Podpora dlhodobého dojčenia a prirodzeného odstavenia

mucilienka
23. júl 2008

Ahojte,

moja dcerka bude mat 2 roky az v novembri, takze mometalne mame 20 mesiacov. Stale ju dojcim, a obom nam to vyhovuje... no, coraz castejsie sa stretavam z nepochopenim okolia - maminky, susedy, kolegyne z prace atd. No, najviac ma prekvapuju reakcie lekarov (mam zdravotne problemy z chrbticou - poporodna lumbalgia), ktori mi tvrdia, ze uz je to iba reflex a moje mliecko nie je kvalitne ako predtym, ci chcem malicku dojcit este aj v skolke a pod.
Pritom si myslim, ze ju nedojcim az tak dlho, zda sa mi to primerane a hlavne normalne, pokial sme spokojne obidve... A naviac ide o prirodzenu vyzivu pre moje dieta... No ja uz castokrat neviem, co si mam o tom mysliet a ako reagovat.. Pritom viem, ze to nie je pre nas obe na skodu, ale skorej na uzitok.... stretli ste sa s tymto uz aj vy?

kaja73
9. nov 2010

@carodejnica nemyslim,pri staršom mi mlieko tieklo takou istou silou a on nemal problem.Jeho som mala problem zložit so mna dole 😝 Patko sa dusil pomerne často aj s flašky,ale bolo to o dost lepšie.Napr.ešte aj teraz pije len z dudlika č 2. Z trojky nevie.No a mali sme z toho aj zapal pluc-z časteho dusenia, pluca sa oslabili a skončili sme ako 5 tyždnovy v nemocnici.Odvtedy som potom tie 4 m odsavala. Jednoducho som na neho recept nenašla ☹

kaja73
9. nov 2010

@zuzkat1 No trochu ano.Ja tomu hovorim že rozum sa už presunul z rozkroku aspon po pupok 😀 Aj ked niekedy.....

zuzkat1
9. nov 2010

@kaja73 😀 snad sa my dozijeme🙂 momentalne sme v stadiu kedy ked poviem malej nono tak na mna manzel pozrie ako ranene staniatko a nechapavo sa ma opyta"to akoze nic nemoze?" a mala akurat trieska do telky 🙄

dana3262
9. nov 2010

@zuzkat1 ahoj! Tak jak pises, ze mas nekedy pocit, ako by sa ti babo odstavovalo, tak ja mala po zavedenej prikrmov taky isty, tolko ma to vydesilo, ze jsem s prikrm.rychlo prestala a chystam sa dojcit do roka vyhradne. (od vcerejska asi krome pondelka protoze to musim na 4 hod. pryc,tak dostane neco maleho a asi vodu). Netvrdim, ze se mi to do roka podari protoze mlicka mam od zacatku ne moc. Musim casteji kojit, to je fakt a ty noci, o tom radeji pomlcim, aby me alice.cer neukamenovala, ze malyho tejram. Chcem na jare zadelat na dalsi mimi a ja doufam a pevne verim, ze se mi podari kojit v tehotenstvi a i potom obe. Nebo myslite, ze bychom meli s mimi radeji pockat? Dulezitejsi je pro me kojeni nez dalsi mimi, to muze pockat. Bojim se, aby se neco nepokazilo a ja si to pak nevycitala, ale miminko si moc preju! 🙂

vlastovka385
9. nov 2010

Já bych se vás holky jenom chtěla zeptat, neberte to ve zlém, kde je ta hranice? Některé z vás tady argumentují, mlíko mám, dítě se dožaduje, proč bych mu nedala? Ale jak dlouho to chcete takhle dělat? Dokud se neodstaví samo? A co když ne, co když se bude dožadovat dál a dál? Máte to v sobě nějak časově stanovené, dokdy chcete kojit? Protože já si myslím, že o ukončení kojení by měla rozhodovat matka, ne dítě. Já jsem chtěla kojit tak zhruba do roka, osud rozhodl jinak, neříkám že mě to nějak strašně obtěžuje, ale je pravda, že už si to ani tolik neužívám, prostě mám pocit, že jsem došla na tu hranici. Proto bych ráda věděla, jak to máte vy.

