Podpora dlhodobého dojčenia a prirodzeného odstavenia

mucilienka
23. júl 2008

Ahojte,

moja dcerka bude mat 2 roky az v novembri, takze mometalne mame 20 mesiacov. Stale ju dojcim, a obom nam to vyhovuje... no, coraz castejsie sa stretavam z nepochopenim okolia - maminky, susedy, kolegyne z prace atd. No, najviac ma prekvapuju reakcie lekarov (mam zdravotne problemy z chrbticou - poporodna lumbalgia), ktori mi tvrdia, ze uz je to iba reflex a moje mliecko nie je kvalitne ako predtym, ci chcem malicku dojcit este aj v skolke a pod.
Pritom si myslim, ze ju nedojcim az tak dlho, zda sa mi to primerane a hlavne normalne, pokial sme spokojne obidve... A naviac ide o prirodzenu vyzivu pre moje dieta... No ja uz castokrat neviem, co si mam o tom mysliet a ako reagovat.. Pritom viem, ze to nie je pre nas obe na skodu, ale skorej na uzitok.... stretli ste sa s tymto uz aj vy?

panterka
2. nov 2010

když jste u toho opouštění dětiček... my jsme s manželem poprvý za těch necelých 8let, odjeli na víkend do Benátek, jinak jsem od nich dýl než přes noc nebyla... takže o kojení to fakt vůbec není... a mohla bych si odjet klidně každej tejden, hlídání na to máme.

sussanah
2. nov 2010

@bertica.h @leelo ja prave taky zvazuju po vanocni vylet s kamoskama do Londyna, ale nejak se mi nechce odmaleho, kdyz navic vim, ze mu nebudu schopna mleko odstat (nejak mi to ted uz nefunguje, jako pred pul rokem) a on ho stejne ani jinak nez z prsa nechce 😀
@panterka tak v tom pripade jsem asi vubec nepochopila na co narazis timhle "kdyby takhle mluvil můj 7mi letý syn, tak si budu myslet, že fakt není normální "

bertica.h
2. nov 2010

@leishmania dakujem,idme na to mrknut.
ja som napr.si chcela spravit kurz laktačnej poradkyne ale musela by som na 2dni do Prahy..z toho vyplývalo že by som bola od malej...nechala som to tak..
nehovorím,že mi to nieje luto,ale nevadí.tak to má byt 😉

panterka
2. nov 2010

@sussanah no, kdyby mi kreslil prsa... 😀

radka.m.
2. nov 2010

bertica-važ prosím slova a nepřekrucuj mé věty,nechápu,z čeho usuzuješ,že o kojení nic nevím??? 😕 😕 😕 ,jestliže vv roce apůl kojíš 7krát,to je tvoje věc,ale i přesto,pokud matka potřebuje,tak to jde udělat tak,aby mohla na dva dny odjet,nemíním tady rozebírat,zda chce odjet,nebo musí,nebo nechce,ale prostě to jde a není ani v tomto směru nenahraditelná,teda pokud bude chtít,jinak se dost mýlíš,kojila jsem všechny své děti dost dlouho,co se týká odsávačky,už jsem to tady na jiných diskuzích i kolikrát rozebírala,můžeš se klidně i přesvědčit,když se mi ptáš,jaké jsou mé zkučenosti,asi se budeš divit,ale můj nejmladší byl notorický bojkotář,takže jsem přes rok odsávala,což tě ted asi dost překvapí,co?takže zkušenosti mám dost velké,odsávala jsem tak dlouho i proto,že jsem přesvědčená,že mm je pro kojence to nejlepší,pokud to jde,a tak tady určitě smýšlí všechny maminyx,to jenom vy,dlouhodobě kojící pořád melete něco o tom,že se tady pouštějí nekojící do matek,které kojí,ale není to tak,já myslím,že většina těch,co vám tady oponují své děti kojila,akorát prostě třeba kratší dobu,než jiné a proto na to taky mají jiný názor 😎 😎 😎 ,jenom mimochodem,myslím,že celkově o kojení vím docela dost,už jenom proto,že jsme s kojením měli ze začátku taky velké problémy,takže jsem se musela dost zajímat,kdybych nevěděla,tak bych jinak asi těžko přes rok odsávala 😎 😎 😎

leelo
2. nov 2010

@leishmania diki za tie ostatne diely 🙂 ja tu v de mam toho dost blokovaneho. asi to suvisi s tym ako je dojcenie brane tu 😉

@bertica.h ja som sem par stran dozadu supla link na 1.diel dokumentu a potom som to tu v tom dlhsom prispevku prerozpravala.

