Podpora dlhodobého dojčenia a prirodzeného odstavenia

mucilienka
23. júl 2008

Ahojte,

moja dcerka bude mat 2 roky az v novembri, takze mometalne mame 20 mesiacov. Stale ju dojcim, a obom nam to vyhovuje... no, coraz castejsie sa stretavam z nepochopenim okolia - maminky, susedy, kolegyne z prace atd. No, najviac ma prekvapuju reakcie lekarov (mam zdravotne problemy z chrbticou - poporodna lumbalgia), ktori mi tvrdia, ze uz je to iba reflex a moje mliecko nie je kvalitne ako predtym, ci chcem malicku dojcit este aj v skolke a pod.
Pritom si myslim, ze ju nedojcim az tak dlho, zda sa mi to primerane a hlavne normalne, pokial sme spokojne obidve... A naviac ide o prirodzenu vyzivu pre moje dieta... No ja uz castokrat neviem, co si mam o tom mysliet a ako reagovat.. Pritom viem, ze to nie je pre nas obe na skodu, ale skorej na uzitok.... stretli ste sa s tymto uz aj vy?

zuzkat1
27. máj 2013

@scheba co ja viem tak cicavce dojcia kym sa nevymeni chrup za trvaly

luciauk
27. máj 2013

@babika131 môj syn má 5 rokov a má konečne 18kg, preto neuznávam tabuľky, lebo tak ako tvoj, aj môj vyzerá zdravo a je živý, deti sú veľmi rôzne, majú svoje tempo a genetické predpoklady 🙂
@majka1981 presne tak, didka je liek na všetko, aj odlúčenie od mamky 🙂

luciauk
27. máj 2013

@scheba práve deti, ktorým sa rodičia venujú, ktoré sú často objímané, trávia s rodičmi veľa času, sú v dospelosti samostanejšie a priebojnejšie, pretože sú si isté tým, že sú milované a podporované a dojčenie je predsa jeden zo spôsobov prejavu lásky, trávenia času a telesného kontaktu. deti, ktoré boli v detstve odbíjané, zanedbávané a odopieral sa im telesný kontakt s rodičmi, aby neboli rozmaznané, tak ešte viac lipnú na matke, dožadujú sa pozornosti a sú neisté v dospelosti. a ten opis so situáciou na ihrisku som nikdy nevidela ani nezažila, teda videla, v blbých komédiách, realita je iná, veľké dieťa si na ihrisku, kde má množstvo vnemov, mliečko nepýta. jedine ak spadne alebo dostane nakladačku od iných detí 😀 samozrejme sú aj výnimky. navyše, je to prirodzené, len táto "vyspelá civilizácia" to pokladá za zlé, trápne, vulgárne atd. dospelý človek sa radšej napije mlieka od kravy, ako od ženy 😔 žiadny iný tvor v prírode toto nerobí aby pil mlieko v dospelosti a ešte aj od iného cicavca.

majka1981
27. máj 2013

nesuhlasim...
z opacneho hladiska - ako mozes dokazat, ze sa v dospelosti "nejakou formou spavania" neprejavi prave to, co sposobilo predcasne odkojenie?
na priklad vo forme depresie, zavislosti na drogach, nemoznosti ostat v dlhodobom partnerstve, ...
ako si vysvetlis, ze "samostatne dieta" smie mat umely cumel v ustach, ale to co priroda urcila a co je to najprirodzenejsie pretoze bez prsnika by sme vsetci miliony rokov neexistovali - preco toto nie je v nasom okoli akceptovane?

carodejnica
27. máj 2013

@scheba
Ba naopak, to čo my nazývame "dlhodobé" dojčenie, je vlastne prirodzené dojčenie.... Dlho dojčia väčšinou ženy, kde sa umelo nezasahuje do dojčenia... (umelo rozumej, cumle, fľaše, mlieka a podobne)

Tu je antropologická štúdia a je tam porovnanie s inými cicavcami 🙂
http://babatocko.blogspot.sk/2011/06/prirodzene...

romcovaklarka
27. máj 2013

@scheba Určitě má každý právo na svůj názor. Tahle skupina se ale jmenuje PODPORA dlouhodobého kojení atd. a proto si tu povídají spíše maminky, které jsou pro 😉 To je taková jedna věc. Druhá věc je, zda se tě naše dlouhodobé kojení dotýká natolik, že cítíš potřebu reagovat na skoro pět let starý příspěvek 😀