vlastovka385
9. nov 2010

@dana3262 No já nevím, vím, že jsou maminky, které výhradně kojí do roka, ale já si osobně myslím, že už to miminku nemůže stačit, má víc pohybu, větší energetický výdej a mohly by mu chybět nějaké živiny. Já když jsme bojovali s Tiborovou alergií a nemohla jsem mu dávat skoro nic, jenom jsem kojila, jablko a bramboru, až do 9. měsíce, tak podle výsledků z krve měl málo železa. MM totiž po 6. měsíci obsahuje méně železa, tělo tak chrání organismus matky před infekcí, protože dítě v tom věku už dává všechno do pusy a může přes bradavku nakazit maminku nějakými bakteriemi, které se želežem částečně živí.

zuzkat1
9. nov 2010

@dana3262 my sa tiez chystame na dalsie mimi buduci rok... chceme zacat skusat ked bude mat rok... to uz potom ak sa nahodou sama odstavi nebudem brat tak hrozne..ale tiez chcem dojcit obe naraz potom a tiez aj pocas tehu... no moja skor nema cas na to kojenie,lebo ona z tych prikrmov hrozne malo spapa... a niekedy sa na ne vykasle uplne a napriek tomu nechce mlieko..ona je aj hladna ale nema cas😝 zatial sa mi dari kojit tak 4-5x za den a 2x si odsajem aspon nieco aby bol signal ze mliecko treba🙂 v noci kojim velakrat minimalne 3x urcite a to je akoze super noc🙂 ja mam mlieka dost zatial...donedavna som mala este nadprodukciu..ale uz mam akurat tolko co mala potrebuje plus na 2x odsajem po 50ml cize dokopy za den asi 100... ja ale nechcem vynechat prikrmy (teda srdce mi pisti ze ano nekrmit ju inym)ale ona mi hrozne malo pribera... teraz za takmer 3 mesiace pribrala len 800g a to uz tak ze medzitym aj schudla😝

carodejnica
9. nov 2010

@vlastovka385 moja pomyselná hranica je cca do troch rokov, domnievam sa však, že prirodzené odstavenie existuje - verím tomuto článku http://dojcenie.wordpress.com/2010/01/20/dlhodo...

Tu je popísaná aj metóda.

"Preto platí pravidlo: prvé dva roky dojčiť na požiadanie, prsník ponúkať. Až potom prichádza obdobie, kedy môžeme v súlade so záujmami dieťatka postupne prejsť do fázy odstavovania : dojčiť na požiadanie – prsník neponúkať, ale ani neodmietať. Teda bábätku prsník dáme, keď si ho popýta – nebránime mu dojčiť sa. No zároveň mu prsník neponúkame. Bábätko si bude pýtať prsník čoraz menej, až sa jedného dňa odstaví samé. Možno to bude v 2.5 roku, možno v 4 rokoch. "

zuzkat1
9. nov 2010

@dana3262 a este by som chcela dodat ze to nie je moc dobre vynechat papu,lebo mnohe potraviny je idealne zavadzat pocas kojenia napriklad lepok aby sa potom nestalo ze bude alergicky...

zuzkat1
9. nov 2010

@vlastovka385 u mna su to asi tri roky,ale chystam sa to nechat na nu... podobne ako @carodejnica si myslim ze mala si sama povie kedy jej to uz staci🙂 dufam ale ze to nebude skor ako po 2 rokoch🙂

zuzkat1
9. nov 2010

@vlastovka385 ak by bol problem len zelezo tak mojej som ho doplnila prave cez mm... mala predpisany maltofer ale bolelo ju z neho brusko tak som jej davala len polovicnu davku a ja sama som brala zelezo do 6tich tyzdnov mala hladinu v norme🙂

