije dobre. Potom vecere-kase v 18h a v 19-19:30 jde spat. To se jeste trochu napije a jde usinat do postylky. V noci se ted napije poradne 1x kolem cca 1-2rano, obcas si trochu cucne (na uspani) nad ranem.
Takze celkem se poradne napije rano, opoledne po spanku a v noci. Tak napul se napije dopo pred svacinkou, po obede a po veceri. Asi bych mu mela verit, ze mu to bude stacit, ale proste mam pocit, ze je to malo.
JInak ma dudlik od narozeni, vicemene na spinkani, obcas na uklidneni pres den (kdyz treba spadne), ale minimalne.

sussanah
29. máj 2012

@lusy82 presne tak, ja to vidim podobne, u mladeho se zacala alergie projevovat, az kdyz jsem prestala kojit. Nejprve alergicka ryma a ted i AE. Takze ja to spis vidim tak, ze kdybych treba nekojila, tak s AE taky uz muzeme bojovat od pul roku.

lakte
29. máj 2012

@sussanah oki, uz ma nieco napada no este potrebujem par info, davas nejake ine tekutiny?a kolko?

lusy82
29. máj 2012

@sussanah No jenže to většině lidem nevysvětlíš. Ale oni si to berou jako útěchu pro sebe, si myslím. Tak to ani nechtějí pochopit.
No a jestli můžu k tomu tvému kojení, tak já si myslím že by mu to mělo stačit. Mě to přijde dost. Vždyť vlastně kojíš 5x-6x denně i když ne vždy hodně. Já takhle bojovala v 7-8měsíci taky a pak se to najednou zlomilo samo prostě jsem nabýzela a on pak po čase se rozpil sám. Ale to tenkrát pil ještě méně než píšeš ty. Podle LP to je v tomto období časté. Protože některé pohodlnější děti si zvyknou na lžičku, která je méně namáhavá než sání. Poradila mi tenkrát snížit porce v příkrmech.

sussanah
29. máj 2012

@lakte jj davam mu kazde rano vodu do pitka, vypije tak cca 50-100ml za cely den, kdyz byly extra vedra, tak vypil i celych 150ml, ale to byla spis vyjimka, jinak je to tech max 100ml.

sussanah
29. máj 2012

@lusy82 ja mam trochu pocti, ze je to hodne o tom, ze ho rusi bracha a ze ma ted proste plno prace se vsim v tom svet 🙂 Proste ono tezko se nakoji, kdyz mu bracha div ze neskace po hlave ze ano. Jsem sama zvedava, jak to bude pristi tyden, to s nim budu sama asi 3 dny, tak jeslti bude zmena

lusy82
29. máj 2012

@sussanah Jo to máš pravdu, to mi v té odpovědi taky psala, že už je zajímá, dění okolo. Abych kojila někde v klidu, ale to asi u tebe bude těžké viď? 🙂 Obzvlášť když se naučil válet sudy tak se mi vždycky 3x cucnula a pak se odkutálel pryč 😀 . Ale jak říkám, ono to přejde.
Jééé to je tak hezký si zavzpomínat, už jsem skoro zapoměla jaký to bývalo, když byl maličký. 🙂 🙂 🙂

sussanah
29. máj 2012

@lusy82 budu doufat, ze to prejde, odstavit ho jen tak nenecham 😀 Ono v klidu ho fakt nenakojim, uz tam mlady docela zarli a proziva ne uplne ok obdobi, takze pokud bych ho poslala kvuli kojeni, tak bud by nesel vubec, nebo by z toho byl plac a urazeny, takze asi nic moc. Doted jsme meli tu noc, kdy si to vsechno dobehl, ale ted uz i v noci spi a nekoji se.

