Podpora dlhodobého dojčenia a prirodzeného odstavenia

mucilienka
23. júl 2008

Ahojte,

moja dcerka bude mat 2 roky az v novembri, takze mometalne mame 20 mesiacov. Stale ju dojcim, a obom nam to vyhovuje... no, coraz castejsie sa stretavam z nepochopenim okolia - maminky, susedy, kolegyne z prace atd. No, najviac ma prekvapuju reakcie lekarov (mam zdravotne problemy z chrbticou - poporodna lumbalgia), ktori mi tvrdia, ze uz je to iba reflex a moje mliecko nie je kvalitne ako predtym, ci chcem malicku dojcit este aj v skolke a pod.
Pritom si myslim, ze ju nedojcim az tak dlho, zda sa mi to primerane a hlavne normalne, pokial sme spokojne obidve... A naviac ide o prirodzenu vyzivu pre moje dieta... No ja uz castokrat neviem, co si mam o tom mysliet a ako reagovat.. Pritom viem, ze to nie je pre nas obe na skodu, ale skorej na uzitok.... stretli ste sa s tymto uz aj vy?

nada97
4. aug 2012

Ahojte babule ja mam dva a pol rocnu dcerku a tiez ju stale dojcim..stretavam sa s roznymi nazormi no viac ich je tym negativnych..nadavaju mi ze ci nie som normalna aby som ju odstavila ze je to chore..a pod....ale vela ludi mi aj fandi a obdivuje ma no ja si z nich nic nerobim..svoju dcerku milujem dojcit a nehodlam ju odstavit moznop az po 3 roku zivota..... 🙂 🙂 🙂 🙂 🙂 😉

jakelina
4. aug 2012

@nada97 já to už ani nikomu neříkám, kojím většinou doma a někdo si ťuká na čelo a někdo fandí, je to různé. Hlavně si myslím, že je to jenom a jenom moje věc. 😀 😀

nada97
4. aug 2012

@jakelina Presne tak moja teta mi povedal aze ci som normalna ze sa jej to hnusi...a moj ocino ma zase obdivuje je to len moja vec a moj manzel je tiez somnou a podroruje ma a to je dolezite......ostatny su mi ukradnuty.

miruskavi
5. aug 2012

ahoj, môj synček ma tiež 20 mes. a stále ho kojím, každú chvíľu si príde a pýta si cicu na podudlanie, ja som spokojná lebo pri prvých dvoch som nemala mlieko. tiež počúvam, to čo ty, ale kým nám to vyhovuje nič si z toho nerobím, 🙂

syvasi
5. aug 2012

@majka1981 ano, ano, mas pravdu, takto mi to robieva, teda vonku na ulici ani nie lebo tam je kopa ineho zaujimaveho ale ked mu nahodou nieco v tu ranu zakazem (dvihat spak z chodnika!!!) tak vtedy si spomenie asi na cicik a randal...takze ani nemam inu moznost ako len pockat...tak len pevne nervy a vela laaaasky tym nasim spuntom 🙂

majka1981
6. aug 2012

@syvasi o cigaretach na ulici mi ani nehovor - no musim povedat, ze moj syn sa uz polepsil, a nezbiera vsetky, uz len sem tam. tak sa to polepsi aj u vas, treba na to len cas 😉

mimi
6. aug 2012

@nada97 ja som tiez maleho dojcila 2,5 roka, ale uz som ho musela odstavit a poviem ti, ze mi to bolo normalne luto.

majka1981
6. aug 2012

@mimi a preco si ho musela odstavit? a ako ste isli na to?

