Podpora dlhodobého dojčenia a prirodzeného odstavenia

mucilienka
23. júl 2008

Ahojte,

moja dcerka bude mat 2 roky az v novembri, takze mometalne mame 20 mesiacov. Stale ju dojcim, a obom nam to vyhovuje... no, coraz castejsie sa stretavam z nepochopenim okolia - maminky, susedy, kolegyne z prace atd. No, najviac ma prekvapuju reakcie lekarov (mam zdravotne problemy z chrbticou - poporodna lumbalgia), ktori mi tvrdia, ze uz je to iba reflex a moje mliecko nie je kvalitne ako predtym, ci chcem malicku dojcit este aj v skolke a pod.
Pritom si myslim, ze ju nedojcim az tak dlho, zda sa mi to primerane a hlavne normalne, pokial sme spokojne obidve... A naviac ide o prirodzenu vyzivu pre moje dieta... No ja uz castokrat neviem, co si mam o tom mysliet a ako reagovat.. Pritom viem, ze to nie je pre nas obe na skodu, ale skorej na uzitok.... stretli ste sa s tymto uz aj vy?

duratlicka
6. máj 2013

Ahojte,mam jednu otazocku.Dcerku dojcim uz 17 mesiacov a menstruacia mi chodi,ako sa jej zachce (23-40 dni).No teraz sa jej vobec nechce prist a tehotna nie som.Je to normalne?Moze trebars jeden cyklus uplne vynechat,ked sa mala v noci dojci castejsie?

lalus
6. máj 2013

@duratlicka ja mávam každé dva-tri mesiace 😅

duratlicka
6. máj 2013

@lalus No,tak to si ma potesila🙂Ja som sice nikdy nemala ms pravidelne,ale dufala som,ze sa to po porode konecne upravi.Ale to asi az ked sa mala uplne odstavi.

boka79
6. máj 2013

@duratlicka
ahoj, moj maly ma 13 mes. a nemam este vobec, tiez sa dojci v noci casto. Je to mozne, ze si dostala, ale tym , ze sa zacal cast. dojcit v noci sa ti zvysila tvorba mlieka a prolaktinu a menstr. nechdoi, uzivaj si to xixi. ja si to totalne uzivam.

duratlicka
6. máj 2013

@boka79 Ja by som si to aj uzivala,keby som nemala PMS niekolko tyzdnov😀

ivanka.7
6. máj 2013

@boka79 som na tom uplne rovnako 😀 ale teda uz nejake prejavy citim, sem tam ma bolia krize a podobne prejavy, ake som mavala aj predtym, takze mam dojem, ze telo sa vracia do klasickeho cyklu, len to "hlavne" este neprislo 😀

andelka
6. máj 2013

@duratlicka je to normální, při kojení je normální snad všechno 😅 Mi přišla první MS po porodu v 10,5měsících prcka, druhá v jeho 13měsících a třetí kdoví kdy bude. Kojím večer, ráno a v noci 2x minimálně.

miku1
6. máj 2013

@duratlicka Mne sa menštruácia vrátila 3 mesiace po pôrode. Malú som dojčila 17 mesiacov, doslova v jednom kuse 🙂 a v noci bola takisto často prisatá 🙂, prestala som ju dojčiť len preto, že som znovu otehotnela. Po celý ten čas som však mala cyklus pravidelný, tak ako aj pred tehotenstvom. Zrejme ti vynecháva aj preto, že si to tak mala predtým. Dojčeniu by som to veľmi neprikladala.

luciauk
6. máj 2013

@duratlicka aj ja som v tom mala taký bordel.

zdenka99
6. máj 2013

@duratlicka ja som mala pred pôrodom pravidelný cyklus, po pôrode som mens. prvýkrat dostala, keď mala dcérka 16 mes, potom 2krát nič a znovu prišla, potom zas nič... no uvidíme ako to pôjde ďalej, malá sa stále aj cez deň často dojčí

jennyska
10. máj 2013

Ahoj všem!

