Podpora dlhodobého dojčenia a prirodzeného odstavenia

mucilienka
23. júl 2008

Ahojte,

moja dcerka bude mat 2 roky az v novembri, takze mometalne mame 20 mesiacov. Stale ju dojcim, a obom nam to vyhovuje... no, coraz castejsie sa stretavam z nepochopenim okolia - maminky, susedy, kolegyne z prace atd. No, najviac ma prekvapuju reakcie lekarov (mam zdravotne problemy z chrbticou - poporodna lumbalgia), ktori mi tvrdia, ze uz je to iba reflex a moje mliecko nie je kvalitne ako predtym, ci chcem malicku dojcit este aj v skolke a pod.
Pritom si myslim, ze ju nedojcim az tak dlho, zda sa mi to primerane a hlavne normalne, pokial sme spokojne obidve... A naviac ide o prirodzenu vyzivu pre moje dieta... No ja uz castokrat neviem, co si mam o tom mysliet a ako reagovat.. Pritom viem, ze to nie je pre nas obe na skodu, ale skorej na uzitok.... stretli ste sa s tymto uz aj vy?

sussanah
19. nov 2010

@leelo no nedes me, ze je to pata nemoc, proc myslis ze spis pata a ne sesta nemoc? No ono ho viditelne boli neco v puse nebo v krku, protoze ani jeho milovane piskoty nechce. No nebyt ted koja, tak jsem asi polosilena, protoze takhle aspon vim, ze neco zivin do neho dostanu.

jenovefa
19. nov 2010

@sussanah Tomík se po asi 14 dnech výluč. kojení vrátil co se týče noci do normálu (2 x), ve dne pil asi 14 dní víc (ne častěji, ale prostě intenzivněji, hlavně asi proto, že se mléka dále hodně tvořilo - fakt jak po porodu..). Tehdy mu bylo bez měsíce 1,5 roku.

veronika81
19. nov 2010

@sussanah aj my sme sa teraz nedávno výlučne dojčili (keď mal tie hnačky a zvracanie), naozaj často, doslova každú hodinu, ale to som mu ponúkala hlavne ja a on samozrejme neodmietol 😉 Potom, keď mu to prešlo a začal normálne jesť a piť, prestala som ponúkať, občas si ešte vypýtal, tak som mu dala.. ale do dvoch týždňov sa to vrátilo do normálu 3x denne, ani v noci sa už nebudí.. Takže sa neboj, že by si na to nejak zvykol, keď bude zdravý, tak mu už proste prsník neponúkaj počas dňa.

Čo je vlastne tá piata nemoc? Idem si to pozrieť, lebo som mimo 😝

denisaivan
19. nov 2010

@veronika81 Ahoj.Chcem sa ta opytat dokedy si kojila tvojho maleho v noci?.Moja mala ma 9 mesiacov.Este pred mesiacom som ju kojila v noci 2 krat,ale dostala mi hnacky tak som jej ponukala takisto skoro kazdu hodinu prsnik.Teraz sa mi budi asi 4 krat za noc.Flasu nechce ani vidiet a okrem MM nepije dokopy nic.Sem tam si pocas dna cucne z poharika trosku vody alebo dzusu a poritom ju pravdaze kojim aj cez den.

leelo
19. nov 2010

@sussanah vobec t anechcem strasit a ani davat diagnozy 😉 ja som len konstatovala, ze ak mate taketo virusovo-teplotovo-hnackove ochorenie, tak mate 5.chorobu a nie 6. lebo ste este nieco podobne nemali. najprv ide 5. nemoc, potom 6. tak nam to aspon vysvetlovala dr., ked sme to mali aktualne pocas pobytu slovensku. ale hnacky nespominas. to hrdielko je tazko zistit takto, kedze don sa mu asi pozriet nemozes, to dokaze jedine lekar. a ak je to nieco viralne, malo by to odozniet do 4 dni. ak je to hrdlo, tak teploty budu pokracovat. drzim palec

veronika81
19. nov 2010

@sussanah nejak zle som sa vyjadrila, keď som napísala, že neponúkaj prsník cez deň.. samozrejme ponúkaj v čase, keď ste boli na to zvyknutí, myslela som to tak, že neponúkaj často, napr. každú hodinu 😉 Dúfam sme sa pochopili.