nada97
6. aug 2012

@mimi NO ja si ani neviem predstavit nase odstavovanie moja je zvyknuta casto sa dojcit snazim sa teraz ju uz pomalinky odstavovat cez den ale v noci ,rano a na poobedny spanok ju nechcem est eodstavovat to by mi bolo luto.....cez den si nastastie az tak moc nepyta lebo papa vsetko je to riadny papkac.... 🙂 🙂 🙂

romy31
6. aug 2012

Ahojte...ja tiež stále dosť intenzívne kojím...malý mal 20 mesiacov...s kojením prestať neplánujem, ale rada by som to už nejak obmedzila, len na uspávanie a noc...ale na silu to robiť nechcem 😅 a tiež sa stretávam s rôznymi názormi...hlavne moja zubárka by bola veľmi rada, kebyže prestanem kojiť a môže mi naflouridovať zuby 😀
ale iné som chcela- môj problém je, že by sme sa už chceli s mm začať snažiť o súrodenca, ale ja ešte stále nemám menzes! už mi to začína pripadať divné, pred tehu som žiadne problémy nemala...môj dr mi povedal, že to mám zastavené len kvôli kojeniu...ale nasilu odstavovať nechcem 😒 stretli ste sa už niektorá s týmto? tiež ste bez menštruácie?

lenka_bozikova
7. aug 2012

@romy31 ani mne este neprisla mrcha 😒 ja si to vysvetlujem tym, ze este moj drobec nieje pripravený mat sestricku alebo braceka 😅

vejula
7. aug 2012

@romy31 ja som prvy krat menzes dostala ked mal maly 19 mesiacov... Počkaj ono to pride ked budeš najmenej čakať. Ešte môže byť problem v tom ak si pri dojčení priliš schudla, vtedy tiež dlhšie nebyva menzes.
A čo sa tyka foridacie zubov, myslim, že kludne môžeš floridaciu podstupiť. Do mliečka sa vyplavuje uplne minimum z toho čo sa ti dostane do tela a predsa tvoj maly je už velky chlap. Ved dokonca nechavaju detičky uživať fuoridove tabletky, ktore predpisuju lekarky (ja som ich samozrejme nedavala)a to je ina davka fluoru.... Niekedy dojčiace mamičky všetci beru ako chore ale ako vravim, do mliečka sa dostane len uplne minimum zo všetkeho čo zješ 😉

romy31
7. aug 2012

@lenka_bozikova @vejula no tak aspoň v tom nie som sama 😀 ja už sa ale aj začínam cítiť, tak zvláštne...ako žena v prechode...už mi tá mrcha pravdupovediac aj chýba 😅 ale dúfam, že príroda vie prečo to takto zariadila a snáď už to dlho trvať nebude...lebo túžba po ďalšom bábätku je veľká 😵
a k tým zubom- na veľkú flouridáciu ísť nechcem, ale keďže už mám ozaj seriózne odvápnené zuby, tak si budem dávať aspoň tel elmex gél 😒 moja zubárka je práveže veľmi opatrná, pred týždňom som musela ísť na rtg a mi povedala, že nemám potom 24h kojiť...no pokus bol...ale musela som byť s malým, takže to vydržalo len pár hodín... 😒
vejula asi máš pravdu aj s tou váhou, pretože vždy som bola skôr chudšia a teraz som ešte 7kg pod pôvodnou, mám len 45kg...síce jem aj za troch, ale živením toho môjho chlapa sa to stráca 😀

vejula
7. aug 2012

@romy31 uhm, tak tvoja lekarka je skutočne velmi opatrna. Po RTg môžeš dojčiť 😉 KEdysi povinne rontgenovali všetkym tehotnym ženam pluca 😅 ... To samozrejme nebolo celkom ok, ale pri dojčeni sa skutočne bať nemusiš. Mne niekolkokrat rontgenovali zuby počas dojčenia a povedali že je to ok... aj na fore o dojčení hovoria LP že to nieje problem http://forum.dojcenie.eu/viewtopic.php?f=23&t=4...
To iste si myslim s tou floridaciou, ak ti to ma pomôcť tak by som sa tomu tak zasadne nebranila, skus sa spytať aj na tom fore na ktory som ti dala link 🙂
No a s tou vahou to kludne môže byť. Podla mna, keby si pribrala tak menštruaciu dostaneš,skus si davať pangamin alebo nejake b-čko, neviem skus aj niečo vygoogliť čo na pribratie je dobre. Ta vaha 45kg je važne hranična a ak nemaš dostatok tukovych zasob, nemaju sa kde ukladať hormony, preto nemaš ms