Jinak opravdu jsem se taky v praxi nesetkala s tím, aby batole na hřišti přišlo na veřejnosti k mámě, podudlalo prso a zas si šlo hrát. U nás třeba syn ví, že dostane mlíčko jen doma, takže i když ho to napadne někde venku, tak mi rovnou přijde říct, že doma bude chtít mlíčko 🙂

behulka
27. máj 2013

@majka1981 biznis 🙄, dojčenie je zdarma, čo nie všetkým vyhovuje 😔

kvata
27. máj 2013

dakujem za názory ohladom odstavenie kvoli skolke, velmi ste ma nakopli, lebo samej sa mi nechce odstavovať, mám z kojenia radosť i ked niekedy je to dosť často a na nevhodnom mieste. Super rada ktorú som začala praktizovať od soboty a čuduj sa svete zaberá - dohodla som sa s malou, že už bude papať mliečko len doma a sama neverím, že to zatiaľ dodržuje, ked sme boli u babiny, tak si viac krát pýtala, ale vydržala až domov, ale potom doma nevedela kedy prestať. Zatial sme neboli v parku, tak uvidím či to zvládne aj tam. Učitelky v skolke sa vyjadrili, že kojené deti sú velmi viazané na mamu a vela plačú a nechcú byť v skolke , čoho sa aj ja bojím, lebo malá nechce nikde varovať - máme aj málo možností na varovanie a stále je len so mnou, niekedy nechce varovať ani s tatom, takže začiatky v skolke budú asi ťažké, ale ešte máme čas, tak sa snád trocha osamostatní. 🙂

jja
27. máj 2013

@kvata neboj sa...my sme si tiez zvykali na skolku...dva a pol roka bola stale iba so mnou...24 hodin denne....a ked somju dala do skolky...mesiac sme plakali, ona v skolke a ja doma...a teraz sa uz nevie dockat kedy skonci vikend🙂🙂

monnaa
27. máj 2013

@kvata - škôlky sa podľa mňa netreba báť, ja kojím syna / 3, 5 roka / stále, je na mňa dosť naviazaný, ale škôlku zvládol super, adaptácia trvala cca 2-3 týždne. S dcérou to bolo úplne inak ( ju som dojčila len do 6 m pre moje zdrav. problémy ) , išla do škôlky v 3 rokoch ako syn, ale zadaptovala sa až po 2 mesiacoch .
A to som sa práve u syna bála, že ako zvládne škôlku, keď bol so mnou 3 roky non stop, ale bola so teda milo prekvapená 🙂

andelka
27. máj 2013

Byla jsem v sobotu na akci Respekt k porodu a navštívila "přednášku" o podpoře dlouhodobého kojení. Paní měla velmi zajímavou prezentaci, měla by být brzy dostupná v pdf na webu Respektu k porodu. Až ji tam objevím dám odkaz jestli to půjde.
Sama nejsem moc příznivcem, od zavádění příkrmů kojení odbourávám a prostě do toho vědomě zasahuju (do 6m kojím podle chuti a potřeb)..mně prostě ten normální život chybí, není mi dlouhé kojení přirozené..ale všem kdo jsou nesobecké a kojí dlouho a třeba i víc dětí fandím 🙂 Prcka chci za 3týdny odstavit, má 14,5m, kojím jen v noci.

zuzkat1
27. máj 2013

@kvata nijako to s kojenim nesuvisi.kamoska nekojila vobec a komplet prvy rok jej v skolke preziapal maly.moja kojena si za 3 tyzdne zvykla.

leishmania
27. máj 2013

@kvata jamammaleho kojeneho a velmi dobre zvlada nastup doskolky.asi najviacpomoze ked si urcite pravidla kojeniA ze. Kedy ano kedy nie

majka1981
27. máj 2013

@kvata moj syn si velmi dobre zvykol na jasle, bola som prekvapena ako ro rychlo slo. neboj.

babika131
27. máj 2013

@luciauk No syn je úplne zdravý,nabehá viac kilometrov ako hociktoré staršie dieťa a vôbec nie je dychavičný. Takže aj z toho usudzujem,že obézny nie je. A keď sa narodil,tak už vtedy priberal kilo a pol mesačne a viac,iba z kojenia. Aj z pôrodnice sme odchádzali s vyššou váhou o tristo gramou ako bola jeho pôrodná váha

isoldaeva
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
katarinamamina
5. jún 2013

@kvata neboj sa všetko chce čas, postupne to pôjde. Moja malá je ešte kojená ale len večer a v noci, cez deň len keď ju idem dať spať. Do škôlky išla v dva a pol roku a nechcela mi zo škôlky chodiť domov, takže to, že kojené deti sú veľmi viazané na maminku a v škôlke plačú je podľa mňa individuálne. Každé dieťa je iné a nedá sa to porovnávať podľa kojenia. Ja som kojila obe deti a syn sa do škôlky príliš nehrnul ( niekedy sa držal plota) a dcéra sa pýta sama a zo začiatku plakala keď mala ísť domov. Takže to je rozdielnou povahou. Keď sa chce tak všetko zvládnete. Rozhoduj sa vlastným rozumom, srdcom a materským inštinktom. Držím palce.