@sussanah ja zatial vsade vlacim maleho so sebou. od malicka musi cestovat 😝 na noc si od neho este fakt netrufam.

@panterka ved to - aj nedojciaca matka sa nemoze do isteho veku nejako prilis "utrhnut" od deti a dojciaca to ma este o nieco komplikovanejsie 😉

sussanah
2. nov 2010

@panterka jo taaaaak 😀 no ony ty holky vyjadrovaly kreslenim svuj pocit a vztah ke kojeni 😉 Osobne me vzdycky prislo trosku divne, jak se kresli pocity 😅

sussanah
2. nov 2010

@leelo no do londyna na nakupy s seboy vlacet maleho fakt nebudu, to si myslim budou radeji spolu s mm doma 😀

leelo
2. nov 2010

@sussanah presne takto vsetky moje nakupne plany koncia 😀 ale aj v mnichove sa da super nakupovat, s tym vedomim sa vzdy ukludnim a vybehnem v sobotu do mesta a mm si s malym zatial uzivaju seba 😉

@bertica.h ten kurz mozno bude aj niekde blizsie, aby si mohla dochadzat a na noc byt vzdy doma. alebo si spravte rodinny vylet 😉

sussanah
2. nov 2010

@leelo provokatere 😠 😀 Ja kdyz uz jsem zila v Londyne, tak se proste nejde jednodusse smirit s Brnenskym nakupnim centrem 😝

leelo
2. nov 2010

@sussanah to chapem 😉
vidis, a volakedy bola bratislava na tom tak zle, ze sme chodili do brna - je to len uhol pohladu, tak ako s dlzkou dojcenia 😀

carodejnica
2. nov 2010

@radka.m. dva dni je niečo iné ako týždeň (ak sa nemýlim, padol tam taký nejaký čas, že odísť na týždeň, ospravedlňujem sa, ak som to zle prečítala)
- ak si odsávala, tak ťa obdivujem, lebo ja konkrétne mám s odsávaním problém už od samého začiatku, od pôrodnice, kde som z naliatych prsníkov odsala (ručne, idsávačkou, to bolo jedno, skrátka to nešlo) tak 5 ml.... najlepšou odsávačkou bola a je moja dcéra, proste mne sa spúšťa mlieko len pri dojčení či čo... či je to psychika, neviem.... 🙂
- k tej mastitíde - stalo sa mi asi pred dvoma mesiacmi, že som vynechala denné dojčenie (sme sa vybrali všetci traja na výlet, dcéru som síce nadojčila v lese, ale ona bola zvedavá, furt sa obzerala kade tade, tak si moc nepotiahla), a do 24 hodín som mala 39 horúčky a zápal jak sviňa, takže
-každopádne, preto radšej nikde nechodím, svet sa nezblázni, ani ja, tých niekoľko rokov to prežijem, že nemôžem ísť nikam. 🙂

carodejnica
2. nov 2010

@bertica.h kurzy poradkýň bývajú aj na Slovensku, ja som sa chystala, ale všetko ďaleko, teraz prebiehajú v Trnave a čoskoro v Prešove.. http://sites.google.com/site/vasamamila/

carodejnica
2. nov 2010

@lenkabu vieš, ak vytiahneš do diskusie príklad extrémistickej, násilnicky sa správajúcej organizácie, ktorá lynčovala černochov, a má na svedomí tisíce ľudských životov a dáš to do súvisu s niečím takým nežným ako je dojčenie (opakujem, neviem o tom ,že by dojčenie spôsobovalo smrť), nečakaj ovácie ... 😖 je pochopiteľné, že sa každý voči tomu ohradí, akokoľvek nevinne si to napísala.. (s pochopením čítaného textu problém nemám, myslím, že viem, o čo ti išlo, ale mohla si si vymyslieť lepší príklad)

radka.m.
2. nov 2010

carodejnica-jo,jo,bavili jsme se o dvou dnech,o týdnu padlo v souvislosti,že na týden nemusí šáhnout žena při rozjeté laktaci na prsa,aniž by přišla o mléko

bertica.h
2. nov 2010

@radka.m. tak potom si určite tak sčítaná že vieš,že nie každá žena može odsat tolko,aby to dietatu stčilo a že najlepši odsávačka je vlastne dieta.okrem iného,ako som písalaskus vysvetlit rok a pol starému dietatu že tuto noc ideš na flám a síce mm mat bude,ale z flačky,ktrou nikdy predtým ani nevidelo 😀
tvoje dieta je zvyknuté,to je uplne niečo iné.to je akoby si svojmu dávala rok a pol z flaše a potom mu strčila du pusy prsník