jonas17
7. aug 2012

@romy31 ked veľa dojčíš, tak možno menzes aj preto neprichádza a určite za to môže aj váha, teda podváha 😀 , ktorú máš 😉 a akú máš výšku? zuby by som si fluorom neošetrila, aj keby som nedojčila, fluor je škodlivý, ale to nepatrí do tejto témy...mne zase kázala očná prísť na kontrolu po skončení laktácie, nepýtala som sa prečo až po, ale ona chudera netušila, že ja budem laktačne aktívna až tri roky 😀 ale pôjdem, nebudem čakať, kým prestanem kojiť. 😀 moja sa veľmi veľakojila do dvoch rokov, asi mesiac po narodeninách začala v noci spať lepšie a kojíme sa už len 2-3x, potom pred obed. spánkom a cez deň už len výnimočne...ale každé dieťa je iné, ked moja chcela často piť cez deň, musela som ju zaujať niečim iným...ale aj napríklad dnes začala drankať " cem piť mečko" v bazéne 😀

jonas17
7. aug 2012

@romy31 joj a ešte som zabudla, že už som bola aj na kontrolu prsníkov, na utz, len treba upozorniť, že kojíš a nebol problém, pritom gyndoškla vravela, že mi vyšetrenie neurobia...

nada97
7. aug 2012

@romy31 Ahoj ja som dojcila druhe 20 mesiacov ked som ostala tehu treti krat s malou maly mal 14 mesiacov a bol este dost casto kojeny..🙂...Ja som dostala menzes ale iba mesiac som ho mala vlastne raz a vtedy som ostala tzehu potom som uz menzes nedostala no bolo to preto ze som uz bola tehu dosla som na to az v tretom mesiaci a to na konci ..🙂..dovtedy som vobec netusila ze som tehu a ani by ma to nenapadlo ved som kojila..🙂..a menzes som nemala na ten jeden krat som zabudla..jednoducho to beriem tak ze mala sa mala narodit a mohla by som kojit aj dvojcata aj tak b ysa mala narodila...🙂)..Takze neboj ak to ma prist tak to pride a to ze nemas menzes je uuuplne normalne nemusis ho mat aj 3 roky ak budes kojit...🙂..Pri malej som dostal amenzes az po 16 mesiacoch ale to som sa uz poistila aby som neboal tehu 4 nie ze by som nechcel aale nemozeme si ho dovolilt.....🙂)

nada97
7. aug 2012

@jonas17 To vazne lebo mne dok povedal ze az lek prestanem kojit tak az po pol roku sa mam objednat... 😖

romy31
7. aug 2012

@jonas17 no zas ja nejaká extra vysoká nie som, mám 165cm / 45kg...zas nevyzerám nejak extra chudo, kostlivo, nejaké túčiky mám 😀
k lekárom- k očnej chodím klasicky každého pol roka, aj mi rozkavpkávala...ženský mi povedal na preventívke, že môžem sa objednať aj na utz prsníkov, ale musím byť čo najviac vycucnutá...ale lekára mám celkom od ruky a ak by som šla bez malého, tak kým tam prídem, tak budem mať zas mlieko, takže som tam ešte nebola 😅
Mne sa zdá, že kojím čím ďalej tým viac 😀 kubko mal už aj pár dní, že si cucol len pred spaním, tak 3-5x denne, no dneska sa kojil aspoň 10x 😀 aj keď je to veľakrát už len také podulkanie a ide si ďalej po svojom...no teraz mu idú všetky očáky naraz, tak má na to právo....a veľmi málo mi kubko zje, tak potom si to chce docucnúť, ale už ho to veľmi nezasýti 😒 blúdny kruh...