@denisaivan môj malý bol v noci dojčený do 6 týždňov 😅 Od vtedy mi prespal celú noc, no najprv to bolo tak 8 hodín, teda od tej 22.00 do 6.00 a stále sa to predlžovalo, my sa už dávno v noci nedojčíme, až na pár nejakých výnimiek, keď je chorý, nespokojný a tak. Pri tých hnačkách spal so mnou v posteli a vždy keď sa pomrvil, som mu sama od seba dala prsník, nech aspoň niečo pije, lebo nejedol, nepil nič. Potom keď už bol v poriadku, sa ešte párkrát budil v noci, ale pokiaľ si sám nepýtal, ja som mu už nedávala..a teraz znova pekne spinká do rána, do tej šiestej, dnes dokonca do siedmej.
A keď sa ti v noci zobudí, vyslovene si pýta prsník? Nezaspinká bez neho, napr. že ju budeš hladkať alebo tak?

majdula
19. nov 2010

@sussanah Ted me napada, jak pises ze nechce papat a boli ho pusinka... Rada mel nedavno aftiky v puse, ono to zni jako banalita, ale u miminka je to strasne bolestive, mel vylozene nabehle dasnicky a zjevne to moc bolelo, nechtel jist, jen prsicko... mel dost vysoke teploty a bylo mu zjevne hrozne blbe... A to vsechno jen ty afty.
Vubec jsem nechtela chodit k dr., ale dobre ze jsem sla, rikala ze u malickych deti nepodcenovat, opravdu je to moc boli a trapi, takze jsme mazali desinfekcni vodickou a pak jeste jednou znecitlivujici... a taky dostal Herpesin 😔

Je to jen napad, koukni se mu do pusinky. A bylas uz u dr.?

sussanah
19. nov 2010

tak jsme akorat prijeli z pohotovosti, maly totiz zacal odmitat i kojeni. Koukli jsme se do pusy a vyrazila mu 4 nahore a vzadu v krku mel hromadu malych vridku. Takze nejprve dr rikala (kdyz jsem ji to popisovala), ze jestli to nejsou jen afty spolu s rustem zoubku, ale poradne prohledla a konstatovala hnisavou anginu, takze mame antibiotika 😒 Kazdopadne moc me pochvalila, ze kojim, protoze jinak by uz asi byl maly na infuzich. Sice nechce ani to prso moc, ale vzdycky si parkrat cucne a odtahne se a ukazuje na krk a ja se mu snazim nabizet co pul hodky. Takze rikala, at jidlo vubec nedavam, zbytecne bych ho stresovala, at kojim, co nejvic to jde, ze muze byt klidne tyden bez jidla, hlavne at pije. Taky mi rikala, ze u kojenych deti maji ty nemoci trosku slabsi prubeh, ze je pravdepodobne, ze by uz ty 40 nedostal, ze jeho telo s tim bojuje, ale u anginy ty antibiotika potreba jsou (z cimz ja souhlasim).
No takze zahada horecek vyresena 😔

sussanah
19. nov 2010

@majdula jee, koukam, ze jsi to akorat taky popisoval 😅 Skoda, ze me napadlo se mu kouknout do pusy az odpoledne, kdyz se mi zacal odtahovat i od kojo, kdybych mu koukla driv, nemuseli jsme na pohotovost, ale normalne k nasi dr.. Jsem holt mamina-zacatecnik ☹

sussanah
19. nov 2010

@veronika81 jasne, to jsem pochopila, ale viditelne nas ceka tak tyden vyhradniho kojeni.. Asi si pujdu najit sve chladive obklady na prsa, uplne uz zase citim, jak me brni jak se nalevaji 😅

margotg
19. nov 2010

@sussanah ale zas lepší jít zbytečně, než pozdě, u těchhle mrňousků jeden nikdy neví 🙂

sussanah
19. nov 2010

@margotg no zbytecne to nebylo, pokud by nedostal antibiotika dneska, tak by je dostal asi zitra, takze cim driv, tim lip a doufam, ze to do tydne prejde

margotg
19. nov 2010

@sussanah asi jsem to špatně rozuměla, jak jsi psala že jste nemuseli na pohotovost ale k dr, tak jsem to myslela, že je lepší jet dřív než později 🙂 Po antibiotikách bude za dva dny jako rybička 🙂

