Podpora dlhodobého dojčenia a prirodzeného odstavenia

mucilienka
23. júl 2008

Ahojte,

moja dcerka bude mat 2 roky az v novembri, takze mometalne mame 20 mesiacov. Stale ju dojcim, a obom nam to vyhovuje... no, coraz castejsie sa stretavam z nepochopenim okolia - maminky, susedy, kolegyne z prace atd. No, najviac ma prekvapuju reakcie lekarov (mam zdravotne problemy z chrbticou - poporodna lumbalgia), ktori mi tvrdia, ze uz je to iba reflex a moje mliecko nie je kvalitne ako predtym, ci chcem malicku dojcit este aj v skolke a pod.
Pritom si myslim, ze ju nedojcim az tak dlho, zda sa mi to primerane a hlavne normalne, pokial sme spokojne obidve... A naviac ide o prirodzenu vyzivu pre moje dieta... No ja uz castokrat neviem, co si mam o tom mysliet a ako reagovat.. Pritom viem, ze to nie je pre nas obe na skodu, ale skorej na uzitok.... stretli ste sa s tymto uz aj vy?

dana3262
2. nov 2010

@panterka nekojici jsem neshazovala a ani bych si to nikdy nedovolila a neurazej me prosim.

radka.m.
2. nov 2010

vím,že ty jsi nepsala,že jsi nenahraditelná,to pado tuším od dany,proto jsem taky psala,že to není věc kojení,jestli jsme nahraditelní,nebo ne,ale věc toho,jak si to kdo zařídí,proto,at se pak ale někdo neohání argumentyže je rozdíl mezi kojící matkou a nekojící,že ta kojící je nenahraditelná 😎 ,to myslím všeobecně.lawli-pokud tvůj malý neumí pít z hrnečku,je to tvůj problém,že se bez něho nemůžeš hnout,pak je ale zbytečné se ptát,jak se můžeš hnout na dva dnykdyž kojíš,to není otázka kojení,ale toho,jak si to zařídíš,znáš to-jaký si to uděláštakový to máš 😎

carodejnica
2. nov 2010

@panterka musím sa dany zastať, ani v jednom príspevku @dana3262 nekojace matky neurážala, tvrdila len, že to nemožno porovnávať, čo je na tom urážlivé? ak poviem, že chuť hrušiek a jabĺk nemožno porovnať, koho urážam hrušky, alebo jablká? takto jej príspevky ja vnímam... mrzí ma (a zrejme aj ju), ak si to niekto vysvetľuje inak.. 😒

panterka
2. nov 2010

@dana3262 když myslíš, možná by sis ten svůj příspěvek měla po sobě znovu přečíst

lawli
2. nov 2010

@carodejnica maš pravdu ,vďaka ,že si ma doplnila na to som nemyslela.Mňa v prvom rade napadlo ako sa s tým vysporiada dieťa a nie ja...to už je asi tým ,že som mamou a najprv myslím na malého až tak na seba.Ešte raz diky a palec 😉

carodejnica
2. nov 2010

@lawli v konečnom dôsledku tým, že myslím na seba, myslím na svoje dieťa, pretože dieťa ma potrebuje - zdravú, silnú... takže to nie je o sebectve... (odkedy sa mi narodila dcéra, dávam si na seba oveľa väčší pozor).. 🙂

radka.m.
2. nov 2010

ale,ale v dnešní době,kdy může mít člověk,na co si jen pomyslí,tak ti dělá problém dva dny vyprázdnovat prsa?to mi teda ted fakt přijdejako že už nevíte co,tak vymýšlíte takové blbosti,odsávačka ti nic neříká?a i ruční odsávání zvládne každá z násnehledě na to,že mléko se to fakt teda za dva dny neztratí,alespon to teda kolikrát už psala laktační poradkyně,jinak ten názor nezastávám,psali jsme jen o té knize,už jsem to psala jednou,že pouze zastávám názor,že po roce není potřeba žádné mléko,tak bych byla ráda,kdyby jste to vzali na vědomí

lawli
2. nov 2010

@carodejnica to je jasne ,aj ja si dávam väčší pozor na seba....ale aj tak je na prvom mieste malý...určite to vieš pochopiť... 🙂
Dúfam ,že si ma nepochopila zle ja neodsudzujem ani kojacie maminy a ani tie nekojacie,len som si nevedala vysvetliť ako odijsť na dva dni od malého ,keď ho ešte kojím.Vlastne pre toto začala moja debata s radka.m. 😅