lakte
29. máj 2012

@sussanah tak vies prve co pre mna ako pre poradkynu je dolezite je vidiet ako sa dieta dojci, cize podla toho viem hodnotit. Takto na dialku mozem sudit len na zaklade info co davas 😉
takze co ja vidim je ze medzi 10 - 13.30 nema dojcenie, a tu kasu by som nahradila niecim lahsim + dojcenie
Cumlik vo vseobecnosti znizuje cas straveny na prsniku, z dlhodobeho hladiska znizuje tvorbu mlieka, a jeho nasledky nemusia byt vidiet ihned ako sa zacne pouzivat.
Rano dojcenie, nechaj ho na desiatu zjest ovocie, na obed prikrm a vecer nech si zobne chlebik a pod, namiesto desiatej mozes dat obcas aj jogurt neskor, okolo 10.mes. V tomto veku stacia uplne 2-3 prikrmy este 😉 Pri dojceni skus pouzit stlacanie prsnika, ak vidis ze vyslovene nepije ale len cuca naprazdno, cize dudluje stac prsnik a to tak, ze si ho chyt akoby si ho isla podobrat, prsty su dole pod prsnikom a palec hore, nedotyka sa bradavky, je nad. A toto rob len ked nepije ale saje, akonahle nepije ale ani nesaje uvolni tlak a skus to opat ked bude sat. No a teda nevidim ako sa dieta prisava, ci ma spravne pristie, co tiez nasledkom cumlika moze byt ze ustocka neotvori dostatocne.http://www.mamila.sk/pre-matky/pomoc...
a inak je fakt, ze sa zaujima o to co sa deje okolo neho, tak sa obzera. A ako spite v noci?Spolu v jednej posteli?

lusy82
29. máj 2012

@sussanah No to chápu. Ale přeju ti aby ti to vyšlo a určitě se to brzy zlepší až zjistí o co dobrého přichází 🙂

sussanah
29. máj 2012

@lakte Jogurt zatim davat nebudeme, vypada to u nas na intoleranci laktozy. Ja sama jsem mleko musela u see uplne zrusit, mival po nem koliky a starsi ma po mliku horsi AE, takze jsme zatim s dr dohodnuti, ze jogurt davat nebudu. S tim sanim, muzu zkusit to stlaceni, ale on neni problem v tom, ze by nesal, on se ani neprisaje, proste nejevi o prso zajem, vzpira se, dokud ho zase nenecham jit. Kdyz chce pit, tak si prso chytne a napije se, ale kdyz nechce, tak si 2-3x cucne a pusti se. Dudlik ma na uspani nebo kdyz pres den spadne, ale rozhodne to neni tak, ze by mel dudlik v puse a treba si hral, to v zadnem pripade u nas neni.
Co misto kase na veceri? Chleba jeste nemuze, nejak neni schopen jist koousky, pokud nema vylozene pomixovanou kasi, tak se davi. Chlebik mu obcas dam, ale je to na ocucani kurky, ne ze by ho snedl.
JInak v noci spime spolu. Vecer si usne sam v postylce, jak jdu do postele ja, tak se vzbudi, dam si ho k sobe do postele a pak uz spime spolu. Takze rozhodne vnimam, kdyz chce napit 🙂 On se treba i v noci vzbudi, ale jen mu dam ruku, pritulim ho k sobe a chrni dal, nechce pit. I jsem mu zkousela dat prso, ale jen se chytl a tvrde usnul.

katyxq
29. máj 2012

@lusy82 To jsou ale ptákoviny - problém byl spíš v tom, že alergeny přechajíci do mateřského mléka (obvykle jen nanogramy, ale i to stačí) a u miminek je převážný počet alergií potravinových, bohužel se jedná ve většině případů a potraviny konzumované i několikrát denně, je to bílkovina kravského mléka (včetně hovězího a telecího masa), sója, vejce (včetně kuřecího masa) - http://www.proalergiky.cz/magazin/specialy/jak-...