radka.m.
2. nov 2010

bertica-to je prostě věc názoru,podle mého rok a půl staré dítě je dost velké na to,aby umělo pít z hrnečku-nějak pořád nechápu,proč podsouváte stále flašku,jinak nikdo nemluvil zrovna o flámu,ale prostě šlo o to,že podle mýho není rozdíl v tom,že kojící matka se nedá zastoupit,když si dítě naučím,tak se pro něj stanu nezastupitelná i bez kojení a to klidně i v pěti letech a naopak,pokud bude muset matka na dva dny pryč,tak to jde i když matka kojí 😎

bertica.h
2. nov 2010

moja dcéra vypije cca 2-3dcl vody .neviem si predstavit,že by som do nej sukala kolko..cca pol l mlieka denne?newvypila by to.takže by sme ostali na tých 3dcl tekutín za den.+polievky a ovocko.čo je teda žalostne málo.
ja s tým ale problém nemám..u oboch detí mi to vyhovovalo.
tože je mojad céra závislá na mne neznamená,že bude do x rokov.
moja staršia bola dojčená 2roky a je z nej tak šikovná baba..mala 4roky ked vedela čítat a písat..nič jej nechýba.
osobne beriem iba k jej prospechu to,že som tu bola 2roky kedykolvek potrebovala..v noci,cez den..a vlastne som aj dnes.
odstavila som ju,ked k tomu dozrela, nebola jedna slzička,my sme sa proste tak spolu dohodli a bolo to skutočne krásne odstavenie.

ked dieta nevie pit z pitítka nieje to žiadna katastrofa.snažím sa..malis me ich asi 5..ked to nejde tak to nejde.nebudem ju nutit nasilu.
ano,som nezastupitelná a vobec mi to nevadí.tá doba ked zastupitelná budem príde zachvílku...prečo si to teraz neužiť? 😉

majdula
2. nov 2010

Ahoj holky, nedocitam vas, to se neda... jen podle posledni stranky vidim, ze to "nepochopeni okoli" se tyka paradoxne zrovna tohoto tematu, kde by clovek spis ocekaval, ze se budou kojici mamky podporovat 😢 😔

Takze ted se obratim na ty z vas, ktere delsi dobu koji a ktere kojily i jako tehotne anebo mi aspon zkusi poradit, jak reagovat na nepochopeni okoli prave co se tyce kojeni v tehotenstvi. Popravde, trocha podpory mi taky postaci 😀

Jako ze "uz kojis nejak dlouho", na to jsem si zvykla 😅 a poustim jednim uchem tam a druhym ven... on uz se koneckoncu ani nikdo moc nepta, jestli kojim, pac nikdo to u tak "velkeho" 😀 ditete nepredpoklada. Ale kdyz vyjde najevo, ze kojim, tak prvni reakce je, ze prece ublizuju tomu malickemu nenarozenemu a ze bych mela okamzite skoncit protoze: potratim, pripravim ho o vyzivu, celkove ho ochudim a vubec...
Ja nemam nejake prehnane ambice kojit v tandemu (i kdyz by mi to nevadilo, ale R. bude mit v dobe porodu 20 mesicu a predpokladam, ze do te doby se davno odstavi sam, vsechno k tomu smeruje), ale zatim proste prcek vyzaduje minimalne 2x cucnuti v noci - probudi se a nepomuze ani dudlicek, ani napiti vody, ani "jen" prituleni - proste chce prsicko. Zjevne je to v jeho pripade jen zvyk, ne hlad, nemyslim, ze by vypil nejake extra mnozstvi, ale presto neco vypije a hlavne znovu usne. Takze pro me jednoznacnej duvod, proc neprestavat.

Koupila jsem si vitaminy Ca-Mg-Zn, snazim se jist jeste pestreji a vic pit, nez kdyz me "vysavalo" jen jedno ditko, problemy mi to nedela, jen teda obcas R. pri usinani hryzne 🙄 a pri prisavani to dost boli (asi jako po porodu, nez si bradavky zvykly, to se mi kroutily palce na nohach).
Ale jak vysvetlit okoli, ze to druhe nesidim a ze nejsem silena matka, co nema soudnost?