lenkabu
2. nov 2010

Kukluxklan tu poprvé zaznělo ode mně tak to ještě jednou polopaticky vysvětlím a pak už to balím 🙂 Já nepsala nikdy (!) že kojení a KKK je to samé! Holky pochopení čteného textu se učí na SŠ.............Psala jsem že Laktační liga na mně dělá dojem novodobého KKK kvůli té mediální masáži kterou provozuje. Na tom trvám. Nemám nic proti praktickým a věcným radám o kojení,dobře že jsou ale aby na mně vyskakoval kde kdo jak kojit musím a milion argumentů.......nejsem retardovaná a informace které chci si najdu sama. MM je lepší než UM,o tom se nepřu. Na druhou stranu.......je poznat na školních dětech které bylo kojené?Poznáte je na ulici? Zase takový mega rozdíl to není.

radka.m.
2. nov 2010

až ted jsem si ještě všimla carodějnice,jak píšeš-že hrozí úplná ztráta,to je pěkná blbost,to už fakt vymýšlíte kde co,čím déle se kojí,tím je minimální šance,že přijdeš o mléko,takto rozjetou laktaci už jen tak něco nezastaví,možná by jsi měla mrknout na net kojení,tam si píšou o rady maminy,které musí odjet třeba i na týden a v pohodě to zvládnou 😎

leishmania
2. nov 2010

@lenkabu a spoznas na ulici dieta s imunodeficitom tiez nie...to neznamena ze rozdiel tam nie je...a laktacnu ligu staci ze prirovnavas ku KKK...uz to hovori samo za seba

nechapem co tu stale riesite jake je mm zbytocne, ved vam nikto nekaze kojit, tak nechajte zeny ktore chcu dlhodobo kojit a nemusite im tu robit "masaz" ako to nazyvate o tom preco je to nepotrebne...

leelo
2. nov 2010

@carodejnica k tomu videu:
v prvom rade ide o cast nejakeho dokumentu, kedze je tam rozpravac. takze nejde o nejaku uchylnu zenu, co sa potrebuje prezentovat na youtube. na zaciatku sa hovori, ze vedci tvrdia, ze dlhodobe dojcenie zvysuje iq a potom uz sa ide in medias res do pribehu tejto zeny a jej rodiny.
starsiu dceru dojcila do 5 rokov a uz ju nedojci (co dokazuje, ze naozaj to neplanuje robit do promocii a nenuti k tomu tie deti), mladsiu takmer 8rocnu este dojci.
ta aj velmi pekne popisala, ze mliecko je sladsie ako cokolvek na svete, sladsie ako mango a ze by chcela radsej veeela materskeho mlieka ako milion melonov 😀 (toto sa mi pacilo - je teda faktt sladke a pre deti mimoriadne chutne, hoci moj rocny drobec mi to este nevie povedat).
matka o nej rozprava, ze ma velmi silne naviazanie na dojcenie, ale to neznamena, ze sa dojci stale, len potrebuje mat to vedomie, ze ma k tomu pristup. sama jej na zaciatku pred dojcenim vravi, ze nechce ziaden monkey business - teda ziadne vymyslacky - bud chce alebo nie....
obe dcery davaju jej prsiam mena a tiez ich aj kreslia a ako matka vravi - maju pocit, ze jej prsia patria im a nevadia im strie a ine znamky starnutia na nich.
na konci to cele vyjadrila velmi vystizne: viem, ze sa nebudu dojcit vecne, nebude to az po svadbu, ci colledge, ale je to len par rokov z mojho zivota, ktore im mozem dat...
smiala som sa, ked bolo ukazane ako ju dojci na gauci a mala ma nohy cez cely gauc az po operadlo. to je ta pomyselna hranica - ked ja dojcim v kresle a mojmu dietatu dorastu nohy po operadl - prestanem dojcit alebo sa presuniem na vacsi gauc? 😉 ona sa evidentne vydala cestou prekonania hranic kazdeho nabytku 😀