rene82
9. nov 2010

ahojte. ja mám skoro 16. mesačnú dcéru a stále ju kojím. ale už iba v noci (ak sa zobudí, čo skôr nie) alebo hneď ráno po zobudení. cez deň sama prestala papať mliečko. keďže je predčasniatko, tak toto v podstate jediné kojenie za deň ešte nechcem zrušiť. na jar by sme sa tiež chceli začať snažilkovať a vtedy už kojiť nechcem (resp. kojiť ako tehotná).
moja svokra sa stále chváli s tým, že ešte ako 7 ročná, dobre čítate 7 ročná, prišla k mame a chcela mlieko. tá jej ho samozrejme dala. do takého štádia teda by som nerada došla, že hockde na ulici by mi dieťa strhávalo tričko, že mama daj cecok.

sirinka
9. nov 2010

@vlastovka385 no asi tak ako ty, ze ked uz budem citit, ze mam toho dost...ale moja minimalna hranica je do dvoch rokov ak sa da a potom sa teda uvidi...
klarku som skutocne odstavila v dvoch rokoch, lebo som kojila treti mesiac tandemovo a malinka uz zacala mat vacsiu spotrebu, plus malo spanku a citila som sa vystavena...
no a asi maximalna hranica je do tych troch rokov...ked by som chcela nastupit uz do prace po tretom dietatku...

k.ate
9. nov 2010

@vlastovka385 u mě je zatím hranice dva roky a pak to postupně nechat vyšumět 🙂 Ale uvidíme... 😕

Jen pořád nechápu ten názor, že když člověk bude kojit i starší dítě, bude ho pak na veřejnosti svlíkat... 😀 Vždyť to je fakt o výchově. Malej mě nesvlíká na veřejnosti, když si k němu lehnu s tím, že jdem kojit, je trochu "akčnější", ale to se mu snažím zatrhnout.... Tak nechápu, proč by mě měl svlíkat na ulici? 😕 😅

nikush
9. nov 2010

@dana3262 nebala by som sa prikrmov, male sa neodstavi len preto, ze je tuhu stravu. po 6tom mesiaci mliecko straca iste hodnoty, ako je to zelezo napr. ktore treba kvoli tomu doplnat. neukracovala by som preto maleho. a osobne si nemyslim, ze ho uz len tvoje mliecko zasyti a ze na vas nepozera s vygulanymi ocami, ked jete dospelaci. moj hltal so mnou uz od 5tich mesiacov, dockal sa az o 3tyzdne neskor 🙂

nikush
9. nov 2010

@alice.cer mlieko je vzdy, len treba najst tu spravnu techniku. prsia ako balvany znacia prevela mlieka, a prsniky ktore su zle vyprazdnovane.
myslim, ze ked vsetky cicavce maju mlieko, tak aj zena ma mlieko, aby nim nasytila svoje dieta, no zial nie vsetky su poriadne informovene a aj v BF nemocniciach robia to, ze deti prikrmuju, aj ked maicky maju mlieko...

zuzkat1
9. nov 2010

@nikush suhlasim..moja plakala v porodke a hned ju napchali Um aj ked som sa branila ze prave jedla ani ich ennapadlo ze jej moze byt nieco ine...dopadlo to tak ze celu davku UM vyvratila 😝

dana3262
9. nov 2010

Zatim je v pohode no..ty noci, to neni jen hlad. 2x mozna, ale v ostatnich pripadech je to to uklidnovani a pocit jistoty. S tim lepkem nesouhlasim, ale to je do jine diskuze. A pribral za necele 2 mesice necele 1kg. Nevim, jestli to je hodne nebo malo. On by tedy zbastil cokoli a kdykoli, ale nesape se po jidle, co jime my, vic nez po cemkoli jinem 🙂 Co se tyce vitaminu, tak nejake uzivam..neni to ideal, ja vim..
@zuzkat1takze myslis, ze se nemam bat, ze v tehotenstvi prijdu o mleko? Ja nevim, je to vubec mozne?
A vsimly jste si, ze jsem ten prvni prispevek napsala ceskoslovensky? Haha tomu rikam 'vykojenej mozek'! 😀 Koju zdar!