Takže já jsem na dietě a kojím a dlouho kojit chci - proto mám tohle téma v oblíbených a ráda tu trošku "šmíruju" 🙂.

sussanah
29. máj 2012

@lusy82 diky, snad to bude ok 🙂

lusy82
29. máj 2012

@lakte Mohla bych se jen zeptat? Na ten jogurt, podle jedné vaší kolegině můžou děti jogurt až od 9tého měsíce. Tak jen co na tom je pravdy, když ho tu nabízíte. Neberte to jako že vám do toho chci mluvit, nebo znevažovat vaší odpověď. Vím že každý má různé názory a poznatky. Jen mě to prostě zajímá 🙂. Děkuji

lakte
29. máj 2012

@lusy82 tak pokial oni maju alergiu tak jasne ze jogurt nie, to som pisala vseobecne 😉 u nas sa od 9-10mesiaca dava zvacsa

lusy82
29. máj 2012

@katyxq No taky to nechápu, co to bylo za doktorku. Asi nějaká co má smlouvu s nějakou firmou prodávající UM

lakte
29. máj 2012

@sussanah prepac, nejak som nezaregistrovala tu alergiu, to je jasne ze ho teda nedavaj, tak daj to ovocie, vyzivku a pod. Ale v noci ti spi bez cumlika nie? A je super ze spite spolu, presne ako si napisala lepsie tak vnimas kedy chce napit, cize to som tym vlastne chcela povedat 😅
No ak ho nemate cely den tak evidentne mu to neoddaluje dojcenie, ale moze sa prisavat len na bradavku a tym padom teda neziskava tolko mlieka, alebo proste netecie ihned ako sa prisaje, kedze uz aj vymysla pri tom 🙂 ten chlebik neviem skus mu ho nejak rozmrvit a tak nech si zobka.A nenut mu prso, ponukni ale nepchaj mu ho, bo ti na neho potom uz ani nekukne 😉

kryska5
29. máj 2012

@zdenka99 u nás to prešlo tak nejako prirodzene, ja som vždy najprv skúšala nakojiť v kľude poležiačky, ale keď som videla že to nikam nevedie a nie je schopná sa zaspať, tak šupajdy na fitloptu a tam s prsom zaspala, no bol to boj čo o to, ale používala som to aj v neskoršom veku, keď sa jej zhoršovalo zaspávanie kvôli zubom, nechcelo sa mi ju uspávať dlho, tak som radšej sadla na loptu a zaspala rýchlejšie, už sa potom aj začala pýtať na fitloptu keď bola staršia, až som sa začala obávať že si na to zvykne 😅 , ale potom zas prišlo obdobie a ani ju to nenapadlo a pekne zaspala na prse 😉 . Keď tak spätne rozmýšľam tak ja mám pocit že to už bola taká aktívnejšia cez deň a lozila, stavala sa tak možno aj to bol dôvod že bola viac unavená a nemalo toľko energie v sebe a už nepotrebovala toľko ten húpavý pohyb na uspanie, ale to len tak tipujem 😝 je to otázne, nepochybne každý drobec to má inak, držím palec nech sa vám to čím skôr upraví a pekne ti zaspinká na prse 😀 na tej fitlopte je to občas o nerv 😅

zdenka99
29. máj 2012

@kryska5 Vďaka, aj ja dúfam, že sa to čoskoro spraví, lebo už mi pomaly oči skáču aj keď nie som na fitlopte a fakt je to niekedy boj 😒 No naša už štvornožkuje jedna radosť, aj sa prechádza pri nábytku, tak uvidíme, či to na ňu bude mať vplyv. Je mi jasné, že každé dieťa je iné, tak uvidím aké je to moje, ale hádam do 18-ky ju hopsať nebudem🙂

luciauk
29. máj 2012

@lusy82 to nie je zdravotníctvo, ale business.
@lakte si poviete, že som šiši, ale ja som pri tom článku plakala 😅

čo sa týka chorôb, ja som to už niekolkokrát spomenula, nedá sa to porovnať s dievčatami a s Bubíkom...museli nám poslať predvolanku k lekárovi, aby sme ho prišli ukázať, podľa zákona, lebo sme tam nepáchli 🙂 posoplí a je dobre. dievčatá mali vkuse hnisavé zápaly ucha. podľa mňa to nie je zhoda náhod