Omlouvam se za dlouhej prispevek, ale uz me to trapi delsi dobu. Jako jasne, ja vnitrne jsem presvedcena o spravnosti sveho pocinani 😀 tudiz bych mela poslat okoli do riti, co je jim po tom... ale nekdy to nejde, kdyz se jedna o rodinu.

carodejnica
2. nov 2010

@majdula neviem, zatiaľ takú skúsenosť nemám, ale zrejme ma to čaká.. 😉 😉 určite by som poradila s lekárom, gynekológom, dojčenie sa neodporúča v prípade komplikovaného tehotenstva - inak tu je fajn článok http://dojcenie.wordpress.com/2010/02/12/tandem...
- po konzultácii s lekárom by som mala argument pre okolie, že to robím pod dozorom lekára, a snažila by som sa ľuďom vysvetliť, že dieťa neohrozujem, navyše ty dojčíš už len máličko...
- najlepšie je nevšímať si okolie a robiť si svoje, aj keď je to veľmi ťažké.. 🙂

A pre všetky jeden starší článok 😀 😀 😀 😀
http://www.sme.sk/c/3414051/dojcim-sestnast-rok...

stvura
2. nov 2010

@majdula vyssie som pisala ze som dojcila svojho synceka bez prestavky pocas celeho tehotenstva, aj rano, v den porodu. Radila som sa s laktacnou poradkynou, ci ano, alebo nie cca asi v polovici tehotenstva.
Moj povodny plan bol ho odstavit mesiac pred porodom - ak nie su problemy {stahy maternice, bolave a citlive bradavky} tak doporucuju laktacne poradkyne, ale nakolko bol {a aj je} velky zavislak na prse sa mi to nepodarilo, a tak som dojcila nadalej. Nemala som ziadne zdravotne problemi, ziadne stahy maternice, ziadne kontrakcie...dokonca som prenasala 5 dni {vsetci ma strasili predcasnym porodom}. Porod som mala rychly a lahky {bez sitia} a po navrate domov som zacala dojcit tandemovo s tym, ze samozrejme prve je babo a Alex pije az po nej. Mame mesiac, ja obrovsku zasobu mlieka, prosto pohoda...
Podla mna sa nedaj odradit a okolie ignoruj...mne nikto nejako vyrazne "nekafral" do mojeho rozhodnutia dojcit i dvojrocne dieta a tvoje bude mladsie ako bolo moje v den porodu...

majdula
2. nov 2010

Tak se jeste zeptam, co znamenaji ty bolave a citlive bradavky, je to normalni? Souvisi to s tehotenstvim? Protoze jeste zpocatku tehotenstvi jsem je ani necitila, kojeni bylo v pohode, prijemne... ale ted prvnich deset vterin po prisati normalne sykam bolesti ☹ a jsou teda hodne citlive i na normalni dotek. Tak nevim cim to je a zas kvuli tomu nechci nasilim Radu odstavit... ale byla bych radsi, kdyby to prestalo, protoze do porodu teda tohle nezvladnu 😅

kubaka
2. nov 2010

@carodejnica pořád nechápeš, že se nepřirovnáváme obsah, ale formu, s jakou se to konrétní propaguje. Fanatismus a militantní způsoby mohou být klidně i u něžného kojení nebo horlení pro nadřazenost rasy. To ty pořád nechápeš, že porovnávání formy není porovnávání obsahu.
Své děti jsem kojila, ráda a samozřejmě - jak píše radka - nepodsouvej něco, co jsem nikdy neřekla. A jak jsem četla, holky zde popisovali, jak v samé horlivosti po kojení nechali v porodnici vyhladovět novorozence až k zoufalství matky. Tak vede fanatismus.
Fanatismus po přirozených porodech bez zásahu vedl třeba i k tomu, že v Centru přirozeného porodu v Bohnicích kámoška rodila tak dlouho, že dítě se ve stresu pokálelo do plodovky, tu vdechlo a skončilo na 14 na JIPU na kapačkách s antibiotiky. Pak ovšem nepohrdla zásahem lékařů.

KOjte si jak dlouho chcete, ale nechtějte ujištění, že je to bezvadné. Pokud jste si tím jistí, tak ujištění nepotřebujete, pokud nejste, tak je to váš problém a nerozčilujte se, že někdo říká něco jiného.
Já za nic nebojuju - o boji za kojení jste psaly jen vy, dlouhodobě kojící.
Ono jde taky o to, že někomu se líbí ta nezastupitelnost u dítěte a dokazuje si svou lidskou hodnotu tím, že kojí.
Já se teda rozhodně lepší matkou necítila kvůli tomu, že jsem výhradně kojila půl roku a pak ještě 4 další měsíce. 😀 Když vidím svého puberťáka, někdy se chytám za hlavu "kde jsem udělala chybu" - v tom, že jsem ho nekojila do dvou let to teda rozhodně nebude 😀 😀 😀 Mrňous mi zase pořád leze v noci do postele, tulí se, otlapkává mě, líbí se mu kontakt, což mě začíná už fakt vadit, takže drsně zakročím. Umím si představit, že kdybychom s kojením neskončili v době, kdy z toho ještě neměl rozum, měla bych ho přicuclého celou noc a zoufale kupříkladu po dvou letech volala "jak odstavit závisláka???"