romcovaklarka
5. jún 2013

Tak dneska mě mladej rozsekal... Se v noci nějak hodně kojil, už jsem si říkala, zda toho nebylo dost, a když jsme vstali a došli dolů, tak zahlásil (samozřejmě svou hatmatilkou) "ještě mlíko". Tak mu říkám, že mu naleju do hrnečku z lednice. A on na to "ještě DOLE mlíko" (protože mu poslední dobou říkám, že kojit se bude až nahoře v postýlce). Mu povídám - no však jsme dole a já ti naleju mlíko. Načež se zachmuřil, hluboce se zamyslel, a pak z něj vypadlo "ještě mlíko POŘÁDNĚ" 😀 😀 😀 No mohla jsem mu to odepřít? 🙂

kvata
5. jún 2013

@katarinamamina som velmi rada, že malá celkom dodržuje, že sa kojí len doma, ani som nečakala, že to pochopí, a snád by to vydržala aj v školke , ale doma sa nevie docucať a práve som zistila, že nastal nový problém, že malú nezoberú do skolky, takže čo teraz?

katarinamamina
5. jún 2013

@kvata Mne tiež malú nechceli zobrať kým nemala 2 a 1/2 roka, záleží od škôlky, lenže idú prázdniny a vtedy mávajú dovolenku 1 mesiac, takže možno preto ju nechcú zobrať. Jedine do súkromnej ale tá sa platí.

bebemaly
7. jún 2013

maminky, aké máte skúsenosti, dojčenie- škôlka? neriešim ako, máme v tom jasno, dojčíme sa hlavne ráno okamžite po prebudení, a čo to večer na uspanie 🙂 zaujíma ma chorobnosť dojčených detí..pochybujem, že sa malý samoodstaví do septembra 🙂 sú takéto deti menej choré? najviac sa desím totiž toho, že malý bude stále chorý, to si ja dovoliť nemôžem...od oktobra idem do práce novej..a naozaj s ním nemá kto zostať doma :-/ som sama mama, a obe babky sú pracujúce..dakujem za vaše postrehy 🙂

michaela_2
7. jún 2013

@bebemaly ahojky já teda nevím jestli tě potěším, ale co se týče té imunity dětí v souvislosti s dlouhodobým kojením, tak je to podle mě opravdu hodně individuální. Příbuzná kojila holčičku snad do 2 let a malá je nemocná snad co dva měsíce, pořád nějaká rýma, chřipka atd. Oproti tomu jedna známá měla s kojením velké problémy, hodně s tím bojovali, chlapeček jí nechtěl sát, tak mu odstříkávala svoje mlíčko do lahve, vydržela to jen 4 měsíce, pak přešli na UM. Teď mu budou 3 roky a kromě nějaké rýmy snad ještě nemocný nebyl - už rok chodí do hlídacího koutku třikrát týdně.

Tak držím palce ať je malej zdravý jako řípa 😉

bebemaly
7. jún 2013

@michaela_2 ďakujem 🙂 no musím si zaklopať, ten môj šušník je okrem 2x nádchy, aj to z tejto nekonečnej zimy, zdravý ako repa, tááák sa budem modliť 🙂

luba41
7. jún 2013

@bebemaly spustenie choroby väčšinou má psychický pôvod, preto detičky bývajú choré po nástupe do škôlky/ či majú 3 alebo 5 rokov/, lebo je to pre ne veľká záťaž a zmena / aj ked sa to niekedy nezdá/... a kojenie by mu mohlo pomôcť prekonať tento začiatok /aj psychicky aj fyzicky/

bebemaly
7. jún 2013

@luba41 super, lebo kojiť ho prestať nemienim 🙂 nech si hovorí kto chce čo chce, robím to pre neho, dakujem 🙂

dana_l
8. jún 2013

@luciauk musim odporovat tvojmu prispevku
práve deti, ktorým sa rodičia venujú, ktoré sú často objímané, trávia s rodičmi veľa času, sú v dospelosti samostanejšie a priebojnejšie, pretože sú si isté tým, že sú milované a podporované a dojčenie je predsa jeden zo spôsobov prejavu lásky, trávenia času a telesného kontaktu. deti, ktoré boli v detstve odbíjané, zanedbávané a odopieral sa im telesný kontakt s rodičmi, aby neboli rozmaznané, tak ešte viac lipnú na matke, dožadujú sa pozornosti a sú neisté v dospelosti