sussanah
19. nov 2010

@margotg no prave kdybych se koukla driv, tak jsme mohli jen k dr, ale ja se koukla az kolem 17h a to uz dr neordinuje 😅 No ale hlavne uz alepson vime, co mu je a jsme na dobre ceste na vyleceni. Jen doufam, ze to nabude jako u me a manzela, oba jsme jako deti hooodne trpeli na anginy 😔

veronika81
19. nov 2010

@sussanah no super 🙂 teda nie že by som sa tešila, že máte angínu 😖 Ale aspoň už vieš čo malému je a máte nasadenú liečbu, tak sa to bude už iba zlepšovať! Skoré uzdravenie prajem, mliečkujte o 106 😉

sussanah
19. nov 2010

jo a diky vsem za podporu, omlouvam se, pokud jsem vas tady svymi probemy moc otravovala, fakt jsem uz byla vystresovana 😅 Takze jeste jednou diky moc 😵

kaja73
19. nov 2010

@sussanah hlavne mu nezabudni dat vysoke davky C vit.30-50 mg na kg vahy už fakt pekne zabera.Mam to odskušane. Ja davam ten čisty vit. z DMka.,nie cebion,čo obsahuje tak akurat plno glycerolu.A spravili vam CRP vyšetrenie? Moj mal napr tiež hrdlo zapalene,doki chcel dat antibiotika,ale ja som trvala na steroch a CRP a dobre som robila.Bola to len viroza a zabralo to C-čko v priebehu 2 dni.Po ATB ma syn vždy totalne rozbitu imunitu-myslim staršieho,ale aj mladši ich už 2 krat bral a vždy sa rozhnačkoval a o 2 tyždne bol znovu chory.Teraz som zmenila pristup a ATB len tak lahko nedam ani jednemu.Len ,ako hovorim po steroch a CRP vyšetreni-robi sa odber krvi z prsta a pristroj už maju niektori pediatri priamo na ambulancii.Naš ho chvlabohu ma. 🙂

majdula
19. nov 2010

@sussanah Tak slava ze uz vite co prcickovi je! Atb zaberou rychle a bude zase dobre. A vidis jak je dobre ze kojis, kdyby nebylo mlicko a mel jen bastit, tak asi nesni nic a to by bylo zly...

Rada tu aftovou stomatitidu mel taky ve 13 mesicich, jako tvuj chlapecek. To byl strasnej tyden, opravdu tak moc neplakal za celej svuj kratkej zivutek 😢 A dr. rikala, ze vsechno zpusobil rostouci zoubek, ktery ho nejak skrabnul do pusinky. Taky jsem cucela jak puk.

majdula
19. nov 2010

@sussanah Jo a dve dr. nezavisle na sobe mi na prevenci aftiku doporucily vitamin B... ted nevim kterej konkretne... Takze jsem koupila sirup Multisanostol, je to podle me neco jako byval Spofavit... redim to vodou a prcek to ma obden dopoledne misto vody.

sussanah
19. nov 2010

@kaja73 ty crp me bohuzel napadly az cestou domu z pohotovosti ☹ Chci si je nechat udelat v pondeli u nasi dr.

@majdula no to prave myslela dr, ze je to ta stomatitida, ale pak to vyloucila, ze je to urco angina. Tak snad se trefila a nedavame atb nadarmo. No ja jsem hele ted tak stastna, ze kojim, ze to ani popsat nemuzu. On toti jinak fakt nic nechce, i dr rikala, ze to je super, ze jinak by uz asi na tech infuzich byl. A prave me i podporila, at mu fakt nabizi klidne co 30min, protoze jestli pres vikend zacne odmitat i kojo, tak ze mame prijet, ze pujde na infuze. Ale verim tomu, ze to bude uz jen dobry, kdyz uz jsme zasahli 🙂

majdula
19. nov 2010

@sussanah Jj taky jsem byla stastna, ze aspon neco chudacek do sebe dostal... i kdyz i to kojeni ho docela bolelo 😔

A kojeni ho zachranilo pred kapackama jeste driv, kdyz mel 8 mesicu a rotaviry 😔 To byla doslova nocni mura, byl jak hadrova panenka a jedine co do sebe zvladal dostat, bylo mlicko. Tehdy i dr. na infekcnim rikal, ze jsme ho tim opravdu uchranili pred hospitalizaci.