romy31
7. aug 2012

A ešte k tomu tehu- pomaly každý druhý mesiac si robím test, že keby sme náhodou chytili prvú ovuláciu...občas mi je zle alebo mám pocit, že sa tam dole vo vaječníkoch niečo deje, tak potom som celá v očakávaní, že čo keby náhodou 😀 jak pipi 😀

lusy82
7. aug 2012

Ahoj holky, už jsem tu nedávno psala o svém problému.Poslední dobou mám ke kojení nějakou averzi. Nevím proč. Myslela jsem si že je to hlavně tím škrábáním, to sice hraje svou roli, ale myslím si že je v tom i něco jiného. ještě nedávno jsme kojily jen 2x ráno a já už se těšila až dopije. Teď už se rozkojil i přes den a to nejméně 5x za den. Když ho odmítnu tak je nezkutečný nešťastný pláč. Prostě to nejde mu nedat. Pro mě už jeto utrpení a když začne ještě škrábat tak se z kojení stává boj. Proč si to nedokážu užívat jako dřív, proč se těším na to až se odstaví. Už chápu když někdo řekne že ho kojení unavuje.Protože já u toho nemůžu vklidu spát, když si prsa mezi sebou střídá a já se u toho musím pořád kroutit a uvelebovat. Dřív když jsem malého uspávala po oběd tak jsem si odpočala a někdy trochu zdřímla, než usnul tvrdě. Teď kyž chce uspat uprsa tak to nejde a já jsem o to víc podrážděná. A když začne škrábat...
No a dneská ráno jsem mu prso úplně vzala, když už nepřestal se škrábáním a měla jsem zajetý jeho nehty v kůži ( dost to bolí a taky mám strach o znaménka ) Jiřík samozřejmě plakal nešťastným a opuštěným pláčem a mě se v hlavě mýsily pocity vzteku a lítosti. Jsem už ztoho zoufalá a zároveň se mi nechce ho odstavovat. Chtěla jsem ho nechat do přirozeného ostavu, ale nevím jak to zvládnu. Měli jste někdo někdy takové stavy a jak jste to řešily?

natty53
7. aug 2012

@lusy82 aj ja mavam take dni,ked sa koji vela v noci,ma bolia bradavky a neuzivam si to,ale tak jej poviem,ze ked sa dopije mliecko,ze sa uz nezuzle,ze ma to boli a ze jej kupim cumel a ona sa z toho zacne smiat.. Proste taky cas si hladam tie pozitiva kojenia a viem,ze to prejde za par hodin ci dni...a mala som uz velmi vela tyzdnov takychto,ze s tym seknem a vidis, kde sme 🙂 .Ale potom zas ked to prejde,tak som stastna ze stale kojim a pri jej apetite budem asi aj na velku prestavku jej chodit davat mliecnu desiatu 😀

vavrenka
7. aug 2012

@romy31 ja som na tom podobne, sice mam iba 13m slecnu, ale ms nikde a mam nejaky citak, ze asi ani len tak skoro nepride.. teda, ak sa nieco nezmeni.

jonas17
7. aug 2012

@nada97 hej, utz mi urobili, lekár povedal, že dobre, že hovoríte, že kojíte, lebo potom on nejak inak tam niečo vidí...

@romy31
@lusy82 ja som už tiež mala niekoľko takých období, hlavne, ked sa často budí v noci, že mám dosť kojenia, normálne mi to išlo na nervy, odpor k tomu, ked si menila prsníky, a hlavne, ked mi povie , že už nejde, dám druhý, vyťahá, zas nejde, zas prvý a dokolečka dokola 😀 ale potom opäť , ked je nekľudná, unavená a poslepiačky hľadá, túli sa, tak si poviem, že toto je pre ňu najšťastnejšie obdobie, už jej tak dobre v živote nebude, ako na maminej cicke 😀 taká istota, vedomie, že je pri milovanej mame...tak kojím a kojím a kojím dalej 😀 možno fakt do puberty, stále čakám, kedy sa odstaví sama 😀 a niekedy, ked pár dní, či nocí ťahá ostošesť, tak sa tak rozkojím, akoby sme prišli práve z pôrodnice 😀 ale tak zase sa to už nikdy nevráti 😵 😵