vlastovka385
9. nov 2010

S těma příkrmama, já to beru tak, že příroda nám sama dává najevo, kdy začít přikrmovat, jakmile dítěti začnou růst zuby, je to signál, že můžeme začít přecházet na jinou stravu.
@dana3262 No spíš je otázka, zda se ti podaří otěhotnět, když budeš plně kojit. Ale v těhotenství kojit plně, to nevím teda, to bych měla strach, aby obě děcka měly všechno, co potřebují, a abych jí nějak nestrádala nedostatkem živin. Ono se to pozná, já jsem třeba už skoro rok na bezmléčné dietě, cpu do sebe doplňky stravy s vápníkem, jak můžu, ale v poslední době jsem začala mít hrozně citlivé zuby na horké, studené nebo sladké, a to jsem nikdy předtím nemívala. Musím zajít k zubaři, nerada bych přišla o zuby.

sussanah
9. nov 2010

@vlastovka385 obavam se, ze prechod na tuhou stravu ve chvili, kdy zacnou rust zoubky neni uplne timspravnym signalem. To bychom u nas zacali asi tak v 10m a kamaradka by zacala ve 4m 😉 😀

vlastovka385
9. nov 2010

@sussanah Já jsem to myslela obecně, že zoubky začínají přibližně v 6m 😉 .

sirinka
9. nov 2010

@dana3262 ja som dvakrat otehotnela pocas kojenia, a kojim v pohode cele tehu...nema to ziadny vplyv na mliecko, akurat pred porodom sa ti zacne menit opat na kolostrum a to niektore deticky nechcu...

ludva
9. nov 2010

Ahoj, my se stále kojíme ráno, večer, někdy v poledne a když je malý nemocný, tak i přes noc.
Plné kojení uznávám do půl roku. Příkrmy jsou důležité, jak tady někdo psal i kvl alergiím a taky aby si děcko na stravu zvyklo a nemělo pak problémy.

@sirinka Ve třech letech s třemi dětmi do práce??

@dana3262 Chtěla jsem se tě zeptat, proč tolik spěcháš na druhé mimi?

sussanah
9. nov 2010

@vlastovka385 jj priblizne v 6m, +- 4m 😉

dana3262
9. nov 2010

@vlastovka385 to bych samozrejme uz nekojila plne, to jasny. To bych oddelala me i obe deti. 😝 a je pravda, ze si to maluju a je mozny, ze se mi jen tak nepodari otehotnet.. To je teda fakt.

@sirinka a pak po porodu jsi zase kojila starsi ditko kdyz se zas udelalo mlicko?

@ludva s temi prikrmy, alergiemy a zvykanim si mam presne opacny nazor. Jinak mi nepripada, ze specham na dalsi. Malemu by byly skoro 2 roky, kdyby to bylo jak si to 'planuju' 😉 . Cim vic jsem zamilovana do naseho kolouska, tim vic chci dalsi mimi 😀 , ale prave premyslim nad tim, abych ho kvuli tomu nepripravila o mlicko. To je podle meho dulezite, aby mel min.do tech 2 let, ale klidne dele 😎

carodejnica
9. nov 2010

@dana3262 zvláštne, ešte som nepočula o plnom výhradnom dojčení do roka 😕 nejde len o to, či stačí, alebo nie, ale pokiaľ viem, môže byť problém s prijímaním inej potravy, dieťa ju môže začať odmietať, v určitej fáze treba dať voľačo do ruky nech obžúva (zeleninu, ovocie, cereálie), ja som sa vždy mala z tohoto nervy, lebo moja malá je taký anti-papkáč, do roka bola vpodstate dojča moc tým príkrmom nedala, ale príkrm som stále núkala (nenútila), aj keď zjedla jednu maximálne dve lyžičky.. práve kvôli zvyku, resp. nácviku prežúvania a podobne.. poviem príklad, keď mamička dlho mixovala, a dieťa má rok a pol nechce iné ako mixované.. neviem, kľudne to tu rozpíš, prečo máš opačný názor - nič v zlom, sama som na to zvedavá 😉 😉 😉