mam kamaratku ktora sa detom "len" venuje, vsetko co chcu tak vacsinou dostanu. vsetko sa u nich toci len okolo deti. dokonca i teraz (syn 8rocny, dcera 5rocna) oni jej povedia ze nejedia maso tak ona bude maso vynechavat z jedalnicka, len "stavicku" im da. na ranajky im bude davat trojake veci aby si bola ista ze aspon nieco zjedia lebo ak da len jedno tak vacsinou na to povedia ze take nejedia. takze toto su deti - obklopene laskou, starostlivostou, objimanim. ked pridu k nam tak oni sa nevedia zahrat s mojimi detmi. po 10 minutach u nas uz sedia pri mame a vravia jej ze chcu ist domov. lebo oni sa u nas nudia - hraciek u nas vela aj deti. takze mozes mi vysvetlit ako su jej deti priebojnesie a samostatnejsie ked sa ani same zahrat nevedia. na vsetko potrebuju matku - ktora samozrejme ma urobit to co oni chcu.

my prideme k nim na navstevu a moje deti budu sa hrat bud spolu s nou alebo ak ona chce robit nieco ine tak sa i same zahraju. ona bude len vraviet ze nech sa hraju to co ona chce.

moje deti lubim, objimam ale teda aby som mala doma take "cecky" tak to by som sa zblaznila.

siska53
8. jún 2013

@dana_l myslim, ze ta tvoja kamaratka zle pochopila to venovanie sa detom.. Objimat a hrat sa s nimi je ok, aj ked ich treba naucit, ze sa musia hrat i samy.. ale aby dostavali na vyber z neviem kolkych moznosti a i tak nie je dobre, to uz teda nie. To uz je rozmaznanost a z matky otrokyna.

boka79
9. jún 2013

@dana_l
aj ja sa pripojim, k vztahovj vychove patri dojcenie, nosenia, laska, spanie v posteli a potom aj stanovenie hranic, deti, co su kojene a nosene su naozaj samostanejsie , ako ine, lebo sa im dostane od zaciatku tolko lasky, ze su si nou isty - mam doma dva tak exemplare, obe deti tak vychovane a super samostatne..

To co pises o tvojej kamoske nema docinenia s vyjadrenim lasky, to je pristup k veci, su matky, ktore otrovcia pre svoje deti a deti to zneuzivaju, dolezite aj v ramci vztahovej vychovy - teda dojcene, nosene dieta a tak je stanovenie hranic, je to dolezity prvok vychovy . A hranice si musi rodic stanocit sam - to neznamena, ze mam dieta menej rado, ked som konsekventna a odmietam varit pre kazde zvlast. u nas to funguje tak , ze sa navari, zjes, zjes, nezjes, nezjes budes hladny-- deti rychlo pochopia

dana_l
9. jún 2013

@boka79 @siska53 baby suhlasim s vami. preto som zareagovala na vyssie uvedeny prispevok aby sa poukazalo na to ze nie len laska a telesny kontakt vedia "utvorit" samostatne dieta. ze k tomu patri viacej. niektore deti mozno nemali Tolko navonok prejavovanej lasky ale to neznamena ze z nich nevyrastu deti ktore sa budu o seba vediet postarat a zaroven budu citovo chladne.

ja by som rada povedala mojej kamaratke ze si zo seba nechala urobit otroka svojich deti ale ako? vedeli by ste to vy povedat niekomu. hlavne ked tuna takto daleko je tazke najst niekoho "z domova". rodicia su ok, len ta vychova deti mi nesedi ☹

luciauk
9. jún 2013

@dana_l myslím, že si len uviedla príklad tvojej kamarátky, ale to nevypovedá o veci všeobecne. navyše to ani nie je dobrý príklad. je predsa všeobecne známe, že napr. deti z detských domovov majú problémy so vzťahmi, samostatnosťou atd práve preto, že vyrastali v inštitúcii, kde im nebolo dané tolko lásky a objatí vtedy, ked potrebovali.
ja napr. konkrétne mám kamarátku, ktorá je očividne nespokojná zo svojim životom, partnerom, deti miluje, ale istým spôsobom jej lezú na nervy, na nočník ich naučila s varechou. a čo myslíš, utekajú do kúta? naopak, sedia jej pri sukni, adaptovať do škôlky a školy bola a je aj po rokoch nočná mora atd...
mnoho ľudí si v dnešnej uponáhľanej dobe neuvedomuje, že nezobrať bábätko na ruky,, práve ked si to vyžaduje, naozaj ovplyvňuje jeho emocionálny vývoj do budúcnosti. to som tým chcela povedať. 🙂