Na MK funguje Wiki Modrého koníka, která je knihovničkou pojmů, znalostí a zkušeností maminek maminkám.
Máte-li tedy znalosti a nebo osobní zkušenosti s Kontaktním rodičovstvím, prosím, vložte je do https://www.modrykonik.cz/kontaktni-rodicovstvi/ .

Sdílení osobních zkušeností je ve Wiki daleko přehlednější než ve fóru a proto se snažíme, aby měly pod daným tématem místo právě ve Wiki Modrého. 😉

Děkuji Vám za sdílení svých znalostí a zkušeností, které budou spoustě maminkám k pomoci, radě a podržení třeba i v těch nelehkých životních chvílích. Děkuji Vám, že si navzájem pomáháme!

Mějte krásný den! 🙂
Jennyska
Modrykonik.cz - Asmira team

romcovaklarka
11. máj 2013

Ahoj holky, jdu se zas poradit. Je to sice v zásadě o usínání a uspávání, ale podle mě to má i souvislost s kojením, tak třeba budete mít zkušenost. Předem se omlouvám za ten román 😅

Sam bude mít dva roky, kojila jsem ho před porodem už jen 1x denně po ránu, od narození Sáry se kojí min. 4 denně (ráno a odpoledne po probuzení a před spaním po o i večer - mno když ho ukládá nebo vyzvedává z postele někdo jiný, než já, tak to kojo odpadá), párkrát si řekne i během dne, ale to si někdy nechá i rozmluvit a jindy zas ne... a plus se mi budí min. 1 - 2x v noci (když spí se mnou, tak i víckrát).

No a to kojo před spaním je kámen úrazu. Když ho ukládá tatínek, tak ho uloží, zazpívá mu a odejde a Sam usne sám, někdy si jednou zabrečí, tatínek se vrátí, uklidní ho a spí se. Když ho ukládám já? Tak ho musím samozřejmě nakojit v posteli (zkoušela jsem mu dát dole v obýváku, ale když jsem mu pak v posteli vysvětlovala, že mlíčko měl už dole, tak hysterie), s tím, že po obědě u toho v 90% usne jak malé miminko a já musím čekat, až opravdu zabere a můžu mu prso vzít, pač jinak ho to vzbudí a okamžitě začne ječet, že ještě mlíko, a když jsem zkoušela nedat a vysvětlit, že už měl a že teď už má spát, tak opět hysterie, totálně ho to probere a kolikrát je už po spaní úplně... No a večer u toho sice neusíná většinou, ale i tak musím s ním po kojení ještě ležet, dokud neusne, jakékoli pokusy odejít dřív jsou zase spouštěčem obrovského jekotu. Podotýkám, že před narozením Sáry už usínal zpravidla sám (ačkoli poslední týden před porodem byl nemocný, měl celý týden teploty a zase jsme se ke společnému usínání ba i spaní vrátili). Navíc když ho uloží muž, tak Sam zůstane v posteli (spí už ve velké, resp. na matraci), zatímco když ho uložím já a pokusím se odejít, dokud je vzhůru, tak okamžitě s křikem leze z postele a nefunguje nic (kromě toho, že si s ním lehnu) na to, aby se do ní vrátil a lehnul si. Jednou se přiznávám, že jsem už v zoufalství ho chtěla nechat "vycukat" a vydržel mi hodinu střídavě řvát a střídavě dělat nahoře binec a házet věci jako oblečení apod. dolů ze schodů přes zábradlí...