sussanah
29. máj 2012

@lakte u nas to bude asi i kombinace toho pomaleho toku mleka. Ja se lecim se stitnou zlazou a uz u mladeho jsem mivala problemy s laktaci a i u maleho, kdyz se narodil, tak mi chvili trvalo, nez se mliko poradne rozbehlo. Mam holt nejaky pomaly spoustec mleka a on jak je ted navic netrpelivy, tak ho to proste nebavi top prso roztahavat. ALe diky za rady a konzultaci, snad to opravdu brzy prejde.
A spani pohormade je super, vylozene si to uzivam 🙂 Vim totiz, ze uz to brzy prejde. Mlady s nami spal asi do 13-14m, potom uz byl moc velky a roztahoval se a navzajem jsme se rusili a pak finalne v 18m sel do vlastni postele a ted uz jen pridje pomazlit se rano, ale spat chce u sebe. Takze ted si to uzivam jak to jde a pritom vim, ze to brzy uz bude jinak 🙂

lakte
29. máj 2012

@sussanah aha, no super 😀 ako ved to je dost nepodstatna info, tak naco to hned napisat ze ano 😀 😀 padam na zadok z teba 😅 skus prilozit teple nech sa rychlejsie sputi ak budes ovsem pri nich dvoch stihat. No a ano moze aj toto mat vpylv samozrejme na znizenu tvorbu, len dolezite je aby teda si nesla na tie prikrmy zhurta. Prikrym su doplnok, nie nahrada dojcenia 😒 😵
a inak ak potrebujes help, tu mas link http://www.mamila.sk/pre-matky/poradkyne-pri-do... aj v CR su poradkyne ktore idu podla Dr.Newmana

stanka02
29. máj 2012

@emjee tiez by som mala nastupit do prace na plny uvezok od oktobra, no nechem sa vzdat kojenia. Drobec papa v noci, pred obednajsim spankom a podvecer. Chcem sa spitat ci sa Vam nalievaju prsia aj ked ste v praci, lebo sa bojim, aby som nemusela odsavat. Ako ste riesili toto? Niekedy cez den ked drobec nechce tak mam naliate prsia no inokedy nie.

luciauk
29. máj 2012

@stanka02 mňa si sa nepýtala, ale moja skúsenosť...neviem na ako dlho ideš, ja som chodila na 3 hodiny večer a raz v týždni na celý deň, aj 13h, ale to som na obed mala prestávku a šla domov nakojiť. prsia sa mi moc nenalievali, mal 13 mesiacov, na začiatku som utekala domov s napätými prsiami, ale nebolo to hrozné, nakojila som a bolo. rýchlo sa mliečko upravilo. celé dni som pracovala stredy, takže sme mali svoje cicíkové štvrtky, kedy sa nevedel nabažiť 😀 strašne som sa toho bála. teraz viem, že som si zbytočne spôsobovala stresy a nespavosť. tiež ma posmelili ženy na nete, ale na inej stránke, že to ide, že je škoda sa vzdať dojčenia kvôli práci. držím ti palce x

emjee
30. máj 2012

@stanka02 ja som nastupila na plny uvazok ked mal krpec 18m, nakojila som rano pred odchodom z domu, potom po prichode domov, v priebehu vecera aj pred spanim - prsia sa mi nalievali len prve dni, to som si na wecku trosku odstriekala a bolo
po 10m takehoto fungovania som isla prvykrat na sluzobku - pred nou som sa zastavila doma nadojcit (okolo obeda), zo sluzobky som sa vratila na druhy vecer - prsia som mala strasne naliate a to som na sluzobke poctivo odstriekavala 😀
ked mal krpec 32m "zredukovala" som to len na dojcenie pred spanim (cez vikendy si da obcas aj rano), prsia su v pohode, nic neodstriekavam, same sa to upravilo

hamma
30. máj 2012

Pro anglicky čtoucí přidávám odkaz na stránky kanadského doktora Jacka Newmana (na Slovensku je zřejmě alespoň trochu známý, u nás vůbec), který se zabývá kojením a velmi ostře vystupuje proti umělému mléku. Je to moc zajímavý a povzbudivý počtení, obsahuje argumenty proti nejrůznějším mýtům o kojení.
http://www.breastfeedinginc.ca/content.php?page...