(pre adminky odkaz 😉 : chcela som všeobecný pokec o všeličom pre mamičky, ktoré dlhodobo dojčia a presmerovali ste ma sem, tak som to tu oživila, rada by som aby sa tu preberali aj takéto veci, ďakujem).

carodejnica
9. nov 2010

Medzi rečou, všimnite si príspevok od vicky na str. 60 - https://www.modrykonik.sk/forum/laktacna-poradna/odstavenie-babatka-ako-ste-to-zvladli-vy/
Jasný dôkaz, že "nočné budenie dojčených detí" je mýtus. Vicky má 8mesačného chlapčeka, ktorý papá UM a budí sa v noci niekoľkokrát na kŕmenie. 😉

bobocka
9. nov 2010

@carodejnica no u nas je jedna maminka co vyhradne kojila do 14 ci dokonca 17 mesiacov.mne to rozpravala moja kamaratka co k tej maminke chodila na kurz pre buduce matky.on je myslim ze laktacna poradkyna(ale to som si nie ista) a ze to robila ako taky mini experiment ,ze ci dieta dokaze prospievat aj po polroku uplne normalne aj ked je plne dojcene.vylucne.robila to pod dohladom lekarov,kontrolovali krv a tak.babo bolo uuuplne v poriadku.ja som tento pribeh pocula od inej maminky,takze podrobnosti neviem,ja som to ani nechcela velmi pocuvat,lebo mi to nepride byt spravne.dlhodobe dojcenie dietata je podla mna skvele a pre dieta i matku velmi prospesne,ale vylucne dojcenie dietata po polroku nie je podla mna ok.v dnesnej dobe uz nie.je ine ak ma dietatko problem so zavadzanim tuhej stravy a ak maminke teda trva par mesiacov kym si babo na tu tuhu stravu zvykne,ale robit to schvalne...to nie.mozno je to ok,co ja viem,nie som lekar,ale z mojho osobneho pocitu...no musi to byt divne pre to dieta v tak neskorom veku zacinat s tuhou stravou.podla mna mala ta matka problem naucit svoje dieta na tuhu stravu.neviem,ale ak si to male brusko zvyklo vyse roka prijimat len mliecko,tak podla mna so spracuvavanim tuhej stravy to lahke nemalo. 😒 a mozno sa mylim a bolo to uplne bez problemov.ako hovorim,tento pribeh som pocula sprostredkovane,priamo od tej experimentujucej maminky to nemam.ale je to zvlastne.nekritizuje to samozrejme,no nestotoznujem sa s tym .

bobocka
9. nov 2010

@sirinka vidis,toto som ja nikdy nevedela.ze ci moze zena dojcit cele tehotenstvo.ja som pocula,ze to moze byt nebezpecne pre tu matku po istom mesiaci.no co je na tom pravdy,neviem.ale ja by som chcela dojcit aj cez tehu.asi by sme si museli najst inu polohu v tych poslednych mesiacoch,ale...problem by bol asi len ten tyzden ked by som bola s novym babatkom v nemocnici,kedze ja odsavat neviem.to by mi musel muz maleho nosit rano a vecer na kojenie ci ja neviem ako by sme to potom spravili.ale teraz mi je este skoro nat takym polemizovat.druhe planujeme az o dva roky 😉 .ale info o dojceni pocas tehotensvta sa zide 🙂

prsky
10. nov 2010

@bobocka lekari zvycajne odporucaju prestat do 20tt. nebezpecne to moze byt kvoli tomu, ze mozu nastat stahy maternice vdaka pri dojceni sa uvolnujucemu oxytocinu. riziko je ale asi tak vysoke ako pri sexe...takze pokial mi gynekologicka nezakaze sex, tak budem dojcit 😉