Já bych to tolik neřešila, ale co mám malou, tak je pro mě obtížný ukládat Samíka, když je Sára vzhůru, protože buď bude někde vedle mezitím brečet ona, nebo si ji vezmu k němu a nezbyde mi, než ji kojit, protože jinak samozřejmě nebude v bdělém stavu půl hodiny potichu ležet vedle mě, aniž bych ji chovala, povídala si s ní nebo něco jiného. Ještě jakš takš někdy jde to, že je nakojím oba dva najednou (v sedě - pro mě nepohodlně docela - a navíc Sam to nemá moc rád, asi žárlí 😝), pak si lehnu k Samovi zády, z druhé strany kojím Sáru a ležíme tak, dokud Sam neusne, ale je to tak trochu na palici. Nemluvím o tom, když se třeba Sára vzbudí teprve uprostřed Samova uspávání, takže pro ni musím dojít a je samozřejmě zas po spaní a jsme zase na začátku :-/

Myslíte, že to je žárlivostí, nebo kojením, nebo ještě něčím jiným...? Protože každý jiný ho může uložit celkem v pohodě (zejména, když nejsem doma), mimo mě. Když jsem doma a jde ho uložit někdo jiný, tak napřed brečí, že chce ode mě, ale když už jsou pak v pokojíčku, tak se uklidní a v pohodě se nechá uložit od tatínka, babičky apod.

boka79
12. máj 2013

@romcovaklarka

ahoj, podla mna to je urcite taka skryta ziarlivost, lebo si pamatam, ze sa mu uz pekne darilo pred narodenin, on vidi, ze malinka mu berie maminku a preto si Ta drzi viacej pri sebe a chce taketo uspavanie... Ale ja osobne mozem povedat, ze sa to zlepsi, moja dcera tiez vystrajala, tak sme ju supli k nemu do nasej postele a spala lepsie. Ono sa to aj upracvi, ked mala zacne zaspavat v priblizne rovnakej hodine vecer, ono sa to posunie dopredu, teda myslim, ze to je otazka casu, kedy ona pojde spat skor ako on, alebo pojdu spat na noc spolu a vtedy to bude jednoduchsie. Drzim Vam palce, aby ste to zvladli, on Ta jednoducho teraz len potrebuje, lebo sa stala zmena v jeho zivote. U nas prve dva mesiace bola velka nadsena a az potom prisla ziarlivost a teraz je to prec. Povedz si, ze niekedy to prejde, zatat zuby a ist dalej a naozaj ani sa nenazdas, bude to prec.

siska53
12. máj 2013

Ahoj, ja dojcim13 mesiacov, menzes zatial nemam, v noci sa uz velmi nedojcime, obcas sa zobudi, ale obe moje deti sa malo budili, resp. vobec. Maleho som musela odstavit11 mesacneho, len teraz neviem, ake mate vy dlhodobo dojciace maminy skusenosti? Este mavate plne prsia? Lebo ja mam dakedy pocit, akoby som tam nic nemala, dost casto i rano su skor prazdne a dakedy zas citim, ked zacne tahat, ze sa mi nalievaju. Lenze mala sa nestazuje, nepyta viac jest, ona zas az taky velky jedlik nie je. Ako papat papa prikrmy vsetky, obcas povymysla, ze nie a porcie ma mensie ako maval bracek, len ona je celkovo drobnejsia. UM mi velmi nechce.. Obcas ma uz kojenie boli, to najma vtedy, ked mam pocit, ze tam nic nie je, ze taha naprazdno. Dokonca ten "horsi" prsnik ma niekedy boli aj par hodin od dojcenia z neho..Je to v poriadku? Pijem este caje na podporu dojcenia, aj dost tekutin, hoci citim , ze telo si uz tolko vody nepyta.
Rada by som vydrzala aspon do posledneho ockovania... Maleho nebol problem odstavit ( tam som ho musela, tiez ma kojenie uz bolelo a robili sa mi podliatiny), no pri nej to asi bude tazsie.. No matie ma to, ze raz mam pocit, ze tam uz nic nie je, druhykrat staci, ze ju mam chvilu na rukach a uz citim, ze sa mi nalievaju. Pekny den!