lusy82
7. aug 2012

@natty53
@jonas17 Díky moc za povzbuzení, Snad mě to přejde. Akorát u mě už to trvá spíš několik měsíců. Z roho se přes den rozkojil teprve za posledních pár týdnů. Jsem už hrozně unavená a podrážděná a přijdu si že jsem hrozná máma. Taky mám teď dost blbý období ( problémyv rodině a partner mi taky zrovna moc nepomáhá ) tak si myslím jestli to není tím. Měla bych se asi víc soustředit na to co je na kojení hezké.

vavrenka
7. aug 2012

@lusy82 ja sa teiz tesim, ked sa mala odstavi, i ked mam dojcenie rada. hanka ma sice iba 13m, ale poseldne tyzdne kojim asi kazdu pol hodinu, boli dni, ked zliezla z prska a hned sa stverala spat, uz som bola na pokraji s nervami, ale pomohlo , ze sme sli na dovolenku, zmena prostredia,a lebo co, tkaze sa trosku upokojila. ale zrejme reaguje an to, ze mame tazku rodinnu situaciu a ona citi, ze som duchom nepritomna, ked som s nou,t ak si ma "zichruje", mrska jedna..

lusy82
7. aug 2012

@vavrenka Hm možná je to u nás stejné, že vycítil že je u nás problém, tak se takhle uklidňuje. On teď začal i bít děti nás a taky hodně házet hračkama. A taky si hodně cucá prsty ( i když to už dělá déle ) nebo hryže nějakou hračku. Většinou když se na něco zadívá ( televize, pohádky v PC, nebo když mu čtu ). Děti jsou vážně dost citlivé, víc než si myslíme.

natty53
7. aug 2012

@lusy82 urcite ,zameraj sa na maleho,problemy skus vyriesit,porozpravat ak to ide,lebo ja to poznam,ze ked som nervozna z niecoho ineho,tak jasne,ze neustale kojenie tomu nepridava..a ja teda aj ked dam,poviem stale malej,ze sa mliecko musi teraz urobit,ze pockame kym si pojdeme lazkat a spat a take..obcas to prijme,obcas nie..a tiez po nociach ked jej nejde,tak jej poviem,ze uz tam nic nie je,tak povie ze mamka,dam pusinku a vyskusam,ze ci ide ona aj tu pusinku da,pozdravi sa mliecku 😀 a uz hned sa ich schmatne ako orol svoju korist,ale ked nejde,tak povie,ze nejde a otoci sa..ale to sa stava malokedy 😀 . Uzivaj,.lebo fakt to sa uz vratit neda,ze dieta bude tuzit po tvojich prsiach 😀

lusy82
7. aug 2012

@natty53 Já používám úplně stejné "fígle", ale on mi na ně neskáče. No a přítel mi chce někdy pomoct tím že ho ode mě odtahuje násilým, což není moc dobré, tak to mě většinou donutí mu dát napít. A díky tomu si uvědomím, k čemu to je dobrý a že je to pro něj důležitý. No pak už jen to škrábán, to prostě nevím co s tím. Pro něj je to takový doplňek pro uklidnění. Škrábe i taťku při usínání. Ten se ale nechává na zádech. Dávám mu třeba náhrdu škrábat přes tričko nebo peřinu, ale to ho neuspokojuje.

elienka
7. aug 2012

@lusy82 mňa moja Sofi štípe, tak jej ruku odložím, alebo jej dám jemnú frčku do ručičky, prípadne jej to prísne zakážem, stále jej vysvetlujem že ma to bolí. Má to taký zlozvyk, ale vždy ked jej to pripomeniem, tak sa uvedomí a prestane.