tolko asi. mohla som to aj skratit 😝
je jasne, ze tu sa v tandeme stretli zena, ktora si nedava ziadne hranice a deti, ktore maju k dojceniu silnu vazbu. mozno jej podpora tu ich vazbu este zosilnuje. ale ktovie kolko deti by sa v nasej zapadnej kulture dojcilo omnoho dlhsie ako tie 2-3 roky, keby si matky nedavali ziadne hranice a kulturne povedomie nebolo take ake je...
kazdopadne, je to zaujimavy pripad z praxe a to, ze ju neodsudzujem nehovori nic o dlzke mojho dojcenia a o mojom zivotnom style. mna to nicim neuraza.
uz sa to tu raz pisalo - pojem starsie dieta je individualne chapany. pre moju pediatricku je dojcenie chore od 6m+, pre niekoho je starsie dieta po roku, pre niekoho po 3.roku. ja osobne nemam rada skatulkovanie a tesim sa na to, co mi zivot s mojim dietatom prinesie 🙂

lawli
2. nov 2010

@radka.m. dovolím si nesúhlasiť s názorom ,že u rozbenhutej laktácie sa nedá prisť o mlieko.Ja sa už pomaly snažím syna odstavovať a niekdey za celý deň nekojím ani raz ,no potom večer by maly chcel viac ako je v prsníkoch a strieda ich niekedy aj dvakrát aj tirkrát ten istý ,pretože by ešte chcel a nieje.No naopak ak mu idú zúbky tak ma problém s jedením a vtedy ho kojím cez deň aj 4 - krát a v noci mam potom mokré pyžamo.Čiže čím menej kojíš tým menej sa tvorí mlieka a naopak...Aj teraz budeš oponovať ?? 🙂

lawli
2. nov 2010

@leelo nadhrne si to napísala až mam slzy na krajíčku... 😵

radka.m.
2. nov 2010

ano,čím méně kojíš,tím méně mléka se tvoří,ale zcela určitě nehrozí ,že o něj přijdeš úplně!nebo znáš matku,která když přestane kojit,tak za dva dny nebude mít mléko?:měla by jsi taky na ten odkaz nakouknout,od laktační poradkyně to určitě vyzní přesvědčivěji 😎

sirinka
2. nov 2010

@lawli mliecko sa v prsiach tvori aj pocas samotneho dojcenia....

sussanah
2. nov 2010

@leelo no myslim, ze ten podrobny preklad tady uprimne chybel 😉 Jak uz jsem psala, ta matka to ma v hlave velmi dobre srovnane. Proste do svatby je kojit nebude (that will simply never happen) 😉 Jo taky se mi moc libilo jmeno pro to "dajnejsi" prso - milkyoo 😀 Jo a diky, snazim se psat vecne, ale taky mi to da nekdy zabrat 😉

radka.m.
2. nov 2010

tak jsem to ještě pročetla a p.Mrázková tam odpovídá,že po 15měsících kojení i kdyby se týden na prsa nešáhlo,ani neodsávalo,prostě nic,tak že se laktace neztratí,jenom se může snížit,ale takhle velké děti to zvládnou prý během dvou dnů zase zvýšit do normálu,jinak jak píše sirinka-mléko se tvoří v tomto věku už hlavně při sání dítěte,je to už jenom tázka poptávky a nabídky,ještě budeš stále oponovat? 😎

leelo
2. nov 2010

@sussanah aj mne sa pacili tie mena, ale uz sa tu bojim napisat vsetko, aby sa niekto nepozvracal nedajboze 😉
k tomu prekladu - mna nenapadlo, ze sa k videu bude vyjadrovat niekto, kto nerozumie ani slovo 😕 ved poziadam o preklad/obsah a potom si tvorim nazor. niekomu asi stacia len obrazky. a to je skoda.

panterka
2. nov 2010

@leelo no, asi jsem fakt špatná matka, ale kdyby takhle mluvil můj 7mi letý syn, tak si budu myslet, že fakt není normální 😕 já nevím, jestli máte zkušenost se staršíma dětma než jsou třeba ty 2-3 roky, ale tohle mi přijde fakt úchylný 😔

lawli
2. nov 2010

@radka.m. áno poznám taký prípad ,čo len svedčí o tom ,že sme každý iný. Príroda to tak zariadila,preto neodsudzujme ak nevieme ako to je u iných... 🙂

@sirinka áno to je pravda a dokonca som niekde čítala ,že až 60 % mliečka sa tvorí až počas kojenia....ale či to tak je v každom prípade tak to už neviem potvrdiť ja keď drobce dlho nekojím mam naliate prsia mooooc a to ešte aj teraz.Dokonca keď si potom prsík jemne stlačí možem sa podojiť ako krava 😀 😀 😀 😀 trochu blbe prirovnanie no je to tak 😅 tak potom neviem kedy sa u mňa tvorí mlieko 😨

bertica.h
2. nov 2010

@radka.m. sorry,ale ako vidim o kojení toho vieš tak strašne málo...
nestačia články ....