kubaka
2. nov 2010

@majdula majdulí, to fakt souvisí s těhotenstvím - jestli je to kojení fakt bolavé, tak je signál, který je dobrý poslechnout. Ona stimulace bradavek dráždí dělohu, to ale nejspíš víš....Taky jsem je měla citlivé na dotek, a to mi je nikdo necucal. 😉 😉 Ani MM. 😉 😉

sussanah
2. nov 2010

@kubaka jj fanatismus je nebezpecna vec, jen je skoda, ze pro par fanatiku se potom nevidi, ze ta vec/myslenka, kterou oni nespravnym zpusobem propaguji a prezentuji, je treba opravdu spravnym krokem, at uz je to prirozeny porod nebo podpora kojeni 😉 🙂

majdula
2. nov 2010

@kubaka Vim, ale dr. mi tvrdil, ze se bat nemusim, udajne oxytocin kterej se pri kojeni vyplavuje, by porod vyvolal az ve 3. trimestru, jestli vubec...
Ja bych ten signal poslechla, ale jak bych to vysvetlila Radovi? A to nepocitam dalsi signal - obcas ze spanku (kdyz na prsu usne a pak uz ve spanku "odpadava") hryzne nebo aspon procedi bradavku mezi zuby... To se priznam, zarvu jako tur (bohuzel dite uz spi a tak ucinek zajeceni nulovej). Jenze, jsou tohle signaly i pro nej? Pochybuju, ze by se ted nedobrovolne odstaveni setkalo s nejakym nadsenim 😅 A ja ani odstavit nechci, spis hledam rady, co to je a jestli to prejde 😨

radka.m.
2. nov 2010

tak s tím fanatismem bych taky naprosto souhlasila s Kubakou,ono to opravdu může vést k pořádnému průšvihu-vzhledem k tomu,že jsem byla opravdu častý návštěvník stránek kojení,tak vím,že p.Mrázková jako l.p.hodně rozvažuje,co poradí každé mamině,protože jak sama napsala už několikrát,taky se bohužel jí s jednou maminou stalo,že miminko nepřibíralo a pediatrička mamince tvrdila,že je to v pořádku a hnala jí pořád jenom do kojení a miminko nakonec umřelo,protože mělo nějakou metabolickou vadu,kdyby lékařka nebyla fanatik do kojení a nechala nařídit dokrm a vyšetření,tak mohlo být všechno jinak,jinak kolikrát když čtu na rodině kolikrát hlášky mamin,které proto,že kojí,hazardují zase se svým zdravím,protože třeba odmítají léčbu kvůli kojení a pak se radí na internetu,tak to zavání taky fanatismem a k ničemu dobrému to nevede,kolikrát to jsou fakt sebedestruktivní názory,to bych zrovna takovou matku nechala někam zavřít 😠 😝

sirinka
2. nov 2010

@majdula ja uz kojim nonstop vyse troch rokov...chvilku dokonca tandemovo...
v tretom trimestri som pri kojeni citila stahy maternice, ale vzdy to po kojeni preslo. kojila som iba 3x denne, v noci vobec az do porodu...
potom este cca dva mesiace tandemovo, ale to ma naozaj dost vycerpavalo, tak v dvoch rokoch som starsiu odstavila...
cely cas o tom vedel moj dr. a nemal ziadne namietky. uzivala som ca-mg-zn.
teraz mam v plane to iste a poznam viac mamiciek, ktore presli plynule s dojcenia pocas tehu do tandemoveho...
ani jedna v tejto suvislosti problemy nemala.
a bradavky ozaj bolia v tehu viac...

leishmania
2. nov 2010

@radka.m. ked malo metabolicku vadu, tak UM by nepomohlo, ale trebalo spravit specialne testy, UM a MM s tym nic nema spolocne....tam vobec neslo fanatizmus ohladom kojenia....ked dr nepomyslela na metabolicku vadu darmo by sa dalo UM....

@kubaka myslim, ze tak isto ako su matky co davaju UM tak isto su aj matky co koja sa chccu uistit ze robia pre dieto to najlepsie...nevidim na tom nic zle...

mi pridu trapne reci o fanatickach a uchylackach za to, ze koja dlhsie...troska tolerancie by nezaskodilo