Takze vivat kojeni!

luckahr
20. nov 2010

@leelo to je blbost, patou nemoc maji vetsi deti, sestou mensi http://www.naseporodnice.cz/zdravi/pata-detska-...

@sussanah hlavne aby uz bylo malymu lip. Nase deti mely asi pred mesicem herpanginu - virovou anginu, to co popisujes, ne primo v krku, ale nahore na patrovym oblouku, to se atb nedavaj, zkratka to musi samo odejit, max. neco na bolest......to me jen napadlo v souvislosti s tim crp a atb, ale to uz je ted "jedno", zkuste v po to crp udelat, ale je otazka, co ukaze, kdyz uz ucinkujou atb, vid. No hlavne at uz je dobre, u nas to bylo sileny.
Omlouvam se za prispevek mimo 😅

sussanah
20. nov 2010

@luckahr no ja ted porad taky uvazuju, ze jsem si mela o to crp rict ☹ No povykladam v pondeli s nasi dr, nemam zas odvahu mu atb vysadit. Dik

sanym
20. nov 2010

@sussanah nám nedávno náš pediater diagnostikoval hnisavú angínu a nasadil ATB - príznaky aj horúčky sme mali ako vy a asi po 4-5 dňoch horúčky sa malý vysypal - potom nám lekár povedal, že to je pravdepodobne šiesta choroba, takže ATB sme brali úplne zbytočne. 😠 Odvtedy vždy žiadam CRP. Potom som niekde čítala, že mnoho lekárov si zamieňa angínu so šiestou chorobou. 😕

sanym
20. nov 2010

A aby som nebola mimo tému - syn má 28 mesiacov a stále ho kojím. 😉 🙂

luckahr
20. nov 2010

@sussanah to je jasny, taky bych se bala je vysadit. Uvidite v pondeli. Drzim palce.

denisaivan
20. nov 2010

@veronika81 Dakujem za odpoved.Tak to ti poviem,ze ti aj trosku zavidim,ze sa ti maly v noci od 6 tyzdnov nebudi.Ja som dost z toho vycerpana ako v noci vstavam.Stale som to brala,ze mala je este malicka,ale myslim si,ze v noci uz nepotrebuje tolko pit.Stale si pyta prsnik.Neviem co s tym dalej.Nasla som si na nete knihu o Dzine Ford,tak skusim podla nej ju ostavit od nocneho kojenia.Prajem vam vsetko dobre.

sanym
20. nov 2010

@denisaivan prosím mohla by si dať link na tú knihu?

sussanah
20. nov 2010

@denisaivan ja jsem zacala odstavovat od nocniho postupne, nekdy kolem toho 9-10m jsem mu proste prestala davat v noci, dala jsem mu nejdrive po 3h, od cca 12m uz po 5h. Trochu sice poplakal, ale mela jsem ho u sebe v posteli, trochu presvedcovala atd. Co jsem ale nekde cetla, tak se hodne pomaha postupne snizovani casu kojeni a prodluzovani pauzy. S tim ale zkusenost nemam.
@sanym no 6. nemoc si myslim, ze to nebude, dneska uz ani teploty nema, zato ty aftiky v puse ma porad. Ted uz ale asi nema cenu to resit, proste pockam do pondelka, vyzadam si crp pripadne stery z krku, do te doby se kdyz tak ukaze bliz, co to bude.

Jeste jednou diky vsem za podporu 🙂

veronika81
20. nov 2010

@denisaivan ja viem, môj malý bol v tomto taká výnimka, ešte aj mamičky s detičkami na UM sa mi čudovali, že sa mi v noci nebudí.. Napriek tomu priberal nádherne, ako 6 mesačný mal 9060g 😅 takže mliečko mu určite nechýbalo. Iba ja som s tým mala starosti, musela som v noci vstávať a odsávať, lebo do rána mi prsia nevydržali..prsné vložky, podprsenka, pyžamo.. všetko mokré 😝 a tá bolesť 😖 (ale zato Pamela Anderson bola proti mne nič 😀) veď to určite niektoré poznáte. No postupne sa to upravilo, produkcia mlieka sa znížila, prispôsobila dopytu 😀
Nepoznám tú knihu, ale ak sa ti to pozdáva, tak vyskúšaj 😉 A annag nemá nejaký článok o nočnom dojčení, ako sa odnaučiť? Možno @carodejnica by vedela 😉