leelo
2. nov 2010

@panterka to urcite nic nehovori o tom aka matka si 🙂 ona tie dcery vychovala takto a nikdy neboli odstavene, takze nikdy neprestali mat k dojceniu "vztah". a treba povedat, ze je to fakt vynimka, nieco nezvycajne - extraordinary breastfeeding sa ten klip volal...
ja mam v okoli dnes uz 6-rocne dievcatko, ktore bolo dojcene do 3 rokov a este ako 4-rocna si hocikedy vypytala prsnik, ked napr. spadla 🙂 bolo to fakt zabavne ju pozorovat - na 1 strane jej otec vysvetloval a na loptach predvadzal slnecnu sustavu a na 2.strane, ked pri hre padla a plakala, tak sama navrhla mame, ktora ju utisovala, ze "mami, prsko by pomohlo..." 😀

sussanah
2. nov 2010

@panterka co ti prijde uchylne, ze 8 lete dite mluvi o kojeni??? Ja teda mam 2 netere a synovce (je jim 12, 10 a 8) a posledne, kdyz jsem kojila (primo pred nima), tak jsme se spolu s jejich matkou o tom bavili vsichni. Proste jak to funguje a jak je to potreba atd. No a ten kluk (je nejmladsi) nakonec za sebe prohlasil, ze je rad, ze uz se nekoji, protoze by to vsechno nestihal a ze ma stejne rad kakao a to prece z prsa netece 😀 Ale asi jsme podle tveho soudu uchylna rodinka 😝

bertica.h
2. nov 2010

@radka.m. človek može mat to,na čo si len pomyslí?

ach jáj.čo by som bola za matku,eby som rok a pol dojčila 7x za den a potom si na dva ni vybehla z domu trošku "žiť"...a vrátila sa.
akoby som mohla za tie 2dni nemysliet na moje dieta,ktroé za mnou plače?
ano,je to o tom,kto si ako zariadí a ja som matka,takže pre mna z materstva tak trocha plynie obeta.

možem sa spýtat ako dlho si kojila ty?a tebe čo hovorí odsávačka?

skus dietatu ktoré kojíš 1,5roka dat pit z flašky a potom uvidíš...

bertica.h
2. nov 2010

@leelo wau..to som ešte nepočula.ale nepoburuje ma to...len je to fakt divné.zaujímavé.

som zvedavá ako odstavenie vymyslíme s tou mojou potvorkou

panterka
2. nov 2010

no, tak já vidím radikální rozdíl mezi čtyřletým a osmiletým dítětem 😀 no, nemá cenu to tu dál probírat 😅
@sussanah my se taky s naším klíďo o kojení bavili a bavíme, ale jako pětiletýmu jsem mu mlíko odstříkala do hrnečku a dala ochutnat, jako cucat ho z prsu mi přišlo fakt mimo mísu... no, nechutnalo mu to a víc už nechtěl... no, asi jsem fakt divná 😀 😀

leishmania
2. nov 2010

@leelo kukla som si vstkych 5 dielov toho dokumentu extraordinary breastfeeding a ku koncu tu 8/rocnu tiez odstavila, lebo sa jej zacal stracat saci reflex...pre mna je to uz tiez moc 8 rokov, ale neriesim kolko kto koji a nebudem nikomu nadavat do uchylakov zato ze ma na kojenie iny nazor 😔

leelo
2. nov 2010

@bertica.h rozumiem ako to myslis. ja by sm tiez mohla ist na vikendove nakupy s kamoskami do milana. predtym odstriekat mlieko a maly pije z pohara, tak muz by mu dal napit... ale toto nie je predsa dojcenie! dojcenie je predovsetkym tesny kontakt a maly by sa na to odstriekane mlieko akurat vykaslal, ved to by ho neuspalo, neukludnilo 😅
neviem preco sa vzdy zvrtne debata na "vyzivnost" materskeho mlieka, porovnavanie s um a podobne temy, ked to nema s dojcenim ako s vazbou 2 ludi nic spolocne

bertica.h
2. nov 2010

baby o akom dokumente hovoríte?