ivular
12. máj 2013

@katyxq Odpovídám se zpožděním..
Neuroložka a genetik se shodli, že dvouleté dítě už MM nepotřebuje. Oba ale mluvili o výživové stránce věci, a v tom případě mají pravdu.. Jen pediatrička zmínila, že i když jsou mu dva roky, může pro něj odstavení představovat stres, ale taktéž to řekla spíš jen na okraj. Zkrátka bůhvíjaké podpory se mi nedostalo, o to hůř se mi moje stanovisko obhajuje před "přemoudřelými" příbuznými 😖

luciauk
13. máj 2013

@siska53 to je normálne, že sa ti prsia už tak nenalievajú, hormóny sa upravujú a mliečko tiež na potrebný čas a dávku. práve to ťahanie, dráždenie dvorca dáva signál na spustenie tvorby, preto cítiš, že sa nalievajú počas dojčenia. tak isto tie bolesti sú normálne, žľazy pracujú. ja som mávala bolesti dlho dlho. mám syna staršieho a keď si potiahne, tak sa ho pýtam, či mu naozaj tečie, lebo je to až zarážajúce, že aj po troch dňoch ked si len troška potiahne, tak počujem, ako pregĺga 😀 mliečko sa tvorí aj počas samotného dojčenia. s tým si starosti nerob. nemôžeš ich mať nafúknuté a boľavé stále.

siska53
13. máj 2013

@luciauk dakujem!

tin007
16. máj 2013

vrrr, nechapem ako si moze clanok tak odporovat v par vetach! http://zena.pravda.sk/rodina/clanok/280673-dojc...

mikymiky
16. máj 2013

@tin007 hlavne je to uplne primitivny a odflaknuty clanok s nulovou informacnou hodnotou, akoze co tym chcela autorka povedat? A na zaklade takychto paskvilov si ma chuda nejaka vystrasena prvorodicka utvarat nazor na nieco tak zasadne pre zivot jej dietata, ako je dojcenie 😠 😝 😖

mikymiky
16. máj 2013

@tin007 ale za mnohe vypoveda uz len to jej "tolerantne okno"

adel22
16. máj 2013

Ahojte, dokedy ste plne dojcili? vdaka

tin007
16. máj 2013

@adel22 maly mal 23 mesiacov, kde sme prestali dojcit, malu planujem dojcit dokedy bude chciet

adel22
16. máj 2013

@tin007 vdaka, ale pytala som sa na plne dojcenie bez prikrmov 😉

tin007
16. máj 2013

@adel22 pri malom som zacala prikromovat ked mal 6 a pol mesiaca (trosku skor sa narodil, skoro o mesiac a hlavne sme cestovali na par dni prec, tak som nechcela zacat pred cestou a potom riesit pocas cesty varenie atd). Pri malej zacneme asi buduci tyzden - mne sa hrozne nechce, to zas bude varenie navyse, mackanie, upratovanie a pod. 😀

romcovaklarka
16. máj 2013

@adel22 V 6m jsem začala nabízet příkrmy, ale více než jen pár lžiček začal jíst tak v 9. měsíci.

pragmaticka
16. máj 2013

baby a ako vyzeraju vase prsia po tak hrozne dlhom dojceni???

luba41
16. máj 2013

@pragmaticka no normálne..ja som už vekovo "stará korytnačka" / a je mi to úplne jedno/ - takže primerane veku 🙂

katyxq
16. máj 2013

@pragmaticka celkem normálně - jsem měla sotva jedničky před těhotenstvím, teď mám jedničky a až jeden a půlky (to, když si malá nějakým zázrakem delší dobu nevzpomene, že by si dala mlíčko), stále kojím (a limity, do kdy budu kojit, si nedávám 😉)

tin007
16. máj 2013

@pragmaticka dobre; manzel sa nestazuje 🙂

janka191
16. máj 2013

je normálne ze môj syn sa sam odstavil v 10 mesiacoch, mal vtedy zápal priedušiek a brala ATB prosto uplne prestal chciet mlieko odo mna stále ma len kusal podotýkam do krvi takze som to vzdala... mlieko som urcite mala... čo by ste spravili vy? mala som predstavu že budem dojčiť aspon rok a pol ale maly rozhodol za mna...